Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Windows 11


payskin

Recommended Posts

Fujitsu
3 minutes ago, jagdtigger said:

Ezt mond azoknak akik "laptopba" rakták őket, újrarakni ezeken a winfost na az tényleg nem vicces.....

Nem általános célú laptopba való. Beágyazott rendszerekbe, esetleg célfeladatot ellátó Compute Stickbe, táblagépbe, ilyesmibe.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
3 hours ago, payskin said:

Na, megkerestem, csak hülye vagyok, nem a TechRepublicon, hanem a TechRadaron volt a cikk (meg kb. féltucat másik, Windowszal foglalkozó oldalon). Szóval Performance Hybrid architecture-nek hívják a cuccot, és az év végére várt, 12. generációs Alder Lake processzorokban fog debütálni. És KROK sem volt messze a valóságtól, mert valóban az ARM-tól már ismert big.LITTLE technológián alapul a cucc -- bár nem értem az egészet. Az ARM és az Apple M1 is RISC processzorok, az intel x86 meg abszolút nem az, úgyhogy számomra egyelőre rejtély, mi is lesz ez az Alder Lake.

Az is érdekelne, hogy az AMD hogy van ezzel a dologgal. Mert ha az Intel letesz valami M1 jellegű dolgot az asztalra, és az teljesítményben hasonló ugrásra lesz képes, akkor megint el fog dőlni a piac.

Elsőre  filóztam  én is, hogy mennyivel egyszerűbb lenne a nagy magok órajelét, vagy magukat magokat stb lekapcsolni, mint berakni külön kis magokat, amik helyet is meg tranzisztort is fogyasztanak, árat is emelnek, aztán 10 évig kell a kismagokat futtatni majd, hogy a "spórolás" megtérüljön, a sok kismag többletgyártási költsége miatt.

Meg hogy majd azon fogok röhögni, mikor majd gyök kettő FPS-el fog futni egy rakás játék (esetleg nem is minden esetben csak néha), mert az OS nem tudja eldönteni, hogy melyik magra is kellene rakni. Aztán majd jöhetnek a patchek a Windowsba meg a játékokhoz is...

De elméletileg, a sok szál és alacsony órajeligényű cuccok a kis magokon futnak majd, a régebbi kevesebb szál teljesítmény igényesek meg a nagyokon. Áh, rémálom lesz erre programozni ... 

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
2 hours ago, jagdtigger said:

Jaj elnézést hogy procit írtam processzormag helyett mert így viccesebbnek hatott a kis csipkelődésem az atomok lepkefing teljesítményén.... :dry:

Az nem is való asztali vagy laptopba, csak ahogy Fujitsu írta, mindenféle beágyazott cél rendszerbe. Pl busz/vonatjegy jegykiadó automatának. Bár jogos, hogy arra talán egy 800MHZ-es Cyrix is elegendő lenne (Debrecenben szerintem még ekkora teljesítményt sem kapnak az automaták, a jegykiadó szoftver rendesen lassú rajtuk, a felület kb HTML szintű, és ígyis érezhetően kínlódik vele a gép, pl ha plusz jegyet akarok hozzáadni akkor azon is gondolkodik meg ilyenek). 

Az már csak az illetékesek hülyesége, hogy atom alapon bármiféle laptop/EEE PC megjelenhetett. (volt balszerencsém ASUS EEE PCjeihez többször is, mai napig nem tudom, hogy hogy gondolták az Atom CPUhoz társított 512MB-1GB RAMot, és a 2-4GB SD kártya alapú tárhelyt, még akkor is ha csak WinXP van rajta... )

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
8 hours ago, Lord_KROK said:

z nem is való asztali vagy laptopba, csak ahogy Fujitsu írta, mindenféle beágyazott cél rendszerbe.

Hát igen van az elmélet, meg aztán van a gyakorlat. És a 2 csak az esetek igen elenyésző részében azonos. Engem hidegen hagy hogy a gyártó minek szánta ha valami idióta miatt nekem kell szívnom mint a torkosborz. Ez a szutyok belekerült notikba, minigépekbe, meg ki tudja még mibe így teljesen jogosan szidom mint szódás a lovát.... :sleep:

Ami meg a jegykiadót illeti nem lepődnék meg rajta ha windows alapon menne az egész (mert abba vannak belebuzulva mintha más nem is létezne).

