Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Videokártya problémák


Belzeboss

Recommended Posts

Lekro

Köszönöm a válaszokat. Azt olvastam én is, hogy a lap nem nagyon tudja megölni főleg, hogy a feszültséget is a táptól kapja közvetlenül. A lapot átnéztem minden egészségesnek tűnik. Mind a két VGA-nál kicseréltem a hűtőpasztát is. Szerdán valószínűleg kipróbálom a barátnőm gépében mind a két kártyát. Viszont ha ott jó akkor csak alaplap lehet… egyébként nem valószínű szerintem mert ha a lap lenne, akkor szerintem mind a két kártyán azonos hibajelenség lenne ami nincs meg mert ugyebár az egyik kártyán 640x480 kb 4 bites megjelenítéssel a másiknál pedig "csak" nem ismeri fel a GPU-t. Viszont így meg az is lehet, hogy feszültségprobléma miatt a lap ölte meg őket de ezt annyira kizártnak tartom…a lap másfél éves plusz ez a dolog is, hogy csak terhelés alatt. Csak a magas hőmérséklet lehet..ez talán magyarázná azt is, hogy miért ment a videokártya amit utólag vettem 2 napig. Jaaaj :(

 

Írom majd a másik gépben való kipróbálás eredményeit

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Én az alaplapra kicsi esélyt adnék, mert ha azzal lenne a gond, akkor nagy valószínûséggel más hibákat is produkálna (memória hiba, akadozó egér/billentyû, hibás HDD/ODD kezelés).

Terhelés alatt nem csak a nagyobb hõ tud gondot okozni, hanem a nem megfelelõ táp is, ugyanis instabillá válik, és elõfordulhat, hogy nagyobb feszültséget ad a kártyának, mint kellene. Ez a többlet ugyan hõ formájában is megjelenik, de itt egy kicsit többrõl van szó. Ez a túlfesz simán meg tudja fõzni a kártyát pár másodperc alatt is.

Link to comment
Share on other sites

Lekro

Értem. Most a Superb van már a gépben, tehát azzal nincs már gond. Ha szerdán kiderül, hogy a kártya halott, akkor annak a kicserélése remélem megoldja a gondot. Még garis. Köszönöm még egyszer a segítséget és jelentkezem amint van eredmény. :)

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Lemezről bootolva indítottad, vagy windows alól futtattad? Csak azért mert windows alól ez normális, lemezről indítva meg nekem nagyon gyanús, mert kártyánként azonos értékkel tér el mindig. Ennek változnia kéne, ha csak az nem lehet, hogy mindjárt a memória első 1-2 szegmense hibás, és emiatt csúszik el az érték. :hmm:

Ez a hiba viszont okozhatja azt a jelenséget is, amit te leírtál.

Link to comment
Share on other sites

Lekro

Flash meghajtóról bootoltam ezt be tehát nem windows alól. Akkor gondolom ezzel az alaplap teljesen kizárva és most már a táp is hiszen új. Akkor azért még holnap kipróbálom és vissza viszem a kártyát ha nem jó. Vagy kár kipróbálni mert ezek alapján úgyse lesz jó? Amúgy aqua.hu-n vettem használtan 1 hónap garanciával, ilyenkor cserélik vagy hogy van itt a gari?

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Elvileg cserélniük kell.

A Kártyákat kipróbálhatod más alaplapban is, attól nem lesz baja a másik gépnek, de a hibát ugyanúgy tapasztalnod kell ott is. Esetleg tesztelhetsz memóriát is (MemTest86), hogy azt is kizárd, de szerintem azzal nem lesz gond, mert az is jelentkezett volna már más formában. Inteles gép esetében a memória vezérlést az alaplap végzi, tehát ezzel az alaplap egy részét is tudod tesztelni.

Link to comment
Share on other sites

Lekro

Végigfutott 0 hibával dos alatt. Köszi.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Így már 100%-ig biztos, hogy a VGA-val vannak a gondok, viszont ez az egyszer jó, máskor nem akár még sima szoftveres hiba is lehet.

Próbáld meg frissíteni a VGA és az alaplap BIOS-át is:

VGA: http://support.asus.com.tw/download/downlo...eries&os=17

Itt nagyon figyelj arra, hogy a te kártyád komptabilis-e az adott biossal!

