Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Windows 11


payskin

Recommended Posts

payskin

Érdemes megnézni, szerintem összességében elég jól néz ki, például az új Gépház állat, de vannak benne hajmeresztő dolgok is. pl. a hangerő és a fényerő csúszka egymás alatt egyfajta közös action/notification panelen? Pedig az értesítési terület átalakításának kimondottan örülök, csak ne rosszabb irányba menjünk már, mint volt. Remélem, lesznek majd még buildek és lesznek videók a kicsit mélyebb dolgokról is.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
7 hours ago, payskin said:

Érdemes megnézni, szerintem összességében elég jól néz ki, például az új Gépház állat, de vannak benne hajmeresztő dolgok is. pl. a hangerő és a fényerő csúszka egymás alatt egyfajta közös action/notification panelen? Pedig az értesítési terület átalakításának kimondottan örülök, csak ne rosszabb irányba menjünk már, mint volt. Remélem, lesznek majd még buildek és lesznek videók a kicsit mélyebb dolgokról is.

Tetszik hogy a menük sötét alapúak, meg a gépház is egész jl fest... de hogy repülőmód minek asztali számítógépre pl, az jó kérdés, itt köszön vissza az h sok dolgot egy verzióba erőltetnek bele. 

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
16 hours ago, Lord_KROK said:

Az a sejtésem, hogy  akárcsak a Win10-re (újabb hardevereknek csak új Win-re lesz driver, új DX, stb) erre is rá leszünk előbb-utóbb kényszerítve, és az nekem jelenetene egy nem tervezett upgarde-t, amihez nem sok kedvem lenne ... 

Én biztos, hogy nem leszek kényszerítve semmire. 2025-ig támogatják a 10-est, és valamilyen formában utána is kénytelenek lesznek, ha kizárják a világ legnagyobb részét a 11 felhasználótáborából. Vagy használjuk majd támogatás nélkül.

Ez egyébként úgy lenne fair, ha közölnék, hogy pontosan mik azok az utasítások, amiket a régebbi processzorok nem ismernek, és a Windows 11-nek hirtelen olyan kurvára fontos lett a támogatásuk. Ez, hogy állítólag "gondolkodnak" az eggyel régebbi generációk támogatásán, eléggé azt az érzetet kelti, mintha nem lenne műszaki ok a korlátozás mögött. Ebben az esetben nyugodtan mondhatjuk, hogy elmennek a náthás p.icsába.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
5 hours ago, Fujitsu said:

Én biztos, hogy nem leszek kényszerítve semmire. 2025-ig támogatják a 10-est, és valamilyen formában utána is kénytelenek lesznek, ha kizárják a világ legnagyobb részét a 11 felhasználótáborából. Vagy használjuk majd támogatás nélkül.

Ez egyébként úgy lenne fair, ha közölnék, hogy pontosan mik azok az utasítások, amiket a régebbi processzorok nem ismernek, és a Windows 11-nek hirtelen olyan kurvára fontos lett a támogatásuk. Ez, hogy állítólag "gondolkodnak" az eggyel régebbi generációk támogatásán, eléggé azt az érzetet kelti, mintha nem lenne műszaki ok a korlátozás mögött. Ebben az esetben nyugodtan mondhatjuk, hogy elmennek a náthás p.icsába.


Hát azért szerintem, ha 2025-ig (ameddig támogatva a Win10) nem szerzel be egy jobb gépet mint a mostani I7 6700HQ -d akkor szerintem a kisebb gondod lesz az, hogy nem tudsz Win11-et használni. Hiszen a 6th gen I7-es addigra már mégiscsak egy 10 éves CPU lesz (elvégre 2015 Q3 azt hiszem), aminél már nem lesz főben járó bűn szerintem, ha nem lesz támogatva. 

Az, hogy "gondolkodnak" az eggyel régebbi generációk támogatásán, az bennem is azt az érzetet kelti, mintha nem lenne valós műszaki ok a korlátozás mögött, inkább csak arról szólna, hogy vegyük rá a népet újabb gép vásárlására. Meg gondolom azért is "gondolkodnak"   mert még rengeteg 7th gen Intel és 1st Gen Ryzen van szerintem napi használatban, amik elég újak ahhoz, hogy a tulaj a hamarosan megjelenő Win11-re lecsapjon. (az mégis csak 2017 ... ) aztán lehet h nincs igazam.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
1 hour ago, Lord_KROK said:

Hát azért szerintem, ha 2025-ig (ameddig támogatva a Win10) nem szerzel be egy jobb gépet mint a mostani I7 6700HQ -d akkor szerintem a kisebb gondod lesz az, hogy nem tudsz Win11-et használni. Hiszen a 6th gen I7-es addigra már mégiscsak egy 10 éves CPU lesz (elvégre 2015 Q3 azt hiszem), aminél már nem lesz főben járó bűn szerintem, ha nem lesz támogatva. 

