Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Teljesítménycsökkenés


Jay

Recommended Posts

Jay

A számítógép lassulását több dolog okozhatja: lemez töredezettség, lemez hiba, hibás rendszer fájlok, túl sok a rendszerindításkor induló felesleges szolgáltatás, nincs elég RAM, piszkos hardver, vagy valamilyen rendszer optimalizáló program.

 

• Lemez töredezettség: A töredezett merevlemez csökkenti a rendszer teljesítményét. A Lemeztöredezettség-mentesítő egységesíti a töredezett fájlokat és mappákat a merevlemezen, ezzel felgyorsítja az adatok olvasását és írását.

Javaslat: Töredezettségmentesítés előtt állítsunk le minden alkalmazást (beleértve az Anti-virus programot is). Ha ezután még maradnak töredezett fájlok, akkor használjuk a töredezettségmentesítőt Csökkentett Módban.

 

• Lemez hibák: Lemezhibákat ellenőrizhetjük Chkdsk segítségével. A Chkdsk (Chkdsk.exe) a kötetek hibáinak vizsgálatára szolgáló parancssori eszköz a fellelt hibák kijavítását is megkísérli. A Chkdsk például ki tudja javítani a hibás szektorokkal, elveszett fürtökkel, kereszt hivatkozott fájlokkal és könyvtárakkal kapcsolatos hibákat. Windows XP rendszerben a Chkdsk segédprogram használatához rendszergazdaként vagy a Rendszergazdák csoport tagjaként kell bejelentkeznünk.

A Chkdsk parancs futtatása a parancssorból:

Windows XP:

1. Kattintsunk a Start menü Futtatás parancsára.

2. A Megnyitás mezőbe írjuk be a cmd parancsot, majd nyomjuk le az ENTER billentyűt.

3. A Chkdsk futtatásához írjuk be a parancssorba a chkdsk parancsot, majd nyomjuk le az ENTER billentyűt.

Windows 7:

1. Kattintsunk a Start menüre.

2. A Kereső mezőbe írjuk be a cmd parancsot és futtassuk rendszergazdaként.

3. A Chkdsk futtatásához írjuk be a parancssorba a chkdsk parancsot, majd nyomjuk le az ENTER billentyűt.

 

Egyéb merevlemez tesztelő és javító programokat még itt is találunk.

 

• Sérült rendszer fájlok: Windows XP rendszerben a sérült rendszerfájlokat így tudjuk ellenőrizni: Start / Futtatásba: sfc /scannow

 

• Feleslegesen futó szolgáltatások: Az Msconfig segítségével tiltsuk le a felesleges folyamatokat.

Segédprogram indítása Windows XP rendszerben:

1. Start menü Futtatás parancsátba írjuk be az Msconfig parancsot.

2. Lépjünk az Indítópult panellapra és töröljük azokhoz az elemekhez tartozó négyzetek jelölését, amelyek esetében nem szeretnénk, hogy a Windows betöltésekor elinduljanak.

3. Kattintsunk az OK gombra a program bezárásához. Ha a rendszer a számítógép újraindítását kéri, kattintsunk az Igen gombra.

Segédprogram indítása Windows 7 rendszerben:

1. Start menü Keresőjébe írjuk be az Msconfig parancsot és futtassuk rendszergazdaként.

2. Lépjünk az Automatikus Indítás panellapra és töröljük azokhoz az elemekhez tartozó négyzetek jelölését, amelyek esetében nem szeretnénk, hogy a Windows betöltésekor elinduljanak.

Folyamatok letiltásához használhatjuk még az Autoruns programot.

 

• Kevés RAM: A rendszer gyorsulását elősegíthetjük több memória beépítésével. Figyeljünk arra, hogy lehetőleg azonos típusú memória modulokkal bővítsük a rendszerünket.

Memória ellenőrzéséhez segítséget nyújt az itt található leírás.

 

• Piszkos hardver: A számítógépekben összegyűlt piszkok és por korlátozza a légáramlást és megakadályozza a megfelelő hűtést. Ez viszont túlmelegedéshez, váratlan leállásokhoz, véletlenszerű újraindulásokhoz és indítási problémákhoz vezethet.

A számítógép kitisztításához segítséget nyújt az itt található leírás.

 

• Rendszer optimalizáló programok: Ezek a segédprogramok nem mindig segítenek elérni a legjobb teljesítményt. Ha azt vesszük észre, hogy egy ilyen program használata lelassítja a számítógépet , akkor távolítsuk el.

Link to comment
Share on other sites

O"neill

Üdv mindenki!

 

Nem tudtam eldönteni, hogy ez most hardware vagy szoftver hiba, de ezt a topic-ot tartottam a legmegfelelõbbnek...

Elõször is az elõzmények: A gépem elõször lefagyott majd újraindításnál sötét kép se post screen se semmi... Újjabb bekapcsolásnál szintén. Sok próbálkozás után feladtam és nyomás a szervízbe, ahol kiderült, hogy az alaplap adta meg magát és vettem egy újat és itt kezdõdik a probléma. <--Ezt mind nagyon tömören foglaltam össze, mert nem ez a lényeg...

