Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Kompakt digitális fényképezõgépek


ProFiler

Recommended Posts

Giraffe1
Ez mind igaz, de én csak egy mezei, otthoni felhasználásról beszélek. Kirándulás, családi események, szórakozás panorámaképekkel. Bõven megfelel a 4Mp. Nem mindegy hogy egy 512-es kártyára 170 vagy ~380 db kép fér el.

Szerintem - és ezt kb. 6 éves tapasztalat támasztja alá - mindegy. Egy-egy napra 1-2 kirívó esetet leszámítva bõven elég 150-200 kép, márpedig ennyi 6MP-es kép fér kb. egy 512-es kártyára.

Ha pedig több napról van szó, akkor vagy meg kell oldani a menet közbeni letöltést (ma már szinte minden városban van olyan szolgáltató, akinél pár száz forintért, vagy annak megfelelõ valutáért) kiírják CD-re, vagy amúgy is spórolósabban fogsz fotózni.

Gondolj bele, hogy mennyi idõ alatt lõttél el néhány évvel ezelõtt 10 tekercs 36 kockás filmet? Most pedig ha kell, a rosszabbul sikerült képeket törlöd, és ezzel csinálsz plusz helyet.

 

És ahogy ProFiler is írta, ha kell még mindig ott a lehetõség, hogy kisebb felbontásra álljak át, ha kell.

 

Mielõtt félreértenél: szerintem sem a MP-szám a lényeg a gépvásárlásnál, de kevés kívételtõl eltekintve a nagyobb értékhez korszerûbb elektronika és jó esetben jobb objektív is dukál.

Link to comment
Share on other sites

kornél
Egy-egy napra 1-2 kirívó esetet leszámítva bõven elég 150-200 kép

Ezek szerint én egy kirívó eset vagyok, mert simán meg szokott lenni a 300 kép. Egy témáról legalább 2-3 képet csinálok, amibõl a legjobbat kiválasztom. Ezzel az amatõr technikával nagyon hamar elfogy a kártya.

"De mindenki másképp csinálja"

Link to comment
Share on other sites

Humberto

Sziasztok!

 

Én most gondolkozom egy Kodak DX6490 es cam. megvásárlásán.

Ha bármit tudtok róla ( elsõsorban személyes tapasztalat érdekel) akkor írjátok meg.!!!

 

Kösz!

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Aranyos gép, és nagyon szép képeket csinál - szabadban. Sajnos sötétben lassan és sokszor pontatlanul talál távolságot. Ezen kívül kicsit lassú szegényke, nem ezzel fogsz sorozokat készíteni. Amit mindenképpen ki kell emelni, az a 10x-es zoom, bár még jobban tetszene, ha nem 38 mm-rõl indul, hanem lejjebbrõl. Nekem nem hiányzik az optikai képstabilizátor, de a zoom felsõ tartománya (380-ig megy) izgágának már csak állvánnyal ajánlott.

ISO 200 fölött már észrevehetõen zajosodik, 400-ba és 800-ba csak vész esetén szabad kapcsolni.

Azt a kb. 60e-t megéri, amennyibe most kerül, de mindenképpen érdemes beszerezni hozzá tartalékakut, és az egy újabb 10-es körül mozog.

Link to comment
Share on other sites

krinyó

Sziasztok!

 

Jelenleg én is digitális fényképezõgép vásárlás elõtt állok. Nekem az egyik ismerõsöm egy Canon Powershot A520 gépet javasolt. Nektek mi a véleményetek?

Az ára: 57.000 ft.

Link to comment
Share on other sites

fapuma

Ha 60 ezer alatt akarsz áldozni, akkor nemigen tudok jobbat. 8)

Link to comment
Share on other sites

krinyó

Mindenképpen 60 ezer forint alatt gondolkodom, mert sajnos több pénzt nem tudok erre a célra áldozni. A Canon Powershot A510 és A520 között olyan nagy különbség nincs. A fotomarket oldalán most akcióban van. Szerintetek sokat jelent az a majdnem 1Mpixel a két gép között? Bár van amivel többet tud az A520... Szerintetek akkor jó választás lenne az A520?

