Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Vélemények a 2008. júniusi számról


payskin

Recommended Posts

Gorkhaan
A Windows kezelése jóval egyszerűbb és könnyebben megtanulható a felhasználók többsége számára, így nem hiszem, hogy a Linux ezen a téren a nyomába ér a Windowsnak.

 

Ez szerintem azért nem igaz, mert aki előbb Linuxot látott legelőször, annak a Linuxot könyebb kezelni. Aki meg Windowson kezdett annak meg az. Személy szerint nekem a Linux sokkal logikusabb (Gnome felület), mint a Windows.

 

Windows szerverekről meg annyit, hogy fele annyi dolog nincs Windows alapú szerverekbe beépítve, mint a Linuxokon. Majd talán egyszer.

 

bye bye

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
(VaZso.hu @ 2008. június 10. 18:40) 250218[/snapback]

 

Linuxos szerverek: én tudok olyanról, hogy Linux helyett Windows szervert raktak fel valahova...

 

Nagyon kevés az ilyen szerver.

 

Azt, hogy a két rendszert miért ne lehetne hasonlítgatni, nem értem

Nagyon sajnálom, hogy nem érted. :hááát:

 

Egyébként én is autodidakta módon tanulok programozni, de én a C nyelvvel kezdtem. :)

 

(Gorkhaan @ 2008. június 10. 20:05) 250222[/snapback]

 

Ez szerintem azért nem igaz, mert aki elõbb Linuxot látott legelõször, annak a Linuxot könyebb kezelni.

 

Ebben lehet igazság, de ki az, aki Linuxot látott elõször? Mellesleg ha a kívülálló szemszögébõl (aki még nem látott egy operációs rendszert sem) nézem a két operációs rendszert, akkor is a Windows tûnik az egyszerûbbnek és a könnyebben megtanulhatónak.

Link to comment
Share on other sites

InterPici

Infó tanításból nekem is vannak érdekes tapasztalataim. Infó szakon voltam, emelt szinten tanultuk, és ez jelentett 3. osztálytól heti 2 órát. Előtte meg volt heti 3. Úgyhogy nagyot csalódtam, mert azt hittem, hogy a 3-hoz jön 2 és lesz 5. De nem. A következő meglepetés akkor ért, amikor közölték, hogy ez az infó szak, emelt infóval csak a középszintű érettségire készít föl. Az, hogy én emeltszintűt tettem, az egyéni probléma. Jártam tanárhoz különórára programozást tanulni. Aztán tök jól jártak, akik középszinten mentek, mert ott 5-öst kaptak, és megkapták mellé az ECDL-t, nekem meg 4-es lett emelten, így szívtam. Programozással kb. 2 hétig foglalkoztunk, elég felejtős volt a dolog. Aztán persze jöttek páran velem infószakra az egyetemre, és most meg ők szívtak, mert gőzük se volt hozzá. Néhánynak még most sincs.

Link to comment
Share on other sites

Shia-ko

Én tanultam LInuxot is többek között és bár a noteszhez kaptam legális XP-t, és elõtte campusos volt az asztalin, akartam mellé Linuxot, de 3 dolog miatt letettem róla:

- a canon nyomtatómat inkább nem cseréltem le miatta

- a notesz wifijét nem sikerült beüzemelni, a fórumokon talált illetve kapott segítség pedig olyan szintû vagy nyelvû volt, hogy nem jutottam vele sehova

- nem fut rajta a Football manager egyik verziója sem, pedig megveszem évente az újat

 

Sõt MAC-et is próbáltam, de ott is hasonló problémákba ütköztem, kivéve 3. pont, mert az megy alatta. Így pár hónap próbálkozás után feladtam. Van ilyen.

 

Egyébként:

Az SP3 abban az esetben problémás, ha valakinek DLL áthelyezési problémája van. Valahogy kimaradt a csomagból a javítás, viszont SP3 után nem települ, mert azt mondja, hogy újabb cucc van a gépen. Ezt mindenképpen SP3 elõtt kell telepíteni.

