Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Nyelvek


BajuszGG

FTW!  

172 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

BajuszGG

hát nekem most egyetemen jog miatt kötelezõ ez a zselé latin, a német hozzá képest piskóta.

Ott nem a franciát spékelik inkább? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

_Balin_

mi köze lenne a franciáknak bármilyen jog kialakulásához. :D Mivel a Római jog alapjára épitjük fel a mai jogrendszert is, a latin szinte a 2. nyelvem lesz. Még az orvosok vannak hasonló helyzetben.

Link to comment
Share on other sites

Immacolata

Én most heti 3 órában németet tanulok, de mint nyelvet nagyon utálom, mert tele van hülyeségekkel (der-die-das, részes eset, múlt idõ, gyenge-vegyes-erõs ragozású igék stb.), és nyelvtanilag se egy könnyû. Mi(ke)t fogok utálni benne? Miért kell a határozott névelõhöz 3 szó? Angolban EGY szóval ki lehet fejezni (the).

Szerintem az olyan mondatokat, amikben 4 ige van és egy fõnév. Perfekt múlt, passzív, ráadásul Konjuktiv is. Lejjebb írtam egy ilyen kis cukiságot. :D

Annyi hasznod lesz a németbõl, hogy bármi más nyelvet nagyon könnyen fogsz tanulni utána. Én most például az olasszal vagyok így: van egy múlt idõ, ami egy az egyben megegyezik a perfekttel.

Amúgy néhány esetben van szabály a névelõre:

- ung végû igéknek mindig die a névelõje

- nis végû igéknek mindig das

- e-re végzõdõk a legtöbb esetben die-sek, de van egy rakat, ami nem

Egyébként a németnek elég logikus a nyelvtana, ráadásul kevés a kivétel.

Link to comment
Share on other sites

BajuszGG

mi köze lenne a franciáknak bármilyen jog kialakulásához. :D Mivel a Római jog alapjára épitjük fel a mai jogrendszert is, a latin szinte a 2. nyelvem lesz. Még az orvosok vannak hasonló helyzetben.

Nem a kialakuláshoz kapcsoltam, hanem a mai dolgokhoz... Mégiscsak a francia a jog nyelve. (Legalábbis eddig úgy tudtam. :unsure:)

Link to comment
Share on other sites

Kimmuriel

Milyen suliba jártál, ahol kötelezõ a latin? Valami egyházi? :unsure:

Nem, csak hát az ofõnk latintanár volt, így eleve elrendeltetett a dolog. Meg aztán biosz tagozat...

Mindig sárga voltam az irigységtõl, hogy rajtunk kívül minden évfolyam élõ nyelvet tanul, aminek még a hasznát is látja. Mi a latinnal csak a suliban foglalkoztunk, ellenben most, hogy elkezdtem oroszt tanulni, azt máris tudom használni a hétköznapokban is, mert itt a net, lehet orosz oldalakat böngészni, olvasgatni, stb. Na de a latin?! Latinul netezzek? Egyedül a Wikipédiának láttam latin nyelvû változatát, de azt köszönöm, inkább kihagyom. Ki az a nemnooooormális, aki latin nyelvet használ? És 4 évet elcsesztem erre. A legnagyobb királyság pedig, hogy a diplomához két középfokú nyelvvizsga kell nekünk (ebbõl az egyik kötelezõen angol, ez szerencsére már megvan), és a latint nem fogadják el másodiknak! Magyarán kezdhetek újra nyelvet tanulni! Az egyetemen meg 16 nyelvtanárból nemrég rugdaltak ki 11-et, mondván minek ide ennyi nyelvtanár, hisz az egyetemre amúgyis olyanok jönnek, akiknek már ott a zsebükben a nyelvvizsga... :huh: 'nyád! <_< De azt a második nyelvvizsgát oldd meg, ahogy akarod! Vagy bemákoltál egy értelmes nyelvet középsuliban, és akkor nincsenek ilyen gondjaid, csak kicsit rendszerezned kell magadban a 4 év alatt tanultakat, és kis ismétléssel már meg is van a nyelvvizsga. Már akinek, ugye. -_-

Link to comment
Share on other sites

BajuszGG

Nem, csak hát az ofõnk latintanár volt, így eleve elrendeltetett a dolog. Meg aztán biosz tagozat...

