Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Kompakt digitális fényképezõgépek


ProFiler

Recommended Posts

Giraffe1

Nem, a tükörreflexes felépítésnek nem sok köze van a képminõséghez. Ha csak az nem, hogy az ilyen vázak azért komolyabb belsõt takarnak. Nem véletlen, hogy néhány évvel ezelõtt a legolcsóbb DSLR gép 2-2,5 millió volt, és ma is azért a profik ilyeneket használnak. És nem csak sznobizmusból.

 

A kép minõségét sok minden befolyásolja. A nagyobb méretû, és általában korszerûbb képérzékelõnek - akár CCD, akár CMOS - van talán a legfontosabb szerepe. És ahogy már elhangzott, itt is a "méret a lényeg". Egyrészt, mert a nagyobb felület ugyanannyi idõ alatt több fényt (azaz energiát) nyel el, így kevesebbet kell erõsíteni, ergó, kevésbé lesz zajos a kép.

De az sem mindegy milyen objektív van a lapka elõtt. És a legjobb kompakt gépes optikák alulról közelítik a cserélhetõek tudását, de fõleg képét. Arról nem is beszélve, hogy ezek cserélhetõsége akkora szabadságot ad, amit a kompaktok sohasem fognak tudni.

És akkor még nem beszéltünk az egyéb szolgáltatásokról, fõleg a manuális beállítások lehetõségérõl. A kis gépekben ez nem igazán fontos szempont, de próbálj meg egy kompakt géppel sötétben gyorsan és pontosan fókuszálni!

 

A mostani "csúcs CCD-k" azért nem fognak megjelenni a kompakt gépekben, mert nincs hely bennük. Ráadásul ezek elé nagyobb optika is kellene, és akkor már majdnem akkorák lesznek, mint az DSLR gépek :)

 

Aki nem, vagy alig tud fotózni, és nem is akar továbblépni, annak elég a kompakt, ugyanakkor egy igényesebb amatõr a mai választék mellett inkább DSLR gépet választ, és idõvel fejleszti a készletét.

De a kompaktoknak is bõven van jövõje. Egyrészt, azért az amatõrök még mindig többen vannak, másrészt sok esetben azért kényelmesebb egy kis gép (pl. síeléskor, bulikon stb.).

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Véletlenül kezembe akadt egy régi fotós könyv és annak a bevezetõjében van egy gondolat, ami szerintem nagyon jól leírja, hogy miért is érdemes DSLR gépet venni:

"A költséges technikai berendezés legfõbb elõnye nem az, hogy jobb képeket ad, hanem hogy kiterjeszti a jó képek készítésének lehetõségét."

Link to comment
Share on other sites

Zazu
5 Mp otthoni gépbe szerintem sok. Panasonic képminösége elmarad a Canontól, ha jól tudom, bár otthoni gépnek az is tökéletesen megfelel.

Ez igaz? Mert nagyon foglalkoztat a gondolat, hogy Panasonic-ot vegyek. A Canon-al sincs semmi bajom, de a Leica képstabilizátoros optika nagyon vonzónak tûnik.

Link to comment
Share on other sites

Athos

A Panasonic szerintem jó gép. Sok jót hallottam róla. Az FZ-5 vagy az FZ-20 szerintem jó választás lehet. A képstabilizátornak nagy elõnye van és ezt nem csak a 12x-es zoomnál lehet kihasználni. Például hosszabb záridõt is lehet alkalmazni, mert könnyebben meg tudod tartani a gépet. ;)

 

 

Most nézegetem a Panasonic FZ-20-ast és 36-432 mm átfogású objektív van beépítve. Ennek sajna az a hátránya, hogy nincs széleslátószöge. Vagyis 40 mm alatt még annak számít, de elég karcsú. :hááát: Persze ez még nem jelenti azt, hogy gagyi gép. Mindig az igényekhez mérten kell dönteni a vásárlásról.

 

Én egy Canon 300D vagy 350D szeretnék, mert komolyabban érdekel a fotózás, de csak hobbi keretek között. Viszont már most látom, hogy emellé szükségem lesz egy kompakt gépre is valahonnan a belépõszint körülrõl, mert buli nem valószínû, hogy egy 200 000 Ft-os géppel megyek.

