Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Windows 10


Snexi

Recommended Posts

payskin

Na, megjött ez is:

image.png

Egyetlen k szó nincs arról továbbra sem, hogy mi változott, vagy hogy volna benne bármi újdonság, így továbbra is erős a gyanúm, hogy ez csak egy alibi cucc, és várom, mikor jön majd a bejelentés, hogy innentől nem lesz "újabb" Win10, mindenki fáradjon a Win11-hez, ha évente (akár többször) újdonságokkal frissített operációs rendszert akar. :unsure:

A Frissítés gombra kattintva nem a MediaCreationTool22H2.exe töltődik le (de van az is, csak egy kicsit lejjebb az oldalon), hanem Windows10Upgrade9252.exe,

image.png

ami egy Windows 10 Update Assistant, és elvégzi az oprendszer frissítését. Gondolom, jön majd  Windows Update-en is előbb-utóbb. Mobilnézetre váltva tölthető a hivatalos 22H2 ISO is:

image.png

 

Link to comment
Share on other sites

payskin

Nem tudom, hova írjam ezért ide írom. Szar hír, amihez gratulálni illik rovat: Mary Jo Foley otthagyja a ZDNetet és a 16 éve írt Microsoft-blogját, valamint leköszön a Windows Weekly podcastból is. Elmegy főszerkeszteni ezt: https://www.directionsonmicrosoft.com/ amiről fogalmam nincs, hogy mi. Kár. "Szerettem a zenéjét."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
payskin

Ma olyan dolog történt, amire nem számítottam, mondhatni: csoda.

A Microsoft visszaportolta a WSL elmúlt 2 évnyi fejlesztését Win10-re, WSLg + systemd támogatással. 

:yikies:

Döbbenet. Azt továbbra sem gondolom, hogy hirtelen kitört rajtuk a jótékonysági intézmény, sőt, továbbra is azt gondolom, hogy ez egy szemét, mesterséges húzás volt valószínűleg a marketing (és nem a fejlesztők) részéről, hogy a Win10-en fejlesztett új WSL-t egy húzással kizárólagossá tették a Win11 alá. Viszont időközben történt valami: mostantól a WSL nem a Windows része, hanem egy Windows Store-ból letölthető app, így a fejlesztés is elválik a Windowsétól, független lesz és gyakrabban kaphat frissítéseket. Ez önmagában tök jó, de a jelenlegi helyzet azt jelentette volna, hogy muszáj két WSL-t fenntartani és támogatni a boltban: a 10-es és a 11-es verziót. Szerencsére valaki megtalálta az elgurult gyógyszert, gyorsan bevette, és rájött, hogy ha már egy bő éve úgyis megígérték, hogy visszaportolják, akkor, mi lenne, ha tényleg visszaportolnák? 

Bámulatos korban élünk + elég méretes szög a Windows 11 koporsójába.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
payskin

Olyat csinált a Windows 10, bekakkantottam a meglepetéstől. Kétszer is!

Megjelent az ikon az értesítési területen, hogy indítsam újra, mert megjöttek a tegnapi frissítések. Közben volt egy nyitott jegyzettömböm a második monitoron, amiben egy képletet vezettem le éppen, és amennyi eszem volt, nem volt elmentve. Újraindítom a Windowst, majd a fejemhez kapok, hogy ó, a jegyzettömb miatt nem fogja engedni... 

Szó nélkül újraindult. :yikies:

Kicsit felháborodtam, mondván mégis ezt hogy?! A jó édes anyádért nem kérdezted meg, hogy mi legyen a nem mentett szövegfájllal, he?!

Tekert, tekert, telepítette a frissítéseket, újraindult, még tekert egy kicsit, majd elindult, és ott volt második monitoron megnyitva a jegyzettömb, és benne amit beleírtam...  

W T F ?! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
payskin

Na, alakulnak a dolgok:

  • Múlt héten bejelentették, hogy februártól nem árulják tovább a Windows 10 licenceket. Ez, persze, nem jelenti azt, hogy mások nem fognak licenceket árulni, tehát csak a vállamat vonogattam.
  • Ma bejelentették, hogy márciustól kezdve a 22H2-nél régebbi verziók csak a biztonsági és kumulatív frissítéseket kapják meg, az opcionálisakat nem. Na, ezt is pont leszarom a 21H2-mmel, a biztonsági meg a kumulatív az pont elég.

