Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Vélemények a 2008. júniusi számról


payskin

Recommended Posts

vpeti88

Nem tudom mikortól nézitek a linux egyszerű használhatóságát... Én éppen 8 éve láttam előszőr egy SuSe Linuxot, de a KDE felülettel, akkor se volt nehezebb használni mint a windows 98-at vagy ME-t és persze 2002-től az XP-t. A telepítésük semmivel sem bonyolultabb egy windowsénál.

Legegyszerűbb módszer tovább-tovább Időzóna, felhasználói név beállítás, és persze tovább-tovább gomb.

Igaz vannak olyan disztrók is amiket nem sima felhasználói szintre terveztek és a telepítésük is körülményes, de rengeteg How-To vagyis "dokumentáció" kering a neten, hogy mit és merre tovább kell csinálni (lépésről-lépésre ~ szájbarágos). Legfeljebb az ember angol tudása szabhat határt.

Kezdőknek ajánlani tudom: az (K)Ubuntut vagy a SuSe-t telepíteni és használni olyan, mint a jó öreg windowst.

Haladóknak: Debian, Gentoo (telepítése bonyolultabb [nem a tovább módszeres: Stage1-3] ).

 

A linuxon se nehezebb egy progit felrakni pl.: SuSE RPM fájlt elindítani telepítés és kész. Vagy a csomagkezelőben megkeresni a kívánságainknak megfelelő progit kipipálni és telepítés a hozzá kellő progikra rákérdez és utána leokézva fent is vannak. Ezek utána a "Start" menüben kategorizálva megtalálhatóak.

 

Egy windowson felnött ember szerintem a KDE felülettel tud szót érteni.

Mi előtt valaki még azt hinné, hogy valami nagy linux guru vagyok, én 12 éve windowson élek a linuxot csak 6 éve használom.

Volt egy szép 2007-es nyaram amikor a Gentoo Linuxot telepítettem 3 napig Stage 3-ról angol doksi segítségével, de megérte stabil gyors rendszer (gyorsabb mint a win), és segítet az unixos alapokat elsajátítani. De akit jobban érdekel az majd utána olvas a google-ban.

 

Én mind a két rendszer használom, nem tudtam még dönteni a kettő közt mindkettőnek vannak hátrányai és előnyei is.

 

UI.: Bocsi a Win és a Linux felhasználóktól, ha valami más szemléletük van ez csak saját vélemény és nem buzdítás.

 

Mielőtt elfelejteném csatlakozom az előttem szólóhoz nekem is szídták a linuxot az osztálytársaim meg mindenki, aztán volt az iskolánkban egy Apple előadás, hogy így jó és úgy jó csak az a poén, hogy miért is tetszett az osztálytársaimnak a Mac OS X? Mert csili-vili animációkat tud működés közben. :( És, hogy ezt nem tudja a Linux meg, hogy semmi köze a kettőnek egymáshoz pedig van... Na, de a lényeg, hogy mutattam pár videót a Berylről és a Compizról és ezután mindenki Linuxot akart. :D Enyit a nagy márketingről. Ezek szerint, ha egy Windows 3.1 tudná ezeket az animációkat és közben a régi tudása lenne, akkor nekik az kellene? Lényeg ami lényeg a Linux semmivel se rosszabb, mint a redmondi társa. De mindenki fél az ismeretlentől, a csecsemő se mászik vissza, ha meglátja a külvilágot :D

 

Ha valaki véletlenül kedvet kapott és próbálkozó szelemű, de fél, hogy kárt tesz a gépében akkor próbálja ki a virtuális gépek egyikén (A fórumon biztos talál hozzá segítséget).

Link to comment
Share on other sites

ragazzo

Nagyon tetszenek ezek a hozzászólások. Ebbõl is látszik, hogy a két OS jól megfér egy gépen is. Tehát akár kedv vagy egyebek alapján is dönthet az ember hogy mit használ. Teljesen egyetértek azzal az állítással is, hogy sokat fejlõdött felhasználóbarátságban a linux. Pl. egy Ubuntu telepítése kb. 8 tovább gombot jelent. Azon kívül, hogy meg kell adni jelszót, és felhasználónevet is. És alap dolgokra (is) teljesen megfelel. Én nem mondom azt, hogy "mindenki térjen meg", és hagyja ott a Vistát vagy az XP-t. Teljesen tisztában vagyok a linux korlátaival is, de az elõnyeivel is. Csak azt kérem, ne rettentsük el az embereket! Adjunk esélyt mindenkinek, hogy megismerhesse a másik oldalt is.

Link to comment
Share on other sites

Gorkhaan
Én, mint Windows felhasználó csak egy példát mondanék: feleségem 30+ (sicc!) éves, egyáltalán nem érdekli a számítástechnika. Itthon Windows XP Home van, és simán megvan vele. A telepítés annyi volt, hogy követtem a telepítő CD utasításait, utána a PCWORLD segélyvonal CD-jéről felraktam pár programot, például a garfikus kártyáét, és ezzel kész is volt. A feleslegesen csillivilli grafikus felületeket nem szereti, ellenben minden számára fontos programot (Openoffice, MSN, Firefox) megtalál rajta. Nincsenek vírusok és nem érezzük, hogy a tűzfal lassítaná a gépet - köszönjük ESET Smart Security! Mindenhol a könnyen kezelhető felület, és abszolúte semmi parancssori bénázás.

 

 

üdv:

D.Cs.

 

Hozzáfűzni valóm:

 

Ingyen volt a windows? Vírusírtó ingyen volt? Linuxra ingyenes, Linuxra nincs vírus, OpenOffice alapból rajta van, MSN Kliens van, Firefox alapból rajta van.

Link to comment
Share on other sites

payskin
IDÉZET(VaZso.hu @ 2008. június 7. 22:14) 249783[/snapback]

 

Egyébként szerintem a W98 a Windows 2000-rel jelenhetett meg kb. egyidőben.

 

Potom 3 év van köztük. :) A Win98 1997-ben jelent meg, a Win2K meg 2000-ben.

 

Ezért sem értem, miért nem lehet pl. iskolákban egy kicsit Linuxszal is barátkoztatni

 

Mert nincs, aki oktassa.

 

az embereket, miért kell a mindenféle oktatásokkal az MS-nek újabb többletprofitot

 

Az oktatástól (még) nem lesz tömegprofitja a Microsoftnak.

 

és azért Win is szeret 2-3 évenként megjelenni, újabb összeg + újratelepítés vonzatával

 

Igen, ezt is sokszor megbeszéltük már: senki mögött nem áll ott a géppisztolyos ember, hogy szaladjunk frissíteni, ugye?

 

Egyébként már az is haladás volna, ha MS Office helyett Openoffice-t tanítanának az iskolában

 

A haladás az volna, ha nem egy szoftvert tanítanának az iskolában, hanem szövegszerkesztést, táblázatkezelést stb. Mert akkor majdnem tök mindegy, milyen szoftver elé ül le a delikvens, ha megtalálja az alapfunkciókat, tudni fogja használni.

 

informatika órán inkább hatékonyságra tanítottak volna, mintsem - ha hallgatólagosan is - jogsértésre, mivel pl. egy középiskolás diák nem engedheti meg magának, hogy 30-35 ezer forintot kiadjon, nemhogy programonként...

 

Bizony, rákényszerítettek a lopásra, igaz? Szegény diák kénytelen lopni, mert nincs 30 20 ezer forintja, hogy legális operációs rendszere legyen a 100-150 ezer forintot meghaladó számítógépén. Ettől az érveléstől mindig elsírom magam.

 

(Gorkhaan @ 2008. június 8. 12:34) 249869[/snapback]

Ingyen volt a windows? Vírusírtó ingyen volt? Linuxra ingyenes, Linuxra nincs vírus, OpenOffice alapból rajta van, MSN Kliens van, Firefox alapból rajta van.

 

Miért, mi van, ha nem volt ingyen és kifizette?! Vírusirtója pedig lehet, hogy ingyen volt, Firefox, OpenOffice, MSN (ez a Messenger akar lenni?) kliens dettó ugyanúgy ingyen van.

