Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Felelős állattartás


payskin

Recommended Posts

payskin

@Tiboca

Kezdem egy visszatérő dilemmával:

A macska az állandóságot szereti, bármilyen változás az környezetében és/vagy étkezésében stresszt,
nyugtalanságot okoz, akár egészségügyi panaszokhoz is vezethet (pl. lágy széklet).

VS

A macskát változatosan kell etetni, mert az egysíkú táplálkozás rosszat tesz az emésztésének,
a vesének és akár egészségügyi problémákhoz is vezethet. 

 

Amióta macskám van, bárkivel találkoztam, vagy ezt mondja, vagy azt. Úgyhogy most te is mondhatsz egyet. :) De hogy ez hogy a francba nem dőlt még el 2018-ra? Az ilyenektől tud megállni az eszem. Az ember keres egy jó minőségű, magas húst- és kevés szar-szemét kiegészítő tartalmú, teljes körű tápot, és azzal eteti az állatot. Aztán lehet, hogy rosszul teszi?

Az is egy érdekes kérdés, hogy az itthon kapható kaják közül egyáltalán mi számít jónak? Én, ugye, úgy nőttem fel, hogy "A macskák Whiskast vennének!" aztán az első alkalommal mondták, hogy azt rögtön felejtsem el, az a legalja. Akkor mit? Royal Canint. Jó, alutasak-alutasak, az egyik 100 forint, a másik 400 forint. Tényleg ennyivel jobb az RC?! Aztán nemrégiben kiderült, hogy Görög Zita Previtallal eteti kis házi kedvencét. Ó, mondom, akkor az biztos jó, mert a tévében mutatták (vagy a Youtube-on). Bemegyek a boltba, ugyanaz az árkategória, mint a Whiskas. Kérdezem az ismerőst, azt mondja, bottal ne piszkáljam meg. Oké.

Még tavaly előtt, amikor az elején tartottam ennek a macskás őrületnek, kedvem támadt rákeresni arra, hogy cat food review. Találtam is valami gigaösszehasonlító cikket, ami úgy kezdődött, hogy az alábbi kajákat helyből kidobtuk az összehasonlításból, mert valami szart-szemét-vacak-adalékanyag van bennük. Ott volt nagyjából az összes idehaza kapható kaja, a Royal Canin is. Az első 10-ben nem volt olyan, amit bárhol lehetne itthon kapni, akár online, akár offline. Ekkor kezdtem el káromkodni.

Egyáltalán: kell-e nedves (alutasakos vagy konzerv) kaját adni az állatnak vagy elég a száraz? Itt is van olyan hosszú évek óta macskát tartó barátom, akit én szakértőnek gondolnék, és aki azt mondja, hogy az egész alutasak biznisz egy k nagy átverés: a 80%-a víz, a hústartalma nagyon szerény + adalékanyagok, inkább etessük az állatot jó minőségű, teljes körű száraz kajával. Ugyanakkor ahány menhelyen jártam eddig, mindenhol kapnak alutasakos kaját (leértékelve veszik olyan macskakajájukról "híres" cégektől, mint a DM meg a Müllers, meg mi-a-harmadik-ilyen?), akkor is ha folyamatosan fosnak. Kérdeztem, hogy miért meg hogy kell-e? Persze, fő a változatos étrend! Ja, jó.

Gyerekkoromban nem volt internet, volt helyette meselemez: Cirmos cica haj, hová lett a vaj? Az volt a default, hogy a macska tejet iszik. 30 év balra el, erre kiderül, hogy a macskák laktózérzékenyek, és nem szabad nekik tejet adni? Mi van?! Viszont taurinos vizet, azt mindenképp, a taurin nélkülözhetetlen az egészséges macska számára. Elmegy mindenki a francba, de komolyan!

Elmondom, mit adok a macskámnak enni: napi 1 RC Sterilized alutasak: szószos, aszpikos, felváltva. (Fő a változatos étrend! Az új, harmadik fajtát -- loaf -- sajnos nem eszi meg. In fact, nem találkoztam még macskával, ami megenné.) Adagolás: este fél, reggel fél. Ha látom, hogy nem fogy el, tartunk egy alutasakos koplalónapot. Ezen kívül kap egy olyan RC száraz kaja kombót, ami 3 rész Sterilized, 1 rész Hairball Care, 1 rész Digestive Care (utóbbi a kedvence a háromból). 

