Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Újraindul/leáll a számítógép


Pjotr

Recommended Posts

payskin

Távol álljon tőlem, hogy ezekben jártasnak tűnjek, de ezt, amit linkeltél, már a három napnál jelzi kicsi bigyóka, hogy módosította a 97/2014, amit a 222/2014. (IX. 4.) Kormányrendelet 3. § 3. pontja hatályon kívül helyezte 2015. január 3. napjával. Hogy mi van a 222/2014-ben, azt nem találtam meg.

 

Hagyjuk. Jó, akkor van. (Az összes jogászt a folyóba, oda.)

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Az elvi különbség az, hogy a 14 napos ellállásnál nem kell indokolni, a 3 nap nem webshoposnál pedig csak hibás terméknél van elvileg. Más kérdés, hogy Karácsony után fűt-fát csereberélnek.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Teljesen más a kettő.

 

A 14 nap az elállási jog online vásárlás esetén. Megvetted, nem tetszik, visszaküldöd 14 napon belül, visszakapod a pénzed.

 

A 3 munkanap az tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállás keretében létező cserejog, ami arról szól, hogy megvetted, elromlott, visszaviszed, szó nélkül cserélniük kéne. Nem pénzt visszaadni, hanem cserélni.

 

Nincs 3 napos elállási jog.

 

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Ez esetben a javítás sem opció; ha pedig nem tudják cserélni, akkor vissza a pénzt. (Nem "levásárolhatod az árát", vissza a pénzt.) Persze ennek feltétele, hogy a meghibásodás a rendeltetésszerű használatot gátolja; ennek megállapítása képezheti jogvita tárgyát.

 

Egyébként a joggal nem árt valamennyire képben lenni, mert elég sokszor kell az életben. Az sem egy hátrány, ha van egy ügyvéd barátod, mert a jogszabályok olvasgatása önmagában még nem feltétlenül elég a jogértelmezéshez; a bírói gyakorlatról, precedensekről, bevált stratégiákról nem is beszélve. (Persze vannak jogszervizszolgálatok, de azok nem túl olcsók, ahogy az ügyvédi óradíjak sem.)

 

Nyelv, pénzügyek, jog – aki ezeket valamennyire ismeri, azt már nem adják el. Elgondolkodtató, hogy utóbbi kettőről kb. egy büdös szót nem tanítanak az iskolában. (Én is már csak érettségi után tanultam munkajogról, vállalati jogról stb.) Pedig lehet, hogy fontosabb lenne, mint a rajz meg az ének.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
RagingPanda

Sziasztok!

 

Üdv mindenkinek, először járok itt, remélem mindenki remekül van. Ha elrontanék valamit előre is bocsi.

 

Kb. 2 hete vettem észre, hogy Divison közben (vagy bármi olyan játéknál ahol meg kell mozdítania a hardvernek a kisujját) egy idő után elmegy a kép, monitor átvált sleep mode-ba és van, hogy többször is újra kell a gépet indítanom, mert Windows 10 login képernyőn is elhalálozik, aztán a következő ilyen alkalomig abbahagyja. A kártya egy MSI Geforce GTX 970.

 

Eventlog szerint kék halál történt nvlddkmkm.sys miatt, sokáig a driverre gyanakodtam többféle régit és újat is kipróbáltam, de semmi változás nem történt a helyzetben. Sajnos jelenleg nem volt lehetőségem más VGA-t (vagy bármilyen hardver elemet tesztelni), aztán eszembe jutott, hogy néhány hete Final Fantasy XIII-zás közben egyet gondolt és leválasztotta az USB-s billentyűzetemet is, ezért ránéztem a tápegységre, bár BIOS-ban normális adatokat kapok, Windowsból mégis úgy tűnik, hogy kevesebb feszültséget ad le, mint kellene, egy FSP Hyper 700W -os tápról van szó.

 

OCCT által mért adatok:

 

OCCT_www.kepfeltoltes.hu_.png

 

Everest féle adatok:

 

everest_www.kepfeltoltes.hu_.png

Mi a véleményetek, lehet ez a probléma? Próbáljak meg szerezni egy másik tápegységet és próbáljam ki?

 

Alant találjátok a gép hardvereit:

 

MB: ASUS B85M-Gamer (Az eset folytán a BIOS-t flasheltem 0605-re gyáriról)

CPU: Intel I5 4690

RAM: Corsair Vengeance DDR3 1600 2x 8 Gb

VGA: MSI Geforce GTX 970

PSU: FSP Hyper 700

SSD: Intel 530 120 Gb

HDD: WD Blue 1 Tb

 

Minden válaszért, tanácsért, segítségért előre is hatalmas köszi!

