Jump to content
GSForum - Segélyvonal

RAID


Pjotr

Recommended Posts

Dainn

Pjotr: És akkor azt itthon hogy lehetne megoldani,hogy vagy más RAID-be a 2t, vagy pedig csak a Samsung winyót mûködtetem? Vagy eleve már dobjam a kukába a Maxtort,mert ilyen állapotban már nincs értelme a RAID-nek,és csak a Samsungot lenne ésszerû bekötni?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Csak a Samsungot kösd be, menjen arról a gép. Maxtort utána beteheted, de semmi RAID, és ne tegyél rá semmi fontosat.

Link to comment
Share on other sites

Dainn

okés. köszi szépen a segítséget!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
goodboy

A következõ volna a kérdésem.

Ha van egy 2 merevlemezes satavinyós notim (xi2528), és jelenleg nincsenek raidben, viszont teli van már Mindkét vinyó adattal, akkor ha most átalakítom õket raid0ba, akkor az összes adatom megmarad Mindkét vinyón?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Dehogy, hova gondolsz. Bármelyik RAID-módot válaszd is, minden adatod törlõdik.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
szaborobert

Szisztok Urak!

Már rendelkezem egy 320-as egytányéros F1 Samsunkg vincsivel. Teljesen meg vagyok elégedve vele. Nagyon halk, gyors, és hûvös. Bár ez utóbbi mindegy, mert vizezve van...

A pontos típusa HD322HJ. Annak ellenére, hogy sok rosszat mondanank róla, 3-at vettünk haverok, és kifogástalan mindegyik.

Namost. Csütörtökön érkezik az utánpótlás, és RAID 0-ra adom a fejemet.

Elsõ kérdés: XP lesz az oprendszer, és nincs a gépben floppy. Az alaplap P5KC. Meg tudom oldani pendrive-al a drivert, ugye?!

Második kérdés: a 2x320MB-ból csak mondjuk 500 GB-ot szeretnék a RAID-be. Akkor marad a két vincsin 70-70GB. Ezekhez nem nyúl a RAID-vezérlõ egyáltalán? Konkrétan az a lényeg, hogyha akármilyen oknál fogva szétesik a tömb, akkor a 70GBos részen maradt adatok nem vesznek el, igaz?

A fenti módszerrel lenne egy 500, meg 2db. 70 GB-os lemez. Jól gondolom?

Köszi a segítséget!

Edited by szaborobert
Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Igen, meg lehet oldani floppy nélkül, bele kell integrálni a telepítõlemezbe a RAID-vezérlõ meghajtóját.

Nem, a RAID az egész merevlemezre vonatkozik. Ha bukik a RAID0, akkor vele együtt az összes adat.

Link to comment
Share on other sites

szaborobert

Szia!

Köszönöm a gyors reakciót!

Az kár, hogy az egész vincsit be kell tenni a tömbbe, de sebaj, archiválok sûrûbben.

Viszont hol találok ahhoz segítséget, vagy leírást, hogy hogyan kell a drivert a telepítõbe integrálni? Azt gondoltam, hogy elég, ha pendrive-on odaadom neki.

Miután sikeresen megcsinálom majd, akkor biztos nem teszek fel ilyen bárgyú kérdéseket, mert alapvetõõen nem vagyok analfabéta a számítástechnikához, de ez lesz az elsõ próbálkozásom raid-del.

Gondolom valami BIOS beállításra is szükség van, igaz?!

Link to comment
Share on other sites

szaborobert

Köszönöm a linket!

 

Ha jól gondolom, miután a biosban megvannak a beállítások, onnantól az egész rendszer 1 db SATA meghajtónak fogja látni a tömböt (2 vincsit)?!

Viszont! Az én BIOS-omban ( Asus P5K-C 1203) NINCS RAID-BIOS! Vagy addig ne is keressem, ameddig a 2. vincsit nem csatlakoztattam? :hááát:

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

A RAID-BIOS nem a BIOS-ban pihen, külön lehet elérni. A merevlemezeket majd a JMicron vezérlõre kell csatlakoztatnod, mert az képes RAID-be rakni a merevlemezeket.

Link to comment
Share on other sites

szaborobert

Áhhá!

 

Megint új infó! Szeretek tanulni! :D Ha nincs türelmed, szólj! :D

Szóval JMicron...honnan ismerem meg ezt az alaplapon? Másrészt, ha a raidbios nem a biosban van, akkor hol?

