Jump to content
GSForum - Segélyvonal

TFT vs. CRT


mazda6diesel

Recommended Posts

mazda6diesel

Remélem senki nem haragszik, hogy nyitottam egy ilyen témát! De nekem most pont ilyen problémám van. Az új konfigurációm mellé szeretnék egy új monitort is és nem tudok dönteni. Mindkettõnek vannak pozitív és negatív tulajdonságai.

Nálam ezek azok:

TFT: kis helyigény, kicsi fogyasztás, kontraszt, elég nagy képfelület.

hátrányok: nincs hû színvisszaadás, csak natív felbontásban ad éles képet.

CRT: lehet a felbontásokkal játszani, szép színek, kiforrott technológia.

hátrányok: nagy helyet foglal, nem mindegyik felbontásban szemkímélõ, elavult.

 

Szerintetek?

Link to comment
Share on other sites

norc

Nem könnyû igaz, de szerintem egy-két dolog nem stimm.

 

TFT: Elõny: Nincs káros sugárzás, nem vibrál a kép! Hû színvisszaadás!

hátrány: csak natív felbontásban ad éles képet.

 

A hû szinvisszaadás szerintem legfeljebb a régi tipusoknál volt, a mostaniaknál nem jellemzõ, legalábbis Samsung, Sony és társai.

 

A CRT az stimm.

Link to comment
Share on other sites

mazda6diesel

Én úgy tudom, hogy a CRT-knek nincs káros sugárzáuk. Valamelyik PCWorldben a tévhitek témában épp ezt boncolgatták. De homályosítson fel valaki ha tévedek! :)

Link to comment
Share on other sites

Adani

Káros sugárzás nincs, de alacsony képfrissítésnél vibrál, ami rontja a szemet. TFT-nél ez nem probléma, mert ott nincs vibrálás, mert csak akkor frissül a kép, ha változik a tartalom.

Link to comment
Share on other sites

chipmix

Hát én még mindig azon vacilálok, hogy milyen monitort vegyek CRT-t, amitõl már nem fogok még elférni sem, vagy TFT-t, ami nekem nagyon tetszik, de képek miatt eléggé aggódom, hogy nem fog tetszeni.

Most láttam vasárnap elõször a saját desktop képeimet is egy 17"-os igaz CRT monitoron. De mennyire jobb volt látni, mint az én kis 15"-on, ahol mindig húzgálni kell õket, hogy egyáltalán lássam.

Meg sajnos olyan sokat nem is tudok rá áldozni, ha már 60000 ezer az nálam már az eget veri. Most évvégére ígértek, egy nagyobb árcsökkentést, hát ezt várom.

Addig meg Ti hátha kitalájátok, melyik a jobb. :pislog:

Link to comment
Share on other sites

Bencce

Mi az a nativ felbontás? :hááát:

Link to comment
Share on other sites

Adani

A TFT monitoroknál az a felbontás, amin éles képet ad. Ott a panelon van valamennyi pixel, és csak akkor jó a kép, ha abban a felbontásban használod, amivel a panelt gyártották. 17"-os moncsiknál ez 1280x1024. Fizikailag ennyi pixel van a panelra téve, és ezen adja a legjobb képet.

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1
hátrányok: nincs hû színvisszaadás, csak natív felbontásban ad éles képet.

Ez mára már szerencsére nem igaz, szerencsére ma már egyre több TFT-n menübõl állítható az RGB-egyensúly. Inkább az lehet a probléma, hogy a kontrasztaránya a TFT-knek még jelentõsen elmarad a CRT-ktõl, és ez elsõsorban a sötét színeknél látszik.

Elõnyként ugyanakkor kiemelném a képgeometriát, amivel CRT-ken néha csúnyán lehet szívni, míg hátrányként az esetleges utánhúzást, bár egy 4-8 ms-es monitoron ez kevéssé feltûnõ.

Link to comment
Share on other sites

Adani

Igen, 16ms és az alatt már játékra is kiváló, felette esetleg lehetnek gondok, de állítólag az sem vészes, meg lehet szokni.

Link to comment
Share on other sites

Chabi1

Egy itteni fórumos haverom akinek 16ms TFT-je van játékok alatt is szív az utánhúzás miatt.

Fõleg FPS tipusíú játékok alatt, startégiaira nem jellemzõ az utánhúzás (nála) :hááát:

 

Majd ha rátalál erre a topikra biztos ír errõl (legfeljebb szólok neki :D ).

Link to comment
Share on other sites

mazda6diesel

Sziasztok!

