Jump to content
GSForum - Segélyvonal

CSS kérdésem van


tzoli

Recommended Posts

Kovács Dávid ( Davs )

Ugyanúgy, mint HMLT-ben:

#valami{

background-image: url(el/el.gif) ;

}

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

#valami {
background: url(elérésiút/valami.gif) no-repeat;
width: 300px;
height: 200px;
}

 

Fontos a szélesség-magasság megadás. Ha teljes kitöltést akarsz, akkor a no-repeat elhagyható.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Dávid ( Davs )

#fent_div_1{

background: url(images/index_1x2.jpg) repeat-x ;

width: 700px ;

height: 15px ;

}

 

 

<div id="fent_div_1">

 asd

</div>

 

És nincs háttér. A kép létezik, jó helyen van. Viszot:

Foxi 1.5.0.1-et használok. Van továbbá Web Develop toolbarom is. Szóval nincs háttér, de ha a tollbar CSS menüjábõl kiválasztom az edit CSS-t (ez bal oldalt nyílik meg), akkor ott van. Ha bezárom, akkor megint nincs háttér :dühös: Mitõl lehet?

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

#fent_div_1{ -> tegyél szóközt elsõnek a { elé.

 

 asd -> ez meg nem kell.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Dávid ( Davs )

#fent_div_1

{

 

#fent_div_1 {

 

Egyik sem megy. Vagy nem erre gondoltál? Amúgy a többi formázás végrehajtódik.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Vedd ki a repeat-x-et, úgy van e háttered?

Másodsorban pedig ne felejtsd el 2-3szor megnyomni az F5-öt!

Link to comment
Share on other sites

Kovács Dávid ( Davs )

Nyomtam én 100-szor is, próbáltam minden kombinálni mindennel, de CSAK akkor van háttér, ha rákattintok a WEB DEVELOP TOOLBAR-ban az edit css-re. Minden Linux alatt Firefox 1.5.0.1-gyel. Valamint még az a helyzet, hogy:

:nyíl: Van háttér, ha : <div background="kep">

:nyíl: Van háttér, ha <div style="background-image: url(kep)">

:nyíl: van háttér, ha <head><style>#div{background-image: url(kep);}</style></head>

 

Egyedül a külsõ CSS file-val van gond.

Link to comment
Share on other sites

WonderCsabo

Sziasztok ! Tudnátok adni CSS-leírásos linkeket. Meg szeretném ezt a nyelvet (legalábbis az alapjait) tanulni.

 

Elõre is köszi !

Link to comment
Share on other sites

Mezofi

Google>>>css

Vagy

Itt ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
SzoZo

Lenne egy kérdésem, melyre a megoldást nem találom a weblaboron.

 

Adott 3 div tag, mindegyik egy id azonosítóval. Az kellene, hogy az első ill. a 3. div fix méretű legyen Az első fent, a 3. lent. Ezzel semmi gond. A középsőnek pedig a böngészőablak fennmaradó részét kellene kitöltenie, ha az anyag nem fér bele, akkor "overflow: auto" működjön. A height: 100% nem segít.

A CSS így néz ki:

/* CSS Document */

#keret {
width : 778px;
height: 100%;
}

#fej {
    width: 778px;
    height: 150px;
    border: solid;
}

#fej #koz {
    width: 778px;
    height: 100%;
    position: absolute;
    border: solid;
}

#lab {
    width: 778px;
    height: 30px;
    border: solid;
}

 

A html így néz ki:

<body><div id="keret">
<div id="fej">fej</div>
<div id="koz">köz</div>
<div id="lab">láb</div>
</div>
</body>

Mit kell módosítani, hogy jó legyen?

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

1: Vedd ki mindenhonnan a height: 100%;-ot

2: A #keret-nek adj fix magasságot, pl. height: 600px;

3: A túlcsordulós divbe írj sortöréssel tartalmat, hogy megjelenjen a gördítõsáv.

 

Így jónak kell lennie.

Link to comment
Share on other sites

SzoZo
2: A #keret-nek adj fix magasságot, pl. height: 600px;

A probléma: Ha valaki 640*480 px felbontással nézi (Ez példa, ma már ez ritka.) akkor is fix a keret magassága, és "lelóg", de, ha másvalaki 1280*1024 px felbontással nézi, akkor egy "szövegdoboz" jellegű lesz. Ahhoz hasonló, mint a Blogodon. (Emlékszem neked régebben volt olyan oldalad, ahol nem volt fix a középső rész magassága.)

 

Iframe-s megoldást ismerek, én nem szertem, ha nincs más megoldás, akkor jelezd!

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Persze, mert ezt az egészet bele kell tenni egy divbe, (pl.:#main) aminek olyan magasságot, meg egyebet adsz, amilyet akarsz. És akkora közéspõ, összefogó div (#keret) beállítható megfelelõre. Vagy másra gondoltál? Egyébként mûködik, amit javasoltam?

Link to comment
Share on other sites

SzoZo

Épp szerkesztettem.

 

Amit írtál nem a kívánt megoldás.