De nem tudom nem észrevenni, hogy valami elkezdődött...

 

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
1 hour ago, payskin said:

Múlt héten bejelentették, hogy februártól nem árulják tovább a Windows 10 licenceket.

Nem mintha sokat számítana, 10 simán elfogadja a 11 kulcsot....

Link to comment
Share on other sites

payskin

Igen, rémlett valami ezzel kapcsolatban, csak nem voltam benne biztos. Köszi.

De akkor végképp semmi értelme egyiknek sem, pontosabban mindkettő csak amolyan látszatintézkedés: úgy csinálnak, mintha mirci-morcik volnának a Win10-használat miatt. Miközben a mai napig nem tudjuk, hogy a 22H2-ben mi van, mert arról bezzeg nem sikerült megfogalmazni egy épkézláb mondatot.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
On 1/11/2023 at 7:29 PM, payskin said:

Tekert, tekert, telepítette a frissítéseket, újraindult, még tekert egy kicsit, majd elindult, és ott volt második monitoron megnyitva a jegyzettömb, és benne amit beleírtam...  

Azért egy normális text editor (Notepad++, VS Code stb.) automatikusan menti, amit beírsz, szóval ez még akkor sem lenne nagy truváj, ha mindig tudná, de valószínűleg nem tudja, csak az van, hogy az MS legalább a saját programjainak a munkamenetét vissza tudja állítani, ha már erőszakosan újraindítja a gépet.

Ez persze nem menti azt, hogy nekem simán okoztak anno adatvesztést 3rd-party programban az erőszakos, önhatalmú újraindítgatással. Volt, hogy arra jöttem vissza a pisilésből, hogy a gép már a munkamenetből kijelentkezve telepíti a következő Windows-főverziót – anélkül, hogy bármi engedélyt kapott volna erre tőlem, természetesen adatvesztést okozva nekem. (És még sikertelen is volt, mert nem volt képes rádugott perifériákkal települni az új Windows, rollbackelni kellett az egészet.)

Az anyjuk csuklott párszor az elmúlt évtizedben. Mára már szerencsére szelídítettek a rendszer viselkedésén, e tekintetben legalábbis. (Azt persze soha nem értettem, hogy miért nem tudja a rendszer minden futó program kontextusát visszaállítani újraindítás után.)

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
7 hours ago, payskin said:

Miközben a mai napig nem tudjuk, hogy a 22H2-ben mi van, mert arról bezzeg nem sikerült megfogalmazni egy épkézláb mondatot.

Ha csak ez lenne a gond, a frissítésekben se tudjuk pontosan mi van mert csak valami generic szar copy-paste leírást adnak. Nagyon lezüllöttek....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
payskin

Megjöttek a teljes képernyős, Win11-re való átállást sürgető hirdetések is, ahol jól van el van dugva, hogy a "kösz, nem" lehetőség. Az öntökönlövés tipikus esete, viszont, hogy a Win11 kretén hardverfeltételei lehetővé teszik, hogy soha ne találkozzak ezekkel: csak ki kell kapcsolni a TPM-et a BIOS-ban, és máris nem kompatibilis a gépen az új csodával. De szomorú ez! :wink:

Múlt hétvégén szomszéd átdobta a céges notebookját, hogy húzzam neki újra a Windowst. Nézem, Win11 van rajta. Akkor láttam először ilyet. B+, nem találtam be a Gépházba!!! :facepalm: Kerestem a csoda új start menüben hogy hol a fogaskerék ikon, mire kiderült, hogy alkalmazásként van benne. Na mindegy, visszamentem a szomszédhoz, hogy én Win11-et nem telepítek. Meglepő módon nagyon örült neki, mert ők is utálják, a főnök hülyegyereke (a benti informatikai szakértő) frissített be a gépeken a régi jó Win10-eket Win11-re, mert neki jobban tetszett. LOL. Visszaraktam a Win10-et és ugyanezzel a lendülettel kikapcsolt a BIOS-ban a TPM-et -- hátha megint próbálkozna Pistike a frissítéssel. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
2 hours ago, payskin said:

csak ki kell kapcsolni a TPM-et a BIOS-ban

Annyi is elég ha a "secure boot"-ot kikapcsolod (kb első megmozdulásom amikor új gépet veszek).... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Lord_KROK
On 1/11/2023 at 7:29 PM, payskin said:

Olyat csinált a Windows 10, bekakkantottam a meglepetéstől. Kétszer is!

