Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Fantasy Irodalom


tenderlumpling

Recommended Posts

grasslover

Mistborn II./1 vége

A story ott ért véget, hogy Elend-et nem választották meg újra királynak, Vin meg kegyetlen módon elbánt az orgyilkosokkal és ez megrémítette Elend-et. - csak azért írom le, ha reagálsz rá, Tender, akkor óvatosan, nem akarok spoilerben ütközni!

---

Jó könyv egyébként, igen agresszívan rántotta meg az elsõ story végén happy endnek tûnõ lezárást és aggadta tele problémákkal gyakorlatilag minden irányból. Bejön OreSeur, a kandra, és a terrisiek (Sazed fõképp ^^ az a fejezet az obligátorok acélminisztériumában, ahol Sazed rátalált a fémbe vésett naplótöredékre - míg a végére nem értem, nem is pislogtam, nem nyeltem és nem vettem levegõt,annyira faltam, hogy mi a franc lehet majd ott :D), a visszaköszönõ szereplõk és a több nézõponti karakter is bejött...ellenben Zane nekem nem tetszik (az, hogy Elend féltestvére, az, hogy ködszerzet õ is és hogy õ is visszatért Kelsierhez hasonlóan Hatshin-ból...meh), és a sok politika meg hatalmi harc helyett inkább folyamatosan a jövendöléssel, próféciával foglalkozna inkább a story - mindig vártam, hogy minél hosszabb Sazed fejezetek jöjjenek, mert ott mindig mystic-orgasm :D.

Nem tudom, hogy mikor fogom folytatni, mert most a Swords of Corum jön B)

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Nem tudom, hogy mikor fogom folytatni, mert most a Swords of Corum jön B)

Engem pont az fogott meg amúgy ebben a második részben, hogy ugye sok népszerû fantasy bezárja a "gonosz uralkodó" legyõzésével a sztorit, itt meg hoppá! na akkor most mi lesz, demokrácia? Aha, lófütyköst :lol: Anarchia, politikai furkálás, opportunizmus, a jószándékú marad alul. Mert inkompetens, ugye :D

Mystic-részek direkt ilyen ritkásak, jobban felcsigázza az embert :D De olyan szépen összeér a trilógia végére, mi miért van, hogy függ össze kb. MINDEN :D

A Corum ehhez képest mennyire más lesz, te jó ég :lol:

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Na ezek a kiadások kellenének :rolleyes:

[GSF] Picture

Link to comment
Share on other sites

grasslover

Swords of Corum :rolleyes:

Aztarohadt :D Állat ez a könyv.

Tetszett a népmesei vagy mondai nyitás, ahogy az elsõ fejezetkezdés alá összefoglaló (konkrétan spoiler) szöveg került (a Barry Lyndon jutott eszembe) - majd egy expozícióval történelmi gyorstalpaló, mely hajaz kicsit a Szilmarilok nemestünde-összecsapásaira, de szögesebb ellentétet mutat, mert mindkét nemes faj várban vagy városban él, ami ellentmond a természetkedvelõ elfek leírásával...meg tetszik a síkváltás, az absztrakció fejtegetése, a matematika és a zene kutatása. És, hogy a fõhõs nem szimpla ember (mabden -_-) hanem egy ilyen nemes lény, aaaah :wub: .

Persze az általános világra rácsodálkozó, tapasztalatlan hõs volt kezdetben Corum, ahogy velünk együtt fedezte fel a vidéket és csak mondákhoz hasonlította az élõvilágot, a történelmi és földrajzi helyszíneket - nagyon ügyesen evickél a felnõtteknek szóló kaland és a véletlenekre, különleges lényekre támaszkodó meseszövés között. Néhányszor vettem eddig a kezembe a könyvet, de akkor 30-40 oldal lefolyik belõle...nem igazán olvasmányos, sokszor vissza kell lapoznom az ormótlan bonyolultságú nevek miatt (nem hiába nem hivatkoztam feljebb a fajok megjelölésére :D), de a kaland, a kiszámíthatatlan következmények miatt mindig letolok még egy fejezetet :D. Úgy érzem nem fog ez sokáig tartani...beleszerettem.

