Jump to content
GSForum - Segélyvonal

SSD kontra Windows 2000


Csaba_#

Recommended Posts

Csaba_#

Nos, elsőnek talán őrültségnek hangzik ez a párosítás, de szükségen volt egy kis letöltő szerverre. Mivel a korábban erre használt okosított TP-Link 1043 -asommal meggyűlt a bajom. Fagyogatott, újraindulgatott tőle.

Minél olcsóbb, és minél csendesebb megoldást szerettem volna helyette, mert este is egy szobában vagyok kénytelen vele lenni.

A lényeg hogy volt nekem itthon egy kis vékony kliensem (VIA EIPA 5000 alaplap, 400 MHz -es VIA C3 CPU, 384 MB SD-RAM). Vettem hozzá 2,5" -os PATA csatlakozós 16 GB -os KingFast márkájú SSD -t. Átalakító segítségével rákötöttem az alaplap PATA csatlakozójára. Mivel a Linux telepítők sorra kifagytak vele, és az XP iszonyat lassú volt, ezért Windows 2000 SP4 -et raktam rá. Minden gyönyörű szépen megy vele, amit akartam.

 

A lapozó fájt átraktam a külső vinyóra, és elvileg 2000 -ben nincs rendszer visszaállítás. Tehetek-e még valamit az élettartam megőrzése érdekében?

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Az indexelést érdemes még kikapcsolni.

Azt hiszem a töredezettségmentesítés W2k-nál még nem fut automatikusan, talán hibernálás sincs. Ezek nem kellenek. Prefetch se igen van ennél.

Még esetleg ha a TEMP mappát, fájlokat át tennéd szintén a vinyóra, de annyit nem ér. Sokat bírnak már ezek az SSD-k, illetve naponta eszméletlen írásnak kellene lenni, hogy valami legyen.

 

A partíció kezdetet gondolom beállítottad a 4k-s szektorok miatt. (alignment)

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#
A partíció kezdetet gondolom beállítottad a 4k-s szektorok miatt. (alignment)

 

Attól tartok, hogy ez kimaradt. Csak simán a 2k telepítőjével hoztam létre egy partíciót. Elmagyaráznád, hogy pontosan miért kell ez, és hogyan kell csinálni? Nagyon nagy baj, hogy nem csináltam? Újra kell telepítenem miatta?

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Szomorú, pedig már olyan jól megcsináltam mindent. Csak 2 órát szenvedtem vele, hogy a μTorrent -nek webes felülete legyen.

Köszönöm szépen az infókat, szerintem most még marad így, majd a hétvégén megcsinálom. Addig csak nem hal be.

-----

Szerk 1:

A Win 2k Msinfo32 -je, sajnos nem szolgáltat nekem infókat a partíció kezdetének eltolási értékéről. Tudtok más módszert, amivel meg lehet nézni?

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Elvileg kell szolgáltatnia csak ahogy nézem a leírás nem pontos.

 

MSINFO32 (indíts el) -> Összetevők (Components) -> Tárolás (Storage) -> Disk (Lemezek) -> Partíció kezdetének eltolása (Partition Starting Offset)

Ha több partíció is van az SSD-n, akkor az első értéket nézd, a többi már nem számít.

 

Másik módszer:

Indítsd el a konzolt (cmd), majd írd be:

diskpart -i <lemez sorszáma>

A lemez sorszáma lekérhető a vezérlőpult -> lemezkezelőből (ahol tudsz particionálni is).

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Nem egy erős gép, a memória is kicsi, de azért lehet, hogy az XP az alignment hiánya miatt is lassabb volt.

 

Egyébként a Win7 telepítő már ismeri az SSD-t, azzal nem kell ezzel trükközni.

 

Az ingyenes SSDOK programmal megnézheted azt is, hogy rendben van-e az eltolás.

 

Talán nem feltétlen kell újratelepíteni, az Acronisnak és a Paragonnak is voltak ilyen beállító programjai, de lehet, hogy csak az adott típushoz volt ingyenes.