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Hasonló problémával küzdöttem én is. Simán CSS-sel nem sikerült megoldani - a felsõ keret magasságát nem rögzíthetem, mert tartalomtól függõen változik, sõt, hogy még szebb legyen a helyzet, az alsó is változó magasságú.

Nálam egy kis JavaScript gondoskodik arról, hogy a középsõ div magassága mindig akkora legyen, mint amennyi hely a a felsõ és az az alsó div-ek között van.

Azért ha közben kiderül, hogy miként oldható meg szebben a probléma, arra vevõ lennék...

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Nézd meg ezt: http://myblog.minidiscweb.hu Ez a blogoldalam.

 

Tisztán csak css.

 

A div - ami ehhez tartozik - id-je frame, tehát div id="frame". (Bár ugye ez lehet akármi is.)

 

A css ennyi:

#frame {
overflow: auto;
position: absolute;
width: 567px;
height: 345px;
margin: 0px;
padding: 0px 10px 0px 0px;
}

 

És mûködik.

 

De itt egy "tiszta" oldal, a forráskód kinézhetõ értelemszerûen: Klikk ide.

Link to comment
Share on other sites

SzoZo

Sajnos félreértjük egymást. :Sír: Giraffe JS megoldása végső esetben érdekelne.

A félreértés elkerülése végett betettem egy képet. A zöld kettős nyíl mutatja, hogy mennyi hely maradt a két lila vonal között. (Szemléltetés.) Majd megjelenik a scrollbar. Tehát a fejléc a böngészőablak tetején kezdődik, és mindig látszik.

Amit betettél képet, hasonlít a blogodra, de az FIX megoldás.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

És akkor Te tulajdonképpen mit is szeretnél? Mert mostmár akkor nem igazán értem ... :upsz:

Link to comment
Share on other sites

SzoZo

Az elsõ hozzászólásban írtam, hogy az elsõ és a harmadik div tag fix méretû. Esetünkben 150 és 30 pixel.

A mellékelt képen jól látszik, hogy az 1 és a 3 div minden körülmények között látszik. A középsõ -tehát a második- div tag pedig változó méretû. Ami a két lila vonal között van az lenne a példában a második -azaz középsõ- div. Az animált gif-en látszik, hogy csökkentettem az ablak magasságát. Így vele együtt csökkent a 2. -azaz a középsõ- tag.

Ezt hogyan lehet megvalósítani? (A forráskódban nem CSS-es megoldás van.)

Gyakorlatilag az az értelme, hogy aki kis felbonásban nézi az oldalt az is lássa minig a fej és lábléct.

 

Remélem érthetõen írtam le. :upsz:

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Nem, de leírom, én hogy értelmezem: :D

Van a három vízszintes dived, igaz? Ebbõl a fenti a fejléc, az alsó a lábléc, és a középsõ a tartalom.

Elérni azt szeretnéd, hogy a képernyõ felbontásához igazodva alakuljon a teljes weblap mérete - hogy az egész mindig látszódjon - de ettõl függetlenül a középsõ résznek - értelemszerûen - scrollozhatónak kellene lennie? Mert igazából erre így konkrétan nincs css definíció. Ehhez tényleg javascript kell, és ez nem is feltétlenül egyszerü. A belsõ scroll az megy css-el, de a teljes weblap méret felbontáshoz igazítása már javascript.

 

Egyébként egy tanács: Ne akarj mindenkinek megfelelni. Aki 640*480-ban (és manapság ide sorolom a 800*600-at is) böngészik ... :hááát: 1024-768-tól 1280*1024-ig érdemes jóra készíteni. Ha belefér a 800*600-ba, az oké. Sok egyéb oka is van annak, hogy ezt mondom. De ne ez legyen az elsõdleges célod. Ez csak az én véleményem, nem kötelezõ megfogadni, és nem is akarom ráderõltetni, csak leírtam. ;)

Link to comment
Share on other sites

SzoZo

Megértem, hogy ne akarj mindenkinek megfelelni. Én mondtam még, hogy nincs értelme 1024*768 alá menni.

Pusztán a design lett volna.

Most megfogadom a blogodon lévõ módszert. :D

DE! kérném, hogy a JS topicba írd le a megoldást. Nem sürgõs, csak érdekel. ;)

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Elvileg ott van valahol a topicban az érzékelõ script. Ami nehezebb, az az ehhez írandó vezérlés. Errõl sajnos nem tudok semmit sem mondani. Ehhez tudni kellene javaban programozni. :upsz::D

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Könnyû nektek :P Nálam kicsit bonyolultabb a helyzet...

Jelenleg a KSH Stadat-rendszerének megújításán dolgozom. Mint ezen a példán is látható, a probléma többszörös:

- vannak táblafejek, amiket rögzíteni kell a lap tetején;

- vannak a táblatestek, amik esetleg jelentõsen hosszabbak, mint ami elfér egy képernyõn;

- végül van az alján a szakértõk listája és vissza gomb;

- hogy ne legyen ilyen egyszerû a helyzet, vannak táblák, amik több képernyõnyi szélesek, és ezek között úgy kell lapozni, hogy az esetleges lefelé görgetés megmaradjon.