A gépem jelenleg ötéves, négy éve vettem. Untig elég mindenre. Őszintén szólva a netezésen, az Office-on, a filmnézésen/zenehallgatáson meg az ilyen alapdolgokon kívül jó ideje szinte semmire nem használom; privát melókra ma már nagyon kevés időm jut, és már egyetemre sem járok, hogy pl. kelljen a CUDA. (A Quadro M1000M igazából csak ballaszt a gépemben, nem használom.)

Régebben jellemzően négyévente lett újabb gépem (2002 -> 2006 -> 2009 -> 2013 -> 2017), de az mind nagyon indokolt váltás volt. (Kivéve a 2013, mert az nem váltás, hanem akkor lett notebookom, akkor még az asztali mellé, de azt is muszáj volt megvenni.) Eredetileg ezzel is kb. ennyire terveztem, de most van az, hogy abszolút zéró motivációt látok bárminemű fejlesztésre a belátható jövőben. Nem látom, hogy mire nem lenne elég ez a következő években hardveresen, hacsak nem száll el nagyon brutálisan a weboldalak gépigénye a következő években, vagy nem kezdek valami privát vállalkozásba, amihez saját gépet kell használnom. Az előző, ma már 9 éves Dell Latitude notebookom vígan üzemel némi memóriabővítés után a nővéremnél. A barátnőm egy 11 éves HP Elitebookot használ, az mondjuk már elég gyengus, azt le kéne cserélni, de még bírja, és az újonnan sem volt egy erőgép (mobil i5, 4 GB RAM, csak HDD van benne).

Lehet, hogy 2025-ben, 9 évesen már elég öregecske lesz az újonnan 2500 eurós (idehaza kb. 900 ezer forintos) ThinkPadem, de most azon az állásponton vagyok, hogy amíg bírja, addig felesleges lecserélnem, és ha 2025-ben még bírni fogja, és nem lesz elégtelen az ereje, akkor sem fogom lecserélni. Az nem lesz elég ok hozzá, hogy a Microsoft legújabb oprendszere nem támogatja. Ha az MS mindenáron azt akarja, hogy cseréljek, akkor adjon rá pénzt, majd akkor cserélek. :D

Amúgy én elfogadom, hogy nem támogatják a korábbi processzorokat, ha ennek van műszaki oka. Simán megértem, hogy akár a 3-4 éves processzorokban is lehet valami, ami nem kompatibilis a Windows low-level szoftverdizájnjával. Ha viszont nem műszaki oka van, hanem csak annyi, hogy valaki így döntött, akkor bizony elmehetnek a francba.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
20 hours ago, Fujitsu said:

A gépem jelenleg ötéves, négy éve vettem. Untig elég mindenre. Őszintén szólva a netezésen, az Office-on, a filmnézésen/zenehallgatáson meg az ilyen alapdolgokon kívül jó ideje szinte semmire nem használom; privát melókra ma már nagyon kevés időm jut, és már egyetemre sem járok, hogy pl. kelljen a CUDA. (A Quadro M1000M igazából csak ballaszt a gépemben, nem használom.)

Régebben jellemzően négyévente lett újabb gépem (2002 -> 2006 -> 2009 -> 2013 -> 2017), de az mind nagyon indokolt váltás volt. (Kivéve a 2013, mert az nem váltás, hanem akkor lett notebookom, akkor még az asztali mellé, de azt is muszáj volt megvenni.) Eredetileg ezzel is kb. ennyire terveztem, de most van az, hogy abszolút zéró motivációt látok bárminemű fejlesztésre a belátható jövőben. Nem látom, hogy mire nem lenne elég ez a következő években hardveresen, hacsak nem száll el nagyon brutálisan a weboldalak gépigénye a következő években, vagy nem kezdek valami privát vállalkozásba, amihez saját gépet kell használnom. Az előző, ma már 9 éves Dell Latitude notebookom vígan üzemel némi memóriabővítés után a nővéremnél. A barátnőm egy 11 éves HP Elitebookot használ, az mondjuk már elég gyengus, azt le kéne cserélni, de még bírja, és az újonnan sem volt egy erőgép (mobil i5, 4 GB RAM, csak HDD van benne).

