Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Tv Tunerek


erdly

Recommended Posts

erdly
Hé erdly,tudom miért van az egyik progimnál csíkozás,tudod amit irtam.:

Egy másik fórumon kaptsm a választ:

Az interlace csíkoknak nincs köze az op. rendszerhez. Mint már írtam a TV rendszer interlace azaz váltottsoros elvet használ. PC-n az interlace anyag (pld. TV tuner által adott kép) csíkossága természetes mivel a PC monitora progressive letapogatású ezért az időben eltolt félképek egyszerre jelennek meg. Ennek az eredménye vízszintes irányban a fésűszerű csíkok megjelenése mely természetes minden progressive elvű megjelenítőn.

Ez ellen deinterlace eljárással lehet védekezni. Ennek a hátránya viszont a minőségromlás. Mint már említettem használj olyan TV programot melyben a deinterlace jól ki van fejlesztve és akkor szemmel nem lesz látható a minőségromlás

na erre nem gondoltam kössz

Link to comment
Share on other sites

erdly

ja tényleg tudtok mondani valami jó tuneres progit, csak ne a chris tv-t. Ez nekem nem jött be

Link to comment
Share on other sites

HalloHallo
annak idején én is utáltam... mindig lelőttek... biggrin.gif de hidd el, CSnél ninsc jobb és hangulatosabb LAN game, csak olyanokkal kell játszani... wink.gif

Így igaz. wink.gifsmile.gif

kocc.gifkocc.giftaps.giftaps.gif

Link to comment
Share on other sites

Bono

Én ugy tudom hogy a WinDVR-t csak egyes tv tunerekhez lehet használni,de lehe thogy tévedek vagy hogy lehet hogy a tied pont ilyen.Haveromnál is megprobáltuk felnyomni a WinDVR-t és azt irta ki hogy nem telepíthető mert a tv tunerja nem Terratec tv tuner.De még van egy progi.Ezt még nem probáltam de azt hallottam hogy jó ,az IuVCR-t http://www.iulab.com/.A károkért nem vállalok felelősséget! biggrin.gif

Csak hülyéskedtem.

Én egyenlőre nem adom el a kártyámat,mert most a WinDVR-rel jól tudom használni.De talán ha legközelebb ujraKisTehén!om a winfost akkor a tv tunert kiszedem és azt már nem rakom be hanem elnyomom egy 10000-ért azt meg kipotlom oszt veszek egy jó kis tv-t.

Link to comment
Share on other sites

Bono

A szoftveres Video Capture rejtelmei / avagy mi a legjobb módszer.

Ezzel a kis leírással, szeretnék eloszlatni alapvető tévhiteket a témával kapcsolatban, és egy leírást adni arról, hogy hogyan lehet a legjobb minőséget elérni (az én véleményem szerint), célhardver nélkül. Tehát VIVO-s és TV-Tuner kártyákkal, de a leírtak jó része igaz digitális kamera felvételeire és, DVB felvételekre is.

Kezdjük rögtön az elején alapfogalmakkal, és alapvető hibákkal.

Sokan úgy gondolják, hogy mivel a VHS, Video8, Hi8 és hasonló képrögzítés alacsonyabb felbontással bír mint a Teljes PAL 768x576-os bontás, ezért nekik nem szükséges a kártyájuk által felajánlott maximális felbontásban digitalizálniuk (ez általában 720x576/704x576). Hanem elég 384x288-ban vagy esetleg 720x288-ban.

De ez nem igaz, ugyanis ha a függőleges felbontást a felére csökkentjük, ez azzal egyenlő, hogy a képi információ felét eldobjuk, ezzel jelentősen rontva az elérhető minőséget.

Egy másik ok, ami miatt sokan 288-as függőleges felbontásban digitalizálnak az, hogy azt vették észre, hogy ha 576-os felbontásban teszik, akkor a felvételben gyors mozgásnál fésűszerű hibák lesznek felfedezhetőek.

user posted image

Ez nem hiba, hanem az interlaced képalkotás miatt lesz ilyen.

