Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Windows XP alatt tönkrement a BIOS


tdavidka6574

Recommended Posts

tdavidka6574

Üdvözletem!

 

A következő történt velem: feltelepítettem egy Windows XP-t meg rá pár programot - meg akartam lepni ismerősömet egy PC-vel.

 

Viszont mikor már mindent feltelepítettem, hagytam egy kicsit még futni. És ekkor hirtelen újraindult a rendszer, majd kiírta a videokártya BIOS-t - eddig OK - majd körülbelül ezt:

BIOS Checksum error.
No floppy detected at drive A:.
System halted.

 

Próbáltam újraindítani, kivettem a CLR_PWD jumpert, úgy sem sikerült működésre bírni; azóta gyakorlatilag képet sem ad, nem reagál semmire... kuka vagy még menthető? Esetleg flopira rakjam rá a BIOS flashet, hátha felismeri?

 

Alaplap:Gigabyte GA-8IPE1000, proci P4 2,6GHz, 1024MB (4×256MB)RAM, vga pedig egy FX5500 (AGP).

 

A hozzászólásokat megköszönöm!

Link to comment
Share on other sites

[OP]Destroy-man

BIOS-ban nézd meg a boot sorrendet, nem-e az csesződött el. Ha az jó, akkor én sok értelmét nem látom szenvedni ezzel a géppel, mert itt hardver hiba/hibák lesz(nek).

Link to comment
Share on other sites

payskin

Cserélj elemet az alaplapban, valószínűleg lemerült.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Azt ki is veheted a gépből, akkor is mennie kell; úgyhogy ez biztosan nem fogja megoldani a problémát. Egy CMOS-resetet viszont meg lehet próbálni (kiveszed az elemet, egy perc múlva visszateszed, gép közben nincs áram alatt).

 

Szerintem amúgy ezzel nem fogsz tudni mit kezdeni, a tünetekből nagyjából biztosra veszem, hogy az az alaplap bekrepált.

Link to comment
Share on other sites

tdavidka6574
Destroy-man' timestamp='1473714657' post='476051']

BIOS-ban nézd meg a boot sorrendet, nem-e az csesződött el. Ha az jó, akkor én sok értelmét nem látom szenvedni ezzel a géppel, mert itt hardver hiba/hibák lesz(nek).

 

Sajnos BIOS-ba nem tudok belépni. Amikor a hibát kiadta, akkor sem engedett, sőt a képernyőn a szokásos adatok sem jelentek meg.

 

Azt ki is veheted a gépből, akkor is mennie kell; úgyhogy ez biztosan nem fogja megoldani a problémát. Egy CMOS-resetet viszont meg lehet próbálni (kiveszed az elemet, egy perc múlva visszateszed, gép közben nincs áram alatt).

 

Szerintem amúgy ezzel nem fogsz tudni mit kezdeni, a tünetekből nagyjából biztosra veszem, hogy az az alaplap bekrepált.

 

Elég valószínű hogy ez történt. Megpróbáltam ezt is, de nem jött össze. :( Akkor ezek szerint kuka...

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Az alaplapi elemnek alapvetően két funkciója van: a számítógép áramtalanított állapotában tápfeszültséget ad a BIOS beállításait tartalmazó CMOS SRAM-nak (ez nem a BIOS-t tartalmazza, az egy nemfelejtő memóriában, azaz NVRAM-ban tárolódik, ez régebben EEPROM volt, manapság egy SPI buszra felfűzött flash chip), illetve szintén áramtalanított állapotban gondoskodik az alaplapi RTC óra meghajtásáról. Ebből következően az elemnek nincs funkciója, ha a számítógép áram alatt van. Ha lemerül (amit multiméterrel amúgy tudsz ellenőrizni egy pillanat alatt), akkor csak annyi történik, hogy ha áramtalanítod a gépet, el fogja felejteni az időt és a BIOS-beállításokat. Ettől a gépnek még működnie kell mindenféle probléma nélkül, ahogyan elem nélkül is. Csak éppen minden áramtalanítás után mehetsz a BIOS-ba beállítgatni mindent.

 

Láttam már gépet, amelyik az alacsony elemfeszültségre hivatkozott; kicseréltem egy vadonatújra, aztán ugyanúgy problémázott miatta. Na, ott lehetett tudni, hogy kész is van az alaplap. Ha ez fagyásokkal, indítási problémákkal vagy hasonlókkal jár, az biztos, hogy ott nem az elemfeszültség okozza a problémát. Nálad ráadásul működés közben kattant le, ehhez végképp semmi köze sem lehet az elemnek. Ha a gép áram alatt van, és checksumhibás lesz a CMOS vagy akár maga a BIOS, ott vagy valami driverprobléma van (láttam egyszer ilyet is), vagy elköszönt a hardver. Tekintve, hogy a lapod testvérek között is van vagy 12-13 éves, utóbbit valószínűsítem.

 

Annyit tehetsz még, hogy megpróbálod floppyról beadni neki a BIOS-t, hátha. De az, hogy magától checksumhibás lett, mindenképpen ómen.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...