Lehet, hogy 2025-ben, 9 évesen már elég öregecske lesz az újonnan 2500 eurós (idehaza kb. 900 ezer forintos) ThinkPadem, de most azon az állásponton vagyok, hogy amíg bírja, addig felesleges lecserélnem, és ha 2025-ben még bírni fogja, és nem lesz elégtelen az ereje, akkor sem fogom lecserélni. Az nem lesz elég ok hozzá, hogy a Microsoft legújabb oprendszere nem támogatja. Ha az MS mindenáron azt akarja, hogy cseréljek, akkor adjon rá pénzt, majd akkor cserélek. :D

Amúgy én elfogadom, hogy nem támogatják a korábbi processzorokat, ha ennek van műszaki oka. Simán megértem, hogy akár a 3-4 éves processzorokban is lehet valami, ami nem kompatibilis a Windows low-level szoftverdizájnjával. Ha viszont nem műszaki oka van, hanem csak annyi, hogy valaki így döntött, akkor bizony elmehetnek a francba.

na most ha meg csak netezésere, az Office, a filmnézés/zenehallgatásra meg az ilyen alapdolgokra van használva, akkor még kevésbé kényszeríthet téged a rendszer a Win11-re... Hiszen olyan lehet, hogy nem indul el egy játék mert nem olyan a DX vagy a Win verzió, de ezt egy mp3 vagy egy YT videó nem fogja veled megcsinálni.

2002, 2009 nekem is a gépfejlesztés éve volt (a többi évszámunk eltér - ha nem számítom a facelifteket, mert ha igen akkor a 2006 és a 2017 is benne van ) 

Egyébként abban van a leginkább igazad van hogy "hanem csak annyi, hogy valaki így döntött, akkor bizony elmehetnek a francba."
 

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
On 6/29/2021 at 11:38 PM, Fujitsu said:

Amúgy én elfogadom, hogy nem támogatják a korábbi processzorokat, ha ennek van műszaki oka. Simán megértem, hogy akár a 3-4 éves processzorokban is lehet valami, ami nem kompatibilis a Windows low-level szoftverdizájnjával.

https://prohardver.hu/hir/microsoft_dolgozik_windows_11_processzorigeny.html

Már majdnem egy hete annak, hogy a Microsoft bemutatta a Windows 11-et, amelynek az egyik érdekes hardverigénye a Trusted Platform Module-ra vonatkozik. Az aktuális helyzet alapján az új operációs rendszer futtatásához legalább Qualcomm 7-es és 8-as sorozatú SoC, valamint nyolcadik generációs Intel (Coffee Lake), illetve minimum Zen 2 magokkal dolgozó AMD processzor szükséges. Legalábbis jelen állás szerint, ugyanis a vállalat az alábbi blogbejegyzésében elmagyarázta, hogy milyen biztonsági igényeket támasztanak a hardver felé.

A legfontosabb, hogy az adott rendszer támogassa az eszköztitkosítást, a virtualizáció-alapú biztonságot (VBS), a hipervizorral védett kódintegritást (HVCI), illetve a Secure Bootot, valamint szükségesek az olyan biztonsági funkciók, amelyek a Windows Hello és hasonló szolgáltatásokat védik. Ezeket olyan CPU-k tudják biztosítani, amelyek rendelkeznek beágyazott TPM-mel, és nyilván utóbbi részegység tudása sem lényegtelen.

Az biztos, hogy az első bekezdésben részletezett, vagy ezeknél modernebb CPU-k megfelelnek a célnak, de a Microsoft még dolgozik azon a partnereivel, hogy teszteljék a hetedik generációs Intel (Kaby Lake), illetve az első generációs Zen magokkal dolgozó AMD processzorokat, amelyekkel esetlegesen elérhető lesz a redmondi óriáscég által kívánt biztonsági szint a Windows 11 végleges verziójában. Erről azért nem tudnak még most nyilatkozni, mert a hitelesítés még zajlik, de a későbbiekben beszámolnak az eredményekről.