2 éves.

És akkor átadnám a szót a szakembernek...

Link to comment
Share on other sites

gebali1991
9 hours ago, payskin said:

@Tiboca

Kezdem egy visszatérő dilemmával:

A macska az állandóságot szereti, bármilyen változás az környezetében és/vagy étkezésében stresszt,
nyugtalanságot okoz, akár egészségügyi panaszokhoz is vezethet (pl. lágy széklet).

VS

A macskát változatosan kell etetni, mert az egysíkú táplálkozás rosszat tesz az emésztésének,
a vesének és akár egészségügyi problémákhoz is vezethet. 

 

Tudom hogy nem engem kérdeztél, de itt az én kétforintosom a témáról (anglicizmus FTW): Szerintem, hasonlóan az emberekhez, lehet próbálkozni, csűrni csavarni de nagyon kevés kihatással tudunk lenni arra, hogy mikor milyen betegséget kap be a cica vagy meddig él, minden a szerencsén és a genetikán múlik. Egyetlen macskát ismerek, akit nem ütöttek el az első pár évben, mivel szobacica és tutira tudom, hogy Whiskas-nál is olcsóbb kajákat kapott egész életében. Most lett húsz éves és azon túl hogy nincs már foga, vak és süket, semmi szervi baja nincs. Nagyrészt alszik, de a macskáknál húsz év már szinte matuzsálemi. 

Mi a cicánknak (most egy éves) nem adunk fancy aluttasakosat, Whiskas, Felix, Rossman sajátmárkás termék (Winston?) meg a szülinapján valami drága kaja. Szárazból főleg Purina, keverve Whiskas-szal és esetenként Kitekattal. Régen kapott felvágottat is (parizer), de azzzal annyit szórakozott hogy már hanyagoljuk, de amúgy kb. mindenből próbál szerezni, amit eszünk: pizzaszéle, paprika, krumpli, tejszínhab, a rukkolát meg két pofára zabálná, ha engednénk neki. 

Link to comment
Share on other sites

Ejnoyin-Qwebeh-Yenmon

Házimacska, vagy széttenyésztett?

Ha házimacska, mindegy mit eszik, legnagyobb fenyegetés az autó.
Ha széttenyésztett, akkor is nagyjából mindegy mit eszik, nem a kajától lesz baja valószínűleg.

Párhuzamosan volt már több macskánk, 15, 15+ évet éltek/élnek, a kaja maradák, valamint az alja és éppen akciós alutasak és száraztáp volt minden esetben. Persze csokit és egyéb számukra mérgező dolgot nem kaptak.

Ha kinti macska, ivartalanítani ajánlott, akkor kimarad a veszekedésekből (fertőzést elkerüli, megmarad mindkét szeme, nem lesz rojtos a füle) valamint kisebb az autó általi halál veszélye is, mert nem kóborol annyit, meg nem tűnik el napokra. Ha benti, akkor ugye mindegy, de ivartalanítva akkor is kevésbé vágyik ki.

A betegségek, még ha ritkábbak is, nagyobb veszélyt jelentenek rájuk. Tapasztalatom alapján nem tudsz szarul etetni egy macskát...

De még egyszer, egy fajtiszta macska nagyobb törődést igényel, olyannal még nem volt dolgom csak hallomásból ismerem a problémákat. (Macskás asszony egylet tagjaként.)

A mi macskáink közül van amelyik imádja a főtt tésztát, a piskótát és egyéb sütiket (csokisat nem kap), húslevesben főtt krumplit és zöldségcsomót, répát, meg az összes húst. Szöcskét, legyet, az egyik különösen szereti a lepkéket.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Edemking

Nem mondanám magam szakembernek, de szerintem amióta élek volt macska a családban. 

Egyetértek Ejnoyinnal abban, hogy a legnagyobb veszély úgy is az autó. Meg ha kinti cica akkor még esetleg a mérgezés lehet veszélyes. Sajnos az elmúlt 10 évben két cica is azért patkolt el mert vagy mérget evett vagy mérgezett egeret sajnos.

Ami a kaját illeti, mi úgy etetjük, hogy fele száraz kaja, fele tasakos vagy ez az rossmanos fel Alu dobozos izé. Ami nálunk a legnagyobb ellenség, hogy rá lettek szoktatva a legdrágább kajára és az olcsóbbakra rá se néznek csak ha olyanjuk van.  

