Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Programozás kezdõknek


Mezofi

Recommended Posts

Mezofi

Sziasztok, már régóta foglalkozok a gondolattal, hogy programot írjak.

Van pár kérdésem, melyeket esetleg feltennék.

Már belekostoltam a Java nyelvbe, tanultam Access-t , SQL-t, Visual Basic-et, PHP-t.

 

De még mindig köd van azon a területen, hogyan kellen nekifogni egy olyan programnak ami adatbázisra építkezik, de úgy, hogy ha meg van írva akkor bárkinek a gépén futtatni lehessen, még azon is akién nincs Access.

 

Szerintem valimiféle mobil adtabázist kell létrehozni.

 

Gondoltam először, egy angol teszt kérdésekből álló kis programot csinálnék, a kérdések adatbázisban lennének.

 

Ha van valami indító ötlet az jó lenne.

Link to comment
Share on other sites

google

Delphi.

Link to comment
Share on other sites

Shiwer

Én a Turbo Pascalt ismerem, abban tudok segíteni.

Link to comment
Share on other sites

Adani

C/C++-t de csak minimális szinten (éppen azt tanulom), ebben megpróbálhatok segíteni.

 

Pascalt már régen tanultam ,de ahhoz is értek. Más nyelvek pedig távol állnak tőlem.

Link to comment
Share on other sites

_Menyus_

Google hozzászólását csak helyeselni tudom: Delphi. Nagyon jók az adatbáziskezelési képességei, és szerintem ha szeretnél ezzel a témával foglalkozni, érdemes belevágni. Természetesen mind Visual Basic-ben, mind Java-ban működik a dolog, de segíteni én is csak Delphiben tudok.

Nem kell telepíteni az Access-t a célgépeken. A te programod nem az Accessnek szól, hogy adjon vissza értékeket, vegyen fel új rekordokat stb, hanem egy adatbázismotornak. Neked ezt a motort kell feltelepítened, és azzal fogsz kommunikálni (ahogy az Access is teszi). Az Access adatbázisokat a Microsoft Jet "kezeli". Ahhoz viszont hogy kommunikálni tudj ezzel az adatbázismotorral, több lehetőséged is van. Használhatod az ADO-t, mely egy viszonylag új dolog, de használhatod (a Delphi esetében) a BDE-t is, ami már elavultnak számít, nem ajánlom. Az ADO az MDAC (Microsoft Data Access Components) csomagban található, de nem kell parázni, a Windows XP-ben alapból benne van. Ezért ha készítesz egy Access-es adatbázist (*.mdb) és egy programot hozzá ami kezeli, Xp-s gépeken semmit nem kell tenned. (Az alatt meg csak fel kell telepíteni az MDAC-ot, ingyenes)

Az ADO-t Visual Basicben is használhatod természetesen.

Ha kérdésed van, tedd fel, szívesen segítünk/segítek.

Link to comment
Share on other sites

George

Most a Delphit tanuljuk az egyetemen,szóval ha Valami kérdésed van akkor szívesen segítek.Turbo Pascalt is ismerem. B)

Link to comment
Share on other sites

Athos

Egy Accesses alkalmazásból lehet olyat csinálni, hogy telepíthető legyen és ne tudjanak beletúrni a programokba. Tudom, hogy lehet, olvastam róla, de nekem még nem sikerült. :( Pedig jó lenne már megtanulni hogyan, mert ilyen feladatokra alkalmas lenne.

Link to comment
Share on other sites

Mezofi

Akkor el kell kezdenem Delphi-t tanulni, ok.

Valami használható könyv?

Amiben azért érthető példák vannak?

Ha van valami címe a könyvnek, jó lenne, mert már megjártam amit csak úgy vaktában vettem a címe alapján.

Link to comment
Share on other sites

Mezofi

Jó!

De ez inkább azoknak akik már találkoztak a Delphi nyelvvel.

A jávának is van valamilyen fejlesztői felülete, a Visual Basic-nek is, stb.

A Delphinek is van?

Nekem a -1 ről kell indulnom ebben a nyelvben.

Link to comment
Share on other sites

google

Bizony van! Borland Delphi! :( :angry:

De a -1 -et a sima Freepascalban is behozhatod, amikor még nem kell belemenni a fejlesztőkörnyezet dolgaiba, mi hol van, stb.

És ha már jól megy a pascal, élvezet lesz Delphivel dolgozni.

Link to comment
Share on other sites

Mezofi

"Freepascalban"

????

 

Ehez sincs lövésem, hol, kezdjem.

Mint az elején írtam: Tanultam Javát, SQL-t, Php-t, Visual Basic-et.

Link to comment
Share on other sites

google

Akkor Pascalt nem.

A Delphinek ugyanis az a nyelve.