 

Kollégám tegnap vette meg a Canon 300D-t bruttó 164 000 Ft - remélem jól emlékszem. Szóval, aki mondjuk 120-140 ezer forintott szánna gépre, talán elgondolkozhatna a 300D-n is. Alapobjektívvel is lehet szép képeket készíteni és van hová fejleszteni. Az alap objektív átfogása 28-88 mm (18-55 mm átszámolva), ami a Panasonichoz képest nem túl nagy, de itt legalább komoly széleslátószög van, amit akár kiránduláskor épületen belül nagyon jól ki lehet használni (pl. templom).

Link to comment
Share on other sites

Ulala
most látom, hogy emellé szükségem lesz egy kompakt gépre is valahonnan a belépõszint körülrõl, mert buli nem valószínû, hogy egy 200 000 Ft-os géppel megyek.

Ugye megmondtam! Bár ezt egy kicsit furcsa ötletnek tartom, akkor nem lenne mégiscsak egyszerûbb egy jó kompakt?

 

Ciao. <PF>

Link to comment
Share on other sites

Athos

Olyan, hogy jó kompakt nem igazán van. :lol: Ha fotózni szeretnék és nem csak képeket készíteni, akkor a kompakt gyenge.

Link to comment
Share on other sites

Zazu

Azért ez egy kicsit erõs! Úgy gondolom, és most csak példának mondok egy típust, a Fuji S7000 tulajdonosok a szívükhöz kapnak az állításodtól. Azért ezzel a géppel már fényképek is készíthetõk, nem csak képek. Igaz, ennek a mérete, már közelít a "nagy" gépekhez.

Nagyon jókat írnak a felhasználók, és nem a reklámszagú cikkek, pl. a Sony CyberShot DSC-T33 digitális géprõl. Ez már tényleg az a méret, amit mindenhova magaddal vihetsz.

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1
A Panasonic szerintem jó gép. Sok jót hallottam róla. Az FZ-5 vagy az FZ-20 szerintem jó választás lehet. A képstabilizátornak nagy elõnye van és ezt nem csak a 12x-es zoomnál lehet kihasználni. Például hosszabb záridõt is lehet alkalmazni, mert könnyebben meg tudod tartani a gépet. ;)

Csak nagyon kell vigyázni vele, mert észrevehetõen lágyabbak lesznek a kontúrok bekapcsolt stabilizátornál. Amikor csak lehet, akkor jobb kikapcsolni.

 

Egyébként biztosan jó dolog egy képstabilizátor, de akkor már inkább egy állvány (tény azt cipelni kell), vagy készítek 2-3 képet, és azok közül az egyik biztosan jó lesz - legalábbis 1/15-ös képeknél még biztos.

Link to comment
Share on other sites

Athos

A Panasonicban milyen elven mûködõ képstabilizátor van? Mert az elmondottak alapján úgy gondolom, hogy az elektronika próbálja kiküszöbölni a bemozdulást. Akkor már jobbnak tartom azt, amelyik mechanikus elven mûködik.

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Mint ahogyan azt több helyen is reklámozzák, ezekben a gépekben optikai képstabilizátor mûködik. A lencserendszerben van néhány (még nem szedtem szét ilyet, de tudtommal 2 vagy 3) lencse, amit egy érzékelõbõl nyert adatok alapján mozgat. Ennek pozitív hatása, hogy kb. 1-2 értékkel hosszabb záridõt lehet vele kézbõl fotózni, a negatív, hogy miatt egy nagyon kicsit elmosódnak, lágyabbak lesznek az élek - ez valamennyire egy Sharpen szûrõvel utólag még kompenzálható, de akkor sem az igazi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
kfx

Megvettem a Canon A510-et!

Szerintem nagyon jó választás, az ára nagyon jó. Csak nagyon szélsõséges helyzetekben figyelhetõ meg kromatikus abberáció.

3 Megapixel bõven elég akár egy A5ös képhez is, bár oda kell figyelni az arányokra. (3:4)

Mindenkinek nagyon ajánlom, aki nem akar nagyon drága gépet.

 

Azért írtam ezt a hozzászólást, mert szeretném felhívni a figyelmeteket egy kis minõségbeli különbségre a Canon A510 és Fuji S7000 között.

Én mindakettõt használtam (használom).