 

Alaplap:

http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Soc...5K_SE/#download

 

Utána tesztelj ismét. Ha továbbra is gondok vannak akkor egyértelmûen garanciális csere. De ha nem akarsz vele szórakozni, akkor így is beadhatod.

Link to comment
Share on other sites

Lekro

A BIOS reflash megvolt a VGA-n (mind a kettõn) is és a lapon is. Pár napja èpp, szóval nem segített. Gariba beadva! 1 hét múlva lesz eredmény, köszönöm a segítségeket.

Link to comment
Share on other sites

Lekro

Mivel elvileg szerdán érkezik a csere-vga ezért kicsit "felkészítettem" a gépet pár módosítással. Most összesen 6db ventillátor van benne mindennel együtt(CPU PSU VGA..). Elöl a ház legalján egy nagyobb teljesítményû befújó venti, a ház oldalán közvetlen a processzor fölött még egy befújó venti, és a táp alatt közvetlen lévõ venti meg a tápé képezik a meleg levegõ elvezetését tehát a ház tetején. Milyen? Tudom nem ide kéne írnom hanem a hûtés témába de úgyéreztem, hogy a problémámhoz kapcsolódik ezért írtam ide. Nehogy megint megfõjön a VGA :démonikacaj:

Link to comment
Share on other sites

Lekro

Végül kértem, hagy vásárolhassam le az árát, és lett belõle egy Gigabyte GTS250, mûködik szépen, köszönöm a segítséget.

Link to comment
Share on other sites

Temporary

Figyelj arra, hogy a ház oldalán befelé fújó ventilátornak elég egy pici teljesítményû is, mert az ideális elõl-lentrõl > hátra-fel légáramlás hatékonyságát csökkenti az erõs "oldalszél".

Link to comment
Share on other sites

Lekro

Úgy néz ki ismét eddig tartott...a hűtéssel nincs gond, 68 fok játék közben a kártya. 3Dmark még délelőtt jól futott, most este megint futtattam egyszer. Kép villan, monitor elsötétül, visszaugrik az asztalra és alul kis buborék, hogy a driver leállt majd újraindult...így kezdte a másik 2 kártya is....

 

EDIT: És igen..egyre rosszabb..már hibásan jeleníti meg a textúrákat is a 3Dmark-ban..

Link to comment
Share on other sites

nagyjani

Hidd már el, hogy túl nagy feszültséget kap a kártya (hiába hűtöd, akkor is meleg), és ha a tápért tűzbe teszed a kezed, igen is mint múltkor leírtam, okozhatja az alaplap a hibát (pci fesz. is nagyban függ tőle). Én azon csodálkozom, hogy így kicserélték garanciában, mert én a lap és a táp tesztje nélkül biztos, hogy nem cseréltem volna. Az alaplapot, tápot idő előtt megölheti a hibás hálózat lakáson belül (rossz, hibás földelés, de láttam olyat is, hogy a 0-t kötötték a kapcsolókra nem a fázist stb). Ezeket mind ki kell szűrni!

Link to comment
Share on other sites

Lekro

Mindenhol azt olvastam, hogy a sloton keresztül nem jöhet át több feszültség csakis kevesebb(ha igen akkor annak láthathó nyomai lennének és villámcsapáskor vagy egyéb nagy áramingadozásokkor). Mint mondtam a hőmérséklet még a 70 fokot se éri el max terhelés alatt. A GPU mag 1,2V-on pörög amit szintén normálisnak tartok(idle és terhelés alatt is).

A ház hálózata kíváló.

 

UI.: Mondjuk érdekes, hogy folyamatosan 1,2V-on van, elvileg változnia kéne terheléstől függően nem?

 

UI2.: Már a 60 fokot se éri el mielőtt elkezd fagyni. Tényleg olyan mint ha hőmérséklet probléma lenne mert tesztelgetem, hogy berakom elé a ventillátort és úgy tovább bírja mert pár fokkal alacsonyabb a hőmérséklete. Arra lettem még figyelmes hogy a Zalman hűtő ami van rajta ( http://www.hoc.hu/upload/articles/503_P1011599.JPG ) meghajlott tegnap óta O.O. Egyre jobb... 54 fok körül már megőrül az egész, 54 fok semmi egy GPU-nak kb...

