Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Windows 10


Snexi

Recommended Posts

payskin

Átfutottam, jól hangzik. Mondjuk túl sok kétségem nem volt afelől, hogy ha valaki megszerezte a gépem és nagyon akarja, akkor hozzájut a merevlemez tartalmához, bármit is csinálok.

Reggel gondolkoztam, hogy berakjak-e egy képet róla: a Microsoft hivatalos Twitter-fiókja bejelentette, hogy kész vannak a Windows 10 21H2-vel, kitolták Release Preview-ba... és mindezt egy rohadt nagy Windows 11 felirattal sikerült illusztrálni. :facepalm: Többen szóvá is tették. Egyébként semmi érdekes nincs a 21H2-ben. :( 

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
1 hour ago, payskin said:

Átfutottam, jól hangzik. Mondjuk túl sok kétségem nem volt afelől, hogy ha valaki megszerezte a gépem és nagyon akarja, akkor hozzájut a merevlemez tartalmához, bármit is csinálok.

Mármint ha a TPM jóvoltából egyből bootol jelszókérés nélkül. Más esetben aligha fog hozzájutni....

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Él itt a köreinkben egy olyan – eddig általam is feltétel nélkül osztott – nézet, mely szerint ha az ember vásárol egy új notebookot, érdemes azonnal, nulladik lépésként a gyárilag rátelepített operációs rendszer legyalulásával kezdeni. Mert az tele van mindenféle bloatware-rel, szükségtelen alkalmazásokkal, driverekkel; érdemes hát rögtön egy friss és szűz Windowst telepíteni rá.

Most ez a kép kicsit árnyalódott bennem. Vásároltam 2 db vadonatúj, bontatlan (sértetlen gyári dobozlezáró matricás) ThinkPadet, egy T15 Gen 2-t és egy T14 Gen 2-t, sajnos nem magamnak. (Ebayen ütöttem le mindkettőt a hazai piaci áruk kicsit több mint feléért. Egy holland kereskedő árulta, aki neve alapján arab vagy török lehet; azt nem tudom, a gépeket honnan szerezte, de a Lenovo szerint Belgiumban vásárolták őket, és mindkettőre él a 3 év helyszíni garancia 2024 közepéig.) Bekapcsolás után a Windows telepítőjének a konfigurációs fázisa köszöntött mindkét gépen, ergo gyárilag az "első újraindításig" végzik el a telepítést.

Azt kell mondjam, hogy kellemes csalódás ért; teljesen normál Windows volt mindkét gépen, gyakorlatilag semmiféle bloatware nem volt rájuk telepítve. A driverek már persze rajtuk voltak, de ezzel semmi probléma nincs; azokat a Windows is automatikusan telepíti a netről, amint internetkapcsolatot észlel. Ezt leszámítva semmi olyan nem volt rajtuk, ami gyárilag ne lenne a Windowsban, két lenovós programot kivéve, amik közül az egyik szerintem alapvető, a másik elhagyható, de egyik sem a klasszikus bloatware kategóriája, és nem is futnak automatikusan, ha nem indítjuk el őket.

Az egyik lenovós alkalmazás a Lenovo Commercial Vantage, amit szerintem célszerű feltenni ezekre a gépekre; ez gyakorlatilag kiváltja a régi System Update és Solution Center alkalmazásokat, még a BIOS-beállítások egy részét is lehet vele módosítani Windows alól, és persze az összes frissítést egy kattintásból tudja tölteni és telepíteni, a BIOS- és firmware-frissítéseket is ideértve természetesen. (Érdekesség, hogy a System Update továbbra is létezik, de ez az alkalmazás okafogyottá teszi.) Megjegyzendő, hogy csak ThinkPadeken működik; más Lenovo-termékekre csak a sima Lenovo Vantage telepíthető a Microsoft Store-ból, ami nem tud ennyit, azt a felhasználók sem annyira szeretik (a Commercial változatról jók a vélemények).

A másik a Lenovo Quick Clean, ami a nevével ellentétben nem valami rendszertisztogató csoda, hanem egy picike app, amit valószínűleg a COVID okán fejlesztettek ki. :D Annyit tud, hogy az általad kiválasztott időtartamig – 1, 2, 3, 5 vagy 10 percig – letiltja a gép beviteli eszközeit azért, hogy az egészségügyi személyzet letakaríthassa addig a gépet. (Itt van egy videó róla.) Na, enélkül azért elég jól megvoltam eddig, ez gyakorlatilag törölhető, de akár maradhat is, nem tesz semmit.