Gép probléma elõtt:

ASUS IS7-E2 -alaplap

INTEL Celeron Pentium 4-- 2.66Ghz-en fut--> max. 2.8Ghz

Maxtor 80Gb -merevlemez

1db KINGMAX DDR 1Gb- RAM

1db 256 Mb DDR- RAM

ATI radeon X850 DDR3 256Mb- videokártya

Gép probléma után:

Minden azonos kivéve, hogy az alaplap most ASRock p4i675G és rajta egy integrált videokártya

 

A probléma a következõ:

Alaplapcsere elõtt minden game úgy ment mint a vaj és most a csere után viszont mindegyik akadozik, de nem annyira, hogy ne lehessen játszani, tehát csak apránként szaggat és ez elveszi a játék élvezetét!

A követezõkre figyeltem fel:

-A BIOS-ban az AGP aperture size 64Mb-ra volt téve ezt átállítottam 256Mb-ra

-Szintén a BIOS-ban átállítottam a boot prioritást pci/agp -ról agp/pci -ra

-Valamiért az integrált videokártyámat ati radeon X850 secondary-nak tünteti fel és az ati drivert is használja

-Megpróbáltam átdugni az integrált video-ba a monitort, de akkor nem történt semmi, mármint stand-by-ban maradt a monitor, de a windows ment, mert amikor visszadugtam az ati-ra kint volt a windows login

-Megnéztem az eszközkezelõt és ott a rendes kártyámnál azt írta, hogy: 0. eszköz, 0. funkció

Viszont az integráltnál szintén 0. eszköz, DE 1. funkció

Próbáltam az eszközkezelõben letiltani az integrált kártyát, de semmi

Lehet, hogy annak ellenére, hogy az AGP-be van dugva a monitor valahogy mégis az integráltat használja? Lehetséges ez? BIOS-ban nem találtam semmi olyat ahol le lehetne tiltani az integrált VGA-t.

 

A válaszokat elõre is köszi!!

Link to comment
Share on other sites

KGigi

De, le kell tiltani az integrált VGA-t. Alaplapcsere után pedig mindenképp telepítsd újra a rendszert.

Link to comment
Share on other sites

O"neill

Nos, a rendszert természetesen újraraktam nem vagyok kezdõ, de a BIOS-ban akkor sem találok olyat ahol le tudnám tiltani az integrált VGA-t.->AMI bioszom van.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Nem az integrált VGA miatt darabosabb a játék. Valami más beállítás lesz a ludas.

Link to comment
Share on other sites

O"neill

Jó lenne tudni, hogy melyik!

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Vedd ki a 256-os memóriát, frissíts alaplapi BIOS-t!

Link to comment
Share on other sites

dpeter

 

Sziasztok! Elõre szeretném leszögezni, nem sokat értek az informatikához és amit igen, azt is csak autodidakta módon tanultam ( igaz Arany János így is mûfordított angolból, és nem is rosszul). Szóval eddig teljesen rendben mûködött öregecske gépem (a gép szerint ismeretlen, de eddig jól mûködõ- alaplap, 1,5Ghz, 1,2GB memória, Gforce 6600GT, XP), amin kizárólag TotalWar játékokat játszottam. A tegnapi napon felraktam az Nvidia 182.06 számú legújabb frissítését, majd regisztráltam a Steamre, letöltöttem az EmpireTW demót csak kíváncsiságból, hogy fut-e rajta. Hát igen várakozásomnak megfelelõen pixelbajnokság kockakatonákkal és szaggatással futott, de gondoltam sebaj, a kisebb gépigényû korábban kiadott játékok is jók, mint eddig. Töröltem demót, Steam-et.

Akkor jött a pofáraesés, korábbi játékai, amik eddig gyönyörûen futottak, most elindultak, majd megállás, rövid elindulás, megint megállás egyre hosszabb idõre közben idegesítõ berregõ hang.

Ha valaki tud segíteni elõre is megköszönöm, fõleg ha laikusnak is érthetõ módon teszi.

A gép egyébként más vonatkozásban ugyanúgy mûködik mint eddig.

Link to comment
Share on other sites

Frikker Dániel

Nekem is volt már ilyen problémám, de nekem a berregés nem a videókártyából jött.

Futtass le egy prime95-öt full terheléssel. Ha újraindul, akkor valószinüleg a táp lesz a ludas. :)

 

Link to comment
Share on other sites

dpeter

Köszönöm mindkettőtöknek a gyors segítséget, az egyszerűbbel kezdtem és drivert váltottam, feltettem egy 2007-est és láss csodát működik, egyelőre. :-))))

Link to comment
Share on other sites

debrigo

Üdv!

Tanácsot kérnék, még nem hallottam hasonló esetrõl:

Kb. 2-3 hónapja vettem észre a letöltési sebességem változó és jelentõs csökkenését.

1000kB/s lenne a le és 200kB/s a fel - UPC.