Link to comment
Share on other sites

nagyjani

54 fok az az alap szinte. Inkább akkor lehetnél biztos, ha egy külsõ hõmérõt dugnál a hûtõ és a bga közé valahova, mert az elõzõ kártyáknál írtál 90 fokot is. nem biztos, hogy jól monitorozza a szoftver a hõmérsékletet.

csak egy példa a feszültségekre: volt egy xlilence táp az egyik gépemben. Írót cseréltem, mert nem írt rendesen, duplarétegût elrontotta, nem lehetett visszaolvasni stb. Külsõ merevlemez nem ment az elsõ usb-ken, csak a hátsókon. Telepítésnél mindig azt a merevlemezt látta amire éppen nem szerettem volna telepíteni. feszültségek monitorozva mindig visszamenõleg is rendben voltak. Fél év kellett, hogy rájöjjek mi a baj, akkor már a lapon újra kellett kondizni a proci áramkörét, mert nem bírták a gyûrõdést, ugyan is kimérve 3.3v helyett sokszor 4-et, vagy 2-t adott, a többi ága mindig renben volt. Kondizás után kicseréltem ezt is egy chieftech-re. Azóta minden probléma megszûnt, kondik sem melegednek. szóval gyilkos tud lenni egy egy rossz cucc, és ha a lapot nem kondizom át hiába cserélek tápot, nem lett volna jó sosem.

Link to comment
Share on other sites

Lekro

Megnéztem digitális hőmérővel, azzal se több mint 60 fok, nem haladja meg. Az alaplap hőmérsékletei is max 42 fokig mennek tovább nem, de kipróbáltam hogy lehűtöm azt is, 36 fok volt és úgy is kifagyott. Akkor ez a 3. táp ami zsinórban rossz és ez a 3. VGA amit zsinórban tönkretesz? Mind a 3 táp és mind a 3 VGA ugyanaz a hibajelenség...1 hónapos sincs az új Gigabyte táp, ráadásul nem is ment semmit mert a gépet nem tudtam használni. Oké, tönkrement az alaplap de miért csak a VGA-t bántja? Egyáltalán, hogy bántja? Minden más teljesen jól működik, a kondik sem melegek, megnéztem.

 

Ha downclockolom a kártyát eléggé sokkal akkor működik..de akad minden.

 

Elétettem ismét a nagy ventillátoromat leszedett házoldallal. Ráirányítottam közvetlen a VGA-ra és így 52 fok környékén tartotta. Minden hibátlanul működött. Lekapcsoltam és 57 foknál lefagyott az egész....érdekes. Hogy lehet az, hogy csak ennyit bír?

Link to comment
Share on other sites

nagyjani

Egyben biztos lehetsz! A vga kockásodását, csíkozását, "nincs kép" effektusát mindig bga hiba okozza. Ez 98%-ban a kozponti egység, 2 %-ban memória. Ez pedig csakis a hőterhelés, hőtágulás következménye. Ez biztos!!!

Statisztika: 10 laptopból 2 nem éri meg a 4 éves kort emiatt, asztali gépnél ez 10000-ből jelent 2 db-ot., éppen a hűtés elégtelensége miatt, ami ugye laptop, konzol, meg mobil betegség elsősorban, és ebben a sorrendben.

Ezt kell kideríteni mitől van. Ház oldalát levenni sem szerencsés, mert nem lesz huzat. Én még az oldalrácsokat is letakartam a coolermaster házamon. Van egy alsó elhelyezésű tápom, ez csak magát hűti, van egy nagy venti hátul, és egy ugyanakkora befújó elöl. Így biztosan jó minden, de a házon is sok múlik. Nézz át mindent mégegyszer!

Azért a giga táp sem egy csúcs, de hogy ugyan azt előidézze, azért arra kicsi az esély.

Link to comment
Share on other sites

Lekro

A házamnál én elvégeztem ezeket a dolgokat, hogy letakartam a szellőzőket oldalt és csak a ventikre bíztam. (fent írtam hogy miképp van az elrendezés). Az oldalát azért vettem le hogy a nagy ventillátoromat közvetlen elé rakjam és hűtsem. Minden lement durván 30-35 fokra. Mindent átnéztem az összes hőmérséklet oké. Talán még arra tudok gondolni, hogy mivel ez is 1 napig bírta, addig olyan szinten megfőtt hogy már az ilyen 55-60 foktól is falnak megy. De nem értem ezt se nagyon igazán mert azalatt az 1 nap alatt sem volt egekbe kiáltó hőfok semmin, max 60-62 fok a VGA-n, bírnia kéne.