A fentiek azt jelentik, hogy a minimális processzorigények még csökkenhetnek, de nem jelentősen, tehát a nagyon régi CPU-k mindenképpen kiesnek a támogatott hardverek sorából. Ez leginkább azoknak lehet probléma, akik például Skylake kódnevű Intel hardvert használnak, ugyanis ennek a teljesítménye még nem olyan rossz, viszont a Windows 11 már nem támogatja.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Ez alapján a VBS-hez a következők kellenek Intel oldalról:

  • VT-X
  • VT-X with EPT (nem értem, miért írnak VT-X2-t, a 8650U-ban is csak simán VT-X with EPT-nek jelzi az Intel)
  • VT-d

Most épp nincs bennem a lendület, hogy átnézzem az összes 7. generációs Intel CPU-t, hogy miben van meg miben nincs (most néztem át az összes chipsetet, mindjárt monomd), de például itt a 7500U adatlapja az Ark-on, ebben benne van minden. Oké, talán nem a legjobb választás, mert high-end mobil proci, de ez jutott eszembe.

Nyilván a TPM 2.0 vagy az fTPM a szűk keresztmetszet. Szóval, az intel esetében van ez a Platform Trust Technology, amiről eddig azt hittem, hogy a CPU-ban van (mert összevissza irkál mindenki mindent), de nem, ez a lapkakészletben van, és találtam egy forrást, ami szerint még a 4. generációs Core-ok idejében vezették be kísérleti módon.

Próbáltam kideríteni, milyen chipsetek voltak a 7. generációhoz. Az Intel saját weboldala valami elképesztő fos: ha beírod a keresőbe, hogy Kaby Lake, olyan találatokat hajigál ki, hogy Products formerly Kaby Lake, aminek angolul sincs értelme, és nem létező Ark oldalakat hoz találatként. Maradt a Wikipedia, ami szerint desktopon BIOS-frissítéssel kompatibilis volt a 100-as sorozat, de kimondottan ehhez vezették be a 200-as sorozatot. Az intel keresője itt megint rendkívül segítőkész volt, például nem találja meg a chipsetet, ha a betűjelét nem nagybetűvel írod be, és ha Enter nyomsz a keresőre, akkor 404-re fut. Mindegy. Kibányásztam egyesével az összes chipsetet (H110B150Q150H170Q170Z170, B250, Q250, H270, Q270, Z270) bár már a H110-nél abbahagyhattam volna, mert ha abban benne volt (és benne volt), akkor nyilván mindben benne van. Ez, tehát, a desktop része a történetnek. Megnéztem a mobil chipseteket is (nem sorolom fel), EGYIK SEM támogatja -- de ez elvileg nem para, mert a notebookokba, már legalább is az üzletiekbe, belerakják a TPM chipet.

Szóval egy órányi ásás után nem tudom sokkal előrébb vagyunk-e. Ehhez még végig kéne túrni a 8. generációt, és megnézni, hogy azokkal mi van, majd összehasonlítani az eredményt. 

Annyi haszna volt a dolognak, hogy kiderült, az én i7-8650U-m nem is valódi 8. generációs (Coffee Lake) proci, hanem Kaby Lake Refresh:facepalm: Ehhez képest benne volt a kompatibilitási listában... Csak mert 8-assal kezdődik? 

Leginkább úgy foglalnám össze, hogy elmegy az Intel meg a Microsoft kézen fogva a 'csába ezzel a sok szarral. :censored::mad:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
4 hours ago, payskin said:

Annyi haszna volt a dolognak, hogy kiderült, az én i7-8650U-m nem is valódi 8. generációs (Coffee Lake) proci, hanem Kaby Lake Refresh:facepalm: Ehhez képest benne volt a kompatibilitási listában... Csak mert 8-assal kezdődik? 

Leginkább úgy foglalnám össze, hogy elmegy az Intel meg a Microsoft kézen fogva a 'csába ezzel a sok szarral. :censored::mad:

 

Hm, ebben az esetben pláne érdekes a dolog, mert ugye a tied ténylegesen 7th gen (ami 8nak van számozva, vagyis valahol az Intel megtévesztő stratégiát folytatott). Na most ha ennek ellenére benne van a kompatibilitási listában akkor két dolog lehet, az egyik, hogy aki írta a listát ő sem tudta eddig azt amit te, és csak belerakta, mert 8-assal kezdődik, és valójában nem támogatja; a másik variáció, hogy az Intel félt a népharagtól, és ledumálták az MS-el, hogy minden ami 8-assal kezdődik még ha nem is valódi 8th gen, akkor is támogassa a Win11, mert nincs kedvük egy óriási perhez... 

Azt javaslom ennek a kérdésnek az eldöntéséhez, hogy rakd fel a Win11-et (már amennyiben ez lehetséges), és akkor legalább kiderülne számunkra is, hogy mi a helyzet. 


