Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Processzor- és memóriatuningolás


ProFiler

Recommended Posts

sz.jános

Azért nem kell "félni" a CMOS Clear jumperezéstõl, ha jól csinálod semmi gond nem lehet!

 

Viszont van olyan lehetõség is, hogy ha nem boot-ol be a gép vagy ha fagy, akkor az újraindításkor az insert billentyût kell nyomogatni és ez többnyire segíteni szokott, alapra állítja a BIOS-t.

Az újabb lapok egynémelyikénél a laphoz adott manualban is feltüntetik, hogy melyik billentyûvel végezhetõ ez el.

;)

Link to comment
Share on other sites

eremit

Így van, csak utána néhány dolgot be kell állítani a BIOS-ban!

Link to comment
Share on other sites

Gereby

Jó, csak nálam az volt, hogy semmi. Újraindult a gép és állt egymagában. A ventik pörögtek ledek világítottak kép nem volt sem egy prüttyögés... Állt magában és semmi...

Majd lehet hogy próbálgatom tovább, de nem tudom.

 

Találtam a RAM-beállításoknál egy olyan dolgot, hogy ECC configuration. Ilyeneket magyaráz benne, hogy javítja a hibákat az L1-ben meg az L2-ben. Ezek ki voltak kapcsolva, bekapcsoltam és beállítottam õket 40ns-ra. Van még ott egy olyan funkció hogy chip kill (azt nem kapcsoltam be). Ezek micsodák?

Link to comment
Share on other sites

Gereby

Már megint kellett egy cmos clear....

A memória íráson tudtam javítani.

Link to comment
Share on other sites

nascar

A BIOS RAM képernyõje:

 

DRAM Timing Selectable: Manual

- DRAM Clock: DDR400

- CAS Latency Time: 3.0 (ezt levettem 2.5-re! >> jobb lett)

- Row Cycle Time: 11 Clocks

- Row Refresh Cycle Time: 14 Clocks

- RAS# to CAS# Delay: 3 Clocks

- RAS# to RAS# Delay: 2 Clocks

- Min RAS# Active Time: 8 Clocks

- RAS# Precharge Time: 4 Clocks

- Write Recovery Time: 2 Clocks

- Write to Read Delay: 2 Clocks

- Read to Write Delay: 5 Cloks

- DRAM Command Rate: Auto

- Burst Lenght: 4 beats

- Bank Interleaving: Enabled

32 bit DRAM Memory Hole: Auto

MTRR mapping mode: Continuous

 

Szerintetek mit állíthatnék rajta :?: :!:

Link to comment
Share on other sites

Gereby

@Nascar: Én most vagyok túl ezeken. Hát hogymondjam izzasztó volt. Én próbálgattam. Levettem mindíg 1 értéket 1-el elindítottam a rendszert, jó? jó! akkor gyerünk tovább.... Ha valami probléma volt akkor reklamált a bios indításkor, és akkor visszaállítottam az utoljára elállított értéket. De volt párszor olyan hogy kellett egy CMOS clear mert nem indult el semmi. De egyébként nem vészes. Csak sok idõ, de megéri szemmel láthatóan gyorasabb lett a gépem.

 

Most nekem ezen vannak a cuccok:

CL: 2,5

RCD: 4

RP: 3

RAS: 7

RC: 7

RFC: 15

Link to comment
Share on other sites

ProFiler
Szerintetek mit állíthatnék rajta :?: :!:

 

- Row Cycle Time: 11 Clocks

- Row Refresh Cycle Time: 14 Clocks

- Min RAS# Active Time: 8 Clocks

Ezeket próbáld csökkenteni. Nem 100%, hogy mindegyik menni fog, de meglátjuk. Egyébként szabad emelni a memória feszültségét is. Akár 2,7 Voltig is fel lehet menni.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Gereby

Attól gyorsabb lesz?

Link to comment
Share on other sites

sz.jános

Az adott memóriára vonatkozó, a gyártó által megadott feszültséghatárokon belüli emelés veszélytelen, de olykor ez a 0,1-0,2V-os emelés alacsonyabb idõzítéseken is stabillá teszi a rendszert.

(Vagy másként fogalmazva a fesz.emelés hatására alacsonyabb idõzítések állíthatók be, és ennek hatására gyorsabb lesz a rendszer.)

 

Viszont az amikor a memó feszültségét már jóval 2,8V fölé húzzák, olykor 3,3V-3,5V vagy még e fölé is, szvsz kerülendõ!!!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

ProFiler
Attól gyorsabb lesz?

A feszültségemeléstõl nem lesz gyorsabb, csak stabilabb. Így akár elvisel élesebb idõzítéseket is.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Gereby

A biosban autora van állítva a ramfeszültség. Hol lehet megnézni, hogy mennyin van? Vagy mennyire lenne érdemes beállítani?

