Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Vélemények a 2013. februári számról


hmolnarj

Recommended Posts

Fujitsu

Na ez az. Meg gondold el, van egy tördelés, logikusan kialakítva, aztán ezt valaki áttördeli a saját eszközén. Ki tudja kontrollálni, mi lesz ott? Lehet, hogy teljes káosz, az ábrák elmásznak, a szövegek nem pont ott lesznek az ábrához képest, ahogy mondjuk a megértés segítése érdekében el voltak helyezve...

 

A megoldás az, hogy többféle méretre kell tördelni az anyagot gyárilag. Persze ez macera, ezért általában nem foglalkoznak vele, legfeljebb megveszed kinyomtatva.

 

Az én e-book olvasómon elég jól megjelennek az A4-es méretű PDF-ek, azt persze nem állítom, hogy minden olvasható is, de egy kis nagyítás általában segít valamennyit. Jó szem kell hozzá, ha valaki kis kijelzőn akar ilyesmit olvasni.

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

@[OP]Destroy-man

Igen, normálisan elkészített PDF-nél kevesebb gond van, bár ha kép is van a szövegben, már gondot okozhat a nagyítása. Én első sorban a kiadók által "adjuk ki PDF-ben is, lesz, amilyen lesz" hozzáállásával készült anyagokat kritizáltam, ahogy azt KGigi is említette volt. Ez a legolcsóbb módja a dolognak és mégis mondhatja, hogy "Íme, nálunk is van e-könyv, mégse veszi senki, nem is éri meg ilyen módon forgalmazni!". A PDF-ben szkennelt anyagokat ne is említsük, azt emberileg képtelenség ilyen eszközön elolvasni. Profi szinten elkészített PDF-fel természetesen más a helyzet! De ahogy Fujitsu is kifejtette, A4-eseket egy 5-6 colos kijelzőn... mondjuk úgy, időigényes.

 

Szerencsére az e-könyves formátumok is fejlődnek, s ma már nem kizárólag szöveg megjelenítésére alkalmasak. Az persze megint más kérdés, hogy a hardver mit bír, mert annak a mérete fix. Ennek ellenére, ahogy írtad, szépirodalmat (és hozzáteszem, hogy ponyvát is) nagyon jól lehet vele olvasni, de egyebet nem is adnak ki rá, mert egyértelmű, hogy egy művészeti albumot értelmetlen. De egy kötelező olvasmányt, egy szépirodalmi kötetet vagy egy ponyvát minden gond nélkül olvashatóvá és hordozhatóvá tesz anélkül, hogy több kilónyi papírt, vagy egy laptopot kellene emiatt hurcolni. Erre lett kitalálva.

 

Ahhoz továbbra is tartom magam, hogy ha egy kiadó komolyan gondolja az e-könyv kiadást, ne csak egy jól szerkesztett PDF-et nyomjon a kezembe. A minimum az, hogy a két legelterjedtebb formátumot is előállítja mellé. Mert lehet, hogy neked, nekem, másnak csuklóból megy a PDF konvertálás (nem kell ehhez fizetős szoftver?), de nem tisztességes minden vásárlótól elvárni, hogy ezzel szöszöljön. Ha csak két kattintás, az neki is belefér, nem megy tőle csődbe. A PDF-nek is van létjogosultsága, de nehogy már konvertálgatnom is kelljen.

 

@Fujitsu

Az áttördelés, nagyítás csak az olvashatóságot növeli. Ha megváltoztatom a betű méretét, vagy azt, hogy egy sorban hány szó jelenjen meg, elmásznak a képek is a helyükről? :hmm: Szerintem dinamikusan változtatják a helyüket, alkalmazkodva a szöveghez. De csak tippelek, most nem tudom kipróbálni. Másrészt, ha jól emlékszem, alkalmazható az a megoldás is, hogy a képek csatolmányként csücsülnek a szöveg után, s egy link viszi el hozzájuk a felhasználót, majd a <Back> gombbal visszaugorhat oda, ahol épp tartott. Ez se húdekényelmes, de ezzel kizárható az elmászás.