 

Üdv!

RagingPanda

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Az a baj, hogy ennek ezek alapján elég sok oka lehet, de mondom a három legvalószínűbbet:

– túlmelegszik a kártya (GPU-Z-vel tudod ellenőrizni, illetve naplóztatni játék közben, aztán fagyás után megnézed a logokat)

– gáz van a kártyával (legegyszerűbben egy másik kártyával tudnád kideríteni)

– gáz van a tápegységgel (ezt is cserealkatrésszel lehet a legkönnyebben megtudni)

 

A tápfeszültségek a névleges értékektől +-5%-ban térhetnek el (tehát pl. a 3,3 V-os ág feszültsége 3,14 V és 3,46 V között tekinthető normálisnak, az 5 V-nak 4,75 V és 5,25 V között kell lennie stb.). Olyan előfordulhat, hogy egyes programok nem jól értelmezik az értékeket, összekeverik a forrásadatokat stb., esetedben is nyilvánvaló hülyeségeket mutatnak – még egymással sem konzisztens a két táblázat, tehát valamelyik biztosan hazudik, de szerintem mindkettő. (Ha igaz lenne, ami állítanak, esélyesen el se indulna a géped.) Az OCCT-t nem ismerem, az Everest meg egy ezeréves program, már vagy 6 éve AIDA64 van helyette. Használd inkább azt (azzal tudsz naplóztatni is, azaz utólag figyelemmel követheted a feszültségek változásait pl. játék közben), esetleg a HWiNFO64-et, az is tudja a naplózást.

Link to comment
Share on other sites

RagingPanda

Köszi a választ!

 

Kipróbáltam amiket felsoroltál, azt hozzátenném, hogy előtte újratelepítettem a Windowst.

 

A HWiNFO64-et használtam előtte is, de ugyanazokat a hülyeségeket mutatta, mint az OCCT, AIDA64-el úgy tűnik rendben van:

 

AIDA64_www.kepfeltoltes.hu_.png

 

Szóval Windows újrahúzás után HWinfo és társai továbbra is akkor hülyeséget mutatnak, kivéve az AIDA64-et.

 

FurMark-ban 1920x1080-ban lehető legmagasabb beállítások mellett teszteltem egy órán keresztül, 73 fok fölé sosem megy a kártya hőmérséklete. 1 órán keresztül futtattam, úgy gondoltam tovább nincs értelme, mert legutóbb 5 perc után összeesett az egész. Ahogy befejeztem vissza is ment a kártya 45 fokra.

 

Lehetséges, hogy a Windows reinstall megoldotta?

Link to comment
Share on other sites

Nuker

Memóriákat is letesztelted már? Azokat is szokták hasonlókért okolni.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

A memóriahibának alapvetően más tünetei vannak.

 

Az is megérne egy misét, hogy miért mutatnak hülyeséget ezek a programok. Szerintem egyszerűen nem tudják az A/D átalakító felbontását, aztán az onnan kijövő értékből marhaságot számolnak vissza. Legrosszabb esetben egy multiméterrel meg lehet tudni az igazságot.

 

Azt őszintén szólva nem hiszem, hogy egy Windows-újratelepítés ezt megoldja, de várd ki a végét. Nekem a leírt tünetek alapján a videokártya a gyanúsabb.

Link to comment
Share on other sites

RagingPanda

Köszi mindenkinek, *lekopogom* a tegnapi válaszom óta működik rendesen. Nem tudom mi lehet ez, de azért a napokban kipróbálok csere tápot/VGA-t, egy memtest is belefér.

 

Köszi újra!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
payskin

Olyanom van, elsírom magam, hogy Chrome-ban, ha bármilyen videót teljes képernyőre próbálok tenni (meccs, például, de youtube-nál ugyanez), azonnal újraindulás.

 

Kb. tegnap óta.

 

Mindjárt nézek BSOD infót, meg hogy nem frissítette-e véletlenül a grafkártya drivert sutyiban a keddi Windows Update történet...

---

Nem, driver a régi. Event Viewer szerint

 

The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

 

És mindezt a Kernel Power jelenti, esemény ID: 41.

 

Megkérdezem a barátomat, tud-e erről valamit.

 

---

 

Egyelőre semmi konkrét (rossz a táp, rossz az energiagazdálkodási beállítás, rossz a hangkártya driver stb.), viszont tudom, hogy mit csináltam 2 napja, amióta ez a jelenség van: rádugtam a gépre az ezer éves, USB-s Pinnacle DVB-T vevőmet. Win10 felismerte és simán felrakta a driverét, VLC-vel működött is. Aztán most nincs full screen videó. Érdekes. Nem biztos, hogy van összefüggés.

