Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Memóriahiba


Pjotr

Recommended Posts

TomAttorney

Csak a memória érintkezõket és a DIMM foglalatokat tisztítsam meg, vagy mindent?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Mindkettõt leírtam, így... :hááát:

Link to comment
Share on other sites

TomAttorney
Lehet, hogy kezdek belefáradni ebbe az egészbe...? :D
Link to comment
Share on other sites

TomAttorney

Bocsi a dupla postért, de leírom az eddigi fejleményeket. Ugyanis érdekes.

 

Írtam ide nemrég egy különös problémáról. Nos, az 1. gép memóriája valóban rossz volt, egy gyors teszttel kimutatták, és kicserélték. A mostani már okés, bár ez csak később fog igazán biztosan kiderülni (pl. egy 24 órás memtest és sok használat után.)

 

A másik gép memóriáját még tesztelik, de egy kedves ismerős addig kölcsönadott egyet. És ahol eddig mindig, minden beállítással újraindult a memtest, ott most futott, és 3 óra múlva sem írt ki hibát.

 

Következésképpen nagyon úgy tűnik (bár még nem 100%), hogy mind a két új, márkás (Kingston) memória kit hibás volt. Sajnos ez nem jelenti azt, hogy minden más jó, de azért mégiscsak valószínű. (így a memóriahiba - nagyon remélem - magyarázhatja a "zöld csíkos" lefagyást is.)

 

Köszönöm az eddigi (és a további :) ) segítséget!

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Elpida Hyper csipekkel voltak szerelve a modulok? Mert akkor kikaptad a hibás szériát.

Link to comment
Share on other sites

TomAttorney

Nem tudom, lehetséges. Ezt honnan tudhatnám meg, fõleg így utólag, hogy az egyik kitet kicserélték, a másikat meg tesztelik. A csipeket amúgy nem láttam a hûtõtõl, amit nem szedhettem le, mert akkor garanciavesztés (ha jól emlékszem).

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Akkor jó eséllyel sehogy. Maximum úgy, hogy rákeresel a pontos típusra, hátha valaki beírta már valamelyik fórumba.

Link to comment
Share on other sites

TomAttorney

Ismét szeretném a segítségeteket kérni, ugyanis nincs vége a memóriás történetnek. A kit, amit otthagytam, a szerviz szerint hibamentesen működik. Tesztelték Memtesttel, valami más tesztprogrammal és demó játékokkal is egy tökéletesen működő konfigurációval. Még meg is nézhettem, ahogy ott futott a Memtest86 2.5, a megfelelő memóriabeállításokkal együtt.

 

Ez áll a gyártó oldalán:

Kingston KHX8500D2K2/4G 4GB DDR2 1066MHz Non-ECC CL5 (kit of 2 – 2GB) 5-5-5-15 2.2V

Ez a memória volt öcsém gépében, az enyémben egy 2GB-os Kingston kit, most egy Geil van benne (mert az előző hibás volt).

 

Öcsém gépénél a következő problémák jelentkeztek: folyamatos BIOS sípolás, fagyás, újraindulás.

Az én gépemben ugyanúgy problémás volt ez a 4GB-os kit (konkrétan a sípolás jött elő, máskor RAM-mal nem). Többféle beállítással is próbáltam. Még öcsém gépében volt egy olyan gond is, hogy a Windows Hangrögzítője állandóan kiírt egy bizonyos hibaüzenetet, miszerint nincs elég memória! (Ami lehetetlen.) Memtest86 3.5-öt futtattam, és kiválasztottam az első menüpontot: Single CPU. A gép pár mp múlva újraindult. Ha ez igaz, hogy "option #1 is for single-core CPUs", akkor ezt még érteném is, bár másik memóriával ez is futott. A második menüponttal nem adott hibát, bár nem futtattam sokáig. Ők elvileg igen, bár 2.5-ös Memtest-et használtak, ennek vajon van jelentősége?

 

Nos, náluk a memória 1066Mhz-en, 5-5-5-18 időzítéssel és 2.2V-on hibátlanul teljesített. Itt az időzítés az, ami idegesít, ugyanis mindenhol mást olvasok és mást mondanak: 5-5-5-15 a hivatalos, vagyis azon kellene jól mennie (talán csak azon!) más szerint az negyedik érték legyen nagyobb, mint az első három összege. A 6-6-6-18-ast is 6-6-6-18-asnak állítottam be, és egyelőre hibátlanul működött.

