Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Kérdés egy alaplapról...


bitorlo

Recommended Posts

Fujitsu

Rohadt érdekes egyébként, hogy leállítás után a BIOS-ban ott volt az összes beállításom; csak rá kellett mentenem egyet. (Vagy lehet, hogy már azt se kellett volna, mert addigra visszatöltötte magának.) Egyedül az órát kellett beállítanom, az egy nappal későbbi dátumot és pár órával korábbi időt jelzett. Mondjuk ezt se értem. A BIOS-ban a finomhangolós szekcióban meg azt nyomta az arcomba, hogy indulási problémákat tapasztalt a rendszer due to overclocking or changes in voltage; pedig hát csak annyi történt, hogy másfél napig nem jutott neki delej. Szerintem hazudik. Igazából az a sejtésem, hogy ha bármi indítási gondja van, akkor azt kapásból az overclockra meg a hülye júzerre fogja, még ha épp a gyenge CMOS-elem miatt következik is be (annak idején is ilyeneket mondott, mikor kihullott egy memóriamodul). A hülye tulaj (= én) történetesen közel 5 éve nem nyúlt a BIOS-hoz (egy kb. 4,5 évvel ezelőtti frissítést leszámítva).

 

Most egyébként semmi gondja; így, hogy áram alatt van, gyönyörűen indul. Meglepem már tényleg egy új elemmel, hadd örüljön. Aztán ha azzal is efféle gázok lesznek, akkor kezdhetek aggódni. :D De csak nem.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
zschni87

Hűtés topikban minap írtam erről az alaplapról.

Igazából olyan inkonzisztenciákat fedeztem fel, hogy nem is tudom, ez hogyan történhet meg. Az alaplap pontos neve Acorp 6LX/EX68 VER 1.1

Kéne lennie az alaplapon egy Genesys Logic által gyártott GL520SM szenzornak/modulnak, de csak a helyét találtam meg, egyszerűen nincs "odatéve". User's Manual (manualnak a verziószáma 1.0, nem tudom ez jelent-e valamit) szerint meg ott kellene lennie.

Aztán a jumperelés sem a rajzoknak megfelelően történik. Rajz alapján most 233 MHz-re van jumperelve a 8 darab pin, mégis CPU-Z szerint (meg minden más szerint is 333 MHz-en megy a Celeron).

Első kérdésem, hogy már a Pentium II-es korszakban is kellett telepíteni chipset drivert? Mert ennek - most már tényleg csak azt mondom, hogy elvileg - i440 LX/EX chipsetje van.

Alaplapi CD-nek meg vicces a tartalma is. Alaplapi driver mappában csak a Genesys windows 9x környezetben futó szoftverének telepítője van, de azzal meg - mint írtam - elmehetek... messzebbre...

Tegyük fel, egyszer majd újra akarom rakni a Windows 98 SE rendszert rá, akkor honnan szerzem be a szükséges drivereket? Vagy a win98-ban vannak előre integráltak és csak telepíteni kell őket. Ez utóbbit azért kérdezem, mert a VGA is érdekes, ugyanis a kártya neve ATI Xpert 98 AGP 2x, amin ATI 3d Rage Pro grafikus gyorsító van. AMD honlapról leszetdem hozzá a megfelelő drivert és csak rosszabb lett, mint a Win98-ban alapból benne levő 1999-es Ati 3d Rage Pro driver...Szenvedek ezzel a szerkentyűvel már pár hónapja :)

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Elhiszem, hogy van itt néhány probléma, amit meg szeretnél oldani; de szerintem az első és legfontosabb az lenne, hogy tisztázd a célt. Mi a célod ezzel? Néhány ezer forintért már Pentium 4-es (esetleg 3-as) szintű gépet lehet venni használtan. Vagy valami múzeumot akarsz nyitni? :D

 

A Windows maga is tartalmaz egy csomó drivert; külön meghajtóra csak akkor van szükség, ha valamihez nem talál. Alapvetően tehát ma sem feltétlenül kell külön chipset driver; csak ha vannak olyan hardverkomponensek, amik igénylik. (Általában kell.) A Windows 98-ban is volt Eszközkezelő; meg tudod nézni, mit ismer fel és mit nem.

