Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Processzorcsere


Predator

Recommended Posts

Lord_KROK
22 hours ago, pcmester said:

Bocsi, XCube, lehet, hogy a link felirat rendberakásakor kuszálódott össze, nem tudni. Itt a jó link: https://manualzz.com/doc/62115912/fujitsu-d990-manual.
Rögtön az első oldalon lévő táblázatban szerepel az AMD K6, de csak 233MHz-ig. Ha jól látom, a "DIP" kapcsolósorral kell belőni a processzor frekvenciáját és jumperrel a feszültségét (8. oldal). Csak az a kérdés, hogy:

  • 233MHz-nek megfelelően tegyek feszültség jumpert vagy inkább 166-200MHz szerint? :hmm:
  • A "DIP" kapcsolósor 1-es kapcsolóját felkapcsolva lenne 233MHz a K6 processzornak, jó lenne-e az úgy, vagy inkább legyen kevesebb?
  • Kellhet-e állítani valamit a BIOS-ban is?
  • Mi történne, ha a jelenlegi Win98 rendszert próbálnám bootolni? :hmm:Nem szeretném újrahúzni.

Tulajdonképpen csak hővezető pasztát kellene vennem a dologhoz, minden más van, de milyen és mennyi pasztát vegyek? :roll: Vissza tudjak térni a Pentium processzorhoz, ha kell, de ne öregedjen rám.

Akár a 233MHZ alá is lőhetsz feszültségben, és úgyis stabil lehet a rendszer. Ezt igazából érdemes kisakkozni.

Szerintem nem kell újraraknod a rendszert, legalábbis nekem CPU csere után még sosem kellett, igaz hogy Intelről AMD csere ilyen régi rendszeren még nem volt. 

 

Link to comment
Share on other sites

pcmester

Az jó. Remélem én is, hogy majd elindul, mert idővel jól összeérett a telepített rendszer, melyet nem szeretnék szétborítani.

Már csak az a kérdés, hogy milyen és mennyi hővezető pasztát vegyek? :hmm: Vissza tudjak térni a Pentiumra, ha szükségessé válna, de ne öregedjen rám feleslegesen a megmaradt paszta.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
11 hours ago, pcmester said:

Az jó. Remélem én is, hogy majd elindul, mert idővel jól összeérett a telepített rendszer, melyet nem szeretnék szétborítani.

Már csak az a kérdés, hogy milyen és mennyi hővezető pasztát vegyek? :hmm: Vissza tudjak térni a Pentiumra, ha szükségessé válna, de ne öregedjen rám feleslegesen a megmaradt paszta.

Miért öregedne  rád??? 

Ha sikeres a CPU csere és nem akarsz visszatérni a régihez, akkor a maradékkal újrapasztázhatod a modern procid, vagy VGA-d. 

Link to comment
Share on other sites

XCube
On 8/20/2022 at 11:49 AM, pcmester said:

Rögtön az első oldalon lévő táblázatban szerepel az AMD K6, de csak 233MHz-ig.

 

Igen, a K6. A procid viszont K6-2. Ettől még valószínűleg működni fog, de nem lényegtelen, hogy egy fiatalabb generációról van szó.

Link to comment
Share on other sites

pcmester

Köszönöm, XCube, ha akár csak kicsit is nő a teljesítmény ezáltal, akkor annak már örülni fogok. A paszta mennyiséget pedig azért kérdeztem, mert nem szeretnék semmi mást újrapasztázni, nem szükséges. Viszont tényleg milyen pasztát vegyek, ami még olcsó? :hmm:Mit mondjak majd a helyi számítógépes boltban, hogy milyen pasztát szeretnék?

Link to comment
Share on other sites

XCube
59 minutes ago, pcmester said:

Köszönöm, XCube, ha akár csak kicsit is nő a teljesítmény ezáltal, akkor annak már örülni fogok. A paszta mennyiséget pedig azért kérdeztem, mert nem szeretnék semmi mást újrapasztázni, nem szükséges. Viszont tényleg milyen pasztát vegyek, ami még olcsó? :hmm:Mit mondjak majd a helyi számítógépes boltban, hogy milyen pasztát szeretnék?