 

--> Most az én gépembe tettem be a memóriát, és állítottam be olyanra, amit a szervizben mondtak. A Single CPU mód itt is újraindul, és ha ez megbocsátható, akkor jó, de van itt még valami. Öcsém javasolta, hogy próbáljam ki a Hangrögzítőt, mert azzal is probléma volt. Megnéztem, és valóban: Hibát ír, miszerint nincs elég memória. Az audio drivert frissítettem. Az én Geil memóriámmal ez jól ment, és öcsém gépében is egy másik kölcsönmemóriával. :pislog:

 

 

Biztos nincs igazam, de én még mindig nehezen hiszem el, hogy ez egy hibátlan memória kit lenne... :nem:

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Az elsõ hozzászólásban találsz egy memtest-es írást, tessék, lássék.

Link to comment
Share on other sites

TomAttorney

Elolvastam már párszor:

 

minél újabb, annál jobb

Csodás. (3.5-öm van, ezzel nem lehet gond.)

 

Nem kell állítanunk semmit, csak hagyjuk futni a programot.

Újraindul. Belép a tesztbe, majd 5mp múlva egy fura kattanó hangot hallok a gépházból, és újraindul. Mindkét gépben (két különbözõ alaplap van bennük, bár nem nagyon különböznek, de nem is ugyanolyanok!).

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

A 3.5 nem arról a helyrõl való, amit linkeltem. Azt a kattanó hangot nem tudom mire vélni, szerintem a merevlemez kapcsol ki. Táp vagy alaplap hiba lehet, ha így van.

Link to comment
Share on other sites

TomAttorney

Igaz, bocs. Azt is letöltöttem, de azzal el se indult, csak kiírta, hogy Loading......... de nem tudtam ezer évig várni, hogy elinduljon. Gondolom, max fél perc alatt el kell indulnia.

 

Táp vagy alaplap hiba? Na de mindkét gépben? És az miért van, hogy más memóriákkal nem volt ilyen gond, csak ezzel?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Alaplaphiba alatt lehet érteni beállítási gondot is, illetve egy BIOS-reset nem árthat, esetleg frissítés.

 

Elképzelhetõ, hogy egyszerû inkompatibilitásról van szó.

Link to comment
Share on other sites

TomAttorney

BIOS reset = CMOS reset (Clear CMOS)? Mert az már megvolt, többször is. A BIOS frissítés szintúgy. Beállítási gond lehet, de sajnos fogalmam sincs. Egyszer végigmentem a beállításokon (átnéztem őket), de sajnos nem vagyok annyira profi. Lehet, hogy érdemes lenne Fail-Safe beállításokat is alkalmazni.

 

Lehet inkompatibilitás is, de azzal mit kezdjek?

 

---

 

Szerk.: Közben sikerült elindítanom a 2.11-es Memtestet, de ehhez ki kellett kapcsolnom az AHCI módot. Legalábbis úgy tűnik, hogy amiatt nem akart elindulni. (Ez ugye nem jelent nagy problémát?). Aztán visszakapcsoltam. Most nem futtattam sokáig. A 3.1-es Memtest-nél az újraindulás Fail-Safe BIOS beállításokkal is megmaradt.

 

---

 

Szerk. #2: Eddig a saját gépemben voltak a visszakapott Kingston memóriák, de most visszatettem a Geil modulokat. Így a hangrögzítő nem ír ki hibát, nem hivatkozik kevés memóriára, pedig semmilyen szoftveres változtatás nem történt, és amúgy fele annyi a RAM.

 

(A másik dolog, amit észrevettem, hogy a CPU-Z SPD fülénél a Memory Slot Selection-nál 4 slot van felsorolva, kettőben modulok, kettő üres. És így is van a gépben. A Kingston modulokkal azonban csak 2-t írt ki, mind a kettőben modulok, ha jól emlékszem. Csak már egy kicsit belefáradtam ebbe, azért vagyok figyelmetlenebb sajnos... Lehet, hogy ennek az észrevételnek nincs is jelentősége.

