Jump to content
GSForum - Segélyvonal

FreeDOS és Novell Netware


eskovacs

Recommended Posts

eskovacs

Sziasztok!

 

Segítséget, vagy ötletet szeretnék kérni.

Az elõzmény:

Mûködik a cégünknél egy novell hálózat (Novell Netware 3.12), amelyhez a gépek szükségszerûen DOS partícióból csatlakoznak. Ez persze még MS-DOS.

Most kéne a hálózatba csatlakoztatni egy újabb gépet, amire a SATA vinyó miatt kénytelen voltam FreeDOS-t telepíteni, de valami elakadás van a dologban. A FreeDOS szépen indul, a hálózati csatlakozáshoz szükséges programok is lefutnak hibaüzenet nélkül, de itt vége is van. Az "F:" promptot még kiírja, de akár egy DIR parancsra is azt írja ki, hogy nem olvasható, vagy nem található a lemez. (Elfelejtettem pontosan megnézni, hogy melyiket írja.)

 

Van valakinek tippje, hogy mi lehet a baj?

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Miért is kell DOS alól csatlakozni a Novell szerverhez? Van neki windows-os kliense is.

Link to comment
Share on other sites

eskovacs

Azért, mert a novellen DOS-alapú könyvelõi program fut. A fejlesztõje szerint windowsból nem ajánlatos a programját használni, legfeljebb lekérdezésre. Egyszer rá is fáztunk, mert nem vettük elég komolyan ezt az intelmet.

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Gépeld be, hogy login és jelentkezzél be.

Link to comment
Share on other sites

eskovacs

Igen, tudom, ezt szeretném. (Az MS-DOS-os gépeken így megy a dolog.)

 

Itt a FreeDOS-on login parancsra ezt kapom:

"Error reading from drive F: data area: drive not ready

(A)bort, ®etry, (F)ail?

 

Dir parancsra pedig:

Volume in drive F error reading from drive F: data area: drive not ready

(A)bort, ®etry, (F)ail?

 

Pedig a parancsok begépeléséhez az F: prompt megvan.

 

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

A lastdrive a config.sys-ben be van állítva?

 

Esetleg ez is megér egy próbát.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Mi a baja az MS-DOS-nak a SATA winyóval? Simán mennie kéne rajta. Én Win 95-öt simán felraktam rá, pedig az is MS-DOS alapú (a rendszerindítás, és a kezelés egyrésze még az). A SATA vezérlõt BIOS-ban IDE-re kell állítani, és már fel is fogja ismerni a DOS.

Link to comment
Share on other sites

eskovacs

Be van állítva a Lastdrive, azt már a FreeDOS telepítõje beállította - csodálkoztam is rajta. De ha nem lenne beállítva, F: promptot sem kapnák. Legalábbis az MS-DOS alatt így szokott történni.

 

Nem tudom mi baja az MS-DOS-nak a SATA vinyóval, egyszerûen nem látja. Nekünk 6.22 van, és ez mindig is olyan volt, hogy ha egy gépben csak SATA van, akkor azt mondja, hogy nincs HDD a gépben.

 

Egyébként a sürgõsség miatt beraktam a gépbe egy 20 GB-os IDE vinyót, és rá az MS-DOS-t. Így most mûködik a dolog, de azért még várok esetleges ötletekre, mert biztos, hogy lesz még ilyen helyzet. Esetleg Caldera, vagy más DOS-szal van valakinek novelles tapasztalata?

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Az a baja, hogy nincs hozzá alapból driver. Minthogy az MS-DOS megalkotásakor még nem létezett SATA vinyó.

Ezzel együtt például a DOS-os Ghost tudja kezelni a SATA vinyót is.

 

Az a legegyszerûbb megoldás, amit [OP]Destroy-man írt. A BIOS beállításnál le kell tiltani a natív SATA-t, (AHCI, pláne RAID) és IDE emulációra beállítani.

Ezután az MS-DOS-nak is látnia kell, és nem kell a FreeDOS nyûgjeivel küszködni.