 

A válaszokat elõre is köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

fapuma

Nekem elég a 3 Mpixel is, de azt Te tudod, hogy az általad elérhetõ forrásokból mennyi egy A510-es, és annak megfelelõen kell mérlegelned.

 

Mindenképpen jó vásár.

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Nem jelent sokat az az 1MPixel. Nagyon jó választás!

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Zazu

Akkor most mondok egy érdekes dolgot. Az én fényképezõm (HP 945) csak 2 felbontást ismer. Vagy 5 Mp, vagy 1 Mp. Kíváncsiságból készítettem egy-egy képet ugyan arról a témáról mind a 2 felbontásban. Mind a két képet minden féle korrekció nélkül kinyomtattam A4-es méretben (Canon i320). Nagyon éles szemmel kell rendelkezni annak, aki meg tudja különböztetni, hogy melyik az 5Mp-es és melyik az 1 Mp-es kép. természetesen, ha számítógéppel tovább nagyítom, hamar kibukik a kisebb felbontású kép.

 

Aki nem hiszi, próbálja ki!

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Nem szoktam kötekedni, de vagy a nyomtatód nagyon gagyi, vagy a szemed. Harmadik lehetõség, hogy a kép finoman szólva sem volt alkalmas tesztelésre. Egy 1 MP-es képet A/4-es méretben kb. 100 dpi-vel lehet kinyomtatni, míg ugyanez 5 MP esetén 225 dpi, ami igazán szûken elegendõ.

Nagyon rossz szemûnek, vagy hozzá nem értõnek kell lennie annak, aki nem veszi észre a különbséget egy közepes nyomat és egy közel fotóminõség között.

Jelenleg én is digitális fényképezõgép vásárlás elõtt állok. Nekem az egyik ismerõsöm egy Canon Powershot A520 gépet javasolt. Nektek mi a véleményetek?

Az ára: 57.000 ft.

Nem rossz gép, de ha az a 60e "éles határ", akkor nem fogsz beleférni. Egy gép vásárlásakor mindenképpen kell számolni 1-2 plusz memóriakártyával, tartalékakkuval és valami rendes tokkal. Márpedig ez plusz 8-10 ezer forint legalább.

E kategóriában nézz még körül. Érdemes megnézni pl. Kodak (pl. DX6490) vagy a Panasonic (FZ sorozat) gépei között. Ahogyan érdemes a hálón futni egy nagy kört a különbözõ boltokban. Néha igen nagy a szórás...

Link to comment
Share on other sites

ProFiler
Nagyon rossz szemûnek, vagy hozzá nem értõnek kell lennie annak, aki nem veszi észre a különbséget egy közepes nyomat és egy közel fotóminõség között.

Egyértelmûen észre lehet venni. De van egy olyan érzésem, hogy Zazu is pont ezt szerette volna éreztetni. :ötlet: Azért bárki bármit mond - 1 MPixel és 5 MPixel között a különbség szemmel észrevehetõ. Még nyomtatásban is. (egy HP gépnél meg aztán végképp :upsz: )

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Zazu
Nem szoktam kötekedni, de vagy a nyomtatód nagyon gagyi, vagy a szemed. Harmadik lehetõség, hogy a kép finoman szólva sem volt alkalmas tesztelésre. Egy 1 MP-es képet A/4-es méretben kb. 100 dpi-vel lehet kinyomtatni, míg ugyanez 5 MP esetén 225 dpi, ami igazán szûken elegendõ.

Nagyon rossz szemûnek, vagy hozzá nem értõnek kell lennie annak, aki nem veszi észre a különbséget egy közepes nyomat és egy közel fotóminõség között.

