Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Külsõ merevlemez probléma!


rjy08

Recommended Posts

elzee888

Elvittem egy szervizbe, ingyen felbontják és átnézik mi lehet vele a baj. Ha olyan összeget mond végül, amitől lehasalok, mert mondott olyat is, elhozom és beszerelem. Azt, hogy miként tudom a gépbe helyezni vannak félelmeim, még ha ebben tudnál tanácsot adni azt megköszönöm. Nem szívesen nyírnám ki emiatt a gépet, elég drága konfig, ennyit nem ér meg. Ha nincs mitől félnem belevágok. :)

 

Nem tudom, hogyan tudom kivenni az e- mailem, kerestem olyan opciót de nem találtam, még hozzászólás törlést sem.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Nincs mitől félned. Sima SATA-2-es csatolófelületű noteszgép-merevlemez van benne, ugyanazok a csatlakozói, mint bármelyik másik SATA-s merevlemezednek a gépben. Ugyanúgy is kell csatlakoztatni. (Ha nincs 2,5"-os meghajtóhelyed a házban, akkor rögzíteni nem fogod tudni, de ideiglenesen leteheted a gép aljára is, nem lesz baja.)

 

A géped ezzel biztosan nem nyírod ki, legfeljebb nem fogja felismerni, ha a meghajtó hibásodott meg.

 

A hozzászólást csak az elküldéstől számított 24 órán belül lehet szerkeszteni, utána már nem. Ha megkérsz egy moderátort, szerintem segíteni fog. Vagy ha valamelyikőjük erre jár, szerintem kiveszi majd az e-mail címed.

Link to comment
Share on other sites

elzee888

Köszönöm a segítséged tényleg.

 

Titkon bíztam abban, hogy megfelelő csatlakozással beletudom tenni, nem nagyon olvastam ehhez szükséges átalakítókról.

A HDD elektronikájának cseréjéről kicsit görcsbe állt a gyomrom, de végig gondolva ha nem marad más, azt is bevállalnám. Egyik családtagom segítségével talán működhetne is. Maga az alkatrész beszerzésénél jövök zavarba, hogy honnan rendeljem meg, vagy miként jussak hozzá.

Még arra is gondoltam, hogy veszek egy ugyan ilyet, és abba átszereljük.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Igen, pont ez a járható út, ugyanis ha csak panelt rendelsz, az többe kerül, mint maga a HDD.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Az a legbiztosabb, ha egy ugyanolyat veszel. Nem kell feltétlenül a külső meghajtót, elég csak a benne lévő, 2,5"-os Toshibát (ha pl. Toshiba MQ01ABD100 van benne, akkor olyat; persze jó lenne, ha a revízió egyezne). Ez esetben mindegy, honnan veszed, lévén a garancia nem szempont, akár a kínaiaktól is megrendelheted, esetleg valahonnan használtan.

 

A dolognak az egyetlen hátulütője, hogy más szektorok lesznek gyárilag kizárva a másik vezérlőáramkörben, ezért előfordulhat, hogy nem fogsz tudni mindent maradéktalanul visszanyerni, de legalábbis az adatok egy jelentős részének visszaszerzésére jó esély van, ha egyébként mechanikus probléma nem lépett fel.

 

Számításba kell venni, hogy ez azért egy kb. 15 ezer forintos kiadást jelent minimum, és nem garantálható így sem a siker; szóval csak akkor vágj bele, ha már biztos vagy benne, hogy a meghajtó a hibás, és az adatok megérnek ennyi anyagi kockázatot.

Link to comment
Share on other sites

elzee888

Mindenképp megvárom, hogy a szervizben mit mondanak.

Még ha olyan árajánlatot is kapok a javításra, ami most tényleg nem férne bele, legalább annyival beljebb vagyunk, hogy tudjuk mi a valódi probléma.

 

15 ezret még bőven megérne érte. Ha kiderül tényleg mi a baja, és ti azt mondjátok, hogy annak ellenére így is megérne egy próbát, akkor veszek egy ugyan olyat, és teszünk egy kísérletet a beszerelésére.

Link to comment
Share on other sites

elzee888

Hívtak a szervizből.

A fejszerelvény sérült. Az is elképzelhető, hogy alapjáraton gyári hibás a készülék, az adatmentés 95 ezer lenne.