Eddig nem igazán volt jellemzõ rá a lentebb említett LSD fantasy megjelölés, de például az elsõ út az erdõbe, ahol az apró egyszarvú lovakról meg a föld odvaiba fészkelõ, végtelen messzeségekbe szálló madarakról szóló leírás kényezteti az olvasót; vagy a téli álmot alvó, óriás denevér hátasjószágokról lépnek közbe életmentéskor; vagy a szél járásától és a napszakok váltakozásától a palota belsõ tere fizikailag megváltozik...ezek mind k*rvajók :D

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Swords of Corum :rolleyes:

Aztarohadt :D Állat ez a könyv.

Na, örülök B) Féltem, hogy túl posztmodern lesz. :D

Majd lesz távolabbi utazás, ami elég mindfuck helyekre visz, nem akarok spoilerezni, csak nem tudom belõni, hol vagy, megvan-e az X és az Y Corum birtokában vagy sem :D Dimensions and shit.

Neked amúgy nagyon bejönne szerintem az Amber hercegei / Avalon ágyúja is Zelaznytól... mondjuk itthon befejezetlen a sorozat, pedig valami irgalmatlan.

Ugye Moorcock is vizuális szerzõ és nagyon markánsan más dolgokat tud csinálni, de ez kb. a 60-70-es évek teljes fantasy-mozgalmára igaz.

Link to comment
Share on other sites

grasslover

Na, örülök B) Féltem, hogy túl posztmodern lesz. :D

Majd lesz távolabbi utazás, ami elég mindfuck helyekre visz, nem akarok spoilerezni, csak nem tudom belőni, hol vagy, megvan-e az X és az Y Corum birtokában vagy sem :D Dimensions and shit.

Neked amúgy nagyon bejönne szerintem az Amber hercegei / Avalon ágyúja is Zelaznytól... mondjuk itthon befejezetlen a sorozat, pedig valami irgalmatlan.

Ugye Moorcock is vizuális szerző és nagyon markánsan más dolgokat tud csinálni, de ez kb. a 60-70-es évek teljes fantasy-mozgalmára igaz.

Az előbb fejeztem be az első nagy fejezetet - vagyis a story egyharmadát (Kardok Lovagja). Továbbra is kegyetlen bejön. :rolleyes:

Amik eszembe jutottak az olvasás közben: a Conan the Destroyer mozifilm (ami nekem ezerszer jobban bejön mint az első), a Harryhausen-féle fantasyk és a Prince of Persia Sands of Time trilógia. Az Invisibles is, de az inkább a történetmesélés, meg az elborult LSD-elemek miatt. Szerintem életem végéig képes lennék olvasni egy ilyen összetettségű, sword & sorcery vagdalkozós, kalandozós, kincskeresős, buddyzós, tragikus, különös lényekkel, hősi tettekkel, csapdákkal és veszedelmekkel teli történetet...sosem tudnám megunni.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Az elõbb fejeztem be az elsõ nagy fejezetet - vagyis a story egyharmadát (Kardok Lovagja). Továbbra is kegyetlen bejön. :rolleyes:

Amik eszembe jutottak az olvasás közben: a Conan the Destroyer mozifilm (ami nekem ezerszer jobban bejön mint az elsõ), a Harryhausen-féle fantasyk és a Prince of Persia Sands of Time trilógia. Az Invisibles is, de az inkább a történetmesélés, meg az elborult LSD-elemek miatt. Szerintem életem végéig képes lennék olvasni egy ilyen összetettségû, sword & sorcery vagdalkozós, kalandozós, kincskeresõs, buddyzós, tragikus, különös lényekkel, hõsi tettekkel, csapdákkal és veszedelmekkel teli történetet...sosem tudnám megunni.

Van képregény is, ha jól tudom.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
grasslover

Corum Kardjai - vége.

Kegyetlen jó olvasmány volt. Megmondom őszintén, lehet, hogy csak a magyar fordítás és a kritikán aluli kivitelezés (elírások, helyesíráshiba, kisbetű-nagybetű felcserélés, pont-vessző felcserélés), de néha kifejezetten fárasztó volt olvasni. Lehet szintén a magyar verzió kissé szájbarágós kivitelezése, de mintha lenne benne egy nagy adag szándékos monda-szerű kivitelezés, tényleg már csak a "mondá" és a "vala" szavak hiányoztak, meg a rímelő sorvégek :D. Nehéz cucc, bár nem annyira bonyolult, egész jól összeáll a végére minden benne, de kell hozzá egy igen erős beállítódás a metauniverzumok, több sík, több dimenzió utáni elvont gondolkodásmódjához...az egyik legjobb fantasy regény volt amihez nyúltam.