 

Nos, a mostani, kb. 4 éves rendszer (ezért is nem jó Firefoxon) keretekkel oldja meg ezeket a problémákat, ami egyrészt mostanra korszerûtlenek, másrészt más problémákat is felvetnek. Ezért úgy döntöttem, hogy CSS-sel csinálom meg a táblafejek rögzítését, plusz "Firefox-kompatíbilisek" és nyomtathatók is lesznek a táblák.

Igazán érdekes problémát két dolog jelentett:

1. a webstatisztikákból jól látszik, hogy igenis figyelni kell még a 800x600-as képerynõket használókra is (>30%), de mégsem szúrhatok ki azokkal, akik nagyobb képernyõn nézik :nyíl: a táblatest div-jének a képernyõ méretéhez kell igazodnia.

2. a keretekben tudtam változót tárolni (mennyit kell lefelé görgetni), de ha egy oldal egy HTML, akkor hogyan adok át paramétert.

 

Természetesen egyszerûbb lenne, ha a portálban írnám meg az egészet, azonban ilyen táblákat CD-n is ki kell adni, ott pedig nem várhatom el az Oracle internetes portáljának meglétét :hááát:

Mint írtam, úgy tûnik sikerült némi JavaScript-hackkel megoldani a dolgot, úgyhogy ha minden jó megy, a jövõ héten már az új rendszer fog mûködni.

(Egyébként nem sok tábláról van szó, mindössze 354-rõl, amik összesen 611 lapra férnek el. Mindez magyarul és angolul 8))

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

:D Háromszor elolvastam - közben néztem a linkelt weboldalt - hogy megértsem pontosan a helyzeted. (Lehet, hogy öregszem, vagy nehéz a felfogásom? :hmm::D )

 

Nos, igen, ez az a tipikus helyzet, amikor már nem tudsz egyértelmûen a css-re hagyatkozni, ehhez javascript vezérlés sokkal célszerübb. (A css nem is feltétlenül erre való). Szóval szép munkád van, nem semmi, ha megcsinálod, elõre is gratulálok. :)

 

Felbontás: Itt a statisztika az oldalamról:

 

1024 x 768      63,50 %
1280 x 1024     16,98 %
800 x 600       11,58 %
1152 x 864      4,04 %
1280 x 800      1,07 %
1280 x 960      0,88 %
1400 x 1050     0,63 %
1600 x 1200     0,34 %
1280 x 768      0,19 %
1680 x 1050     0,10 %
1440 x 900      0,10 %
960 x 720       0,10 %
1280 x 854      0,10 %
2048 x 1536     0,05 %
960 x 600      0,05 %
126 x 160      0,05 %
1360 x 1024     0,05 %
480 x 640      0,05 %
640 x 480      0,05 %
1200 x 900     0,05 %
128 x 128      0,05 %

 

Ez 2773 látogatóra vonatkozik. (2006.01 -2006.03.havi adatok.)

Tavaly ez annyiban volt másképp, hogy 13675 látogatóra a 800*600-as felbontás úgy 24.5% körül alakult. Tehát vannak, vannak, de fogynak. :D

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Csak a CSS-re már csak az oldalra lapozás miatt sem hagytkozhatok, de a kereteket mindenképpen el akartam végre hagyni (túl sok HTML állományból áll így 1-1 "csomag", és nem is nyomtathatók a táblák).

Egyébként ez csak egy része (még ha jelentõs) is volt a projektnek. A táblák ugyanis Excelben vannak, és a programnak kell kitalálnia, hogyan vannak összevonva a cellák, ill. némi segítséggel neki kell oldalakra bontani a lapokat. És a "ha már lúd, legyen kövér" alapon olyan nyalánkságokat is bevállaltam, hogy a lábjegyzetek, amik a képernyõn "sárga cetliken" jelennek meg, nyomtatásban szépen a tábla alá kerülnek, természetesen a megfelelõ indexeléssel.

 

Egyébként kicsit úgy érzem a CSS sok mindenben hasonló pályát fut be, mint sok-sok éve a Commodore 64. Kell néhány év, hogy a webfejlesztõk rájöjjenek miket is tud, és mennyivel egyszerûbb oldalakat tervezni ezekkel, mint a táblákkal vagy keretekkel.

 

A képernyõméretekkel kapcsolatban pedig annyit: egy magán honlap megengedheti magának, hogy a felhasználók 10-20% miatt ne optimalizáljon egy adott felbontást, esetleg böngészõt. Egy állami intézmény és egy magára adó magáncég ezt már nem teheti meg. Természetesen 2-3 felhasználó miatt nem fog valaki olyan böngészõt támogatni, ami plusz munkát ad, vagy nem fogjuk az oldalakat 640×480-ra optimalizálni, de amióta beleszólásom van a cég oldalainak tervezésébe, azóta jelentõs lépések történtek abba az irányba, hogy nem csak IE-n kell jól kinéznie ez oldalaknak, és a lehetõségekhez képest törekedjünk a valid oldalak készítésére. A gond csak az, hogy a portálmotor finoman szólva sem ebben a felfogásban készült :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...