Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Delphi kezdõknek


Cheater

Recommended Posts

arpsoft

Szerintem a kód a szépség miatt lett akkora, amekkora.

A chartfx helpje benne van a Delphi helpjében, csak keresni kell. Chart a kulcsszó.

Állítólag.

Link to comment
Share on other sites

Calyd

Az lehet, de én ezt úgy értelmeztem, hogy méretre nagy. Merthát tördelés nem igazán szól bele a méretbe, vagy igen? :hááát:

 

Egyébként meg ha bele is szól, én akkor is inkább tördelek, kommentezek ezzerrel a kényes részeken, mert ha 2 hónap múlva visszanézek, akkor nem kell 5-10percet azzal veszõdnöm, hogy ez itt most mi is? :)

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Ez rendben van, de egy kezdõ esetleg megrettenhet 200 sortól.

(Egyik C-s programunk leghosszabb állománya 7911 sor ;) )

Link to comment
Share on other sites

Calyd

Huh, az azért nem rossz! :D

 

Egyébként (akinek nem inge...) az a tapasztalatom, hogy a túl hosszú kódok többsége a nem logikus felépítés miatt keletkezik. Pontosabban semmi kezdeti elgondolás nélkül, esztelenül kódol valaki. Nem egy ilyen kódon végeztem már 50-60%-os "tömörítést"!

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Szívesen átküldeném, (ha tehetném) hátha tudsz rajta tömöríteni. Nekünk folyton a 64 kB statikus adat, illetve a modulonkénti 64 kB adat+kódszegmens határral van gondunk. Az exe 2 MB-re fordul (16 bit-es C program!) + egyes részei ki vannak pakolva kb húsz dll-be. Ezek közül 5 statikus a többi dinamikus.

Megpróbálnád? ;)

Link to comment
Share on other sites

Calyd

Egyrészt te biztos sokkal jobban benne vagy témában, mint én, úgyhogy a te programkódodon nem hiszem, hogy tudnék tömöríteni. :) Másrészt - sajnos - még egyáltalán nem foglalkoztam semmilyen más nyelvvel Pascalon és Delphin kívül :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
DonTomika

Nem lenne jó neked a TeeChart? A Delphiben alapból benne van, egyszerû kezelni, van hozzá help a Delphiben, nagyon jó dolgokat lehet vele csinálni (többféle diagrammtípus, 3d), és még segíteni is tudnék, ha problémád lenne vele... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
wizard

Sziasztok!

 

Kb. 1 hónapja jártam "erre". DonTomika egy gondolatolvasó. Azóta én is rájöttem, hogy a TeeChart az én eszközöm. Próbálgatom is 1000-rel, hogy mit tud.

 

Nagyon jó dolog volt eddig a 3.0-ás változata. De most korlátokba ütköztem. Pl nem rendelkezik BeforeDrawAxes events-el.

 

Gondoltam frissitem.

 

Lehúztam innen a TeeChart502Delphi3Eval.exe-t:

http://www.steema.com/download/TeeChart_v5/index.htm

 

Feltelepítettem. Azt hittem, hogy felülírja a 3.0-ásat.

 

Elindítom a Delphit, aztán hibaüzenetek sokasága: Nem tudja betölteni a DCLTEE53.dpl-t, az osztálynév már létezik. Utána közli, hogy a DCLTEE53.dpl nem található.

 

Késõbb ugyanez a következõkre: DCLTQR53.dpl,TeeImage53.dpl, DCLTGL53.dpl

 

Aztán bejön a Delphi 3.0 és használhatom a régi TeeChartot.

 

Jelenleg a D:\-n van a Delphim.

Próbáltam az új TeeChart-ot a progi könyvtárába rakni, és a c:\program files-ba (default) is. Egyik sem ment.

 

Van valakinek egy jó ötlete, hogy miért?

