Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Idõjárás - Meteorológia - Viharvadászat


Stauffenberg

A kérdés a viharvadászattal kapcsolatos:  

97 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Bice

A Nyírségben jelenleg egy szupercella okoz heves idõjárási jelenségeket, Tatán és Komárom környékén jégesõ pusztított. Várhatóan fél órán belül Budapestet is elérheti a zivatar rendszer déli szárnya.

Tatán szép kis felhõzet alakult ki. :) Majd dobok fel este képeket, csak most lusta vagyok feltölteni õket.

Nem bírtam: http://www.szupercella.hu/index.php?x=medi...amp;albumid=869 :D

A felhők Tatabányáról készültek, de Tata irányába fotóztam. (direkt felmentem a plázánk tetejére, ahonnan még a szeku is lezavart. :D De sajna nem jött erre a vihar.)

Link to comment
Share on other sites

arazu

Én nem vagyok egy nagy idõjárás szakértõ,de azért sokszor megnézem neten, hogy miként alakul idõjárásunk.VKi elmondaná, hogy nyugaton miért vannak nagyon viharok és több esõ mint közép magyarországon?(konkrétan alföldre gondolok)

Én annyit logikáztam ki ezzel a kérdéssel kapcsolatban, hogy mivel az Alföld az alföld, ezért ott kisebb a csapadékhozam. 100 méterenként 30-40 mm-t változik a csapadékhozam... Nyugaton meg ott van az Alpokalja, Dunántúli-Khg...

Tess

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Én annyit logikáztam ki ezzel a kérdéssel kapcsolatban, hogy mivel az Alföld az alföld, ezért ott kisebb a csapadékhozam. 100 méterenként 30-40 mm-t változik a csapadékhozam... Nyugaton meg ott van az Alpokalja, Dunántúli-Khg...

Tess

Igen, de a csapadékhozam csak a következménye a viharoknak/esõzéseknek. Ennek a jelenségnek pedig az az oka, hogy a viharok általában Nyugat-Európából érkeznek hozzánk, és mire elérnék az alföldet már vagy elhalnak, vagy ÉK-Magyarország felé haladnak tovább és ott lépnek ki az országból.

Ja és nemrég jöttem le a tetõrõl, vagy 1 órán keresztül fotóztam a villám aktivitást ami Pest megye keleti részén tombolt (valóban tombolt, más szót nem tudok rá használni, másodpercenkénti 2-3 villámcsapás volt a jellemzõ a legaktívabb idõszakban).

Sajnos értékelhetõ villámfotó nem sikeredett, de hála az állványra szerelt gépnek és a 20 másodperces záridõknek egész jól megörökítettem ahogy átvonult a vihar, szép kis stop-motion videó lesz belõle (a képeket lepörgetve mozgókép lesz belõle). Na megyek is gyorsan összebarkácsolom a képeket, megy majd fel videómegosztóra :)

Update: Elkészült a videó, lehet bámulni HD felbontásban. B)

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

Nah felénk készülõdik valami, távolban már villámlik, meg az égdörgést is ide lehet hallani... A fényképezõmet nemrég tettem rá töltõre, remélem tudok csinálni pár fotót ha lesz valami komolyabb villámtevékenység :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Bergamo

Nálunk reggeltõl szemerkél az esõ, de semmi komoly. Se villám, se égzengés, semmi. Elég nyugis sajna :) Lõttem egy két shotot, de semmi különös. Szürke minden.

IPB Image

IPB Image

IPB Image

IPB Image

Egyébként régóta szemezem a topikkal, nagyon jó ötletnek tartom szóval lehet rám számítani a késõbbiekben is :)

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

Nálunk reggeltõl szemerkél az esõ, de semmi komoly. Se villám, se égzengés semmi. Elég nyugis sajna :) Lõttem egy két shotot, de semmi különös. Szürke minden.

[...]

Egyébként régóta szemezem a topikkal, nagyon jó ötletnek tartom szóval lehet rám számítani a késõbbiekben is :)

Nálunk se lett végül semmi extra, 4-5 komolyabb villám meg égdörgés, aztán csendes esõ... Fél óránként néha még meg-megvillant az az ég, azt annyi.

Most meg hasonlóan szürke, unalmas idõ van :\

Link to comment
Share on other sites

Bergamo

Nálunk se lett végül semmi extra, 4-5 komolyabb villám meg égdörgés, aztán csendes esõ... Fél óránként néha még meg-megvillant az az ég, azt annyi.

Most meg hasonlóan szürke, unalmas idõ van :\

Most egy picit jobban rákezdett, de villám még mindig sehol. Mondjuk a fecskék így is megbolondultak. Itt cikázik egy nagy tömeg a házunk körül.

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Nálunk reggeltõl szemerkél az esõ, de semmi komoly. Se villám, se égzengés, semmi. Elég nyugis sajna :) Lõttem egy két shotot, de semmi különös. Szürke minden.

[...]