Link to comment
Share on other sites

RJoco

Nah, sikerült elolvasnom a Linuxos cikket,

 

Először is hadd írjam le, a DirectoriOpusnál jobb fájlkezelő nincs! Persze az Amigásra gondolok, nem arra a vacakra, amit win alá írtak. Nem tudom, a kedves szerkesztő úrnak mi baja van a Konquerorral? Szerintem nagyon jól használható. Én is használtam. Nem volt vele semmi bajom. Mi lenne, ha nem lenne TC sem? Maradna az ablakos rendszer?

Mindez megszokás kérdése. Ismerek olyant, aki nem használ és nem is tudja használni a TC-t és mindent az ablakokon keresztül csinál.

 

KDE-GNOME szimptónia: Na erről csak annyit, hogy az UHU linux mindkettőt tudja egyszerre. Amúgy nagyon jó kis disztró, minden van benne. A netet, amikor hozták kb. 4 éve, UHU-n állítottam be. Persze elötte csak annyit tudtam tenni, hogy megnéztem, hol lehet beállítani. Gond nélkül sikerült elsőre. Mondjuk ez kicsit nehezebben ment SuSe linuxon.

Szóval tök mindegy, hogy melyiket választja az ember, ez is megszokás kérdése. De meglehet mindkettőt.

 

"upgrade-update": Ki tudja mi mindent raknák fel a win update-tel, ha be lenne kapcsolva?! Ki tudja, mikor kelleni újratelepítenem a rendszert?! Ráadásúl most történt egy verzióváltás, kijött a Vista! Rá lehet telepíteni az XP-re? Azt hiszem, nem! Nem próbáltam. Ráadásúl a régi hardverhez a drivert netről kell leszednem. Persze, ha van hozzá! (Vista)

 

Beállítások: ez egy elég érdekes dolog. Kicsit tényleg nehezebb megtalálni és beállítani dolgokat Linux alatt, mint Win alatt. Bár van, amikor a Win kiakaszt. Egy példa Linuxra: az alaplapi hang mellett van a gépemben egy PCI-os hangkari is. A Linux a PCI-osat használja. Nem tudom, hogy kellene átállítani, pedig kerestem, próbálkoztam. Neten segítség?! HA-HA! Ez volt UHU1.2-en. Érdekes módon a következő verzión már az alaplapit használta. Csak nem emlékszem, én állítottam, vagy ő. A beállítások tényleg lehetnének felhasználóbarátabbak.

 

Állományhiearchia: A Winén sem igazodom ki.

 

Felhasználói támogatás: Az UHU1.2-ben nagyon jó a súgó, nagyon sok hasznos infó van benne. Sajna a 2.0-ában fagy a kereső része.

 

Játék: DirectX? Mond valakinek valamit? Mert enélkül hiába is akarnánk játszani Linuxon. OpenGL persze fut, de az meg nem sok játéknál van.

 

Valamint tény, hogy Linux alatt is hiányoznak a driverek. Nem tudom használni a TV-Tuner kártyát, pedig program van. Meg hasonló hardveres dolgok. (Itt most a Vistához hasonlítottam.)

 

A jövő: a Linux ilyen formában halálra van ítélve, mint a PC. Csak idő kérdése, mikor jön ki egy olyan gép, ami kevés perifériaválasztékkal képes kielégíteni minden igényt. Kevés gyártóval vagy inkább eggyel, és akkor mindenki tudja, mire számítson. És ugyanez igaz OS-ekre is.

 

Az emberek tényleg utálnak választani, a pénzért keményen meg kell dolgozni és nem mindegy, hogy mit vásárol rajta, mert az nagyon hamar veszít értékéből.

 

Megjegyzés: a Service Packos lemez hibásan jött meg. A Chip melléketéről fel tudtam rakni az SP3-mat.

Link to comment
Share on other sites

Szûcs János

Igen, gondoltam, hogy nehezen fog menni elfogulatlanul gondolkodni és vitázni a Linuxról. És arra is számítottam, hogy egy igazi Linux fan számára nehéz a hibákkal szembenézni, pedig bármennyire furcsa, a Linux csak akkor fejlõdhet tovább, ha bátran elfogadja a kritikákat, és a maga javára fordítja a konstruktív ellenzéket.