Nem süllyedt a szememben, de Grant Morrison most már látom, hogy milyen iszonyú erősen sokat merített Moorcock-tól. Elég ha csak az Earth 2-t vagy a Final Crisis-t említem - az Invisibles-ben meg ugyanúgy vannak nyomok.

Az írónak a többi regénye is ilyen? :rolleyes: Mert asszem akkor ideje vadászni a műveit...

Van képregény is, ha jól tudom.

Ahogy utánanéztem, van egy három részes Corum graphic novel, ami a regényt dolgozza fel a három fõ fejezettel, meg van Elric spinoff. Ez mondjuk meg lehet, hogy a második Corum regénybõl lett átemelve, azt ugye nem olvastam.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Az írónak a többi regénye is ilyen? :rolleyes: Mert asszem akkor ideje vadászni a mûveit...

Ahogy utánanéztem, van egy három részes Corum graphic novel, ami a regényt dolgozza fel a három fõ fejezettel, meg van Elric spinoff. Ez mondjuk meg lehet, hogy a második Corum regénybõl lett átemelve, azt ugye nem olvastam.

Delta Vision kezdte kiadni az életmûvét, azokat érdemes szerintem felszedegetni, ha magyarul olvasod.

[GSF] Picture

Per pill idén adja ki a Gollancz a ráncbaszedett életmûsorozatot, én erre akarok rárepülni, egyszer. Az így néz ki, de ez valami 30 kötet lesz:

[GSF] Picture

Elric egyébként önálló sorozat, de amúgy Moorcock mindegyik hasonló hõse az Örökkévaló Bajnok egy-egy inkarnációja (kb. mint a Doktor, csak más-más világokban), így Corum, Elric, Von Bek is. :D

És van Doctor Who regénye is -_-

Amúgy iszonyat nehéz összerakni az életmûvének rendes bibliográfiáját, csak az Elric sorozatból eddig vagy négyféle sorozatot láttam, mindegyik ugyanaz az anyag, csak néha felcserélve, más címen, bõvítve kiadva... :D Az a mázli, hogy egy nagy pszeudo-mitológia részei, úgyhogy egyesével olvasva is el lehet vele lenni, olyan, mint egy nagy kirakós.

Link to comment
Share on other sites

grasslover

Ahh, látom az Örökkévaló Bajnok meg Erekosé... :D

Pfff... -_- Hosszú évek sora lesz, hogy én ezt letudjam.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Ahh, látom az Örökkévaló Bajnok meg Erekosé... :D

Pfff... -_- Hosszú évek sora lesz, hogy én ezt letudjam.

Háát, nézõpont kérdése. A legtöbb könyve 2-300 oldal... bár még én se merek belefogni, egyszerûen annyi minden van még :D

Ha csak és kizárólag fantasyre koncentrálnék egy évig, minden hónapban más szerzõ életmûvét termelném be, akkor mondjuk a 12-be belevenném. Lehet, 2014-ben be is vállalok egy ilyen évet :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Balee

Egy kis közvélemény-kutatás: szerintetek melyik a 10 legjobb fantasy könyv (sorozat, trilógia, vagy univerzum) Ebbe szerintem ha tágan értelmezzük a sci-fi is beletartozik. Természetesen akinek nem elég a 10-es lista, írhat többet is.

Szerintem a 10 legjobb sci-fi és fantasy könyv:

- Ray Bradbury - Marsbéli krónikák és Fahrenheit 451

- Frank Herbert - Dűne

- Zsoldos Péter - Távoli tűz

- Arthur C. Clarke - A város és a csillagok (illetve az Ürodisszeia teljes)

- Stanislaw Lem - Összes műve, de talán a legjobb a Solaris

- J. R. R. Tolkien - A Gyűrűk Ura trilógia és A hobbit

- Dan Simmons - Hyperion és Endymion

- Douglas Adams - Galaxis útikalauz stopposoknak

- Isaac Asimov - A halhatatlanság halála

- Martin, G. R. R.: Tűz és jég dala ciklus

+ most a legújabb kedvencem a Tövisek Hercege és Királya Mark Lawrence-től.