Még valami  : ez a TPM chip nem tudom utólagosan pl asztali vagy noti gépekbe hogyan szerelhető bele, de ezekután nem lepődnék meg ha pár régebbi gép is lenne "okosítva" ezzel. 

Link to comment
Share on other sites

payskin
17 minutes ago, Lord_KROK said:

ez a TPM chip nem tudom utólagosan pl asztali vagy noti gépekbe hogyan szerelhető bele

Notebookban szerintem jobbára sehogy, abban vagy van, vagy nincs. Az alaplapokon viszont van kihagyva neki hely TPM header néven. 

59 minutes ago, jagdtigger said:

Na, ez a tipikus TL;DR. K hosszú és olyan mondatok vannak benne, amin azonnal felcsesztem magam, például:

TPM 2.0 has been a requirement for all new Windows PCs since 28 July 2016

Mi van?! Ezt honnan? Forrást nekem, de azonnal! Tegnap vittel el öcsém azt az Acer notebookját, amit még Amerikában vett, és itt volt nálam újratelepítésre, egy 2017-es kiadású, i7-7500U CPU-s, NVIDIA-s játékgép, és elmondani nem tudom, mennyire nem volt benne TPM 2.0, de még csak semmi biztonsággal kapcsolatos beállítás a BIOS-ban a jelszavakon kívül. 

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Nekem mindegy, de ha csak az elmúlt 3-4 évben kijött processzorokat fogják támogatni, azzal a PC-s és notebookos felhasználók túlnyomó részét kizárják a játékból. A világon kb. 2 milliárd személyi számítógép van használatban (desktop és notebook), ezeknek uszkve 85-87%-án Windows fut. (9%-án Mac, 2-3%-án Linux.) Az utóbbi években durván 300 millió új számítógépet adtak el évente. Még ha ezekben mind a legutolsó 2-3 generációból származó processzorok dolgoznának (ami azért elég merész feltételezés, tekintve, hogy pl. a Skylake-ből még ma is van, ami gyártásban van, sőt, még a korábbi generációkból is gyártanak párat a Haswellig visszamenőleg), akkor is könnyű kiszámolni, hogy alsó hangon a felhasználók felének szóba sem jöhet a frissítés. A gyakorlatban ez lehet, hogy a kétharmada-háromnegyede is megvan.

És akkor még ehhez jönnek a nagyvállalati userek, akik, még ha a gépeik alkalmasak is lennének rá, nem fognak csettintésre váltani, majd évek múltán, ha a helyi IT rolloutolja nekik az új rendszert. (Előző munkahelyemen 2018-ban kezdtek Windows 10-es gépeket adni a kollégáknak, pedig 2015 végén már belengették, hogy 2016 végétől elkezdődik majd az átállás.)

Szóval értem én, hogy fontos biztonsági feature-ök meg miegymás kell az új Windowshoz, amit csak az újabb chip(set)ek tudnak, de ha ezeknek a használata nem opcionális, hanem kötelező lesz, azzal a Microsoft maga is ráfaraghat, ha emiatt újabb XP válik a 10-ből. Hogy mondjak egy példát, az UEFI sem volt kötelező eddig a Windowshoz – ha van, akkor van, a Windows ki tudja használni az előnyeit (pl. GPT), de ha nincs, attól még fel lehet tenni.

Én mindenesetre nem idegeskedem ezen, jó lesz nekem a 10-es még 2025-ig (meg esetleg még pár évig utána). Ahogy a 8-ast (meg a 8.1-et) is kihagytam kompletten, és a Vista is csak másfél hónapot volt fenn nálam 2009 augusztusától, mikor új gépem lett, amire XP-t már nem tehettem, de még nem volt kinn a Win7 RTM. A 10-re is csak 2016 nyarán álltam át. Ha mostantól nem basztatnak a félévenkénti főverzióváltással, akkor pláne örülni fogok. A Microsoft meg majd eldönti, mit akar.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
2 hours ago, Fujitsu said:

Ha mostantól nem basztatnak a félévenkénti főverzióváltással, akkor pláne örülni fogok.

Kicsit rosszindulatú leszek de még ne örülj, majd az utolsó frissítések között el lesz rejtve egy nagware ami folyamatosan emlékeztetni  fog hogy "hahó ideje gépet cserélni".....