 

Mit akartál ezzel mondani?

Link to comment
Share on other sites

VaZso.hu

Annyit még az előző hozzászólásokhoz:

- Windows alatt MSN nagyon sok hülyeséget össze tud szedni (ezért is részesítem előnyben magam részéről a Skype-ot), Linux alatt az MSN-nel pl. sokkal nyugodtabb vagyok ezért.

 

- n00b: Én első ránézésre rögtön a newbie-ra asszociáltam, ami tulajdonképpen afféle újfiút, kezdőt jelent. Neten utánanézve a newbie-ból eredő negatív jelzőként írák le, elsősorban játékokkal kapcsolatban. Tehát olyan egyén, aki most ismerkedik a játékkal, ezért jobb elkerülni --> félni kell tőle.

 

Valahogy kétlem, hogy Gorkhaan ilyen értelemben szerette volna használni a szót... Sokkal inkább azt próbálta elmondani, hogy ha az ember megnéz egy kicsit másféle rendszert és látja, hogy az valóban más mint amit eddig megszokott és ezért - érthető módon - az eddig megszokott dolgai esetleg másként működnek, egy természetes reakció, hogy az ember visszaszalad a már "jól bevált" dolgaihoz. Pedig ha egy kicsit megpróbálna barátkozni vele, lehet, hogy még meg is szeretné a másik rendszert.

 

(Direkt nem írtam, hogy Linux vagy Windows vagy bármi egyébről van szó, nem ez a lényeg, mert fordított helyzetben is sokmindent hiányolna az ember és új dolgokat kéne megszoknia.)

 

Nekem pl. a Linux-használattal távlati céljaim között pont az a megszerezhető szabadság áll, amit Windows alatt nem tudnék kivitelezni (egyelőre), vagy csak fizetős programokkal... de ahhoz még kis időnek el kell telnie azért...

 

Azt sem árt szem előtt tartani, hogy minél több eszközzel barátkozott az ember és szerzett tapasztalatot benne, annál kevésbé érhetik meglepetések a későbbiekben... és nem azokra az emberekre gondolok, akiknek a Windowst is más telepíti fel, mert általában ők azok, akiknek tényleg mindegy, hogy mi van fent, ha a rendszer úgy viselkedik, ahogy nekik kell.

 

Egyébként ha mondjuk ettől az időponttól kezdve az összes játékot megírnák Winre és Linuxra is, MS-nek eléggé elkezdene fájni a feje, hogy mit tegyen... ugyanis a legnagyobb visszatartó erő a legtöbb esetben ez.

 

Linux használhatósága:

Amikor a legelső próbálkozásom volt (kíváncsiságból) Linux telepítésére (szerintem az lehetett kb. 8 éve - max. 10), azért nem lehetett 2-3 kattintásból feltenni a rendszert, ráadásul a grafikus felület elindítása kisebb vesződség volt. Amikor elindult a KDE viszont már tényleg barátságos volt. Nézegettem a programokat, tetszett is, de pl. Internet kapcsolatom nem igazán volt, helyem sem két rendszernek, ezért visszatettem a Wint.

 

Szóval a telepítési folyamat, az alapvető beállítások nem voltak ennyire automatizálva, erre is értem, hogy mostanában sokkal barátságosabb az egész. Akkoriban pl. mountolgatni / unmountolni kellett a CD-t, ami személy szerint nekem nagyon nem tetszett, sokszor nem is próbálkoztam vele. Mostmár ettől nem idegenkedem, de szerencsére nem is feltétlenül van rá szükség, mivel Linux is képes automatikusan mountolni az eszközöket...

 

A vicc, hogy tulajdonképpen Win is megcsinálja ugyanezt, legfeljebb másként hívjuk... vagy pl. Windowsban is "unmountolni" kell (illetve érdemes) a Pendrive-ot, csak úgy nevezik, hogy "biztonságos eltávolítás". Szóval még csak akkora nagy különbség sincs köztük. :)

 

Egyébként ha nincs fent a csomagkezelőben valami (mert pl. nem nyílt szoftver), nekem eddig nem okozott gondot azokat sem feltenni... pl. Opera böngészőt szoktam használni, és az nincs a csomagkezelőben... mégis felraktam.

 

Compiz / Beryl:

 

Jellemző. :) Haverom, aki leginkább mondogatta, hogy trágya a Linuxom, egyik nap jött, hogy nézzük meg ezt a Beryl dolgot. Elindítottam, néhány nap múlva felrakta otthon is a rendszert, azóta az a baja, miért nem azt a disztribúciót használom, amit ő. :lol: /Igazsághoz hozzátartozik, hogy Berylnél a fejléc nálam nem jelenik meg, Compiz pedig nem fut nálam az fglrx-szel, ezen még lenne mit dolgozni az ATI-nak, de legalább általában OpenGl-es programok futnak rendesen. Bár most szó van valami komolyabb együttműködésről, vagy mifene... /

 

Szóval tényleg sokat számít a kinézet az embereknek és állítom, ha az MS állna a Linux mögött, néhány hónap alatt fel tudná futtatni az egészet, bármiféle lényeges változtatás nélkül a rendszeren. Sokat számít a marketing, MS pedig ebben nagyon jó. :nevet:

 

Ui: Az is furán hangzik, hogy volt idő, amikor a MS pironkodhatott, mert kiderült, hogy a szerverein Linux futott. Nem kérdezem, hogy miért, meg más történet, pláne nem desktop ugye, de ezért első ránézésre meglepő dolog...

 

U2i: Nem értem, miért kell a sz*r szót minduntalan "trágya"-ra javítani. Először amikor visszaolvastam, nem értettem, hogy írhattam le olyat, hogy azt mondták, trágya a linuxom, pedig nem azt írtam... Az én olvasatomban a trágya ebben az összefüggésben csúnyább szó mint a sz*r...

Link to comment
Share on other sites

VaZso.hu
(Spányik Balázs @ 2008. június 8. 13:56) 249890[/snapback]

Potom 3 év van köztük. :) A Win98 1997-ben jelent meg, a Win2K meg 2000-ben.

 

Igazad van, XP pedig még később.

 

Valójában elég nehéz lenne egyidőben megjelent termékeket találni a W9X ill. NT vonalon, mivel általában egymást "váltották" megjelenésben.

Talán a Windows 2000 és Millenium kivétel ezalól, vagy ha a W98 SE-t nézzük.

 

(Spányik Balázs @ 2008. június 8. 13:56) 249890[/snapback]

 

Mert nincs, aki oktassa.

...Az oktatástól (még) nem lesz tömegprofitja a Microsoftnak.

 

Szerintem ezen lehet segíteni, különösen, ha azt nézzük, hogy akkora különbség ezekben a dolgokban nincs köztük (nem az új Office esetén).

 

Az oktatás később viszont potenciális profitot hoz.

 

Az sem lenne elhanyagolható, ha megmutatnák akár mindkét termékben ugyanazokat a lehetőségeket. Egyébként véleményem szerint az Openoffice képletszerkesztője sokkal hatékonyabb pl.

 

(Spányik Balázs @ 2008. június 8. 13:56) 249890[/snapback]

Igen, ezt is sokszor megbeszéltük már: senki mögött nem áll ott a géppisztolyos ember, hogy szaladjunk frissíteni, ugye?

 

Nem éppen, pont ez okoz mostanában fejfájást a Microsoftnak is, hogy sokan nem akarnak XP-ről átállni Vista-ra. Ellenben - ahogy már szintén elhangzott - Linux esetén sem áll mögötted géppisztolyos pingvin ugyanezen céllal...

 

(Spányik Balázs @ 2008. június 8. 13:56) 249890[/snapback]

 

A haladás az volna, ha nem egy szoftvert tanítanának az iskolában, hanem szövegszerkesztést, táblázatkezelést stb. Mert akkor majdnem tök mindegy, milyen szoftver elé ül le a delikvens, ha megtalálja az alapfunkciókat, tudni fogja használni.

