Jump to content
GSForum - Segélyvonal

SuSe Linux 9.3


Guest GoodSpeed

Recommended Posts

payskin
Fejtsd ki légyszíves, ha már ennyire belelendültél az alaptalan sértegetésbe...

NE!

 

A mondat tényleg félreérthetõ volt, de itt és most tereljétek vissza a dolgot a kulturált vita szintjére!

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Én nagyon szeretem a Linuxot. A SuSE-t. És nagyon nem birom a konzolos - rendszerszintü Linuxokat - de csak azért, mert egyszerûen nem felhasználói operációs rendszer. És igen, azokhoz nem értek. A Linuxot, és a Windowst szerintem nem jó összehasonlítani. Az egyetlen közös bennük, hogy operációs rendszerek, de mindekttõ máshonnan közelíti meg a mûködést, üzemelést. A Microsoft azt csinálja, ami az embereknek kell. A SuSE egy szintén errefelé hajló oprendszer, ami szerintem egyáltalán nem rossz! Aki nem bevadult játékos - Aty nagyon jól jellemezte a Windows felhasználók (merem remélni) szûk táborát, akik a játékon kívûl mást nem is tudnak csinálni egy géppel, legyen az Linux, vagy Windows! Ismerek egy ilyen srácot, hát hadd' ne jellemezzem a "szakértelmét".

 

De Linux - és ez meggyõzõdésem - szerver, illetve vállalati oprendszernek készült. A konzolosok legalábbis biztosan. Ott sokat lehet spórolni azon, hogy nem veszik meg a méregdrága Windowst, hacsak nem akarnak a rendszergazdák gyönyörködni a Windows szépségében. Más célra valók. Mindegyik gyártó megpróbál egymás területére betörni. Több-kevesebb sikerrel. Szerintem a két operációs rendszerrõl külön-külön kell(ene) beszélgetni, és nem egymással összehasonlítgatva. ;)

 

 

Ui: Csak mellékesen jegyzem meg, hogy a másik - régebbi phpBB PCW - fórumon ajánlom végigolvasni az általam indított SuSE Linux 9.0 topic mind a 60 valahány oldalát: EGY szó sem esik a Windosról kizárólag a Linuxról. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest GoodSpeed
Szerintem MD nem idióta...

 

Viszont látszik, hogy Te a Linuxfórumról jöttél, ott van egy két akkora arc... de az a baj, hogy csak arc.

Tessék? Most személyeskedést akarsz kiprovokálni? Nem fog menni.

1. Minidiscet tisztelem és nem mondtam ilyet egy szóval se.

Én azokra a felhasználókra gondolok, akik királynak érzik magukat, mert megtörtek egy játékot, és megpróbálnak egy Linuxot felrakni, beletörik a bicskájuk és nekik áll feljebb. Aztán az ilyenek teszik tönkre az OS imázsát, amikor a "haverokkal" megosztják szörnyû élményüket.

2. Linuxforumon is ott vagyok. Nagy arc? Fejtsd ki légyszíves, ha már ennyire belelendültél az alaptalan sértegetésbe...

SP kérésének eleget téve inkább nem válaszolok , és nem írom körül, hogy ki miért csak arc azon a fórumon.

 

Viszont amit most Te mondtál hogy tönkre teszik az OS imázsát, és én most nem általában a linuxról beszélek, hanem a SuSe Linux-ról.

 

Tudod mi a helyzet ?

 

A SuSe egy vacak oprendszer a nagy arc gentoo fan linuxforumosok szerint.

Ebben viszont velük is egyet kell értenem, azzal a kiegészítéssel, hogy a gentoo meg nem otthonra való.

A SuSe-val elsõsorban nem technikai jellegû problémám van, hanem az amit ott látok, nem tudja a bal kéz miat akar a jobb. Teljesen elvitték az eredeti irányt, a fõ cél amikor Linus Torvalds megalkotta a linuxot az volt ,hogy ingyenes legyen, és nem az, hogy ingyen kapsz egy EVAL-t pénzért meg egy profot.