 

Ha ti azt mondjátok, hogy így is megérne egy próbát, akkor átszerelem egy másikba,bár említésre került előzőleg, hogy ha mechanikus a probléma, nem fog működni.

Ha a szerelés még mindig játszik, még annyi lenne a kérdésem, hogy elég lenne egy 500 gigás verzió is ebből a fajtából, vagy mindenképp az 1 Tb- os kellene ?

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Ha tényleg a fej hibás, azzal te nem tudsz mit kezdeni, külső elektronika csere nem segít.

A kütyüdet garanciában cserélve megkapod, de az adatoknak annyi. Avagy Kürt vagy az említett adatmentés csaknem 100 rugóért. Sajnos így jártál.

Link to comment
Share on other sites

Bowie

Tedd be a merevlemezt a fagyasztóba 24 órára, aztán amilyen gyorsan csak lehet, dugd rá a gépre és kezdd el lementegetni fontossági sorrendben az adatokat.

 

http://geeksaresexy....cover-data.html

 

Bár olyat is olvastam egy magyar blogon (sajnos már nem él a blog), hogy a srác konkrétan kivezette a fagyasztóban lévő HDD-ről a SATA kábelt, és a gépét ideiglenesen a hűtő mellé helyezte, és az adatmentés alatt végig a fagyasztóban volt a HDD.

 

Ha körülnézel a neten, elég sok "success story"-t találsz a fagyasztásos eljárással kapcsolatban.

 

Pl. itt is többen esküsznek rá.

 

Ha nincs már veszteni valód, 95 ezret meg nem akarsz érte kifizetni, akkor érdemes lehet megpróbálni.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Igen, ez nem rossz tipp. :D

Csak az a baj, hogy jelenleg szervizben van a kütyü, és kérdés, ha garanciában cserélik, megkapja-e a régit. :hmm:

Vagy mkor kell döntenie az adatmentésre adásról?

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Ha harmadik személy (nem szerződött szerviz) megbontotta az eszközt, akkor szerintem már nem kérhet garanciális cserét, maximum kulantéria jöhet szóba.

 

Ez a fagyasztás állítólag lemezsérülésnél szokott beválni; fejhibáról lévén szó, a siker SZVSZ erősen kétséges. Egy próbát megérhet, ha már más nincs.

 

Ami a panelcserét illeti (bár ez itt már tárgytalan), csak az ugyanolyan a jó, de igazából az 1 TB meg a típusszám ehhez még kevés adat. Revízióra is egyezni kell, és még más paramétereknek is stimmelniük kéne. Főleg, hogy a firmware-t nem tudod csak úgy kidumpolni és átflashelni a másikra. Szóval nehéz ügy, nem garancia egy ugyanolyannak a vétele sem, de adott esetben ez a legtöbb, ami házilag tehető, ha az elektronika hibásodott meg.

Link to comment
Share on other sites

elzee888

A garancia már akkor elveszett mikor ide leírtam a problémám :), elvittem egy szervizbe és fel is bontották. A szerkezet egyáltalán nem érdekel, az adatok lettek volna fontosak.

Valóban nem vagyok egy anyagias, de közel 100 ezret nem érnek az adatok, hobbi szinten dolgoztam velük. Ha létfontosságú lenne, felkeresném a Kürtöt, van náluk részletfizetésre is lehetőség.

 

Hogy jó lenne e az 500 gigás verzió a szerelésre, csak azért kérdeztem mert nem mindegy, hogy egy 15 ezres vagy egy 28 ezres winchesterre ugrok rá szétszedni.

De mivel már úgy is tárgytalan,a héten megyek el érte, a fagyasztásos módszert még mindenképp kipróbálom. Hátha az lesz az én szerencsém. Ha már 2 adatot is megmentek vele, már megérte .

 

Valószínű, hogy a héten veszek egy újat és befejezem amit elkezdtem. A jövőre nézve adhatnátok egy két tippet,hogy hogyan küszöböljem ki az adatvesztést, ha esetleg az is megadná magát.

Utána néztem az adatok felhőbe helyezéséről, de az én adataim olykor egyenként meghaladnak 20- 30 gigát. Ha jól láttam, egyes cégeknél, körülbelül 500 giga 2500 forintba kerülne.

