Jump to content
GSForum - Segélyvonal

GPS


Greene

Recommended Posts

Greene

Ebbe a témába kérnék minden GPS-el kapcsolatos kérdést!

 

Cikk a GPS alapjairól (nagyon hasznos)

 

 

Nagyobb gyártók:

 

Garmin

Magellan

Trimble

NavTech

 

A geocaching.hu oldalt ajánlom azoknak akik szeretnének megismerkedni egy világméretû "játékkal".

A lényege: Tréfás kedvû, természetszeretõ emberek ládákat dugtak el Magyarország különbözõ pontjain. A GPS koordinátákat megadva meg kell keresni õket.

A tavaly nyári PC Studioban volt egy sikeres láda megtalálás a stáb részérõl. ;)

Én meg ma leltem kettõt óbudán :)

 

Igazából annyira sokat lehetne írni a GPS-rõl, hogy tobb oldal is megtelne vele, de próbáltam törekedni az átláthatóságra, ezért a sok link.

Link to comment
Share on other sites

waxer

Szóval menyyibe kerül agy kézi GPS ami nem ilyen PDA -s izé :?::?:

Link to comment
Share on other sites

Greene

28000Ft-tól, 170000Ft-ig vannak kézi vevõk. Nézz körül a gyártóknál, hogy neked milyen funkciók kellenek és akkor tudok árat mondani.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Timer

Engem az érdekelne, hogy létezik-e olyan GPS, ami nem túl drága, és noteszgépekhez használható? PDA-t ugyanis nincs kedvem ezért külön beszerezni, és alkalmi navigációra lenne csak szükségem, amennyit a notebook aksi is kibírna.

Link to comment
Share on other sites

Greene

Létezik. Ajánlom a Bluetooth kapcsolaton kommunikáló GPS-eket. Kell ugyan egy BT dongle hozzá a notebookba, de cserébe a kis GPS vevõegység jól elhelyezhetõ.

Mondjuk egy SirfStar III-as chipsettel ellátott GPS nem olcsó, 40 ezertõl kezdõdik, de 30 alatt én nem vennék vevõt. A SirfStar III-as gép azért jó, mert kevesebbet fogyaszt, hamarabb megtalálja a mûholdakat indításkor, és támogatja azt az eljárást amivel akár 2 méteres pontosság is elérhetõ. Ráadásul az érzékenysége is kitûnõ, és egyszerre 20 mûholdat is képes "látni" (-> persze az más kérdés, hogy három pontból határozza meg a helyzeted, de a [egyébként soha együtt elõ nem forduló] 20 mûholdból nagyobb az esély rá, hogy 3 olyat talál amivel nagy pontosság érhetõ el. Most nem akarok részletekbe belemenni, hogy a pontosság milyen mûholdállásnál jobb vagy rosszabb)

 

Azért nézz körbe a gpsbolt.hu-n, és a többi GPS boltban is, bár az árak néha eléggé hasonlóak...

Szerintem a Globalsat vevõk nagyon jók.

 

Arra figyelj oda, hogy a szoftveren is nagyon sok múlik. Nem mindegy milyen térképszoftvert veszel!

Link to comment
Share on other sites

Timer

Ez utóbbi téren van valami tapasztalatod? Te mit vennél?

Link to comment
Share on other sites

Greene

Hát térképek terén igen csekély tapasztom van, de az Aeromap nekem szimpatikus. Persze ki mire esküszik...

Ajánlom a PDAmania-n olvass utána a véleményeknek.

 

Nem biztos, hogy mérvadó az amit én vennék, de kérdezted, hát leírom:

Holux GR-236

Ez 46.000Ft

 

De olvass el teszteket a neten.

Link to comment
Share on other sites

Timer

Az ára mindenesetre igen meggyõzõ :hááát:

 

Mivel nekem alkalmi használatra kellene, valami olcsóbbat keresek :D

Link to comment
Share on other sites

Greene

30000-tõl indulnak ezek a kütyük... :upsz:

Link to comment
Share on other sites

Dora

Timer, szerintem felesleges a drága BT-os vevõt vásárolnod ha csak notebookkal akarod használni. 1xeFt-ért kapsz sorosportost!

 

A 24 csatornás vevõk értelmét sem értem, hiszen a rendszer 24 mûholdat tartalmaz (+ (talán?) 6 tartalékot). A mûholdak 6, az egyenlítõ síkjával 55 fokos szöget bezáró, közel kör alakú pályán keringenek a Föld körül. A pályasíkok kelet-nyugati irányban 60 fokos szöget zárnak be egymással. Nekem általában 7-9 mûhold látható folyamatosan azonos idõben.

Link to comment
Share on other sites

Greene

@Dora: Nem az a lényeg hány hûholdat látsz, hiszen a helymeghatározáshoz mindig csak hármat használ a GPS-ed. A pontosság viszont azon múlik, hogy a mûholdak és az általad bezárt szög mekkora.

Link to comment
Share on other sites

Timer

Hûha, látom, Ti nagyon vágjátok. Nekem nem kell atom pontosság, csak nagyjából, ha ismeretlen helyre tévedek, ne az utcanevekkel kelljen szórakoznom. Nem zavarna a soros megoldás sem, de az alkalmazása autóban tényleg lényegesen nehezebb (lehet), mint a kékfogú társáé.

 

Greene: ebben az árban szoftver is van, vagy csak a hardver?

Link to comment
Share on other sites

Greene

Csak a hardver :upsz: .

Link to comment
Share on other sites

Dora
@Dora: Nem az a lényeg hány hûholdat látsz, hiszen a helymeghatározáshoz mindig csak hármat használ a GPS-ed. A pontosság viszont azon múlik, hogy a mûholdak és az általad bezárt szög mekkora.