A le és a fel sebességem egyformán kb 200kB/s lett. A héten jöttem rá a hibára. a Pentium dual 2.4 - 2G memóriás gépem sz@rakodik velem, másik hálókártyát is próbáltam betenni...Kihúzom a kábelt, be egy laptopba vagy egy ócska gépbe, és máris jön 1000-el lefelé. Egy hónapja volt újratelepítve a Windows, igaz hogy egy augusztusi Norton-Ghost, de azon még jó volt még november-decemberben is.

Valamit, elállítottam a gépben, vagy mi lehet az oka?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Szoftveres hibára tudok gondolni, valami lezabálja. Nézd meg, helyi hálón a sebességet. Ha ott viszonylag jó, akkor valóban szoftveres a gond.

Link to comment
Share on other sites

debrigo

Köszönöm a tanácsot, valóban szoftveres hiba volt.

Hogy melyik, nem is érdekes....

Újratettem egy féléves GHOST-olást és 200 helyett újra 1.000kB felett van a sebesség.

Legközelebb nem keresgélem hónapokig.

Edited by debrigo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
O"neill

Üdv megint!

 

A fentebb említett problémámmal annyiban haladtam, hogy rájöttem a hibának semmi köze nincs a vieokártyához, viszont a hibás valahol a proci lesz, ugyanis egy frekvenciateszt szerint a proci 1.2Ghz-es frekvencián fut de 2.6Ghz-en kéne. BIOS-ban sehol nem lehet állítani a frekvencián és a proci illesztõfájljában a sok szimbólum közül ezt a szöveget bogarásztam ki:

A z A c p i 2 . 0 _ P C T o b j e k t u m é r v é n y t e l e n é r t é k e t ( % 2 ) a d o t t v i s s z a

 

¥ A t e l j e s í t m é n y á t á l l í t á s a a ( z ) % 2 á l l a p o t b a a z i n i c i a l i z á c i ó s f á z i s b a n h i b a m i a t t l e á l l t

 

” A p r o c e s s z o r t e l j e s í t m é n y - s z a b á l y o z á s i n i c i a l i z á l á s a h i b a m i a t t l e á l l t

 

¸ A p r o c e s s z o r t e l j e s í t m é n y - s z a b á l y o z á s i f e l ü l e t i s m é t e l t i n i c i a l i z á l á s a h i b a m i a t t l e á l l t

 

¥ A p r o c e s s z o r t e l j e s í t m é n y - s z a b á l y o z á s ö r ö k ö l t f e l ü l e t é n e k i n i c i a l i z á l á s a h i b a m i a t t l e á l l t

 

A z A C P I 2 . 0 p r o c e s s z o r t e l j e s í t m é n y h e z a _ P C T , _ P S S é s _ P P C o b j e k t u m o k s z ü k s é g e s e k .

 

E b b Ql a B I O S - b ó l h i á n y o z n a k a k ö v e t k e z Q o b j e k t u m o k : % 2 .

 

4 V S _ V E R S I O N _ I N F O ½ïþ ˆ(

ˆ(

? S t r i n g F i l e I n f o Ü 0 4 0 E 0 4 B 0 L C o m p a n y N a m e M i c r o s o f t C o r p o r a t i o n ` F i l e D e s c r i p t i o n P r o c e s s z o r e s z k ö z i l l e s z t Qj e d ! F i l e V e r s i o n 5 . 1 . 2 6 0 0 . 5 5 1 2 ( x p s p . 0 8 0 4 1 3 - 2 1 1 1 ) <

I n t e r n a l N a m e i n t e l p p m . s y s „ 0 L e g a l C o p y r i g h t © M i c r o s o f t C o r p o r a t i o n . M i n d e n j o g f e n n t a r t v a . D

O r i g i n a l F i l e n a m e i n t e l p p m . s y s p ' P r o d u c t N a m e M i c r o s o f t ® W i n d o w s ® o p e r á c i ó s r e n d s z e r @ P r o d u c t V e r s i o n 5 . 1 . 2 6 0 0 . 5 5 1 2 D V a r F i l e I n f o $ T r a n s l a t i o n

 

Vélemény?

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Milyen programmal mérted az órajelet?

Link to comment
Share on other sites

O"neill

Valami Intel Processor Frequency ID Utility-vel, az intel oldalán találtam, de más is alátámasztja, mert a 3Dmark nevû programmal 120 pontot ért el a CPU, míg más 2000-et ért az enyémmel azonos procival+ a WinOptimizer diagnosztikája szerint PIII-as a proci 500Mhz az órajel.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Nézd meg Everest-tel. Le kell hozzá terhelni közben. Még az is lehet, hogy tényleg hibás a processzor.

Link to comment
Share on other sites

O"neill

Max. terhelés alatt is ez van.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Tegyél alá másik alaplapot.

Link to comment
Share on other sites

O"neill

Az nincs. Lehet rosszul beletenni a foglalatba? Mert mondjuk sercegett amikor lenyomtam a pöcköt...

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Akkor egyáltalán nem mûködne.

Link to comment
Share on other sites

O"neill

De akkor mi a baj? Másik lapon nem volt semmi.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Ha a másik lapon nem volt semmi, akkor ott mûködött, tehát igazam van.

Link to comment
Share on other sites

O"neill

Mármint? Bedöglött a proci?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...