Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Delphi kezdõknek


Cheater

Recommended Posts

konyv

Helló! Én is abszolút kezdõ vagyok, megcsináltam, hogy véletlenszerûen kérjen be számot mondjuk '0...9'-ig, a kérdésem a következõ,: hogy csináljam, hogy ne írja ki 2x ugyanazt ? (és esetleg döntse el, hogy a bekért szám páros vagy páratlan ?)

Segítségeteket elõre is köszönöm.

Link to comment
Share on other sites

Calyd

Elõször is mit értesz az alatt, hogy véletlenszerûen kérsz be számot? Tehát véletlenszerûen szeretnéd eldönteni, hogy hány számot adjon meg a felhasználó? Az sem világos, hogy hova írja ki kétszer ugyan azt? :) És felmerült bennem, hogy talán konzolos alkalmazást készítesz-e?

Az utolsó kérdésedre a válasz (az elõbbiektõl függetlenül):

A moduloó (mod) infix operátor használatával el tudod dönteni, hogy egy szám milyen maradékot az adott modulusra nézve (szám osztva a modulussal milyen maradékot ad). Használata: szám mod modulus. Például a 10 mod 4 = 2, 4 mod 3 = 1. Tehát a paritás eldöntése úgy történhet, hogy 2-vel osztva 0-t vagy 1-et ad-e maradékul az adott szám.

Link to comment
Share on other sites

Calyd

OFF

Azért vicces, hogy a kérdezõk idõnként eltûnnek. Na mindegy.

ON

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
buci015

Szevasztok!

Szeretnék megtanulni programozni.

Nem tudnátok valami jó programot ajánlani, ami kezdõknek való? és hogy honnan tudnám ingyenesen letölteni?

Elõre is köszi

Link to comment
Share on other sites

Calyd

Ugyan programozni tanulni nyelvfüggetlenül érdemes, mégis szerintem Pascal-alapú nyelvvel érdemes kezdeni. Ez elég jól algoritmizálható. Pontosabban jó szöveges algoritmus esetén elég a kulcsszavakat lefordítani, és kész a kód. A Turbo Pascal 5.0 egy időben ingyenes volt, most nem tudom az-e. FreePascal viszont tuti, hogy ingyenes. A kettő tulajdonképpen ugyan azt nyújtja - ez elég sarkallatos kijelentés, de nagy vonalakban igaz. Főként konzolos alkalmazások írására jók, de az kezdetnek szerintem tökéletesen elég. De van még Dev-Pascal is, mely grafikus felülettel rendelkezik, és egyszerűen lehet benne Windows-os programokat írni.

Valamivel komolyabb eszköz pl. a Delphi. A szintaktikája megegyezik a Pascal-éval, hiszen a fordíója egy fajta Pascal, az Object Pascal. Elvileg a Turbo Delphi ingyenesen letölthető a Borland honlapjáról, de van egy biztosan ingyenes alternatíva is: a Lazarus. Ehhez segítséget is tudok adni (igaz nem túl sokat): LINK - ez egy oldal, melyet egy ismerősömmel közösen csinálunk az általunk tartott gyakorlatokhoz.

 

De ezen kívül jó választás lehet még a Visual Studio. Ha egyetemista vagy főiskolás vagy, akkor az MSDNAA program keretében ingyenesen be tudod szerezni a szoftvert. Ez négy programnyelvet foglal magában: Visual Basic, C++, C# és J#. Ez egy Microsoft által kifejlesztett dolog, és előnye, hogy itt mind a négy nyelv ugyan azokat a beépített elemeket képes használni, mert úgy van megírva. A lényeg, hogy szeritem ez épp a jó Microsoft dolgok közé tartozik, kifejezetten Windows-os alkalmazásokat lehet benne írni, viszonylag egyszerűen, ha ismered valamelyik nyelvet.

 

Könyvek:

Szerintem itt arpsoft többet tud ajánlani, de azért megpróbálok én is egy-kettőt. A Delphihez a Programozzunk Delphi 7 rendszerben! című könyv szerintem jó. Van még a Marco Cantu féle Delphi 7 mesteri szinten, de az túl komoly. Ez viszont olyan kezdőknek való. A sima Pascal-okhoz a Programozzunk Turbo Pascal nyelven! lehet jó választás.

