Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Lapozófájl


sarkan

Recommended Posts

KGigi

Feltenni mit?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Andre-100

Sziasztok

 

Lenne nekem is pár kérdésem a virtuális memóriával kapcsoltban.

 

Valahol azt olvastam, hogy, ha van elég fizikai memória a gépben, akkor kapcsoljuk ki a lapozófájlt, mert azzal gyorsíthatunk a rendszer mûködésén - mivel nem írogat állandóan a merevlemezre. Én laptopot használok, amiben ugye csak 5200rpm-es lemez van ami miatt kritikusabb a dolog, ezért kikapcsoltam. A fél év alatt még sohasem sírt emiatt pedig napi rendszerességgel használok photoshop-ot, ami ugye eléggé memória zabáló. Kérdésem lenne, hogy tényleg van értelme kikapcsolni ezt a funkciót?

 

A másik dolog, hogy fizikailag 4GB memo van a gépben (ezt a CPU-Z diagnosztikai program is megerõsítette), de a 32 bites XP csak 3GB-ot lát belõle (és, ha jól emlékszem a 32 bites VISTA is ugyanezt mutatta). Ez miért van? Állítólag 4GB-ig a 32 bites rendszernek is jónak kellene lennie.

 

 

A.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

XP mellett nyugodtan kikapcsolhatod. Vista mellett én még nem mertem.

 

Ha nincs 1 GB-os diszkrét VGA a laptopban, akkor ott valami egyéb gáz van. :)

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Konkrétan az hogyha jól tudom hogy a 32 bit-es rendszer csak 3 Gb-ig kezeli a RAM-ot.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Négyig. Számolj utána.

Link to comment
Share on other sites

Andre-100

KGigi: A laptopban 512MB grafikus fizikai memoria van (Geforce 9500M), de a leírasában az szerepel, hogy akar 1791 MB-ig felmehet, de ehhez a többit valószínûleg a rendszermemóriából veszi le. Nem lehet, hogy ennek tart fenn 1GB-ot - bár az még így együtt is csak 1536 MB, szóval szerintem valami más lehet (elnézést, ha naív a kérdés, de nem vagyok szakember).

Edited by KGigi
Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Nincs ott baj, a 4 GB 2 db 2 oldalas memóriából épül fel. Elfogynának a címek, ha a 4. oldalt is címezné, ezért van csak 3 oldal használatban, ami - ugye - 3 GB.

Link to comment
Share on other sites

Andre-100

Ne haragudj, de ezt nem teljesen értem (nem a Te hibád). Kifejtenéd egy kicsit bõvebben, mit jelent ez a címezés?

 

Egyébként mi értelme van 4GB memóriának a gépben, ha csak 3-at használ?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

A memóriarekeszeket [memóriát úgy kell elképzelni, mint egy függőleges szekrény kismillió fiókkal egymás fölött] címezni kell, úgy valahogy, ahogy a lakcímed van. Ha küldesz valamit valakinek, akkor fel kell tüntetned a címzett címét. :) Csak úgy nem lehet küldözgetni, meg kell mondani kinek akarod küldeni (írás), vagy épp azt, honnan szeretnél valamit elővenni (olvasás).

32 bites rendszer esetében 2^32 db cím áll a rendelkezésre, amit ha kiszámolsz, majd átváltogatsz (osztás 1024-gyel) pontosan 4 GB jön ki. Ebben a 4 GB-ban benne van minden memória, amit címezni kell, legyen az rendszermemória vagy VRAM, bármi.

64 bites rendszer esetében 2^64 db cím áll rendelkezésre, ami jelentősen több. Ebben az esetben már ki lehetne használni a 4 vagy több GB memóriát (hiszen minden rekesz kapna címet), feltételezve, hogy szükség van rá. Manapság 3 GB memória elég szokott lenni általános/játék célra.

 

De a virtuális memóriát nem érdemes kikapcsolni, elfér, sőt, van, hogy kell is (pl. Vista-n elindítod a GTAIV-et, azonnal elfogy a RAM).

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Ami még lemaradt: két darab kétoldalas memóriád van. Oldalanként így jön ki az 1 GB. Összesen három oldalt tud teljesen megcímezni, mert a negyedikre a VGA miatt már csak 512 MB jut. Ezért az egész oldalt nem használja. De hogy ez nekem tegnap miért nem esett le...