Ezek a legnagyobb kedvencek, de simán össze tudnék hozni egy 100 listát is.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Tisztán fantasy toplistám:

1. J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura

2. Patrick Rothfuss: A szél neve & A bölcs ember félelme

3. Scott Lynch: Locke Lamora-sorozat

4. George R. R. Martin: A tűz és jég dala

5. Stephen King: A Setét Torony-sorozat

6. Brandon Sanderson: Ködszerzet-trilógia

7. Joe Abercrombie: Első Törvény-trilógia

8. Ursula K. Le Guin: Szigetvilág kvartett

9. Orson Scott Card: Alvin-sorozat

10. Robin Hobb: Orgyilkos-trilógia

Sci-fantasy / weird fiction / posztapokaliptika toplistám:

1. Robert Charles Wilson: Julian Comstock

2. Christopher Priest: Inverted World

2. Frank Herbert: Dűne

3. Neal Stephenson: Anathem

4. Jack Vance: Haldokló Föld-sorozat

5. Roger Zelazny: Amber-sorozat

6. Michael Moorcock Multiverzuma

7. M. John Harrison: Viriconium

8. John Wyndham: Újjászületés

9. [nem a lista alján kéne lenniük, de] A klasszikus weird-szerzők, Dunsany, Lovecraft, Howard, Chambers, Machen, stb.

10. Már nincs agyam összeemlékezni többet, de mondjuk Paolo Bacigalupi könyvei beleférnek.

[China Miéville-nek járna még pont, de valahogy sose bírtam végigolvasni a könyveit, pedig van benne fantázia rendesen]

Tisztán sci-fi terén egy kicsit alter vagyok, az aranykor szerzői közül soktól a falra mászok, de persze Bradbury bármikor, Asimov robotjai is jöhetnek, Dick meg nagyon alap. Viszont inkább a new weird / slipstream szerzőit preferálom, kedvencem Christopher Priest. De pölö a brit-kanadai vonal is nagyon bejön, élén Robert Charles Wilsonnal. Meg a Crichton-féle technothrillerek is jöhetnek, ezerrel.

Link to comment
Share on other sites

tspawn01

Vá,de alulolvasottnaK érzem magam most. Nade csak hozzáfûzök, mert na:

Ha már Gyûrûk Ura akkor én még a Warhammer univerzumot(a fantasyról beszélek, a 40k is jó de az egésznek a lelke még mindig a sima fantasyban van inkább) is megemlíteném, amit némiképp a Gyu által felállíttott "fantasy szabályokkal" elég jól játszik, vagy átlép rajtuk. A másik pedig Neil Gaiman Sandman-je mint történet, de mint univerzum is.

És a Sci-fi: Konkrét címeket nem mondok(nem is emlékszem mindre), de Asimov "Robot-történeteit" említeném még meg.

(najó meg a Warhammer 40k univerzum, mert azért abban is van potenciál...)

Most hirtelen ennyi jutott eszembe, azok közül amik tuti a listámon lennének.

Link to comment
Share on other sites

aluminiumtrioxid

Sci-fibe szerintem beleférne még Banks Kultúra-szériája (élén mondjuk a Fegyver a kézbennel), Sztrugackijéktól A kárhozott város, és nekem még Watson Warhammer 40k-ja is. Na meg a Snow Crash és a Transmetropolitan.

Fantasybe Miéville Bas-Lag könyvei (de legalábbis az Armada és a Perdido pályaudvar, végállomás), plusz a Hollókirály lenne begyömöszölendõ.

Link to comment
Share on other sites

tspawn01

A Warhammer 40k inkább a két kategória között lebeg mint az SW.(de ez csak szerény véleményem :P)

Link to comment
Share on other sites

ryd

Orson Scott Card-tól a A kegyelem ára címû könyvet olvasta valaki? Ha igen, akkor egy személyes beszámolót írhatna. Köszönöm.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Orson Scott Card-tól a A kegyelem ára című könyvet olvasta valaki? Ha igen, akkor egy személyes beszámolót írhatna. Köszönöm.

Írtam róla ide: http://sfmag.hu/2013/01/22/orson-scott-card-a-kegyelem-ara/

Kicsit nehézkes, de ha odafigyel az ember, az kifizetődő.

A Warhammer 40k inkább a két kategória között lebeg mint az SW.(de ez csak szerény véleményem :P)

Szerény véleményem, hogy mindkettő "szerepjátékirodalom és/vagy adaptáció", amelyeknek mélyen az önálló, egyszerzős könyvek alatt a helyük -_-

Mondjuk W40K, SW, FR, és egyéb világokban is vannak néha kimondottan jobb könyvek a középszerűnél. De ritkán.

Link to comment
Share on other sites

aluminiumtrioxid

A Warhammer 40k inkább a két kategória között lebeg mint az SW.(de ez csak szerény véleményem :P)

Ha mindenáron kategorizálni akarod, a "neofeudális kibergót" címke illik rá.