Link to comment
Share on other sites

payskin

Köszi, srácok, tanulságos. 2 éves, fél éves korában ivartalanított, fekete-fehér házi macska. Kandúr. Nem jár ki.

Link to comment
Share on other sites

Ejnoyin-Qwebeh-Yenmon
19 minutes ago, payskin said:

Köszi, srácok, tanulságos. 2 éves, fél éves korában ivartalanított, fekete-fehér házi macska. Kandúr. Nem jár ki.

Akkor kb. csak arra kell figyelni, hogy ne hízzon el. Ez viszont fontos. Szerintem ha nem a legaljább táppal eteted, meglesz neki minden vitamin, ami kell. Ha van valami akciós táp, akkor lehet azt venni, lesz úgy változatosság is. Meg néha a házi kajából is meg lehet próbálni neki adni ezt azt, hátha valamit megeszik. Általában ha fura dolgokat esznek, akkor az azért van, mert valami alkotóelemből, vitaminból hiányuk van.

Link to comment
Share on other sites

gebali1991
1 hour ago, Ejnoyin-Qwebeh-Yenmon said:

Akkor kb. csak arra kell figyelni, hogy ne hízzon el. Ez viszont fontos. Szerintem ha nem a legaljább táppal eteted, meglesz neki minden vitamin, ami kell. Ha van valami akciós táp, akkor lehet azt venni, lesz úgy változatosság is. Meg néha a házi kajából is meg lehet próbálni neki adni ezt azt, hátha valamit megeszik. Általában ha fura dolgokat esznek, akkor az azért van, mert valami alkotóelemből, vitaminból hiányuk van.

A miénk cipőfűzőt és fehér madzagot eszik. 

Link to comment
Share on other sites

Edemking
1 hour ago, gebali1991 said:

A miénk cipőfűzőt és fehér madzagot eszik. 

Ez történik akkor ha cipőfűzőben szegény diétán tartod a macsekot.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ejnoyin-Qwebeh-Yenmon

Csak rostra van szüksége.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

XCube

Gondoltam macskatartóként én is ideböfögöm már a tapasztalataimat.

Greebo 8 éves hagyományos házi macska, későn kasztrált (már nemzett utódokat). 2/3 - 1/3 arányban kap naponta nedves és száraz tápot, utóbbit magának osztja be, ki van téve egy tálkába, de mindig csak annyit eszik amennyi éppen kell neki. A nedves eledelt én variálom, 70% -ban alacsonyabb árkategóriájú de még normális minőségű, 30% -ban prémium zacskós / dobozos kaját kap. Ezen kívül taurinos pasztát nyalogat alkalmanként, illetve jutalomfalatot rágcsál. Utóbbit relatíve ritkán, mert mindig sikerül neki valami sz.art kavarni. Kiegészítésként főzéskor kap szárnyas / marha nyesedéket (nyersen), maradékkal viszont nem etetem, csak akkor jut hozzá ha ellopja (megteszi...). Mindegy mennyire beteg a főtt csirkemellre mindig vevő. Nagy kedvence a retyóvíz, illetve a mosogatóban álló víztócsákat is szívesen fogyasztja, hiába van tiszta víz a tálkájában.

A kései kasztrálástól elég sok allűrje van, amit a korán kasztrált kandúroknál nem tapasztal az ember.

Őszintén szólva néha olyan érzésem van, mintha nem is macskát tartanék, hanem mosómedvét.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

payskin

Van két vizes tálunk, van Catit virágos szökőkutunk, és a kedvenc vízlelőhely nálunk is a mosogatóban összegyűlő lé, meg a csapból folydogáló friss víz. Ez ilyen. 

A szőkőkút érdekes: amikor megvettem, simán tudott belőle inni, mivel csobogott, nagyon szerette. Ahogy nőtt, folyamatosan felejtettel el, hogy kell használni. Először "nem találta" a vizet a virág szirmain, akkor kivettem belőle a virágot, és így a középről kibukkanó víz csak egy ilyen betett alsó peremen folyik szét, onnan vidáman lefetyelt. Aztán ez is romlott, kezdte kaparni a ezt a peremet, kvázi kereste a vizet, nyalogatta a mancsát. Ma úgy iszik, hogy feláll a szökőkút szélére (szerencsére jól kitalálta a Catit, nem borul fel), simán csak beledugja mancsát, és arról lenyalogatja. De így is elég hatékony, mert 3-4 naponta utána kell tölteni.