 

Szándékosan nem egy tesztképet készítettem. Pont arra voltam kíváncsi, hogy egy átlag kép, ami miatt vesz az ember fényképezõt milyen különbséget mutat a két felbontásban, nyomtatva. Gyakorlatilag egy tájképnek nevezném, házak, fák vannak rajta. Nincs zoom, tehát az emberkék is kicsik. És lehet, hogy az én szemem felbontása hasonló a rovarokéhoz, de alig lehet megkülönböztetni a két képet. Írtam, hogy a képernyõn nagyítgatva látványos a különbség.

 

Abban a pillanatban, ha ugynevezett teszt képet készítek, mert ilyet is csináltam, ahol pl. egy "Algopyrin" doboz is van, és apró feliratok, természetesen durva eltérések vannak. De mondjátok meg nekem, ugye nem azért vettetek digit fényképezõt, hogy ilyen ostoba tesztképeket gyártsatok?

 

Még egyszer mondom, ki kell próbálni.

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Nem, nem a teszképek nyomtatása miatt veszünk általában nyomtatót, de próbáld ki ugyanezt az összehasonlítást egy jó portréval, egy virágmakróval, vagy például egy olyan tájképen, ahol finom részletek is vannak (pl. fenyõfák).

De én nagyon utálnám azt is, ha mondjuk a stockholmi városképeimen a gyönyörû kék ég becsíkozódna...

 

Az én kezemben elõször 1997-ben volt digitális fényképezõgép, egy Kodak DC40-es, ami ha jól emlékszem még 1 MP-es sem volt. Azóta megfordult pár gép nálam hosszabb-rövidebb idõre. Természetesen voltak képek, amiket kinyomtattam (régebben 300 dpi-vel, most 1200-4800-as nyomtatókhoz férek hozzá), sõt jó párat elõ is hivattam különbözõ helyeken. Hidd el, jól tudom, milyen minõséget produkál egy 1 MP-es gép. Még 10x15-ös méretben sem szívesen nyomnám ki komolyabb feldolgozás nélkül, nem hogy A/4-ben.

 

De ízlések és pofonok: akinek a sok kép a lényeg, maradjon 1 MP-nél, én a 6 MP-es Canon 300D-t pedig inkább RAW-ra kapcsolom, ha biztosra akarok menni, pedig így csak kb. 60-70 kép fér el egy 512-es kártyán.

Link to comment
Share on other sites

igazsagos77

Üdvözletem!

 

Tudjátok én eléggé lamer vagyok digitális fényképezőgép tekintetében, de azt hallottam, hogy ez jobb mint az analog, és hogy ebből is van jobb meg kevésbé jobb minőségű. Mi alapján lehet eldönteni, hogy megéri-e megvenni vagy sem?

Link to comment
Share on other sites

fapuma

Attól függ mit akarsz.

 

Pl. nem árt az optikai zoom, ez a mai gépek 90%-ában benne van, hol kisebb, hol nagyobb.

Aztán ott a felbontás. Manapság minimumnak tekinthetõ a 3 MPixel, hétköznapi felhasználásra ennyi elég is. Ha A/4-es nagyítást is szeretnél csinálni, akkor nem árt a 4, esetleg 5 megapixel.

 

Az utóbbi paraméter jelzi legjobban a minõséget, bár néha még egy jó felbontású gép képe is nagyon ocsmány. Ezért fontos, hogy tájékozódj kicsit a márkák között.

 

Vannak olyan jellemzõk is, amelyek számbeli adatokkal egyáltalán nem mérhetõk. Ilyen az, hogy a márkátlanabb gépek némelyik része bizony néha hipp-hopp megadja magát, ezért érdemes inkább a nagyobb, pl. Canon, Nikon, Minolta stb. márkák közül választani.

 

Hát... egyelõre ennyi.

Link to comment
Share on other sites

ProFiler
azt hallottam, hogy ez jobb mint az analog

Ez nem teljesen igaz. De tényleg minden azon múlik, hogy mire szeretnéd használni.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

igazsagos77

Csak a nyaraláshoz kellene, és nem olyan nagy teljesítményü, szerintetek nyaralásra milyen érdemes venni, és mennyiért ?