 

Ha olyan kiadvány jelenik meg, amiben rengeteg magyarázó kép van, jó PDF-ben is, de ildomos a kiadó által legalább az elterjedtebb méretekre elkészíteni. Nem olyan eszement nagy munka, ahogy [OP]Destroy-man is mondta, mindössze 2 kattintás. :)

Link to comment
Share on other sites

Temporary

Jól értem a dolgot? Készítenek úgy e-könyvet, hogy csak beszkennelik és nem lehet benne keresni ? Ez fel van tüntetve minden esetben vagy ez a "zsákba e-könyv" esete? Ha nincs feltüntetve, akkor vissza lehet kérni az árát?

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Ez a gagyi kalóz verzió. :fal:

 

De PDF-ben keresni e-olvasóval... hááát... nem tudom. A kütyü által futtatott rendszertől függ, legtöbbje arra sem képes, hogy normálisan megjelenítsen egy nem rá optimalizált PDF-et.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Csaba, ez azért így nem teljesen igaz. Ha felmész az amazonra, rengeteg informatikai témájú szakkönyv van. Az ábrákat is meg lehet csinálni vektorgrafikusan, és akkor nincs gond. Az én Kindle-ömön simán olvasható marad, annál kisebben olvasni meg hááát... Próbáltam egyszer a telefonomon diákról tanulni, és átfutni elég is volt, de hogy hosszútávon azt használjam, az kizárt.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
Ha megváltoztatom a betű méretét, vagy azt, hogy egy sorban hány szó jelenjen meg, elmásznak a képek is a helyükről?

 

Hát ha pl. körbefuttatott szöveg van, simán. A tördelés ugyanis nem úgy működik, hogy te megváltoztathatsz, amit akarsz. Ez szépirodalomnál, ahol csak szöveg van meg legfeljebb néhány ábra, működhet, ha olyan a formátum (pl. epub és társai, na meg persze a txt :) ). Van ilyen könyvem, és tényleg baromi jól olvasható kis kijelzőn. De mondjuk egy olyan könyvnél, ahol a szöveg mellett "keretes" anyagok is vannak oldalt, meg ábrák képaláírásokkal, teljesen világos, hogy működésképtelen az elképzelés. Az a tördelés úgy jó, ahogy kialakították, ha te ahhoz hozzányúlsz, szétcseszed.

 

Aki nem hisz nekem, nézzen meg pl. egy Thomas-féle Kalkulust, aztán várom az ötleteket az áttördelési lehetőségekre vonatkozóan. ;)

 

Másrészt, ha jól emlékszem, alkalmazható az a megoldás is, hogy a képek csatolmányként csücsülnek a szöveg után, s egy link viszi el hozzájuk a felhasználót, majd a <Back> gombbal visszaugorhat oda, ahol épp tartott.

 

Jaj, hogy nézne az már ki... :)

 

Nem olyan eszement nagy munka, ahogy [OP]Destroy-man is mondta, mindössze 2 kattintás.

 

De nagy munka, és nem két kattintás. Ez honnan jött? Két kattintásból te nem tördelsz újra egy fájlból nyomtatott PDF-et, az biztos, legfeljebb a nagyítás mértékén tudsz változtatni. Mellesleg addig jó, amíg ezt nem tudod megtenni. Ahhoz, hogy pl. egy táblázatokat, ábrákat, egyenleteket, forráskódokat és hasonlókat tartalmazó, változó hátterű, fejléces, színes-szagos könyv jól nézzen ki többféle méretben is, gyárilag le kell gyártani minden felbontásra. Na, ez macerás a tördelőknek. :)

Link to comment
Share on other sites

Garono

Pontosan ezért nem vettem én még ekönyv olvasót. Minimum A4-es (vagy inkább letter) méretben kéne, ilyen pedig nem sok van (vagy nincs is). Mellesleg van olyan kiadó, ahol az ekönyveket nem lehet értelmes formátumban letölteni, hanem a saját weboldalukon lehet egy flash ablakban nézegetni. Konkrétan a Pearsonnál van így, nekik pedig sok jó könyvük lenne, egyik-másikért még fizetnék is. (Amit kinéztem könyv, 200 USD, ennyi pénzért már igazán kigyomlálhatnák a veteményesemet is.) De még PDF-ben sem tölthető le semmi, így meg marad az, hogy a nyomdába szánt, kicsempészett verziót lewarezolom.