Ha viszont meg már megveszed, akkor legyen készen. A Professionalban nincs codec... nincs ATI 3D támogatás, akkor mi a fene van benne ami több mint a sima eval? Jobban mondva mi az ami pénzbe kerül benne, és az evalban nincs benne?

De ez elsõsorban a gond, viszont nézzük meg a technikai oldalát.

Rengeteg hiányossága van, az epiphany-t nem lehet rendesen frissíteni- nem mintha használnám nade akkor is...

A hatalmas méretû kernel frissítések.

és még sorolhatnám, nade most jön a tények azt nézem inkább :)

Link to comment
Share on other sites

Szanya

Na, én elvesztettem a fonalat. :S

Link to comment
Share on other sites

aty

Jó.

Nah végiggondolva. Nagyon távol állok ettõl a "nagy arcú linuxos" dologtól. Csak a következetlen ferdítéseket nem tolerálom, amikor alaptalanul szidnak valamit, anélkül, hogy ismerik. Erre sajnos Linux esetén gyakran sor kerül, és nem mindig a rendszer a hibás.

Különben rengeteg vitám volt ilyen az ilyen nagyképû linuxos hozzáállást képviselõkkel. Személy szerint a legtöbb program, amit használok tényleg nagyon felhasználóbarát, és ezért maradtam meg a Linuxnál, mert Windows alatt ezek nem léteznek, vagy keményen fizetõsek, vagy használhatatlanok, esetleg "non-commercial" licencel kerülnek forgalomba.

Pl.:

- Krusader - szerintem a legjobb file-manager, tehát nem használok mct, mint a nagy linuxosok. Ellenben nagyon szeretem ezt a kis progit, mert kinézetben és sokszor használhatóságban is veri még a Total Commandert is. Sõt elmondhatom, hogy egyszerûen nem voltam kibékülve a kétpaneles filemanagerekkel. Fiatal vagyok még, nem használtam nct, számomra az elsõ operációs rendszer a Win95 volt, ahol az Intézõhöz szoktam hozzá. De a Krusader ilyen szempontból egy tökéletes kis file-manager, és megszerette velem a kétpaneles filekezelést. Total Commandert azonban továbbra se tudom megszokni. :Sír: Jah és van füles filekezelési lehetõség benne, olasmi mint a Firefoxban a fülek. Itt az oldaluk,, screenshotokkal.

- Kaffeine - nem használok konzolos mplayert, mint a "nagyok". :) Sõt a gmplayert se szeretem, mert GTK1re épít, és például nem támogatja az UTF8at, ill. a GTK1 progik nem témázhatóak megfelelõen, számomra kissé rondácskák. A Kaffeine ugyan a Xine motorját használja, de semmilyen problémát nem tapasztaltam vele még videólejátszás során, nagyon jól és kényelmesen állítható grafikus felületrõl. Kaffeine oldala.

- Amarok - nem használok xmmst, pláne nem konzolos mpg123at zene hallgatáshoz. Az XMMS egy Winamp-klón és nagyon régen leállt a fejlesztése, ill. GTK1re épül mint a gmplayer. Igaz, hogy van egy GTK2-fork Beep Media Player néven, de sajnos nem nyerte el a tetszésem. Ezzel szemben az Amarok egy zseniális "jukebox"(így hívják a komplex media-playereket ugye? lehet mellé lõttem:)). Szóval az Amarok médialejátszó automatikusan letölti az albumok borítóját, és nézegethet õket lejátszás közben. Továbbá van egy fül az oldalpanelen ahol a dalszövegeket is olvashatod, mert azokat is letölti a netrõl. Van olyan funkciója is például, hogy mondjuk most Red hot chilli pepperst hallgatok, és közben õ ajánlásokat tesz az oldalpanelban különbözõ számokra. Például a Red hot mellé szerinte néhány Green day, Metallica szám dukálna. Továbbá osztályozza a számokat, aszerint, hogy hányszor hallgattad õket - gyakorlatilag csinál neked egy "Kedvencek-playlistet". Van benne Ipod támogatás, bár ez kihasználhatatlan a magyar pénztárcánk számára. Pfu, itt egyszerûen nem tudom még mit soroljak, annyira gazdag program. Van olyan funkció is pl. hogy az asztalra kirakja igényes formában az éppen hallgatott album borítóját egy kis cd formájában.