Ez a jelenség abból adódik, hogy a digitalizáláskor, a következő történik:

1. Első félkép rögzítése

2. Második félkép rögzítése

3. A két felvett félkép keverése (interlacing) egy teljes (768x576) képkockába.

És ugyanez folytatódik a következő képkockával.

A leírtak digitális kamerára vonatkoznak, az analóg kamerák némileg eltérő módon működnek, de a mi esetünkben ez lényegtelen, a monitoron látott végeredmény ugyanilyen, akkor is, ha pl. tunerrel digitalizálunk egy Hi8-as felvételt.

Ahhoz, hogy a kép jó legyen monitoron nézve is, az interlaced képeket át kell alakítani progresszív képkockákká, ennek az eljárásnak a neve a deinterlacing, a módszerekről és azok pontos leírásáról később.

Szintén alapvető hiba, ha az interlace videót deinterlacing előtt átméretezzük, ezzel lényegében mindent elrontunk, ugyanis az átméretezéssel, egészen csúnya eredményeket érhetünk el, és átméretezés után, már nem is lehet elvégezni a deinterlaceinget. Tehát a fontos, hogy a felvétel utómunkáinál a legelső a deinterlacing legyen, minden más csak utána következhet. (1-2 dolog elvégezhető előtte is, de nincs jelentősége, ugyanis nem nyerünk semmit vele, ha előtte végezzük el, de az átméretezés semmiképpen sem lehet előbb)

Ennyit bevezetésképpen. Most pedig térjünk rá magára a felvételre, mivel ez a rész szinte minden tuner és vivo kártya esetében egyedi lehet, csak 1-2 általánosságot írok le.

A felvevő programnak egyet tudok ajánlani, az IuVCR-t http://www.iulab.com/ Ez általában minden capture alkalmatossággal működik, és jól használható program.

Nagyon fontos, hogy ha utómunkát kívánunk végezni a felvételen, akkor a lehető legkevésbé veszteséges, vagy veszteségmentes eljárással tömörítsük a felvételt.

Néhány jól használható tömörítő:

Mainconcept Mjpeg http://www.mainconcept.com/codecs.shtml

Picvideo Mjpeg http://www.pegasusimaging.com/picvideomjpeg.htm

Huffyuv http://neuron2.net/www.math.berkeley.edu/b...rg/huffyuv.html

Az első kettő alacsony veszteséggel dolgozó codec, a harmadik veszteségmentes és freeware.

Az, hogy ki melyiket használja, leginkább tárterület kérdése, veszteségmentes tömörítés esetén, 7-8Mb/s lehet a helyfoglalás. Az mjpegekkel már 2-4mb/s ?el is jó minőség érhető el.

Ezek után elvileg eljutottunk oda, hogy van egy nyers jópár GByte méretű avi-nk. Azaz következhet a feldolgozás, és a végleges formátumba hozás.

Szükséges szoftverek:

VirtualDub http://www.virtualdub.org/

AviSynth 2.5 http://sourceforge.net/projects/avisynth2/

A virtualdub egy capture és feldolgozó/vágó program egyben, de capture képességeit inkább W9x korszakban lehetett jól használni, ugyanis VFW alapú.

Az AviSynth egy un. Frame server program, ami számunkra lényegében láthatatlanul működik.

Arról volt szó, hogy a deinterlacinggel kell kezdeni a feldolgozást, tehát ennek a leírásával kezdem.

Itt rögtön egy dilemma következik, hogy milyen módszert használjunk a deinterlacehez. Létezik rengeteg féle-fajta, én kettőt írok le, amik szerintem a legjobb végeredményt adják.

Az első egyfajta motion compensation eljárás, ez valamivel egyszerűbb, szükséges hozzá a két fent említett programon kívül a TomsMocomp szűrő http://mywebpages.comcast.net/trbarry/ avisynth verziója.

