Jump to content
GSForum - Segélyvonal

CD-lakkozást hogyan csináljam?


Losti

Recommended Posts

Losti

Sziasztok!

 

Mi szükséges házi készítésű CD lakkozásához? Szóval nyomtattam szép képet a CD korongra, és szeretném, ha tartós lenne. Ezért általában le szokták lakkozni. Nah ezt hogyan lehet otthoni körülmények között megtenni? Mi kell hozzá?

 

Köszi,

Losti

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Én a közepénél fogva felragasztanám egy A4-re, és elég messziről lefújnám színtelen lakkal. (a nyomtatott felét persze ;)) A távolság azért kell, hogy ne cseppek, hanem egyenletes réteg keletkezzen.

Link to comment
Share on other sites

ordító egér

Én meg nem tölteném ilyennel az időt.

Tuti, hogy többet árt mint használ.

A nyomtatható lemez felülete speciálisan olyan, hogy tintasugaras nyomtatóval lehessen rá nyomtatni.

Link to comment
Share on other sites

cölöp

Ha mégis lakkozod, nehogy olyant használj ami oldja a műanyagot!

--PRÓBAFESTÉS--

Link to comment
Share on other sites

ordító egér
--PRÓBAFESTÉS--

Ezt úgy gondolod, hogy tegyen egy lemezt tönkre? Egyébként a károsodás valószínűleg nem azonnal jelentkezik, és nem is láthatóan.

 

Hanem mondjuk egy szép napon a lemez elkezd a szélrózsa összes irányába repkedni a meghajtóban. (Például)

 

@Losti

 

Gondold végig.

Ha fényképet nyomtatsz, speciális, kevéssé nedvszívó papírra, azt lelakkozod?

Ugye nem. ;)

Na ugye :D

Link to comment
Share on other sites

cölöp

50-100 Ft-ot megér egy próba.

Link to comment
Share on other sites

ordító egér

Nincs értelme, de az Ő lemeze.

Link to comment
Share on other sites

Benedek György
Szóval nyomtattam szép képet a CD korongra, és szeretném, ha tartós lenne.

Olyan tokba kell tartani amiben nem karcolódik anyomtatott felület!!!

Link to comment
Share on other sites

cölöp

Igazad van , rosszul írtam.

50--100 Ft-ot megér egy próba , ha nagyon muszáj.

Link to comment
Share on other sites

Losti

Köszi! Egy cd-vel azért kipróbálom, hátha.

Link to comment
Share on other sites

csum-pi

Próbáld ki mindenféleképp! Megér egy próbát ha van 50-100 Ft közötti "fölös" tőkéd. Miért is ne? Mellesleg 50% esélye van annak hogy nem tudod többet a Cd-t használni (ha sikerül a lakkozás akkor tudod használni).

 

Mellesleg tényleg nem tesz túl jót a meghajtónak (se a cd-nek), mert a lakkot szabad kézzel nem tudod a cd felületén egyenletesen elosztani, ami miatt a forgás közbeni centrifugális energia (egyensúly meg miegymás) felborul.....

 

Te tudod, tőlem kipróbálhatod, de elvárom hogy írj a fejleményekről... B)

Link to comment
Share on other sites

Putty Mutty

Mivel festõ vagyok így sok mindent kipróbáltam már.

Az Akrilán lakk tökéletesen megfelel erre a célra. (ezt a NYÁK-oknál ill. a LetraSet-es feliratokhoz használom már vagy 27 éve.) De bármely "akryl" alapu lakk jó. CD tisztítóval (de jó a pálinka is :P ) "zsírtalanítani" kell a CD-t. Ma már szinte csak olyan spray van forgalomban amiben golyó is van.

 

Jól felrázzuk (homogenizáljuk még a szintelen lakkot is !) a combunkhoz veregetve. Próba fújást kell végezni valamin és ha meggyõzõdtünk arról, hogy "cseppet" nem fúj, tehát szépen porlaszt akkor mehet. Gyors mozdulatokkal, úgy 25-30 cm-rõl adj neki. A 2 vékony réteg egyenletesebb mint 1x teleszórni! Soha ne a lemezre koncentráljunk. (Magyarán ne álljunk meg a szélénél és vissza-hanem a CD-n túl is sprayzzunk, és úgy visszafelé, így elkerülhetõ az, hogy a szélén vastagon "tócsás" legyen az anyag a többi felületen meg vékony.) Az 1x-i agyonszórás azért sem jó mert átivódva - oldhatja a ragasztót.

 

Tehát 2 vékony réteg 4-5 perc szünettel. A Nitro szintelen nem jó. Túl keményre szárad-repedezhet.