A 3 kevés lesz ha viszonylag pontos magasságot szeretnél :) Állapodjunk meg 4 mért mûhold helyzetében :)

Igazad van, a bezárt szög fontos a pontossághoz (GDOP, azaz Geometric Dilution of Precision).

 

Viszont a Földnek nincsen olyan pontja ahol mind a 24 mûhold látható lenne azonos idõben, ezért nem értem mi szükség van a 24 csatornás vevõkre? :?:

 

Hûha, látom, Ti nagyon vágjátok. Nekem nem kell atom pontosság, csak nagyjából, ha ismeretlen helyre tévedek, ne az utcanevekkel kelljen szórakoznom. Nem zavarna a soros megoldás sem, de az alkalmazása autóban tényleg lényegesen nehezebb (lehet), mint a kékfogú társáé.

Hidd el, amint megizleled a GPS-ezést, igényed lesz a pontosságra :)

 

Soros megoldásnak nincs hátránya a BT-ossal szemben, a vízálló, tetõre megfelelõ biztonsággal rögzíthetõ vevõk csillagászati árban vannak. V.pilltükör mögé (pl. tépõzárral), vagy mûszerfalra rögzíthetõ a soros portos is akárcsak a 30eFt-os BT-osak (amik mûanyag házban, nem vízállók, szivargyújtóról tápellátást igényelnek). Sõt, felejtettem már a kesztyûtartóba is, s mûködött :D

Még a CF kártyás vevõk is használhatók autóban, pedig ott tényleg kicsi a mozgásszabadság.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
B.Tamás

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy valahogy egy Bescannelt papírtérképet meg lehet e etetni egy GPS-es PDA-val? létezik e olyan program, ami az adott térképrészletet mutatja az amúgy 30 megás képbõl ami a bescannelt papírtérkép és valahogyan egy fix ponttól-pontig megadott távolsággal, koordinátákkal megtanítható rá, hogy a térkép mely részénél járok. Remélem érthetõen írtam le a problémám, ha mégsem akkor megpróbálom érthetõbben ha van olyan aki tud segíteni.

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

Valaki tud nekem ajánlatokat mondani GPS-re. Valami olyan tipus kellene, amit rá lehet szerelni biciklire valahogy.

- Olcsó legyen

- Jó minõségû (már amennyire lehet olcsó kategóriábanÖ

Nemtudom, hogy mikre kell odafigyelni, ha valaki írva egy kis infot. Ezer köszönet érte!

Link to comment
Share on other sites

Greene

@B.Tamás: Felejtős az ötlet. Túl sok erőforrást enne (ráadásul nem is lenne pontos, mert a föld görbületét bele kéne számolni).

 

@Sanzi: Garmin eTrex Euro. Ütésálló, vízálló, és nagyon jó! Nekem is ilyenem volt. Budapesten tudok egy helyet ahol nagyon olcsó. ;)

Annyi a negatívum, hogy a biciklis tartó ne lesz olcsó hozzá.

Link to comment
Share on other sites

B.Tamás

Igen, tisztában vagyok vele, de ez csak egy túristatérkép ami pár négyzetkilométert foglal magában és nem kellene nekem méter pontosság, csak egy KB érték hogy mégis relatíve pontosan merre járhatok.

Link to comment
Share on other sites

Greene

Tudod az a baj, hogy minden GPS-es Térképprogram saját fejlesztésû, és nincs hozzá térképkészítõ program. Esetleg felvehetnél POI-kat, egy már létezõ térképre.

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

Megnéztem amatõr szemmel a javasolt GPS-t, és jó.

Majd visszatérek a kérdésre nyáron, és akkor majd szerintem veszek egyet. Egyenlõre anyagi hátteret szerzek hozzá. ;) Amúgy egy oldalon 38e FT. Te "nagyon olcsón" mennyiért tudnál szerezni? Egy kb árat. kösz!

Link to comment
Share on other sites

Greene

Kb. egy tizessel olcsóbban meg lehet kapni, csak iszonyatosan el van dugva a bolt. Tõlem 15 perc séta.

Ez az a GPS aminél olcsóbbat nem éri meg venni. De ez tényleg szuper!

Link to comment
Share on other sites

Crocket

Tudsz olyant is ajánlani, amit autóban navigációként lehet használni? Persze fõleg az ára érdekelne. ;)

Link to comment
Share on other sites

Greene

@Crocket: Autós navigációra ne kézi GPS-t vegyél. Sokan csinálják, hogy vesznek egy PDA-t amiben van GPS antenna, és azzal navigálnak. Ez azért jó, mert nagy a kijelzõje, és ha nem vagy az autóban akkor is ki lehet használni, mondjuk más feladatokra.

Az iGo a Destinatorból lett fejlesztve. Többet tud, és jobb mint az AeroMap. Én is ezt használom. Persze az ára az ilyen masináknak már kicsit borsosabb, de ha azt veszed, hogy egy alap 4 színárnyalatos Garmin 40.000Ft, akkor 70.000 körüli árával, egy low-end PDA-GPS jobban megéri, fõleg autóba.

Link to comment
Share on other sites

B.Tamás

Ezért is ajánlottam az Acer N35-öst. 80 körül már meg lehet venni és alapból jár hozzá az iGO navigációs szoftver ami önmagában 35000 ft. Ráadásul a 2006-os verziója nagyon odaüt. Töménytelen szolgáltatással bõvült a 2005-össel szemben, majdnem 2x annyit tud.

 

Az elõbb írtam, hogy ne idézz! <PF>

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...