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
2 hours ago, Fujitsu said:

Nekem mindegy, de ha csak az elmúlt 3-4 évben kijött processzorokat fogják támogatni, azzal a PC-s és notebookos felhasználók túlnyomó részét kizárják a játékból. A világon kb. 2 milliárd személyi számítógép van használatban (desktop és notebook), ezeknek uszkve 85-87%-án Windows fut. (9%-án Mac, 2-3%-án Linux.) Az utóbbi években durván 300 millió új számítógépet adtak el évente. Még ha ezekben mind a legutolsó 2-3 generációból származó processzorok dolgoznának (ami azért elég merész feltételezés, tekintve, hogy pl. a Skylake-ből még ma is van, ami gyártásban van, sőt, még a korábbi generációkból is gyártanak párat a Haswellig visszamenőleg), akkor is könnyű kiszámolni, hogy alsó hangon a felhasználók felének szóba sem jöhet a frissítés. A gyakorlatban ez lehet, hogy a kétharmada-háromnegyede is megvan.

És akkor még ehhez jönnek a nagyvállalati userek, akik, még ha a gépeik alkalmasak is lennének rá, nem fognak csettintésre váltani, majd évek múltán, ha a helyi IT rolloutolja nekik az új rendszert. (Előző munkahelyemen 2018-ban kezdtek Windows 10-es gépeket adni a kollégáknak, pedig 2015 végén már belengették, hogy 2016 végétől elkezdődik majd az átállás.)

Szóval értem én, hogy fontos biztonsági feature-ök meg miegymás kell az új Windowshoz, amit csak az újabb chip(set)ek tudnak, de ha ezeknek a használata nem opcionális, hanem kötelező lesz, azzal a Microsoft maga is ráfaraghat, ha emiatt újabb XP válik a 10-ből. Hogy mondjak egy példát, az UEFI sem volt kötelező eddig a Windowshoz – ha van, akkor van, a Windows ki tudja használni az előnyeit (pl. GPT), de ha nincs, attól még fel lehet tenni.

Én mindenesetre nem idegeskedem ezen, jó lesz nekem a 10-es még 2025-ig (meg esetleg még pár évig utána). Ahogy a 8-ast (meg a 8.1-et) is kihagytam kompletten, és a Vista is csak másfél hónapot volt fenn nálam 2009 augusztusától, mikor új gépem lett, amire XP-t már nem tehettem, de még nem volt kinn a Win7 RTM. A 10-re is csak 2016 nyarán álltam át. Ha mostantól nem basztatnak a félévenkénti főverzióváltással, akkor pláne örülni fogok. A Microsoft meg majd eldönti, mit akar.

nekem is voltak komplett Windows verzió kimaradások. Itthon a Win95-öt kihagytam (már volt '98 mire lett gépem) a Win98SE kompletten kimaradt (illetve évekkel később retro gépen volt meg csak "visszamenőleg", de nem szerettem (addigra már bőven volt XP) ), az XP után következő Vista olyan szinten kimaradt, hogy egyetlen egyszer láttam és telepítettem élőben (az egyik kliens Vistát kért a laptopjára, de akkor már volt Win7 is, csak és kizárólag miatta szereztem Vista telepítőt, és akkor egyszer raktam fel és láttam Vistát élőben - megjegyzem a Vista a maga idejében gyönyörű volt!), Win7 nekem maradt, hiába jött Win8 és Win8.1, ezekkel csak melóhelyen találkoztam, de képes voltam bent maradni túlórában és Win7-et rakni a gépemre 8.1 helyett, annyira utáltam. A Win10 nekem kimaradt sokáig (másoknak 2016-tól telepítettem) 2021 március 10-én aztán a gépváltás miatt engem is elért a Win10... 

Remélem a Win11 jóval jobb lesz mint a 10 (sajna nem vagyok naív, maradt a remény) mert szívesen kirúgnám magam alól a 10-et, de nem minden áron... 

17 minutes ago, jagdtigger said:

Kicsit rosszindulatú leszek de még ne örülj, majd az utolsó frissítések között el lesz rejtve egy nagware ami folyamatosan emlékeztetni  fog hogy "hahó ideje gépet cserélni".....

Eben én is biztos vagyok ...

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
18 minutes ago, jagdtigger said:

Kicsit rosszindulatú leszek de még ne örülj, majd az utolsó frissítések között el lesz rejtve egy nagware ami folyamatosan emlékeztetni  fog hogy "hahó ideje gépet cserélni".....

Akkor majd felteszek valami 3rd-party toolt, ami kiiktatja. :D Amúgy is Winaero Tweakert használok, azzal ki szoktam gyomlálni pár f.aszságot a telepítések után.