További pár link:

Kezdőkönyv az algoritmusokról

Kezdőkönyv a programozásról

A Visual Basic .NET alapjai

Link to comment
Share on other sites

buci015

Köszi szépen!

Majd megpróbálgatom õket 8)

Link to comment
Share on other sites

buci015

Helló!

Még egy kérésem lenne; a kódokat / jelentésükkel együtt/ nem tudná valaki elküldeni?

THX

Link to comment
Share on other sites

North Face

Üdv mindenkinek!:)

Regisztráltam tegnap...csak gondoltam beköszönök:)

Programozzunk Delphiben valóban jó könyv, én is azt olvasgatom, és még az ára is baráti... A cd melléklet pedig kifejezetten felhasználóbarát:P Mintaprogik, feladatok, valamint kimaradt fejezetek elektronikus formátumban, csak ajánlani tudom...

Link to comment
Share on other sites

Calyd

@buci015:

Azt hiszem értem mire gondolsz, de ez így nem egészen értelmezhetõ. Programozásnál kódnak a programszöveget szokás mondani. Gondolom értesz a HTML-szerkesztéshez, innen jött, hogy kódok vannak. Ezt most így elég sok lenne leírni, mert nagyon sok minden van, és minden nyelvben más. Másképp kell létrehozni a különbözõ elemeket, stb. Ha valami konkrét kérdésed van, abban szívesen segítünk, de ezzel szerintem így nem tudunk mit kezdeni.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Becsoft

Sziasztok!

 

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy van egy szöveg- (vagy egy HTML-fájlom) és hogy tudnám megoldani, hogy azt olvassa be egy Memo-ba? Tudom hogy nagyon alapdolog de légy szíves. :)

Link to comment
Share on other sites

Calyd

A TMemo-nak is a tartalmát a Lines nevű mezővel éred el. Ennek TStrings a típusa, ami önmagában is egy osztály. Ennek az osztálynak van egy LoadFromFile(Const FileName:String) tagfüggvénye, ezzel tudsz beolvasni szöveges fájlból. Tehát, ha a memo-d neve Memo1, a fájl pedig a "C:\Próba\valami.html", akkor így működhet a dolog:

Memo1.Lines.LoadFromFile('C:\Próba\valami.html')

 

A rizsát meg azért írtam, mert más, hasonló komponenseknél is találkozhatsz ezzel, és ugyan így kell használnod, csak a tartalmat leíró mező neve lehet esetleg más. (Pl. ListBox esetén Items.LoadFromFile(...fnév...)).

Link to comment
Share on other sites

Becsoft

Sikerült, köszi. Viszont az elérési útvonalat én ' jelek közé tettem, mert nem igazán tetszett neki az idézõjel :)

Link to comment
Share on other sites

Calyd

Valóban úgy helyes. Még tudtam szerkeszteni a hozzászólásomat, át is írtam. Bocsesz.

 

Utólag:

Ha megnézed a LoadFromFile eljárás definícióját, akkor láthatod, hogy tulajdonképpen egy String tíousú adat kell neki. Ez pedig mindegy, hogy konstansként (két ' jel között megadott) vagy változó által reprezentált String. Vagyis ha pl. van egy FNev String típusú változód, akkor így is hívhatod az eljárást: Memo1.lines.LoadFromFile(FNev).

És mutatnék még egy klassz módszert, amivel egszerûen kezelhetõ le a létezõ ill. nem létezõ fájl esete. A Dialogs fülön található egy olyan komponens, hogy OpenDialog. Ez egy nem látható komponens, csak el kell helyezni a formon. Van Execute egy tagfüggvénye. Ennek meghívásával elõjön egy Windows-os megnyitóablak, ahonnan ki lehet választani a fájlt. Mivel függvény, így van visszatérési értéke. Ez egy logikai függvény, tehát Hamis (False) vagy Igaz (True) értéket vehet fel. Hamis értékkel tér vissza minden olyan esetben, ha a felhasználó a megnyitó ablakban a Mégse gombra kattintott, és Igaz-zal, ha kiválasztott egy fájlt és Megnyitás-ra kattintott. Tehát ha eme függvény hívását egy elágazás feltételeként használjuk, akkor épp az említett problémára kaphatunk megoldást, pl. így:

If OpenDialog1.Execute then begin
   Memo1.Lines.LoadFromFile(OpenDialog1.FileName);
   {
   ha a bemeneti fájlt fel is szeretnénk használni, akkor ilyen változat is elképzelhetõ:
   FNev:=OpenDialog1.FileName;
   AssignFile(F,FNev);
   Reset(F);
   ...
   CloseFile(F);
   }
   end
   else ShowMessage('...hibaüzenet szövege...');

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
kalviston

Sziasztok!

Lenne egy problémám. Van egy adatbázisom, az egyik táblájának képeket is kellene tartalmaznia, amelyek a program futásakor egy DbImage-ban jelennének meg.

A kérdésem a következõ,.. hogy a bánatba lehet a táblába képet feltölteni.

Megköszönném, ha valaki felhomályosítana ez ügyben.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
jani0624

Sziasztok!

Annyira nagyon kezdõ talán már nem vagyok, de most valami olyanba fogtam bele, amirõl fogalmam sincs :-) Nyomtatóportra szeretnék jeleket küldeni. Találtam a neten ezt-azt, de nagyon kusza volt. Nincs valami olyan megoldás amivel egyszerüen megtudnám mondani hogy namost ezen a tûn legyen egy bit? :-)

Köszi!

Link to comment
Share on other sites

Becsoft

Sziasztok!

 

Az a helyzet hogy a progim 1280*1024 felbontásban tökéletesen működik, viszont kisebben megjelennek a görgetősávok, ami nagyon nem kéne. Hogy lehetne kisebb felbontásban eltűntetni? Előre is kösz a segítséget!

 

Letölthető az ftp.extra.hu címről (Total commander)

Felhasználónév: ecdlitfeld

Jelszó: ecdl

 

BE KELL MÁSOLNI A KITÖMÖRÍTÉS UTÁN KAPOTT FÁJLOKAT A C:\IT mappába!

Link to comment
Share on other sites

Calyd

Ne használ ekkora formot és komponenseket! Ez őrületesen nagy! Még egy jótanács: a form beállításai között, az obejct inspector-ban találsz egy "Position" nevű beállítást. Itt be tudod állítani, hogy miként jelenjen meg a program ablaka. Az egyes beállításokról a helpben találsz jó leírást. Egyébként a görgetősávokat is a form beállításainál tudod eltűntetni.

Link to comment
Share on other sites

Masik

Milyen adatbázist, táblát ajánlotok delphi mellé? Nekem a mysqlt ajánlották, de én még csak a paradoxot ismerem vmennyire. Álítólag az sok adatnál nem mûködik pontosan.

Link to comment
Share on other sites

Calyd

Csak a pontosság kedvéért: ha jól veszem ki, akkor neked adatbázis kezelõre van szükséged, nem pedig adatbázisra vagy táblára. Egyébként a MySQL szerintem is jó választás lehet, mert elég elterjedt. Én legalábbis mindig azzal találkozom ingyenes tárhelyet nyújtó oldalakon, fórumok is gyakran használják. Biztos jó lehet, annyira nem vagyok jártas az adatbázis-kezelõkben.

Link to comment
Share on other sites

nobilis
Én is kezdõ vagyok és arra lennék kívácsi, hogy honnan lehet valami forrásanyagot letölteni amibõl az ember elkezdheti tanulni ezt a programnyelvet.

Nameg milyen programmal érdemes írni meg ilyesmi, mert az iskolában ezt a programnylevet fogjuk tanulni és kíváncsi lennék rá, hogy mégis mire számítsak, ezért egy kicsit elõre tanulnék :D

 

Ha otthon vagy a pascalban akkor nem lesz nehéz dolgod. Sokminden úgy mûködik delphiben is. Próbálgasd használni a komponenseket (események propertik). Ha van egy kis angol tudásod akkor ott a help. Én személy szerint a pascallal kezdtem az egészet és folyamatosan tértém át a delphire. Ha valamiben elakadtál (és tényleg kezdõ vagy 8) ) akkor dobj meg egy üzenettel. Ha lesz idõm válaszolok igérem..