Az zavar a legjobban a TFT-k ben, hogy szerintem nem ugyanazt a képet adják vissza ugyanarról a témáról. Csináltam egy olyan tesztet, hogy egy digitális fényképet megnéztem sokféle TFT és CRT monitoron. Az lett a vége, hogy nem találtam 2 olyan TFT-t amin pontosan ugyanazt láttam volna. (Megnéztem vagy 10-et) Mindegyik egy kicsit mást mutatott. A CRT-knél egy kicsit jobb volt a helyzet ilyen szempontból, ott 8 monitorból 3-on ugyanaz jött vissza.Miért van ez?

A CRT monitorok MÁR nem tetszenek a külsõjük miatt, a TFT-k MÉG nem tetszenek a képminõség miatt.Most döntsön valaki okosan és bölcsen! :)

Link to comment
Share on other sites

sz.jános

Furcsa az észrevételed, mert elvileg a TFT-k azok amik abszolut nem torzitanak, míg a crt-rõl ez nem mondható el! :hááát:

Ha esetleg a színhûségre gondoltál, szvsz azt meg csak akkor lenne szabad egymáshoz hasonlítani ha közelítõen ugyanugy lennének beállítva. ;)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

mazda6diesel

Igen, lehet, hogy igazad van mert én a színeket figyeltem elsõsorban. De az biztos, hogy nem volt két olyan TFT képernyõ amin a fû ugyanolyan zöld lett vna!

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

És hol nézted ezeket a képeket? Mert azt látom, hogy a boltokban finoman szólva sem figyelnek oda, hogy be legyen állítva a monitor. (Durvábban: sz@rnak bele, mert úgy is viszik.)

Nem egy olyan monitort láttam, ami 9500K vagy össze-vissza állított RGB-beállításokkal ment. Egy mai közepes vagy jobb TFT szerintem percek alatt elfogadható színûre kalibrálható minden mûszer nélkül is - minimális hozzáértéssel.

Link to comment
Share on other sites

mazda6diesel

Öt TFT-t egy nagy számítógéphálózat üzletében néztem a másik 5öt pedig egy bevásárlóközpontban.

Link to comment
Share on other sites

Pige

Én anno a CRT mellett döntöttem, csak abból találtam a pénztárcámnak megfelelõ 22"-os monitort, igaz normális asztalt az ember nem kap mellé a nagy terjedelme miatt, no meg 37 Kg, így aztán tényleg masszív tartóra van szükség. Képminõségben nekem megfelel, habár a játékok néha kockásak egy picit.

Link to comment
Share on other sites

Shia-ko

Az egyetlen igazi hátránya jelenleg a TFT-knek az áruk. Szinte mindent tudnak már, mint a CRT-k, csak horribilis árakon, pedig csökkent már elég sokat, de még nem eleget.

Link to comment
Share on other sites

mazda6diesel

:szia:

 

Létezik 17"-os méretben nagyobb felbontású TFT mint 1280X1024?

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Szélesvásznúban igen.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
parasyt

19 colos TFTre az optimális felbontás 1280x1024, nem?

Link to comment
Share on other sites

Adani

Nemhiszem, mivel 17''-os TFT monitoroknál is ez a natív felbontás, 19''-oknál többnek kéne lennie.

Link to comment
Share on other sites

adam1991

Az igaz,hogy az tft monitor kevésbé rontja a szemet mint a sima?

Link to comment
Share on other sites

parasyt

Valaki tanácsolta, hogy ha tft-t veszek, már a boltban gyõzõdjek meg róla, hogy nem-e pixelhibás. Nos ha lenne rá mód kipróbálni a boltban a monitort, hogy lehetne egybõl kideriteni, hogy van -e hibás pixel vagy nincs? Vagy ez elsõ ránézésrõl kiderül vagy mi?

Link to comment
Share on other sites

ordító egér

Bekapcsolás nélkül nem megy a bringa.

Ha bekapcsolhatod, akkor kell egy tesztelõ program. Ez csinál neked feketét, meg fehéret, meg a három alapszínt teljes képernyõre. (Meg egyéb dolgokat is, de a pixelhiba szempontjából ezek számítanak.

 

Ha a feketén fehér, vagy a fehéren fekete pöttyöt találsz, akkor pixelhibára leltél. Ha az alapszíneknél látsz fekete pöttyöt, az a subpixel hiba.

 

Konyhanyelven kb. ennyi. :)

Link to comment
Share on other sites

nascar

Van hozzá program! De az alapszíneket kitéve háttérnek rögtön láthatod, ha van valami sötét, vagy éppen világos pötty, na az a pixelhiba!

Például ez: Dead Pixel Tester 1.2 :!:

Meg itt még egy: Nokia Monitor Test :!:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...