Én ezeket a procikat annak idején nem is pasztáztam, simán ráraktam a hűtőt és kész, semmi bajuk nem volt. Ergo teljesen mindegy, hogy mit kensz rá, nem kell valami extra jó minőségű pasztára költened. Kérdezz rá számtech boltban, hogy van-e nekik kis tasakos vagy mini tubusos verzió.

Link to comment
Share on other sites

bcom
1 hour ago, pcmester said:

Viszont tényleg milyen pasztát vegyek, ami még olcsó? :hmm:Mit mondjak majd a helyi számítógépes boltban, hogy milyen pasztát szeretnék?

Olcsót. 

Visszatérve a windows stabilitásra. Nálam volt olyan, hogy win98 nem indult el procicsere után. Olyan is volt, hogy párszor elindult aztán összeomlott. Reinstall lett a vége. De haveromnál volt, hogy prímán működött procicsere után. Nem emlékszem milyen hardverek voltak, nagyon régen volt. 

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
1 hour ago, pcmester said:

Köszönöm, XCube, ha akár csak kicsit is nő a teljesítmény ezáltal, akkor annak már örülni fogok. A paszta mennyiséget pedig azért kérdeztem, mert nem szeretnék semmi mást újrapasztázni, nem szükséges. Viszont tényleg milyen pasztát vegyek, ami még olcsó? :hmm:Mit mondjak majd a helyi számítógépes boltban, hogy milyen pasztát szeretnék?

Bármilyen paszta jó ezeknek. Mustárt ne használj, mert égtelenül büdös terhelés alatt... a vasporos lekvár pedig veszélyes lehet a vaspor miatt. Vészesetben a fogkrém is megteszi (mi ezeket ki is próbáltuk sok éve) 
De nekem pl az I3 4330-asomon soha nem volt paszta. Csak rádobtam a hűtőt azzal, hogyha hangos/meleg lesz akkor majd később lepasztázom. A hét év alatt nem kellett. 

Egyébként lehet, hogy elég lenne a helyi számtechboltban csak előadnod így a problémát, ahogy nekünk. Ha van némi szerencséd, talán akad ott olyan öreg aki még emlékszik ezekre a gépekre :D (ha belegondolok, a mai 25 év alatti generáció - jó eséllyel - nem találkozott, de legalábbis nem emlékezhet, Win XP és Pentium 4 (Celeron) / Athlon XPnél öregebb gépekre). 

Link to comment
Share on other sites

pcmester

Köszönöm, majd legfeljebb csak annyit mondok, hogy processzorcseréhez kellene valami olcsó és pici mennyiségű hővezető paszta. ☺

23 hours ago, bcom said:

Visszatérve a windows stabilitásra. Nálam volt olyan, hogy win98 nem indult el procicsere után. Olyan is volt, hogy párszor elindult aztán összeomlott. Reinstall lett a vége. De haveromnál volt, hogy prímán működött procicsere után. Nem emlékszem milyen hardverek voltak, nagyon régen volt. 

Ettől félek én is, eléggé nem szeretném a szoftveresen szépen összeállt rendszert felborítani újrahúzással. :unsure: Nálam minden hardver maradna, kizárólag a processzor cserélődne. De tételezzük fel, hogy nem indulna el, akkor mi történne, ha ráengedném a Windows telepítőt a meglévő rendszerre?

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
On 8/23/2022 at 12:24 PM, pcmester said:

Köszönöm, majd legfeljebb csak annyit mondok, hogy processzorcseréhez kellene valami olcsó és pici mennyiségű hővezető paszta. ☺

Ettől félek én is, eléggé nem szeretném a szoftveresen szépen összeállt rendszert felborítani újrahúzással. :unsure: Nálam minden hardver maradna, kizárólag a processzor cserélődne. De tételezzük fel, hogy nem indulna el, akkor mi történne, ha ráengedném a Windows telepítőt a meglévő rendszerre?

Intel cserélsz AMDre vagy AMD-t Intelre??? Ha a válasz nem, akkora rendszer sem fog összeborulni nagyon nagy valószínűséggel... 