Link to comment
Share on other sites

Hor1

Az enyém a fürdőkád sarkaiban megmaradó vizet szereti lefetyelni, van hogy bele is fekszik. De főleg a kerti tóból iszik.

Enni iams száraztápot kap, alapvetően annyit eszik amennyit kíván, meg amit a kertben vadászik (gyík, kisegér, szitakötő). De szerencsére haza nem nagyon hozza őket.

Link to comment
Share on other sites

XCube

Az enyém egy darabig kijárt, de ezt beszüntettem több okból is. Egyszer valami megharapta és egy hatalmas gyulladt dudor keletkezett az odalán, ami miatt majdnem műteni kellett. Aztán ahogy jött a tavasz és elkezdett nőni a fű (és a kedves szomszédom baxxa rendszeresen lenyírni) rendszeresen húzott maga után egy szargyöngysort, végigkenve az összes szőnyeget amíg valamiben meg nem akadt. Plusz mivel macskaajtót nem tudok felszerelni, így a konyhaablakon keresztül járt, amitől a konyha egy saras disznóóllá kezdett átalakulni ha nem pucoltam le minden nap kétszer a nyomait (itt elég sűrűn esik és agyagos a talaj).

Már megszokta, de még mindig megpróbál kijutni. Néha sikerül neki, de akkor meg beszarik a nagy tértől:biglol:.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Godzillamessage

@Tiboca Szakmádba vágó kérdésem lenne.

Van egy 10 éves múlt, kis méretű keverék (menhelyes volt), szuka kutyánk. Udvaron, szabadon tartva. Télen esténként elég sokat viszem sétálni, viszont csak tegnap vettem észre, hogy a hátán a far részen (vesetájékon talán?) mindkét oldalt tenyérnyi, vagy annál kicsit kisebb foltokban teljesen hiányzik a szőrzete.

Hosszú, számunkra teljesen kezelhetetlen szőrzete van (persze ha lenne napi egy órám fésülni, biztos nem így lenne), évente kétszer megy kozmetikába fürdeni és nyiratkozni.  Átbogarásztam, nem találtam bolhásnak. Étrendjében a konyhai maradék (nem moslék), Pedigree Adult Mini száraztápot és különböző típusú (Penny, Tesco, Spar) konzervkaját kap. DentaStix majdnem minden napra jut, több éve már.

Olvasgattam a (mindent tudó) internetet, sokféle problémát emlegettek. Hormonális zavar? Allergia valamelyik tápra? Gombás fertőzés? Vitamin hiány? Bolha ekcémát kizárnám, mert alapos vizsgálattal sem találtam benne egyet sem. Mi lehet a probléma?

Természetesen kihívom a helyi állatorvost, de kíváncsi lennék a véleményedre.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Godzillamessage

@Tiboca Vélemény nem érkezett, viszont érkezett a helyi doki. Első körben kapott egy vitamin injekciót (febr 11) és még aznap vettem Megaderm vitamint, amit azóta is kap minden nap.

Sajnos további szőrhullást észleltem a háton a farok tövénél. Tegnap előtt volt itt a doki és azóta kap pajzsmirigyre EUTHYROX 100 mg tablettából negyedet naponta. Mivel a kutya emlőinél daganatra (?) utaló csomókat lehet kitapintani, elvetette a hormonkezelést (ösztrogén szint emelését), mint lehetőséget, nehogy az segítse a daganat (?) terjedését és a pajzsmirigy esetleges működési zavarát próbálja így kiszűrni.

Én meg itt vagyok kicsit tanácstalanul, jó lenne egy kontroll: jó irányba megyünk?

Link to comment
Share on other sites

payskin

@Tiboca Én is jönnék eggyel. Nagyjából egy hete (lehet kicsit több ideje) a macskánál olyan jelentkezik, hogy hirtelen (akár teljes nyugalmi állapotban) ránga(tóz)ni kezd a szőr valamelyik oldalán, mintha irritálná valami, odakap a fejével, kettőt nyal rajta, aztán lapos kúszásban arrébb szalad, ahol megáll, megint odakap valahova (máshova) fejjel, megint nyal rajta, és így tovább, míg el nem jut a sarokba, a kedvenc helyére, ahol általában megnyugszik. Nincs szőrhullás, a nap 99%-ban nem nyalja magát a szokásosnál jobban, látható, tapintható  irritáció nincs.