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
5 hours ago, jagdtigger said:

Hát igen van az elmélet, meg aztán van a gyakorlat. És a 2 csak az esetek igen elenyésző részében azonos. Engem hidegen hagy hogy a gyártó minek szánta ha valami idióta miatt nekem kell szívnom mint a torkosborz. Ez a szutyok belekerült notikba, minigépekbe, meg ki tudja még mibe így teljesen jogosan szidom mint szódás a lovát.... :sleep:

Ami meg a jegykiadót illeti nem lepődnék meg rajta ha windows alapon menne az egész (mert abba vannak belebuzulva mintha más nem is létezne).

Pontosan. Én is találkoztam rengeteg ilyen ipari hulladékkal, és elgondolkodtam, vahjonb mi vesz rá a gyártót arra, hogy ilyen hulladékot készítsen, ami már megjelenése pillanatában is elavult volt belépőszintnek is.  Ettől máér csak az a nagyobb kérdés, mi vesz rá embereket, hogy ezt meg is vegyék? 
Egy időben rengeteg mindenkinek javítottam/telepítettem gépet. De tényleg, heti szinten 4-5-6 kiszállás. Sok helyen találkoztam hasonlóval, és ment a sérztődés mikor közöltem vele, hogy újrarakhatom kicsit gyorsabb lesz, de a gép árát rá kell költenie mégegyzser,  hogy használható legyen. 
2-3at vállaltam be a z elején, a többit élből visszadobtam. 
Egyszer egyik haverom akart ilyen EEE pc-t rámsózni, mondtam neki, hogy 10 ezerértt viszem. csak akkor fagyott le az arcáról a mosly amikor közltem, hogy ő ad nekem 10 ezret akkor viszem. 

A buszjegyeset nem tudom, de a MÁV jegykiadó az igen, Windows alapon megy, azt már többször is láttam. 

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
15 hours ago, Lord_KROK said:

Elsőre  filóztam  én is, hogy mennyivel egyszerűbb lenne a nagy magok órajelét, vagy magukat magokat stb lekapcsolni, mint berakni külön kis magokat, amik helyet is meg tranzisztort is fogyasztanak, árat is emelnek, aztán 10 évig kell a kismagokat futtatni majd, hogy a "spórolás" megtérüljön, a sok kismag többletgyártási költsége miatt.

Meg hogy majd azon fogok röhögni, mikor majd gyök kettő FPS-el fog futni egy rakás játék (esetleg nem is minden esetben csak néha), mert az OS nem tudja eldönteni, hogy melyik magra is kellene rakni. Aztán majd jöhetnek a patchek a Windowsba meg a játékokhoz is...

De elméletileg, a sok szál és alacsony órajeligényű cuccok a kis magokon futnak majd, a régebbi kevesebb szál teljesítmény igényesek meg a nagyokon. Áh, rémálom lesz erre programozni ... 

Programozni semennyire sem lesz rémálom, mivel a threadeket az OS ütemezi, ez eddig sem a programozók feladata volt, még akkor sem, ha maguk rakták bele a vektorutasításokhoz tartozó intrinsiceket a kódba. Ez csak akkor lehet releváns programozás szempontjából, ha valaki OS kernelt ír.

A magok lekapcsolása, illetve órajelük változtatása jelenleg is használatos, ebben aligha van sokkal több potenciál. Az elv itt inkább az, hogy ugyanazt a feladatot egy kisebb mag alacsonyabb energiafogyasztással el tudja végezni, ezért az olyan threadek, amik nem feltétlenül igényelnek nagy teljesítményt, ütemezhetőek arra is. Az ARM-nél elég jól működik a koncepció, szerintem notebookoknál is van benne fantázia.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
5 hours ago, Fujitsu said:

Programozni semennyire sem lesz rémálom, mivel a threadeket az OS ütemezi, ez eddig sem a programozók feladata volt, még akkor sem, ha maguk rakták bele a vektorutasításokhoz tartozó intrinsiceket a kódba. Ez csak akkor lehet releváns programozás szempontjából, ha valaki OS kernelt ír.

A magok lekapcsolása, illetve órajelük változtatása jelenleg is használatos, ebben aligha van sokkal több potenciál. Az elv itt inkább az, hogy ugyanazt a feladatot egy kisebb mag alacsonyabb energiafogyasztással el tudja végezni, ezért az olyan threadek, amik nem feltétlenül igényelnek nagy teljesítményt, ütemezhetőek arra is. Az ARM-nél elég jól működik a koncepció, szerintem notebookoknál is van benne fantázia.