 

Viszont a szövegszerkesztés tanításához érthető okokból szövegszerkesztőre is szükség van és semmi hátránnyal nem jár a tanítványok számára, ha többféle szövegszerkesztővel is megismerkednek.

 

(Spányik Balázs @ 2008. június 8. 13:56) 249890[/snapback]

Bizony, rákényszerítettek a lopásra, igaz? Szegény diák kénytelen lopni, mert nincs 30 20 ezer forintja, hogy legális operációs rendszere legyen a 100-150 ezer forintot meghaladó számítógépén. Ettől az érveléstől mindig elsírom magam.

 

Egyrészről írtam, hogy van legális Win a gépemhez, másrészről 100, pláne 150 ezer forintot nem igen haladja meg a gépem értéke, de az egykori ára sem (!).

 

Nem mindenki engedheti meg magának a legszuperebb hardver használatát, különösen, ha értelmét sem látom, mert a legtöbb esetben a nyújtott tljesítmény bőven elég is.

 

Emellett a gép ára a szoftverrel és hardverrel együtt igen tetemesre nőhet. Akkor is, ha 20 ezer forintokba kerülnek...

 

Arra akartam kilyukadni, hogy ha én mint számítógéppel ismerkedő (és józan ésszel rendelkező) egyén választhatnék, hogy ugyanazt a feladatot mennyi pénzért szeretném megoldani, nem a drágábbat választanám... de ahhoz ismernem kéne az MS-en kívül más termékeket is... pl. egy szakdolgozat megírásához szükségtelen megvásárolnom az Officet, ha Openoffice-szal is tökéletesen megoldhatom, akár Win alatt. Szerintem valahol itt kezdődik az ésszerűség.

 

Az iskolának pedig tanítani és nevelni kéne, nem pedig felnevelni egy a pénzes megoldásokra hangolt sereget. Ugyanis a megszokásokon változtatni nehéz. Ha neked MS Office-t tanítanak, azt fogod használni, nehezen cseréled le... és ezt MS is tudja.

 

Ameddig a normál diák a "soroljon fel x operációs rendszert" kérdésre W95, W98, XP és esetleg DOS válasszal felel, addig kijelenthető, hogy alternatívát nem nyújtottak felé. Később pedig egyre valószínűtlenebb, hogy ő maga keres. Így végsősoron be van szorítva (nevezzük így: kényszerítve) egy helyzetbe, ahonnan egyetlen kiút van: fizess.

 

Nem kifejezetten ezzel van a baj, hanem a lehetséges alternatíva(k) megismertetésének hiányával.

 

 

(Spányik Balázs @ 2008. június 8. 13:56) 249890[/snapback]

 

Mit akartál ezzel mondani?

 

Szerintem csak annyit, hogy ha adott a két szofverkörnyezet, ami az adott feladatok elvégzésére tökéletes, de az egyikhez a szoftver árát is meg kellett fizetned, melyikkel jártál jobban?

 

De ezt mindenki maga dönti el, a Linux és a Windows is egy lehetőség. Lehet élni vele, vagy mellőzni... esetleg lehetsz barátságban mindegyikkel... rajtad függ.

A csökönyös elutasítás viszont (bármelyik irányban is) szerintem káros önmagadra nézve.

Link to comment
Share on other sites

payskin
(VaZso.hu @ 2008. június 8. 14:55) 249904[/snapback]

Windows alatt MSN nagyon sok hülyeséget össze tud szedni

 

Windows alatt a Messenger-felhasználó tud sok hülyeséget összeszedni, nem a program. Nem is az oprendszer.

Link to comment
Share on other sites

VaZso.hu

MSN:Nem csak a felhasználón múlik.Az is számít, miket futtat le a program (ezesetben MSN), vagy az op.rendszer (esetleg annak beállításai) milyen feladatok végrahajtását engedélyezi.Vannak mindenesetre érdekes dolgok,több összetevős dolog azért ez.A legtöbb XP-t egyébként úgy állítják be, hogy a felhasználó simán törölheti pl. az ntldr vagy ntdetect.com file-t és sokszor meg is teszi (tapasztalat).Ezeken a rendszereken nem okoz nagy problémát beépülni a kártevőnek sem, és azért ki szokták használni azt is, hogy az ember ismerőstől érkező üzenetekben jobban megbízik, így könnyebben rávehető akár a kártevő futtatására is.Érdekes azért, hogy ismerőseim közül nagyon sokan használnak Skype-ot és azzal nem jellemző a hasonló "önállóság", mint amire MSN hajlamos, igaz, egyes csili-vili lehetőségek (amik valójában fölöslegesek az eredeti cél szempontjából) hiányoznak belőle, pl. nem lehet mindenféle extra smiley-t beadni... de miért is kéne tulajdonképpen? :hááát: Onnan is ki lehetne indulni, hogy nem hagyom a felhasználónak, hogy olyan könnyen gubancot csináljon, viszont akkor más oldalról kell kompromisszumot kötnöm... mindenesetre egyes dolgokra illik a fejlesztőknek is gondolni azért...

Link to comment
Share on other sites

payskin

Na, ez jó kör lesz, már látom. :)

 

(VaZso.hu @ 2008. június 8. 16:26) 249924[/snapback]

 

Nem csak a felhasználón múlik Az is számít, miket futtat le a program (ez esetben MSN), vagy az op.rendszer (esetleg annak beállításai) milyen feladatok végrahajtását engedélyezi.

 

Tiszta gépen a Messenger magától nem futtat le semmit. Az operációs rendszer most nem tudom hogy jön ide. Lehet, hogy volt olyan Messenger változat, amely önmagától támadható volt (puffertúlcsordulással), a mostanában divatos támadások mindegyike olyan, hogy az emberi hülyeség kell ahhoz, hogy valaki megfertőződjön. Meg is fertőződnek, mert az emberek hülyék. Erre épül a fél vírusipar.

 

A legtöbb XP-t egyébként úgy állítják be, hogy a felhasználó simán törölheti pl. az ntldr vagy ntdetect.com file-t és sokszor meg is teszi (tapasztalat).

 

Ez helyből nem igaz. Alapértelmezett XP-n meg sem találod ezeket a fájlokat, mert az oprendszer védett állományai. Ahhoz, hogy megtaláld, tudnod kell, hol és hogyan vannak eldugva, ki kell kapcsolnod a védett fájlok elrejtését, majd el kell menned a megfelelő partícióra és kitörölni őket. Azért az ritka, hogy valaki ennyire hülye legyen.

 

Érdekes azért, hogy ismerőseim közül nagyon sokan használnak Skype-ot és azzal nem jellemző a hasonló "önállóság"

 

Vagy csak nem tudsz róla? Legjobb barátunknak van néhány ötlete a témával kapcsolatban.

 

mindenesetre egyes dolgokra illik a fejlesztőknek is gondolni azért...

 

A Messenger (de nagyjából bármelyik üzenetküldő), amikor először kapsz fájlt, külön figyelmeztet, hogy legyél észnél. Mit kéne még csinálnia a fejlesztőknek? A számítógépet nem használhatják okosan a felhasználók helyett!

 

Szóval, ezek nem túl jó érvek.

 

Visszatérve az előzőekre:

 

Mert nincs aki oktassaSzerintem ezen lehet segíteni, különösen, ha azt nézzük, hogy akkora különbség ezekben a dolgokban nincs köztük

Segíteni biztos lehet rajta, de nem az a lényeg, hogy van-e köztük különbség, hanem hogy van-e, aki ért hozzá, kezelni és oktatni is tudja. Tartok tőle, hogy az informatika tanárok 99%-a nem használ Linuxot...

Így végsősoron be van szorítva (nevezzük így: kényszerítve) egy helyzetbe, ahonnan egyetlen kiút van: fizess.

 

Én nem gondolom, hogy az iskolák agymosott zombikat nevelnek, akik csak azon az úton tudnak járni, amit az iskola beléjük nevelt. Az internet korában főleg nem. Ha valaki nyitott a téma iránt, meg fogja találni, ki fogja próbálni az alternatívákat, aztán eldöntheti.

