Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Akkumulátorok


modder

Recommended Posts

KGigi

A mai gépeknél már nem szabadna gondot okoznia, ha nem veszed ki az akkut hálózati használatnál.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Egyiknél sem okoz gondot, hiszen ha mindig azt bazirgálná, felrobbanna. Ellenben mikor áramszünet van, akkor rányúl, majd ha visszaállt a szolgáltatás, akkor újra töltõre kapcsol, ami nem túl jó.

 

Legközelebbi gépembõl mindig ki fogom venni az aksit, és egy szinuszos szünetmentest kötök elé. :D

Link to comment
Share on other sites

apaszka1965

Most akkor mi a tuti? Kivegyem-ne vegyem az aksit!? Nagy dilemma, mert mindenhol mást olvas az ember! :ötlet:

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Nem kell, de a pillanatnyi áramszünetek okozhatnak 2-3%-os elhalást.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_1

Én se vettem ki soha, de már 60%-ban el van halva az akksim és már nem is tölti fel csak 30%-ra. Ez miért van?

 

Ui: Igaz, hogy az akksim 44kWh-s, de a gép meg 88kWh-nak látja, ami alapból 50%-os elhalásnak észlelne, de már így se bírja max 20 percet az akksi, mert jó ideje csak 30%-ig tudja feltölteni.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Ha a wear level 60%, akkor 40%-ig kellene töltenie. :hmm: Ha Windows 7 írja ezt ki, akkor egy BIOS-frissítés kellene, mert akkor talán helyesek lennének az információk.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_1

BIOS frissítés volt, ettől frissebb nincsen.

 

Pontonsan 64,3 az elhasználódás mértéke, és 34,6-ig szokta tölteni, nem gondoltam hogy ez fontos lenne, így kicsit kerekítettem. Így majdnem megvan a 100% tényleg.

 

A 88kWh az érdekes még mindig, de a BIOS frissítés se oldotta meg. Talán azért lehet, mert más akksi van a gépben mint amit ajánlanak hozzá? Így kaptam újracsomagoltan a gépet (HP Pavilion) és ez volt már benne. Olyan mint az eredeti, de az akksi más típus, mint ami a gépre van írva.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
CsigaBiga

Sziasztok!

 

Lenne egy kérdésem, mert most nem tudom, hogy aggódnom kellene-e vagy sem. Szóval még új a gépem. Amikor az akkut elõször feltöltöttem, akkor csak annyi volt a használati utasításban, hogy teljesen fel kell tölteni, még kb. idõt sem találtam. A gép nem volt bekapcsolva csak hálózaton, és a feltöltõdésbõl arra lehetett következtetni, hogy az akkun lévõ % mérõ, ill. a gépen lévõ kijelzõ zöldre váltása mutatta, hogy kész. Na amint kész lett, akku ki, elraktam a fiókba és hálózattal mûködtettem. Aztán a minap beraktam a gépbe, alul mutatta, hogy 100% áll rendelkezésre. Használgattam, amíg már csak 10%-ot mutatott, mert aztán figyelmeztetett. Na jó gondoltam, akkor hálózat be és töltse fel. Már az fura, hogy elég gyorsan feltöltõdik, amikor itt is pár hozzászólásban olvasom, hogy kell neki vagy 16 óra is. Aztán egyszer csak 80%-on megállt és ki van mellé írva, hogy csatlakoztatva, nem töltõdik. Ma megpróbáltam úgy, hogy a gépet nem használtam, nem volt bekapcsolva, de a kijelzõ kb. 30 perc múlva megint zöldre váltott, mint aki feltöltötte magát, azonban az akku kijelzõjén ill. lent a tálcán is csak 80% látható és mellette a szöveg, hogy nem töltõdik.

 

Az lenne a kérdésem, hogy kijelzõ szerint látszatra másnak is ilyen gyorsan feltöltõdik?

Ill. hogy ha hagyom 16 órát hálózaton, akkor gondolni fog egyet és újra megindul a töltés, vagy ez hogy nem hajlandó 80% fölé menni ez akku hiba lehet?

 

Köszi, ha valaki tud íni valami.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

A legtöbb gép esetében 80%-ig elég gyorsan feltöltenek az aksik. Az, hogy neked nem megy feljebb, azt jelenti, hogy az akkumulátorod 20%-a elhalt. Ezt ellenõrizni tudod pl. az Everest-tel vagy a BatteryCare-rel (Windows alatt legalábbis).

Link to comment
Share on other sites

CsigaBiga

Köszi a választ. Hát ez elég durva, ha 1 használat után 20% elhalt úgy, hogy közben semmi nem volt. Letöltöttem BatteryCare-t. Ott a wear levelnek kellene mutatnia, hogy mennyi nem működik már? Mert az 0,00%-on áll.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Doc

Hali!