Elég elszomorító. A 80000 Ft különbség nem nagyon látszik meg. Különösen felhívnám a figyelmet a Fuji abberációjára. Valami szörnyû. Persze ez szubjektív vélemény, de akkor is. Nagyon feltûnõ. Amikor 100 képbõl a 30.-on van színeltolódás az már egy kicsit zavaró. Nem is kell neki olyan nagyon szélsõséges helyzet, hogy sok-sok lila lombkoronát lássunk. Ilyen történik sokszor a vaku nélküli fényképezéskor is. Az automatikában elég sokszor bedurran a fehér.

Komolyan mondom sokkal jobb fényképezni a Canon A510 kompakt gépemmel, mint a tükörreflexes S7000essel.

Mégegyszer mondom: ez csak szubjektív vélemény, de ha mégis a Fuji irányába tekintgetne az lengyen óvatos :!:

Link to comment
Share on other sites

Zazu

AZ S7000 mióta tükörreflex-es?

Link to comment
Share on other sites

kfx

Sorry: nyelvbotlás. Felsõbb kategóriásra gondoltam.

Link to comment
Share on other sites

Zazu

Általában verõfényes napsütésben minden gép remek képet készít. Milyen a Canon A510 szobában, mesterséges világítás mellett? Mennyire nehezen tud fókuszálni? Mennyire zajos képeket csinál? És az is érdekelne, hogy mennyire a régebbi 80-as 90-es sorozat lebutitott verziói ezek a masinák. Ha egyáltalán ezek utódai.

Link to comment
Share on other sites

ozvego
A CORA akciózik egy Konica-Minolta Dimage A-200 (150 ezer), meg egy Panasonic FZ5 (120 ezer) géppel. Egyik sem gyenge. Sõt.

 

http://www.cora.hu/pages/akciokframe.htm

Canontól mindenképp ezt ajánlom Power Shot S1 IS, vagy Power Shot S2 IS! Szerintem nagyon megéri az árát. Hosszútávra is, mert nagy a zoomja, s a képstabi, sem árt ha van benne! :)

Link to comment
Share on other sites

ozvego
A CORA akciózik egy Konica-Minolta Dimage A-200 (150 ezer), meg egy Panasonic FZ5 (120 ezer) géppel. Egyik sem gyenge. Sõt.

 

http://www.cora.hu/pages/akciokframe.htm

Canontól mindenképp ezt ajánlom Power Shot S1 IS, vagy Power Shot S2 IS! Szerintem nagyon megéri az árát. Hosszútávra is, mert nagy a zoomja, s a képstabi, sem árt ha van benne! :)

Link to comment
Share on other sites

Zazu

Ezzel nincs is semmi gond, az S2-õt én is nézegettem. Csak az ára duplája az A520-nak. Nagyon régóta azon töprengek, hogy megéri e ennyit beruházni, amikor csak és kizárólag családi fényképek készülnének. Valahogy jobban el tudom képzelni, hogy egy ilyen apró gépet pl. A520 hamarabb elõkapok, vagy magammal viszek, mint egy S2-õt. Ennek ellenére elismerem a tudását, csak nem tudom, hogy igazából van e szükségem rá.

Tudjátok az a furcsa, hogy már régóta olvasgatok a különbözõ fényképezõgépekrõl, felhasználói véleményeket.

Pl. itt.: http://index.hu/tech/digicam/kereso_mc/

 

Nem igazán találtam olyat, amit a földig szidtak volna. Mindnek van elõnye-hátránya. Az egyik azt mondja, hogy zajos képeket csinál, a másik megcáfolja. Nem lehet eldönteni, hogy mi is az igazság, és ezért nagyon nehéz felmérni a valós igényeimet. Természetesen az ember szeretné, ha a legkisebb kompromisszumot tudna kötni az ár/minõség szinten. Ezért szemezget mondjuk egy S2-vel. És akkor jön egy felhasználó, mint itt is, és azt mondja, hogy egy 3.3 Mpixel-es gép, közel olyan minõséget produkál, mint egy 6 Mp-es Fuji S7000. És van közte 80000 Ft.