 

Most nézem, hogy alapjáratom a proci 30 fok az alaplap meg 40. Ez nekem nem tűnik normálisnak...

 

Kép: http://kepfeltoltes.hu/120429/871041578K_p...ltoltes.hu_.png

Link to comment
Share on other sites

nagyjani

Ez az enyém

Szerintem a kijelzett értékeid jók, csak azt nem értem miért pörög 96%-on a vga ventilátorod. Próbáld meg folyamatosan monitorozni a rendszert, mert lehet egy egy pillanatnyi fesz, vagy hõmérsékletemelkedés ami kinyírja a kártyát. Nehéz a végére járni az biztos, de már csak az alaplap marad. Jó az alaplap házhoz rögzítése? Testpontok stb, meg aminek nem szabadna testelni. meg kellene futtatni ház nélkül az egész konfigot.

Link to comment
Share on other sites

Lekro

Többször is szétszedtem azóta a gépet teljesen és újra összeraktam, hogy minden rendben van-e. Mindjárt szétszedem megint és ház nélkül kipróbálom, jelzek az eredménnyel még ebben a postban.

 

Eredmény: http://kepfeltoltes.hu/120430/677320666K_p...ltoltes.hu_.png

 

A gép teljesen stabil akármilyen grafikai terhelés alatt(3dmark, kombustor minden futott). Viszont az is igaz, hogy a GPU hőmérséklete 1-2 fokkal alacsonyabb(54-55) mint a kritikus hőmérséklet amin el szokott szállni(56-58). Nem tudok nagyobb hőmérsékletet kihozni belőle egyik játék/benchmark progival sem. Érdekes, ennyire nem lehet érzékeny a hőre..vagy igen?

 

Még info: Voltam olyan galád és picit lelassítottam kézzel a ventit, amikor elérte az 57 fokot 55-ről, elkezdtek megjelenni apró csíkok és textúrahibák. Gyorsan elengedtem visszakúszott 55re és ment tovább hibátlanul. (20 percig futtattam ezt crash nélkül)

 

Kipróbáltam az MW2-t is, csak 48 fokra vitte fel, tökéletesen fut.

Link to comment
Share on other sites

nagyjani

Akkor a házban kell keresni a hibát mégis csak. A kártya ha egyszer megadta magát, megjavulni csak magától sajnos nem fog. A ház is legalább olyan fontos mint a táp, egyrészt a jóirányú szellõzés miatt, másrészt a tökéletes testpontok biztosítása miatt. A testpontok inkább hiányozzanak, (házon kívüli járatáskor) Mintsem olyan helyen is zárjanak ahol nem nagyon kellene. Elõfordulhat, hogy valahol a lap hozzáér valahol, tekeredik stb, ezzel olyan feszültségeket gerjeszt ami gondot okozhat.

Ha így tényleg stabil, akkor valahol itt kell keresni mitõl ugrott fel a hõmérséklet (szerintem kis csúcsokban nagyon magasra is). A kártya bírná a 75 fokot, de mivel már nagy hõterhelés érte, akár 60 fokon is érintkezési hibái lehetnek a chipnek. ott a házban biztosan volt hogy pár másodpercre felugrott akár 80 fok fölé is, észre sem venni. Ha így stabil, akkor a háznál van a gond, hõelvezetési, vagy testelési hiba.

Link to comment
Share on other sites

Lekro

Ha jól értem akkor a lapom jó. Ez talán megmagyarázná azt, hogy miért 40 fokos házon belül a lap akár zárt fedéllel akár nyitottal, de ha kiveszem akkor rögtön 10 fokkal hűvösebb. Elég nagy az eltérés. Jól van szóval akkor kártya ismét cserére szorul és a házzal valamit kezdeni kell, vagy új kéne.

 

Kipróbáltam, a Crysis 2ben a hardcore beállítást is bírja és csak 51 fokig viszi fel. Ház nélkül semmi gond nem lenne a géppel. Tuti az a probléma. Köszönöm szépen a megoldás megfejtését és hogy ennyi figyelmet kaptam! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...