- Kvirc - nem használok se irssit, se x-chatet ircezésre. Tudom, mostanában már az irc se annyira nyerõ, a Mirc fejlesztése sajnos nagyon elakadt. Magyar fordítását csináltam anno a mircnek, és a fejlesztõk kissé arrogánsak voltak, nah mindegy. Szóval a Kvirc az a kliens, ami felvehetné a versenyt az MSNel is, csak sajnos beáldozott az ircnek. A Kvirc nagyon szép felülettel rendelkezik, avatarokat rakhatsz a userek nevéhez, illetve ha van avatarod azt a többi felhasználó is látja ha Kvircet használ. Ezenkívül van például egy felbukkanó kis ablak amiben, az új üzeneteket láthatod, ha éppen nem az irc-kliens az aktív program - azt hiszem ilyen van az instant messengerekben is. Van például Voice-chat támogatás is, szóval beszélgethetsz is az ismerõsökkel mikrofonnal, mint MSNen. És még hosszú a sor... Honlapuk. - Jah és még valami! Windows alá is elérhetõ! :)

- KDE - az elõbbi programok mint QT-sek tehát arra a widget-készletre épülnek mint a KDE. Ebbõl régen rengeteg probléma volt, amíg a QT nem került General Public Licence alá. Aztán a "nagyok" még most is mellõzik az ilyen programokat, anélkül, hogy tudnák milyen zseniális kis szoftverek. A KDEt mint ablakkezelõt egyszerûen imádom. :D Nagyon sok funkcióban veri a Windowst. Egyszerûen témázható, rengeteg kis eye-candy van benne. De az ablakkezelés is nagyon kifinomult, gondoljunk csak például a több desktop támogatására, ill. arra hogy az "always on desktop" funkciót bármelyik programra beállíthatom. A "K menü"(Start menü) rendkívül logikus, funkciók szerint vannak szétosztva a progik (Multimédia, Oktatás, Office, Internet, Rendszereszközök stb.) - tehát nem a gyártó nevét kell fejben tartanom, mint Win alatt, ha egy programot akarok megkeresni, nem kell menükön átvergõdnöm magam ha el akarok érni egy programot (start-minden program-kellékek-... - egy rémálom ez így :Sír: ). Nem jön szembe kétmillió program, mint a Minden program menüpontnál Win alatt.

Ah tényleg annyi kis kényelmi funkciót lehetne felsorolni...

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Minden program: Nekem sem jön szembe kétmillió program. Szinte mindent kitörlök onnan, a fontosabbakon kívûl. Van egy 3 fokozatú program-használat lépcsõ, hogy mit hol tartok, minden egyéb a Program Files mappában. ;)

Edited by MiniDisc
Link to comment
Share on other sites

aty
Viszont amit most Te  mondtál hogy tönkre teszik az OS imázsát, és én most nem általában a linuxról beszélek, hanem a SuSe Linux-ról.

 

Tudod mi a helyzet ?

 

A SuSe egy vacak oprendszer a nagy arc gentoo fan linuxforumosok szerint.

Ebben viszont velük is egyet kell értenem, azzal a kiegészítéssel, hogy a gentoo meg nem otthonra való.

A SuSe-val elsõsorban nem technikai jellegû problémám van, hanem az amit ott látok, nem tudja a bal kéz miat akar a jobb. Teljesen elvitték az eredeti irányt, a fõ cél amikor Linus Torvalds megalkotta a linuxot az volt ,hogy ingyenes legyen, és nem az, hogy ingyen kapsz egy EVAL-t pénzért meg egy profot.