Link to comment
Share on other sites

kfx

Nézd meg Zazu:

 

Photo-test

 

tanulságos és objektív :!:

Link to comment
Share on other sites

bivaly01

A Fuji A345-rõl mit tudtok mondani ? Ennek a gépnek egész jó az ára, de nem tudom milyen.Még Olympus C370 vagy 470 - est is néztem, meg Sony P73 és S80 - ast. Úgy látom itt szinte mindenki a Canon A520- at ajánlja és ez se kerül sokkal többe. A kérdésem az lenne, hogy megéri-e azt a kis plusz pénct kifizetni a Canonért, vagy valamelyik másik alternatíva is megfelel. Nem kell, hogy sokat tudjon a gép, de a képminõség az nem mellékes. A másik kérdésem a memóriakártyával kapcsolatos. A Canon SD, az Olympus és a Fuji XD, a Sony Memory Sticks kártyát használ, ha jól néztem. Ennek van-e átlagos otthoni használatnál jelentõsége, vagy teljesen mindegy?

Ja és 256 megás kártyát tud mindegyik használni ugye?

Bocs, hogy hosszú voltam , de itt a legjobb érdeklõdni, és elõre is köszi a válaszokat.

Link to comment
Share on other sites

kfx

Egyik gépre se lehet azt mondani, hogy igen, ez tökéletes. Mérlegelned kell, hogy mi kell neked és mi nem. Végignézed a paramétereket, meg a tesztképeket. A Canon a képminõség mellett igen sokat tud kategóriájához képest. A neten biztos találsz Valami jó helyet:

 

Itt elég jó tesztek vannak,

Itt csak tesztképek

Ha itt sem, csak keress rá!

 

Azt remélem tudod, hogy az Olympus 1919ben, míg a Canon 1933ban kezdte, így ezek rendelkeznek a legnagyobb tapasztalattal, és persze ezek gépeinek van a legjobb minõsége. Szerintem a Sonyt felejtsd el.

A kártyáknak otthoni felhasználásban nem sok szerepe van, csak az xd drágább! Persze van közöttük különbség, de biztos vagyok benne, hogy nem fogod észrevenni.

Ha jól tudom, ezek a gépek akár 1 gigás kártyát is tudnak kezelni.(De 512-t, vagy kisebbet biztosan)

Bye.

Link to comment
Share on other sites

Athos

A Canon A520-asnak csak az ára nem tetszik. Az 510-eshez képest 14000 Ft-tal kerül többe és tudásban nincs nagy különbség. 1 Mpixellel több képpontot tud rögzíteni. A Canon képminõsége nagyon jó. Még egy érv szól mellettük: ha jól tudom van teljesen manuális üzemmódjuk.

Link to comment
Share on other sites

deskjet

Nem jól tudod.

Link to comment
Share on other sites

kfx

Nekem 510esem van és teljes manuálistól kezdve a tüzijátékig minden megvan.

Az 510es sem volt ennyire olcsó, csak az Extreme Digital akciózik(akciózott). Az 520as egy kicsit lemaradt. Én azért választottam az 510eset, mert most nem fogok 14kval többet fizetni 0,8 Mpixelért. A3asnál úgysem akarom joban nagyítani a képeket.

 

U.i.:Aki nincs annyira otthon a Deutsche sprechenben:P

Link to comment
Share on other sites

deskjet

Mi ez a Canon ajnározás? A kennon (Canon) semmivel sem tud többet, mint az ugyanannyiba kerülõ MÁRKÁS vetélytársai (kodak, olympus, nikon) szóval ha ez itt nem a "canont vett apu mert gazdagok a szüleim - és ezáltal ez a legjobb márka (bár a többit nem ismerem)" topic akkor menjetek a www.canon.com-ra és csorgassátok a nyálatokat...

A topic címe "Digitális fényképezõgép vásárlása" és nem kannon ajnározás.. Ne vezessétek félre szegény kezdõ digitfotósokat - hacsak nem a kannonnál vagytok ügynökök..

 

Manuális téma: ProFiler: nevetséges hogy bedõlsz ezeknek a TELJESEN MANUÁLIS kompakt gép dumának, és még te osztasz itt tanácsokat, mint fõ kannon magasztaló! :mérges:

Azthiszem attól hogy megvettél egy 150 ezer forintos canon gépet, és mindenféle gombokkal mindenféléket állíthatsz attól az még nem MANUÁLIS.. a MANUÁLISsal KÉZZEL állítod a fókuszt etc.. és nem a kezeddel a gombok által :nemoké:

Átvertek :P

 

Egyébként nekem is 6Mp-es Kodak "manuális csodám" van, de az mégsem olyan mint egy igazi fotósárkánygépördögöt fogni a kezedben.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...