 

Azért néhány félreértést szeretnék tisztázni. Nem vagyok a PCWorld cikkírója, az utóbbi néhány évben az Új Alaplaptól a Computer Panorámán át a Chip magazinig sok cikkem jelent meg. Igyekszem kritikus hangvétellel szemlélni a számítástechnika világát, és ilyen szellemben írok is ezekrõl a témákról. Sem a globalizációnak sem a Microsoftnak nem vagyok sem híve sem rajongója, mindkét jelenséget sajnálatosnak tartom.

 

Az itthoni számítógépemen 1 Ms-Dos 6.22, 3 db Windows XP, egy Windows Vista, egy Fedora Linux 7, egy Fedora Linux 8, és két saját fejlesztésû Linux fut, a napokban pedig telepítettem egy PcLinuxOS 2008 Minime Linuxot, és ezzel pédául nagyrészt elégedett vagyok. Nem hiszem, hogy ezekután Microsoft hívõnek, vagy elfogultnak lehetne nevezni. Láthatóan minden operációs rendszernek megadom a lehetõséget a bizonyításra, A Vistát például sohasem fogom napi munkára használni, csak tesztelési céllal telepítettem.

 

A cikk azért foglalkozik túlnyomórészt a Fedorával, mert én ezt ismerem a legjobban, és ezen keresztül találkoztam leginkább a Linux gyerekbetegségeivel, de megfordult már nálam Sabayon, Slackware, Uhu, Ubuntu, Kubuntu, Knoppix, OpenSuSE Linux is. A Slackware-t például VMWare alatt telepítettem, a billentyûzet kiválasztás után lefagyott :-((. Az OpenSUSE a KDE beállítása alatt fagyott le csontra :-((. A Kubuntunál pedig gyakorlatilag felbosszantott, hogy nem lehet root felhasználóként belépni !!!! És szeretném az igazán elfogult Linux felhasználók véleményét hallani errõl, hogy a saját gépemen, a saját otthonomban, miért akarják nekem megtiltani, hogy azt csináljak a gépemen, amit akarok? Ez egyszerûen nonszensz. Úgyhogy "So long KUbuntu forever", pedig az tényleg rendes tõlük, hogy ingyen CD-t küldenek az embernek, ha kéri, szépen is mutat a polcomon a CD, de ennyi, és nem több...

 

Aki tovább szeretné folytatni az eszmecserét a cikkel kapcsolatban, az vagy itt, vagy a blogomban a

Mi a baj a Linux operációs rendszerrel weboldalon teheti meg.

 

Elõítélet mentes vitát kívánva mindenkinek: Szûcs János

 

Link to comment
Share on other sites

Viking

Sziasztok,

 

Sikeresen végigolvastam az elõzõ hozzászólásokat és továbbra sem lettem okosabb. Néhány hónappal korábban írtam, hogy hiányolom a Linuxos alaplépéseket mert ha van rá lehetõség, akkor meg szeretném ismerni a Linuxot is. A júniusi számban megkaptam, de úgy látom inkább a hátrányok lettek felsorolva. Úgy láttam (az elõzõ hozzászólásokból) hogy vannak elõnyei is a Linuxnak. Okosabb lett volna, ha az hátrányok mellet az elõnyöket is megírtátok volna. Így teljesen el lettem bizonytalanítva.

 

Üdv.

Viking

Link to comment
Share on other sites

Szûcs János

Kedves Viking!

 

Nyugodtan próbáld ki a Linuxot is, a cikk célja nem az volt, hogy a kezdõ felhasználókat elbizonytalanítsa, hanem az, hogy a Linuxot alaposan ismerõk figyelmét felhívja néhány kulcsproblémára. Ettõl a Linux még egy jól használható rendszer marad, de ahhoz hogy sokkal jobb legyen, és a felhasználóinak a száma is gyarapodjon, sok mindenben változnia és fejlõdnie kell.

 

Ha ismerkedni szeretnél a Linux-szal, tölts le egy PCLinuxOS Live CD-t, még a megjelenésében is hasonlít az XP-re. Ha megtetszik, telepíteni is lehet.

 

Egyébként mindenki szabadon dönthet arról, hogy milyen operációs rendszert használ, a legjobb, ha te magad próbálod ki, melyik tetszik jobban, és azzal dolgozol.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hthomas97

Sziasztok!

Valaki le tudja írni nekem hol található a PC World Online kérdőív? Én is ki akarom tölteni!!!

