Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Informatika, oktatás, informatikaoktatás


Garono

Recommended Posts

Adani

Nálunk is tavlay kezdték el a Bsc-s szakot, teljesen átalakult sok helyen a képzés.

Link to comment
Share on other sites

TheSaurus
[ TheSaurus, mesélj egy kicsit a tematikáról. Mi van a tandrendben? Mit kéne tanítani, és ahhoz képest te mit tanítasz?

 

Most van egy kis idõm válaszolni. Nálunk ún. közismereti informatika van.

9. évfolyamnak az informatika alapjai: számrendszerek, hardver, operációs rendszerek kezelése, aztán szövegszerkesztés, prezentációkészítés.

10. évfolyamnak táblázatkezelés, internet (levelezés, keresgélés), weblapszerkesztés.

11. évfolyamnak adatbáziskezelés.

12. évfolyamnak az eddigiek ismétlése, bõvítése, felkészülés az érettségire és/vagy az ECDL-re.

Mindez Microsoft termékekre kihegyezve, természetesen.

 

Mivel az újításaimat általában nem díjazták (3. év - 3. suli), most ezt tanítom. Van viszont véleményem a dologról, éspedig:

A számrendszereket elég lenne az utolsó évfolyamban venni, mert úgyse használjuk.

A szövegszerkesztés annyira nem izgalmas, hogy kár azzal nyaggatni a kezdõ osztályt. Szívem szerint prezentációval indítanék, ami látványos, játékos, érdekes, elég jól megismeri a kölök az eszköztárakat, szövegformázást, satöbbit. Mellé a webszerkesztést raknám levelezéssel meg internettel.

Következõ évben jöhet a táblázatkezelés és mellé a szövegszerkesztés, másfél év után már megértik, hogy annak is lehet valami haszna.

Az utolsó kettõ meg maradhat változatlan + számrendszerek.

 

 

Link to comment
Share on other sites

h.arpad

Nekem nagyon nem tetszik, ahogy a GNU/Linuxot kihagyják az egészből. Pedig mostmár jó magyar könyvek is vannak, és a fenti feladatok mindegyikét meg lehet csinálni Linuxon is. Ha a Microsoft anyagilag támogatná az oktatást az adott iskolában, akkor még megérteném —némi fenntartással el is fogadnám, de így... Nem azt mondom, hogy Linux rendszer-üzemeltetést kellene tanítani, de azért a felhasználói ismeretek mégsem ártanának. Legalább tudjanak róla, hogy ilyen op. rendszer is létezik, könyörgöm. :hááát: Más úgysem marad meg belőle, ha az illető Windows alatt fog egy raktárprogramot használni egész életében.

 

Konkrét tapasztalat: adott két, frissen érettségizett és felvételizett egyetemi hallgató. Mindkettőjüknek van laptopja, rendszeresen használják a gépet szövegszerkesztésre, zenehallgatásra, videózásra, stb. Mégis, mikor megkérdezem tőlük, mit tudnak a Linuxról, a válasz az, hogy semmit. Egyáltalán semmit. Még azt sem, hogy az micsoda. Na, ehhez mit szóltok?

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Az informatikatanítás sajnos csak az alapok megismertetésére jó, ha valaki szerteágazóbb ismereteket szeretne, akkor autodidakta módon kell nekifognia a tudásanyag elsajátításának. Mert õszintén szólva az, hogy ismerem a Word meg az Excel használatát, nem túlságosan nagy informatikai tudás.

Én a jelenlegi számítástechnikai tudásom 99%-át nem az iskolában szereztem. 8)

Az informatikai versenyeken meg fel szokták ajánlani a tanulóknak a Linux használatát a feladatok megoldásához, de mivel az órákon senki sem Linuxot tanul, ezért ezt a lehetõséget általában csak kevesen használják ki... :)

Link to comment
Share on other sites

Gereby

Így van. Én most vagyok 12.-es. Kb úgy haladtunk ahogy TheSaurus mester leírta... Igaz ebbõl nem sok mindent vettem észre. :S Mondjuk ami viszont nagyon jó volt, hogy megtanítottak külön szakmai tárgy keretében C nyelvre, bár sajnos most azt is abbahagytuk. :( Pedig most jött volna az objektum orientált része a dolgoknak. Helyette viszont most az Assembly-t kezdtük el.

Linuxot, PHP-t, MySQL-t stb autodidaktán tanultam. Azért remélem jövõre nekem lesz fogalmam a dolgokról. :)

Link to comment
Share on other sites

Adani

Az Assembly az nagyon húzós, nekünk még fõsulin se igen tanították, csak úgy érintõlegesen, tényleg nem embernek való.