 

Szerintem csak annyit, hogy ha adott a két szofverkörnyezet, ami az adott feladatok elvégzésére tökéletes, de az egyikhez a szoftver árát is meg kellett fizetned, melyikkel jártál jobban?

 

Azzal, amelyiket ismertem, könnyebben elboldogultam vele és benne, amelyiknek kevesebb gondot okozott a használata, kezelése stb. Ha meg tudom fizetni (és meg tudta fizetni), akkor az anyagi szempontok hol számítanak?

Link to comment
Share on other sites

VaZso.hu
(Spányik Balázs @ 2008. június 8. 16:54) 249928[/snapback]

 

Tiszta gépen a Messenger magától nem futtat le semmit. Az operációs rendszer most nem tudom hogy jön ide. Lehet, hogy volt olyan Messenger változat, amely önmagától támadható volt (puffertúlcsordulással), a mostanában divatos támadások mindegyike olyan, hogy az emberi hülyeség kell ahhoz, hogy valaki megfertõzõdjön. Meg is fertõzõdnek, mert az emberek hülyék. Erre épül a fél vírusipar.

 

Tény, hogy mostanában a legtöbb kártevõ az emberi hülyeségre alapoz, ezt a legnehezebb kivédeni...

 

Az op. rendszert azért írtam, mert pl. Win megfelelõ beállításával is nagyon sok ténykedés megelõzhetõ lenne (viszont a telepítési feladatok pl. sokkal körülményesebbé válnának mint mondjuk ami a Linuxra jellemzõ).

 

A divatos támadások jellemzõje, hogy "ezt nézd meg: xxx" - nézzük, haver küldi (illetve az õ beépülõ kártevõje persze), ok, mutasd!

 

A legtöbb XP-t egyébként úgy állítják be, hogy a felhasználó simán törölheti pl. az ntldr vagy ntdetect.com file-t és sokszor meg is teszi (tapasztalat).

 

Ez helybõl nem igaz. Alapértelmezett XP-n meg sem találod ezeket a fájlokat, mert az oprendszer védett állományai. Ahhoz, hogy megtaláld, tudnod kell, hol és hogyan vannak eldugva, ki kell kapcsolnod a védett fájlok elrejtését, majd el kell menned a megfelelõ partícióra és kitörölni õket. Azért az ritka, hogy valaki ennyire hülye legyen.

 

Nos lehet, hogy a Windows intézõje alapértelmezetten nem mutatja a rejtett fileokat, de a felhasználóknak szokása egyéb segédeszközöket is feltelepíteni.

Ilyen pl. a Total Commander, ami szintén nem feltétlenül mutatja a rejtett fileokat, de sok esetben úgy van beállítva, hogy tegye, bár valójában nem ez a legnagyobb gond.

 

Az, hogy egyes fileoknak rejtett attribútuma van, édeskevés védelem... Ennél azért a Win is tud komolyabbat.

Ugyanis egy rejtett filet bármilyen futtatott program - nevezzük kártevõnek - képes lehet törölni... elég hozzá egy .bat file is, olyan nagyon komoly munka sem kell hozzá.

 

A rendszer pedig jellemzõen a C: meghajtón van, ezek a fileok pedig a "gyökérkönyvtárban"...

 

...azért vannak olyan emberek, akik maguktól is megteszik... pl. mert minden "felesleges" dolgot törölni szeretne és úgy néz ki, hogy ez "nem kell" neki... (pl. a fentieknek megfelelõen beállított és jól megszokott Total Commanderben).

 

Érdekes azért, hogy ismerõseim közül nagyon sokan használnak Skype-ot és azzal nem jellemzõ a hasonló "önállóság"
Vagy csak nem tudsz róla? Legjobb barátunknak van néhány ötlete a témával kapcsolatban.

 

A nem jellemzõ és a létezik között óriási a különbség...

Biztos az is benne van a dologban, hogy MSN-t többen használják...

Ellenben több MSN-problémát láttam olyan embereknél, akik mindkettõt elõszeretettel használják.

 

Magam részérõl, ha lehet inkább kerülöm... ettõl még bizonyára igyekeznek foltozni a felmerülõ hibákat.

 

mindenesetre egyes dolgokra illik a fejlesztõknek is gondolni azért...

 

A Messenger (de nagyjából bármelyik üzenetküldõ), amikor elõször kapsz fájlt, külön figyelmeztet, hogy legyél észnél. Mit kéne még csinálnia a fejlesztõknek? A számítógépet nem használhatják okosan a felhasználók helyett!

 

Azért nem csak fileküldést tud az MSN.

 

(Spányik Balázs @ 2008. június 8. 16:54) 249928[/snapback]

 

Segíteni biztos lehet rajta, de nem az a lényeg, hogy van-e köztük különbség, hanem hogy van-e, aki ért hozzá, kezelni és oktatni is tudja. Tartok tõle, hogy az informatika tanárok 99%-a nem használ Linuxot...

 

Én pedig attól tartok, hogy az informatika tanárok nagyrésze még a Windowshoz sem "ért"... innentõl pedig "halott ügy"...

Azt viszont továbbra is fenntartom, hogy ha az informatika tanár tanítani tudja az MS Office-t, nagy eséllyel az Openoffice is menne...

 

(Spányik Balázs @ 2008. június 8. 16:54) 249928[/snapback]

 

Én nem gondolom, hogy az iskolák agymosott zombikat nevelnek, akik csak azon az úton tudnak járni, amit az iskola beléjük nevelt. Az internet korában fõleg nem. Ha valaki nyitott a téma iránt, meg fogja találni, ki fogja próbálni az alternatívákat, aztán eldöntheti.

 

Zombikat nem, de az emberek fejét folyton-folyvást mindenki csak mosni szeretné...

Az emberek pedig általában a legkisebb ellenállás irányába haladnak... "ha ezt tették alánk, ezt "szeressük""... így szerintem igenis nagy szerepe van.

Ha valaki kipróbálja, az még önmagában semminek a megismeréséhez sem elég.

 

"Kipróbálhatom" a biciklizést, de hosszabb elhatározás kell ahhoz, hogy elmondhassam, "tudok biciklizni".

Minél tovább várok a "kipróbálásával", annál kisebb eséllyel fogom megtanulni, elsajátítani a "mûködését" és csak a rossz emlékek maradnak... "azt mondták, tekerjem, ment is, de az út végére eldõlt és meghorzsoltam magam, tehát sz*r" (vagy nem nekem való)... Ha mindez hat évesen történt, már rég nem emlékszel rá. ani_wink.gif

 

...de valaki megmutathatja azt is, hogy a háromkerekû bicikli mellett is van alternatíva, viszont ha át akarsz ülni rá, szükséged lehet egy "segítõ kézre" az elsõ lépésekhez.

 

(Spányik Balázs @ 2008. június 8. 16:54) 249928[/snapback]

 

Azzal, amelyiket ismertem, könnyebben elboldogultam vele és benne, amelyiknek kevesebb gondot okozott a használata, kezelése stb. Ha meg tudom fizetni (és meg tudta fizetni), akkor az anyagi szempontok hol számítanak?

 

Szerintem azzal, amelyik elé oda tudsz ülni, hogy "ez az én gépem" és megoldod a feladatot.

Ezt bármelyik rendszerrel megvalósíthatod, ha nem úgy ülsz elé, hogy "nem kell".

 

Normális körülmények között amúgy sem érdekelne, hogy pl. az a számlázó program Windows, Linux vagy esetleg DOS alatt fut... használni kell tudni és kész...

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba
(Gorkhaan @ 2008. június 8. 11:34) 249869[/snapback]

Hozzáfűzni valóm:

 

Ingyen volt a windows? Vírusírtó ingyen volt? Linuxra ingyenes, Linuxra nincs vírus, OpenOffice alapból rajta van, MSN Kliens van, Firefox alapból rajta van.