Ahhoz, hogy az avisynthen keresztül tudjuk megnyitni a videófileunkat, kell írni egy scriptet. Aminek .avs a kiterjesztése, ehhez notepad tökéletesen használható. Ebben ennek kell állnia:

LoadPlugin("C:Program FilesAviSynth 2.5pluginsTomsMoComp.dll")

clip = avisource("ttvideo.avi")

return clip.TomsMoComp(-1,5,1)

Természetesen azt az elérési utat kell az első sorba írni, ahová tettük a TomsMoComp.dll-t

A második sor eléggé egyértelmű, a videófileunk elérési útja és neve kerül az idézőjelek közé.

A harmadik sorban hívjuk meg a deinterlace filtert, ahol a paraméterek közül a középső a minőséget állítja, minél magasabb a szám annál jobb a minőség, és annál lassabb lesz. 5-az kb jó beállítás, de aki akar változtathat rajta, de 15 fölé nem érdemes menni, mert túl lassú lesz, és nagyon lefelé sem, mert akkor meg túl rossz minőséget fog produkálni.

Ha valamilyen okból a felvételünk több külön filera van darabolva. Akkor így lehet összefűzni őket:

Clip1 = avisource("ttvideo00.avi")

Clip2 = avisource("ttvideo01.avi")

.

.

.

Clip = clip1+clip2+?

Kiegészítés Mpeg2 esetére, akit nem érint ugorjon a dőlt betűs rész utánra:

Ha forrás nem avi, hanem Mpeg2 (pl DVB esetén), akkor szükségünk lesz mpeg2 decoder pluginra, az avisynthhez http://mf.creations.nl/avs/filters/MPEG2Dec3.dll Leírás: http://mf.creations.nl/avs/filters/MPEG2Dec3.html

Ekkor avisource helyett ez kell:

MPEG2Source("eb.d2v",CPU=6,IDCT=0,IPP=True)

A .d2v filet, előtte létre kell hozin az mpeg2-höz, DVD2AVI-val. http://arbor.ee.ntu.edu.tw/~jackei/dvd2avi/

Ezzel meg kell nyitni az mpeg2-t:

Itt hozzá lehet adni több filet egyszerre, összefűzéshez.

majd elmenteni a projectet.

Ez létrehozza a .d2v project filet. És ha volt hang az mpeg2-ben, azt is kimenti külön file-ba.

Akkor ezzel készen vagyunk, megvan a script fileunk, amit már csak meg kell nyitni virtualdub alatt, és ha mindent jól csináltunk, akkor hibaüzenet nélkül megnyitja, és ott már a deinterlaced képet kapjuk, amivel azt csinálunk, amit akarunk.

A Virtualdub használatába, most nem megyek bele, ha igény van arról is részletes leírásra, akkor talán megcsinálom.

A másik módszer a deinterlacere, egy progressive scan megoldás, ehhez egy másik szűrő kell:

A smooth deinterlace http://biphome.spray.se/gunnart/video/

Ez egy virtualdub filter, tehát majd ott kell felhasználnunk.

Ebben az esetben a deinterlace 2 részletben történik, már az avisynthben elkezdjük, és a virtualdubban fejeződik be a smooth deinterlace filterrel.

Ekkor az avs script így néz ki:

clip = avisource("ttvideo.avi")

separatefields(clip)

return clip

Ez a fentebb említett két félképet szétszedi és átteszi két külön képkockába, így egy 50fps-es, de fele magasságú videót kapunk virtuakdubban.

Bizonyos esetben előfordulhat, hogy a kép előre hátra ugrál virtualdubban ez rögtön látszik, ha kicsit lépegetünk a képkockákban előre.

Ekkor bele kell tenni a scriptbe egy complementparity parancsot is a separetefields elé.

Complementparity(clip)

Ha ez megvan a virtualdubban be kell tenni első helyre, a smooth deinterlace filtert.

A szűrő beállításait nem nagyon érdemes birizgálni, tapasztalatom szerint csak rontani lehet a minőségen, ha elállítgatom a paramétereket.

Ha ez megvan, ismét teljes méretű képet kapunk, de az előző módszerrel ellentétben itt nem 25fps videónk van, hanem 50fps. És ez a legnagyobb előnye, és egyben hátránya is ennek a módszernek az előzővel szemben. Az 50fps miatt sokkal folyamatosabb és simább a mozgás, viszont ugyanezen okból 2* annyi információnk van, így legalább 1.5* akkora bitrate-t kell beállítani a tömörítésnél, hogy ne romoljon a minőség.

