Jump to content
GSForum - Segélyvonal

CorelDraw


fapuma

Recommended Posts

Giraffe1

A mai napon megjelent a CorelDRAW X4 SP2. Egetverõ változást nem látok benne, de egy-két hasznos apróság jól jöhet.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Bontom, töltöm. ;)

 

Képzeld PSPP X2 azzal szórakoztat egész héten, hogy indításkor felugrik egy panel a jobb alsó sarokban miszerint van újabb verzió: PSPP X2 Ultimate és már 39 dodóért az enyém lehet. Elmennek a bús francba, amíg szépen mondom.

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

Igen, engem is meglepett. Fõként, mert az Ultimate nem igazán újabb verzió, inkább újabb változat. Vagyis kb. olyan, mintha az ACDSee szólna, hogy megjelent az új ACDSee Pro. Ez nekem sem tetszik. :nem:

 

Szerk.: Egész pontosan nem tetszett, amíg ki nem kapcsoltam a Help :nyíl: Message Preferences oldalon. Azóta nem zavar. 8)

 

Lassan ideje lenne egy X5 béta indításának...

Link to comment
Share on other sites

NemesL

Sziasztok!

 

Kérlek segítsetek a következõben:

 

Corel Draw X3 -ból exportálva pl. egy .gif kiterjesztésû képet, sajnos a bal oldalon és alúl megjelenik egy a háttértõl eltérõ színû vékony vonal.

 

Hogy lehet azt elérni hogy ezek a vonalak ne látszódjanak?

 

Köszönöm a segítségeket.

 

NL

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

A világos keret oka az élsimítás, és miután a kép szélén ez a laphoz történik, ezért jelenik meg a vékony csík. Ha ezt szeretnéd elkerülni, akkor két lehetõséged van:

1) exportáláskor kapcsold ki az élsimítást (Anti-aliasing);

2) állítsd be a lap színének (Tools/Options Document/Page/Background) vagy ugyanolyan színû sima (Solid) hátteret, mint amilyen oldalra rakod a képet, vagy olyant, mint a kép háttere.

Utóbbi esetben a kép bele fog olvadni a háttérbe, de attól a mentés még teljesen korrekten történik.

Link to comment
Share on other sites

NemesL

Köszönöm Giraffe!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Giraffe1

Talán többen is tudják, a CorelDRAW idén ünnepli (egész pontosan januárban ünnepelte) a 20. születésnapját. Az évforduló alkalmából a Corel - ha nem is a régi, "cowplandi fényében" :D - ismét meghirdetett egy rajzpályázatot. Hat kategóriában lehet nevezni május 31-ig.

A kategóriagyõztesek 1000 dollár kápét és számos értékes szoftvert és hardvert (kivágóplottert, digitalizálótáblát, Nikon D90-et) nyernek - de a 2. és 3. helyezettek is szép csomagokat kapnak.

Link to comment
Share on other sites

Mûvész

Sziasztok !

Egy kis segítséget szeretnék kérni:

Ugyanis a CorelDraw 12-es magyar változatát telepítettem fel de csak angolul jelenik meg a kezelő felület menüsorai.

Az almenüjében (Landuage) próbáltam keresni a nyelv módosítást , de a magyart sehol sem találni a programra vonatkozóan. Mit tegyek, hogy a magyarításra szolgáló telepítőjét installálni tudjam? Honnét tölthetem?l

Nagyon meg köszönném ha valaki segíteni tudna ebben!

Link to comment
Share on other sites

dr. axel coon

Sziasztok!

 

Corel 12-ben szeretnék olyat csinálni, hogy egy képet a programmal egyenlõ darabokra vágatok azon célból, hogy ezeket a képeket külön-külön kinyomtassam majd szépen egymás mellé illesztve kisebb plakátot csináljak. A/4-es lapokat használnék.

Hogyan tehetném meg a kép szétbontását a legegyszerûbben?

 

Elõre is kösznöm!

Link to comment
Share on other sites

Unit-AE35

Csinálsz egy téglalapot. azt megduplázod, control és áthúzod a túloldalra oviszintesen csinálsz annyit, amennyi kell, majd lefelé is megcsinálod ezeket, majd kinagyítod a képre és kész. A kockákkal egyenként csinálsz intesectionst.