 

Openoffice: huh, mennyi vesződséggel járt feltelepíteni ahhoz képest, hogy a Linux alapban tartalmazza... totál beleőszültem az idegbe, meg a várakozásba, míg feltelepült! :P

Vírusírtó + tűzfal: PCWORLD rulez! ;)

MSN: őőőő... a Windowsban nincs ilyesmi alapból??? :hmm:

FireFox: ezer és egy éve ezt használom, egyébként lásd: Openoffice.

Windows: asszony köztisztviselő... Egyéb kérdés? :D

 

Iskola vs. OS

Amíg az erősebb kutya... addig az MS programjait oktatják és használják. Hiába "ingyenes" a Linux, ha az iskolák szintén "ingyen" megkapják az MS termékeit, s hozzá olyan rendszergazdát, akit adott estben nem kell továbbképezni, s kezeli a suli gépeit, mert erre tanították az egyetemen/fősulin. Amíg teszem azt egy suli gépen az AUTOCAD Windowson fut, addig otthon a diák is azt használja a vizsgafeladat megrajzolásához egy időkorlátos CAD-del. Mert örül a diák, hogy lyuk van a hátsóján, nemhogy nekiálljon Linuxot tanulni, hogy elmondhassa: Linux alatt rajzolt. És ha netán van egy kis gáz az OS-el, nem kell fórumokat bújnia, hanem csak felhívja a havert, vagy megkérdi a boltost, ahol vettet a PC-t, hogy most mit csináljon.

 

Egyébként maga a vita, hogy milyek OS jobb, olyan, mint azon vitatkozni, melyik a finomabb: a csokoládé, vagy a vanília fagylalt. Ízlés, megszokás kérdése. Ki mit szeret, kinek mi a jó. Mindkét rendszernek vannak erősségei, gyengéi, amiket fel lehet hozni oda-vissza. Bele lehet kóstolni mind a csokiba, mind a vaníliába, de nem hinném, hogy bárkit is le kéne nézni, mert neki mégis csak a korábbi, megszokott íz tetszik.

Én tisztelettel nézek fel azokra, akik képesek voltak átrágni magukat a Linux számomra kissé furcsa világán, s jól érzik ott magukat, értenek hozzá. Csak az a baj hogy itt is, máshol is, ha szóba kerül, hogy nekem van némi problémám - teszem azt - az átállással, jön az, hogy azért, mert n00b, lúzer... stb vagyok. Ez egyáltalán nem azt erősíti bennem, hogy nekem sürgősen ki kéne próbálnom a Linuxot. Mert mi van, ha van egy kis gondom és segítséget kérnék egy fórumon. Ott is az jönne, hogy mekkora ostoba vagyok, látszik, hogy Windows-os vagyok? Hát köszi, inkább maradok itt egyelőre.

Link to comment
Share on other sites

VaZso.hu
(Dávid Csaba @ 2008. június 8. 21:11) 249956[/snapback]

 

Openoffice: huh, mennyi veszõdséggel járt feltelepíteni ahhoz képest, hogy a Linux alapban tartalmazza... totál beleõszültem az idegbe, meg a várakozásba, míg feltelepült! :P

Vírusírtó + tûzfal: PCWORLD rulez! ;)

MSN: õõõõ... a Windowsban nincs ilyesmi alapból??? :hmm:

FireFox: ezer és egy éve ezt használom, egyébként lásd: Openoffice.

Windows: asszony köztisztviselõ... Egyéb kérdés? :D

 

Nálam feltelepült Linuxszal együtt az Openoffice, de végsõsoron ez nem törvényszerû...

 

Tûzfal: pl. Sunbelt Kerio, az ingyenes változata is bõven megteszi. :D

 

MSN: szerintem ami alapból települ a rendszerrel, elég elavult változat, így érdemesebb lehet letölteni egy újat... bár lehet, hogy a Windows Update-en keresztül frissül az is.

 

 

(Dávid Csaba @ 2008. június 8. 21:11) 249956[/snapback]

 

Hiába "ingyenes" a Linux, ha az iskolák szintén "ingyen" megkapják az MS termékeit, s hozzá olyan rendszergazdát, akit adott estben nem kell továbbképezni, s kezeli a suli gépeit, mert erre tanították az egyetemen/fõsulin.

 

Elég szomorú ennek az "ingyenességnek" az ára sajnos... :(

Tudom, hogy nem véletlenül tetted idézõjelek közé.

 

(Dávid Csaba @ 2008. június 8. 21:11) 249956[/snapback]

És ha netán van egy kis gáz az OS-el, nem kell fórumokat bújnia, hanem csak felhívja a havert, vagy megkérdi a boltost, ahol vettet a PC-t, hogy most mit csináljon.

 

Teljesen igaz, Winhez sokkal könnyebb ismerõsök körében (meg rajtuk kívül is) segítséget találni, ha elakad az ember...

 

 

(Dávid Csaba @ 2008. június 8. 21:11) 249956[/snapback]

 

Egyébként maga a vita, hogy milyek OS jobb, olyan, mint azon vitatkozni, melyik a finomabb: a csokoládé, vagy a vanília fagylalt.

...

 

...de nem hinném, hogy bárkit is le kéne nézni, mert neki mégis csak a korábbi, megszokott íz tetszik.

...szerintem Pisztácia :P

 

Szerintem sem kell lenézni, viszont lehetõséget lehet adni más rendszerhez vagy programokhoz... én pl. igyekszem Windowsra is ingyenes (és használható) megoldásokat találni a különféle feladatokhoz.

 

 

(Dávid Csaba @ 2008. június 8. 21:11) 249956[/snapback]

 

Csak az a baj hogy itt is, máshol is, ha szóba kerül, hogy nekem van némi problémám - teszem azt - az átállással, jön az, hogy azért, mert n00b, lúzer... stb vagyok Ez egyáltalán nem azt erõsíti bennem, hogy nekem sürgõsen ki kéne próbálnom a Linuxot. Mert mi van, ha van egy kis gondom és segítséget kérnék egy fórumon. Ott is az jönne, hogy mekkora ostoba vagyok, látszik, hogy Windows-os vagyok? Hát köszi, inkább maradok itt egyelõre.

 

Én nem vettem észre, hogy ilyen negatívan állnának hozzá az emberek a hasonló helyzetekben (lehet, hogy "rossz" helyen nézelõdtem? :) )

Szerintem, ha az ember próbál kicsit utánanézni és nem mindent mástól vár, meg szokták adni a szükséges segítséget... és külföldi fórumokon, illetve itthonin is ezt látom.

 

Ezt a n00b dolgot például még csak nem is láttam ezelõtt...

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba
(VaZso.hu @ 2008. június 8. 20:56) 249969[/snapback]

Én nem vettem észre, hogy ilyen negatívan állnának hozzá az emberek a hasonló helyzetekben (lehet, hogy "rossz" helyen nézelődtem? :) )

Szerintem, ha az ember próbál kicsit utánanézni és nem mindent mástól vár, meg szokták adni a szükséges segítséget... és külföldi fórumokon, illetve itthonin is ezt látom.

 

Ezt a n00b dolgot például még csak nem is láttam ezelőtt...

 

 

Nekem rossz tapasztalataim vannak. Másrészt teszem azt, a suliban a tanár odaül mellém és mint apa a hülye gyerekének, elmagyarázza a Windowst.

Netes fórumon azt kaptam a Linuxról, olvass utána, ott a Google, nem fogunk alapvető dolgokat is elmondani. Nos, nekem az nem volt alapvető amikor kipróbáltam az UHU-t, hogy mountolni kell a CD meghajtót, és azt hogyan is kéne csinálnom. Például.

Link to comment
Share on other sites

VaZso.hu

...ez szomorú... :(

Általában a Linuxos fórumoknak szokott lenni direkt kezdõ kérdésekre vonatkozó része, szerintem ott bõven elfér pl. egy ilyen kérdés.

 

Ez a leül mellém és elmagyarázza dolog nagyon sokat jelentene, ha általánosságban megoldható volna Linux-téren is...

Nem is olyan rég még volt, ahol gyakorlatilag DOS-t oktattak, ott ugyanez az érzése lehetett akár az embernek Windows láttán, ha nem tudott mástól segítséget kérni valamihez...

