Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Fizika


Bice

Recommended Posts

Orome

No, szert tettem a könyvre. :D Az idõ rövid története címû könyvre. Elkezdem holnaptól olvasni asszem. Majd, ha végeztem vele, akkor jön a Schrödinger macskája és szerintem elindultam egy megállíthatatlan leejtõn. :D Amúgy valakivel lesz az osztálytársam idén szeptembertõl az ELTE-n, fizikán? :D

Jah, 1 sztk keretes szemüveg, egy fehér köpeny és 2 számológép... :D

Link to comment
Share on other sites

Bice

Jah, 1 sztk keretes szemüveg, egy fehér köpeny és 2 számológép... :D

Én halál komolyan gondoltam, mivel oda adtam be a jelentkezésemet, és van rá esély, hogy fel is vesznek. :D

Nagyon örülnék neki, ha oda járhatnék. :) Na de 2-3 hónap és ki is derül. Addig meg tanulás ezerrel, hogy meglegyen az érettségi.

Link to comment
Share on other sites

Orome

Hát akkor sok sikert hozzá. Én már sajnos nem fogok odajárni, bár kétlem, h olyan mennyiségben még érdekelne a fizika, ráadásul fõleg a csillagászat érdekel az egészbõl. Inkább megmaradok a gazdaságelemzõn. :)

Link to comment
Share on other sites

Bice

Hát akkor sok sikert hozzá. Én már sajnos nem fogok odajárni, bár kétlem, h olyan mennyiségben még érdekelne a fizika, ráadásul fõleg a csillagászat érdekel az egészbõl. Inkább megmaradok a gazdaságelemzõn. :)

Köszi! :)

A gazdaságelemzõ se rossz szerintem. Oda is kell sok matek igaz? :unsure: Engem meg egyre jobban érdekel a fizika. Fõleg, hogy most más tanárunk van mint elsõben volt, így mégjobban megszerettem. Általánosban nagyon jó tanárom volt, aztán középsuli elsõ osztályában kifogtam egy idegbeteg tanárt (épphogy kettessel csúsztam át :blink: ) és amióta másodiktól az új tanár van, viszonylag jól megy a fizika, érdekel is és érdeklõdöm is iránta.

Valakit érdekelnek megint ilyen kis feladatok, amiket régebben írkáltam? :D

Link to comment
Share on other sites

Orome

Gazdelemzõre kell matek, nem is kicsit. Állítólag 1. év után ELTE matekkel ugyan ott tartunk, utána meg több lesz a közgázos órának, de a matek alapozás nagyon kemény (analízis I-II, algebra I-II elsõ éves matekok :))

Könnyed feladatok meg jöhetnek, max nem tudok majd mit kezdeni velük.

Link to comment
Share on other sites

Bice

Nos akkor legyen egy kis körmozgás. :)

Egyszerû a feladat. Számoljuk ki az elsõ kozmikus sebességet.

g= 10m/s^2 (most kerekíthetünk)

R= 6400km (ez is kerekítve)

Annyit segítek, hogy két egyenletbõl kell kifejezni egy új egyenletet, amivel kiszámolhatjuk a végeredményt.

Most nézem... Wikipedia nem éri!

Link to comment
Share on other sites

cHiPa

No, szert tettem a könyvre. :D Az idõ rövid története címû könyvre. Elkezdem holnaptól olvasni asszem. Majd, ha végeztem vele, akkor jön a Schrödinger macskája és szerintem elindultam egy megállíthatatlan leejtõn. :D Amúgy valakivel lesz az osztálytársam idén szeptembertõl az ELTE-n, fizikán? :D

Én már biztos bölcsészkarra megyek, de ott majd megpróbálok valami minornak venni fizikát, hogy ne felejtõdjön el a dolog:P

hajrá, majd mesélj, kíváncsi vagyok milyen ott.

Link to comment
Share on other sites

Orome

Nos akkor legyen egy kis körmozgás. :)

Egyszerû a feladat. Számoljuk ki az elsõ kozmikus sebességet.

g= 10m/s^2 (most kerekíthetünk)

R= 6400km (ez is kerekítve)

Annyit segítek, hogy két egyenletbõl kell kifejezni egy új egyenletet, amivel kiszámolhatjuk a végeredményt.

Most nézem... Wikipedia nem éri!