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

A legegyszerûbben úgy tehet meg, hogy nem vágod szét, hanem eleve a CorelDRAW-ra bízod a nyomtatást. 8)

Miután betöltötted - és lehetõleg középre igazítottad a képet -, indítsd el a nyomtatást. Válaszd ki a nyomtatót, állítsd be a papírméretet, a nyomtatásminõséget és minden egyebet, pl. ha tudod, akkor a szegély nélküli nyomtatást.

Ezután válts át a Layout lapra, és itt elõször is kapcsold be a "plakátnyomtatást" (Print tiled pages), majd add meg, hogy mekkora méretben szeretnéd kinyomtatni a képet (Size vagy Scale factor) vagy azt, hogy hány lapra akarod nyomtatni (# of tiles). Az összeragasztáshoz érdemes némi átlapolást is beállítani (Tile overlap), amit megadhatsz abszolút értékben és a beállított lap szélességében is. Természetesen az átlapolások nagyságával esetleg több lapra lesz szükség. Ha nem akarsz utólag puzzle-t játszani vele, akkor segítségnek a lapokra rá is nyomtathatod, hogy az hanyadik sor, hanyadik eleme (Tiling marks), ez egyébként azt is pontosan megmutatja, hogy hol vannak az átfedések, hogyan kell összeragasztani a lapokat.

 

Ha mindenáron kézzel akarod feldarabolni a képet, akkor elõször hozz létre egy annyi darabból álló és akkora rácsot (Graph Paper), mint amennyi darabra akarod vágni és amekkora a kép, és azt illeszd pontosan a kép közepére (mindkettõ kijelöl, majd <C> és <E>). Jelöld ki a <Tab>-bal vagy az <Alt>+kattintással az alul levõ képet, majd Effects :nyíl: PowerClip :nyíl: Place Inside Container, és a vastag fekete nyíllal kattints a rács körvonalára. Látszólag nem sok minden fog változni, de szedd le a rács körvonalát (pl. jobb klikk a színpaletta tetején vagy bal szélén lévõ X-re), majd szüntesd meg a téglalapok (amibõl áll a rács) csoportosítását (Arrange :nyíl: Ungroup vagy <Ctrl>+<U>). Innentõl kezdve az egyes darabokkal azt csinálsz, amit szeretnél.

 

Ugyanis a CorelDraw 12-es magyar változatát telepítettem fel de csak angolul jelenik meg a kezelõ felület menûsorai. Az almenûjében (Landuage) próbáltam keresni a nyelv módosítást , de a magyart sehol sem találni a programra vonatkozóan.
A CorelDRAW 12-nek tudomásom szerint sohasem volt magyar telepítõje, csak a Domino nevû kiegészítõ, amit a már telepített CorelDRAW 12-re lehetett "ráengedni". Vagyis a normál telepítést követõen értelemszerûen csak angol (esetleg ha olyan változatod van, akkor német, francia stb.) nyelvet lehet választani a Tool :nyíl: Options Global oldalán.

 

Mit tegyek, hogy a magyarításra szolgáló telepítõjét installálni tudjam? Honnét tölthetem l
Semmit nem kell tenni, ha eleve a magyar változatot vetted meg, akkor kaptál hozzá egy CorelDRAW Graphics Suite 12 Domino lemezt, aminek fõkönyvtárában található egy Telepito.exe. Ezt kell elindítani, várni pár percet, és a program következõ indításakor megkérdezi, hogy melyik telepített nyelvet akarod használni. Itt kiválasztod a magyart, és onnantól a menü, a dialógusablakok és az üzenetek mind-mind magyarok lesznek.

Letölteni sehonnan, de szerintem ha igazolod, hogy legális példányod van, akkor a Codra ingyen vagy minimális térítés ellenében elküldi a Domino lemezt.

Link to comment
Share on other sites

dr. axel coon

Köszi unit!

Link to comment
Share on other sites

PZSoft07

Sziasztok!

Tavaly októberben már próbálkoztam Nálatok ezzel a problémával, megköszönném, ha valaki valami szakértõ véleményt hozzá tudna tenni.