Mindig sárga voltam az irigységtõl, hogy rajtunk kívül minden évfolyam élõ nyelvet tanul, aminek még a hasznát is látja. Mi a latinnal csak a suliban foglalkoztunk, ellenben most, hogy elkezdtem oroszt tanulni, azt máris tudom használni a hétköznapokban is, mert itt a net, lehet orosz oldalakat böngészni, olvasgatni, stb. Na de a latin?! Latinul netezzek? Egyedül a Wikipédiának láttam latin nyelvû változatát, de azt köszönöm, inkább kihagyom. Ki az a nemnooooormális, aki latin nyelvet használ? És 4 évet elcsesztem erre. A legnagyobb királyság pedig, hogy a diplomához két középfokú nyelvvizsga kell nekünk (ebbõl az egyik kötelezõen angol, ez szerencsére már megvan), és a latint nem fogadják el másodiknak! Magyarán kezdhetek újra nyelvet tanulni! Az egyetemen meg 16 nyelvtanárból nemrég rugdaltak ki 11-et, mondván minek ide ennyi nyelvtanár, hisz az egyetemre amúgyis olyanok jönnek, akiknek már ott a zsebükben a nyelvvizsga... :huh: 'nyád! <_< De azt a második nyelvvizsgát oldd meg, ahogy akarod! Vagy bemákoltál egy értelmes nyelvet középsuliban, és akkor nincsenek ilyen gondjaid, csak kicsit rendszerezned kell magadban a 4 év alatt tanultakat, és kis ismétléssel már meg is van a nyelvvizsga. Már akinek, ugye. -_-

Jah vágom. Nálunk nem volt ilyen opció egyáltalán. Volt angol, német, francia meg pár évig görög (WTF?) aztán csókolom. Egyik csaj járt át még a kereskedelmi suliból hollandot tanítani, mert kétnyelvû a szentem meg volt latin szakkör. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Arwy

Én heti 7 órában tanulok németet és 3-ban olaszt, utóbbit külön tanárnál, de nem tudok mondani arról semmit, hogy segített-e benne a német, mert még nem vettük az igeidõket, de a rendhagyó igék eléggé idegesítõek :D

Viszont már elõre látom, hogy a német sosem fog olyan szinten menni mint az angol, és az olasz sosem fog olyan szinten menni, mint a német... pedig szeretem (tanulni) ezeket a nyelveket (bár az angolt már nem nagyon tanulom). :)

Link to comment
Share on other sites

_Balin_

Nem a kialakuláshoz kapcsoltam, hanem a mai dolgokhoz... Mégiscsak a francia a jog nyelve. (Legalábbis eddig úgy tudtam. :unsure:)

Eddig akkor elég rosszul tudtad. :D

Link to comment
Share on other sites

_Jolly_Joker_

Azon gondolkodom, hogy el kéne kezdenem egy új nyelvet tanulni az angol mellett. Korábban németet "tanultam", de utálom, köszönöm elég volt.

Elsõre a spanyol és a francia ugrott be, de ha van valakinek más javaslata, azt szívesen venném. Emellett örülnék, ha valaki aki tanult, szólna pár szót az imént említett két nyelv tanulásáról: összetettség, nehézség, pozitív, negatív élmények stb. A cél minimum a társalgási szint.