Számolni ugyan nem tudok, mert totál nem emlékszem semmire fizikából, de ha jól gondolom a centripetális gyorsulásnak kell kiegyenlítenie a gravitációt. Bár lehet h nagyon mellé löttem... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Bice

Számolni ugyan nem tudok, mert totál nem emlékszem semmire fizikából, de ha jól gondolom a centripetális gyorsulásnak kell kiegyenlítenie a gravitációt. Bár lehet h nagyon mellé löttem... :unsure:

Helyes úton jársz. :) Olyan gyorsan kell keringeni a föld körül, hogy legyõzze a centripetális gyorsulás a gravitációt, de ennek a gyorsaságnak annyira lassúnak kell lennie, hogy ne "szökjön meg". :D

Link to comment
Share on other sites

blambun

A centripetális gyorsulás nem hiszem, hogy legyõzhetné a gravitációs erõt. A centripetális gyorsulás a centripetális erõ következménye, és az egyenletes körmozgás dinamikai feltétele (legalábbis feltételezem, hogy ez a test amit fellövünk majd egyenletes körmozgást fog végezni) az, hogy a centripetális erõ értéke konstans és minden pillanatban a körpálya (tehát a Föld) középpontja felé mutasson. Ebbõl viszont következik, hogy ez az erõ egybe esik a gravitációs erõvel. És ezzel már el is mondtam a megoldást. :)

Link to comment
Share on other sites

Orome

A centripetális gyorsulás nem hiszem, hogy legyõzhetné a gravitációs erõt. A centripetális gyorsulás a centripetális erõ következménye, és az egyenletes körmozgás dinamikai feltétele (legalábbis feltételezem, hogy ez a test amit fellövünk majd egyenletes körmozgást fog végezni) az, hogy a centripetális erõ értéke konstans és minden pillanatban a körpálya (tehát a Föld) középpontja felé mutasson. Ebbõl viszont következik, hogy ez az erõ egybe esik a gravitációs erõvel. És ezzel már el is mondtam a megoldást. :)

A centripetális erõ "kifelé" mutat, nem? Hiszen amikor a busz kanyarodik, akkor is a kanyar külseje felé "sodródsz". Tehát pont ellentétes a gravitációval. Tehát a feltétel az, h ki kell h egyenlítsék 1mást.

Nem emlékszem a képletekre, uh ezt a részét rátok bíznám.

Link to comment
Share on other sites

blambun

Amirõl te beszélsz az a centrifugális erõ. Ez az erõ az, ami igyekszik mintegy "kipenderíteni" a körpályáról, valamint a tehetetlenségednek is nagyban köszönhetõ, hogy amikor a busz kanyarodik, akkor az ellentétes irányba mozdulsz el.

Link to comment
Share on other sites

Orome

:unsure: Na látjátok, aki nem tanul majd 2 éve fizikát, sokat felejt :)

Akkor most javítok: a centrifugális erõnek kell egyenlõnek lenni a garavitációval.

centrifugális erő: (m*v^2)/r

gravitációs erő: m*g^2

g^2=(v^2)/r

100=(v^2)/6400000

640000000=v^2

v=~25298m/s

Jó ez?

Tehát ekkora sebességgel kell keringenie. De hogy tovább?

Link to comment
Share on other sites

blambun

Hogy õszinte legyek én a feladat megoldása során egyáltalán nem használtam a g - t. És soha az életben nem számoltam még centrifugális erõvel, de az a képlet, amivel te centrifugális erõt számoltál azzal én centripetális erõt szoktam számolni. :) Ettõl függetlenül lehet, hogy van a függvénydeszkában rá egy ilyen képlet, sõt akár még logikus is lenne, hiszen így a kettõ pont kiegyenlíti egymást. Viszont ami biztosan rossz, az a mértékegységek eltérése.

szerk.: látom időközben már korrigáltad. :)

Link to comment
Share on other sites

Bice

:unsure: Na látjátok, aki nem tanul majd 2 éve fizikát, sokat felejt :)

Akkor most javítok: a centrifugális erõnek kell egyenlõnek lenni a garavitációval.

centrifugális erõ: (m*v^2)/r

gravitációs erõ: m*g^2

g^2=(v^2)/r

100=(v^2)/6400000

640000000=v^2

v=~25298m/s

Jó ez?

Tehát ekkora sebességgel kell keringenie. De hogy tovább?

A centripetális erõnek és a gravitációnak kell kiegyenlítõdnie, eddig tökéletes.

Ez annyit tesz, hogy:

g = v^2/r, és nekünk ebbõl a v kell ezért v= gyökjel alatt r * g.

v=gyökjel alatt:6400*10^3m*10m/s=gyökjel alatt:64*10^6 m/s=8*10^3 m/s, azaz 8km/s.