A CorelDraw X3HU (SP1+SP2)-vel a következõ a gondom:

Ha adott oldalon tetszõleges méretû, színterû bitképre Interaktív átlátszóságot húzok, drámaian belassul a program, de csak azon az oldalon történõ munkánál, amelyiken alkalmazva van az effektus. (Minél nagyobb a képméret, annál nagyobb a lassulás.) Ha ezt a transzparenciát bitképpé konvertálom, újra begyorsul minden, viszont így nyilván többé már nem módosítható az átlátszóság. Vektoros objektumokra alkalmazva nincs semmilyen lassulás. Corel.com-on bogarásztam, de nem találtam használhatót. Emiatt ezt az egyébként hasznos effektust nem is tudom rendesen használni. :pislog:

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

A CorelDRAW elsõsorban vektorgrafikus program, a bitképekkel sokáig nagyon mostohán bántak, de szerencsére ezen sokat javítottak az elmúlt verziókban. (Pl. sokáig már attól lelassult a program, ha az oldalon volt egy nem 90 fokban elforgatott bitkép.) Ettõl függetlenül azért a hangsúly a vektorokon van, a bitképes effektusokat érdemes(ebb) a Photo-Paintben el(õ)készíteni.

Ettõl függetlenül érdemes lenne megnézni, hogy az a bitkép, amin alkalmazod az effektust mekkora, milyen felbontású, mert a jelentõs lassulás egyik oka lehet (egy feleslegesen) túl nagy felbontású kép. Rendszeresen találkozom azzal a panasszal, hogy a CDR állomány túl nagyra nõ, és a program lelassul, pedig mindössze 10x15 cm-es fotók vannak benne. A fájl megnézésekor azután kiderül, hogy igen, a kép csak 10x15 cm, de eredetileg 8-10 MP-es fényképezõgéppel készült, amit simán összenyomtak, és a kijelölése után kiderül, hogy 1200-4800 dpi-s felbontású! Márpedig ez esetben neki ekkora felbontásban kell kiszámolnia mindent, ami bizony viszi rendesen az erõforrást.

Nézd meg, hogy mekkora a képek felbontása, és attól függõen, hogy milyen minõségre van szükséged, csökkentsd le a felbontást (ha jól emlékszem, Bitmap :nyíl: Resample) 200-300 dpi-re!

 

Ha pedig ragaszkodsz a nagy felbontáshoz és az átmenetes átlátszósághoz, akkor próbáld ki inkább a Xara Xtreme-et, azt kimondottan ilyenekre "hegyezték ki" - ugyanakkor számos dologban valóban kevesebbet tud, másképp mûködik, sok dologban (fõként effektusok dolgában) ugyanakkor sokkal többet tud (vektoros élelmosás, élletörés, kihúzás, profilok, fokozatmentes átmenetek stb.).

Link to comment
Share on other sites

PZSoft07

Köszi a reagálást!

Nos, a dolog érdekessége, hogy ugyanazokat a bitképeket egy másik, lassúbb gépen (PIV, 2Ghz, 512M RAM) 8-as CorelDraw-val gond nélkül tudom kezelni. Egyébként zömében 300 dpi color-, vagy 600 dpi bw-képekkel ügyködöm max. ~A/4 méretig. Az X3-ast Core2 Duon eresztem 2 GB RAM-mal, és nem maga a kiszámítási mûvelet tart sokáig, hanem ha pl. a „transzparenciált” képet mondjuk el akarom mozgatni-->ez 2-3 másodpercbe is beletelhet. Vannak kisebb munkák, amikhez nagyobb matatásba telik külsõ programot ( Photoshop, Paint, etc.) használni, mint egy-két átmenettel a Draw-ban összeállítani ugyanazt... Én valami olyasmire gondolok, hogy képernyõ-refresh van elszúrva vagy a programban, vagy valahogyan nálam... Állítani viszont ugye nem nagyon tudok semmit. Szóval ilyen esetekben elõ kell vegyem a régi gépet a 8-as Draw-val. :( Talán majd az X5-ben javul a helyzet. A Corel kibocsátási tempóját figyelve, akár már jövõre jöhet az X5 (?).

Link to comment
Share on other sites

MrAngelo

Helló Mindenki!