Edited by KGigi
Link to comment
Share on other sites

Adani

Az hagyján, hogy a DOS nem látja, de az XP sem. Volt már ebbõl gondom nekem is, hogy nem tudtam telepíteni. Ráadásul csak flopiról képes drivert benyelni. Pedig az már 2001-be is elavult volt, akkor már gondolhattak volna rá, hogy sok gépbe alapból nincs is már flopimeghajtó, mert minek. CD, Pendrive, külsõ winyó már akkor is létezett.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man
A pendriveot BIOS szinten lehet floppymeghajtónak emulálni. Bár erre nemmindegyik BIOS alkalmas. Viszont Vista óta nincs ilyen probléma. Ott már kitallózhatod a drivert, sõt még a telepítõ lemezt is kiveheted addig a gépbõl, ameddig a driver CD/DVD-t beadagolod neki. Az XP egyébként egy érdekesebb "állatfajta" a DOS-hoz és a Win9x.es rendszerekhez képest (mármint SATA terén).
Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Az XP megjelenésekor nem volt még szó SATA-ról, így a driver természetesen kimaradt.

Legalább az SP2 vagy SP3 megjelenésekor már illett volna belerakni a SATA drivert is szerintem.

Az XP telepítőt valamiért csak a floppys driverfrissítéshez kötötték, hogy miért, ők tudják, és hogy miért nem adtak lehetőséget sem a pendrive-nak. Talán kevésbé volt elterjedve még.

Később meg a floppy mint olyan szűnt meg, és ez okozhatott problémát. Na de az XP többszörösen túlteljesítette tervezett és "normális" életciklusát.

A floppy hiány sem lehet annyira gond, hiszen mindenki a SATA driver integrálását kell válassza inkább praktikus okból is.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Azért nincs az XP-ben SATA driver, mert két gyártó drivere ütközik, így inkább egyikét sem tették bele.

Link to comment
Share on other sites

Adani

Na jó, de azért az mekkora tré már, hogy semmi másról nem hajlandó drivert benyelni csak flopiról. Ha meg nincs meghajtód vagy szerzel egyet valahonnan csak ezért, vagy nekiállsz nLite-tal meg egyéb cuccokkal belehackelni a drivert a telepítõbe, hátha sikerül. Amúgy én is úgy oldottam meg, mikor unokatesóm gépénél elõjött, aki áthozta hozzánk a gépet, hogy leheljünk bele életet, hogy egy másik gépbõl ,amiben még volt flopi kiszedtem, beleraktuk ebbe, majd miután végre benyelte a drivert róla (szerencsére kisflopi még volt itthon és találtam olyat is, ami még mûködött.

 

Ahhoz, hogy használhasd az akkor még csúcstechnikát, elõ kell bányászni a múzeumból az elavultat.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird
Azért nincs az XP-ben SATA driver, mert két gyártó drivere ütközik, így inkább egyikét sem tették bele.

Na jó, de a Win7-ben, meg a Vistában nem ütközik? ;)

Annyi igaz, hogy az XP-s időkben eleinte az alaplapi chipset nem tudta kezelni a SATA-t, külön chipek voltak, pl. Silicon Image. Más driverek kellettek.

Később már az Intel chipset is tudta. Ha nagyon akarták volna, legalább az inteles ICH akármire való drivert belepakolhatták volna. Legfeljebb a többi szívjon a floppyval, vagy integráljon.

Persze ilyen diszkriminációra az AMD valószínűleg sikongatott volna. :lol:

Vagy érvényesült az SP-be drivert nem teszünk elv.

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

Ha beleintegráltad a telepítõbe a VIA és az nVidia driverét, akkor a telepítõ kékhalállal üdvözölt. Tudom, mert kipróbáltam. Nekem egy ilyen lemezre lett volna szükségem, de nem ment. Ennyit az XP stabilitásárol, hogy két különbözõ drivert nem tud különválasztani (azaz minek használja, ha nincs is rá szüksége).

Link to comment
Share on other sites

KGigi

@SkyBird

Az XP-s és a Vistás driver két külön mûfaj. Utóbbi egyrészt sokkal szigorúbb, másrészt oda is figyeltek erre, addigra már a SATA volt az elterjedt.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...