Link to comment
Share on other sites

madmanus

Tom kipróbáltad hogy a Kingston memókból csak az egyiket rakod a gépbe?Így esetleg kilehetne szûrni melyik tag lenne a "hibás".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Fujitsu

Akadt egy kis problémám, már megint az új gépemmel (i7 920; 3x2 GB OCZ RAM, Gigabyte EX58-UD5). Szóval beállítottam a System Memory Multiplier értékét 10-re (hogy 1333 MHz-en menjenek a memóriamodulok 1066 MHz helyett), beállítottam az idõzítéseket kézzel (7-7-7-20 – ezeket az értékeket tudnia kell => "http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_ddr3_pc3_10666_platinum_low_voltage_triple_channel_12gb_edition" [újabban már a linkelés sem mûködik ezen a fórumon, a fórummotor belerak egy szóközt a linkembe :mérges:]), adtam a moduloknak 1,64 V-ot, a PCI Express órajelet lefixáltam 100 MHz-re. Semmi mást nem állítottam át az MB Intelligent Tweaker résznél a BIOS-ban (itt látható pár kép az alaplap BIOS-áról). A gép eleinte stabilnak tûnt, de kiderült, mégsem az. :( Fél óra TDU-zás (FullHD-ben, minden maxon) után egyszer csak beakad a kép, aztán némi CTRL+SHIFT+ESC-ezés meg pár bezárási kísérlet hatására elõjön az ismerõs párbeszédablak: "A program mûködése leállt..." Bár egyeseknek 1,5 V-tal is stabil a rendszer (igaz, õk a 3x1 GB-os verziót vizsgálták), sõt, az OCZ Forumon olvasottak alapján is simán menniük kéne a moduloknak 1,5 V-tal is, mégis arra gondoltam, lehet, hogy azért instabil a rendszer, mert (akaratom ellenére) talán alulfeszelem a RAM-okat az 1,64 V-os beállítással. Így tényleg csak 1,62 V-ot kapnak a RAM-ok az alaplapi érzékelõ szerint, hát kipróbáltam az 1,66 V-os beállítást (bár ezt az alaplap már rózsaszínnel jelzi), miként azt itt is javasolták valakinek. Így kereken 1,65 V-ot kapnak a modulok, pont annyit, amennyi rájuk van írva. Többet nem vagyok hajlandó adni nekik, mert hazavágom vele a processzort (az integrált memóriavezérlõ miatt). Mégsem stabil a rendszer. A Command Rate értékét is "Auto"-ra raktam, hátha nem bírja az 1-et, de ez sem segített. A TDU továbbra is fagy, fél órán belül legalább egyszer (persze sosem indításkor, legalább 20 perc elteltével szokott beakadni a kép). Ha csak a TDU-val lenne gondom, azt mondanám, egye fene, biztos a játék hibája. De a BMW M3 Challenge nevû játék (FullHD, minden maxon) is eljátszotta már ezt velem, igaz, csak egyszer (közvetlenül a pálya elindítása után), és azonnal ki is lépett, tehát gyakorlatilag beavatkozás nélkül kaptam a program mûködésének leállásáról informáló párbeszédpanelt. Ami vicces, hogy a CoD4-gyel akármennyit játszhatok (FullHD, minden maxon), semmi probléma nem jelentkezik. Mindemellett minden program települ, minden betöltõdik, tehát nem látványos az instabilitás, de roppant idegesítõ, fõleg, hogy komolyabb terhelés alatt jelentkezik, tehát munka közben is leállhat valami. Jó lett volna találni valami programot, ami teszteli a rendszer stabilitását (különösen a memóriák stabilitását), de a System Stability Tester egy szint felett leáll Runtime Error hibaüzenettel, a SiSoft Sandra Burn-in Test Unknown or Undocumented Errorral áll le (minden esetben). A SuperPI futásával nincs gond, de az fõleg a processzort terheli.

Ha visszaállítok mindent "Auto"-ra a BIOS-ban (1066 MHz, 7-7-7-19 @ 1,5 V), akkor a rendszer tökéletesen stabilnak tûnik, legalábbis tegnap majd' 2 órát vezettem a TDU-ban mindenféle fagyás vagy egyéb rendellenesség nélkül. Most tehát itt állok, és nem tudom, miért nem tudják stabilan a memóriáim azt, ami rájuk van írva. Jó volna az instabilitásra látványos bizonyítékot is találni; valami olyan programra lenne szükségem, ami viszonylag hamar kijelzi, ha instabil a rendszer (a SiSoft Sandra Burn-in Testet ilyennek gondoltam, de sehogy sem tudom lefuttatni).