A centripetális gyorsulás nem hiszem, hogy legyõzhetné a gravitációs erõt. A centripetális gyorsulás a centripetális erõ következménye, és az egyenletes körmozgás dinamikai feltétele (legalábbis feltételezem, hogy ez a test amit fellövünk majd egyenletes körmozgást fog végezni) az, hogy a centripetális erõ értéke konstans és minden pillanatban a körpálya (tehát a Föld) középpontja felé mutasson. Ebbõl viszont következik, hogy ez az erõ egybe esik a gravitációs erõvel. És ezzel már el is mondtam a megoldást. :)

Igen, elcsesztem, mert erõt kellett volna írnom, nem gyorsulást... :D De arra gondoltam természetesen. :D

Amirõl te beszélsz az a centrifugális erõ. Ez az erõ az, ami igyekszik mintegy "kipenderíteni" a körpályáról, valamint a tehetetlenségednek is nagyban köszönhetõ, hogy amikor a busz kanyarodik, akkor az ellentétes irányba mozdulsz el.

Ez meg ugye azért van, mert az erõ merõleges a gyorsulásra asszem. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

blambun

Én hasonlóképpen számoltam, viszont rájöttem, hogy igencsak elszúrtam, mert a v sebesség amivel én számoltam az a kerületi sebesség. Ebben a felírásban amit te használsz, a v az a kerületi sebesség és nem a v0 fellövési sebesség. Akárcsak nálam. Plusz szerintem g = 10-zel messze nem számolhatunk 6400 km magasságban még csak kerekítve sem.

Igen, elcsesztem, mert erõt kellett volna írnom, nem gyorsulást... biggrin.gif De arra gondoltam természetesen. biggrin.gif

A centripetális erõ sem gyõzheti le a gravitációs erõt. :)

Link to comment
Share on other sites

Bice

A centripetális erõ sem gyõzheti le a gravitációs erõt. :)

Nem, hanem kiegyenlítettnek kell lenniük, nem?

Link to comment
Share on other sites

blambun

Igen. Odafent ugye az égvilágon semmi sem hat az adott testre csak a Föld gravitációs ereje. Tehát a testet érõ eredõ erõ egy és ugyanaz a gravitációs erõvel. Egyenletes körmozgás esetén a testet érõ erõk eredõje a centripetális erõ. Tehát jó helyzetben vagyunk, mert ekkor F (cp) = F (grav.) :) Ezért mondtam, hogy nem gyõzhetik le egymást, ráadásul egy egyenesbe is esnek. :)

Viszont szerintem amit te számoltál, és ahol én is elszúrtam, az a kerületi sebesség, nem pedig az első kozmikus sebesség.

Különben lentebb olvastam, hogy vettél néhány fizika könyvet. Ugyan Az idő rövid története című nekem nincs meg, de a Schrödinger macskája címűt nagyon ajánlom. Akármelyik féle legyen is az (John Gribbin vagy Brigitte Röthlein). Sajna én majd csak a nyáron fogom már folytatni őket, akkor viszont vár rám majd vagy 5 darab. :D Nem is szándékozom újat venni, de ha mégis, az majd talán Richard Feynman-tól lenne a Felfedezés öröme c. könyv.

Link to comment
Share on other sites

Bice

Igen. Odafent ugye az égvilágon semmi sem hat az adott testre csak a Föld gravitációs ereje. Tehát a testet érõ eredõ erõ egy és ugyanaz a gravitációs erõvel. Egyenletes körmozgás esetén a testet érõ erõk eredõje a centripetális erõ. Tehát jó helyzetben vagyunk, mert ekkor F (cp) = F (grav.) :) Ezért mondtam, hogy nem gyõzhetik le egymást, ráadásul egy egyenesbe is esnek. :)

Viszont szerintem amit te számoltál, és ahol én is elszúrtam, az a kerületi sebesség, nem pedig az elsõ kozmikus sebesség.

Na, akkor tiszta minden. :D

Viszont a wikin is így van, ahogy a suliban számoltuk. :unsure:

A feladat így szólt konkrétan: "hogyan számoljuk ki az elsõ kozmikus sebességet egy földközelben keringõ mûhold esetén?"

Különben lentebb olvastam, hogy vettél néhány fizika könyvet. Ugyan Az idõ rövid története címû nekem nincs meg, de a Schrödinger macskája címût nagyon ajánlom. Akármelyik féle legyen is az (John Gribbin vagy Brigitte Röthlein). Sajna én majd csak a nyáron fogom már folytatni õket, akkor viszont vár rám majd vagy 5 darab. :D Nem is szándékozom újat venni, de ha mégis, az majd talán Richard Feynman-tól lenne a Felfedezés öröme c. könyv.