Ismerős azt mondta bolha, de nem találok erre utaló jeleket: nincs bolha szar sehol, nem látok a szeme körül semmit, és nem vakarja ezeket a helyeket, hanem nyalja. Nem is vakarózik többet, mint szokott... Rajtam sincsenek csípések, pedig egy ágyban alszunk.

Állatorvos azt mondta, lehet allergiás reakció... de mire? Ugyanazt a Royal Canin kaját kapja, mint mindig. 

Illetve két másik cicatartó ismerős felvetette (egymástól függetlenül), hogy a tavaszi szőrváltás miatt volna ez. Tavaly nem volt, és akkor is volt szőrváltás (gondolom).

Google barátommal próbálkoztam, találtam is egy 2015-ös esetet a Gyakori kérdéseken, ez majdnem 1:1-ben az, ami nálunk is történik, csak nem lát dolgokat, és nem kap oda. Csak ijedten, idegesen szaladgál, amíg megnyugszik, és az egész egyik pillanatról a másikra elmúlik, ahogy jött.

Aggódom. Jövő héten megpróbálom elvinni állatorvoshoz.

Link to comment
Share on other sites

XCube
13 hours ago, payskin said:

@Tiboca

 

Aggódom. Jövő héten megpróbálom elvinni állatorvoshoz.

Ez az enyémnél is előfordul néha. Vékony vagy vastag szőrű a macskád? Az enyém egész évben "vedlik", nem lehet megállapítani, hogy tavaszi vagy téli bundaváltás van éppen.

Nálam a hátszőrrángatás általában feszültséget jelent. Valamiért fel van spanolva napokig, aztán megnyugszik.

A tiéd kijár?

Edit.: Budapesten mondjuk valószínűleg nem... :D .

Link to comment
Share on other sites

payskin

Halvány fogalmam nincs, milyen vastag a szőre. Akárhogy simogatom, nem látok le a bőréig. Fésülni nem lehet, kezdettől fogva nem engedi. Nem szereti a nyúlkálást, felvevést sem. Ilyen.

Nem jár ki. A lépcsőházba megy ki este, amikor hazamegyek, mindent megszagol, aztán egyszer bele is fetrengett valamibe, azóta próbálom visszafogni az ilyen jellegű kalandokat. Van ilyen közös lezárt folyosórészünk a szomszéddal, aztán ott tartja a az egyik virágját, amit télre beköltöztet, a babakocsit, a kismotort, a kutyájának a dolgait, a futócipőjét, csupa-csupa izgalmas szag, és előszeretettel kaparja a lábtörlőjüket is (az enyémet nem). :rolleyes:

Kicsit talán múlik ez az izé, hétvégén talán csak kétszer fordult elő. De valami úgy általában nem oké. A múlt hét elején majdnem két teljes napig nem evett és széklete sem volt. Már épp kezdtem aggódni, amikor rottyantott egy akkorát, hogy percekig lapátoltam. Azóta átestünk a másik végletbe: hajnali 3-kor felkelt, hogy nincs kaja, meg egy tasakosat bezabál pár óra alatt (ha a felét adom oda, jön, hogy kéri a másikat is).

Szóval, valami zavar biztos van.

Kaparással is vannak gondok: kizárólag a szőnyeg és szőnyegpadló, illetve mostanában a fal csak így felágaskodva. Akármilyen kaparófelületet veszek, nem érti, fél tőle, nem használja. Rendeltem a Zooplusból ilyen kör alakú karton kaparó-fekvőhelyet, tele van a bolt boldogan fetrengő macskák képeivel, ez meg megáll előtte, és elkezdi kaparni előtte a szőnyeget. Vettem kaparófát is, gondoltam, így bő 2 év elteltével próbáljuk meg újra (kölyök korában nagyon megtetszett neki a kaparófa, nekiugrott ezerrel, felborultak, azóta félt tőle, el is ajándékoztam). Direkt kicsit vettem, nehezebb felborítani, ráadásul lóg benne keresztbe két izé... menyét, amik valami izgató hatású levéllel vannak kitömve. Összeraktam; kb. 2 percig nyalogatta az egyiket, azóta rá sem néz. 