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Nem hiszem, hogy érdemes 50-60000 Ft-nál többet kiadni. Egy Canon PowerShot A510, vagy 520 kiváló lenne erre a feladatra.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Utonium

Szerintem még egy A400-as is bõven tökéletes lenne, az olcsóbb is. A különbözetet meg elköltheti akksira és memóriakártyára.

Link to comment
Share on other sites

VINIKOR
Manapság minimumnak tekinthetõ a 3 MPixel, hétköznapi felhasználásra ennyi elég is.

Ezzel kapcsolatban olvastam egy érdekes dolgot, miszerint érdemes elõre gondolkodni a Mpixel méretének kiválasztásánál. Ugyanis nemsokára elérhetõ lesz a mainál sokkal nagyobb méretû LCD képernyõ, PC monitorként és TV-ként is. Ott már számítani fog, hogy hány Megapixeles volt a fotó. Egy digitális fényképezõgépet hosszabb távra vesz az átlagvevõ Magyarországon.

Talán ezt is érdemes figyelembe venni.

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Lehet, hogy nõni fognak az LCD-k felbontásai, de középtávra bõven elegendõ lesz egy 3 MP-es (pl. 2048x1536 - Canon PowerShot S1 IS) gép. Ennek a képe egy jó darabig kitölti még a teljes monitort, és 10×15 cm-es képet is elõ lehet róla hivatni.

 

Egy fényképezõgép kiválasztásánál csak egy adat a MP-szám, és messze nem a legfontosabb. 3-4 MP felett már inkább arra kell figyelni, hogy milyen objektíve van, milyen a zoomtartománya, esetleg van-e képstabilizátora, milyen az autofókusza, a vakuja, külsõ vaku csatlakoztatható-e hozzá, milyen gyorsan éled fe, tud-e manuális beállításokat stb., stb., stb.

 

Érdemes körülnézni az Index - Digicam oldalon, elolvasni a gépteszteket és az olvasók értékeléseit, esetleg a megnézegetni a Fotovilág tesztképeit.

És ahogyan azt már itt a topicban is írtuk, az árba mindenképpen bele kell számolni egy tartalék akkumulátort (vagy akku garnitúrát), legalább egy nagyobb (256-512-1024 MB) memóriakártyát és valalmi táskát, amiben cipelni lehet.

Link to comment
Share on other sites

bivaly01

Üdv!

Az itteni tanácsok hatására megvettem a Canon S1 - est , édesanyám pedig az A510 - est. Hát mind a kettõvel meg vagyok elégedve. A képek minõsége nagyon jó, a gépek is könnyen kezelhetõek. Az S1 persze jobb, többek között a képstabilizátor és a 10X - es optikai zoom miatt, de persze ez magasabb árkategória is. Nagyon jól dolgozik az automata funkció is mindkettõn de a kézi beállításokat is szabadon lehet állítgatni, de ehhez persze nem árt tudni, hogy mit miért és hogyan állítsunk.

Persze álandóan a legnagyobb felbontásban mûködik a legjobb minõséggel, így nekem elegendõ a 3.2 Mp, ez az átlag fotózáshoz elegendõ.

Szóval nagyon jó kis gép mindkettõ, ezt tapasztalatból tudom mondani mostmár.

Tudom ajánlani mindenkinek, akinek nincs pénze egy felsõkategóriás tükörreflexes gépre, de egy jó minõsigû, igényes kis gépre vágyik.

Link to comment
Share on other sites

VINIKOR
Üdv!

Az itteni tanácsok hatására megvettem a Canon S1 - est , édesanyám pedig az A510 - est.

Egyszerûen irigyellek! Fantasztikus géped van! 10 opt. zoom+stabilizátor, eszméletlen jó "kis" gép mind a kettõ. :oké:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...