 

---

 

Csak Chrome-ból csinálja, VLC, MPC-HC simán lejátszik videót teljes képernyőn. Érdekes.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Na várjunk, most volt BSOD vagy nem? A Kernel Power 41 csak annyit jelent, hogy az előző rendszerleállás nem volt szabályos, az sajnos még bármi lehet (ha pl. fagy a gép valami miatt, és reseteled, az is Kernel Power 41; ha elmegy az áram, az is).

 

Ha ez ilyen azonnali lekattanás-újraindulás effekt volt mindenféle BSOD és egyebek nélkül, az szinte biztosan valami hardverszintű marhulás. Ez a T430-asod? Próbáld letiltani a diszkrét VGA-t, nézd meg úgy.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Igazad van, nem BSOD, sima újraindulás.

 

És elmúlt. Ahogy jött, úgy ment. Tegnap 10-ből 10-szer csinálta, ma nem tudom reprodukálni.

 

Annyi történt tegnap és ma közben, hogy nagyon forrónak éreztem a procihűtés környékén a gépet, kikapcsoltam, megvártam, amíg kihűl, majd az éjszaka közepén kiálltam az erkélyre és átfújtam a bordákat sűrített levegővel. Meglepően nagy mennyiségű por jött ki (nem is értem, márciusi a gép, nem fújtam volna ki, miután elhoztam az LS-től?!). Újraindítás, azóta nem csinálja.

 

WTF?!

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Lehet ilyesmi túlmelegedéstől is, ilyenkor nem árt naplóztatni a szenzorértékeket.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Gyanús, mert most megint nagyon ment a ventilátor, forró a bal felső sarok, és megint elszállt. Fenemód idegesítő.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Naplóztass.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Szóval, naplóztattam hwinfóval, de nem lettem okosabb. Az egyik percben azt gondolom, hogy melegedési probléma, de például most egy órát jöttem haza, míg a gép a hátizsákban aludt, kinyitottam, beléptem egy Youtube-videóra, megnyomtam a full screent, és nyekergés, újraindulás.

 

Szerintem megnyekkent valami a Chrome-ban -- csak Chrome-mal csinálja ezt, VLC, MPC-HC simán játszik full screenben mindent. Egy ideje nem tudok bizonyos videókat lejátszani, pl. Facebookra felöltöttekből semmit, az ilyen Coub-jellegűekből, mint amiben a fociösszefoglalókba a gólokat teszik -- ppnt a Coub kivételével -- semmit, FB anim GIF-eket, amik valójában álcázott MP4-ek, Twitterre beszúrt videókat, ezekből semmit nem játszik már le. Az esetek 99%-ban rögtön kiírja, hogy a videólejátszással gondjai voltak, a Coub-jellegűeknél úgy csinál, mintha pufferelne, de valójában nem csinál semmit, a GIF-ek helyén fehér semmi jelenik meg.

 

Újratelepítem a Chrome-ot, megnézem, megoldja-e. Csak az a fura, hogy például pont ma frissült az 51.akármennyire, tehát... gyakorlatilag újra volt telepítve. Attól félek, hogy a rendszerben mászott el valami, csak már ki kéne húznom az Anniversary Update-ig. Na, majd pucolgatok a User mappákban is, aztán elmesélem, hogy van-e változás.

 

---

 

Nem nyert. Eltávolítottam, letöröltem minden szart a Users mappából, felraktam a teljes frisset, és megpróbáltam fullba tenni az intró videót, azonnal újraindult. Eh.

 

---

 

Annyi pozitívuma volt a dolognak, hogy a videolejátszás megjavulni látszik. A FB-on a GIF-ek már mennek, mindjárt megnézek pár gólt az indexen.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Érdekes, de nem hiszem, hogy ez szoftverhiba. Nem azt mondom, hogy ilyesmivel nem lehet direktben megfektetni a hardvert, de egyrészt Windows alatt az még mindig sokkal valószínűbben lefagyás vagy kékhalál lesz, másrészt ha a Chrome videolejátszásától valami megáll, akkor azért ott 99%-ban nem a Chrome-ra gyanakodnék, már ha nem known bugról van szó, de hát nem úgy fest.

 

Szerintem itt valami a diszkrét VGA-ddal nem stimmel. Próbáltad letiltani? Másik driver? Live Linux?

Link to comment
Share on other sites

payskin

Ok, kipróbálom másik driverrel.