A Paragon valami csőd volt nálam, ahogy emlékszem. Az Acronis bootolható .iso, és azt hiszem utólag is gatyába tudta volna rázni a rendszert. Nem biztos, de egy próbát megér.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#
Destroy-man' timestamp='1410895663' post='464850']

Elvileg kell szolgáltatnia csak ahogy nézem a leírás nem pontos.

MSINFO32 (indíts el) -> Összetevők (Components) -> Tárolás (Storage) -> Disk (Lemezek) -> Partíció kezdetének eltolása (Partition Starting Offset)

Ha több partíció is van az SSD-n, akkor az első értéket nézd, a többi már nem számít.

Nos, itt nekem továbbra sincs semmi. Teljesen más a 2k msinfo -ja. Megpróbáltam a Windows XP msinfo -ját ide másolni és innen indítani, de az meg se mukkan.

Destroy-man' timestamp='1410895663' post='464850']Másik módszer:

Indítsd el a konzolt (cmd), majd írd be:

diskpart -i <lemez sorszáma>

A lemez sorszáma lekérhető a vezérlőpult -> lemezkezelőből (ahol tudsz particionálni is).

Ez a parancs külön telepítendő 2k -ra, de nem boldogultam vele. diskpart.png

Nem egy erős gép, a memória is kicsi, de azért lehet, hogy az XP az alignment hiánya miatt is lassabb volt.

Az XP -t nem az SSD -n próbáltam ki élesben, volt itthol egy 40 GB -os, hibátlan de igen csak hangos merevlemezem.

 

Egyébként a Win7 telepítő már ismeri az SSD-t, azzal nem kell ezzel trükközni.

Nem raktam még soha Windows 7 SP1 -nél régebbi rendszert SSD -re ezzel a kivétellel. De most megnéztem a nagy gépen, valóban minden rendben volt.

Az ingyenes SSDOK programmal megnézheted azt is, hogy rendben van-e az eltolás.

Nem fut, meg se nyikkan.

Talán nem feltétlen kell újratelepíteni, az Acronisnak és a Paragonnak is voltak ilyen beállító programjai, de lehet, hogy csak az adott típushoz volt ingyenes.

A Paragon valami csőd volt nálam, ahogy emlékszem. Az Acronis bootolható .iso, és azt hiszem utólag is gatyába tudta volna rázni a rendszert. Nem biztos, de egy próbát megér.

Ezeknek a boot -olható programoknak a nagy része se indul. Kicsit ócska már hozzá ez a gép.

Csak hát most így SSD -vel mérek vagy 15-18 W -ot, ami nem elhanyagolható. Ezért szeretném ha bírna néhány évet.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Akkor a feladat, hogy Win7 telepítő DVD-vel leformázod az SSD-t, és arra telepítesz Win2k-t. :)

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Nekem is megfordult már a fejembe ez az ötlet. :) És az tutira jól fogja létrehozni a partíciót és megformázni?

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Igen, mert az már kezeli az SSD-t. ;)

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Remélem. Bár azt nem tudom, hogy ez az IDE -s SSD -kre is vonatkozik-e. Gondolom nem sokan vesznek már ilyet a világban, csak nekem támadnak néha elvetemült ötleteim.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Az jó lesz, amit [OP]Destroy-man írt, és még a legegyszerűbb, ha úgyis újra kell telepítened a rendszert.

Ha a Win7 telepítő advanced részénél partíciót hozol létre, formázod, de nem választasz ki semmit, nem telepítesz rá.

:ötlet: De csinálhatod simán Win7 alól, az még egyszerűbb, csak rá kell dugni kikapcsolt állapotban, ha van IDE port a használt alaplapodon. Lehet a Win7 saját Lemezkezelőjével, vagy külső partíciómanager programmal. Pl. a legutolsó Acronis Disk Director Home is tudja az SSD-t kezelni.

A PC-n Win7 alatt az SSDOK-nak is futnia kell, meg tudod nézni, hogy tényleg jó lett-e.