Egyébként régóta szemezem a topikkal, nagyon jó ötletnek tartom szóval lehet rám számítani a késõbbiekben is :)

Itt sem volt semmi komoly, hacsak a nagy lehûlés nem nevezhetõ annak. A reggeli órákban kissé homályos fejjel tántorogtam haza és jól kijózanított a vacogtató hideg :D Na de komolyra fordítva a szót: A délelõtti és délutáni órákban egy hidegfronttal érkezõ zivatarlánc vonult át, heves idõjárási eseményeket nem, vagy csak elvétve okozott, ellenben több helyen volt heves csapadék kihullás. A zivatar éppen ezekben az órákban szórja meg esõvel a keleti országrészt és pár órán belül el is hagyja az országot.

(Ennek csak azért néztem utána, mert reggel fél órát késett a vonatom és vacoghattam a pályaudvaron).

Egyébként örülök, hogy egy új taggal bõvült a topik! :) (Csak kár, hogy vége a viharszezonnak, de ettõl függetlenül más idõjárási eseményeket is meg lehet figyelni).

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

A napokban egy meteorraj érkezik (pontosabban már itt van) így sok hulló csillagot lehet megfigyelni tiszta idõben. Itt éjfél körül még vékony felhõ réteg borította az eget, de most úgy ahogy tiszta az ég, kimentem a kertünkbe és 10 perc alatt láttam kb 5-6 hullócsillagot.

Az idokep.hu szerint óránként akár 200 olyan meteort is meg lehet figyelni amely a föld légkörébe lépve ég el.

Szóval akit érdekel az éjszaka kémlelje az eget, most igazán sokat lehet kívánni :)

Link to comment
Share on other sites

Adamcell

A napokban egy meteorraj érkezik (pontosabban már itt van) így sok hulló csillagot lehet megfigyelni tiszta idõben. Itt éjfél körül még vékony felhõ réteg borította az eget, de most úgy ahogy tiszta az ég, kimentem a kertünkbe és 10 perc alatt láttam kb 5-6 hullócsillagot.

Az idokep.hu szerint óránként akár 200 olyan meteort is meg lehet figyelni amely a föld légkörébe lépve ég el.

Szóval akit érdekel az éjszaka kémlelje az eget, most igazán sokat lehet kívánni :)

Én egy szálat nem láttam sajnos, pedig ha minden igaz a perseus kivehetõ volt, de nemtudom egyébként miért, azt értem, hogy városi fényben nehezebb látni az égen bármit is, de könyörgöm elég ahogy a földre ér, csak látni abból is valamit :rolleyes: lett volna mit kivánnom

Link to comment
Share on other sites

Bergamo

A napokban egy meteorraj érkezik (pontosabban már itt van) így sok hulló csillagot lehet megfigyelni tiszta idõben. Itt éjfél körül még vékony felhõ réteg borította az eget, de most úgy ahogy tiszta az ég, kimentem a kertünkbe és 10 perc alatt láttam kb 5-6 hullócsillagot.

Az idokep.hu szerint óránként akár 200 olyan meteort is meg lehet figyelni amely a föld légkörébe lépve ég el.

Szóval akit érdekel az éjszaka kémlelje az eget, most igazán sokat lehet kívánni :)

Köszi az infót ^^ Este kémlelem az eget :)

Link to comment
Share on other sites

Adamcell

Szerintem már nincs <_<

Aug11-12-re volt írva

Link to comment
Share on other sites

Bergamo

Szerintem már nincs <_<

Aug11-12-re volt írva

Az kár. Mondjuk most amúgyis elég felhõs felénk az ég, szerintem esni is fog, szóval tuti nem láttam volna belõle semmit :)

Valahogy ilyesmi helyzet van nálunk:

IPB Image

IPB Image

IPB Image

Link to comment
Share on other sites

Adamcell

Az kár. Mondjuk most amúgyis elég felhõs felénk az ég, szerintem esni is fog, szóval tuti nem láttam volna belõle semmit :)

Hát igen, ez eleve a lehetetlen kategória, ha nem lenne felhõs sem látnád, másrészt ha este is ilyen marad... hát kár érte én sem láttam

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Hát igen, ez eleve a lehetetlen kategória, ha nem lenne felhõs sem látnád, másrészt ha este is ilyen marad... hát kár érte én sem láttam

Nálunk így alakult az idõjárás, eleinte erõsen felhõs volt, de már kezd tisztulni az ég (bár azóta egy újabb fátyol réteg megint kezd képzõdni, valamint a távolban csapadékot hozó zápor felhõzet is megjelent).

IPB Image

IPB Image

Link to comment
Share on other sites

Adamcell

Hát én már nem mutatom meg, de napos itt is:D bár egy kis esõ befigyelt pár órája, amúgy is kezdtem hiányolni

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
-Dan-

Úgy tûnik, hogy a nyugati határszélen készül valami...

