Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Kertészkedés, növényápolás


Leon121

Recommended Posts

Leon121

Elvirágoztak a cseresznyefák, meg a meggyfák, pár napig olyan sziromeső volt, mint amit az animékben lehet látni. :) Kíváncsian várom a termést, főleg a meggyet. Ahogy nézem, lesz rajta szép számmal, már kezdenek nőni, de a méretüket persze még nem tudom. Remélem tényleg kicsit nagyobb lesz, mint volt. Nemsokára végeznek a ház körüli felújításokkal, a vakolás kész, még majd festeni kell, és utána el lehet kezdeni a gyepesítést. Nagy reményeket még nem fűzök hozzá, de jó lenne már, ha tényleg füvet nyírnék, és nem gazt, mint most. :D 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Leon121

Update: Talán egy hangyányit nagyobbak lettek a meggyek, mint tavaly, de lehet, hogy csak azt látom, amit látni szeretnék. :D Mindenesetre határozottan jobban hozzá lehet férni, nem akkora dzsumbuj, mint volt. Eddig 10 üveggel raktunk el az első eresztésből, de még szerintem egy 6-8 üveggel valószínűleg lesz, csak azok még nagyon nem voltak elég pirosak. Holnap elvileg szabin leszek, és azt is intézzük. Viszont egy kicsit még mindig lehet ritkítani rajta, most szedéskor tapasztaltam, szóval ősszel még pofásítok majd rajta kicsit. :) 

Közben érik a cseresznye is, remélem nem rohad úgy el, mint tavaly, bár ez a sok esőzés, ami mostanában van, nem hiányzott már neki... Viszont teli van bogarakkal, poloskák is mászkálnak rajta, hát tavaly ilyen nem volt. Nehezíti a helyzetet, hogy a benti cseresznyefa alatt jelenleg fel van ásva vízvezetéknek a talaj, szóval necces, hogy hogyan férek hozzá.

Meg van a ház előtt egy másik baaaazinagy cseresznyefa, öreg is már, azt le akarjuk majd gallyaztatni (szakemberrel muszáj, én 9 fokú létráról el se érem az alját annak a résznek, amit ritkítani akarok), és próbáljuk úgy időzíteni, hogy a levágott gallyakról még azért leszedjük a cseresznyét, mert amúgy nagyon finom termése van, és jóóó sok. :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Leon121

Lett: 18 üveg magozott meggy, 18 üveg cseresznye befőtt, nem tudom hány üveg lekvár meggyből. :) 

Most a szőlőt kezdem birizgálni, szépen érnek a fürtök, viszont még semmivel nem kezeltem őket. Most gazdász boltból hoztam permetező szert, remélem nem kések el vele. Tavaly is szépen indult, aztán bedöglött, kábé egy fél fürtöt tudtunk enni. Most peronoszpóra elleni szert kaptam, hétvégén lepermetezem, vagy még akár holnap.

A kinti cseresznyefát meg visszavágattuk, túl nagy és balesetveszélyes volt. Lassan neki lehet kezdeni a füvesítésnek, de most már tényleg. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Godzillamessage

A füvesítést hagyd el szeptember végére. Túl meleg van/lesz ehhez, nem lesz szép füved, gyepszőnyeged.

Szőlőnél lisztharmatra is figyelj és megelőző permetezéssel védekezz. Olvass utána, megéri. :)

Link to comment
Share on other sites

Leon121
13 hours ago, Godzillamessage said:

A füvesítést hagyd el szeptember végére. Túl meleg van/lesz ehhez, nem lesz szép füved, gyepszőnyeged.

Szőlőnél lisztharmatra is figyelj és megelőző permetezéssel védekezz. Olvass utána, megéri. :)

Az a baj, hogy egyszerre nem tudok sok mindenre tisztességesen koncentrálni. Most a felújításokra sok energiám meg időm elment, így nem maradt már arra, hogy a kertápolásnak alaposan utánajárjak, anélkül meg nem vágtam bele egy olyan idegen területbe, mint a permetezés. Nincs sok szőlőnk, talán 3 tőke. Most viszont kifejezetten sok fürt kezdett nőni rajta, annyi, ami miatt már a permetezésben is érdemesebb gondolkozni, plusz már jobban utána tudok ennek is járni. Hétvégén (vagy még ma) leszórom az egyik szerrel, egy hét múlva a másikkal, így mondta az öreg a gazdász boltban. :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Leon121

Szép lett a szőlő, és baromi sok, csak a vége felé nem akar rendesen pirosodni... Kaptam tanácsot, hogy szaggassam meg a leveleit a fürtök körül, hogy jobban érje a nap, ezt megtettem, de még mindig hiányérzetem van. Ettől függetlenül ettünk már belőle párszor, lekvárnak is rakott el párom, és még mindig van. Szép termés ahhoz képest, hogy egy kb két méter hosszú szakasz az egész. :) Csak sajnos a ház északi oldalára van elültetve, és szerintem az árnyékolás miatt nem éri annyit a nap, mint amennyi igazán kéne neki. 

Lassacskán jöhetnek az őszi metszések, van egy nagy bodza bokor, amit tavasszal ugyan nagyjából rendbe szedtem (teljesen elhanyagolt volt), de még így is túl nagy. Most még majd visszavágom alaposan, meg régebbi ágaiból ritkítok is. Ennyi bodzára úgy sincs szükségünk, három nagy üveg szörp lett belőle, az bőven elég. Meg a többin is lehet kicsit metszeni nemsokára.