3 minutes ago, Lord_KROK said:

Remélem a Win11 jóval jobb lesz mint a 10 (sajna nem vagyok naív, maradt a remény) mert szívesen kirúgnám magam alól a 10-et, de nem minden áron... 

Egy régi bölcsesség szerint új operációs rendszert az első SP-ig, új autót az első PU-ig nem veszünk. :D Én néha megsértem ezt a szabályt, a Windows 7-nél például rögtön feltettem az RTM-et élesnek – igaz, ott a Vistához képest olyan túl sok veszítenivaló nem volt. Azt igazából tényleg kényszerből kellett telepítenem, mert a 6 GB RAM miatt 64 bites rendszer kellett, az meg akkor csak a Vistából volt épkézláb. (Szépnek amúgy tényleg szép volt, de egy csomó groundbreaking újítás még meglehetősen kiforratlan volt benne; nagyjából a 7-es lett aztán az, aminek a Vistának kellett volna lennie. Ahogy egyébként a kernelszinten szintén rengeteg újdonságot hozó 8-as is a 10-re "érett be", bár, ugye, sok szempontból még akkorra sem.)

Általánosságban viszont nem vagyok egy insider / early adopter, bétaverziókat sem használok (néhány speciális kivételtől eltekintve), szeretem megvárni mindenből a product update-et, amiben legalább a legnagyobb szarokat már kijavították. Szerintem mindenki, aki valaha bármilyen termékfejlesztésben részt vett, pontosan tudja, hogy egy fejlesztés soha nincsen kész, csak valamikor be kell fejezni; és rendszerint minél későbbi a termék, annál kevesebb benne a taposóakna. A szoftvereknél meg aztán ez különösen így van, pláne a Windowsnál. Bár itt azért a Microsoft az utóbbi évtizedben tett róla, hogy annyira ne érezzük magunkat biztonságban hosszú évek múltán sem, ha frissítéseket adnak ki; rendszeressé váltak a botrányok az újabb főverziók körül. Ezért is remélem, hogy most már abbahagyják ezt, és a továbbiakban csak foltoznak, úgy talán kisebb sansz lesz az elbaszásokra, mint amit eddig láttunk.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Csak poénból megnéztem a gépeimet, összesen 2 db támogatja a 11-et.... (az egyik a laptopom a mások meg egy minigép j4005-ös procival)

Link to comment
Share on other sites

payskin

Az alábbiak közül melyik nem a Windows 95-ben debütált?

  • Start menü
  • Tálca
  • Microsoft Paint
  • Internet Explorer

Utálom, ha hiba van egy kvízben. :no:

Egyébként: 7 / 7 / 10

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Nekem 6 / 7 / 10, de a Windows 95-nél nem értek egyet a "Hány bites architektúrát használt a Windows 95?" című kérdés helyes válaszával, ami a 16/32 lett volna a kvíz szerint. A Windows 95 teljesen egyértelműen egy 32 bites rendszer volt, 32 bites kernellel, minimum 386DX kellett hozzá (ami egy 32 bites processzor). Igaz, hogy a shell sok eleme 16 bitre volt megírva, na de ennyi erővel a mostani Windows 10-esem sem 64 bites rendszer, hiszen a shell egyes programjai 32 bitesek. Attól, hogy kompatibilis volt a 16 bites programokkal, még nem lesz (részben sem) 16 bites a rendszerarchitektúra. Szóval ez a része a tesztnek szerintem hülyeség, itt a 32 lett volna a jó válasz.

Amit te írsz, ott szerintem a Paint a helyes válasz (meg a kvíz szerint is), az már volt a korábbi Windowsokban is. Az IE először Windows 95-re jött ki, Start menü is a 95-ben volt először, a taskbarról végül is lehet vitatkozni, mert hasonló volt már korábban, de hivatalosan, ezen a néven a 95-ben jelent meg tudtommal először.

Ja, közben ránéztem a cikk kommentjeire, látom, hogy azt kifogásolod, hogy eredetileg nem volt benne az IE a 95-ben, csak egy évvel később adták ki rá. Igen, végül is nem teljesen pontos így a megfogalmazás, igazából Windows 95-ön és nem -ben debütált, de én érteni véltem a kérdező szándékát. :D

Nekem nincs diszkoszom, úgyhogy a fenti elbaszást én nem tudom bekommentelni, de szerintem úgysem olvasná a szerző. :D

Link to comment
Share on other sites

payskin
10 hours ago, Fujitsu said:

Szóval ez a része a tesztnek szerintem hülyeség, itt a 32 lett volna a jó válasz.

