Jump to content
GSForum - Segélyvonal

MS Excel - Kérdések és válaszok


Andrewww

Recommended Posts

atzs

arpsoft:

És elárulod, hogyan? ;):D

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Feltételes formázás az A1 mezõn, ha a képlet értéke beállítással.

 

A képlet: =HA("B1=2";IGAZ;HAMIS)

 

Formázás beállít.

 

Kész

Link to comment
Share on other sites

aadaam

sajnos gõzöm nincs mi az a makrovirus, illetve hogy hogyan tudna ez a problémámon segíteni ...

Link to comment
Share on other sites

atzs

arpsoft: Köszönöm! Ha tudnád, ezzel most mennyit segítettél... :)

 

aadaam: Van víruskeresõ a gépeden? Ha igen, futtasd le, hogy nézze végig az egész merevlemezt. Ha valahol be lehet állítani, akkor nézze át az xls állományokat is!

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

@Reyorkin

Miért akarsz mindent kétszer tárolni? Használd az AutoSzûrõt.

Vagy másik megoldás, hogy csak az adott munkalapokon tárolod a részletes adatokat, és egy egyedi azonosítóval és az FKERES segítségével csinálsz összesítést belõle.

Link to comment
Share on other sites

atzs

Miért ne tárolhatná kétszer? Lazán elõfordulhat, hogy egy táblát szét kell dobni bizonyos feltétel szerint résztáblákra.

 

Kézzel nem nagy ügy. Ahogy Giraffe említette, autoszûrõ a megoldás. Kijelölöd az egész lapot, CTRL+C, és az csak azokat a sorokat másolja, amik "fennakadtak" a szûrõn. Aztán a másik lapra beilleszted. Ugyanezt megcsinálod még egyszer, csak a másik csoportra szûrsz. Ezzel kész.

 

Ezt valószínûleg meg lehet csinálni makróval is, csak én valamit most elbénáztam benne. De azért hajrá...

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Többek között azért nem tanácsolt - sõt kimondottan ellenjavalt - ilyen esetekben a dupla tárolás, mert például ha kijavít egy adatot az egyik lapon, akkor az nem fog automatikusan változni a másikon is, és egy idõ múlva igencsak kérdéses lesz, hogy melyik adat is a jó.

 

Akár nyomtatáskor, akár nézegetéskor szûrhetõ a teljes lista - ráadásul nem csak a szinkron oszlop szerint -, így elsõ pillantásra feleslegesnek tûnik két részre szedni.

De mint emléítettem, ha mégis csak ez a cél, akkor lehet külön lapokon tárolni az filmeket, de mindegyiket el kell látni egy egyedi azonosítóval, és a "közös" oldalon ennek és az FKERES függvénynek a segítségével elkészíteni a teljes listát. Így ha a saját lapján változik egy adat (lehetõleg nem a kulcs :hááát: ), akkor az összesítésben már nem kell foglalkozni a javítás átvezetésével.

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Relációs adatbáziskezelés Excelben.

 

Nagyon mulatságos... :D

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Pedig némi korlátozással egész jól mûködik :) Néhány száz "rekordig" és nem túl összetett mezõkapcsolatokig még lassulás sem igazán tapasztalható. És az Excelben egész jó eszközök és függvények vannak az adatok kezelésére.

Link to comment
Share on other sites

warynski
warynski: Hozz létre egy új oszlopot, és másold bele egy olyan meglévõ oszlop tartalmát, amelyben a megfelelõ helyen vastag betûs szövegek vannak. Legyen ez mondjuk az X oszlop. Innentõl ezzel dolgozunk. stb....

 

Mégegyszer kösz atzs, bár már egyszer megköszöntem, de akkor csak átolvastam a tippedet és nagyon szellemesnek találtam.

 

Most gyakorlatban is kipróbáltam, egy kb. 3000 rekordot tartalmazó táblázattal és gyönyörûen mûködött!

 

Hogy a túróba jöttél rá erre? :)

Link to comment
Share on other sites

atzs

warynski:

Egyrészt van egy olyan tanfolyamom, hogy "Excel haladóknak". Amikor anno arra készültem, végignéztem és kipróbáltam egyesével (majdnem) az összes menüpontot. Ez az alap. A folytatás pedig az, hogy nagyon sokat kell dolgoznom a legidiótább táblákkal. Hoznak néhány ezer adatot statisztikai elemzésre, csak épp nem úgy, ahogyan azt a program kéri, és ebbõl tegnapra kell produkálnom az elemzést.

 

Giraffe:

Az már tényleg adatbáziskezelés, amirõl beszélsz, arra pedig nem az Excel a legalkalmasabb.