 

Azt hol állítom be, hogy melyik grafkártyával menjenek a programok? Ez a felület még nem jött szembe. Illetve azt hiszem a 2 képernyős üzemmódban automatikusan kapcsol az nvidiára. Ha kiveszem a laptopot a dokkolóból, és csak a saját kijelzője megy, kikapcsolja az NVS-t, de ahogy rádugom a display port kábelt, rögtön visszakapcsol.

 

---

 

Jó hír!!! :D Felraktam a legfrissebb NVIDIA NVS ODE drivert (ez a legstabilabb általános driver, nem-VR, nem-Performance), betöltöttem valamit a Youtube-on, megnyomtam a Full Screent és BSOD lett!!! Igazi BSOD, úgyhogy mindjárt kimazsolázom, hogy mit mond.

 

PVvleWr.png

 

Hmm, lehet, hogy mégis csak a Windows van megmakkanva... :hmm: Na most kéne aszerint élnem, amit prédikálok és 20 perc alatt újrarakni az egészet, mi? Nem pedig nyöszörögni a monitor előtt, hogy nemakarom-nemakarom-nemakarom. :lol:

Link to comment
Share on other sites

payskin

Ujratelepitettem, meg a magyar billentyuzet sincs fent, megorulok mindjart a yz cseretol. Szoval a 20 perc az eros tulzas, mert 18 perc alatt felmegy ugyan, de utana meg 20 percig toltikezi a drivereket es a frissiteseket. Talalt is egy 354-es NVIDIA driver, ami azt allitja magarol, hogy nincs nala ujabb (pedig van), ratoltam egy Chrome-ot, irany a Youtube, es lass csodat, mukodik a full screen. Na. akkor most konfig.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
Azt hol állítom be, hogy melyik grafkártyával menjenek a programok?

 

Például a BIOS-ban.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Köszi, közben megtaláltam az NVIDIA panelen is.

 

Most viszont az a nyugtalanító a történetben, hogy mi a franc volt a hiba? Hirtelen minden videót le tudok játszani, bármit fel tudok tenni teljes képernyőre, tehát mégis valami szoftveres szar volt, csak nem tudjuk mi. Pedig jó volna, hogy ne kövessem el újra. :hmm: És hogy okoz szoftveres gubanc BSOD nélküli kernel hibákat? Szóval, rejtélyes ez a szar.

 

Egyébként Windows Update épp azt csinálja -- bár ezt inkább a Win10 témába kéne írnom--, hogy nem veszi észre, hogy szombat délelőtt már sikeresen felrakott egy rakás frissítést + az NVIDIA drivert, és kitartóan próbálkozik ezek újbóli telepítésével, ami kudarcban fullad, ekkor közli, hogy majd később újra megpróbálja. :hááát: Fostaliga. Jöhetne már az az AE frissítés.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

A válaszom az, hogy bárhogy. Lehet szoftverhiba és hardverhiba is, de ehhez nagyon mélyre le kéne fúrni, és még úgy sem biztos, hogy valaha reprodukálni tudnád. Ez egy ilyen műfaj.

 

Az én videokártyám három éve kezdte el először azt csinálni, hogy kékhalálozik, szürkehalálozik, bekapcsolás után fél perc alatt elveszi a képet, és feketeséget küld helyette, összevissza pörgeti a ventilátorát, megőrül, összeomlik, meghal. Aztán megunja, és tökéletesen működik hónapokig. Szigorúan négyhavonta egyszer adta elő ezt a műsort, és két ilyen szeánsz között bármit csinálhattam vele, terhelhettem akárhogy és akármivel, tökéletes volt. Aztán megunta, sokáig nem volt semmi baja, néhanapján elszállt a driver, de amúgy más nem volt. Idén év elején kezdett nekem is újraindulgatni YouTube alatt, BSOD nélkül, ilyen azonnali lekattanós stílusban; szigorúan havonta egy alkalommal. Aztán ezt is megunta, úgyhogy most jó pár hónapja megint hibátlan. A Windowsom lassan négy éve ugyanaz (le kéne már cserélni :P), driver úgyszintén, szóval ez a vuduzás kategóriája. (Vagyis a helyzetet pontosabban úgy lehet jellemezni, hogy a f.-om sem tudja, mi a k. k. a. baja lehet ennek a g. k. kártyának. :D)

Link to comment
Share on other sites

payskin

Basszus, 2 napja teljesen véletlenszerűen nem játszik le Facebook-videókat (inkább nem, mint de). Nem tudom telepítéshez kötni. Gutaütést fogok kapni. :mérges:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...