Igen, ez volt az egyik hibám, én is 32 bitest mondtam.

10 hours ago, Fujitsu said:

Az IE először Windows 95-re jött ki

Igen elég komoly tartalmi különbség van aközött, hogy a "95-ben debütált", mint mondjuk a Start menü, és aközött, hogy a "95-re jött ki". A IE nem debütált a Windows 95-ben. Mindegy, tudtam, hogy a Paintre gondolnak, csak utálom, a szar kvízkérdéseket.

Ennél jobban már csak az elcseszett kérdőíveket utálom. Írt a(z) Unicef, hogy nyitnak magyarországi webáruházat, kitöltenék-e egy kérdőívet ezzel kapcsolatban? Hát persze!

1. kérdés: vásárolna-e a Unicef webáruházában? Igen; Nem; Nem tudom; A termékektől függ.

Bejelöltem, hogy nem tudom.

2. kérdés: Amennyiben igen, milyen apropóból?

...és ezzel vége is a kitöltésnek, mert kötelezően megválaszolandó kérdés, miközben rám nem vonatkozik. Írtam nekik levelet.

 

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
On 7/3/2021 at 10:45 AM, XCube said:

7/7/8

21 hours ago, Fujitsu said:

Windows 95-nél nem értek egyet a "Hány bites architektúrát használt a Windows 95?" című kérdés helyes válaszával, ami a 16/32 lett volna a kvíz szerint. A Windows 95 teljesen egyértelműen egy 32 bites rendszer volt, 32 bites kernellel, minimum 386DX kellett hozzá (ami egy 32 bites processzor).

Ebben én is beleszaladtam. Azért is volt nejkem ez kellemetlen mert anno beleverték a fejünkbe, hogy a Win95 már 32 bites és ez mekkora jóság

21 hours ago, Fujitsu said:

a Windows 95-nél nem értek egyet a "Hány bites architektúrát használt a Windows 95?" című kérdés helyes válaszával, ami a 16/32 lett volna a kvíz szerint. A Windows 95 teljesen egyértelműen egy 32 bites rendszer volt, 32 bites kernellel, minimum 386DX kellett hozzá (ami egy 32 bites processzor). Igaz, hogy a shell sok eleme 16 bitre volt megírva, na de ennyi erővel a mostani Windows 10-esem sem 64 bites rendszer, hiszen a shell egyes programjai 32 bitesek. Attól, hogy kompatibilis volt a 16 bites programokkal, még nem lesz (részben sem) 16 bites a rendszerarchitektúra.

Ezt a részt bekommenteltem helyetted, hátha olvassák. Plusz teljesen egyetértek veled.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

XCube
On 7/3/2021 at 10:01 PM, Fujitsu said:

Nekem 6 / 7 / 10, de a Windows 95-nél nem értek egyet a "Hány bites architektúrát használt a Windows 95?" című kérdés helyes válaszával, ami a 16/32 lett volna a kvíz szerint. A Windows 95 teljesen egyértelműen egy 32 bites rendszer volt, 32 bites kernellel, minimum 386DX kellett hozzá (ami egy 32 bites processzor). Igaz, hogy a shell sok eleme 16 bitre volt megírva, na de ennyi erővel a mostani Windows 10-esem sem 64 bites rendszer, hiszen a shell egyes programjai 32 bitesek. Attól, hogy kompatibilis volt a 16 bites programokkal, még nem lesz (részben sem) 16 bites a rendszerarchitektúra. Szóval ez a része a tesztnek szerintem hülyeség, itt a 32 lett volna a jó válasz.

Ha viszont úgy nézzük, hogy a Windows 95 még mindig DOS -ból indult és arra is épített, akkor igaz a 16/32 felelet, mert a DOS natív 16 bites módban is üzemelt. Én ebből az irányból közelítettem.

On 7/3/2021 at 8:26 PM, payskin said:

Az alábbiak közül melyik nem a Windows 95-ben debütált?

  • Start menü
  • Tálca
  • Microsoft Paint
  • Internet Explorer

Utálom, ha hiba van egy kvízben. :no:

Egyébként: 7 / 7 / 10

Ezt én is elbuktam, de betudtam annak, hogy túl korán reagáltam. Az IE -re lőttem, ami a W98 -ban jött.

Link to comment
Share on other sites

payskin
9 hours ago, XCube said:

Az IE -re lőttem, ami a W98 -ban jött.

Volt már IE a Windows 95-höz is, csak nem abban debütált. A Plus! csomag része volt az IE 1.0.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...