Köszi a türelmedet!

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Az alaplap kézikönyvében le van rajzolva, hogy melyik helyre tudsz RAID-et kötni. Ezen kívül valószínûleg más színû is a csatlakozó.

Link to comment
Share on other sites

szaborobert

Máris keresem a könyvet!

 

Megvan. Viszon azt írja, hogy a JMicron portokra rakjam a 2 vincsit. Ezzel az a baj, hog yabból az egyik eSATA. Azzal mit tudok kezdeni?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Akkor ezt a RAID dolgot bebuktad. Esetleg vehetsz egy PCIe-es SATA RAID kártyát.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Hogy érted, hogy eSATA?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Van eSATA kivezetés a lapon, de nem az ICH9 szolgáltatja, hanem a JMicron (a hivatalos oldalon is ez van, elsõnek elkerülte a figyelmemet), így viszont igen nehéz lenne RAID rendszert építeni.

 

ICH9R lenne képes RAID-et mûködtetni.

Link to comment
Share on other sites

szaborobert

De eSATA-ra nem lehet SATA eszközt kötni?? Nincs valami kábel, vagy átalakító?

 

Szerk.: közben utánajártam, és létezik ilyen kábel. Ez azt jelenti, hogy nincs akadálya annak, hogy holnap nekilássak a RAID-nek... :D

Affene! Nem holnap, hanem hétfõn. Akkor jön csak a vincsi... :Sír:

Link to comment
Share on other sites

Alfonz64

eSATA annyiban különbözik a sata-tól hogy le van árnyékolva és kitudod vezetni a gépbõl, a táppal együtt valahogy így Link és mobilrack nélkül hozzátudod kötni a vinyót, ha jól tudom.

 

Ha az alaplap nem támogatja a Raid-t akkor csinálhatsz még softwares raid-t is vagy hardverest is pl:PCIe-es SATA RAID az utóbbi nem terheli a géped .

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Attól, hogy vesz egy pár ezer forintos RAID kártyát, még nem lesz hardveres RAID kötete. A hardveres RAID vezérlők igencsak drágák. Ha az alaplapit vagy kiegészítőkártyás RAID megoldást választja, az bizony szoftveres!

 

eSATA-hoz még az is hozzátartozik, hogy feszültséget is biztosít (persze ez egy merevlemeznek kevés), így válik lehetővé például az eSATA-s pendrive-ok csatlakoztatása is.

Link to comment
Share on other sites

Alfonz64

Köszi a választ, akkor lehet én is jobban járnék ha a Windowsban csinálnám meg a köteteket, mert ha megakarnám szüntetni a RAID tömböket azzal könnyebe szétlehetne szedni? Gondolom szétlehet szedni?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

RAID hanyas tömb?

Ha 0-ás, akkor nem tudod szétszedni, legalábbis adatvesztés nélkül nem. Ha RAID1-es, akkor bármikor szétszedhetõ.

És hogyan szednéd szét a Windowsban? A RAID BIOS-ban vannak beállítva a kötetek, a Windows azzal nem tud semmit sem kezdeni.

Link to comment
Share on other sites

Alfonz64

"Windowsban?" valahogy így WinXP-ben. Link1

 

vagy : Link2

 

Én RAID0-ás ra gondoltam pl:3 vinyó, lehet hülyeségere gondoltam ha több mint a felén van üres hely akkor azon vissza tudná állítani vagy egyesíteni a tömböket.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

RAID1-ben minden merevlemezen ugyanaz van. Ha az egyik kihullik, meg sem lehet érezni.

 

Már világos, hogy milyen szoftveres RAID-re gondoltál, soha nem jöttem volna rá, mert az ilyet bottal nem piszkálom meg.

Megnéztem a második linket, perverz egy ötlet, annyi szent. Beleírta a cikkbe, hogy nincs nagy különbség hardveres és szoftveres-szoftveres RAID között. Aha, persze.

Link to comment
Share on other sites

fapuma

Most fogok berakni egy 320-as WD RE3 mellé egy újat. Még sosem találkoztam hasonló feladattal, szóval lehet, hogy túl egyértelmût kérdezek, de sehogy sem lehetséges úgy RAID1-be kötni õket, hogy ne vesszen el semmi a régirõl?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...