Szóval nagyon úgy néz ki a helyzet, hogy legalábbis az új Lenovo ThinkPadek rögtön hadra foghatók out-of-the-box, nincs rajtuk hatszázféle szutyok alkalmazás és több száz futó háttérfolyamat. Lehet, hogy az áruházi gépeknél továbbra is érvényes a szabály, de úgy tűnik, a Lenovo a business gépeknél megértette, hogy jobb, ha nem telepít rájuk semmit. A legtöbb ilyen gép úgyis vállalati kliensmenedzsment alá kerül.

Mindettől függetlenül mindkét gépet legyalultam, mert a 20H2 volt rajtuk, aztán gondoltam, induljunk már tisztán a 21H1-gyel. Aztán most láttam, hogy novemberben itt a 21H2 is, de hát még nincs november, úgyhogy az már majd frissítésként megy rájuk, ez van. Remélem, most már rövidesen abbamarad ez a félévenkénti frissítgetős agybaj.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Nekem az is szokásom hogy elteszem a gyári rendszert későbbre hátha garis ügyintézésre kerül sor.... (esélyük sincs kötözködni)

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Amiatt nem problémázhatnak, bármilyen rendszer használható. Ami meg gyárilag a gépen volt, abból minden letölthető utólag. (Bár nem hiszem, hogy volt bármi is azokon a partíciókon, ami valaha is kellene.)

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
34 minutes ago, Fujitsu said:

Amiatt nem problémázhatnak

A 3 év garit se csaphatnák le egyre mégis megteszik.... (beszéljem meg a gyártóval, még jó hogy tudok angolul mert magyar ügyfélszolgálat nuku) Ezek után inkább biztosra megyek, legalább mindent fölülír a tárhelyen így utólag nem nyerhető ki belőle semmi sem.

 

34 minutes ago, Fujitsu said:

(Bár nem hiszem, hogy volt bármi is azokon a partíciókon, ami valaha is kellene.)

Nem biztos, HP pl az UEFI egy részét ott tárolja. (laptopom is ilyen, amíg ez nincs meg a BIOS totál fapados.)

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
20 minutes ago, jagdtigger said:

A 3 év garit se csaphatnák le egyre mégis megteszik....

Azt max. a boltok csapják le. Olyan helyeken legfeljebb olyasmit veszek, amiről tudom, hogy úgyis a gyártót fogom keresni a garanciális problémámmal. Helyszíni garis notebooknál értelemszerűen eleve a gyártó helyi képviseletéhez kell fordulni, ők fogják kiküldeni a szerelőt az általam megjelölt címre.

A garanciális feltételekben sehol nincs olyan, hogy csak a gyári rendszert lehet használni. Sőt, én még a billentyűzetet is simán kicserélem (gyárilag amerikaival jöttek a gépek, mindegyikhez rendeltem világítós magyart). Mivel gyári csereegység (FRU), amit beépítek, ezért ezen sem problémázhat senki.

32 minutes ago, jagdtigger said:

Nem biztos, HP pl az UEFI egy részét ott tárolja.

Ha ilyen van, akkor azt nyilván nem szabad törölni. (Én még nem találkoztam ilyennel.) Az OS-hez tartozó backup viszont aligha kell, nem akarom visszaállítani a gyárilag rajta lévő OS-t.

Link to comment
Share on other sites

payskin
16 hours ago, Fujitsu said:

Remélem, most már rövidesen abbamarad ez a félévenkénti frissítgetős agybaj.

Én ennek egyelőre semmi jelét nem látom. Amilyen állapotban kihozták a Win11-et, szinte biztos, hogy jövő tavasszal jön majd hozzá egy hasonló feature update. Az e heti inside verzióban debütált az androidos cuccok futtatására képes alrendszer (WSA).

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

A Windows 10-re gondoltam, nem a 11-re. A 10-re talán most már majd nem lesz több feature update, mert a 11-re fognak koncentrálni. Utóbbihoz nyilván lesz minden, de az meg egyelőre nem érdekel.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
13 hours ago, Fujitsu said:

Én még nem találkoztam ilyennel.

