Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Idõjárás - Meteorológia - Viharvadászat


Stauffenberg

A kérdés a viharvadászattal kapcsolatos:  

97 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

-Dan-

Update: Eleredt az elsõ, hatalmas felhõ villámok cikáznak, de elég távoliak, a villám után a dörgés általában 5-9 másodperc, de annyira erõsek, hogy bevilágítják a fél látóteret. Talán lesz ebbõl fotó is :)

Na ez már nem hangzik rosszul, remélem sikerült lõnöd pár képet ^^ Erre változatlanul esik, hûvösebb is van, és totál punnyadt hangulat... Villámok nem lesznek felénk :\

Btw ez után tényleg jön az õszi idõ? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

KeLa

Uh, már délután is voltak rövidebb záporok, de most krvára elkezdett esni és mellette elég erős szél is fúj... viszont a java még csak most jön :D

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Na ez már nem hangzik rosszul, remélem sikerült lõnöd pár képet ^^ Erre változatlanul esik, hûvösebb is van, és totál punnyadt hangulat... Villámok nem lesznek felénk :\

Btw ez után tényleg jön az õszi idõ? :unsure:

Az a nyugati zivatarlánc még biztató lehet én várom hogy ideérjen, kíváncsi vagyok mi sül ki belõle. Közben átvonult felettünk a zivatargóc, csináltam is stop-motion videót, igyekszem gyorsan összedobni és megy fel youtube-ra. (Mégsem megy... elkészítettem a videót, erre csak mentésnél jelezte a gyökér Sony Vegas Platinum, hogy kapjam be, mert lejárt az iskolai verzió, kérjek a rendszergazdától újra hozzáférést... szóval leghamarabb jövõhéten megyek vissza fõsulira, akkor tudom újra regisztrálni).

Uh, már délután is voltak rövidebb záporok, de most krvára elkezdett esni és mellette elég erõs szél is fúj... viszont a java még csak most jön :D

A helyszínt légyszíves jelöld meg, így nem tudjuk, hol hol is van a vihar :unsure:

Most egyébként itt a Tétényi fennsík környékén is elkezdett újra esni és a szél is kezd feltámadni. Megint kezdek bizseregni :D :P

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Helyzetjelentés:

2009. 09. 04. - 21:55

Helyszín: Tétényi fennsík, Dél-Buda, Érd környéke

Jelenség: Intenzív csapadék kihullás és villám aktivitás. A korábbi felhõvillámokat felváltották a földfelszín felé irányuló lecsapó villámok. A villámok hatalmas töltéssel rendelkeznek, sûrûsége kb. 1-2 villám / perc. A teljes látóhatárt megvilágító kisülést, kb. 15-30 másodperc hosszan elnyúló dörgés követ, mely roppant nagy kiterjedésû felhõzetre utal. Ahogy a radarképen is látszik két zivatar lánc között "rekedtünk", villámfotóval próbálkozom, de az intenzív esõzés ennek gátat szab.

Radarkép:

IPB Image

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

Nem lehet kispályás, egyre jobban sajnálom h minket elkerült :S

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Nem lehet kispályás, egyre jobban sajnálom h minket elkerült :S

Durva villámok voltak, nem a sûrûségükkel "hódítottak", hanem a hatalmas erejükkel. Hatalmas fénnyel jártak és a teljes látható égboltot megvilágították.

Ezzel egy idõben megérkezett a hideg is, a nyugati országrészben mértek már 11°C-os hõmérsékletet is.

Link to comment
Share on other sites

Bice

Durva villámok voltak, nem a sûrûségükkel "hódítottak", hanem a hatalmas erejükkel. Hatalmas fénnyel jártak és a teljes látható égboltot megvilágították.

Ezzel egy idõben megérkezett a hideg is, a nyugati országrészben mértek már 11°C-os hõmérsékletet is.