Most nem néztem utána, hogy mennyivel kisebb az erőforrásigénye a Win2k-nak, de SSD-ről azért az XP is gyorsabb lenne, mint egy régi IDE vinyóról. Ezzel a régebbi 2000-rel úgy néz ki, akadnak problémák.

A lényeg ezután, hogy nem hagyod a Win2k/XP telepítőnek formázni, csak telepíteni.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Ezen a gépen teljesen esélytelen hogy elinduljon a Windows 7 telepítője, az új gépem meg hírből sem ismeri már az IDE -t.

Van talonba egy AMD X2 -es gép IDE csatlakozóval, ezen biztos elindul, jelenleg most XP SP3 van rajta.

A Windows 7 ugye létrehozza magának, azt a 100 MB -os kis partíciót, amire semmi szüksége se 2000-nek se az XP -nek.

 

Szerinted melyik a jobb megoldás szerinted? Ha a Windows 7 telepítő lemezét használom, vagy ha XP alá felrakom az Acronis Disk Director Home -ot?

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Nem hozza létre a 100 MB particiót a Win7 telepítő. Elindítod a telepítőt, leparticionálod vele az SSD-t, és kilépsz belőle, vagyis magát a telepítést már nem csinálod meg. Így nem lesz +100MB-os partíciód.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Nos, itt két elmélet is megbukott. Az egyik SkyBird -é, miszerint hogy az Acronis Disk Director -t érdekli az, hogy amit kezel micsoda, pl.: HDD, SSD, Miki Egér, stb. Ki se írja sehol. És amit létrehoztam vele az természetesen nem volt jó, az eltolásnál tört szám jött ki.

A másik elmélet [OP]Destroy-man -é miszerint, ki lehet játszani a 100 megás partíció létrehozását. Mikor rányomok a létrehozásra, kiírja a szokásosat: "Az összes Windows szolgáltatás helyes működésének biztosításához a Windows további partíciókat hozat létre a rendszer fájloknak."

Ha OK -t nyomok létrehozza, ha mégsét nem csinál semmit. Aranyos. De nem számít, legyen az övé. A lényeg, hogy sikerült vele megoldani a problémát. Itt már jó az eltolás, az osztásnál egész szám jön ki.

 

Köszönöm szépen a segítséget mindkettőtöknek! 8)

Majd még estig eldöntöm, hogy XP SP3 -at rakok rá, vagy visszarakom a 2k SP4 -et.

Link to comment
Share on other sites

Temporary

Az nLITE-al nem lehet könnyíteni úgy az XP-n, hogy érdemben gyorsabb legyen?

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Sajnos nem értek annyira hozzá. Kísérletezgetni, meg nincs időm.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Nos, itt két elmélet is megbukott. Az egyik SkyBird -é, miszerint hogy az Acronis Disk Director -t érdekli az, hogy amit kezel micsoda, pl.: HDD, SSD, Miki Egér, stb. Ki se írja sehol. És amit létrehoztam vele az természetesen nem volt jó, az eltolásnál tört szám jött ki.

 

:hmm: Csak a pontosság kedvéért, én azt nem mondtam, hogy az Acronis kiírja, hogy SSD. :nemnem:

Viszont úgy emlékeztem, hogy a jó régi 2011-es évjáratú verziója már jól kezelte az SSD-t. Minden csinnadratta nélkül. Lehet, hogy tévedtem, nem tudom. A GPT partíciókat tuti ismerte, lehetett váltani inicializálásnál, hogy az legyen vagy MBR-es.

Viszont mondani azt mondtam, hogy a program legutolsó verziója. ;) Nos, a legutolsó verziója pedig már 2014 évjáratú, és én ezt tényleg nem tudtam, hogy van, mert mostanában nem néztem, nem kerestem. De most örömmel tapasztaltam.

http://www.acronis.com/en-us/personal/disk-manager/

Hirtelenjében úgy látom, hogy csak az UEFI kompatibilitás az újdonsága.

Azt meg kizártnak tartom, hogy ez a legutolsó verzió rosszul kezelné az SSD-t. :nemnem:

Már csak az a kérdés, hogy akkor milyen verziójú Acronis Disk Managert használtál.