Link to comment
Share on other sites

Arwy

Eddig akkor elég rosszul tudtad. :D

Hát... olvastam errõl könyvet, meg neten is utána néztem. A franciáknak inkább csak a bûnügyi rendõrség, a magánnyomozói szervezetek és (egy részben) az igazságügyi orvostan mai értelemben vett formáihoz leginkább hasonlító, középkori másának kialakulásában volt nagy szerepük (bár ennek ellenére még azért jó sokáig elfogadott volt a kínvallatás és az istenítéletek). Néhány szó maradt is a francia eredetű a kriminológiában (bár nekem most csak kínvallatások fajtáinak nevei jutnak eszembe). Ezek is szorosan kapcsolódnak ugye a jogi témakörhöz, de az alap, az valóban a a római jog volt.

Na de

/OFF

Link to comment
Share on other sites

MagicAcid

Azon gondolkodom, hogy el kéne kezdenem egy új nyelvet tanulni az angol mellett. Korábban németet "tanultam", de utálom, köszönöm elég volt.

Elsõre a spanyol és a francia ugrott be, de ha van valakinek más javaslata, azt szívesen venném. Emellett örülnék, ha valaki aki tanult, szólna pár szót az imént említett két nyelv tanulásáról: összetettség, nehézség, pozitív, negatív élmények stb. A cél minimum a társalgási szint.

Hát elmondom amit a franciáról eddig tapasztaltam: Nagyon összetett. Olyan mint egy torony, minden egymásra épül (tudom minden nyelvi ilyen de ez különösen), Az alapokat végtelen pontosággal kell megtanulni, mert minden arra épül. Én is angol mellett tanulom, ennek van elõnye is meg hátránya is. Elõny:

RENGETEG szó hasonlít a két nyelvben, ha jól tudod az angolt, akkor minden 3adik francia szót már most tudsz. HÁtrány: A kiejtése igen nehéz, angol mellett pedig még nehezebb lesz azon szavak esetében amik angolul is hasonlóak ( a l'aeroport-ot pl sosem fogom tudni kimondani :D ). MAga a nyelv tele van szabályokal amik alól viszonylag kevés kivétel van. Még az elsõre kaotikus kiejtés is teljesen szabályos.

Én igen nehéz nyelvnek tartom, de ez persze szubjektíbv, és a használhatósága miatt mindenképpen megéri. Szeretnék középfokúzni belõle, de nem tom mi lesz belõle.

Link to comment
Share on other sites

BajuszGG

Hát elmondom amit a franciáról eddig tapasztaltam: Nagyon összetett. Olyan mint egy torony, minden egymásra épül (tudom minden nyelvi ilyen de ez különösen), Az alapokat végtelen pontosággal kell megtanulni, mert minden arra épül. Én is angol mellett tanulom, ennek van elõnye is meg hátránya is. Elõny:

RENGETEG szó hasonlít a két nyelvben, ha jól tudod az angolt, akkor minden 3adik francia szót már most tudsz. HÁtrány: A kiejtése igen nehéz, angol mellett pedig még nehezebb lesz azon szavak esetében amik angolul is hasonlóak ( a l'aeroport-ot pl sosem fogom tudni kimondani :D ). MAga a nyelv tele van szabályokal amik alól viszonylag kevés kivétel van. Még az elsõre kaotikus kiejtés is teljesen szabályos.

Én igen nehéz nyelvnek tartom, de ez persze szubjektíbv, és a használhatósága miatt mindenképpen megéri. Szeretnék középfokúzni belõle, de nem tom mi lesz belõle.

Én ennyi erõvel, inkább megtanulnék normálisan oroszul. :)

Link to comment
Share on other sites

BAKER_

Viszont már elõre látom, hogy a német sosem fog olyan szinten menni mint az angol, és az olasz sosem fog olyan szinten menni, mint a német... pedig szeretem (tanulni) ezeket a nyelveket (bár az angolt már nem nagyon tanulom). :)

Ha már így állsz hozzá, akkor nem is :) De sok kitartás kell hozzá, és simán menni fog. Anno én se hittem volna, hogy középfokú német szint és 0 angoltudás után az angol fog jobban menni és a németet fogom keverni az angollal. Sok német felejtés és az angol nyelv gyakori használata segített. Tessék német meg olasz weblapokat olvasni, filmeket nézni, stb. Ha meg ezekre sehogy se vesz rá a lélek, akkor valszeg igaz lesz amit írtál.