Illetve egész Tiszántúl piros riasztás alatt van. Itt is csak esõ volt, meg maximum 10-15 villám, de nem nagyok. Bánom, hogy nem maradtam mára még Pesten.

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

Illetve egész Tiszántúl piros riasztás alatt van. Itt is csak esõ volt, meg maximum 10-15 villám, de nem nagyok. Bánom, hogy nem maradtam mára még Pesten.

Piros riasztás :blink: Nem is tudom mikor hallottam, hogy kiadták volna utoljára :unsure: Eléggé durva elképzelni úgy, hogy nálunk még csak a szél se fújt egész nap :\

Durva villámok voltak, nem a sûrûségükkel "hódítottak", hanem a hatalmas erejükkel. Hatalmas fénnyel jártak és a teljes látható égboltot megvilágították.

Ezzel egy idõben megérkezett a hideg is, a nyugati országrészben mértek már 11°C-os hõmérsékletet is.

Nagyon ütõs látvány lehetett, rettentõ módon sajnálom h kimaradtam belõle. Idén nyáron nem nagyon voltak felénk nagy villámok, és valszeg már nem is lesznek... Majd talán jövõre...

Am nálam a szobaablakban 13°C van perpill...

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Illetve egész Tiszántúl piros riasztás alatt van. Itt is csak esõ volt, meg maximum 10-15 villám, de nem nagyok. Bánom, hogy nem maradtam mára még Pesten.

Már csak a Közép-tiszántúli régióra van kiadva érvényes piros riasztás:

IPB Image

Az idokep.hu tanúsága szerint a vihar a Tiszántúlon tombolt csak igazán. A hatalmas szélerõsség volt a legpusztítóbb, több városban is szünetel a közvilágítás, sok helyen tetõket bontott és fákat csavart ki a szél, emellett jelentõs mennyiségû csapadék is hullott. Pontos adatok valószínûleg csak reggelre lesznek.

Engem elsõsorban a legerõsebb illetve átlag szélerõsség érdekelne, illetve, hogy alakultak-e ki újabb szupercellák.

Szerk: Ahogy nézem pont ebben a pillanatban vették le a piros riasztást, így kijelenthetõ, hogy a zivatarrendszer átvonult az országunkon. Elég nagy eséllyel az év utolsó nyári zivatarától búcsúzhatunk, persze még megeshet, hogy a hajnali órákban, vagy holnap még kialakulnak elszórtan zivatar gócok, de a java átvonult (és utolsó vihar módjára elég alaposan ki is tombolta magát).

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg
Update: Ha még ébren vagytok akkor tekintsetek fel az égre! Egyszerûen elképesztõen gyönyörû! Teljesen tiszta az ég, telihold van és kisebb felhõ foszlányok úsznak a holdfényben. Reggel mutatok fotókat is, most már nincs erõm felrakni õket gépre :)
Link to comment
Share on other sites

SH4D0W

Olvasgattam a topicot, mióta elindult, és tetszik a téma :)

Tegnap napközben felénk is szép idõ volt, este épp a gép elõtt ültem, és egyszer csak hallottam, hogy dörög, majd elkezd csapkodni az esõ. Rögtön kaptam is a fényképezõért, az állványért meg az esernyõért, és rohantam ki. Kint iszonyat hangulatos volt, ahogy hallottam a szél süvítését, belekapott a hajamba, hallgattam a dörgést, az égen villámok cikáztak, és éreztem, hogy JÖN! Durva jó volt B) Tényleg jött, fél perc alatt szétáztam, miközben arra figyeltem, hogy egyik kezemben az állvánnyal ne törjem össze a gépet, a másik kezemben pedig a kinyitott esernyõvel valahogy átférjek a kb. 1.5 méter széles bejáraton :D

IPB Image

Az egyetlen kép a kb. 90-bõl, amin látszik is valami...