Van valami tippetek, hogy mi tévõ legyek? Garanciáztassam a memóriákat? Vagy sírjam el a bánatom az OCZ Forumon?

Link to comment
Share on other sites

Temporary

Lehet, hogy valami automatizmus kavar be. Próbáld ki az "Advanced DRAM Features / Performance Enhance * Standard" állást. Illetve kézzel beállítani a "Channal ........ Settings"-et.

(A "Memory Support List" -et elnézve nem sok választásod volt)

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Köszönöm az ötleteket. A HeavyLoad csak 4096 MB memóriát lát (biztos azért, mert 32 bites), de remélem, kideríti, ha instabil a rendszer.

A Performance Enhance beállításon már én is gondolkodtam, kipróbálom, de túl sok reményt nem fûzök hozzá.

A támogatott memóriák listája rendkívül rövid, de jól néznénk ki, ha csak az ott felsorolt memóriák közül lehetne válogatni az alaplaphoz. ;)

 

==============

 

Berosálok. Úgy néz ki, hogy ez a performance-os baromság megoldotta a problémát. Most vagy két órán keresztül nyomtam a gázt, és semmi rendellenesség nem mutatkozott. Hálás köszönetem a tippért és a segítõ szándékért. :istenvagy: Most már csak az alulfeszelésen kell gondolkodnom az alacsonyabb villanyszámla reményében.

Edited by Fujitsu
Link to comment
Share on other sites

KGigi

Ahogy elnézem, Gigabyteéknál ez még most is így megy. Erre sokan ráfutnak, én is így jártam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kiskalóz

Volna 1 memória hibám.

Adott az alaplap (Gigabyte GA-P31DS3L) amiben eddig volt 2GB Kingston RAM(2x1GB).

 

Most próbáltam beletenni még 2x1GB-ot, de a BIOS csak 2GB-ot ír ki és nem is megy tovább a gép. Ha kiveszek 1 modult akkor 3GB-al elmegy de akkor is csak 2GB-ot lát.

A memóriák tök egyformák, egyszerre lett véve, csak eddig egy másik gépben üzemeltek. Külön-külön mindegyik mûködik.

Próbáltam már BIOS-t frissíteni de az sem segített.

 

Valami ötlet valakinek?

 

Update:

Szereztem egy 2GB-os modult. Így sikerült 3GB memóriával elindítani. És hiba nélkül üzemel.

Valamiért ha 2nél több slotban van modul akkor nem akar mûködni rendesen.

Link to comment
Share on other sites

Temporary

A SingleSide-DoubleSide memóriák vegyes használata esetleg okozhatja ezt.

:ötlet: Memóriabõvítés elõtt érdemes belenézni az alaplap manualjának "Installing the Memory" részébe, hátha írnak valami "kényeskedés"-rõl.

 

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

A legegyszerûbb az, ha eladod a meglévõket, és veszel 2x2 GB-ot.

Egyébként a BIOS-ban lennie kellene valami ilyesminek: Memory remap, be van kapcsolva?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Davedry87

Sziasztok!

 

Szeretnék tõletek segítséget kérni,mert nem találom sehol se a megfelelõ választ...

 

Van egy MSI Platinum P45-ös alaplapom,ami ez a verzió:

http://www.argep.hu/product_763200.html

 

A Hiba az lenne,hogy van 4 darab 1GB DDR2-es 1066Mhz-es Kingmax memória modulom és ebbõl valami ok miatt csak 2 modult tudok használni. Mikor a 4-et beteszem egyszerre és elindítom a gépet,nem tölti be az op.rendszert a gép,vagy abbahaggya a továbtöltést....

Volt olyan is,hogy kék képernyõ jött be és csupa 00000xxxxx hibakódokat írt ki.

Most jelenleg 2 modult tudok a 4 helyett használni...

 

Tudnátok valami javaslatot adni nekem,hogy mit csináljak?

ezek a memória foglalatok DIMM-et használnak és a 4 nem akar együtt mûködni,amik 1066Mhz-es modulok..

 

Nem tudom pontosan mi lehet itt a baj,de az interneten egy problémamegoldást találtam itt:

http://forum.msi.com.tw/index.php?topic=119937.0

 

Kérlek,írjátok meg,mit javasolnátok a hiba orvoslására?

 

Köszönettel:

 

Davedry87

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Tisztítsd meg az érintkezõket, hátha. BIOS-frissítés is szükséges lehet.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...