 

Emellett, ha valaki végigvezetné az embert az esetlegesen elõforduló alapvetõ buktatókon, máris egyszerûbb volna a helyzet a téren...

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

A hozzászólók szinte kizárólag alaprendszer szinten gondolkodnak a Linux vs. Windows kérdésben (ráadásul érdekes módon utóbbiból a Vista fel sem merült, folyamatosan az XP-vel, vagyis egy 5 éves operációs rendszerrel példálózva). Én egy másik irányból közelíteném meg a kérdést: a felhasználói programok szemszögébõl. Ugyanis szerintem valaki nem azért vesz elsõsorban számítógépet, hogy az operációs rendszert futassa.

 

Amikor én eldöntöttem, hogy digitális tükörreflexes fényképezõgépet szeretnék venni, nem az volt a legfontosabb kérdés, hogy melyik vázban hány megapixeles érzékelõ van, vagy melyikkel hány képet tudok másodpercenként készíteni - hanem elsõsorban az, hogy melyik gyártó milyen objektíveket és egyéb kiegészítõket (és milyen árban) kínál.

A múlt hónapban sokan kritizálták az újságot, hogy túl sok benne a fotózással kapcsolatos cikk, de ma mégiscsak ez az egyik legnépszerûbb téma. És az otthoni felhasználók igen jelentõs részének szüksége van olyan programokra, amelyekkel az elkészült képeit (és videóit) tudja rendszerezni, szerkeszteni, mások számára élvezhetõvé tenni. Márpedig én még egyetlen olyan fényképezõgépet sem láttam az elmúlt bõ egy évtizedben, amelyhez ne csak és kizárólag windowsos programot, programokat adtak volna a készítõi. Vagyis egy „átlagos felhasználó” Linux alatt komoly gondban lenne már egy olyan egyszerû feladattal is, hogyan töltse le, és tartsa rendben a fotóit.

 

Másrészt a felhasználó pedig egy olyan furcsa egyed, aki igenis szeret választani. A pénztárcájához, a tudásához, a képességeihez és nem utolsó sorban az igényeihez mérten. Tudom, hogy az elmúlt években jelentõs elõrelépés történt a választék területén is a Linux-világban, de azért nem véletlen, hogy a fejlesztõk többsége a mai napig vagy csak Windowsra, vagy jobb esetben Windowsra is készíti programját. Vagyis szinte bármely feladatra sokkal több program közül választhatja ki a neki tetszõt, ha Windowst használ, mintha Linuxot.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Én tanítottam meg a számtech tanáromnak az Excelben oszlopszélességet állítani. Tudna szerinted OpenOfficet tanítani? Amúgy nem rossz tanár, csak nem tartotta a lépést.

 

Az iskola Windows XP-re is csak pár éve állt át (Win95-ről). 8 KB/s-os hálózat van, tele van minden fiók levélszeméttel, a szerveren nincs tűzfal és víruskereső. MSN-eztünk órán. Azóta új rendszergazda lett, majd elválik, mi lesz.

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Nem tudom milyen suliba jársz, de az elmondottak alapján feltételezem, hogy szakmunkás netán szakközép, vagy egy kisebb gimi. Ha nem így van, elnézést kérek!!!

 

Gimiben nekünk még fakultáció keretében tanítottak számtecheket, ahol szövegszerkesztés, táblázatkezelés és TURBO PASCAL volt a tananyag. Aki nem készült, repült, sorban álltak a helyére.

Technikumban a számtech órán tényleg tanultunk, optikai kábel volt a hálózathoz (1998-at írunk), saját felhasználói fiókunk volt. Kapásból letiltva minden pornográf oldal. Netezni délután lehetett, órák után. Mi AUTOCAD-eztünk, terveztünk és időnként játszhattunk is óra végén. A tanár közöttünk járkált, segített, vagy kérdezett. Ha jegyre ment a kérdése, bevágta az érdemjegyet is.

 

Az meg nem a rendszergazdát és nem a Windowst minősíti, hogy Ti számtech órán MSN-eztek. Sokkal inkább a tanárt és titeket. Mi akkor is találtunk értelmes elfoglaltságot, ha a tanárnak dolga volt és 10 perc után otthagyott minket. Mondjuk gondoskodott is róla...

 

(Giraffe @ 2008. június 9. 9:45) 249995[/snapback]

Én egy másik irányból közelíteném meg a kérdést: a felhasználói programok szemszögéből. Ugyanis szerintem valaki nem azért vesz elsősorban számítógépet, hogy az operációs rendszert futtassa.

 

Azért az OS sem árt a felhasználói programokhoz! :D Szerintem alapvetően azért abból a szempontból közelítjük meg a dolgot, mert mindkét tábornak már az OS-el esszenciális "problémái" vannak, s odáig kevéssé jutnak el, hogy hogyan is állunk egyéb frontokon. Puffogtatunk oda-vissza, de igazából nem jutunk egyről a kettőre. A Linux-pártnak elege van a Windows gyengeségeiből, a Windows-párt meg fél a Linux gyengeségeitől, jó részünk korábbi, vagy friss tapasztalatok okán. Az ember ember marad, s mint ilyen, hol tudatos, hol érzelmi beállítottságú lény. De általában az utóbbi.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

500 fős gimnázium, fővárosi szinten elég neves. A rendszergazdát pont most rakták ki, rokoni kapcsolatai voltak, azért csak most, vagy nem tudom, miért :P

 

A fakttal nálunk sincs semmi baj, én nem jártam rá, mert másik faktommal ütközött.

 

Amúgy nem hiszem, hogy engem minősít, ha msnezek ahelyett, hogy azt figyeljem, ahogy a tanár azt próbálja elmagyarázni, hogy hova dugjuk a floppy lemezt (egyébként 2008-at írunk és floppykat használ az iskola). HTML-t úgy tanultunk, hogy óra előtt bementem és elmagyaráztam Neki az aznapi anyagot.

 

A Windowst egy szóval nem szidtam, csak az oktatást.

 

Amúgy a baj az, hogy nem azt tanítják, hogy mi az a tabulátor, hanem azt, hogy Formátum menü/... (gőzöm nincs, hol van éppen :) )

Átül a gyerek egy másik programhoz és fogalma nem lesz, mit kell csinálni. Linuxon meg az első kérdés az lenne, hogy hova lett a start menü, ahonnan a Word indult. Az, hogy van egy Alkalmazások gomb bal fent, az már...

 

Más...telefonos ügyfélszolgálat, T-Online. Nem ment az ADSL, betelefonáltam. Elkezdte mondani a hálózati beállításokat, én meg belementem, hátha rájön, hogy nem nálam rossz valami. A bökkenő az volt, hogy nekem Vistám van. A T-Online-nál meg több mint egy évvel a megjelenés után gőzük nincs, hogyan kell beállítani egy hálózati kapcsolatot Vista alatt => nálam van a hiba. Nem hitte el, amíg végig nem játszottam a beállításokat az XP-s laptopon. Mit kezdenének bármelyik Linux disztribúcióval? Nem csak a felhasználón múlik...

Link to comment
Share on other sites

vpeti88

Laza szerintem, nem volt még ilyen szám az elmúlt 3 évben (amióta előfizető vagyok), hogy ennyi visszhangok kapjon én mikor kibontottam a fóliából a PCWorld-öt és megnéztem a képeket még el se olvastam csak a Linux cikket és láttom, hogy itt már 2 oldalon túl vagytok ez már lassan novella aztán pedig regény lesz :D

Na a lényeg, hogy nem tudom, hogy mi olyan nehéz egy Open Office-t felrakni hisz csak egy pipa és egy Ok gomb a telepítése. A SuSe nekem se a kedvencem, de azért ajánlottam, mert ha ahhoz kell egy progi és nincs a csomagkezelőben akkor használód google barátunkat pl.: OpenOffice RPM és letöltöd szépen ezt az állományt, ellindítod (ütsz rá egy entert) aztán bejön a csomagkezelő és utána kattintasz a telepítés gombra utána vársz egy picit (gépedtől függ meddig). Utána fel is rakta és most jön a trükk nem kell újraindítani a linuxot, mert a progi úgy is müködik :D.