Pedig a bootoláskor indítható diagnosztikai szoftver a hdd/ssd boot szektorában van. Nyilván még nem volt rá szükséged ezért nem tudsz róla, már én sem emlékszem nekem miért kellett....

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
1 minute ago, jagdtigger said:

Pedig a bootoláskor indítható diagnosztikai szoftver a hdd/ssd boot szektorában van.

UEFI-nél nincs bootszektor. Te nem az EFI rendszerpartícióra gondolsz? Azt simán törölheted, a telepítő úgyis létrehozza magának. Én olyat még nem hallottam, hogy az UEFI saját kódjának egy része a háttértáron legyen. (Mi van, ha nincs háttértár, ha tönkremegy, ha külső eszközről bootolok?) Ott lehetnek olyan driverek és firmware-ek, amik kellenek az UEFI bizonyos funkcióihoz, de ez a partíció abszolút pótolható.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
12 minutes ago, Fujitsu said:

Te nem az EFI rendszerpartícióra gondolsz?

Igen, arra. Kicsit összekeverodott a 2 fogalom a fejemben.

 

 

12 minutes ago, Fujitsu said:

Én olyat még nem hallottam, hogy az UEFI saját kódjának egy része a háttértáron legyen.

Pedig az összetettebb diagnosztikai szoftver ott van, teljesen grafikus egér támogatással és a teljes gép diagnosztizálására alkalmas. Ha letarolod a meghajtót csak egy nagyon alap DOS szagú diagnosztika fog fogadni igen szerény tudással. HP oldaláról szerencsére le lehet tölteni, mindenesetre elég érdekes megoldás.

Link to comment
Share on other sites

bcom

2021. májusi verziónál korábbi buildet le lehet tölteni valahonnan hivatalos forrásból? Pendriveos verzióban.

Link to comment
Share on other sites

bcom
2 hours ago, payskin said:

Köszönöm.

Rufust linux telepítésre szoktam használni és sosem találtam benne windows buildeket. Eszembe nem jutott volna, hogy a legördülő select/download menü csak akkor jön elő, ha átállítom daily update search-re. :facepalm:

Link to comment
Share on other sites

payskin

Neeee.... :rotflmao: Inkompentencia dölux.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Valami mást is elkefélhettek, egyik gépet újra kellett raknom. Egyetemhez használom így winf0s is kell rá. Nos 21h1 cseszik kiolvasni a kulcsot és aktiválni..... :blink:

 

 

(Automatikus javítást nincs kedved agyonlőni?)

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Na faxa, visszamentem egészen egy 2019-es verzióig (rufus tipp most kapóra jött :D ) de mindegyik azt írta nem talál kulcsot holott legjobb tudomásom szerint a BIOS-ba kéne lennie. Még jó hogy eltettem a gyári rendszert.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
payskin

Kint van a 21H2, ha bárkit is érdekelne.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
payskin

Minőségi honosítás Microsoft-módra, 2021. nyár:
 

May be an image of text that says 'M Microsoft Store júl.1 címzett: én Microsoft Tisztelt Hölgyem/Uram! Köszönjük, hogy vásárolt! 2021. július 1., csütörtök helyen Az elörendeléseken kívül megvásárolt letöltések már elérhetők.'

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
On 11/17/2021 at 8:52 AM, payskin said:

Kint van a 21H2, ha bárkit is érdekelne.

Úgyis zaklatni fog előbb vagy utóbb. 

(WTF, pár napja frissített, és még mindig "csak" 20H2-m van? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
jagdtigger
On 10/24/2021 at 1:57 PM, Fujitsu said:

 Én olyat még nem hallottam, hogy az UEFI saját kódjának egy része a háttértáron legyen.

Na újra kellett raknom az ominózus laptopot. Diagnosztika így néz ki gyalu után:
uefi_diag1.jpg

És így néz ki miután visszakerülnek a megfelelő fájlok az EFI partícióra:
uefi_diag2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Igen, ilyesmi elképzelhető:

On 10/24/2021 at 1:57 PM, Fujitsu said:

Ott lehetnek olyan driverek és firmware-ek, amik kellenek az UEFI bizonyos funkcióihoz, de ez a partíció abszolút pótolható.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...