 

A következõ problémával szembesültem:

Laptop tökéletesen megy hálózatról (aksival/aksi nélkül), viszont ha leveszem hálózatról az egész rendszer belassul. Szaggat a filmlejátszás, lassan tölt, stb. Mi lehet a baja? Okozhatja aksi hiba?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Túlságosan visszavesz a rendszer takarékosságból. Nézz be az Energiagazdálkodásba!

Link to comment
Share on other sites

Doc

Ok, megnézem.

Viszont van egy másik laptopom, amivel voltak problémák, konkrétan a "beépített" aksi szinte teljesen halott. Kb 5-10 percet bír, és a linux minden boot-nál kiírja, hogy sérült az aksi. Ha ezt "formázom", akkor lehet esélyem kicsit javítani a teljesítményen? Vagy egyszerûen szereljem ki?

Link to comment
Share on other sites

ezermester

Szerintem zárlatos. Ha szeretsz mókolni, szerintem ebben is guriga van, mint minden másban. Én fel szoktam tölteni, amennyire lehet, majd szét szoktam szedni, és kiméregetem, hogy melyik guriga merül le magától. Elég az helyett másikat szerezni.

 

Nálam, egy autó akksi gondoskodik a szünetmentességrõl. Minden 12Voltos rendszer át lett szerelve.

Ma már rengeteg trafót használunk mindenhová. Kezdtem unni a méteres elosztók vásárlását, ami persze tervezési csõd, mert két trafó nem fér meg egymás mellett. így csak minden második "malacorr" használható.

Külsõ trafó: Modem, router, kamera, vez. nélküli hang, vezetékes telefon, az összes telefontöltõ, stb.

Üzem közben akár 100Watt fölé is megy a teljesítményük összességében. A netszolgáltató örökké IP-t vált, a legújabb divat szerint, kivéve, ha állandó a kapcsolat.

 

Nos kerüljük el a sok hõforrásként használható trafót alapon, készítettem egy kábelkorbácsot.

 

Minden ilyen vacakra jut egy-egy kis csatlakozó, az eleje pedig rákötve egy 88Ah-ás akksira. Továbbá a telefontöltõ és hasonló készülékek, az egyszerûség kedvéért szivargyújtó aljzat.

 

Bónusz, még a világításom sem fogyaszt 1Wattnál többet. Nesze neked energiatakarékos égõ. Led-sorok biztosítják a kellõ fényt, mindenhol 12Voltra optimalizálva.

 

A teljes örömhöz még bele kell nyúlni pár dologba, mert a monitoromnak is megteszi az akksi, csak éppen belsõ trafója van. Már csak egy 12voltos gép kell. Notebook elõny...

 

Az akksin két töltõ: egy sima autós akksi gyors-töltõ, és egy szétbuherál szünetmentes. (fillérekért beszerezhetõ, akksi nélkül.)

Mikor van áram, akkor adja az akksira, ami jár. Mikor nincs áram, akkor meg.... :) ...egy biztos, nem csipog, és nem hal ki 5-10 perc múltán.

 

Kicsiben a lényeg, hogy egy töltõvel, és egy akksival minden trafót ki lehet váltani, és már az is nagy szó, ha a gép kikapcsolva, de közben nem kell áramot adni a modem, router, netán telefontöltõ, és apróságok tömkelegének.

 

Jöhet a világvége, pár napig elvagyok. :) Ugyanitt: Feleslegessé vált konnektor elosztó eladó! :D

Link to comment
Share on other sites

Doc

Akkor a formázással sem érek el semmit, ha zárlatos.

 

Inkább kiszedem...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
McBlack

Sziasztok. A következõ problémám akadt.

 

Adott egy 10 hónapos Acer Aspire 5738Z notebook. Eddig abszolút meg voltam vele elégedve, cenergiatakarékos módban alapjáraton (net, office) simán lehúzott 3-3,5 órát, de filmet nézve is kb. 2,5-t. Általánosságban elmondható volt, hogy 25-30 percenként vesztett 10%-ot.

 

Egy hete olyan probléma van, hogy ahogy merül a laptop 55-60%-ról egyszerûen 4%-ra ugrik és hibernál. (Ez úgy 1-1,5 óra energiatakarékos használat után következik be, de ha játszok 20 perc alatt leáll.) Míg el nem éri ezt az 55-60%-os szintet semmi furcsát nem tapasztalok, nem merül gyorsabban vagy ilyesmi, de utána aztán se kép se hang. Ma nekiültem tesztelgetni. Két dolgot állapítottam meg:

1. ha a hibernálás után visszakapcsolom még fél órát lehúz mielõtt kikapcsol(eközben végig azt írja a windows, hogy 0%-on van, közben még fél órát megy, szóval vicces)...