 

(Olyanban ne gondolkodjatok, hogy a Delphi 3-at frissítsem pl. 7-esre, mert

abban van 4.04-es TeeChart és azzal együtt BeforeDrawAxes is. Ezt én is tudom. )

 

Elõre is köszönöm a segítséget!

Link to comment
Share on other sites

DonTomika

Talán Project/Options, aztán packages fül, és kijelölöd a Tee Chartot, majd Remove. Ez talán eltávolítja, bár nem vagyok benne biztos. :?: Aztán persze felteszed az újabbat.

 

Majd még megnézem otthon...

Link to comment
Share on other sites

TheSaurus

Én bioritmusprogramot készítettem Delphiben, ami egy image-re rajzolja a grafikont. Nem nagy kód, a rovátkákat egy ciklussal meg lehet csinálni.

Link to comment
Share on other sites

wizard

DonTomika köszi a tippet!

 

Sikerült felrakni úgy, hogy elõtte eltávolítottam a régit.

 

Azért lehetett volna annyira intelligens a program, hogy egy egyszerû felülírással

oldja meg a telepítést.

 

Most veszem csak észre, hogy TRIAL edition. Remélem, hogy nem fogja nagyban korlátozni a lehetõségeimet...

 

TheSaurus!

 

Köszi az ötletet, de arról a módszerrõl lemondtam. Úgy vélem, hogy a Chart-tal egyszerûbben meg lehet oldani a problémát. Bár a file méretével nem vagyok elégedett. Az elsõ próbálkozásom a 2x függvény kirajzolása volt. Semmi extra.

Ennek ellenére 538k volt a file mérete (Delphi 7-ben). Az kicsit sok. Nem?

 

A poén meg az, hogy nem csak egy függvényt akarok majd kirajzoltatni a programban. De örökléssel valószínüleg meg tudom oldani a további jelentõs méret növekedést.

Link to comment
Share on other sites

special

Sziszatok két kérdésem is lenne, az egyik az, hogy delphiben hogyan tudok létrehozni random számokat? teszem azt A váltzóba random számot akarok létrehozni?

A másik az lenne, hogy milyen könyvet ajanlotok, hogyha már programozási alapokat ismerem, delphiben is mar tudok 1-2 dolgot, tehat nem kellene a teljesen szájbarágós nulláról indítania a könyvnek? Ja es a nekem nem kellene .net,meg c++ csak kizárólag object pascal része a delphinek. elõre köszi a válaszokat!

Link to comment
Share on other sites

Silent Psycho

var a: integer;

 

randomize; //ez egy eljárás, amely új kezdõértékrõl indítja a véletlen szám generátort

a:= random(10); //0-9 között generál véletlenszerûen egy számot

 

A randomize eljárást elég egyszer meghívni egy program során (legalábbis én úgy szoktam), pl a Form1.create-nél.

Link to comment
Share on other sites

DonTomika
Kicsit sok. Nem?

UPX

AsPack

 

Két exe tömörítõ, egész jól tömörítenek. pl nekem az upx 684 kb-ból csinált 276-ot. :D És még a progik betöltése sem nagyon lassul be...

Link to comment
Share on other sites

wizard

DonTomika!

 

Ha jól értem, akkor az általad ajánlott progik valami olyasmit csinálnak, mint anno a DOS-os idõkben a Pklite?

 

Egy próbát megér... :)

Link to comment
Share on other sites

wizard

special!

 

A könyvekrõl már esett szó. Ha visszamész az elsõ oldalra, akkor ott van néhány cím. (A Baga Edit féle könyv nagyon ott van!) Ezeken kívül Thomas Binzinger: Delphi c. könyvét is ajánlanám. Az alapokat nagyon jól el lehet vele sajátítani. Igaz, hogy a Delphi 2-t veszi alapul, de ez nem hátrány.

 

Ha pedig már nagyon profi leszel: :)

Füzi János (2000): Grafikai alkalmazások Delphi nyelven

Computerbooks, Budapest

Itt a 3D grafikára is rámegy.