 

Szépirodalmat meg hangoskönyvben szoktam "olvasni".

Link to comment
Share on other sites

KGigi
Elvárjuk továbbá a kulturált társalgási hangnemet: tilos a káromkodás, az ocsmány szavak használata, egymás sértegetése stb.

 

:nénó:

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Én se vettem volna elektronikuskönyv-olvasót, csak azért van, mert kaptam. :) Sajnos a nagyobb anyagok baromi nehezen olvashatók, ha egyáltalán megjelennek. Na meg lapozni horror egy ilyenen egy komolyabb PDF-et. A txt, epub, prc meg hasonló fájlokkal remekül elboldogul, arra való. Na meg a Full HD-s filmek nézegetésére, azokat pengén viszi.

 

Sok anyag van egyébként, amit nem lehet beszerezni e-book formájában. Na meg ott vannak a Scribdre feltöltött anyagok, hát azokat sem tudom, hogy kéne letölteni. Fizetni kéne érte, de annyira azért nem fontos, juszt se. :P

 

A hangoskönyv jó ötlet, úgyis rohadt unalmas a reggeli aerob (már amikor tudok menni, és nem fagy be a hátsóm, ugye). Eddig Égésteret meg hasonlókat hallgattam, de majd hangoskönyvezek is.

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

@KGigi (#30)

Profi szinten elkészített PDF-fel természetesen más a helyzet!
;)

 

@Fujitsu (#31)

A tördelésérzékeny kiadványokat egyértelműen nem, vagy majd csak a jövőben jelentetik meg, amikor talán már rugalmasabbá válik az e-könyves formátum. Jelenleg egyszerűen nem erre való, nem is arra találták ki, hogy a függvénytáblázatot ezzel hurcoljam magammal. Regényeknél, szépirodalomnál, tehát egyértelműen ott, ahol alapban a kikapcsolódás a cél, működőképes, de ott nagyon.

 

Nem mondtam, hogy a linkelt kép szép, csak hogy működőképes. Természetesen csak akkor, ha nem megint egy függvénytáblázatról, vagy Kalkulusról beszélünk, hanem pár, szürkeárnyalatosan is élvezhető rajzról, képről, amit mondjuk egy regényhez mellékeltek térképként, vagy hangulatkeltés céljából. Például a Gyűrűk Urában a Megye térképe.

 

Utolsó idézetemből lehagytad a mosolygós arcot. Ezzel akartam érzékeltetni, hogy csak viccelek a 2 kattintással. ;)

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Ja, bocs. Nem így jött le.

 

Szépirodalomnál tudom, hogy működik, meg akkor is, ha nincs sok ábra, és azok is majdnem mindegy, hol vannak az oldalon belül. Csak arra próbáltunk itt utalni, hogy azért az áttördelhetőség nem minden műfaj esetén opció.

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Így azokhoz a műfajokhoz nem, vagy csak korlátozottan ajánlott az e-book olvasó! :igen:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
[OP]Destroy-man

Ha forrásból is elérhető lesz, akkor kipróbálom a Galaxy Tab-on (P1000), hogy mi minden működik rajta. Talán a driverekkel sem lesz komolyabb gondom. :)

Link to comment
Share on other sites

petzolkri

Az e havi magazin nem volt olyan ütős, mint a januári szám, de így is bőven volt érdekes cikk. Úgy vélem jó irányba tart a magazin.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...