Link to comment
Share on other sites

pcmester

Intel Pentium helyett lenne AMD K6, amennyiben rászánom magam a procedúrára, hogy elkezdjem, most csinálnék ilyen fejlesztést először. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Lord_KROK
On 8/25/2022 at 11:47 AM, pcmester said:

Intel Pentium helyett lenne AMD K6, amennyiben rászánom magam a procedúrára, hogy elkezdjem, most csinálnék ilyen fejlesztést először. :unsure:

Na megcsináltad? 

Link to comment
Share on other sites

XCube
On 8/23/2022 at 12:24 PM, pcmester said:

Ettől félek én is, eléggé nem szeretném a szoftveresen szépen összeállt rendszert felborítani újrahúzással. :unsure: Nálam minden hardver maradna, kizárólag a processzor cserélődne.

Márpedig az a legvalószínűbb, hogy újra kell telepítened, mert egy egészen más processzor kerül a rendszerbe. Az egyetlen ok, amiért még akár működhet is az az, hogy az alaplapot nem cseréled ki, de ez még nem garancia a sikerre.

On 8/23/2022 at 12:24 PM, pcmester said:

De tételezzük fel, hogy nem indulna el, akkor mi történne, ha ráengedném a Windows telepítőt a meglévő rendszerre?

Formázás nélkül felülírni? Legjobb esetben kapnál egy friss rendszer, ami tele van gányolva a régi fájlokkal feleslegesen, mert az új rendszer nem tud velük mit kezdeni.

Legrosszabb esetben a friss rendszert összekavarja a meglévő rendszer maradéka és az sem fog elindulni.

 

Listázd fel, hogy mik vannak feltelepítve, készíts elő egy reinstall pakkot és húzd újra a rendszert. De lehetőleg ne valami héber cuccot.

Link to comment
Share on other sites

pcmester
2 hours ago, Lord_KROK said:

Na megcsináltad? 

Októberben tetőtér beépítést fognak végrehajtani nálunk, én pedig majd felköltözök az emeletre, lehet, hogy azt megvárom, hogy több helyem legyen a művelethez (jelenleg nincsen sok)... De ha megcsinálom, akkor fogok ide írni, hogy hogyan ment.

Link to comment
Share on other sites

XCube
On 9/3/2022 at 9:30 PM, pcmester said:

Októberben tetőtér beépítést fognak végrehajtani nálunk, én pedig majd felköltözök az emeletre, lehet, hogy azt megvárom, hogy több helyem legyen a művelethez (jelenleg nincsen sok)... De ha megcsinálom, akkor fogok ide írni, hogy hogyan ment.

Nem akarok sokat mondani, de ehhez nem kell több hely, mint 1m x 1m. Sőt igazából elég annyi hely, ahol elfér a számítógépház oldalra borítva, az alaplapot sem kell kiszedni.

Link to comment
Share on other sites

pcmester

Ha egyszer megjön a "kiforrasztó páka", amit rendeltem, akkor úgyis ki kell vennem az alaplapot a gépből, mert a PS/2 aljzatokat ki kell cserélnem, mivel nagyon szét vannak kopva (így került hozzám).

A gépház egy eléggé nagy torony ház, ilyen, aminek kell hely, hogy kivegyem a helyéről és elfektessem a szereléshez... :roll:
81973

Link to comment
Share on other sites

XCube
9 hours ago, pcmester said:

Ha egyszer megjön a "kiforrasztó páka", amit rendeltem, akkor úgyis ki kell vennem az alaplapot a gépből, mert a PS/2 aljzatokat ki kell cserélnem, mivel nagyon szét vannak kopva (így került hozzám).

A gépház egy eléggé nagy torony ház, ilyen, aminek kell hely, hogy kivegyem a helyéről és elfektessem a szereléshez... :roll:
81973

Azért azt nehezen tudom elhinni, hogy annyira nincsen hely, hogy egy ilyen házat ne tudj kihúzni és elfektetni. Az kb. azt jelentené, hogy a székednek sincsen hely :D .