 

Még rákerestem: https://kb.acronis.com/content/2699

Szóval már a 11-es is rendelkezett SSD supporttal. Akkor melyik elmélet bukott meg? ;)

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

A legújabb verziót telepítettem az Acronis Disk Director 12 -t,(XP SP3 alá, ki tudja lehet az is volt a baj).

Töröltem a korábbi partíciót és létrehoztam ezzel egyet. Minden beállítást automatán hagytam egyedül a fájl rendszert választottam ki, hogy NTFS. Nem mondom hogy nem ismeri őket, lehet egy ismert márkájú SATA -s SSD -t simán kezelne, de az én echte kínai PATA -s SSD -mmel kudarcot vallott sajnos.

 

De nem is ez a lényeg, hanem hogy sikerült. Végül is XP -t raktam fel. Nem sokkal fut lassabban, mint a 2k. Mindent kikapcsoltam, a GUI összes effektjét , a hátért képet, indexelést rendszer vissza állítást.

Annak lenne jentőisége ha pl a BIOS -ban letiltanám a felesleges integrált hardvereket, pl hangkártya?

Ha van még valami ötletetek, ami biztos nem kell nekem, és valahogy le lehet tiltani, ne tartsátok magatokba.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

:hmm: Akkor passz, illetve rejtély. De legalább rájöttem, hogy már van v12-es Disk Director. ;)

Lehet, hogy ezt az SSD-t tényleg vinyónak nézte.

 

Így utólag, meg közben is, nálam már felmerült, hogy nem jobban jártál volna-e, ha egy normális SSD-t veszel és egy SATA-IDE átalakítóval dugod az alaplapra. Így az SSD még valamire jó lehetett volna a jövőben is, ha ez a felhasználási mód megszűnik.

 

Az XP jobb döntés volt végül. Persze, nem árt minden felesleges perifériát letiltani a BIOS-ban.

 

Az érvényes hotfixeket telepítetted? Azért az nem ártana. Illetve lehetett volna valamelyik integrált telepítőkészletet felrakni. Volt itt topicja az oprendszereknél, WUHU.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Igen, elve integrált telepítő készlet volt a támogatás végéig, nem alap SP3.

 

Így utólag, meg közben is, nálam már felmerült, hogy nem jobban jártál volna-e, ha egy normális SSD-t veszel és egy SATA-IDE átalakítóval dugod az alaplapra. Így az SSD még valamire jó lehetett volna a jövőben is, ha ez a felhasználási mód megszűnik.
Igen, még vásárlás előtt én is pont ezen dilemmáztam. Maga a 2,5" to 3,5" -os IDE adapter adott volt. Ezért az SSD -ért 7 eFt -ot fizettem. Végül is azért döntöttem úgy hogy nem SATA -sat veszek, mert az még plusz költség az átalakítóra és mert nem voltam biztos abban, hogy működik-e ez az átalakítós dolog SSD -vel (mivel ez megint egy újabb elektronika, nem csak egy sima átdrótozás). A másik dolog meg az, hogy lehet mire nekem újra SATA -s SSD -re lesz szükségem, addigra talán még lejjebb mennek az árak, és ha így lesz még korszerűbbet veszek még olcsóbban.

De hát végül is mindegy már, jó lehet ez még utána is valamire. Ha pl. meghirdetem pár ezer forintért, a retro laptop tulajdonosok lehet elviszik majd.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Ha ennyiért vetted az IDE SSD-t, akkor pont jó így. :igen:

 

Még estleg rá lehetne szánni, hogy a pagefile.sys mégse a vinyón legyen, hanem az SSD-n. Gyorsabb lenne, de eldöntendő egy próbát megér.

Pont ennek kellene gyors elérésűnek lennie és az élettartam spórolás miatt be lett lassítva.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Vagy megpróbálok guberálni valahonnan hozzá 2 db 512 MB -os SD RAM -ot, és akkor teljesen ki is kapcsolom. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...