IPB Image

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

Ma hajnalban volt felénk egy jóképû vihar. Éppen lent voltam nagyiéknál, így képet nem tudtam csinálni (már megint <_<), de fél4 körül jelentek meg az elsõ villámok Sopron felõl. Utána olyan 4 körül ért el a faluba, és 2-5 másodpercenként villámlott, nagyon kemény volt. Sacce fél5ig bámulhattam az idõjárást, aztán utána bealudtam - de amikor felébredtem 9 után, még akkor is dörgött az ég (bár villámokat akkor már nem lehetett látni).

Mindenesetre volt néhány szép lefelé ágazó villám, így a nyár végére kellett egy ilyen :)

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Ma hajnalban volt felénk egy jóképû vihar. Éppen lent voltam nagyiéknál, így képet nem tudtam csinálni (már megint <_<), de fél4 körül jelentek meg az elsõ villámok Sopron felõl. Utána olyan 4 körül ért el a faluba, és 2-5 másodpercenként villámlott, nagyon kemény volt. Sacce fél5ig bámulhattam az idõjárást, aztán utána bealudtam - de amikor felébredtem 9 után, még akkor is dörgött az ég (bár villámokat akkor már nem lehetett látni).

Minden esetre volt néhány szép lefelé ágazó villám, így a nyár végére kellett egy ilyen :)

Itt sajnos az egész napos borult idõn, mérsékelt szélen és némi esõn kívül semmi sem volt... elmosta a kerti bográcsozást, így holnapra kellett halasztani.

Reméltem, hogy ezért cserébe lesz valami nagyobb felhajtás is, de nem volt semmi (eddig legalább is, ki tudja mit hoz még az éjszaka).

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

A Dunántúl déli és keleti részén szupercellák kialakulására is számítani lehet az esti órákban. Akik ott élnek azok azért jelenthetnék ha valami különleges történik, esetleg a fotókért is hálásak lennénk. Fõleg, hogy ez lesz az utolsó nyári zivatar hullám.

Én éppen most láttam egy kialakuló tubát, de mire elszaladtam a gépemért már elhalt. Remélem lesznek szép villámok éjszaka, szívesen fotóznám õket! :)

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

A Dunántúl déli és keleti részén szupercellák kialakulására is számítani lehet az esti órákban. Akik ott élnek azok azért jelenthetnék ha valami különleges történik, esetleg a fotókért is hálásak lennénk. Fõleg, hogy ez lesz az utolsó nyári zivatar hullám.

Én éppen most láttam egy kialakuló tubát, de mire elszaladtam a gépemért már elhalt. Remélem lesznek szép villámok éjszaka, szívesen fotóznám õket! :)

Bár én se nem a déli, se nem a keleti részén élek a Dunántúlnak, erre nem hiszem hogy lesz valami :\ Hideg van (15-16°C) meg szakad az esõ dél óta... Sajnálom hogy a nyár utolsó viharából kimaradok :\

Mindenesetre ha valaki készít 1-2 fotót, én is szívesen fogadnám õket :)

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Bár én se nem a déli, se nem a keleti részén élek a Dunántúlnak, erre nem hiszem hogy lesz valami :\ Hideg van (15-16°C) meg szakad az esõ dél óta... Sajnálom hogy a nyár utolsó viharából kimaradok :\

Mindenesetre ha valaki készít 1-2 fotót, én is szívesen fogadnám õket :)

Erre nagyon gyûlnek a felhõk, szerencsére én a Tétényi fennsík közelében élek (Budai hegységtõl dél-keletre) így a Budapestet elérõ viharok itt még teljes erõvel szoktak tombolni. Remélem lesz valami, mert az idokep.hu automatikus zivatarkövetõ rendszere szerint nemsokára elér Martonvásár, Ercsi, Érd, Százhalombatta környékére a zivatargóc.

Pécs környékérõl jelentettek még kialakuló szupercellát, remélem lesz itt is valami izgi még mielõtt lemenne a nap.

Jelenleg így néz ki az ég, még semmi extra, de szemerkél az esõ:

IPB Image

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg
Update: Eleredt az elsõ, hatalmas felhõ villámok cikáznak, de elég távoliak, a villám után a dörgés általában 5-9 másodperc, de annyira erõsek, hogy bevilágítják a fél látóteret. Talán lesz ebbõl fotó is :)
Link to comment
Share on other sites

Bice

Érdemes megnézni a radaron, hogy milyen szép kis lánc jön nyugat felõl. :)

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Érdemes megnézni a radaron, hogy milyen szép kis lánc jön nyugat felõl. :)

Most a Dél-Buda térségében lévõ cella éppen felettünk van, de az erõs villám aktivitáson és a közepesen erõs szélen kívül semmi extra nincs, még a csapadék kihullás sem túl intenzív

IPB Image

Egyébként valóban szép láncba fejlõdött zivatargóc közelít nyugati irányból, de én jelenleg a fejem felett zajló eseményekre koncentrálok.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...