 

Ha felraksz egy video drivert akkor is maximum a grafikus rendszert kell újraindítani ami nem egy nagy cucc: Ctrl+Alt+Backspace ennyi és semmi bonyodalom. Sok szerencsét. :D

 

Ja és az, hogy ha valami baj van, felhívom a barátom, winnél se gyere be dolog. Csak olyan ismerőseim vannak akik még a telepítőben a tovább gombot se tudják megmondani ilyenek tőlem kérnek tanácsot. Úgyhogy marad a fórumbújás ha bedöglik a win, mert az nem megoldás, hogy mindig újrarakom és elég időigényes, mire mindent visszarakok hozzá. Mielőtt valaki ajánlaná a ghostolást annak üzenem, hogy ő írjon meg 5 DVD-t és küldje el postán, mert nekem nincs kedvem ilyenekkel szórakozni. Sajnos az én ismerősi köröm az pont olyan, hogy, ha a telepítő induláskor megkérdi, hogy elfogadja-e a licence-t akkor is képes felhívni, hogy most mit csináljon. És így tovább... Ha felsorolnám akkor több oldal lenne. A lényeg, hogy szerintem nem árt ha egy felhasználó eljutt arra a szintre, hogy legalább egy WinAmp-ot feltudjon rakni EGYEDÜL! Akkor a "rendszergazda is nyugottabban alszik...."

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

@KGigi

Egy újabb példa arra, hogy mégsem BP-en találták fel a spanyol viaszt. Sebaj, mi vidékiek már rég tudjuk, hogy a grillcsirke nem a sütőben nevelkedik. :D

 

Az, hogy Te számtechen nem azzal törődsz, hogy a tanár hová dugja a floppiját, igen is téged minősít! ;) Segíts neki... :P De most komolyan, tényleg nem találsz magadnak más elfoglaltságot, mint hogy MSN-ezz? Ráadásul azokkal, akiknek halvány fogalmuk sincs arról, mi az a floppi, és szeretnének figyelni! Szégyeld magad! :D

 

Egyébként azért használnak floppit, mert az újra felhasználható és nem képvisel akkora értéket, hogy ha ellopja - pardon, elveszti - a diák, akkor sírni kelljen utána. Az nem várható el, hogy mindenkinek legyen USB-kulcsa, még ha a legtöbb diáknak van is, ha másként nem, az MP3 lejátszója erre is használható. A CD-re túl sok anyag fér, hogy ha megsérülne, nehezebben pótolható a tartalma. Ahhoz meg kissé rugalmatlan, hogy a tanár minden óra végén kiírja a teljesítményeteket, még ha újraírható is a cucc. Persze ezer és egy módszer lenne még a biztonságos adatmentésre, de ha a rendszergazdátok egy kókler volt...

 

Az oktatással alapvetően az a baj, hogy nem felhasználó barát. Teletömnek egy csomó ismerettel, aztán használd, ha tudod. Ezért nem tudja a hétköznapi diák, hogy mit kezdjen egy másik programmal. Persze, senki sem úgy bújik ki, hogy tudja a világ kis és nagy dolgait. Volt olyan nap, hogy nyolcszor telepítettem WIN95-öt itthon. Ismerkedtem a rendszerrel. :) Ez az, amit nincs kedvem végigjátszani a Linux-szal. Mert nincs rá kényszer, s amíg a világban több gépen fut MS termék, mint más OS, addig nem is lesz. Ez meg engem minősít, csak hát a fene tudja... amit a Linuxra áldoznék, azt az időt inkább töltöm a fiammal, meg a párommal.

 

@vpeti88

Te vagy a szabályt erősítő kivétel. Neked csak ilyen ismerőseid vannak. Pech. :) Az OpenOffice-szal és videókari driverrel kapcsolatban: nem értem, hogy hogyan jön ez ide, de bizti. Ghost: az XP-m full állapotban sem tölt meg egy DVD-t.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Ööö, ha megnézed, amiket írtam, pont hogy én segítettem Neki, és nem szimplán hülyének néztem :P:)

 

A floppylemezt is nekünk kellett hozni ;)

 

Na a lényeg, hogy nem tudom, hogy mi olyan nehéz egy Open Office-t felrakni hisz csak egy pipa és egy Ok gomb a telepítése

 

És a JRE? Ne becsüld le a hülyéket! Hiába van mellé odaírva, ami, nem tudja mi az, leszedi JRE nélkül, aztán amikor megkapja a teljesen jogos hibaüzenetet, hogy nincs JRE, akkor nem észreveszi magát, és leszedi külön (google), vagy leszedi a JRE-set, hanem azt mondja, hogy rossz az egész...

Link to comment
Share on other sites

vpeti88

@Dávid Csaba:

 

Openoffice: huh, mennyi vesződséggel járt feltelepíteni ahhoz képest, hogy a Linux alapban tartalmazza... totál beleőszültem az idegbe, meg a várakozásba, míg feltelepült! :P

 

Innen vettem a példát, tudom, hogy csak poénkodtál vele, de képzeld el vannak olyan emberkék, akik ha valamit nem találnak meg egyből akkor azt már lehetetlen megtalálni. Egyébként van olyan disztro amiben nincs OpenOffice, bár igaz, hogy az csak egy kicsi disztro pl.: DSL Linux.

A video driver csak egy spontán példa volt a linux rugalmasságára. A Beryl/Compiz révén jutott eszembe még.

 

Oktatás hiányosságai: Ismerek olyan embert is akinek megvan az ECDL és anyit nem tud, hogy egy DVD-nek melyik az alja és, hogy kell berakni a meghajtóba innentől kezdve ez elég gáz.

A floppy-t meg szerintem békén lehet hagyni, én személy szerint már 4 éve nyúgdíjaztam :D Olyan ok folytán, hogy régen mikor vettem egy lan karit akkor adtak mellé és mit ne mondjak a kedves Win-em megkérdezte, hogy "Megformázza?", ekkor kaptam agygörcsöt és innentől pendrive anyám munkahelye és internet. Ezután mindig vittem magammal CD-t, hogy a boltban a drivert firkantsa fel a CD-mre. De hál' istennek mostmár mini discet adnak az új cuccokhoz.

 

Kövi példa amin egész jót nevettem az egyik fotó előhívó helyre bevittem egy mini CD-t és az eladó előszőr pislogott, aztán azt mondta, oké kitöltötte a rendelő lapot és dráírta, hogy floppy. :D Na itt kezdtem el röhögni, mert már nem bírtam... Aztán mondtam, hogy CD akkor nézet egy nagyott és átjavította és azt mondta, hogy nem biztos, hogy a laborban le tudják játsszani. Észrevettem, hogy van gépük (hallottam a ventik zugását :D ), mondtam, hogy nézze meg a mélyedést a meghajtójuk közepén utána már nem akadékoskodott hál' istennek. Nyugi, van még rengeteg ilyen sztorim, de visszagondolva csak röhögök rajtuk (inkább mint, hogy idegeskedjek más "butasága" miatt).

 

Ja és olcsóbb egy DVD, mint egy floppy, ez a szép :D

 

Ghost:lehet túloztam kicsit, de sok progim van és a win mappám 4 GB és akkor még a többit nem is számoltam a pár progit amit nem ártana, ha mellé rakna. ;)

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

A kedvedért megnéztem. A jelenleg 7GB-ot foglaló rendszerem ghostolva még a fele sincs. :)

Link to comment
Share on other sites

VaZso.hu
(Giraffe @ 2008. június 9. 10:45) 249995[/snapback]

 

Én egy másik irányból közelíteném meg a kérdést: a felhasználói programok szemszögéből. Ugyanis szerintem valaki nem azért vesz elsősorban számítógépet, hogy az operációs rendszert futassa.