Én ezt az utóbbi módszert leginkább sportműsorok felvételénél használom, ugyanis itt nem árt a folyamatos mozgás, viszont házi felvételeknél nincs rá akkora szükség, így a helytakarékosság miatt nem használom. De akinek a hely nem számít, és tetszik neki az eredmény használhatja mindenre ezt a módszert.

Most pedig a végére 1-2 tipp:

Minden esetben vágjuk le, a kép széleiről a holt tereket, de ne hagyjunk 1 pixelnyit sem belőle, mert éppen a határ foglalja a helyet, nem maga a fekete sáv. Jelentős helyet takarítunk meg vele/több hely marad a lényegi képi információkra.

Ha TV-ből veszünk fel, akkor az idegesítő logok eltüntetéséhez használjunk logoaway szűrőt http://www.republika.pl/vander74/virtualdub/

Ennek elsősorban esztétikai jelentősége van, de némi helyet is spórolunk vele.

Ha zajos, a felvétel használjunk valami zajszűrőt mindenképpen, ugyanis ezzel ellensúlyozhatjuk azt, hogy a tömörítő ne a zajt tárolja el mint lényegi információ, hanem a valódi képet. Én ezt ajánlom: http://neuron2.net/nrs/nrs.html

Az ne tévesszen meg senkit, hogy nem lát semmi különbséget szinte a kimenet és a bemenet között a szűrővel, ettől az még dolgozik, nem 1 képen belül csökkenti a zajt, hanem a képkockák között, időbeni szűrést alkalmaz.

A tömörítőt mindenki azt és olyat használ, ami neki szimpatikus, én mindenesetre az On2VP6-ot ajánlom, mert szerintem jobb minőséget produkál, mint a többi népszerű mpeg4 codec. http://www.on2.com/vp6.php3

Néhány információt a http://100fps.com -ról vettem, illetve akit érdekel ott talál valamivel bővebb leírást az interlace jelenségről.

Link to comment
Share on other sites

HalloHallo

Egyszer már írtam, hogy nekem Leadtek Winfast DV2000-es Tv-kártyám van.

Mi a véleményetek róla??

Van vkinek ilyen? Tapasztalatok??

És miért van az, hogy Xp újratelepítés után, ha XviD codec-kel veszek fel, akkor nincs hang a felvételen....pedig előtte volt (és ugyanúgy a K-Lite Mega Codec Pack 1.2 van fennt)

DivX codec-kel van hang is (általában sad.gif ) , de azért XviD-el szerintem jobb a minősége.

Link to comment
Share on other sites

lanparty
Én ugy tudom hogy a WinDVR-t csak egyes tv tunerekhez lehet használni,de lehe thogy tévedek vagy hogy lehet hogy a tied pont ilyen.Haveromnál is megprobáltuk felnyomni a WinDVR-t és azt irta ki hogy nem telepíthető mert a tv tunerja nem Terratec tv tuner.De még van egy progi.Ezt még nem probáltam de azt hallottam hogy jó ,az IuVCR-t http://www.iulab.com/.A károkért nem vállalok felelősséget! biggrin.gif

Csak hülyéskedtem.

Én egyenlőre nem adom el a kártyámat,mert most a WinDVR-rel jól tudom használni.De talán ha legközelebb ujraKisTehén!om a winfost akkor a tv tunert kiszedem és azt már nem rakom be hanem elnyomom egy 10000-ért azt meg kipotlom oszt veszek egy jó kis tv-t.

Enyémet se támogatja a WinDVR, de minden gond nélkül megy. Szerintem érdemes kipróbálni!!!!

Link to comment
Share on other sites

conjurer
Egyszer már írtam, hogy nekem Leadtek Winfast DV2000-es Tv-kártyám van.

Mi a véleményetek róla??

Van vkinek ilyen? Tapasztalatok??