Én ennyi erõvel, inkább megtanulnék normálisan oroszul. :)

hát az se sokkal egyszerûbb :) ötvözd a franciát a cirill betûkkel :D (nehézségben persze)

Link to comment
Share on other sites

Boyar

Hát elmondom amit a franciáról eddig tapasztaltam: Nagyon összetett. Olyan mint egy torony, minden egymásra épül (tudom minden nyelvi ilyen de ez különösen), Az alapokat végtelen pontosággal kell megtanulni, mert minden arra épül. Én is angol mellett tanulom, ennek van elõnye is meg hátránya is. Elõny:

RENGETEG szó hasonlít a két nyelvben, ha jól tudod az angolt, akkor minden 3adik francia szót már most tudsz. HÁtrány: A kiejtése igen nehéz, angol mellett pedig még nehezebb lesz azon szavak esetében amik angolul is hasonlóak ( a l'aeroport-ot pl sosem fogom tudni kimondani :D ). MAga a nyelv tele van szabályokal amik alól viszonylag kevés kivétel van. Még az elsõre kaotikus kiejtés is teljesen szabályos.

Én igen nehéz nyelvnek tartom, de ez persze szubjektíbv, és a használhatósága miatt mindenképpen megéri. Szeretnék középfokúzni belõle, de nem tom mi lesz belõle.

Minél jobban hasonlit két nyelv egymásra, annál nehezebb õket egymással párhuzamosan tanulni. Elsõsorban, ez a beszédben nyilvánul meg; tudat alatt keverednek szavak, kifejezések.

Pl.: Aki jól megtanult oroszul, nehogy azt higgye, hogy könnyû lesz utána az ukrán. Habár az irott és beszélt ukrán nyelvû szöveget pusztán az orosztudásra hagyatkozva is 80-90%-ban meg lehet érteni, de beszélni nagyon is nehéz. Aki nem hiszi, próbálja ki...

Bár ami a személyes megitélésemet illeti, az ukrán mintha az elkorcsositott, leredukált orosz konyhanyelvnek lenne megfeleltethetõ. Biztosan helyet kapna a világ 5 legrondább nyelve között. És ez sajnos minden ukrán nyelvhasználó szájából hallva igy tûnik...

Link to comment
Share on other sites

Kimmuriel

Ugyan a latinnak és az angolnak túl sok köze nincs egymáshoz, de én például baromira utáltam, amikor latin szódogánál mindig angolul jutottak eszembe a szavak... <_<

Link to comment
Share on other sites

_L_

Én most például az olasszal vagyok így: van egy múlt idõ, ami egy az egyben megegyezik a perfekttel.

2 van :D

Link to comment
Share on other sites

BajuszGG

hát az se sokkal egyszerûbb :) ötvözd a franciát a cirill betûkkel :D (nehézségben persze)

Inkább fektetek abba energiát, mint a franciába... :D

Ráadásul

is mekkora fless hallgatni... Fõleg ha érti / értené az ember. :D
Link to comment
Share on other sites

Immacolata

2 van :D

Oké, még nem vagyok olyan szinten. Eddig még csak a passato prossimot vettük.

Link to comment
Share on other sites

BAKER_

Inkább fektetek abba energiát, mint a franciába... :D

Ráadásul

is mekkora fless hallgatni... Fõleg ha érti / értené az ember. :D

addig értem h minya zavut lityenant aldo réjn :D de am érdekes nyelv az orosz, az biztos.

Link to comment
Share on other sites

BajuszGG

addig értem h minya zavut lityenant aldo réjn :D de am érdekes nyelv az orosz, az biztos.