Ha még kevesebbet tárolok, annál kevesebbet is számolna fel. Megmondom őszintén, erre azért felcsillant a szemem. Ha tudtok egy biztos helyet ajánlani, örök hálám lesz érte.

 

Köszönöm szépen a segítségét mindenkinek, tényleg, nem gondoltam volna, hogy ennyien reagáltok rá.

 

Csaba

Link to comment
Share on other sites

TheSaurida

Kiküszöbölésre annyi, hogy nálam két gépben van egy-egy 1 TB-s HDD, és időnként mind a kettőre lementem az 500 GB-s hordozhatóm tartalmát. Jó, lehetnének egyben is RAIDelve, de történelmileg így alakult ki. Az egyiket el tudom érni bárhonnan, kváziházifelhő módjára.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Első körben már az sokat segíthet, ha minimum két külön meghajtóra is elmented az adataidat. Ezt végezheted kézzel is, illetve automatikusan is különféle backup, illetve szinkronizáló szoftverekkel (előbbire vannak lehetőségek a Windowsban, utóbbira ott van pl. a GoodSync). Ha veszel pl. egy WD My Passportot, azon lesznek gyárilag is szoftverek, amikkel backupot tudsz készíteni. A lényeg, hogy semmiképpen se csak egy fizikai helyen legyenek meg a fontos adataid.

 

Egyébként ha nem tudod még, milyen külső merevlemezt vegyél, én a My Passportot ajánlom: a sajátomat két éve vettem, és nincs vele semmi problémám. Azóta a hatásomra már többen is vettek a környezetemben, és mindenki nagyon meg van elégedve vele. (Ezidáig egyetlen régi My Passportról hallottam, amin adatok sérültek meg, de annak is egy leejtés volt az oka. Egyébként lassan tíz éve használok WD merevlemezeket, 7 sajátom volt eddig, ebből egy lett használhatatlanul badsectoros sok évvel ezelőtt, de az adatokat szerencsére még arról is le lehetett menteni. Ha merevlemez, akkor nálam csak a Western Digital jöhet szóba.)

 

A felhőnek két óriási előnye van: az egyik, hogy véd az olyan esetektől, amelyeknél mind az eredeti adat, mind a backup eltűnik / megsemmisül. (Például: betöréses lopás, lakástűz, árvíz, földrengés stb.) A másik, hogy a világ bármely pontján elérheted az adataidat mindössze egy internetkapcsolat segítségével, az pedig ma már a mező közepén is van. Van még viszont két jelentős probléma is, ami egyelőre akadályozza a széles körű elterjedést: az egyik, hogy a netsebességek még nem mindenhol az igaziak, messze még a gigabites világ a háztartásokban. A másik, hogy nem valami olcsóak ezek a szolgáltatások: nekünk, egykori space race-eseknek igen nagy kedvezménnyel ajánlott 1 TB-ot a Dropbox, évente 70 dollár lenne. Ennyiért már majdnem vehetsz egy 2 TB-os merevlemezt évente – ez így szerintem még elég sok. Ráadásul ez akkor még egy elég kedvezményes ár. Ettől még simán megérheti persze, de érdemes meggondolni.

 

Ami a szolgáltatókat illeti, nekem a Dropboxszal, a Cubbyval, a OneDrive-val és a Google Drive-val van tapasztalatom. A Dropbox a legprofibb, gyors is, de a kliense nem az igazi. A Cubby nem olyan gyors és itt-ott picit körülményesebb, viszont a kliense mindent ver (leginkább ezt használom fontos anyagok mentésére). A OneDrive for Business, ami nekem van, ezekhez képest pattintott szakóca, de a sima OneDrive állítólag egészen jó, és a "kliense" a Windowsba van integrálva a 8-tól fölfele. A Drive asztali kliensét nem használtam, de maga a szolgáltatás elég jó.

 

Ha ilyesmiben gondolkodsz, javaslom, regisztrálj be több szolgáltatóhoz (2-5 GB-okat mindenki ad ingyen), és nézd meg, hogy melyik tetszik a leginkább. Én nem tudok egyértelmű favoritot mondani, mindegyik másért jó.

Link to comment
Share on other sites

elzee888

A felhőtárolást valószínűleg mellőzni fogom. Nem is az ára lenne a gond, a sávszélességgel sincs baj, de az adataim mérete 2-3 hét alatt 300 400 gigát is kitesz, ami még csak bővül.