2. Töltésnél is hasonló a helyzet: 50-60%-ig normálisan tölt, utána hirtelen 100%-ra ugrik.

 

Az aksi egyáltalán nem melegszik, és semmi rendellenességet nem látni rajta. Nem igazán tudom, hogy ezt mi okozza, a Windows újrahúztam - hátha, de természetesen ez nem segített. Szerintetek ez a probléma abból ered, hogy a noti nem tölt normálisan, vagy az akku adta meg magát?

 

5 év kiterjesztett garancia van, de ahogy olvasgattam a papírokat az akkumlátorokra jellemzõ természetes amortizáció esetén nem biztos hogy érvényesíttettni tudom, így képben kell lennem, hogy nagyjából mi okozhatja ezt, vagy valóban pechem volt a teleppel... Ha van bármi ötletetek, kérlek válaszoljatok. Elõre is köszi...

Edited by McBlack
Link to comment
Share on other sites

KGigi

Jól gondolkodsz, vagy az akku, vagy a vezérlés adta meg magát. Én azt javaslom, hogy küldd szervizbe. Nehéz megmondani, hogy a kettõ közül melyik, de még az is lehet, hogy mindkettõ.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

A Hardware Monitor megmondja, mennyi a wear level-je az aksinak, ~40 %-ra tippelek.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

De az akkut kivégezhette a rossz áramkör is. Fõleg, ha ennyire hirtelen esett a kapacitás.

Link to comment
Share on other sites

McBlack

Az elhasználódás mértéke 10%. Ezen érték szerint ekkora kiesés nem indokolt, pláne nem ilyen hirtelen.

 

Ami viszont érdekes. Tegnap párszor 1-2x eljátszottam a lemerítem-feltöltöm játékot, és 10%-ot nyertem. Ma 48%-nál szállt el. Tehát elmondható, hogy olyan mintha csak az akku felét tudnám használni. Ha töltéskor eléri az 50%-ot pár perc alatt 100%-on van, és merülésnél is, miután elérte az 50%-ot vége van.

 

Azaz ha csak 50%-ig tölteném fel vagy 55%-ig nagyjából ugyanott vagyok, mint ha 100%-ot mutat a számláló. A különbség csak annyi, hogy ha 55%-ig töltöm, normálisan merül, míg ha 100%-ig, akkor 50%-nál van a vége...

 

Valószínűleg mindenképp szervízes, csak az a probléma, hogy most a munkához létszükséglet, a szervíz + még mire visszjut tuti 2-3 hét. Szóval szerintem az lesz, hogy ha nem javul a dolog kiveszem az aksit és hálózatról használom azzal talán további kárt nem okozok remélhetőleg....

Edited by McBlack
Link to comment
Share on other sites

KGigi

Ez nagyon vezérlésnek néz ki. Ha kiveszed az akkut, másban nem hiszem, hogy kárt tudna tenni.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Heinrich

Sziasztok!

Van egy 6. éves Dell Inspiron 1300 tipusú laptopom. Az aksija megadta magát régen, de a vateráról rendeltem egyet ami három év cseregaris bármi baja van. Az aksi utángyártott, és a gyári 22500 Ft helyett csak 9250 Ft volt. Ma megkaptam a postán beletettem a gépbe, és megfelelõen mûszik, tehát semmi gáz.

Örülök is mint a Majom a féltökének :lol:

... és most kérdeznék tisztelettel!

Ha lemerül addig a százalékig amikor már kikell kapcsolnom a gépet, és töltenem kell egyáltalán meddig töltsem, és bekapcsolt állapotba töltsem, vagy kikapcsolt állapotban? Ha hálózatról megyen a gép akkor kivegyem az aksit, vagy ne vegyem ki? Egyáltalán hogyan viselkedjem az új aksival? Olyan ellentmondásos dolgokat hallok sokfelõl, hogy azt sem tudja emberfia mi jó, és mi nem annak a szegény aksinak.

Azt szeretném hogy minél tovább szuperül mûködjön. Egyébként egy hatcellás 5200 miliamperes aksiról van szó.

Köszike elõre is a válaszokat!

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Nem kell vele kesztyûs kézzel bánni. Maradhat a gépben, semmi baja nem lesz. Azt tudom, hogy a fél másodperces áramszüneteket nem fogja meghálálni, illetve, mikor hidegbõl viszed be a gépet használatra, akkor véletlenül se indítsd el aksiról, fel kell melegednie.

Link to comment
Share on other sites

Heinrich

Köszike a választ Pjotr!

Közben kimentem az erkélyre cigizni, volt még 12% töltötés benne. Mire bementem, hát nem kikapcsolt az egész óbelevánc :mérges:

Remélem nem lesz semmi baja hogy kisült az aksi.

 

 

 

 

 

Köszi KGigi! Megnyugtattál!

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Nem sült ki. Ezek Li-ion akkuk, a biztonsági szintnél lezárnak.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...