 

A Freepascal egy karakteres fejlesztőkörnyezet, modern, vizuális programok megírására nem alkalmas, de remekül meg lehet tanulni benne a pascal nyelvet, mert sallangmentes (olyan, mint a Turbo Pascal).

Ezután Delphiben már csak a Borland programját kell kiismerni, mi hol van (nem mindig olyan könnyű), de a nyelv alapjait már ismered. B)

A fenti nyelvek után szerintem nagyon könnyű lesz. ;)

Link to comment
Share on other sites

Mezofi

A Freepascal letölthető valahonnan vagy csak megvásárolható?

Link to comment
Share on other sites

google

Freepascal, tehát ingyenes pascal :)

(de mondom, konzolos, ne várj tőle túl sokat, de tanulásra jó)

 

www.freepascal.org

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
kfx

Én már valamennyire tudok programozni Pascalban, Delphiben és Javaban, de ezek közül egyiknél sem lehet igazán mélyre ásni. Ezt arra értem, hogy nem tudok olyan programot írni, mint pl. egy letöltésvezárlõ. Ez mondjuk egy kicsit elrugaszkodott példa(szép lenne, ha már ilyet tudnék),

Miben kéne próbálkozni? C++?

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

A Delphi pl tökéletes lehet.

A C++-ban és társaiban sokkal nehezebb programot írni, mint az általad említett nyelveken.

A delphi-hez van egy csomó kontrol, amit gyönyörûen fel lehet használni.

Link to comment
Share on other sites

kfx

Delphiben nyilvánvalóan valamivel egyszerúbb, mint C++-ban, de szerinted melyikben lehet hasznosabb, jobb programot írni?

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Igen. Ez az alapvetõ hiba a programozó palántáknál.

Majdnem mindent meg lehet írni, majdnem minden nyelven.

Nem ezen múlik.

Attól függ, milyen programot akarsz írni, úgy kell nyelvet választani.

Aratni ollóval is lehet, de lássuk be, kaszával, vagy esetleg kombájnnal egy kicsit egyszerûbb.

 

Tûzzed ki a feladatot, és megmondom miben érdemes elkezdeni.

 

A nyelvek közül meg tanuljál meg minél többet használni.

Nem kell kívülrõl tudni mindent, de legyél tisztában a nyelv logikájával, felépítésével, alapvetõ szintaktikával. A többi jöhet a könyvekbõl és a helpbõl.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Dávid ( Davs )

Én pl. a Python tanulgatnám, de hát még mindig nem tudom, hogy hogyan lehetne python progit win alatt futtatni, és a Linuxxal a winnek mindeg baja van...És nálam addig a win a no.1, amíg Linuxon nincs netem...Tehát várok az ADSL-ig ;) ...

Link to comment
Share on other sites

kfx

Elõször még csak különbözõ apróbb, egyszerûbb logikai feladatokat megoldó programokat szeretnék, aztán ezt bonyolítanám. Ha már minden nagyon jól megy, majd hasznos programokat is szeretnék írni. Például van egy nagy indíttatásom: Két számítógép között infrakapcsolatot létrehozni. Persze kókányolt infrával. Na ehhez már minden meg is lenne, csak a szoftver hiányzik, ami értelmezi a portra érkezõ jeleket.

Link to comment
Share on other sites

Athos

Jól mondja Arpsoft. A programozás a feladatspecifikációtól kezdõdik, majd a tervezésen át jöhet a kódolás. ;) Aztán persze tesztelés, hibajavítás, dokumentálás. 8) Azt, hogy a kódolás milyen nyelven történik az meg más kérdés.

Link to comment
Share on other sites

kfx

De elég fontos, nem?

Link to comment
Share on other sites

google

Nem a legfontosabb. Az, hogy most egy Windows-os alkalmazást Delphiben, C-ben vagy Visual Basic-ben írsz meg, inkább azon múlik, melyik nyelvet preferálod / ismered a legjobban.

Nekem legalábbis ennyi jött le fél év alatt. :)

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

A nyelv megválasztása a fontos.

Nem fogok egy webes alkalmazást VB-ben megírni, pedig lehetne abban is (lásd ASP, de kinek lenne türelme megnézni, meg hova raknád fel ?) , amikor van ugye a Java meg a PHP.

De pl egy apró Win-es programot nem fogok C#-ban programozni, amikor erre a VB tökéletesen megfelel.

Viszont semmi esetre sem csinálnék rendszerszintû programokat Delphi-ben, hanem inkább C++-ban, míg egy adatbázisokat is kezelõ progit nem biztos hogy megírnék bármelyik elõbb említett nyelven, hanem inkább elõveszem a Visual FoxPro-t.

Ha meg hardver programozásra készülnék, akkor erõsen elgondolkoznék az assembly-n.

 

De ez az utolsó lépés a fejlesztésben! A kódolásig minden program ugyan úgy néz ki.

 

@Athos: a dokumentálásnak nem a végén, hanem folyamatosan kell mennie! ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...