Jump to content
GSForum - Segélyvonal

A nagy Vista-átverés


die nadel

Recommended Posts

warrick

@Fujitsu

Ott szerintem akkor más gubanc lesz. A fél perc magában elég sok, de biztos vagyok benne, hogy nem maga az oprendszer a bûnös. Érdemes lenne jobban körülásnod a dolgot, hogy kiderüljön mi okozza ezt a lassulást :).

 

Link to comment
Share on other sites

die nadel
... de egyik barátom kipróbálta a nem éppen modernnek mondható gépén (Athlon XP 2800+; 1GB DDR400 Ram, FX5500), és nemcsak, hogy nem panaszkodott ilyenekre, hanem egyenesen dícsérte. Ugyanúgy futottak rajta a játékok, mint XP-n, és nem volt érezhetően lassabb. Úgyhogy ezért nem értem én meg egyeseknek ezt a "belassítja a gépet" baját.

Amikor én írtam a Vista és a régi konfigom (Celeron D, 2x512MB DDR400 ram, FX5500) kapcsolatáról ilyeneket, akkor mindenki csodabogárnak nézett és azt mondták ez lehetetlen. Már kezdtem azt hinni, hogy biztos én vagyok a hülye. :(

Ezek szerint mégsem! :P

Link to comment
Share on other sites

Darkness0

Én is hozzászólnék frissen regisztrált felhasználóként.

 

Egyre több ismerõsöm áll át Vistára, ami azért van, mert az újonnan vett/továbbfejlesztett gépükben 4 GB RAM van. Most ne firtassuk, hogy van e értelme vagy sem. Ennyi van nekik. Viszont ez megköveteli a 64 bites rendszert, és ilyenkor az XP máris kiesik (instabil, kevés driver van hozzá, nem tud magyarul). A 64 bites Vista ellenben teljeskörû támogatást élvez az MS részérõl.

 

Én amúgy kellemesen csalódtam a Vistában. Használtan vett gépemhez kellett legális OS és 5 különbözõ rendszer (XP, Vista, Ubuntu, Fedora, openSUSE) kipróbálása után a Vistát választottam. Voltak drivergondjaim, emiatt sokat bosszankodtam az elején. Aztán megjelentek a javított driverek meg az SP1 és azóta minden OK. De ha van valakinek legális XP-je, akkor valóban nem éri meg áttérni. Egyelõre mindent fel lehet tenni rá, amit Vistára (bár ez sem teljesen igaz, de ez most részletkérdés). Bizonyos alkalmazásokkal is volt gond (pl. Nokia Software Updater), de mostanra a legtöbb szoftver rendesen fut.

 

Az UAC számomra nem idegesítõ, mert korábban is korlátozott jogú felhasználóval dolgoztam (otthon XP alatt) és emiatt rászoktam, hogy csak olyan szoftvert használok, ami nem igényel rendszergazda jogokat. Most is így van, egy, azaz egy db szoftverem van, ami admin jogot igényel (HD Tune).

 

Szóval: én elégedett vagyok vele, ha most kellene választanom, akkor most is ezt választanám.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
A fél perc magában elég sok, de biztos vagyok benne, hogy nem maga az oprendszer a bûnös.

Fél perc? Álom. Egy percig kell bámulnom csak a futkosó csíkot, az üdvözlõképernyõ még csak ezután jelenik meg. ;)

De ez még nem lenne olyan nagy probléma, ha a rendszer betöltõdése után gyors lenne a rendszer. De nem az! Ha elindítok egy programot, akkor legalább 3-4 másodpercig kell várnom, míg elindul (az UAC engedélykérését nem számoltam). A programok valóban szépen futnak (ha már sikerült õket elindítani), számottevõ lassulást ritkán érzek; de maga a rendszer (tehát a rendszer komponensei, például az intézõ) lényegesen lassabb. Egy-egy másolás is tovább tart, mint az XP alatt. Számomra ez egyáltalán nem meglepõ: a Vista jóval fejlettebb operációs rendszer, jóval több szolgáltatással és komponenssel, természetes, hogy jóval több erõforrást foglal le, ezért lassabb. :igen:

Érdemes lenne jobban körülásnod a dolgot, hogy kiderüljön mi okozza ezt a lassulást

Már rohannék is keresni a probléma forrását, ha az XP-vel is lennének hasonló gondjaim. De nincsenek! :P Az XP remekül mûködik. Én a gépemet nem sorolnám az igazán gyenge gépek közé (Pentium D 3,4 GHz, 1 GB RAM, 7600GS). Lehet, hogy a gyengébb gépeken gyorsabb a Vista az XP-nél, az erõsebb gépeken meg lassabb? :hmm: Mert a barátom gépén is lassabban fut a Vista az XP-nél. ;)

Mindenesetre számomra eléggé képtelenül hangzik, hogy a Vista gyorsabb lehet az XP-nél. :huh: Már a gépigény miatt sem lenne lehetséges ez (tessék csak összehasonlítani a Vista és az XP gépigényét), a számtalan plusz szolgáltatás és program miatt pedig teljes képtelenségnek tartom. (A PC World XP-t és Vistát összehasonlító tesztjében is mindenütt gyorsabbnak bizonyult az XP.) Nem lehet, hogy valami problémátok volt az XP-vel, s ezért érzitek gyorsabbnak a Vistát? :)

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

OFF

Ha a téma átment abba, hogy miért fut olyan lassan Fujitsu gépén a Vista, akkor adnék egy tippet: A merevlemez-vezérlõ, vagy a merevlemez sebességével van gond, mert úgy látom, hogy azok a mûveletek lassúak, amelyek igénybe veszik a merevlemezt (és vezérlõt).

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Már nem lassú, mert letöröltem (kellett a hely). :D (Amúgy is csak próbaképpen telepítettem fel, a teljes átállás hosszabb időt venne igénybe.) Egyébként valószínűtlennek tartom, hogy a merevlemezzel gond van, mert XP alatt nincs probléma (azt hiszem, ezt már leírtam :hááát: ). Nincs szó "brutális" lassulásról, de érezhetően lassabb a Vista az XP-nél. Eddig mindenütt (minden gépen) így tapasztaltam. ;)

Link to comment
Share on other sites

Pjotr
OFF Vista-nál "veszélyesek" a merevlemez-műveletek, ezt én is érzem az RE2-es HDD-men.
Link to comment
Share on other sites

Dave891

OFF (A példát követve. :D)

 

Pontosan nem ismerem a Vista indexelõ szolgáltatásának mûködését, így lehet, hogy nem is igaz, amit most írok, de nem lehet, hogy ettõl lassul be a rendszered Fujitsu? Ugye a Vista indexel mindent, amit csak tud, hogy aztán felgyorsítsa a mûködését. Ez elég sok merevlemez-berregtetéssel jár. Gondolom, kell neki egy-két nap, esetleg egy hét használat, amíg "végez" ezzel az indexeléssel, vagyis kiismeri a felhasználói szokásokat. Emlékszem, a feltelepítés után, amikor kipróbáltam a laptopomat, egy CD-rõl másoltam próbaképp fájlokat, és elég lassúnak tûnt. Valamint tényleg sokat tekerte a merevlemezt még "üresjáratban" is. Nekem akkor azt mondták, hogy ez az indexelés miatt van. Viszont immáron két hónapja használom a rendszert, és nem jelentkeznek ezek a tünetek. Lehet, neked is "be kellene járatni" a rendszert? :huh:

 

Ha hülyeséget írtam, akkor javítson ki, aki ért hozzá.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

A Vista indexelõ szolgáltatása telepítés után benne van az elsõ három elintézendõMben: kikapcsolni. ;)

 

Csak azért, hogy a témához is kapcsolódjak, mert a végén lekiabáljátok a hajam. :P

A Vista nagyon jól használható. :)

Ha játszani akarunk, akkor 2 Gb RAM kötelezõ. Ami nekem XP-n futott játék, az Vista-n helyenként beröccen > kevés a RAM. (Még jó, hogy sokat játszom.)