Link to comment
Share on other sites

wizard

Ha esetleg kevés volt !Psycho! segítsége:

 

Rakj a formra 1 buttont és 1 cimkét!

A gomb eljárása (buttonra dupla klikk) legyen ez:

 

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);

begin

randomize;

a:=random(10);

label1.caption:=IntToStr(a);

end;

 

A deklarációs rész meg így nézzen ki:

 

var

Form1: TForm1;

a:shortint;

 

Így akárhányszor rákattintasz a gombra, generál 1 új számot.

 

Remélem tudtam segíteni!

Link to comment
Share on other sites

special

Sziasztok újra, az lenne a feladat hogy egy listbox-ban vannak szamok, es egy gombnyomasra a listbox2-be kellene, hogy keruljenek a szamok, de rendezetten .. es nem vago ma rendezes algoritmusat és ha azt valaki leirná nekem erre a példára azt nagyon megkoszon

Link to comment
Share on other sites

special

Sziasztok újra, az lenne a feladat hogy egy listbox-ban vannak számok, es egy gombnyomásra a listbox2-be kellene, hogy kerûljenek a számok, de rendezetten .. és nem vágom a rendezés algoritmusát és ha azt valaki leirná nekem erre a példára azt nagyon megköszönném! <elnézést nemértem mért került be kétszer az üzi, egyszer nyomtam rá :hááát: >

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
wizard

Most sietek, ugyhogy csak a lenyeg:

Pl a maximumkivalasztasos rendezes algoritmusa a kovetkezo:

 

Ciklus i:=1..N-1

max:=i

Ciklus j:=i+1..n

Ha Tomb[max]<Tomb[j] akkor max:=j

Ciklus vége

Csere(Tomb,Tomb[max])

Ciklus vége

 

Ki: A Tomb elemei rendezve (csokkeno sorrendben)

Link to comment
Share on other sites

wizard

Special!

 

Nincs szükség a rendezés algoritmusára.

 

Én így oldottam meg:

 

Raktam a formra 2 listboxot+1 gombot.

A formcreate-ben feltöltöttem a listbox 1-et számokkal.

Az átrakást és a "rendezést" meg a Button1Click-re írtam meg.

 

 

procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject);

begin

ListBox1.Items.Add('4');

ListBox1.Items.Add('2');

ListBox1.Items.Add('1');

ListBox1.Items.Add('5');

ListBox1.Items.Add('3');

end;

 

 

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);

var i: integer;

begin

for i:=0 to ListBox1.items.count-1 do

ListBox2.items.add (ListBox1.items);

ListBox2.Sorted := true;

end;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
special

Sziasztok újra, egy olyan kérdésem lenne, hogy adatbázist, hogy lehet letrehozni delphiben? vagy esetleg egy tutorial is jól jönne hozzá! Elõre köszi minden választ!

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Ez ugye attól függ, hogy milyen adatbázist.

Egyébként szerintem a Delphiben nem nagyon van mód adatbázis létrehozásra, csak használatra.

Link to comment
Share on other sites

special

Tehát mondjuk csinálok egy Acces adatbázist, és azt tudom vele kezelni ? es sql-el ugye ? ... de mondjuk ha van egy olyan feladat, hogy egy gombnyomásra lehessen új adatbázist létrehozni, akkor azt, hogy kéne csinálni? amúgy ha már itt tartunk, hogy tudok egy adatbázist megnyitni delphiben?

Link to comment
Share on other sites

special

Sziasztok, kerestem Módosítás gombot hogy szerkesszem az elõzõ üzenetem de sajna nem találtam ilyet... szoval Database Desktop-ban létrehozok egy adatbázist rajta mezõket stb, de nem tudom, hogy hogyan hasznalhatnám ezt delphiben, vagy esetleg egy access adatbázist ? Ezt valaki leírná nekem nagyon hálás lennék :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...