 

Érdekes egyébként ez a kérdés. Magam részéről azt látom, hogy szinte minden feladatra megtalálom a megfelelő programot Linux alá is, sőt, a vicc az egészben, hogy nagyon sokat közülük már réges-régen XP alatt is használok. pl. Openoffice, Mplayer, ill. még a Gimp és Wget-et is használtam win alól.

 

Szóval alapvetően hiányosságot nem látok e téren. Tény viszont, hogy van olyan program, amire (eddig még) nem találtam megfelelő alternatívát. pl. DV-felvétel + vágás + tömörítés. Felvenni tudtam, vágás már kevésbé jött össze, kézreálló programra eddig nem leltem ennek kapcsán. Igaz, hogy erre Win alatt is csak fizetős megoldást tudok...

 

(Giraffe @ 2008. június 9. 10:45) 249995[/snapback]

 

Vagyis egy „átlagos felhasználó” Linux alatt komoly gondban lenne már egy olyan egyszerű feladattal is, hogyan töltse le, és tartsa rendben a fotóit.

 

Ez is érdekes kérdés. Fényképrendező programot láttam Linux alatt, de én kifejezetten ilyet soha nem használtam, így azt sem néztem meg komolyabban.

 

Lehet, hogy egy fényképezőgépre sem írják rá, hogy Linux kompatibilis, de ha jól tudom ez egy szabványos felület, tehát Linux alatt is mennie kell. Legalábbis azoknál, ahol külön meghajtóként bekerül a tartalom, ott szerintem simán működik.

...

Előkerestem a digi fényképező kábelét (ezt nem szoktam használni, mivel kártyaolvasóval gyorsabban lementem). Rádugtam a gépre, rögtön megjelent jobb alul egy fényképező(!) jel, illetve feljött egy ablak, hogy bemountolná. A fényképező ikonra kattintva van egy olyan lehetőségem, hogy "Download Photos with digiKam" - gondolom magyar felületbeállítás mellett magyarul írja ki, bár erről fogalmam sincs.

 

Szerintem erre a lehetőségre gondolsz, nálam ez gyakorlatilag a fényképezőgép egyedi szoftverének telepítése nélkül működik, bár ezt most ki nem próbáltam, de a fényképeket látom (tehát a "meghajtót" korrektül olvassa).

 

Ugyanúgy viselkedik (tehát működik) egy kamera "digitális fényképező" része, és nem kerreg előtte fél percig a rendszer. :)

 

Tehát ez a dolog korrektnek tűnik...

 

(Giraffe @ 2008. június 9. 10:45) 249995[/snapback]

 

...de azért nem véletlen, hogy a fejlesztők többsége a mai napig vagy csak Windowsra, vagy jobb esetben Windowsra is készíti programját.

 

Nagyon sok Linuxos program a Windowsos programok táborát is gyarapítja, mint pl. a fent említettek is.

 

Linux alá nagyon sok program van, Win alá pedig egy rakás... viszont több a shareware ill. fizetős változat is. Ezek közül a jórészt kisebb programok közül sokat emulátor segítségével akár Linuxon is futtatni lehet (kérdés, van-e értelme).

 

Annak, hogy sok hardware gyártó nem fejleszt csak Windowsra, több oka is lehet.

- Egyrészt egy meglévő programot másik rendszer alá hibátlanul (vagy egyáltalán) átvinni sokszor nem egyszerű feladat

- Olyan embereket kell felvenni hozzá, akik a másik rendszer dolgaihoz is értenek

- Mindezeknek anyagi vonzatai vannak

- Amíg kevésnek ítélik meg a másik rendszert használók számát, addig nincs meg az a potenciális vásárlói kör, ami a felmerült költségeket fedezné

 

Viszont egyre több cég érzi úgy, hogy a Linux elterjedtsége kezd átlépni egy bizonyos határt, így egyre több nagy gyártó is feléje fordul... lehet, hogy már nincs olyan messze az a pont, ahonnan gyakorlatilag minden gyártónak kötelező lesz Linux alá is fejleszteni, különben sokan nem veszik meg a termékét, így végül lemarad...

 

(KGigi @ 2008. június 9. 13:46) 250018[/snapback]

 

Amúgy a baj az, hogy nem azt tanítják, hogy mi az a tabulátor, hanem azt, hogy Formátum menü/... Átül a gyerek egy másik programhoz és fogalma nem lesz

 

Ez nekem is szemet szúrt anno... Viszont ezzel az a legnagyobb bibi, hogy az MS egy nagyott váltott a legújabb Office változatával, tehát ilyen módon már Office alól sem fogja megtalálni a delikvens a kívánt szolgáltatást. (Egyébként az új Office felület lehet, hogy egyszerűbb és jól kezelhető, de én pl. szeretem a jól bevált dolgokat, így alapvetően a régi típusú megoldása sokkal jobban tetszik.)

 

(vpeti88 @ 2008. június 9. 14:32) 250022[/snapback]

 

Ja és az, hogy ha valami baj van felhívom a barátom winnél se gyere be dolog. Csak olyan ismerőseim vannak akik még a telepítőben a tovább gombot se tudják megmondani ilyenek tőlem kérnek tanácsot.

 

Nálam ez a telefonos dolog eddig működött, igaz, kérdezni nem én szoktam. :D A legtöbb esetben sikerült elmagyarázni a dolgokat, ha nem, ott általában komolyabb probléma volt.

 

(vpeti88 @ 2008. június 9. 14:32) 250022[/snapback]

 

Mielőtt valaki ajánlaná a ghost-olást annak üzenem, hogy ő írjon meg 5 DVD-t és küldje el postán

 

Nekem 1 DVD-re ki szokott férni a dolog, sőt, inkább fél talán (tömörítve)...

 

Gondolom te is úgy csinálod, hogy külön partíciót kap a rendszer és a programok, a felhasználói adatok, dokumentumok másik partícióra kerülnek. Emellett nem valószínű, hogy (különösen tömörítés mellett) egy DVD-nél nagyobb image-et kapsz, az meg szerintem bőven kivárható... Nem mellesleg így a telepítési folyamat helyett csak pár perc a visszaállítás + néhány program frissítése (és a többi adat pedig sértetlen marad).

 

Persze előfordulhat, hogy ennél több helyet foglal a rendszer, pl. videovágó, különféle fejlesztőrendszerek, stb. használata esetén... ezesetben viszont lehet, hogy megéri ezek nélkül csinálni a mentést, majd utána feltenni őket, így mégsem olyan hosszadalmas, ha mindent újra szeretne telepíteni az ember...

 

(Dávid Csaba @ 2008. június 9. 14:35) 250024[/snapback]

 

...ez az, amit nincs kedvem végigjátszani a Linux-szal. Mert nincs rá kényszer, s amíg a világban több gépen fut MS termék, mint más OS, addig nem is lesz. Ez meg engem minősít, csak hát a fene tudja... amit a Linuxra áldoznék, azt az időt inkább töltöm a fiammal, meg a párommal.

 

Ez is egy (nem is utolsó) szempont, nekem még pl. van egy kis "időm" rá, lévén kicsit odébb van a családalapítás még, viszont így van a dologban valami...

 

Egyébként én is pont ezt gondoltam előtte, hogy nem akarom végigjátszani az egészet Linuxszal is, aztán valahogy rájöttem, hogy nem is olyan ördöngősség az egész, elvégre nagyon sok tapasztalat, amit eddig összeszedtél, továbbra is használható marad, az azért kis könnyítés :)

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Én ezzel csak azt mondtam, hogy ez a számtech oktatás egy nagyon gyenge pontja, amin sűrgősen változtatni kéne. Nem csak Win-Linux miatt, hanem ahogy mondod, két Office-verzió között is gáz van. Nem is álltak át az iskolák (bár ennek inkább pénz és gép (ami megint pénz) vonzata van szerintem). Egyébként láttam olyat, hogy a Word két alap eszköztára nem egymás alatt, hanem egymás mellett volt, és ez már elég volt ahhoz, hogy valaki ne tudja rendesen használni. Vagy másik lapnézet jött be (mondjuk webes a nyomtatási helyett).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...