Magának a feladatnak pedig van létjogosultsága. Természetesen nem úgy képzelek egy ilyet, hogy ha valami változik, azt változtatod mindkét táblában... Inkább úgy, hogy van az alaptábla, azt tartom karban, és egy gombnyomásra az aktuális állapotból legenerálja mindazokat a résztáblákat, amikre szükségem van. Mondjuk amikre aztán a word körleveleim hivatkoznak. Tíz különbözõ körlevélnél már elég strapás ezt egyesével megcsinálni. Van olyan munkám, ahol ilyenre rutinszerûen szükség van. Szerencsére ott az alap egy SQL adatbázis, és a különbözõ tábláimban különbözõ lekérdezések eredményei vannak.

 

Hasonló problémákkal küzdõ emberkéknek viszont ajánlom a Nézet/Egyéni nézetek menüpontot. Az azt tudja, hogy a táblában megjegyzi a rejtett sorokat, oszlopokat és a szûrõbeállításokat. Lehet az adott elrendezésnek egy nevet adni. Így aztán, ha az eredeti kérdés mondjuk azért született, mert a szinkronizált filmeknél részben más oszlopokat kellene megjeleníteni, mint a feliratosaknál, és nagyon bonyolult mindig egyesével beállítani, akkor inkább ezt javaslom, mint a szétszedegetést.

Link to comment
Share on other sites

atzs

Reyorkin:

 

Tegyük fel, hogy az elsõ oszlopban f betû a feliratos, s a szinkronizált filmet jelöli. Az alábbi makró törli a két másik munkalapot, majd bemásolja oda a megfelelõ sorokat:

 

Sub Rögzítés1()
   Sheets("szinkronizált").Select
   Cells.Select
   Selection.Delete Shift:=xlUp
   Sheets("feliratos").Select
   Cells.Select
   Selection.Delete Shift:=xlUp
   Sheets("Munka1").Select
   Columns("A:A").Select
   Selection.AutoFilter
   Selection.AutoFilter Field:=1, Criteria1:="s"
   Cells.Select
   Selection.Copy
   Sheets("szinkronizált").Select
   Range("A1").Select
   ActiveSheet.Paste
   Sheets("Munka1").Select
   Selection.AutoFilter Field:=1, Criteria1:="f"
   Cells.Select
   Application.CutCopyMode = False
   Selection.Copy
   Sheets("feliratos").Select
   Range("A1").Select
   ActiveSheet.Paste
   Sheets("Munka1").Select
   Selection.AutoFilter Field:=1
   Application.CutCopyMode = False
   Selection.AutoFilter
   Range("A1").Select
End Sub

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1
Az már tényleg adatbáziskezelés, amirõl beszélsz, arra pedig nem az Excel a legalkalmasabb.

Nem is azt mondtam, hogy erre az Excel a legalkalmasabb. De a gyakorlat azt mondja, hogy pár száz, sõt P4-es gép esetén akár néhány ezer lemezig, simán mûködne a dolog.

 

Vagy ha már VBA-ra terelted az utat, úgy pedig 1-2 kisebb programmal még egyszerûbben megoldható a dolog. Sõt, például egy segédtáblával és minimális programozói tudással egy oszlop szerint tetszõleges számú (de 253-nál kevesebb) lapra szét lehet dobálni a lemezeket.

Link to comment
Share on other sites

Reyorkin
...ha valami változik, azt változtatod mindkét táblában... Inkább úgy, hogy van az alaptábla, azt tartom karban, és egy gombnyomásra az aktuális állapotból legenerálja mindazokat a résztáblákat, amikre szükségem van...

@atzs

Valami ilyesmire gondoltam ;)

 

Mellesleg azért Excellel csinálom ezt a kis "adatbázist" magamnak, mert ezt tudom használni valamilyen szinten, míg egy Acces-hez hozzá sem tudnék szólni :pislog: .

Amire nekem kell, arra tök jól mûködik: Eredeti cím , magyar cím, szereplõk, nyelv, hossz, és hogy mennyibe került, stb...

Aztán ezeket sorra összeadatom vele (mármint a filmek hosszát és az árakat :D ), aztán örülök, hogy milyen nagy végösszegek jönnek ki... :P

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Ebben az esetben egy kis VBA nem ártana hozzá, és akkor tényleg "egy kattintás, és már kész is".

 

Véleményem szerint ennyi "adatbáziskezeléshez" bõven elegendõ az Excel - sõt, gyakorlati tapasztalataim szerint többhöz is. Egyébként én is Excelben tartom a DVD-katalógusomat. Nekem ilyen szétválogatás nem igazán kellett, ellenben az XML exportot egy kis VBA program csinálja.