Hogy mennyire rémálom vagy sem, nem tudom, aki nekem ezt mondta, az akkor volt programozó mikor még a 2 magos gépek kezdtek terjedni, és Win7-re vártunk, annak kapcsán mennyire nem várja a 4 magos gépeket. 

 

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Akkor butaságot beszélt, mert ahogy mondtam, az ütemezést minden esetben az OS végzi. A többszálúsításról alapvetően a programozónak kell gondoskodnia, de a szálak ütemezése az OS dolga. A jelenlegi többszálú programokat is ugyanúgy lehet majd futtatni a Windows 11 és az Alder Lake kombóján, ahogy eddig.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
On 8/24/2021 at 8:40 PM, Fujitsu said:

Akkor butaságot beszélt, mert ahogy mondtam, az ütemezést minden esetben az OS végzi. A többszálúsításról alapvetően a programozónak kell gondoskodnia, de a szálak ütemezése az OS dolga. A jelenlegi többszálú programokat is ugyanúgy lehet majd futtatni a Windows 11 és az Alder Lake kombóján, ahogy eddig.

nyilván az OS végzi, de valahol a programozónak is köze van hozzá (ütemezés) hiszen az dönti el, hogy egy program hány szálat használ. 

ha nem így lenne csak az OS számítana mindne program annyi szálat használna amenniy van, vagy amennyit az OS ismer

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
52 minutes ago, Lord_KROK said:

nyilván az OS végzi, de valahol a programozónak is köze van hozzá (ütemezés) hiszen az dönti el, hogy egy program hány szálat használ. 

Fogalomzavarban vagy. A szálak ütemezése (thread scheduling) a már futó (tehát lebuildelt, elkészült, a rendszer által elindított) processzek threadjeinek időzített futtatását jelenti. Ez, tehát hogy a futó programok által indított szálak egészen pontosan mikor és konkrétan hol fussanak, kizárólag az OS hatásköre, az OS kernel részét képező thread scheduler intézkedik róla egy előre definiált, preemptív stratégia mentén. Ezzel a programozónak nem kell és nem is lehet semmit sem kezdenie.

Hogy a programnak hány szála legyen, és melyiknek mi a feladata, és melyik milyen feltételek esetén induljon el stb., azt alapvetően a programozó dönti el, de azt nem nevezzük ütemezésnek az OS szintjén. Még egyszer mondom, az OS kernel szálütemezéséhez semmi közük nincs a futó programoknak. Márpedig az Alder Lake csak arra lesz hatással, ergo a programozók munkáját ez nem fogja érinteni.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
4 minutes ago, Fujitsu said:

Fogalomzavarban vagy. A szálak ütemezése (thread scheduling) a már futó (tehát lebuildelt, elkészült, a rendszer által elindított) processzek threadjeinek időzített futtatását jelenti. Ez, tehát hogy a futó programok által indított szálak egészen pontosan mikor és konkrétan hol fussanak, kizárólag az OS hatásköre, az OS kernel részét képező thread scheduler intézkedik róla egy előre definiált, preemptív stratégia mentén. Ezzel a programozónak nem kell és nem is lehet semmit sem kezdenie.

Hogy a programnak hány szála legyen, és melyiknek mi a feladata, és melyik milyen feltételek esetén induljon el stb., azt alapvetően a programozó dönti el, de azt nem nevezzük ütemezésnek az OS szintjén. Még egyszer mondom, az OS kernel szálütemezéséhez semmi közük nincs a futó programoknak. Márpedig az Alder Lake csak arra lesz hatással, ergo a programozók munkáját ez nem fogja érinteni.

Lehet hogy fogalom zavarban vagyok tényleg

De nekünk az csak jó ha ez nem érinti a programozók munkáját

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
Just now, Lord_KROK said:

De nekünk az csak jó ha ez nem érinti a programozók munkáját

Persze, hogy nem. Csúnya lenne, ha pl. a mostani programok nem futnának az Alder Lake-en, és újra kéne írni őket arra az architektúrára. (S akkor meg azok más architektúrákkal nem lennének kompatibilisek.) Ilyesmiről nyilvánvalóan szó sincs; felhasználói és programozói oldalról nem lesz változás. Az OS kernel szintjén lesz változás, de az is csak az érintett rendszereken lesz aktiválva.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
Just now, Fujitsu said:

Persze, hogy nem. Csúnya lenne, ha pl. a mostani programok nem futnának az Alder Lake-en, és újra kéne írni őket arra az architektúrára. (S akkor meg azok más architektúrákkal nem lennének kompatibilisek.) Ilyesmiről nyilvánvalóan szó sincs; felhasználói és programozói oldalról nem lesz változás. Az OS kernel szintjén lesz változás, de az is csak az érintett rendszereken lesz aktiválva.