Schrödinger macskája is a listán van a Hawking köny után. :) Aztán a többi majd jön. ELTE-n lesz mit olvasni asszem. :D

Link to comment
Share on other sites

blambun

Olvasom a wikipédiát, de még mindig nem vagyok meggyõzve. :unsure: Én úgy tudom, hogy centrifugális erõ a körpályán mozgó testek esetében lép fel, rájuk hat. Tehát, ha én felírom azt, hogy F (centrifugális) = m * v^2 / R, akkor ezzel azt is feltételezem, hogy ez a test már körpályán mozog. Viszont akkor a képletben szereplõ v sebesség a kerületi sebesség kell, hogy legyen.

Ha így csináltátok órán is, akkor fejet hajtok, de igazából ez így ellentmondás számomra. No nem baj, integrálással is meg lehet csinálni. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Orome

A végén még kiderül h nem is mondtam nagy hülyeséget? :)

Csak nem tudok számolni, meg felesleges négyzetet használok...

Link to comment
Share on other sites

Bice

Olvasom a wikipédiát, de még mindig nem vagyok meggyõzve. :unsure: Én úgy tudom, hogy centrifugális erõ a körpályán mozgó testek esetében lép fel, rájuk hat. Tehát, ha én felírom azt, hogy F (centrifugális) = m * v^2 / R, akkor ezzel azt is feltételezem, hogy ez a test már körpályán mozog. Viszont akkor a képletben szereplõ v sebesség a kerületi sebesség kell, hogy legyen.

Ha így csináltátok órán is, akkor fejet hajtok, de igazából ez így ellentmondás számomra. No nem baj, integrálással is meg lehet csinálni. :lol:

Ha belegondolsz ez a kerületi sebesség pont akkora, mint az elsõ kozmikus sebesség. És az elsõ kozmikus sebesség lényegében az a kerületi sebesség, amivel a test nem zuhan vissza a fölre, hanem földkörüli pályán halad. Nem? :ph34r: :unsure:

Téma:

Most szerintetek végtelen vagy véges a világegyetem?

Szerintem véges.

Link to comment
Share on other sites

Orome

Is-is.

Véges, mint a Föld (pontosan meg tudod mondani mekkora a felszíne).

Végtelen, mint a Föld (elindulsz keletre és végtelenségig mehetsz, csak ugyan oda jukadsz ki idõnként :P)

Apró eltérés, h a föld felszíne 2 dimenzió, a világegyetem meg 4...

Link to comment
Share on other sites

_teh_

Most én tennék fel egy kérdést. :D

Sajnos nem vagyok jó matekból, a fizikaoktatás siralmas az iskolámban, úgyhogy plxx help.

Tegyük fel, hogy van egy ágyúm. Ja még valami: A "lehetetlen" adatokkal ne foglalkozzatok.

Az ágyúmmal 0.36 radián/sec-os (20,91°) szögsebességet tudok "követni" (nem tudom máshogy megfogalmazni, remélem értitek).

Egy tõlem 1500m-re lévõ egy helyben álló célpontot akarok lelõni, úgy hogy közben 700m/s-os sebességgel körözök körülötte (Tehát 2.14 mp alatt teszek meg egy teljes kört). Na és itt jön a kveszcsön.

Hány m/s-al kellene orbitálnom, hogy tuti hogy betaláljak? Vagy máshogy kérdezem: hogy kapom meg azt a 0.36 rad/secet?

Link to comment
Share on other sites

blambun

No, feltételezem, hogy a körmozgás amit végzel, az egyenletes.

Nálunk most ω= 0,36 rad /s

Aztán ω= 2 * Pí / T

Ezt a kettõt összeházasítva : 0,36 rad /s = 6,28 rad / T

T = 17,444 s a periódusidõ.

Innen 540 m/s. Ekkor a szögsebességed pont 0,36 rad /s , tehát ekkor elvileg már beletalálhatsz, de inkább lassabban körözz. :)

Remélem nem írtam hülyeséget. :)

A véges - végtelen problémához hozzászólva. A választ nem fogom tudni megmondani, de miért ne lehetne a Világegyetem végtelen kiterjedésû ? :) Mi a bajunk a végtelennel ? Persze én sem szeretem, mert megfoghatatlan, lehetetlen egy olyan szóra hagyatkozni, mint a végtelen. De attól még, mert kényelmesebb a véges, és mert az ember képtelen ezt a szót megemészteni, attól még a valóság megengedheti. :) Einstein mondott valami hasonlót, hogy elõítéleteink nem mások, mint mindennapi tapasztalataink összessége.

Nem sokkal könnyebben emészthetõ az a gondolat sem, hogy világegyetemünk összes anyaga, egyetlen pontba volt sûrûsödve. A kvantumfizikáról meg ne is beszéljünk... :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...