Megjelent az ikon az értesítési területen, hogy indítsam újra, mert megjöttek a tegnapi frissítések. Közben volt egy nyitott jegyzettömböm a második monitoron, amiben egy képletet vezettem le éppen, és amennyi eszem volt, nem volt elmentve. Újraindítom a Windowst, majd a fejemhez kapok, hogy ó, a jegyzettömb miatt nem fogja engedni... 

Szó nélkül újraindult. :yikies:

Kicsit felháborodtam, mondván mégis ezt hogy?! A jó édes anyádért nem kérdezted meg, hogy mi legyen a nem mentett szövegfájllal, he?!

Tekert, tekert, telepítette a frissítéseket, újraindult, még tekert egy kicsit, majd elindult, és ott volt második monitoron megnyitva a jegyzettömb, és benne amit beleírtam...  

W T F ?! :blink:

Bár én mindig mentek szinte mindent (ha más nem egy temp fileba az asztalon) de megfigyeltem, hogy csak akkor hagy újraindulni ha tényleg le is van mentve a cucc. Ha nincs akkor nem engedi, vagy ő maga menti el és hozza vissza, így ahogy leírtad

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
jagdtigger

https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/microsoft-windows-10-22h2-is-the-final-version-of-windows-10/

Quote

Microsoft says Windows 10, version 22H2 will be the last feature update to be released for the Windows 10 operating system.

 

Quote

All editions of Windows 10 22H2 (Home, Pro, Enterprise, Education, Pro Education, Pro for Workstations, and IoT Enterprise editions) will reach their end of servicing in October 2025.

 

Link to comment
Share on other sites

payskin

Szerintem meg a 21H2 volt, mert a 22H2 csak egy alibi valami, amiről így a megjelenést követő 8. hónapban sem tudjuk, mi volt benne a feature. :hmm: 

 

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Azt a részét nem tudhatom mert egyáltalán nem követem a winfossal kapcsolatos dolgokat, ez a cikk is tvitteren jött szembe. A lényeg az hogy ~2,5 év és cuccolhat át mindenki a 11-re, és ez van a döntés hátterében ugyanis a kutyának se kell jelenleg.....

Link to comment
Share on other sites

payskin
On 4/28/2023 at 6:01 PM, jagdtigger said:

A lényeg az hogy ~2,5 év és cuccolhat át mindenki a 11-re, és ez van a döntés hátterében ugyanis a kutyának se kell jelenleg.....

Jó, de ezt, hogy 2025-ben van Game Over, a Windows 11 bejelentése óta tudjuk. Lemaradtál róla? Ezért várjuk szájtátva, hogy mit gurítanak jövőre a Win12-vel, mert inkább arra állnék majd 2025-ben, nem pedig erre a foshalomra, ami most van.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
20 minutes ago, payskin said:

Lemaradtál róla?

On 4/28/2023 at 4:01 PM, jagdtigger said:

egyáltalán nem követem a winfossal kapcsolatos dolgokat

 

21 minutes ago, payskin said:

mit gurítanak jövőre a Win12-vel

https://linustechtips.com/topic/1503960-windows-moving-to-adminless-accounts-win32-app-isolation-reputation-based-security/
 

Hát ha abba akarják megvalósítani mindezt akkor sok jót nem várhatunk......

Link to comment
Share on other sites

XCube
On 2/4/2023 at 7:21 AM, jagdtigger said:

Ezzel pont a hétvégén találkoztam. Elsőre azt gondoltam, hogy frissítés utáni beállítás, majd kénytelen voltam rájönni, hogy egy kiqrt reklám :fuu: .