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Az Everest kiírja, hogy éppen mennyin van. Alapból 2,5 Volton kell lennie. Akkor kell emelni, ha tuningolni szeretnéd és azt szeretnéd, hogy stabil legyen.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Gereby

Én nem találom sehol :upsz:

Egyébként a ramom tuningolva van de nem igazán stabil (ma reggel alig bírtam elindítani a gépet) ezért szeretném emelni a feszt.

Link to comment
Share on other sites

ddt500

Sziasztok!

A gépem IC-7, P4 3GHz, 2x512Mb DDR400(Samsung+Hynix),Abit 9600XT 256MB, LG-4082B, MAxtor 80GB. Szóval a gép több napig futott stabilan 3.6Ghz-en, 5/4-re leosztva 240FSB-vel. A mem. 192MHz-en ment. Minden fesz. alapon. Aztán felraktam 247-re itt a nem indult el a winXP. Ekkor adtam neki 1.625V-ot. így már elindult, de a 3dMark a 2/3-nál újraindult a gép, a Bios szerint 64 fokos volt a cpu. Feltekertem 255-re(látni akartam be jön-e a win).Na majdnem de megakadt. Visszatettem 240-re, erre elkezdett hossza sípolni, és teljes a sötétség.Eleinte nem aggódtam, mert már máskor is próbálkoztam, de most hiába várok nem akkar beindulni. Gondolom most kéne azt a bizonyos cmos resetet csinálnom. Ilyet még nem csináltam, ehez kéne segítség.Amit sejtek: az alaplap könyve szerint(már ha jól értelmeztem) a resetelõ egy kis 3 antennás bigyó, amin egy olyan mûanyag sapka van ami egyszerre 2 tût köt össze(CMOS Clearing Header van odaírva). Na ezt én átraktam a másik állásba, de ekkor meg se nyikkan a gép.A kis zöld fény ekkor is világit de eggyáltalán nem indul el, aztán ha visszacserélem akkor megint csak sípol.Lehet, hogy valamit elrontottam?Vegyem ki az elemet?

Link to comment
Share on other sites

sz.jános
Lehet, hogy valamit elrontottam?

Kár, hogy elõszõr csináltad és csak utánna kérdeztél ........, de remélem, hogy nem rontottál el semmit.

CMOS Reset-nél elõszõr is áramtalanítani kell a gépet, úgy hogy a gép lekapcsolása után még a hálózati zsínórt is ki kell húzni a konektorból!!!

Ajánlatos ilyen "helyzetben" egyszer-kétszer ki-be kapcsolgatni a gépet, hogy a kondikban lévõ fesz. is közel zero legyen!!!

Kb. egy perces várakozás után a jumpert át lehet rakni a másik állásba, majd kb 20-30 mp múlva vissza lehet tenni az eredeti helyére.

A hátózati feszre csatlakozás után már inditható is gép, de a BIOS-t be kell állítani, mert a "jumperezéssel" alapra állítodott.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

ddt500

Hát lehet, hogy tönkre vágtam. Ha áramtalanítás nélkül próbáltam meg akkor annyi? Most akárhányszor próbálom csak sípolás a jutalmam.

Link to comment
Share on other sites

nascar

@ ddt500

 

Szerintem valamit félreértesz. BIOS-t resetelni úgy kell, hogy kikapcsolt (áramtalanított) állapotban arrébb teszed a jumpert, áram alá helyezed, bekapcsolod a gépet (de nem fog elindulni!), majd áramtalanítod, jumper vissza, áram be, és bekapcsolás!

Ha nem vágtad teljesen tönkre a géped, akkor így mennie kell! ;)

Link to comment
Share on other sites

ddt500

Igazad van de már csak holnap próbálom meg. Köszi.

Link to comment
Share on other sites

ddt500

Az elemet kivegyem?

Link to comment
Share on other sites

eremit

nem

Link to comment
Share on other sites

- ProFiler -

Nem kell, de ha a "sima" CMOS-Reset sem regít, akkor egy kis idõre kiveheted, majd visszateszed.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

ddt500

Hát úgy tûnik volt egy alaplapom.Se a reset, se az elemkivétel nem segített. Na mindegy jó lecke volt, bár kissé drága. Egyébként az alaplapomon van egy kis fény az számít, hogy piros-e vagy zöld? Persze azért szerelõhöz elviszem (hátha).

Link to comment
Share on other sites

nascar

Nem biztos, hogy az alaplap szállt el! Lehet a memória, vagy a proci is! :(

Link to comment
Share on other sites

Gereby

Mit sípol ki? Írd be, hogy hány hosszú rövid....

Egyébként én mindíg ki szoktam venni az elemet. Az alaplapom kézikönyve is úgy írja...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...