Link to comment
Share on other sites

pcmester

Először arról akarok meggyőződni, hogy a csere alkatrészt sérülés mentesen ki tudom majd forrasztani egy donor alaplapból, mert PS/2 csatlakozót is kell cserélni az alaplapban, ami kényes művelet, előbb az legyen meg. Legfeljebb majd végső soron kiviszem a műhelybe a gépet szétszedni, mert jelenleg alig van helyem körülöttem. :unsure:

🔜 Jelentkezni fogok, ha jutok valamire...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Lord_KROK
On 9/9/2022 at 12:18 PM, pcmester said:

Először arról akarok meggyőződni, hogy a csere alkatrészt sérülés mentesen ki tudom majd forrasztani egy donor alaplapból, mert PS/2 csatlakozót is kell cserélni az alaplapban, ami kényes művelet, előbb az legyen meg. Legfeljebb majd végső soron kiviszem a műhelybe a gépet szétszedni, mert jelenleg alig van helyem körülöttem. :unsure:

🔜 Jelentkezni fogok, ha jutok valamire...


Mindeközben én vettem öcsémnek egy Core I3 4160-as procit, és kicseréltük a Pentium G3258-asát (2C2T, 3200MHZ) a Core I3 4160-ra (2C4T 3600MHZ). Továbbá kapott a gépbe +4GB RAMot a meglévő 4GB mellé. A gép látványosan sokat gyorsult. (Igazából még október 1-én történt) 

Te jutottál valamire? 

Link to comment
Share on other sites

pcmester

@Lord_KROK Még semmire. Egyenlőre még a donor alkatrészt sem kíséreltem meg kiforrasztani a donor alaplapból, pedig cserélni kellene a PS/2 csatlakozót is a gépben, valamint eléggé félek attól, hogy processzorcsere után el fog-e indulni rendesen a Win98, úgyhogy még a hőpasztát se mertem még beszerezni, pedig azóta már jártam más okból a számítógépes üzletben. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
6 hours ago, pcmester said:

@Lord_KROK Még semmire. Egyenlőre még a donor alkatrészt sem kíséreltem meg kiforrasztani a donor alaplapból, pedig cserélni kellene a PS/2 csatlakozót is a gépben, valamint eléggé félek attól, hogy processzorcsere után el fog-e indulni rendesen a Win98, úgyhogy még a hőpasztát se mertem még beszerezni, pedig azóta már jártam más okból a számítógépes üzletben. :unsure:

Akkor haladsz mint a Debreceni intermodális központ :D 

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
2 hours ago, pcmester said:

@Lord_KROK Ezt a hasonlatot nem ismerem. :unsure:

Semmi baj. Röviden összefoglalva : Még 2000 előtt felmerült Debrecenben, hogy a vasútállomás helyszínére behozzák a buszvéget, és a villamos végállomás is ott van létrehozva egy nagy közlekedési csomópontot. 2000-ben már úgy beszéltek róla, mint ami holnap elkezdődik, és 2002-3ra lett volna kész. Többszörös halasztás után, 2020-ban kellett volna átadni ...  na most 2022-ben ott tartunk, hogy a legutóbbi (azt hiszem) 5 milliárdért készült terveket is kidobták. és még egy kapavágás sem történt. 
Ami egyelőre történt, az az, hogy a tervek jelentős egyszerűsítéséen (olcsósításon) estek át. 

na, kicsit a te procicseréddel kapcsolatban is ilyen érzésem van, csak te a a PS port cserével inkább bonyolítod a dolgokat. 

Link to comment
Share on other sites

pcmester
20 hours ago, Lord_KROK said:

na, kicsit a te procicseréddel kapcsolatban is ilyen érzésem van, csak te a a PS port cserével inkább bonyolítod a dolgokat. 

Nem "bonyolítom" ezzel, csupán azt is végre kellene hajtani, mert majdnem attól kontakthibás lesz a billentyűzet és egér, hogy véletlenül hozzáér egy kábel a gép mögött a csatlakozóhoz. Éppen működő státuszban van, de eléggé necces.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...