Szerény véleményem, hogy mindkettő "szerepjátékirodalom és/vagy adaptáció", amelyeknek mélyen az önálló, egyszerzős könyvek alatt a helyük -_-

Ez azért nem egy Salvatore, plusz a világ legalább annyira jól viszi a történetet a hátán, mint Miéville esetén.

Jut eszembe, az Új Nap Könyve-ciklus is kimaradt.

Link to comment
Share on other sites

tspawn01

Mondjuk W40K, SW, FR, és egyéb világokban is vannak néha kimondottan jobb könyvek a középszerûnél. De ritkán.

Ezzel vitatkozni fognak. :) Bár beláthatod, hogy ezek a regények, eredetükbõl fakadóan, nem azért íródnak hogy "megváltsák a világot, mint a "sima" sci-fi, fantasy-k.

a "neofeudális kibergót" címke illik rá
:blink:
Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Ezzel vitatkozni fognak. :) Bár beláthatod, hogy ezek a regények, eredetükből fakadóan, nem azért íródnak hogy "megváltsák a világot, mint a "sima" sci-fi, fantasy-k.

Bármilyen logó alá írt könyvek nem "sima" SFF regények, hanem határidőre, pénzes megbízásból, rendszeresen írt regények. Ha tudnak a csapatba rakni egy elit írót (Ian Watson több, mint tisztességes, szerencsére), az még a jobbik eset.

Egy új szerző első trilógiája, amin jó eséllyel évtizedekig dolgozott, a szerkesztők is kihozzák a legjobbat belőle, mindig jobb lesz, mint a huszonhetedik Dragonlance, vagy százharmincadik Star Wars regény. MINDIG.

Ez azért nem egy Salvatore, plusz a világ legalább annyira jól viszi a történetet a hátán, mint Miéville esetén.

Jut eszembe, az Új Nap Könyve-ciklus is kimaradt.

Na igen, csak számomra Miéville világépítése sem elég a hiányosságainak takargatásához... több neologizmusa van, mint érdekes jelenete.

Hm, Wolfe-t se ártana már olvasnom. Sőt, egy csomó hasonló dárkista new waver kimaradt. :(

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Stormlight 2 borítója, Michael Whelantól ismét:

[GSF] Picture

Az elsőt is előrendeltem, ezt is elő fogom. Ez lesz az egyetlen fantasy-sorozat valszeg, aminek mindegyik kötete első kiadású harcoverben lesz a polcomon, de egyszerűen annyira szép, gazdagon illusztrált kötet volt az első is, hogy megéri évente kiadni azt a 6000 Ft-ot. Meg a könyv is jó B)

Szerk.: egyébként tíz kötet lesz, háromévente jelenik meg kettő.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
BBalazs87

Olyan kérdésem lenne, hogy tud valaki ajánlani hasonló fantasy/ponyva sci-fi könyveket, mint amilyen a John Carter - Mars hercegnõje? Keresgéltem, de eddig csak Zelazny Amber krónikák sorozatát találtam, ami ilyennek tûnik.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Olyan kérdésem lenne, hogy tud valaki ajánlani hasonló fantasy/ponyva sci-fi könyveket, mint amilyen a John Carter - Mars hercegnője? Keresgéltem, de eddig csak Zelazny Amber krónikák sorozatát találtam, ami ilyennek tűnik.

Az egyáltalán nem olyan. Zelazny a hatvanas-hetvenes évek new wave / pszichedelikus fantasy irányzatok legfontosabb képviselője, az Amber-sorozatnál metább fantasyt elég nehezen találsz :D De amúgy nagyon ajánlott.

Akkor inkább már szintén E. R. Burroughstól a Mars-sorozat többi tagja, vagy a Tarzan-sorozat, vagy:

- Robert E. Howard: Conan / egyéb

- Isaac Asimov: Az aszteroidák kalózai (6 részes)

- Anne McCaffrey: Sárkányröpte & folytatások

- Jack Vance: Haldokló Föld / Ravasz Cugel / A túlvilág szeme

- A. E. Van Vogt könyvei

Ha angolul is olvasol, pont most jön ki George R. R. Martinék szerkesztésében az Old Mars, ami pont ilyesmit akar összegyűjteni. Meg nézd meg a "Sword and planet" és "Planetary romance" szócikekket wikipedián, ottani szerzőkből nem tudom, kik jelentek meg magyarul, annyira nem mélyedtem bele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...