És miért van az, hogy Xp újratelepítés után, ha XviD codec-kel veszek fel, akkor nincs hang a felvételen....pedig előtte volt (és ugyanúgy a K-Lite Mega Codec Pack 1.2 van fennt)

DivX codec-kel van hang is (általában sad.gif ) , de azért XviD-el szerintem jobb a minősége.

Vedd föl a műsort Mpeg2-be, majd azt tömörísd be Xvid-be, a minőség így biztos, hogy jobb lesz és jó eséllyel a hanggal se lesz probléma.

Link to comment
Share on other sites

lanparty
ja tényleg tudtok mondani valami jó tuneres progit, csak ne a chris tv-t. Ez nekem nem jött be

Na, kipróbáltad a WinDVR 3-at? Szerintem mennie kell Pinnacle PCTV Pro-n!

Link to comment
Share on other sites

Bono

Hé erdly,lemértem a 3DMark05-el a VGA-t.Hát nem lett alegjobb az eredmény:2850-2900-közötti eredmények.

Link to comment
Share on other sites

lanparty

Hé erdly,lemértem a 3DMark05-el a VGA-t.Hát nem lett alegjobb az eredmény:2850-2900-közötti eredmények.

Off-topic mad.gif

Az ilyeneket szerintem privátban kéne megbeszélni!!

Ajánlom átolvasásra (legalul szép nagy piros betükkel):Fórum szabályzat

Link to comment
Share on other sites

Bono

Igazad van,bocs. unsure.gif

Link to comment
Share on other sites

erdly

Hé erdly,lemértem a 3DMark05-el a VGA-t.Hát nem lett alegjobb az eredmény:2850-2900-közötti eredmények.

háát azért elég jó eredmény, az enyém az nem valami jó lett.

Link to comment
Share on other sites

lanparty
Egyszer már írtam, hogy nekem Leadtek Winfast DV2000-es Tv-kártyám van.

Mi a véleményetek róla??

Van vkinek ilyen? Tapasztalatok??

És miért van az, hogy Xp újratelepítés után, ha XviD codec-kel veszek fel, akkor nincs hang a felvételen....pedig előtte volt (és ugyanúgy a K-Lite Mega Codec Pack 1.2 van fennt)

DivX codec-kel van hang is (általában sad.gif ) , de azért XviD-el szerintem jobb a minősége.

Szerintem jó kari. Csak egy dolgot árulj el: milyen chip van rajta? Mert erről nem találtam semmi infót. Vagy te se tudod?

Link to comment
Share on other sites

lanparty
Igazad van,bocs. unsure.gif

Nem gond, néha én is szoktam. biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

lanparty
Szerintem is vegyél inkább tv-t.A tv tuner beállításával sok gond van ebbe beletartozik hogy ütközik más hardverrel vagy valami és ha elindul se biztos hogy szép lesz a kép.Én is megbántam hogy vettem,majd eladom valamikor ha tudom.Szóval nagyon macerás mert a gépnek is bekapcsolva kell hogy legyen hozzá vagy ha külsőt veszel akkor asszem nem.De gondolj bele.A tv sokkal kényelmesebb.Csak egy gombnyomás és nézed a tv-t.A monitort meg nem tudod kanapéból nézni kényelmesen 2 méterről ,csak úgy ha ülsz a székben,de vannak alternatívák.Én is azt hittem hogy úú milyen nagy cucc tudom nézni a tv-t a gépem és tudom is csak az a baj hogy 50 km-es körzetben max. 6 embernek van tv tunerje és ebből én ha 1-et ismerek.

Na mindegy.Szerintem halgass ránk.

Azért vannak előnyei is a tunernek:

Föl tudsz venni klippeket, filmeket, aztán azokat szerkeszteni is tudod. Vághatod, élénkítheted a színeit, különféle effektusokat tudsz berakni, stb... Ilyen progikat szoktak is adni a karikhoz (pl PowerDirector)

A hangminőség gépen sokkal jobb, főleg ha van egy jó x.1-es hangrendszered, ami közel nem kerül annyiba mint egy házimozi rendszer.