 

Hogy honnan szerzel drivereket, az egy jó kérdés. Ha a gyártói oldalakon még találsz, akkor nyilván onnan. Egyébként a Google és egyes ruszki oldalak lehetnek még a segítségedre; de a siker erősen kérdéses. Még egyszer mondom, hacsak nincs valami nagyon konkrét célod a géppel, amihez ez a konkrét hardver kell, én nem erőltetném a dolgot. Csak az időd és az erőforrásaid viszi.

Link to comment
Share on other sites

Sebi
Tegyük fel, egyszer majd újra akarom rakni a Windows 98 SE rendszert rá, akkor honnan szerzem be a szükséges drivereket?

 

http://driver.hu/

 

http://driverzone.com/

 

www.driverguide.com

 

Esetleg próbáld meg lementeni a mostani meghajtókat a Driver Genius, vagy DriverEasy programmal. Egy régebbi verzió biztos jó a 9X-re is, de lehet, hogy a mostaniak is.

Link to comment
Share on other sites

zschni87

Nem, nem akarok múzemumot nyitni :D , és tökéletesen tisztában vagyok azzal, hogy a viselkedés irracionálisnak tűnhet, azonban ez volt életem első gépe, így nagyon sok érzés-emlék köt hozzá. Ráadásul kifejezetten szeretek eszközöket szerelgetni, főleg régieket, a jutalmam, hogy látom, hogy működik.

Van Pentium 4 630-as procival szerelt gép (Alaplap, CPU, VGA) is, de az el van rakva, mert nincs mibe belerakni jelenleg.

Ezt a PII-est arra használom, hogy a nagyon régi játékok elfussanak rajta (DOSBoX sem mindig megoldás sajnos). BIOS-t nem merek frissíteni, mert egyelőre örülök, hogy működik, azt még sosem csináltam, és bár FDD van, nincs szünetmentesem. Ráadásul nem is tudom, hogy melyiket szedjem le, mert van 6ex68 lap, meg 6lx68 lap is az oldalon, de az enyém meg 6lx/ex68. Manual borítóján is pontosan így van leírva, majd alatta kép van alaplapokról, bal oldalt, ami nem olyan, mint az enyém, jobb oldalt, ami pontosan olyan, mint az enyém, de a BIOS is 6lx/ex68-nak írja.

Nagyon köszönöm a válaszokat/tanácsokat, már találtam is driver.hu-n jó drivert a VGA-hoz, már lefut a DX 8.1 teszt is dxdiag-gal. Úgy érzem, már nem sokat kell kísérletezgetni, kihoztam amit lehetett, egyedül az alaplapi jumperelés (proci órajele) zavar nagyon. Utolsó kérdés: ha rosszul jumperelek tönkre lehet tenni az alaplapot, vagy a procit? Tomshardware szerint ez a Celeron tuningosoknak jó lehet nagyon, az én manualomban ez van, erre nekem az 5-6,7-8 van összejumperelve és 333-on megy.

Köszönöm szépen!

Link to comment
Share on other sites

Sebi

Ha 333 MHz-n megy, akkor jó. Miért is szeretnéd még jumperelni, ha jó? Kísérletezni persze lehet. Ha valamit nagyon durván elállítasz, akkor úgysem indul el, hanem sípolva figyelmeztet, hogy térj észhez. Tehát nem egyszerű dolog tönkretenni az alaplapot. :)

 

Ugyanaz a jumperelési táblázat kicsit másképp, mint a tied, de lényegében ugyanaz. ---> Klikk

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
ez volt életem első gépe, így nagyon sok érzés-emlék köt hozzá.

 

Megértem, mert az első gépünkhöz nekem is sok érzés és emlék kötődik. :igen: Megmondom, mit csináltam: úgy hat évvel ezelőtt összepakoltam és elajándékoztam. Talán még ma is szolgál valahol, bár ezt kevéssé hiszem. :D Nem helyes dolog tárgyakhoz kötődni SZVSZ; próbálok én is leszokni az ilyesmiről, amennyire csak lehet. Nem a tárgyak az igazán fontosak az életben. ;)

 

a nagyon régi játékok elfussanak rajta (DOSBoX sem mindig megoldás sajnos).

 

VMware Player. Feltolsz rá egy virtuális Windows 98-at, oszt' csókolom. :)

 

Egyébként a BIOS-t a helyedben nem piszkálnám, ha jól működik a gép.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...