Miután befejeztem a munkát velük, egy egy kivételével szinte mindegyik törlésre kerül,a jövőben tárolni igazából tényleg nincs értelme/... igaz, most nem jött volna rosszul/.

 

Külsőt mindenképp kell vennem,és meg is fogadom a tanácsod, előzőleg is láttam abból a típusból, csak az Adata- t vettem meg, mert olcsóbb volt valamivel, és tudjuk is mi lett a vége.

 

Megmondom őszintén, azért most eléggé meginogtam a külső egységekben. Elengedhetetlen lesz vennem egyet, de szerintem elsősorban veszek egy belső merevlemezt.

Olyan árakon mint, ahogy a külsők mozognak bőven találok egy számomra megfelelőt.

 

A fagyasztásos módszert még azért bevetem :) már tűkön ülök, hogy kipróbáljam.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
majoroci

Mindenkinek szép napot kívánok.

Egyesületemnek, a Cukorbetegek Sarkadi Egyesületének, van egy LG. 1 TB-os HDD külső tárolója. Videók, fotók adatokkal megpakolva.Sajnos leejtettem és semmi mást nem csinál csak ciripel.Szeretném ról az adatokat lementeni, de fogalmam sincs hogy van-e bármilyen esély arra, hogy ez a tároló ujból működjön, vagy egyáltalán valaki le tudná róla szedni az adatokat. Köszönöm előre is a segítségeteket.

 

Ujabb bajom a HP officejet J4580-as nyomtatómat nem ismeri fel a Win10. A HP oldaláról szedtem le a telepitő drivereket, de a telepités során az eszköz ellenőrzésénél megakad a dolog és 3-4 óra sem elég az ellenőrzéshez.Mi lehet a baj, hogyan tudnám a nyomtatónkat telepíteni a Windows 10-est használó laptopra. Köszi a segítséget.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Ezt már csak a Kürt Kft fogja neked rendbe tenni egy pár százasért. Én nem kísérleteznek vele, mert minden egyes kísérlet ront a visszaállíthatóság esélyein. Egyébként vagy a motor adta meg magát, vagy valami elmozdult a házban, és megszorult a lemez.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Az a "pár százas" az pár százezer forint, csak hogy tisztában legyünk a dolgokkal. :(

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Igen, én is arra gondoltam, csak nem akartam elsőre lesokkolni. A Kürt Kft árai publikusak, meg lehet nézni az oldalukon. Adatmennyiségtől függőek egyébként az árak. Erre jön még a bevizsgálási ár és az anyag költség.

Link to comment
Share on other sites

majoroci

Köszönöm igazán megrendítő válaszaitokat. Nem hiszem hogy azért a 600-700 gigányi anyagért én valaha is ki tudnék fizetni pár száz ezret. Az egyesületem meg főleg. Kivéve ha nyernék a lottón egy ötöst,Vagy valamelyik ujgazdag meg nem sajnál,bár ez még a lottó ötösnél is bizarabb gondolat.Közben megoldottam a HP-s problémámat és sikerült feltelepíteni a Win 10 alá.Köszönet.Szép estét mindenkinek.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Azt te tudod, hogy ami a merevlemezen volt, van-e annyira értékes, hogy megérje visszaállítani. De ott van csupa nagy betűkkel az oldal tetején, hogy 25 percen belül díjmentesen bevizsgálják. Ha csak a motor vagy az elektronika romlott el, lehet esély rá, hogy egy másik motorral/elektronikával simán életre tudják kelteni, és az nyilván nem ugyanaz a költségkeret, mintha szénné égett lemezek maradványairól kell bitenként összeszedegetni az adatot.

Link to comment
Share on other sites

majoroci

Köszönöm.Az egyik ismerősöm aki az elektronikai részig megbontotta tovább nem azt mondta hogy szerinte kiakadhatott az olvasó fejet mozgató kar az ütődéstől amit kapott.utána olvasok hogy postán is fogadjak e a külső hdd-t vagy csak személyesen lehet leadni náluk.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Ha az olvasófejet tartó kar kiakadt, és a fej esetleg hozzáért a lemezhez, az az órásgáz kategória. :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...