Mindenesetre tény, hogy Alder Lakehez már Win11 kell, amennyiben ki akarja az ember teljesen használni. 

Remek fogás, hogy egy csomó ember máris/közeljövőben váltson.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
49 minutes ago, Lord_KROK said:

Alder Lakehez már Win11 kell

Mármint úgy ahogy a ryzenekhez meg már nem tudom hányadik gen intelhez a w10, közben meg egy totálisan mesterkélt limitáció volt? :rolleyes:
(Truenas szerveremhez (1700X) máig megvannak a w7 driverek holott nem is szabadna futnia rajta.)

Edited by jagdtigger
Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
42 minutes ago, Fujitsu said:

Persze, hogy nem. Csúnya lenne, ha pl. a mostani programok nem futnának az Alder Lake-en, és újra kéne írni őket arra az architektúrára. (S akkor meg azok más architektúrákkal nem lennének kompatibilisek.) Ilyesmiről nyilvánvalóan szó sincs; felhasználói és programozói oldalról nem lesz változás. Az OS kernel szintjén lesz változás, de az is csak az érintett rendszereken lesz aktiválva.

https://prohardver.hu/hir/intel_prezentalta_erkezo_asztali_mobil_lapka.html

 

"  Ez a működés transzparens, tehát külön optimalizációt nem igényel, de gyakorlati jellegű, azaz bizonyos feladatok egy darabig mindenképpen a számukra nem optimális magokon fognak futni. Emiatt sokkal jobb módszer szoftveres szinten optimalizálni arra, hogy mit futtassanak az eltérő teljesítményű magok, ugyanis ilyenkor a rendszer eleve tudni fogja, hogy melyik szálat milyen típusú magra kell kiosztani, vagyis nem a hardvernek kell valós időben megmondania az operációs rendszernek, hogy mi fut vagy futott rossz helyen. Erre az eshetőségre majd lesznek külön fejlesztőkörnyezetek, de a fő cél az volt, hogy a már kiadott alkalmazások is működhessenek az összes magon, és lehetőleg úgy, hogy a szálak az esetek többségében jó magtípusra kerüljenek."

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Ez max. annyi lesz, hogy klasszifikálni lehet a szálakat teljesítményigény szempontjából, aztán az OS azt is figyelembe veszi az ütemezésnél.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
1 hour ago, jagdtigger said:

Mármint úgy ahogy a ryzenekhez meg már nem tudom hányadik gen intelhez a w10, köben meg egy totálisan mesterkélt limitáció volt? :rolleyes:
(Truenas szerveremhez (1700X) máig megvannak a w7 driverek holott nem is szabadna futnia rajta.)

Elvileg ez most nem olyan lesz, aztán ki tudja. 

Igen, egyedül annyiból sajnálom, hogy nem Ryzent vettem, hogy maradhattam volna a Win7nél.

Link to comment
Share on other sites

payskin
5 hours ago, Lord_KROK said:

ha nem így lenne csak az OS számítana mindne program annyi szálat használna amenniy van, vagy amennyit az OS ismer

2:18-tól vannak érdekes dolgok benne szálak tekintetében, de nem érdemes odaugrani, érdemes elölről nézni. Aztán végig az egészet. Nem fest túl jól a helyzet, úgy tűnik, a Microsoft leginkább süketel. Miközben egy hete gond nélkül tolom a steames windowsos Age of Empires II HD-t Linux alól. Amekkora idióták, 25 év egyeduralkodó gaming platformját cseszhetik el most teljesen.

 

Ez a másik. 5 percig néztem, gyakorlatilag 20 másodpercenként sírva röhögős :facepalm:

 

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
18 minutes ago, payskin said:

Amekkora idióták, 25 év egyeduralkodó gaming platformját cseszhetik el most teljesen.