Nem nehéz beállítani a tunert, csak kicsit értani kell hozzá. És persze meg kell találni a megfelelő progit hozzá!!! Vásárlás előtt pedig jól körül kell nézni, és nem úgy kell gondolkodni, hogy a drágább biztos jobb!

És ha még a Windowshoz is értessz egy kicsit, meg tudod csinálni, hogy gyorsan elinduljon(bár a tv-nél gyorsabban nem fog)!

Nekem a rekord 24mp! biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Bono

háát azért elég jó eredmény, az enyém az nem valami jó lett.

Lehet,de elég kiábránditó hogy max. 20 fps-el ment és akadt.

Lanparty a te konfigod csúcsgépnek mondható,nem mérted még?

Link to comment
Share on other sites

lanparty
Lehet,de elég kiábránditó hogy max. 20 fps-el ment és akadt.

Lanparty a te konfigod csúcsgépnek mondható,nem mérted még?

Az nem teljesen az én konfigom. Csak jó lenne, ha olyan lenne. De még várnom kell rá 1 évet. Sajnos. Az egér már megvan, a monitor nyáron lesz, a többi nem igaz. biggrin.gif

Amúgy enyém 800-900 pontot ér el. sad.gif

OFF-TOPIC!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

lanparty

Lehet,de elég kiábránditó hogy max. 20 fps-el ment és akadt.

Lanparty a te konfigod csúcsgépnek mondható,nem mérted még?

(Na, most megmértem, meg egy kicsit álítgattam a karin: 1027 pont. Nem is rossz egy 9600 se-től biggrin.gif)

Link to comment
Share on other sites

Bono

Ne a kait dicsérd ,ha csupán álítgatással 300 3dmark-al többet értel el. wink.gif

Link to comment
Share on other sites

lanparty
Ne a kait dicsérd ,ha csupán álítgatással 300 3dmark-al többet értel el. wink.gif

(A múgy egy olyan kari, amilyen az aláírásomban van 6009 pontot ér el. biggrin.gif )

Link to comment
Share on other sites

bandeee
(A múgy egy olyan kari, amilyen az aláírásomban van 6009 pontot ér el. biggrin.gif )

ebben a rendszerben számomra csak az furcsa, hogy valaki képes játékra egy 3.8as EEt venni, ami tudtommal nem olcsó dolog, és ráadásul néhol egy 2.0Gs 40ezer forintos AMD Athlon64 3200+ simán odapörköl neki... de végülis mindenki maga dönti el hogy mire költi a pénzét... én tuti hogy A64et vennék, mert fele annyiba kerül ugyanaz a teljesítmény, és így több pénzem marad másra... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

lanparty

ebben a rendszerben számomra csak az furcsa, hogy valaki képes játékra egy 3.8as EEt venni, ami tudtommal nem olcsó dolog, és ráadásul néhol egy 2.0Gs 40ezer forintos AMD Athlon64 3200+ simán odapörköl neki... de végülis mindenki maga dönti el hogy mire költi a pénzét... én tuti hogy A64et vennék, mert fele annyiba kerül ugyanaz a teljesítmény, és így több pénzem marad másra...  tongue.gif

(Ami az aláírásomban van, az nem az én gépem, csak úgy írtam. Szerintem is jobb az Athlon 64.)

De mostmár fejezzük be az off topicolást, mert mindjárt jön valami admin, aztán lerendez minket! wink.gif

Link to comment
Share on other sites

erdly

Lehet,de elég kiábránditó hogy max. 20 fps-el ment és akadt.

Lanparty a te konfigod csúcsgépnek mondható,nem mérted még?

húú nagyon kevés dry.gif

az enyém meg 8FPs-el ment dry.gif

a legjobb grafikában, 2 fölé sosem ment.

Én 3 hónapja vettem 40e-ért, ést azt hittem, hogy ez egész jó kártya

szerintem ne legyél ebben a dologban maximalista.

Én is az vagyok, de, rájöttem, hogy nem tehetemmeg ebben az ügyben.

szerintem ne siránkozzál, elég jó kártya. dry.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...