A Corel PHOTO-PAINT 12 progival akadtak gondjaim:

Sem az 'elkenõ', sem a 'rajzoló' eszköz nem mûködik. Eddig jó volt de most hiába állítok bármit is, nem rajzol vonalat és nem keni el a színeket. A többi funkció jól mûködik.

Találkozott már valaki ilyen problémával?

Próbálkoztam telepítõ CD-vel (módosítás), eltávolítottam a PhotoPaint-et majd visszatettem de nem javult meg.

 

A segítséget elõre is köszönöm!

 

Link to comment
Share on other sites

whiteman

Üdv! Szerintem rakd fel az SP1-et mindenképpen, ha nincsen fönt. Azzal is eléggé bugos a szoftver, hát még anélkül... Ha viszont már fent van, akkor sajna gőzöm sincs. Nekem is van olyan hogy egy két dolog meghülyül benne, de aztán mentés kilépés újraindítom a progit és megint működik. Eléggé bugosak a Corel szoftverek, úgy vettem észre, de ennek ellenére a kedvenceim. Ott van például a Corel R.A.V.E ! Nah hát az kész... Amíg összehozok egy egyszerű flash animációt 20-szor kifagy a program. :S

 

Egyébként ha már itt tartok, akkor nem tudja valaki véletlen hogy valaha visszajön-e a Corel R.A.V.E.? Szerintem nagyon jó progi, annak ellenére amit föntebb írtam. Kár lenne kihagyni, mert egy jó animációszerkesztő az, ami jelenleg hiányzik a Corel palettájáról, remélem ezt ott is tudják... Ja és az X5 mikor jön ?

Link to comment
Share on other sites

MrAngelo

Köszi, sajnos hiába indítom újra, meg a gépet is, nem lesz jó. Újra kellett telepítenem az egész CorelDraw-t,

 

Link to comment
Share on other sites

payskin
Egyébként ha már itt tartok, akkor nem tudja valaki véletlen hogy valaha visszajön-e a Corel R.A.V.E.?

Nem hiszem, pláne most, hogy már az Adobe-nál van a Flash.

 

Ja és az X5 mikor jön ?

Sacc/kb. év második fele, ősz-tél.

Link to comment
Share on other sites

whiteman

Kár.. :( Pedig, kéne valami az Adobe Flash mellé...Nem éri meg az a progi 200 ezerét....

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

A R.A.V.E. visszatérése erõsen kérdéses, személy szerint nagyon kis esélyt adnék rá, ugyanakkor valószínûleg én lennék az egyik legboldogabb, ha meg is lépnék. Fõként akkor, ha megoldanák az ActionScriptben programozást is. 8)

Ugyanakkor pont az szól(na) mellette, hogy idõközben a Flash Adobe-termék lett - ráadásul mivel az Adobe nagyon nyomul a formátumai szabványosításáért, így az SWF formátuma - tudtommal - publikus. Már csak azért is, mert különben nem lehetne lépten-nyomon olyan programokkal találkozni, amelyek SWF formátumba is tudnak menteni (ACDSee, Xara Xtreme, SWiSH stb.).

 

[OFF]

Az, hogy melyik program mennyit ér mindig attól függ, hogy ki mennyit tud keresni vele. :hááát: És azért a Flash Professional elsõsorban nem arról szól, hogy készítsünk vele 1-2 animált bannert, hirdetést vagy animált képeket.

[ON]

Link to comment
Share on other sites

whiteman

Igen igazad van...Az Adobe Flash nem arról szól. Viszont annyi egyszerűen nem kell az embernek ami a Flash legújabbakban van. Jelenleg legalábbis tuti nem. Nekem nagyon tetszik/tetszett a Corel Rave, csak kicsit bugos, és lett volna még mit fejleszteni rajta. De ettől eltekintve nagyon jó lett. Szerintem se kéne hűvösre tenni, mert az swf mint olyan meghatározó napjainkban az interneten, és nem hiszem hogy mindenkinek az Adobe Flash-re kéne támaszkodnia. Profi szolgáltatások nélkül is lehet profi munkát készíteni, csak érteni kell hozzá. A másik dolog meg az hogy nincs éppen minden léleknek 250 000 Huf-ja egy Flash prof-ért. Nem tudom miért van, de én nem szimpatizálok az Adobe-val. A Corel termékek sokkal letisztultabbak, a kezelésük gyerekjáték, nem kell tudni hozzájuk programozni, és elsősorban olcsóak. Már az Adobe-hoz képest. Azért ha megnézzük hogy mondjuk a Corel Draw 12 a jelenlegi 42000 Ft-os árával mit nyújt, a Corel Draw 12-vel, a R.A.V.E-vel, meg a Photo-Painttel egyetemben, mondjuk a Photoshop akárhányhoz képest, és annak a nagyjából 300 000 Ft-os árához képest akkor az Adobe elbújhat a sunyiba.