---

Most elég borult, szürke az ég, fújdogál egy picit a szél, de nincs semmi különös.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
-Dan-

Tegnap voltak valaki felé villámok? Minket megint elkerültek :\

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Tegnap voltak valaki felé villámok? Minket megint elkerültek :\

Én láttam tegnap, meg tegnapelõtt gyülekezõ felhõket, meg pár napja elég szeles volt az idõjárás, de vihar nem volt, maximum egy kis esõ. Sajnos a viharszezonnak már vége, az idõjárás õszire fordult, ami nem nagyon ad olyan körülményeket, melyek ideálisak lennének viharok kialakulására.

Így sajnos maradnak többnyire a langy õszi esõk és nagy ritkán egy kis szél és villámok. De nyári viharokra már aligha lehet számítani.

De persze ez minket ne keserítsen el, ilyenkor is meg lehet figyelni a légköri jelenségeket, na meg lassan neki kéne állnom megcsinálni a videómat amit a nyár során csináltam. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
-Dan-

De persze ez minket ne keserítsen el, ilyenkor is meg lehet figyelni a légköri jelenségeket, na meg lassan neki kéne állnom megcsinálni a videómat amit a nyár során csináltam. :)

Majd ha készen lesznek - és meg akarod osztani õket a nagyvilággal - adjál linket plz, mert kíváncsi lennék rájuk :)

Am most ahogy megnéztem az elõrejelzést, nagyon hûvös lesz a jövõ hét - kedd éjszakára még havasesõt is mond hozzánk az Accuweather :huh:

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Majd ha készen lesznek - és meg akarod osztani õket a nagyvilággal - adjál linket plz, mert kíváncsi lennék rájuk :)

Am most ahogy megnéztem az elõrejelzést, nagyon hûvös lesz a jövõ hét - kedd éjszakára még havasesõt is mond hozzánk az Accuweather :huh:

Természetesen ide szaladok elsõnek a linkkel. De sajnos annyi dolgom van, hogy kevés idõm van rá, hogy elkészítsem. :(

Igen, jövõhéten hideg lesz, fõleg, hogy pénteken elérte az országot egy több hullámban érkezõ hidegfront, az éjjel folyamán pedig az elsõ hullám nyomán érkezõ, alacsony intenzitással kihulló, nagy mennyiségû csapadék is eláztatott minket. Záporok és zivatarok helyenként elõfordulhatnak, fõleg, hogy meglehetõsen erõteljes a feláramlás, hatalmas gomoly felhõk alakulnak ki (megyek is majd fotózni õket 1 óra múlva), remélem ha lesz zuhé akkor az nem az unalmas õszi esõ lesz, hanem egy igazi vihar és ha lehet akkor még nappal. :)

A jövõhetet pedig a hidegfront második hulláma fogja alakítani, mely az egész térséget lehûti majd, eléggé csípõs hidegekre lehet számítani, olyannyira, hogy a havasesõ mellett közepes mennyiségû fagyott csapadék (jellemzõen hó) is eshet a hegyvidékes területeken.

(Remélem a Normafánál is lesz jó nagy hó, megyek akkor szánkózni :P).

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

A jövõhetet pedig a hidegfront második hulláma fogja alakítani, mely az egész térséget lehûti majd, eléggé csípõs hidegekre lehet számítani, olyannyira, hogy a havasesõ mellett közepes mennyiségû fagyott csapadék (jellemzõen hó) is eshet a hegyvidékes területeken.

Hát könnyen elõfordulhat, hogy hozzánk már ma estére is ideér valami kis havasesõ (esetleg hó). Van kemény 8-9 fok, nagyon hideg szél és elég komoly felhõk - próbáltam valami képet is csinálni, de nem adja vissza eléggé sajnos... Ha érdekel vkit feltölthetem azért.

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Hát könnyen elõfordulhat, hogy hozzánk már ma estére is ideér valami kis havasesõ (esetleg hó). Van kemény 8-9 fok, nagyon hideg szél és elég komoly felhõk - próbáltam valami képet is csinálni, de nem adja vissza eléggé sajnos... Ha érdekel vkit feltölthetem azért.