 

[OFF]

Aztán ezeket sorra összeadatom vele (mármint a filmek hosszát és az árakat   :D ), aztán örülök, hogy milyen nagy végösszegek jönnek ki... :P

Majd megnézed, hogy fél-egy év után ugyanazok a filmek mennyibe kerülnek, és a kép egybõl ilyen lesz: :hááát: vagy :S

Ma már 1-2 ezerért meg lehet venni azokat a lemezeket, amik két éve még 5-6 ezerbe kerültek. Ami kimondottan örvendetes tendencia, csak a gyûjteményem értéke csökkent sokat... De ez már más téma.

[ON]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Jaspi

:?: Excel és a kiterjesztett asztal. :?:

 

A gépemre két monitor van kötve és kiterjesztett asztal szolgáltatást használom.

Mivel gyakran kell több dokumentumban dolgoznom általában az egyik monitoron fut az 1-es dokumentum a másik monitoron meg a 2-es.

Ez wordben simán mûködik de Excelben valamiért nem.

Lent a tálcán látom a két külön Excel fájlt de sehogy nem tudom egymás mellé tenni, illetve csak egy ablakon belül mozaik elrendezéssel.

Tudja valaki miként lehetne rávenni arra, hogy két egyszerre is megjeleníthetõ ablakba tegye a fájlokat?

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Sajnos az Excel ablakkezelése egyszerûen borzalmas. Nem tudom, hogy miért nem lehetett a Word féle módszert alkalmazni.

 

Szerintem máshogy nem fogod tudni megoldani.

(Illetve, ha tudsz programozni, akkor esetleg:

mondjuk vb-ben írsz egy ilyen parancsot: set mynewexcel=createobject("excel.application")

Ez nyit egy teljesen új, különálló excel-t. Ezzel meg már azt csinálsz, amit akarsz)

Link to comment
Share on other sites

atzs

Ha egy elindított Excelben megnyitsz még egy dokumentumot, akkor nem tudod külön képernyõre rakni. Viszont ha a Start menübõl elindítasz még egy Excelt, azt át tudod tenni a másik képernyõre, és azt nyitsz meg benne, amit csak akarsz.

 

Ugyanaz, mint Arpsoft megoldása, csak nem kell hozzá programozni. ;)

Link to comment
Share on other sites

huang-ho

Hogyan lehet Excel-ben átállítani az oldalt A/3-ra?

Link to comment
Share on other sites

mizsi

Azt csk akkor tudod, ha a nyomtatód is támogatja! Amúgy Fájl / Oldalbeáálítás / Papírméret

Link to comment
Share on other sites

huang-ho

Sajnos az itthoni nem, de nem is itthon akarom kinyomtatni hanem a munkahelyemen, az ottani nyomtató viszont tud A/3-ban nyomtatni. Ilyenkor mi a teendõ?

Link to comment
Share on other sites

mizsi

Mégegyszer: Fájl / Oldalbeállítás / Papírméret ;)

Link to comment
Share on other sites

atzs

A teendõ az, hogy otthon is feltelepíted azt a nyomtatót, és amikor azzal a doksival dolgozol, azt a nyomtatót választod ki. Csak ne kezdj el ténylegesen nyomtatni rá.

 

Az Office programok nagyon sok információt vesznek ki az aktuális nyomtató meghajtóprogramjából. Ezért van az, hogy ha ugyanazon a gépen nyomtatót váltasz, akkor egy sokoldalas word dokumentumot a gép kegyetlenül át tud tördelni. (Más a nyomtató felbontása, és az egyiken ugyanaz a szó még kifér aba a sorba, a másikon meg nem. Az egyiken a tabulátor még épp a tabulátorpozíció elõtt van, a másikon már utána.)

 

Ezért javaslom mindenkinek, hogy

 

1. Akkor is telepítsen fel egy nyomtatót a gépére, ha ténylegesen nincs nyomtatója, különben az Office bizonyos funkcióit nem is fogja elérni.

 

2. Ha olyan, hosszú és bonyolult dokumentumot készít, amit nem azon a gépen fog nyomtatni, akkor telepítse fel azt a nyomtatótípust, amin majd ténylegesen nyomtat, hogy a tördelés már annak megfelelõen történjék.

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Bizony, bizony, rengeteg szívást meg lehet takarítani... :S

Link to comment
Share on other sites

betty06

Üdv!

Segítséget kérek Excelhez:

A munkalapon állandóan láthatóvá szeretném tenni az elsõ sort, hogy ne tünjön el a függõleges gördítéskor (Azután persze vissza is)

Köszi, Betty

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...