Link to comment
Share on other sites

RJoco

Hát ez a kérdõív tényleg nagyon gagyi lett.

A Miért olvassa a PCWorld kérdésnél nincs Egyéb lehetõség, de utána meg az van írva, ha egyébet választott...

Aztán meg kipróbáltam a Vista-t, tetszett is, de nem azt használom. Persze ilyen lehetõség nem volt.

 

Tulajdonképpen mire is volt jó ez a teszt?

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Hogy ne unatkozz! :)

Link to comment
Share on other sites

Victoryus

Sziasztok!

Nekem egy linuxos kérdésem van:

kiírtam cd-re a multimédiás linuxot/a neve az most nem ugrik be/, szépen el is indul

amikor szeretném használni a szép médiacenter felületû programot, akkor nem tudom neki megadni a zenék, képek, filmek könyvtárát. Hiába állítottam át az én vinyómra a mappa címét, nem találja meg a zenéimet egyáltalán.

Ha csak simán a my computerben megnyitom a vinyómat, akkor minden ott van, és az alapértelmezett program le is játszik mindent.

A másik probléma, hogy a bootolásnál hiába adom meg neki a magyar nyelvet, akkor is angol marad.

 

Link to comment
Share on other sites

ragazzo

Szia!

 

Nekem csak a nyelvre van tippem. Sajnos a legtöbb LIVE CD úgy van kialakítva, hogy a nyelveket csak nagyjából vagy sehogy sem tartalmazzák. Mert minden nem fér rá egy CD-re. Én csak az Ubuntut ismerem jobban, és ott is csak hevenyészve van meg a magyar nyelv.

Link to comment
Share on other sites

payskin
lehet hogy en vagyok a primitiv

 

@dexter71: még mielõtt újabb összeesküvés-elméleteket gyártasz, a hozzászólásod nem a tartalma miatt lett törölve. Ha hajlandó vagy megírni ezúttal nem primitív módon, akár maradhat is.

Link to comment
Share on other sites

lhgergo

Még nem érkezett meg a júniusi szám?

Ilyenkor mi a teendõ?

Link to comment
Share on other sites

Telek Zoltán

Ebben az esetben kéretik felvenni a kapcsolatot a Terjesztésünkkel, a terjesztes kukac idg.hu címen.

Link to comment
Share on other sites

pintergreg

Üdv!

 

Még így a hónap végén írnék pár sort az ehavi számmal kapcsolatban...

 

Borotva. Igen ezt én sem értem, hogy hogy jön egy informatikai laphoz, de mindegy is. Azért nem megy kárba.

 

Linux. Mindjárt a lap elején leszögeztétek h a 10 linuxos oldal miatt nem leszket LinuxWorld. Ez a megszólalás nagyon nem tetszett. Ti nem WindowsWorld vagytok, mégis szoftver részről szinte kivétel nélkül csak Windowsos programokról lehet olvasni. Ti PCWorld vagytok. Ez alapján minden x86os gépre írt operációs rerndszerről és programokról kéne írnotok. Ehhez képest Linux is csak elvétve van. Akkor is max azért mert fel van téve DVD-re egy Live Linux és akkor írtok fél oldalt. Szerintem minden számban elférne 2-3 oldalnyi Linux. (Az elterjedtsége alapján minimum ennyi jár).

 

A Linux problémáit boncolgató cikk ugyan valóban tartalmaz igazságokat, de teljesen negatív. Ráadásul nem hiszem, hogy a cikk írója értene a Linuxhoz. Az egységes vezérlőpult pl. disztribúció függő. Suse-> Yast és a Mandriva is tartalmaz ilyet. A frissítéses rész sem nyerte el a tetszésem, mivel nem valós dolgokat állít és nem hiszem, hogy használtátok volna annyi ideig, hogy ezt magabiztosan állíthassátok.

 

Az viszont igaz, hogy két terjesztés közt igen nagy különbség is lehet, főleg mivel jónéhány 1-1 feladatra specializálódott.

Link to comment
Share on other sites

V4SM4N

Üdvözletem!

 

Olvastam egy cikket a mostani számban KAMERÁS TOLLAK címmel. Érdekelne honnan lehet, ilyen tollat beszerezni...? Pesten kapható?