Link to comment
Share on other sites

Gereby

Nem baj az. :lol: Megküzdök vele. :)

Link to comment
Share on other sites

TheSaurus

Persze van olyan iskola is, ahol tanítanak Linuxot, heti egy óra elmélet és két óra gyakorlat. Érettségi után, rendszerinformatikus-képzés keretében. Én anno megmutattam pár osztálynak a Linuxot (UHU), minden gépen fenn volt ez is, és lehetett választani indításkor, de ezt ugye ne részletezzem... Meglepõen gyorsan belejöttek a kölkök az alapjaiba, többre nem is nagyon volt idõ.

Ha belegondoltok, egy átlagos iskolában (ahol most vagyok) van heti kettõ óra informatika, az elméletileg 74 óra évente. Gyakorlatilag kevesebb, mondjuk 66-68. Négy év alatt ez olyan 260-270 óra. Ennek is egy része ismétlés, dolgozat, miegyéb, szóval nem olyan sok, én 300 órás felnõtt-tanfolyamokat tartottam régen, napi 6 órában, heti 5 napban...

Ennyi idõbe kellene beleszuszakolni egy készségszintû informatikatudást, amit én is erõltetek, mert ha a gyerek aztán elmegy dolgozni egy irodába, akkor a fõnöke nem azt fogja tõle kérdezni, hogy F6A0+11CE az mennyi, vagy hogy miben különbözik a Hercules monitor az EGA-tól, hanem hogy tudna-e egy körlevelet írni a dél-dunántúli ügyfeleknek (7xxx-es irányítószám, kb), hogy új egységük nyílik Pécsett és már nem Szegedre kell járniuk. Utána ábrázolja egy szép színes diagramon a cég tavalyi forgalmát (valahol ott van a hálózaton egy fájlban) és tegye át a fõnök laptopjára, ha lehet, olyan diavetítõsben, mert konferenciára kell. Ehhez nagy valószínûséggel Office fog a rendelkezésére állni, talán még OpenOffice-ben se téved el (bár azok a diagramok...), utóbbit Linuxban is eléri.

Link to comment
Share on other sites

Gereby

A microsoft office is futtatható Linux alatt... ;)

Egyébként szerintem is gyakorlatiasabb dolgok kellenek.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
mert ha a gyerek aztán elmegy dolgozni egy irodába, akkor a fõnöke nem azt fogja tõle kérdezni, hogy F6A0+11CE az mennyi

Milyen igaz! De azért azt is illik tudni, mert az is az informatikához tartozik. ;)

Link to comment
Share on other sites

zsoltchelsea

Én szégyellem, de nem tudom... :upsz:

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Dehogynem tudod. (Start/Programok/Kellékek/Számológép ;) )

Link to comment
Share on other sites

Adani

Így igaz, meg egyi nfós eleve olyan számológépet vegyen, ami tud hexában számolni, netán bináris, oktális és hexa között váltani.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Hát én ilyen számológépet még nem láttam. :) (Bár nem is nagyon kerestem... :D )

Link to comment
Share on other sites

Gereby

Nekem olyan van... 10.-ben kezdtem el azthiszem használni. Akkor még abszolút hülyeségnek tartottam ezt az egész tudományos számológépes dolgot. De azóta rájöttem egy csomó funkcióra, és nagyon jól lehet vele számolni. :)

 

ON

Link to comment
Share on other sites

Adani

Nekem is ilyen van, és igen, létezik ,az enyémet még 2002-ben vettem, azóta már több vizsgán és ZH-n volt segítõtársam. És igen számrendszerke között is tud váltani. Bináris,oktális, decimális és hexadecimális számrendszert ismeri és tud számolni meg váltani is közte.

 

Vannak már olyan profi gépek is, amire programot is lehet írni, meg képes grafikont meg függvényt megrajzolni, na az már tényleg mindenre jó. Az egy mellékes dolog, hogy ZH-n sokszor tiltják olyan gép használatát, ami szövegbevitelre alkalmas ( hivatalos közlemény) és hát ugye ezek ilyenek,na de ki mondja meg róla ránézésre.