Engem érdekel. Mondjuk itt is jól meg lehetett figyelni a felhõk alakját amikor elkezdett felszakadozni a felhõzet. Roppant erõs a feláramlás (ami érthetõ is) és a szélerõ is meglehetõsen viharos. Reggel az útinformban hallottam, hogy éjfélig minimum marad a narancssárga riasztás az ország teljes területére.

Éjszakára viszont valóban ideérhet valamilyen csapadék, és mivel talaj menti fagyokra lehet számítani, ezért az alacsonyabb területeken havas esõ, a hegyvidékes területeken pedig havazás is elõfordulhat.

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

Engem érdekel. Mondjuk itt is jól meg lehetett figyelni a felhõk alakját amikor elkezdett felszakadozni a felhõzet. Roppant erõs a feláramlás (ami érthetõ is) és a szélerõ is meglehetõsen viharos. Reggel az útinformban hallottam, hogy éjfélig minimum marad a narancssárga riasztás az ország teljes területére.

Éjszakára viszont valóban ideérhet valamilyen csapadék, és mivel talaj menti fagyokra lehet számítani, ezért az alacsonyabb területeken havas esõ, a hegyvidékes területeken pedig havazás is elõfordulhat.

Na akkor itt a kép:

(néhol kiégett, a színek is bénák, de hirtelenjében ennyire futotta :\)

IPB Image

Az esti idõjárást pedig a saját bõrömön is megtapasztalhatom, mivel nemsokára indulok el itthonról; és nem is érek haza olyan 1-2ig. Remélem lesz éjfél körül egy kis hóesés, hangulatos lenne - csak ne esõ legyen, mert nem díjaznám ha a hideg szél a méghidegebb vizet csapná a képembe...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
-Dan-

Na ideért hozzánk a tél elsõ jele, órák óta szakadó havasesõ formájában. Nincs is sok kedvem bemenni a déli elõadásomra :D

Mindazonáltal kíváncsi leszek, hogy hûl-e majd a levegõ annyit, hogy átmenjen tiszta havazásba.

Link to comment
Share on other sites

_AATT_

Na ideért hozzánk a tél elsõ jele, órák óta szakadó havasesõ formájában. Nincs is sok kedvem bemenni a déli elõadásomra :D

Mindazonáltal kíváncsi leszek, hogy hûl-e majd a levegõ annyit, hogy átmenjen tiszta havazásba.

Nálunk már tiszta hó esik :D igaz elolvad :(

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

Nálunk már tiszta hó esik :D igaz elolvad :(

Nálunk is havazik vagy 2 órája tisztán, csak nem akartam 3 kommentet írni egymás után :D Am a földön nálunk is elolvad, de a háztetõkön néhol meg-megmarad ^^

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Nálunk is havazik vagy 2 órája tisztán, csak nem akartam 3 kommentet írni egymás után :D Am a földön nálunk is elolvad, de a háztetõkön néhol meg-megmarad ^^

Jó nektek... itt csak rohadt hideg van és csípõs szél fújdogál... meg néha-néha elered valami esõ szerû valami...

Szóval itt semmi említésre méltó nem történt a napokban. :D

Jajj bárcsak tavasz lenne és kezdõdne a következõ viharszezon... :(

Link to comment
Share on other sites

_Tigris_

A télnek van egy különleges illata, amit az elmúlt napokban elkezdtem érezni. Már tényleg csak a hó hiányzott volna (sajna lett helyette esõ, amit viszont nagyon nem birok).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Bice

Képzeljétek, a suli könyvtárában megtaláltam Aigner Szilárd disszertációját, ami természetesen jeles. :D Jó volt belelapozgatni.

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Képzeljétek, a suli könyvtárában megtaláltam Aigner Szilárd disszertációját, ami természetesen jeles. :D Jó volt belelapozgatni.

Hehh :D Nem lehet lefénymásolni? :rolleyes: Mi volt a témája egyébként?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...