Az UAC nálam nem rúg labdába, mert nagyon idegesít, kikapcsoltam. (Van rá egy külön managelõ program is valahol...)

Readyboost: parasztvakítás. Én rendszeresen törölni szoktam a C:\Windows\Prefetch könyvtárat, ezzel rengeteget gyorsul a rendszer bootolása, legalábbis addig, amíg újra össze nem szedi a gyakran használt programokat, hogy elõtöltse azokat.

Töredezettség-mentesíteni se szoktam, nem ér annyit, hogy megvárjam.

A Vista új, vagy csak az általa megújított szolgáltatások közül azokat használom, amelyeket XP alatt is használtam, a többi pedig elfér a merevlemezen. Például a Windows Defendert se használom semmire, tiltva van. Sidebar? Minek is az? Új keresõ? :hááát:

Programfagyást tekintve valóban stabilabb, viszont amint frissíteném a videokártyám driverét (NVIDIA 7-es széria), azonnal köpdösi ki a drivert valami kékhalálon keresztül. :hááát: Mindegy, nem piszkálom, nekem jó az alap is.

Nagy kérdés az Aero felület. Erre egy újabb kérdéssel válaszolok: Ki ne szeretne kellemes körülmények között dolgozni? Hm?

Az is nagyon fontos, hogy aki teheti, az használja a Vista, ha csak 30 (90) nap erejéig is. Sok új dolgot vezettek be, amelyeket meg kell ismerni már csak azért is, mert az rebesgetik, hogy tákolják a Windows Seven-t.

 

Jól összedobáltam ezt a pár gondolatot. :)

Link to comment
Share on other sites

kori

Igen, ezek a dolgokat és is hasznosítom, UAC kikapcsolás (már egy egyszerû törlés is nagyon sok idõbe telt neki) a töredezettségmentesítés is nagyon lassú (valószínû külsõ progit kell alkalmazni). Kérdésem az lenne, hol lehet kikapcsolni az indexelõ alkalmazást? Én is most ismerkedem a dolgokkal a másik gépen, mivel a hallottak alapján már az XP három év múlva a nem támogatott oprendszer lesz. (Sajnos.) 8)

Ui:

Valakinek itt a fórumon egy kiemelt topikban tényleg össze kéne dobni, mit érdemes ki vagy bekapcsolni a VISTA-ban, (sok a Vista-s topik és ezek átolvasása macerás) amit egy gyakorlottabb XP használót bosszantana. Tudom az UAC és Defender is a biztonságot szolgálja, de pl. más biztonsági programok használatával gyorsabb progit kapunk. Az indexelés minek is?

 

Már találtam is egy nagyon jól összeszedett oldalt Itt Igaz néhányan már emeltek ki innen tippeket.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Elkezded beírni a start menübe, hogy indexelés, és ott kell kikapcsolni :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kados

A mostani gépemen XP Pro van, és részben egyet kell értenem Skel-lel: ha nyög valamit, nagyjából tudom, mi a következmény. Hozzánõtt a szívemhõ. A pozitívumokról nagyjából ennyit :lol: A programlefagyásokat (amibõl nekem igen sok van), már tökre megszoktam, sokat mentek, és simán veszem.

 

Bár általános szabály volt nálam egész eddigi Windows-használatom során, hogy kb. félévente / évente teljes összeomlás, reinstall (kivéve Win 95!!! :pislog: na a régi P2-es 2GB HDD-s 128MB RAM-os gépem még mindig zötyög a 95-össel, kár, hogy már semmire se való :D ). Mióta meg partíciók is vannak, ezen nagyjából nem is pánikolok. Csak kicsit. Örülök, hogy pozitívakat mondtatok róla, talán kevesebb gond lesz vele.