 

Válaszukat elõre is köszönöm!

 

Tisztelettel:

 

Vas Pál

Link to comment
Share on other sites

Szûcs János

Kedves pintergreg!

 

Ha a Linux cikkel kapcsolatban konkrét észrevételeid, kérdéseid vannak, szívesen válaszolok rá. Az email címem szucsjan@gmail.com. A Red Hat 6.2 óta foglalkozom Linux operációs rendszerrel, elhiheted, értek hozzá. A cikk saját személyes tapasztalataimat dolgozza fel, tehát nem fikció, hanem száraz és szikár tények gyűjteménye. Az is tény, hogy nem biztos, hogy a Fedora Linux a legjobb választás, amióta kipróbáltam a PCLinuxOS-t, és legutóbb a CentOS-t, sok mindenben pozitívabb a véleményem a Linuxról, lehet, hogy egyszer majd ezt is megírom.

 

Üdvözlettel: Szűcs János

Link to comment
Share on other sites

payskin

János!

 

Nem ismerjük egymást, tisztellek, hogy cikkileg bele mertél nyúlni ebbe a katyvaszba, amit Linuxnak hívnak, de a fórumszabályzat rád is vonatkozik. Nem e-mail címezünk, itt írjuk meg nyíltan egymás arcába a véleményt. :igen:

Link to comment
Share on other sites

pintergreg

Kedves János!

 

A cikkből nekem az jött le hogy az író feldobott egy linuxot elkattingatta pár napig azt megírta a cikket. Elhiszem hogy hosszabb ideje használod a rendszert, de akkor is egyhangú a cikk. Mint ahogy írtam többet kellene foglalkoznotok Linuxszal. Egyrészt akkor jobban ki lehetne fejteni a dolgokat, másrészt pedig nem lennének ilyen viták. Ha a PCWolrdbe belefér a fotózás, a PNA-k meg mittudomén még mik akkor a Linuxnak is bőven van keresnivalója.

 

Igaz hogy Fedorát sosem használtam (főképp mert nem vagyok oda a gnome-ért, és épp emiatt az ezt preferáló rendszerek közül csak az UHU-t nyűttem hosszabb ideig). Apropó ablakozók, szerintem méltatlanul kifelejtettd az XFCE-t, talán nehéz megmondani hogy a legnagyobb "kicsi" vagy a legkisebb "nagy", de egyre inkább használható alternatívát jelent a KDE és a Gnome mellett.

 

A "túlválaszték" pedig annyira nem jelent nagy gondot mint írtad, mivel minden terjesztés leteszi voksát vmely ismertebb program melet, a többit csak alternatívaként kínálja csomagban a rendszer mellé. Ezenkívűl én a regisztryt egyáltalán nem hiányolom a Linuxból, sőt épp hogy jót tesz a rendeszsrnek hogy nincs ez a központi céltábla amiben egy-egy érték átállításával végzetes kárt lehet okozni.

 

Én magam is próbáltam már jónéhány terjesztést és tudok egyet s mást a dologról, még akkor is ha fórumokat és IRC-t kell bújnom időnként a megoldásokért.

Link to comment
Share on other sites

V4SM4N

Kedves Spányik Balázs!

 

Tudna választ adni a 118-as kérdésemre??

 

Megköszönném...

Link to comment
Share on other sites

payskin

Kedves Pál!

 

Sajnos nem. Ha tudtam volna, megtettem volna a kérdés felvetésekor. Konkrétan azt sem tudom, mirõl van szó, épp nem rendelkezem a júniusi számunkkal. Sajnálom.

Link to comment
Share on other sites

nascar
(Spányik Balázs @ 2008. június 27. 0:54) 252192[/snapback]

...épp nem rendelkezem a júniusi számunkkal. Sajnálom.

 

 

Ez meg hogy lehet? :pislog::hááát:

Link to comment
Share on other sites

Einstein

Miért ha gyógyszer gyárba dolgoznál akkor meg lenne neked otthon minden gyártott gyógyszerből? Nem hiszem, hogy így lenne.

Miért kell, hogy az újságírónak rendelkeznie kelljen azzal az újsággal amibe írni szokott? Megírja és tudja, hogy mi van benne, így nem is kell, hogy meglegyen neki.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...