Link to comment
Share on other sites

nobilis
Gondolom sokan használátok az Animate komponenst, úgyhogy kéne egy kis help: nekem sehogy sem akar megnyitni avi-t, pedig elvileg arra "szakosodott" :) A probléma igazából ott van, hogy egy MediaPlayer komponensben megnyitott avi van lejátszatva az Animate-ben, és szeretnék tudni "ugrálni" is a filmben, de az animate seek-je meghal.

Mivel MediaPlayerben nyitom meg a filet, és az Animate csak lejátszik, így az Animatebe tulajdonképpen nincs is file betöltve - nem tudom miért, szerintem ennek így semmi értelme... :pislog: Erre akkor jöttem rá, amikor megpróbáltam használni a Seeket. Kiírta, hogy nem tud megnyitni avit. Mondom "mi a fene, hát már meg van nyitva". Hát nincs. :) És az Animate nem tud megnyitni avit. Próbáltam úgy is, hogy amikor a MediaPlayer kap egy filenevet az OpenDialogtól, akkor kapja meg ezt a nevet az Animate is, de meghal. Próbáltam Object Inspectorból direktbe megadni, de nem nyit meg avit, pedig elvileg csak azt tud.

 

Valami a komponensben lehet, vagy csak nem jól használom?

 

Sajnos ki kell hogy ábrándítsalak. Ez a komponens nem alkalmas divx-es állományok megjelenítésére. Animate alatt a másoláskor, áthelyezéskor kereséskor megjelenõ kis animációt kell érteni. Gondolom hogy ezek az avi-k nem tömörítettek. De ebben nem vagyok biztos. Amúgy médiaplayerekkel sok nyûg van. Inkább próbálkozz valami egyszerûbbel. Mondjuk zenelejátszóval. Keress rá a google-ban a "tbassplayer" szóra. Reszkess winamp :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Begin

Nos az én problémám az lenne, hogy az Opendialog objektumot tudtommal meg lehet hívni úgy mintha a windowsos megnyitás rutint hivnám, hogy magam választhassak a fájlok között... de hogy??? És szintugy a loaddialog objektumnál ezt hogy kell elérni? Szintén a memo objektumba szeretnék betölteni más-más szöveget mint egy szövegszerkesztõ... Elõre is kösz...

Link to comment
Share on other sites

zippyo

Miutan radobod a formra a TOpenDialog componenst

 

dlgOpen: TOpenDialog; //in Form type ez a instance of TOpenDialog

 

procedure btnOpenClick(Sender: TObject);// itt fogjuk hivni

 

procedure TfrmMain.btnOpenClick(Sender: TObject);//mikor megnyomjuk a gombot hogy valasszunk

var

Riff: IRiffRW; //ez neked nem fontos

Index: integer;

begin

with dlgOpen do // <-----------kinyit

if Execute then // <-----------miutan kivalasztod ami kell

begin.......

 

 

Hali magyarok! Ma talaltam ra erre a lapra .... most kezdetem sajat idoben gagyogni Delfiul.

Hamiltonban lakok, de jo talalni otthoni lapokat. Irtam egy kis olvasot ami FSX MDL allomanyokat olvas hogy OpenGL-ben renderelje nekem a ropuloket. Van itt errefele valaki mas aki ilyennel vesztegeti az idejet?

 

Peter

Link to comment
Share on other sites

Calyd

@Begin: Erről már írtam fentebb! Néha olvass is kicsit, mielőtt kérdezel!

 

@Peter: Üdv! ;)

Link to comment
Share on other sites

zippyo

Hali Calyd!

 

Beleolvasgatva hozzaszolasaidba ugylaccik talaltam valakit aki igen otthonosan mozog Pascal-iaban!

Valoszinu hogy lesz egy par kerdesem........

 

zip

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...