Meg ott vannak a színészek nevei is. :D Brad Pitt (Bred Pitt, Брэд Питт) meg Quentin Tarantino (Квентина Тарантино, Kventina Tarantino) [sm52]. Meg a Hitler-t is Gitler-nek mondják (Гитлер). :D

Amúgy ha valakit érdekel van egy faxa orosz nyelvkönyvem .pdf-ben. Ha kell akkor elküldöm. :)

Link to comment
Share on other sites

nezolaca

Meg ott vannak a színészek nevei is. :D Brad Pitt (Bred Pitt, Брэд Питт) meg Quentin Tarantino (Квентина Тарантино, Kventina Tarantino) [sm52]. Meg a Hitler-t is Gitler-nek mondják (Гитлер). :D

Amúgy ha valakit érdekel van egy faxa orosz nyelvkönyvem .pdf-ben. Ha kell akkor elküldöm. :)

Ebben azért a japánok durvábbak, én kész vagyok, hogy mindent képesek katakanára átírni, a múltkor a harry potteres nevek átírásán szakadtam, Vorudemóto, Shiriusu Burakku meg hasonlók. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

belaba16

Sziasztok.Jövõre kezdem a fõsulit és ahhoz h diplomát kapjak, két nyelvvizsga szükséges középfokon.Egyik nyelv az angol amibõl már a vizsga kapujában vagyok.A 2. nyelven gondolkodom,leérettségiztünk 11. be angolból és most 1 évig tanuljuk a németet, de nem tervezem, hogy ez lenne a másik nyelv mivel nem tulságosan jön a nyelvemre, így nem is akarom erõltetni.Ti mit ajánlanátok?Továbbá a spanyolon vagy az olaszon gondolkoztam,melyik a jobb, rosszab és miért?Elõre is köszi a választ.

Link to comment
Share on other sites

BAKER_

Meg ott vannak a színészek nevei is. :D Brad Pitt (Bred Pitt, Брэд Питт) meg Quentin Tarantino (Квентина Тарантино, Kventina Tarantino) [sm52]. Meg a Hitler-t is Gitler-nek mondják (Гитлер). :D

Amúgy ha valakit érdekel van egy faxa orosz nyelvkönyvem .pdf-ben. Ha kell akkor elküldöm. :)

Igen, a külföldi H-t G-nek veszik, fingom sincs h miért :D

engem érdekel, ide elküldhetnéd: juiced.danee_KUKAC_gmail_PONT_com

Link to comment
Share on other sites

Kimmuriel

Sziasztok.Jövõre kezdem a fõsulit és ahhoz h diplomát kapjak, két nyelvvizsga szükséges középfokon.Egyik nyelv az angol amibõl már a vizsga kapujában vagyok.A 2. nyelven gondolkodom,leérettségiztünk 11. be angolból és most 1 évig tanuljuk a németet, de nem tervezem, hogy ez lenne a másik nyelv mivel nem tulságosan jön a nyelvemre, így nem is akarom erõltetni.Ti mit ajánlanátok?Továbbá a spanyolon vagy az olaszon gondolkoztam,melyik a jobb, rosszab és miért?Elõre is köszi a választ.

Én azt ajánlom, hogy elõbb nézz utána, hogy azoknál a felsõoktatási intézményeknél, ahová te felvételizni szándékozol, melyek az elfogadott nyelvek, nehogy pofára esés legyen belõle. Nálunk csak az angol, német, francia, spanyol, olasz és orosz nyelveket fogadják el, ezek közül lehet választani. Pontosabban nálunk is két középfokú nyelvvizsga kell a diplomához, de ebbõl az egyik kötelezõen angol kell, hogy legyen, a másik pedig az elõbb említettekbõl választható (az angolt már leszámítva). Erre nagyon figyelj oda, hogy milyen lehetõségeket fogadnak el egyáltalán!

Link to comment
Share on other sites

BajuszGG

engem érdekel, ide elküldhetnéd: juiced.danee_KUKAC_gmail_PONT_com

Ment mail! Remélem meg is kapod. :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...