Ha viszont meg már megveszed, akkor legyen készen. A Professionalban nincs codec... nincs ATI 3D támogatás, akkor mi a fene van benne ami több mint a sima eval? Jobban mondva mi az ami pénzbe kerül benne, és az evalban nincs benne?

De ez elsõsorban a gond, viszont nézzük meg a technikai oldalát.

Rengeteg hiányossága van, az epiphany-t nem lehet rendesen frissíteni- nem mintha használnám nade akkor is...

A hatalmas méretû kernel frissítések.

és még sorolhatnám, nade most jön a tények azt nézem inkább :)

Nah szóval. Suseval ugyanaz volt nekem a bajom mint Winnel, egyszerûen nem tudtam végigkövetni mit csinál a háttérben, hogyan lehet belenyúlni anélkül, hogy megorrol rám. Teljesen követhetetlen volt számomra az /etc struktúrája. Talán ezért húzzák le nagyon sokan.

Bináris ATI driver különben Winben sincs, de ennek más az oka. A hardvergyártók hozzáállásában kell keresni a problémát sajnos.

A kernel 1 megabájt. Valószínûleg a kernel forrást frissíti, de arra nincs is szükség, pláne Suse alatt. Suse alatt tényleg rémálom forrásból egy kernelt fordítani, annyira széjjel van cseszve.

 

Különben a programokat, amiket az elõbb felsoroltam, egy igencsak fapadosnak számító Linux alatt használom - Slackware. DE! Például rá nézel a desktopomra, és egy nagyon könnyen kezelhetõ felületet látsz, és az említett programokkal a családtagok is egyszerûen megbírkóznak. Sõt, jobban szeretnek a linuxos gép elé leülni, mint a wineshez. Én kb. tudom mi megy a háttérben, ismerem az /etc alatti konfig fileokat, és végig tudom õket követni, ha probléma van gyorsan meg tudom oldani, a driver telepítéseket én elvégzem - a család többi tagjának csak használnia kell ezt a nagyon remekül kézre álló rendszert. Tehát igenis desktopra való rendszer ez a fapados Linux.

 

Minden program: Nekem sem jön szembe kétmillió program. Szinet mindent kitörlök onnan, a fontosabbakon kívûl. Van egy 3 fokozatú program-használat lépcsõ, hogy mi hol van, minden egyén a Program Files mappában.  ;)

Ezzel én is küzdöttem Windows alatt anno. De kilátástalan, jobb ha az operációs rendszer elosztja a programokat helyetted - kényelmes vagyok ehhez. Meg amikor Win alatt elosztottam, és a program eltávolításra került valami miatt, akkor még buherálhattam, hogy kiirtsam a menübõl. Vagy minden új programnál nekem kell csoportba osztani. Nah ez kényelmetlenség számomra.

Link to comment
Share on other sites

Guest GoodSpeed

Az Amarokk tényleg elég szimpi én azt használom, illetve az Mplayert. képnézegetésre meg a GNview-t

Link to comment
Share on other sites

Greene

@Aty: Szerkeszteni tudod, törölni nem ;)

 

Ne a SuSE alapján ítéljétek meg a Lunux-ot, hanem mondjuk egy Debian, Red Hat, vagy Mandriva alapján.

 

Kicsit én flame-nek tartom a Windows vs. Linux vitát. :upsz:

 

Abban igazad van GS, hogy éppen azért lett kitalálva a Linux, hogy ingyenes legyen. De Linus Torvalds akkor még nem gondolta volna, hogy az egyszerû kis 386-osra írt kernele milyen hatalmas ütemben fog fejlõdni...

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)
Ne a SuSE alapján ítéljétek meg a Lunux-ot, hanem mondjuk egy Debian, Red Hat, vagy Mandriva alapján.