On 4/28/2023 at 7:42 AM, jagdtigger said:
Quote

All editions of Windows 10 22H2 (Home, Pro, Enterprise, Education, Pro Education, Pro for Workstations, and IoT Enterprise editions) will reach their end of servicing in October 2025.

Én még mindig brutálisan visszásnak tartom, hogy régi de máig tökéletes teljesítményt nyújtó CPU -k (platformok) miatt nem lehet bizonyos gépekre Windows 11 -et telepíteni. 2025 -ig persze lesz új platformom, de akkor is... .

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
2 hours ago, XCube said:

Én még mindig brutálisan visszásnak tartom, hogy régi de máig tökéletes teljesítményt nyújtó CPU -k (platformok) miatt nem lehet bizonyos gépekre Windows 11 -et telepíteni. 2025 -ig persze lesz új platformom, de akkor is... .

Valahogy rá kell venni az embereket hogy vegyenek új gépet mert mélyrepülésben van a piac..... ögüü

Link to comment
Share on other sites

payskin

"Túró"-t olvastam és hallgattam (Windows Weekly), szerinte a világ egy emberként sóhajtott fel, amikor a Microsoft bejelentette, hogy nem lesz több feature update a Win10-hez, mert mindenkinek tele volt a hócipője...

Nyilván más szempontok alapján ítéljük meg a dolgot. Vállalati, üzemeltetési szempontból valóban hátradőlősen megnyugtató lehet, hogy a 22H2 az "utolsó" feature update, aminek van még 2 és fél támogatása, és nem jön évente egy újabb Win10 verzió, ami automatikusan magával hozza azt is, hogy az n évvel korábbi nem támogatott tovább, tehát az üzemeltetésnek egy rakás gépet kötelezően frissítenie kell. Konzumer szempontból, ahol én ülök, ez nem egészen van így, én szerettem, hogy a Win10 folyamatos fejlesztés alatt volt, hogy kerültek bele új dolgok, és szívesen raktam újra egy-egy feature update megjelenésekor. (Most is gutaütést kapok, mert a munkahelyi gépre nem hagynak nem LTS verziójú Ubuntut feltenni, ezért 22.04 van fent, amiben azt hiszem, nem is a tavaly tavaszi, hanem még az előtte levő őszi Gnome van, ami az azóta eltelt másfél évben komoly fejlesztésen esett át, de csak képeken nézegethetem jövő tavaszig. :rolleyes:)

Túró azt is mondja, hogy szerinte kizárt, hogy ne hosszabbítsa meg a Microsoft a Win10 támogatását a 2025 őszi dátum után -- egyrészt több korábbi esetben (Win7, Win8, korábbi Win10 verziók)is kénytelenek voltak iparági nyomásra hosszabbítani, másrészt annyi olyan hardver van használatban szerte a világon, amin a Win10 simán fut, de a 11 (és az esetleges 12) a mondvacsinált hardverkövetelmények miatt nem lesz támogatott, hogy ezeket egyszerűen nem lehet (és is miért kéne?) a következő 2 évben mind cserélni. Ebben eléggé igaza van.

Link to comment
Share on other sites

XCube
On 5/2/2023 at 10:48 AM, jagdtigger said:

Valahogy rá kell venni az embereket hogy vegyenek új gépet mert mélyrepülésben van a piac..... ögüü

A legidegesítőbb az, hogy ezek a platformok alapvetően TPM 2.0 képesek (az alaplapokon is van TPM csatoló külső modulnak) és ha jól tudom még úgy sem műkösdik a dolog.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
5 minutes ago, XCube said:

A legidegesítőbb az, hogy ezek a platformok alapvetően TPM 2.0 képesek (az alaplapokon is van TPM csatoló külső modulnak) és ha jól tudom még úgy sem műkösdik a dolog.

Nem mert a CPU-t is korlátozzák. "Vicces" hogy egy x generációs pentium/celeron/atom/egyéb csigák futtathatják, a 4670k-m ami az előbb említett puhatestűeket megeszi reggelire szőröstől-bőröstől az meg nem ......

Edited by jagdtigger
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
jagdtigger

Nem is tudtam hogy a Windows desktop "másolásvédett" tartalomnak minősül..... :rotflmao:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...