 

Ami meglepett a Vistában, az az ára volt... emlékszem az XP 40 rugóba került anno miután megjelent, és sokáig tartotta a borsos árat. Most kérdeztem a Vista Basic-et, "csak" olyan 27 ezer. Nálam ez kb. 60 óra munka lenne megkeresni most, aki többet keres, annak egy hét munkával megvan. Egyedül az igényeit sokallom.

 

Összességében lehet, hogy tényleg jobbat kapunk olcsóbban???

Béke

Link to comment
Share on other sites

die nadel

Azért a Vista Basic-töl túl sokat ne remélj: Vista változatok összehasonlítása

Mondjuk egy biztos, kevesebb lesz a Vista-val a programlefagyás. Elég stabil rendszer. Nekem néhány nap híján egy éve lett telepítve a Vista, azóta is hiba nélkül fut és ugyanolyan gyors mint az elején volt.

Link to comment
Share on other sites

T.Arpi

Nálam is ugyanolyan gyors mint az elején volt (16 hónap). Igaz a telepítés óta összesen 4 (négy) azaz NÉGY-szer indítottam el. Munkára használhatatlan. Idegesítõ. Bosszantó. A számítógépet én úgy akarom használni, mûködtetni ahogy nekem a legjobb. Ezt még Bill Gates sem tudja kitalálni.

 

Billnek nem ártana elgondolkodni a telepítõ beállításain sem: majd én eldöntöm, hogy mi kell nekem és csak azt telepítem fel ( talán tized akkora hely is elég lenne neki :) ), stb...

 

 

Ráadásul az az 1 (EGY !!!!) progi, amit én használok(nék), nem fut Vista alatt. :)

Link to comment
Share on other sites

die nadel
Billnek nem ártana elgondolkodni a telepítõ beállításain sem: majd én eldöntöm, hogy mi kell nekem és csak azt telepítem fel ( talán tized akkora hely is elég lenne neki :) ), stb...

Erre vannak kitalálva a különbözõ Vista-változatok.

- Home Basic

- Home Basic-N

- Home Premium

- Business

- Enterprise

- Ultimate

Mindegyiknél le van írva, hogy mit tartalmaz. Csak ki kell választani a megfelelõt. Nem kell mindjárt Ultimate-t telepíteni, ha nincs sok mindenre szükséged ami abban található.

 

Link to comment
Share on other sites

T.Arpi
Mindegyiknél le van írva, hogy mit tartalmaz. Csak ki kell választani a megfelelőt. Nem kell mindjárt Ultimate-t telepíteni, ha nincs sok mindenre szükséged ami abban található

Nem így értettem.

 

A sok felesleges sallang mindben benne van: Defender (nem tudom mi az), valami 3D ablakok (nem értem mire kellhet ), Internet Explorer ( ezer éve mást használok), WinMail (ezer éve mást használok), mozgókép az asztalon (ha dolgozok nagyon jól nem látszik :)), widgetek, movie maker, stb.

 

Ezen sallangok miatt olyan a Windows, amilyen. Egyébként "Business"-t vettem meg, mert azzal már lehet az XP-t használni jogtisztán.

Link to comment
Share on other sites

die nadel

A Defender (egy antispyware program), az Internet Exploler és az UAC (Felhasználói Fiókok Felügyelete) kivételével az általad felsorolt dolgok egy Home Basic-ben nincsenek benne.

Viszont az általad felsorolt dolgok nagy része benne van az XP Professional-ben is.

Úgyhogy ez nem igazán a Vista hibája, ezt elismerheted.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Másrészt nem ezektől olyan a Vista, amilyen, mert ezek (a Defendet kivéve, ami viszont egy mozdulattal kikapcsolható) nem futnak állandóan. Mozgókép az Asztalon például egyikben sincs, azt az Ultimate-hez is külön kell letölteni, speciel én sem látom semmi értelmét.