Az egyetlen KIFEJEZETTEN otthoni felhasználóknak szánt Linux a SuSE. Ez a fórum meg nem Linuxfórum, ahol az érdeklõdõk konzol-vezérlést szeretnének tanulni. Meg úgy kellene végigvinni végre a SuSE 9.3-as topicot, hogy itt csak errõl esik szó. Kellene csinálni mindegyik disztribuciónak külön topicot, és ott lehetne róluk beszélni. :)

 

Greene: A SuSE-nak semmi köze a Debianhoz. Én a Linuxot az alapján itélem meg, amire használni akarom. Ha a Debian alapján kellene megitélnem ... Kérdezd meg errõl Zwiebit, mi a véleményem a Debianról, és mi a SuSE-ról. 8) Nekem a Linux a SuSE-nál kezdõdik, és ott is fejezõdik be. Nekem tökéletesen megfelel, semmi bajom nincs vele, annak ellenére, hogy a betütipusai eltérõek a Windowsban megszokottaktól. De semmi több. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest GoodSpeed
Abban igazad van GS, hogy éppen azért lett kitalálva a Linux, hogy ingyenes legyen. De Linus Torvalds akkor még nem gondolta volna, hogy az egyszerû kis 386-osra írt kernele milyen hatalmas ütemben fog fejlõdni...

Így van, és Õ milliárdos lett mégis.

Link to comment
Share on other sites

aty

Linus nem éppen milliárdos. Hol láttad Te ezt? Aki milliárdos lett a számítástechnikából, anélkül hogy valamit is letett volna az informatika asztalára, az Steve Ballmer.

Link to comment
Share on other sites

breinichadam

Megmondjam, hogy szerintem mi a baj a SuSe-val? Az, hogy a linux a konzolos használatra épül. A SuSe viszont mindent grafikus felületen akar megoldani.

Egyébiránt, tudom, hogy ez itt a suse topicja, de azért kicsit általánosabban is beszélnék az elõttem felvetett témáról.

Tehát, a suse példának okáért nem is az eredeti "vanilla" kernelt használja hanem egy általuk erõsen módosítottat.

Hardwaretámogatottság: azért figyelembe kell venni, hogy a windows otthoni felhasználóknak készül elsõsorban. Ha azt nézzük, hogy például a NetBSD jelenleg 55 architektúrát támogat, akkor elég feltûnõen el van maradva a win.

 

A suse-nak az a baja, hogy megpróbálták a huszárvágást, de elkövettek pár nagy hibát: pénzért árulják, gyakoriak a kiadások. H azt mondták volna, hogy mi egy desktop linuxot akarunk készíteni, itt van az alapanyag, és szisztematikusan elkezdték volna átalakítani, átírni, a felmerült problémákat kijavították volna, és amikor kész van, csak akkor adják ki, akkor most jobban állnának. Kb. úgy mint a Mac OSX. [itt jön be a letisztázás fontossága: az OSX-nél tudják, hogy milyen hardwarre kell fejleszteni]

A suse elkezdett mindenfelé kapkodni, összelapátoltak valamit aztán elkezdték pénzért árulni.

 

Amúgy, a lefordított kernel 1-2 MB tömörítve (így tárolódik a vinyón). Mikor elindítjuk a rendszert, a kernel image betöltõdik a memóriában létrehozott ramdiskbe. Így 3-5 MB helyet foglal.

A kernel forrás 30 MB tömörítve. Kicsomagolva 200 MB, ám ez éppenséggel 23 architektúrához tartalmazza a szükséges eszközöket. Az eredeti kernelhez mindig letölthetõ egy upgrade patch, ez csak pár mb.

 

Annyit írtam, hogy már elfelejtettem azokat, amiket még le akartam írni, de mindegy :) Majd ha megint eszembe jut, leírom.

 

@MiniDisc: véleményed a SuSe-ról: nagyon jó, csak mégsem, a Debiant pedig utálod :) Sajnálom...

De én akkor is maradok a Debiannál. Nem véletlenül gazdálkodik 386GB tárhelyen... [Win: 14GB - kell az ActiveSynchez :); BSD: 30 GB]

 

Zwiebi

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)
@MiniDisc: véleményed a SuSe-ról: nagyon jó, csak mégsem, a Debiant pedig utálod :) Sajnálom...