Ja és még mindig nem kezdtem el ásni, de most már tényleg közeledik az idő, ha az időjárás is engedi. :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Leon121

Végeztem a füvesítéssel (ásás, gereblyézés, gyomirtás, gereblyézés, egyengetés, gereblyézés, f.szkivanmá, magelszórás, locsolás), erre jön a hideg, és nem jön az eső. Kapja be az időjárás mostmár. :sleep:

Ültettünk kertbe egy kis retket, borsót, meg hagymát is, nagyon szar a talaj, kíváncsi vagyok, megfogja-e valamennyire. Kapott műtrágyát is előtte, apám hozta. Mondjuk nem nagy mennyiség eleve, kicsi a hely is, de ha párszor tudunk belőle enni, már örülök neki. :) 

Metszettem a meggyet is, kiszedtem két cseresznyefa-kezdeményt - egy tőből jött két nyomorult, egymásra ránőve, semmi nem volt velük foglalkozva korábban, most kicsit rendberaktam őket. Az erősebbik megmaradt, hátha normális formájú fa lehet még belőle. 

Ja és a szőlőt is megmetszettem most. 

Egyelőre végeztem a kerttel, még a virágos részt kell valahogy kialakítani, ha eldöntjük, mit akarunk. :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Leon121

Szerintetek cseresznyefa alá valamiféle kavicsos/zúzott köves megoldást jó ötlet csinálni? Vagy a lehulló termés miatt túl nagy szívás lenne?

 

Egyébként kezd nőni a fű, kezd alakulni a kert. :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
kaszman1

Nem kicsit vagyok büszke a kertünkre. Édesanyám nem tudja gondozni a lába miatt, így mikor megvette a házzal egy kissebb dzsungel volt itt. Tavaly magunkra vállaltuk, sajnos nincs "before" kép, de 3 méteres vaskos gazok voltak benne, több évtizedes elrothadt fákkal/gyökerekkel, gödrökkel, méteres hangyabolyokkal, rengeteg szeméttel és kövekkel. A kertet az elmúlt kb 40 évben nem gondozta senki, szóval volt vele meló.

wJMGNDG.jpeg

Mi kitakarítottuk, kivágtuk a facsonkokat (csak a középső nagy körtefa maradt meg), kiástuk a gyökereket, gaztalanítottuk, felszántattuk és végre múlt héten a boronálás is meglett. (a kerítés is két kezem munkája)

A felső részen kis hobbikert lesz zöldségekkel, ezeket szombaton elültettük).

Jövő héten gyomirtózok, majd április végén hengerezem és füvesítjük az egészet, őszre pedig mennek bele a gyümolcsfák/bokrok.

Az a terv, hogy egy könnyen karbantartható füves talajú gyümölcsös lesz belőle, egy részébe vadvirágokat rakunk a méheknek/rovaroknak.

To be continued...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Leon121
41 minutes ago, kaszman1 said:

Nem kicsit vagyok büszke a kertünkre. Édesanyám nem tudja gondozni a lába miatt, így mikor megvette a házzal egy kissebb dzsungel volt itt. Tavaly magunkra vállaltuk, sajnos nincs "before" kép, de 3 méteres vaskos gazok voltak benne, több évtizedes elrothadt fákkal/gyökerekkel, gödrökkel, méteres hangyabolyokkal, rengeteg szeméttel és kövekkel. A kertet az elmúlt kb 40 évben nem gondozta senki, szóval volt vele meló.

 

Mi kitakarítottuk, kivágtuk a facsonkokat (csak a középső nagy körtefa maradt meg), kiástuk a gyökereket, gaztalanítottuk, felszántattuk és végre múlt héten a boronálás is meglett. (a kerítés is két kezem munkája)

A felső részen kis hobbikert lesz zöldségekkel, ezeket szombaton elültettük).

Jövő héten gyomirtózok, majd április végén hengerezem és füvesítjük az egészet, őszre pedig mennek bele a gyümolcsfák/bokrok.

Az a terv, hogy egy könnyen karbantartható füves talajú gyümölcsös lesz belőle, egy részébe vadvirágokat rakunk a méheknek/rovaroknak.

To be continued...

Az igen, szép munka! :) 

Gyomirtózással talán érdemes várni, amíg kicsit megindul a gaz. Lehet, hogy ez jövő hétre meglesz amúgy, de még nem biztos. 

Jön a szép idő, már én is jobban ki tudtam menni. A kertbe még nem vetettem semmit (várom a magokat), de az eper alá hoztam geotextil-szerűséget, azt leraktam, hátha kicsit megfogja a gazt. Fűmagnál még kicsit vártam a jobb időt, le akarom szórni szelektív gyomirtóval, aztán ha hatott, felülvetni meg kicsit beszórni homokkal. Az udvari részen próbálok kicsit szebb gyepet csinálni, mióta tavaly megcsináltuk végre a kerítést, és nagy terhelés már talán nem fogja érni. Ősszel vetettem, zöldnek zöld, de gazosabb a kelleténél. Egyébként van 4 kicsi gyümölcsfa, '22 őszén ültettem őket, növögetnek: kajszibarack, őszi, alma és szilva. Az utcán egy hatalmas cseresznyefa, azt most vágattuk visszább, másik oldalon vadon nőtt meggy. Odabent egy cirka 3x20 méteres sávban konyhakert, ez idénre lett megnövelve, miután tavaly ki kellett onnan vágni egy másik cseresznyefát betegség miatt. Ja meg a ház mögött málna, a szomszédból mászott át. 

Szeretek kint matatni, már alig vártam a jobb időt. :) Télen kábé csak a komposztot tudtam forgatni, már amikor nem volt egybefagyva... Ja, komposztládát csinálsz? Én szeretem, és szerintem hasznos is.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...