Link to comment
Share on other sites

TheSaurus

De ugye egy Excel zh-n nem azzal számolod ki az eredményeket? Csak mert láttam már ilyet.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Ezek szerint akkor én kerestem rosszul. ;) Bár nekem még nem volt szükségem rá... (Illetve amikor lett volna, akkor meg éppen nem lehetett számológépet használni. :hááát: )

Link to comment
Share on other sites

Adani

Egy olyan ZH-n, ahol gép is van a közelben miért kéne a számológép. Eleve a Windowsban is van gyárilag, másrészt meg az Excel is kiszámolja, sõt a Google is képes erre.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Jó, de mikor át kellett volna váltanom számokat, akkor se számítógépet, se számológépet nem szabadott használni.

De ennek ellenére nem okozott gondot a számkonverzió. 8)

Link to comment
Share on other sites

TheSaurus

Annak idején (vagy 9 éve) vizsgáztam egy OKJ tanfolyamon (számítógép-kezelõ), amikor is megjelent pár ismeretlen versenyzõ, akik állítólag egyénileg készültek fel. Mondjuk mint én is, bár a 3 órás gyakorlati feladatsort másfél óra alatt csináltam meg, egyem a szívemet.

Szóval a feladatlapnál az egyik figura megkérdezte, mi az a marhaság, hogy A AND B? Itt kezdtem gyanakodni. Aztán jött a gyakorlat, Excel, amikor is egy másik alak beírta az adatokat a rácsba, aztán elõvette a szemüvegét meg a zsebszámológépét és számolgatni kezdett.

Kiderült, hogy valami környékbeli körjegyzõség fontos emberei voltak, akiknek kellett valami számítógépes papír vagy a munkájukhoz (?), vagy az önbecsülésükhöz (?), vagy a fizetésemeléshez. Persze sikeresen levizsgáztak. Azóta én már semmin nem lepõdok meg.

Link to comment
Share on other sites

Adani

Jól felkészülhetett ha azt se tudta, hogy az Excel képes számolni is.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
elektroshokk

Üdv mindenkinek!

 

A lap utóbbi számaiban találkoztam egy kétrészes cikkel, amely a DGSM által szervezett PC-szerviz/gsm-szerviz néven fut.

A cikk taglalja, hogy milyen szükségesek az így képzett szakemberek stb.

 

Mivel a lapot eddig korrektnek ismertem tájékoztatás terén, gondoltam jobban utánanézek ennek a tanfolyamnak/iskolának. Sajnálattal tapasztaltam, hogy többen szóltak hozzá(a pcworld.hu oldalon megjelent cikkekhez), akiknek keserû tapasztalatuk volt a képzéssel kapcsolatban, mind színvonalát tekintve, mind az ott megtanulható, megszerezhetõ szakma ismeretek terén. Idõközben ezek a hozzászólások valamilyen okból törölve lettek.

 

Fölmerült bennem a kérdés, hogy ez csak egy reklámfogás, amely cikként szerepel az újságban, és egy bizonytalan és kétes értékû tanfolyamra sarkal. (a cikk szerzõjének neve sem található meg)

Vagy csupán bennem állt össze ez a fura kép az egészrõl, és mint lehetõség egyfajta ajánlóként, egy valóban hasznosítható tudást adó képzésrõl van szó.

Igazság szerint egy ilyen szintû/színvonalú laptól mint a Pcworld ez utóbbit várnám el.

 

Továbbá, ha valakinek bármi tapasztalata az említett tanfolyammal kapcsolatban az kérem ossza meg velem.

Link to comment
Share on other sites

Garono

Ami "cikk" után egy (x)-et látsz mint író, az bizony reklám.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
TheSaurida

Valamiért nincs témaindítási jogom, de talán ide is elmegy a legújabb hír, a Tisztaszoftver program megszüntetése. Kezdhetünk átállni Linuxra, mert valószínûleg az iskoláknak nem lesz pénze egyénileg venni MS-licenceket.

Ezen felbuzdulva ma vagy három órát szórakoztam a legújabb Ubuntu és a legújabb Sulix prof. feltelepítésével két gépre (ennyi idõ alatt 5-6 Wint felrakok és konfigurálok). Igazából három gép volt, de az egyikrõl a telepítés vége felé kiderült, hogy merevlemezhibás, örvendettem.

Még csak-csak felment mindkét versenyzõ, az Ubuntu megtalálta az iskolai hálózatot is (manuálisan, a DHCP-t csak dísznek írta ki), de az istennek nem volt hajlandó az Internetre csatlakozni. Hogy a szervert nem tudta böngészni, az annyira nem csoda (Samba kéne oda, jól tudom?).

A Sulix már a hálózatot se ismerte fel, a Beállítások gomb pedig Root módban is inaktív maradt.

Mi lesz ebbõl...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...