De én akkor is maradok a Debiannál.

Persze, hogy maradsz. De azt is említsd már meg, hogy mire használod. És most nehogy azt mondd, hogy MSN-ezni is azon szoktál, mert ugye, a Win2003-on is lehet Age of Empirezni ... De kérdés, hogy arra való e? (Debian=okosbubus gépe ;);):D:D , tehát valami olyasmire 10000%-osan tökéletes.) A SuSE más kérdés. Nekem mindig is az lesz a Linux, és remélem, hogy mire elér a 10.0-ig, kinövi a gyermekbetegségeit. :)

Link to comment
Share on other sites

breinichadam

Okosbubust nem kell moderálni, egy bizonyos személyre értette, én értem a célzást, Ti nem :D

Mire használom? :hááát: Arra amire egy számítógépet szoktak. Teljesen megfelel desktop rendszernek is [legalábbis nekem]. De a szerveren is ez megy....

Játszani pedig úgysem szoktam.

 

Zwiebi

 

Ne idézz be elõtted íródott teljes hozzászólást! <PF>

[bocsi, törölni akartam belõle, de kiment a fejembõl, és csak a végét szedtem ki]

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

A SuSE 9.3 felismeri a SATA HDD-t? Vagy ehhez is kell driver külön?

Link to comment
Share on other sites

eremit

Ez engem is érdekelne! És még az is, hogy a Virtual PC-re vajon fel lehet tenni? Elvileg igen.

Link to comment
Share on other sites

breinichadam

Ismeri, /dev/sda általában az elérése.

 

Zwiebi

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Öööö oké, de úgy értettem, hogy üres lemezre menne a Linux. Erre települne. Így is megy a SuSE-nak?

Link to comment
Share on other sites

Greene

@Eremit: Inkább VMware-re lehet feltenni.

 

@MD: Ha a megfelelõ kernellel indítod a telepítõt akkor elvileg igen.

Link to comment
Share on other sites

aty

- Nagymama, miért olyan nagy a pofád?

- Mert Debian Linuxot használok Piroskám...

 

Sajnos még mindig az a tévhit él, hogy a Debian a nagyképû kompjútermániákusok operációs rendszere. Pedig igazán logikus kis rendszer, és ugyanúgy alkalmas desktop feladatokra. Ugyanaz a KDE van elõtted, ugyanaz a Firefox lehet a böngészõd, ugyanaz az Amarok az mp3 lejátszód.. teljesen ugyanabban a környezetben dolgozhatsz mint Suse alatt. Szóval nem értem miért kell különbséget tenni ez alapján.

Egyébként kibékítésnek ott az Ubuntu, direkt desktop célra fejlesztett Debian-alapú OS. De ott a leírás róla az ehavi PCWorldben!

 

Közben hálistennek visszatért a téma az eredeti kerékvágásba, úgyhogy ez már OFF kategória lassan :)

Link to comment
Share on other sites

breinichadam

MiniDisc: elvileg fel kell mennie. Gyakorlatban -> Suse... Ki tudja... De szerintem 99,5%, hogy felmegy.

 

Zwiebi

 

u.i.: aty: én is ezt mondom. Egy másik fórumon ezért is ajánlgattam tanulásra. Mert ez legalább azt csinálja amit mondok neki, és átgondolt, logikus rendszer...

Link to comment
Share on other sites

ProFiler
A SuSE 9.3 felismeri a SATA HDD-t? Vagy ehhez is kell driver külön?

Nem kell külön, alapból felismer minden típust. Még a SATA2-t és az NCQ-t is ismeri.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

eremit

VMware - Ár = 299 US$. Jó borsos!

Link to comment
Share on other sites

aty

30 napig ingyenes a VMWare regisztrációs kulccsal. Illetve a regisztrációs kódot akárhányszor lekérheted, tehát annyi a dolgod hogy havonta újat kérsz és megy.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...