Hát, ha ezt megteszik (amit azért kétlek) akkor szerintem el is jött az ideje, hogy a Windows userek egyik legnagyobb szelete, a gamerek elforduljanak.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger


https://www.theverge.com/22644194/microsoft-windows-11-minimum-system-requirements-processors-changes

Quote

While the software maker has recommended hardware requirements for Windows 11 — which it’s largely sticking to — a restriction to install the OS will only be enforced when you try to upgrade from Windows 10 to Windows 11 through Windows Update. This means anyone with a PC with an older CPU that doesn’t officially pass the upgrade test can still go ahead and download an ISO file of Windows 11 and install the OS manually.

 

Link to comment
Share on other sites

payskin

Mindjárt végigolvasom, de most ennek így mi a tököm értelme van?! :blink:

Ja, megtaláltam:

Quote

Microsoft now tells us that this install workaround is designed primarily for businesses to evaluate Windows 11, and that people can upgrade at their own risk as the company can’t guarantee driver compatibility and overall system reliability. Microsoft won’t be recommending or advertising this method of installing Windows 11 to consumers. In fact, after we published this post, Microsoft reached out to tell us about one potentially gigantic catch it didn’t mention during our briefing: systems that are upgraded this way may not be entitled to get Windows Updates, even security ones. We’re asking Microsoft for clarification.

Gyönyörű, B+, álló taps megint. Szerintem most van az, hogy megjöttek az első piackutatások eredményei, vagy a június óta falat kaparó marketingcsapat végre eljutott valami értelmes emberhez.

Nagyon csodálkoznék, ha ebből nem lenne első körben óriási zakó. Majd azt kell figyelni, hogy milyen hamar kezdenek el beszélni arról, hogy milyen fejlesztések várhatók a 22H1-be, mert most már megjelenésig nem nagyon nyúlnak hozzá, és ha így nem tetszik egy csomó embernek, akkor az egy menekülőút lehet, ha beígérnek fűt-fát jövő tavaszra. Vagy beleállnak, és nyilván óriási siker lesz.

 Én maradok Windows 10-en, már eldöntöttem. Csak arra várok, hogy legyen ISO a 21H2 Release Preview-ból.

Quote

...alongside Intel’s Core 7820HQ chip that’s inside the Surface Studio 2

MUHAHAHHAHAHAHHA! Ez is de széééééép!!!

---

Most olvasom, hogy összesen 3 specifikus gépre engedélyezték a 7820HQ-t: a sajátjukra, egy DELL-re és egy Lenovo Thinkpad 420p-re (de szerintem ez elírás, mert a 420 jóval régebben volt, kizárt, hogy az 7820HQ-val jött volna ki).

Twitteren az emberek fenik a kaszákat, mert, ugye, ha egyes processzorokkal mégis kivételt lehet tenni, akkor nyilván bullshit az egész processzor limit. 

Link to comment
Share on other sites

payskin

Ó, és már kellenek az ilyenek is:

image.png

A @Windows nem egyszerűen retweeteli, de rögtön rá is kommentel, hogy elmondja, mennyire sokat jelent ez nekik, és hogy megkérdezze, mi a kedvenc újdonsága! Mire valaki rátweeteli válaszként, hogy a taskbar. Aha.

Mondom, WTF?, ki ez az arc, hogy ennyire sokat jelent a Microsoft marketingnek, hogy tetszik neki a Windows 11? (Amely üzenetben meglehetős gyanúsan belerakja  a #windows és #windows10 hashtageket is). Hát senki. Van 100 tweetje idén január 1-je óta. Most napi 3-4 bejegyzésnél tart, mind ilyen helyi Coelho mélységű mondanivaló beleszórva a nagyvilágba, eddig soha nem reagált senkire, és eddig soha még csak egy like-ot sem adott egyetlen bejegyzésére sem. Valószínűleg egy gyönyörűen felépített full kamu account.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
3 hours ago, payskin said:

Twitteren az emberek fenik a kaszákat, mert, ugye, ha egyes processzorokkal mégis kivételt lehet tenni, akkor nyilván bullshit az egész processzor limit.

Pont ezért nem értem mi értelme van. 

Meg kinek az érdeke, hogy egyes procikkal kivételezzenek? 

Link to comment
Share on other sites

payskin

Leginkább a sajátjuk, mivel június óta rajtuk röhög az internet, hogy a flagship Surface Studio 2 cuccuk így nem frissíthető Windows 11-re.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
2 hours ago, payskin said:

Leginkább a sajátjuk, mivel június óta rajtuk röhög az internet, hogy a flagship Surface Studio 2 cuccuk így nem frissíthető Windows 11-re.

Miért? (ezt nem vágom)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...