 

Talán segítettem. Ordító egérrel már tárgyaltuk ezt egy topicban, én azóta többet is gyártottam. Még eggyel sem volt gond a ROM-ban.

Link to comment
Share on other sites

ordító egér
Köszi! Egy cd-vel azért kipróbálom, hátha.

Javaslom a következő próbát:

 

Nyomtass bármit arra a lemezre, amit amúgy is tönkre akarsz tenni.

Ha megszáradt, próbáld nyomtalanul eltávolítani.

 

Tízet teszek egy ellen, hogy nem fog sikerülni. Ha így lesz, akkor fölöslegesen lakkozol.

Link to comment
Share on other sites

Putty Mutty

Nyomtalanul nem nagyon fog menni. Az oldószerekkel-higitókkal meg csinján. Legtöbbjük - sper - és lehet, hogy leviszi, de tönkre is teheti a CD bevonatát. Plusz szárító (öregítõ) hatásuak. Ráadásul a legtöbbje - ito, Aromás, Univerzális, Aceton, Neolux stb. oldják a CD anyagát, illetve az összes PoliVinilAcetát és a hasonló alapú cuccosokat.

 

Más : még az alkoholos filc is olyan mintha "beszívódna" a CD felületébe, eltávolításához pedig kemény oldószerre van szükség. Ez pedig a fentiek miatt sem ajánlatos. Próba az OK, ha selejt CD-vel csinálod.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Faresz

Nem szabad semmilyen vegyi anyagnak kitenni a CD-t! Fõleg nem lakkozásnak. Az olvasási és egyéb problémák nem azonnal fognak elõjönni, hanem több év múlva. Puty-Muty mondta, hogy az alkoholos filc is olyan mintha "beszívódna" a CD felületébe. Véleményem szerint nem "mintha", hanem be is szívódik és amikor beszívódik olvasási hiba lép fel, vagyis a lemez tönkre megy-ment. Nekem több száz lemezem van, amelyek közül sok a biztonsági másolat. A barátaimat is beleszámolva több ezer a zenei gyüjtemény és a 4-5 éve alkoholos filccel ráírt lemezek közül, megjelentek az elsõ olvashatalan lemezek!! :!: (Mindegyik lemez márkás és karcolástól megóvott).

 

Szóval 4-5 év!!!

 

 

Üdv, Faresz

Link to comment
Share on other sites

mizsi

Én egy nagyszerû megoldást találtam ki:

nem a cd-re, hanem a tokjára írom, hogy mi van rajta. :D

Link to comment
Share on other sites

nascar

Mielõtt bárki szétbuherálná a CD/DVD-it, nézze meg a Karcmester-t! :ötlet:;)

Vagy >>EZT<< :!:

De itt van még >>EZ<< is!

Link to comment
Share on other sites

Darcy Tucker

OK. Ez nagyon jó, de nem a polírozásról volt szó. ;):)

Link to comment
Share on other sites

nascar

Sorry! :upsz:

Ezt benéztem! De hátha a fent említett címeken esetleg tudnak segíteni, vagy tanácsot adni! ;)

Link to comment
Share on other sites

Zazu

Egy dolgot mindenki elfelejt! Csak azokra a CD-re DVD-re lehet nyomtatni, aminek a felületét erre gyárilag elõkészítették. Tehát nem valószínû, hogy a nyomtató festéke kárt tenne az alapanyagban. Ebbõl én csak arra következtetek, lehet, hogy hibásan, hogy a lakk sem fog kárt tenni benne.

Link to comment
Share on other sites

ordító egér

Ha tudni szeretnéd nézz utána, hogy mi minden árt a polikarbonátnak, amibõl a lemezek készülnek.

Azután nézz utána, hogy a nyomtató festékeket mi oldja száradás után.

Sanszos, hogy pl. az aromás oldószerek, amiket a lakkok jelentõs része tartalmaz, ezek közé tartozik.

 

Kalkuláld be, hogy a lakkok néhány hét alatt érik el a teljes keménységüket, továbbá ugyanúgy öregszenek, mint akár a festékek.

 

De legfõképpen gondold meg, hogy mennyi egy lemez kihordási ideje, ebbõl mennyit van nyúzva, azután gondold át, hogy mennyi az esélye, hogy lakkozás nélkül tönkremegy a nyomtatás a lemez életciklusa alatt.

 

Ha rám halgatsz azt csinálsz, amit akarsz, de én nem tölteném az idõmet lemezek lakkozásával. (Nem is töltöm :D )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...