 

Értem, hogy oda akarsz kilyukadni, hogy a telepítésnél te szeretnéd megmondani, mi kerüljön fel. Nos, a Microsoft oprendszerek telepítői nem ebbe az irányba mennek az utóbbi években, hanem hogy minél kevesebb interakcióval minél gyorsabban lehessen a Windowst feltenni és működésre bírni. Ettől függetlenül megvan a lehetőséged arra, hogy az ne kerüljön fel, amit te nem akarsz, csak ehhez saját Vista-telepítőt kell csinálod és értened kell a válaszfájl-készítéshez. Ez már működött az XP esetében is, csak a Vista alatt egy pöttyet bonyolultabb lett. :hááát:

 

A "Billyzést" viszont rettentően gyorsan abba kéne hagyni. Már akkor sem volt semmi értelme, amíg ott dolgozott, most pedig, hogy már nincs is ott, tök felesleges. Nem jópofa, nem leszel tőle népszerűbb, nem szólsz be jobban a Microsoftnak vele, csak szimplán primitív.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
payskin

Ho-ho-ho, gyerekek, kötelezõ olvasmány! Legszívesebben azonnal lefordítanám és beraknám a PC Worldbe, persze nyilván ez lehetetlen. (Vajon miért nem tudnak a mi amerikai testvérkéink ilyet csinálni?) Szánjatok rá idõt, nagyon jó cikk!

 

Rögtön utána olvassátok el ezt is. Nagyjából minden szavával egyetértek.

Link to comment
Share on other sites

die nadel

Ha már így megemlítetted, akkor igazán lefordíthatnád és berakhatnád ide. :lol:

Tudom, menjek el nyelviskolába. :hááát:

Link to comment
Share on other sites

zorzy

Én is ezt mondanám, köszönöm.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

A kezdeti nehézségek után, én is remekül megbarátkoztam a Vistával. 8)

XP-t már csak nagyon ritkán "nosztalgiából" indítok.. :)

 

A Vista hálózatkezelésétől égnek áll a hajam! Fölöslegesen túlbonyolították az egészet.

 

XP alatt, ha a hálókártyám DHCP-re van állítva kb 1 perc mire megtalálja az ADSL modememet.

Manuális konfigurációval viszont azonnal a botolás végén.

 

Vista (SP1) alatt viszont teljesen mindegy, hogy manuális-ra, vagy DHCP-re van állítva, ígyis-úgyis több mint egy percet kell várnom mire készen áll a modem az internet csatlakozásra. Az első 30 másodpercben még a kábeles kapcsolat meglétét sem érzékeli, a kártya és a modem között.

 

És ez a probléma, még csak nem is valami elcs*szett driver miatt van.

Ami az XP-ben atom-stabilan működött, azt nem kellett volna a Vistában "jobbá tenni" ... :P

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Hogy a modemmel mit csinál, nem tudom. A wifi USB adapteremmel pillanatok alatt netre csatlakozik. Kb. 40-50 másodpercet szokott ekkorra kiírni az up time gadget az egész boot folyamatra. (Az eseménynaplóban még nem néztem meg, ott pontosan rögzíti.)

 

Ha ADSL modemed van, mindenképpen fix IP címet állíts a hálókártyának. Az IPv6-ot kikapcsolhatod, bár nem biztos, hogy sokat jelent. Még így is karattyol IPv6 csomagokkal is.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Az IPv6 kikapcsolásával már a legelején próbálkoztam, de nem oldotta meg a problémát.

 

Ha fix IP címet alkalmazok, akkor újraindítás, után rejtélyes módon eltûnnek a beállított IP címek a párbeszéd alakból. :pislog:>>>KATT<<<

Link to comment
Share on other sites

payskin

Bocs srácok egy kicsit túl hosszú ahhoz, hogy most önszorgalomból lefordítsam. Esetleg késõbb részleteket...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...