Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Dos 6.22


KeLa

Recommended Posts

KeLa

Üd mindenkinek!

Van egy müszer (régi) ami számítógépvezérelt, sajnos meghibásodot és javítás utánn felkéne éleszteni. A probléma, hogy csak dos alól lehet programozni, egyébként minden win alatt tud dolgozni. A dosos progi nagyon memóriaigényes én viszont cc a 80-as évek végén használtam utoljára dost még 386-os rendszeren. Most az istennek sem tudom a p4-esen a memoriabeállításokat megfelelõen megcsinálni. Ha valaki kisegítene, hogy kell a mi gépeken dost beállítani 6.22-es van és flopyról bótolnék vele (csak így mûkodik a progi). Próbáltam memorimanager progit, de megfagy az ujraindításkor. :?:

Link to comment
Share on other sites

Adani

EMM386 lesz itt a kulcs, meg az, hogy DOS-t a felsõ memóriába kell tölteni. A config.sys fájlba ha jól emlékszem ezt kell beírni:

DOS=HIGH

 

És a vezérlõket is a felsõ memóriába kell betölteni. DEVICE helyett a DEVICEHIGH paranccsal.

 

Egyébként ottvan erre a Memmaker progi, ami ezenfelül még próbál memóriát felszabadítani.

 

Esetleg nem tudsz beszerezni valahonnna egy használt P1-es vagy 486-os gépet? Azon biztos könnyebb volna megcsinálni. A P4 már nem a DOS-nak való.

Link to comment
Share on other sites

tomykav

Az is elõfordulhat, hogy annyi memóriát, amennyi van a gépben, egyszerûen nem tud kezelni a DOS (16 bites oprendszerrõl van szó). Tényleg egyszerûbb lenne egy õskövülettel próbálkozni.

Link to comment
Share on other sites

Pötyi23

Esetleg érdemes lenne WinXP alól egy DOS emulátorral megpróbálni, hátha azzal mennél valamire. Különösen, hogy akkor a memóriakezeléssel sem lenne annyi problémád. De az is lehet, hogy egy VirtualPC lesz a megoldás kulcsa. Jobb ötletem egyenlõre nincs, de gondolkodom rajt egy kicsit....

Link to comment
Share on other sites

Adani

Nem kell oda PC Emulator, lehet, hogy elég lesz egy DosBox is.

Link to comment
Share on other sites

KeLa

Köszönöm a segítséget mindenkinek, sikerült megoldani!

A wmware segítségével sikerült egy virtuális dos rendszert létrehozni, itt a memmaker rendesen dolgozott és sikerült beállítani. Virtuális meghajtóra image formában felraktam a szükséges progit, mostmár megy a felprogramozás.

Ha a virtuális gép segítségével csinálok bootlemezt az emm386 már nemmüködik, nemtudja kezelni a p4 memóriáját. A virtuális gép 16 bites, nagyon okos ez a wmware.

Mégegyszer kösz a segítséget mindenkinek.

 

Ui: a win98-as dos nem felelt meg a proginak, 1987-ben készült a dosos rész, 90-ben a wines felület, de sajna abból kihagyták a felprogramozást. Biztos nemgondolták, hogy így fejlõdik a technika.

Link to comment
Share on other sites

Cui

Sziasztok!

 

DOS-ban szeretnék egy állományt tömöríteni, de sajna megkopott már az emélekezetem, hogy kell használni az arj parancsot. Valaki tudna segíteni ebben?

Link to comment
Share on other sites

Adani

Nekem is kopottak már az emlékeim, de ha jól emlékszem:

ARJ a *.* fileneve.arj. Ha pedig darabolni akarod, akkor kell -v kapcsoló utána pedig a fileméretek KB-ban (kisflopis darabolásnál -v1440). De szerintem jobban jársz, ha RAR-t használsz, mert a DOS-os RAR-nak is van menüvezérelt verziója.

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Becsomi alkönyvtárakkal együtt: arj a -r c:\teszt.arj c:\*.*

Becsomi alkönyvtárak nélkül: arj a c:\teszt.arj c:\*.*

Kicsomi: arj e c:\teszt.arj

Link to comment
Share on other sites

Adani

Kicsomagolni nem az arj x paranccsal kell?

 

De lehet, hogy én emlékszem rosszul.

Link to comment
Share on other sites

tomykav

Az x (eXtract) a kicsomagolás paramétere az arj-nél.

Link to comment
Share on other sites

Adani

Én is erre gondolok, az a meg Add rövidítése lehet.

 

ui: Utánéztem a Google segítségével és tényleg arj x a kitömörítés.

 

arj x filename.ext -y : a filename.ext kibontása (x) rákérdezés nélkül (y).
Link to comment
Share on other sites

Cui

Köszönöm a segítséget! Már sikerült is a tömörítés!

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Az e is kibontás, csak útvonalak nélkül.

Link to comment
Share on other sites

tomykav

Fejet kell hajtanom elõtted. Megnéztem az arj.exe helpjét, és tényleg...

Link to comment
Share on other sites

Adani

Ok, akkor ne is rágodjunk ezen többet. Mindkettõnknek igaza volt. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Shia-ko

Kezdjük a teljes alapokról:

DOS-t kellene telepítenem. Van egy DOS floppy-m, ami egy win-es telepító elindítása után jön létre. Beboot róla, partícionál primary DOS + set Active, file-ok felmásol, és azt dobja a HDD-re, hogy non-system disk.

Mit felejtettem ki?

Link to comment
Share on other sites

Laali

sys c: a rendszer átvitele a c: meghajtóra

 

utána esetleg a config.sys és autoexec.bat fájlok szerkesztése

Link to comment
Share on other sites

tomykav

Igen. Ha nem sys-szel csinálod, akkor a rendszerfile-ok nem a megfelelõ lemezterületre kerülnek, és nem fog boot-olni a rendszer.

Link to comment
Share on other sites

Shia-ko
:hátpersze:
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Botond

Hali! Van egy kis problémám az MS-DOS 6.22 telepítésével. A Microsoft oldaláról szedtem le és fogalmam sincs hogy kell telepíteni :(. Sajna az angol tudásom elég gyér. :(

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Na erre kiváncsi vagyok. Adnál egy linket? :pislog:

Ez a rendszer ugyanis egyáltalán nem ingyenes. (Nem a supplemental Disk-et töltötted le?)

Link to comment
Share on other sites

Adani

Egyáltalán árulják még?

 

Egyébként van ingyenes dos is, ami fejlettebb mint az MS féle. Freedos a neve.

Link to comment
Share on other sites

Botond

MS-DOS 6.2 Step-up Files a teljes neve. A link a letöltéshez. Free Dos? Hallottam róla. Tudtok még mondani egy-két DOS-t, amit ajánlanátok? Használni tudom az MS-DOS-t nagyából. A következő progikat keresném még a DOS-hoz: Norton Commander, Win 1.0-Win3.11.

Nem tudjátok ezeket honna lehet beszerezni?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...