Megvettem a harmadik fajta macskamenta sprayt (ez most éppen Catit), de ez sem vált be vagy vált ki belőle semmi különös hatást. Befújtam vele a kedvenc kicsi párnáját, megszagolta, 2 percig nyalogatta, és elmúlt. Azóta ha bármit befújok, csúnyán néz és rázza a fejét. 

Félek tőle, hogy nem elég ingergazdag ez k lakótelepi 35 négyzetméter, nem nagyon tud mászni, futni meg végképp alig. Nyáron, a szabim alatt megpróbálom átrendezni a lakást, kiépíteni neki több futó-mászó felületet.

Fura egy macsek, na. 

Nagyon félős szegény, minden környezeti zajra felkapja a fejét, és a felettünk lakó kimondottan kretén, előszeretettel csinál olyan zajokat, amitől este 10-kor én is magam alá rottyantok. Félek tőle, hogy sokat stresszel a hülye hangok miatt, ami nyilván nem tesz jót. De az is lehet, hogy túl sokat aggódom.

Link to comment
Share on other sites

Leon121

A kaparófát azért ugye elől hagytad? Az enyéim is az új kaparófához sokáig hozzá se szoktak nyúlni, aztán idővel valahogy megszokják, elkezdik használni, aztán már nincs semmi gond vele. 

Az enyéim 58 nm-ről költöztek ki nemrég családi házba, pontosabban annak a kertjébe. Eleinte voltak nehézségek, meg aggódós napok, de most már úgy néz ki, hogy minden okés. Kicsit még mindig félek, hogy mennyire kóborolnak el, és mennyire tanulnak meg félni a környék kutyáitól, de azért nagyrészt kerítésen belül szoktak maradni, ami jó. Így is sokszorosára nőtt a mozgásterük. :) Aztán mikor a garázs tetejéről nyávog le rám, akkor azért elmosolyodok. :D 

Link to comment
Share on other sites

payskin

Persze, minden elöl van. Próbáltam átvinni a hálószobába, mert Jackson Galaxy szerint az a fontosabb hely a lakásban, majd meglátjuk.

Link to comment
Share on other sites

Leon121
4 minutes ago, payskin said:

Persze, minden elöl van. Próbáltam átvinni a hálószobába, mert Jackson Galaxy szerint az a fontosabb hely a lakásban, majd meglátjuk.

Nekem az erkély közelébe volt kirakva, ott szerettek leginkább nyújtózkodni. Esetleg azt is érdemes megnézni, hol teszi tönkre leginkább a cuccokat a karmolással. :) 

Link to comment
Share on other sites

gebali1991

Amúgy a macskáknál miben nyilvánul meg a mozgáshiány? Mi 54 négyzetméteren tartjuk, néha rájön a 10 perc, olyankor ötször körberohangálja a lakást egyik végétől a másikig, aztán meg szusszan egyet.

Link to comment
Share on other sites

Leon121
3 minutes ago, gebali1991 said:

Amúgy a macskáknál miben nyilvánul meg a mozgáshiány? Mi 54 négyzetméteren tartjuk, néha rájön a 10 perc, olyankor ötször körberohangálja a lakást egyik végétől a másikig, aztán meg szusszan egyet.

Ha akar, relatíve kis területen is talál magának mozgási lehetőséget. Az említett rohangálás például ilyen, nekem egymást kergették. A konyhában ülök, onnan kilátok a folyosóra az ajtón át, aztán trappolás egyik irányba, a fehér kergeti a szürkét, aztán öt másodperccel később trappolás a másik irányba, a szürke kergeti a fehéret. :D

Ha nem vagy vele egész nap, érdemes lehet elgondolkodni egy másik macska beszerzésén, egymást jól tudják szórakoztatni olyankor. :) 

Link to comment
Share on other sites

gebali1991
6 minutes ago, Leon121 said:

Ha akar, relatíve kis területen is talál magának mozgási lehetőséget. Az említett rohangálás például ilyen, nekem egymást kergették. A konyhában ülök, onnan kilátok a folyosóra az ajtón át, aztán trappolás egyik irányba, a fehér kergeti a szürkét, aztán öt másodperccel később trappolás a másik irányba, a szürke kergeti a fehéret. :D

Ha nem vagy vele egész nap, érdemes lehet elgondolkodni egy másik macska beszerzésén, egymást jól tudják szórakoztatni olyankor. :) 

Viszonylag sokat vagyunk vele, mert én a húsz munkanapomból 10-ben HO-ból dolgozom, amúgy pedig kb. pont akkor van otthon egyedül amikor amúgy is alszik (nyolctól ötig).