 

Na, kicsit elkalandoztam. Szóval visszatérve, a R.A.V.E.-re nagy szükség lenne, mert a CorelDraw Graphics Suit szerintem teljesen jól lefed mindent, amire egy profi és kevésbé profi grafikusnak/ vagy grafikai munkát végző egyénnek szüksége lehet, kivétel ez alól a Flash és egyéb animációk készítése. A R.A.V.E.-vel szerintem rátalált anno a Corel hogy mivel lehetne kiegészíteni az "állandó" DRAW, és Photo-Paint párost. Minden új Graphics Suite-ba megpróbáltak valami hasznos kis pluszt belevinni a fönt említett két szoftver mellé. Szerintem ez sikerült is, és nem értem miért kellett abbahagyni. Azért bízom benne, hogy hátha mégis meggondolják magukat. :)

Link to comment
Share on other sites

beniman

Annyit tennék hozzá, hogy a Corel csomagból szerintem nagyon hiányzik eg rendes kiadványszerkesztõ (mint annak idején a Corel Ventura volt). Én korlátozottan használom ilyen célokra is a Draw-t, de kénytelen vagyok a 10-es verzióval dolgozni, mert egyedül abban van magyar elválasztó modul., és hát az is elég ergya. Szóval kéne egy Coreles InDesign, vagy legalább Pagemaker változat. Esetleg a Venturát feléleszteni.

 

beniman

Link to comment
Share on other sites

whiteman

Üdv..Hát nem tudom ez mennyire jön a CorelDraw csomaghoz... Mert amiről itt szó volt fentebb (DRAW, Photo-Paint, meg R.A.V.E. ) mind egytől egyik multimédiás eszköz ha úgy tetszik. Ez mind mind grafika. A kiadványszerkesztés szerintem más téma. Ezért is nincsen a Draw-ban szerintem. Egyébként nem hülyeség nem azt mondom, csak szerintem nem illene bele a csomagba.M ert aki kiadványt szerkeszt, nem feltétlen igényli a CORELDRAW-t meg a Photo-Paintet, és fordítva is igaz, aki rajzol az előbb említettekkel, annak nem biztos hogy szüksége van kiadványszerkesztőre. Egy csomagba szerintem olyan dolgok kerülnek amik szoros kapcsolatban állnak egymással. Tehát a Drawhoz szinte nélkülözhetetlen a Photo-Paint úgymond, mivel raszteres képeket csak azzal lehet csinálni. A Draw-val nem. Na mindegy, szóval a lényeg az hogy Corel féle InDesign mint olyan különálló szoftverként kéne.P ersze ha beleraknák a Draw-ba, azt se bánnám. :)

Link to comment
Share on other sites

Giraffe1

beniman védelmében - már ha ilyen egyáltalán szüksége van - annyit azért el kell mondani, hogy volt olyan CorelDRAW verzió, amelyiknek a része volt a Ventura is. (Piros pontért meg lehet mondani, hogy melyik volt ez a verzió, és mi volt a csomag "érdekessége" - Balázs, Te csak akkor, ha senki nem tudja 8)) Arról nem is beszélve, hogy a vektorgrafika közelebb van a kiadványszerkesztéshez, mint a pixelgrafikához.

Az, hogy mit tesznek bele egy csomagba legalább annyira marketingesek döntik el, mint a racionális érvek :hááát:.

 

@whiteman0524

Ne idézd be a közvetlenül előtted szólót, és lfigyelj oda egy kicsit a helyesírásodra!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...