Link to comment
Share on other sites

XCube
On 3/11/2019 at 1:21 PM, payskin said:

...

Időközben befutott még néhány komment, így lesz némi ismétlés.

Az 36 nm nem tól sok egy macskának, pláne ha nincs sok lehetősége mászni és ugrálni. Milyen sűrűn játszol vele? Egyáltalán játékos?

Az enyém még nyolc évesen is játszik, van horgászbotos madártollas játéka (ez a kedvence), labdái, badriánpárnácskái, papírzsepis zacskói, széles csomag kötöző madzagjai, műegerei meg ilyen mindenféle izék. Egy része fent van a nappaliban egy dobozban, a másik része pedig a lépcső legalsó fokán a fal mellett, így fent is és lent is talál magának valamit. Van lézerem is, de azzal vigyázni kell, nagyon bele tud mélyedni és olyankor nehezen áll le. Egyébként sokat megélt macska és relatíve hálás amiért jól bánok vele, és igényli a közelséget. Ha egy nyomorúságos nap után lerogyok a fotelbe mint egy zsák krumpli és előre görnyedve mérlegelem a nap eseményeit, akkor mindig odajön, felugrik a karfára, leül mellém, és ha ránézek, akkor amolyan "fel a fejjel haver, én itt vagyok" módon nekem dől :laugh: . Olyankor mindig mosolyognom kell. Ha úgy gondolja, hogy most már azért kéne vele foglalkoznom, akkor felurgik egy olyan pontra, ahol kajtatás közben midig elmegyek és megpaskolja a karomat, hogy "hé haver én is itt vagyok". Ha hagyom, akkor úgy a maga módján elkezdi emelgetni a kezemet és odairányítja a fejéhez :D . Az is tök vicces, amikor nekiáll kipakolni a játékos dobozát vagy keres benne valamit.

A kaparófa nálam fogyó eszköz. Illetve folyamatos szervízre szorul. Ez is borulós, de ez csak az első pár alkalommal volt probléma, azóta megszokta, hogy néha bizony eldől ha túl vadul áll neki. A fő kaparó hely nálam az előszobai folyosó, amikor haza jövök ott nyújtózik általában üdvözlésképpen. Pihenőhelyből sokat biztosítok neki, abból is fontos, hogy legyen az ablak előtt hely, hogy tudjon kicsit kuksolni. A hálószobába bejárhat, de éjjelre nem jöhet be két okból. Egyrészt nagyon aktív (mivel hát éjszakai állat) és ezzel zavar, másrészt nagyon durván összeszőröz mindent és utálom ha az ágyneműmün macskaszőr van. Amikor nem vagyok otthon rendszeresen alszik az ágyon (az ágytakarón) a párnám magasságában, de ha otthon vagyok, akkor más helyeket választ.

Szerintem az, hogy néha rá jön az öt perc a macskádra egyértelműen az ingerszegény környezet miatt van. Ha még félős is (az enyém is az), akkor képes saját magát megszívatni és beforgatni. Greebo nagyon vicces amikor teljes magabiztossággal peckesen sétál, mejd leesik mellé valami apróság és ettől ő a fürdőszoba sarkába teleportál :D . A padláson megszálló egerek és a tetőn mászkáló galambok is az őrületbe tudják kergetni.

1 hour ago, Leon121 said:

Ha nem vagy vele egész nap, érdemes lehet elgondolkodni egy másik macska beszerzésén, egymást jól tudják szórakoztatni olyankor. :) 

Ez egy jó alternatíva csak néha nehezen kivitelezhető. Greebo részben azért is került annak idelyén hozzánk (akkor még hozzánk), hogy Dante ne legyen egyedül. Relatíve könnyen és jól össze szoktak és egészen sokáig kimondottan jól működött a dolog, de később átfordult a helyzet hatami vitába. Nem vérre ment a dolog, de már nem is a játék kategória volt.

Greebo végül is azért került hozzám, mert exem nem "tudta" volna a két macskát egyedül vállalni (korábban három macskája volt, de mindegy is). De nem bánom, mert nagyon jól meg vagunk a kis hülyével :D .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...