 

De a virtuális memóriát nem érdemes kikapcsolni, elfér, sőt, van, hogy kell is (pl. Vista-n elindítod a GTAIV-et, azonnal elfogy a RAM).

 

Nálam nem. Előbb nem bírja tovább a két Radeon 3870, mint hogy elfogyjon a 4 GB memória. Ebben mondjuk valószínűleg az is benne van, hogy egy játékbug miatt nem engedi közepesnél jobbra állítani a textúraminőséget. :hááát:

Link to comment
Share on other sites

Andre-100

Köszönöm a segítséget. Ezek szerint érdemes lenne felrakni egy 64 bites XPt?

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Semmiképp. Vista-t inkább, csak most ezért külön megvenni...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Andre-100

Bocsi a lassú reagálás miatt, de költözés miatt egy ideig net nélkül maradtam.

 

Pjotr! Nekem csak 32 bit-es Vistam van, azt adták a géphez (Home version). Ezzel is működne a 4GB? És mennyivel lennék előbbre, mert annak meg ugye nagyobb a gépigénye?

 

Ha normális áron hozzá tudok jutni rászánnám az összeget, feltéve hogy a jelenlegi 32 bit-es programjaim futnak rajta. Legtöbbször nem is az a legnagyobb gond, hogy esetleg újra meg kellene venni, mert többségében ingyenes progikat használok (AVG, CDBurnerXP, Infran View), vagy a megvasárolt hardverekhez kaptam (a legfontosabbak "Canon Digital Preview" a fényképzőgéphez, "Eye-One Match 3" a monitorkalibrátorhoz vagy az EPSON printer szoftvere. Ezek elengedhetetlenek a munkámhoz és nem igazán vannak alternatívái). A Canonnak sem láttam a honlapján külön 64 bit-es rendszerre verziot, vagy az EPSON printerem-hez adott lemezen sem találtam ilyet. Ez azt jelenti, hogy ezek a progik működnek 64 bit alatt is?

 

 

Szóval ponntosan mit is jelentene nekem egy 64 bit-es verzióra való átállás?

 

Ja és úgy tudom a processzornak sem mindegy a dolog. A gépben egy Intel Core 2 Duo T5750-es proci kegyeg (legalább is a ráragasztott matrica szerint :)

Link to comment
Share on other sites

KGigi

A proci tudja a 64 bitet. Egyébként teljesítményben nem rosszabb, sőt. Viszont a nyomtatókhoz valószínűleg nem lesz driver. Marad a 32 bit.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

@Andre-100

Szerintem próbáld ki azt a 64 bitet. Elég ingyen megteheted a 64 bites Windows 7 build 7100 verzióval. Nemsoká hivatalosan is letölthetõ lesz.

Csinálj neki legalább 20 GB üres partíciót, telepítsd rá és próbálgasd. Kiderül milyen driverek vannak, mûködnek, és melyik program hogy. Melyikbõl kell 64 bites, és melyik 32 bites jó.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Michael76

Én olyan problémával találkoztam, ami tegnap jelentkezett, hallottam a gépből valami kattogó hangot, és indőnként kiírta, hogy a virtuális memória minimuma túl kicsi, a Windows megnöveli a virtuális memóriát.

Az este már DC re se tudtam felmenni rendesen, mert nem töltödött be a program sem, nem tudtam csatlakozni a hub -okra, majd bezártam a DC -met (Strong dc klienst használok). Ettől kezdve mikor pl. felmentem msn -re lefagyott a rendszer, újra kellett indítanom, ezután se maradtam fent msn -en, sőt skype program meg se nyílt, kiírta a követlezőt: system error, code:8

A virtuális memóriára gyanakodtam, így megnöveltem a minimum és maximum méretet a korábban itt olvasott 1400 MB -ra, eddig nem fagyott le a rendszer, semmi probléma nem volt, de nem tudom, hogy a virtuális memória átállításával nem csináltam -e rosszat a gépnek.

 

Egyébként néhány adat:

 

CPU 2.66 GHz

512MB RAM

40GB HDD amin a Win van

 

Remélem lehet érteni a problémámat, kicsit nagyon naívan fogalmaztam meg és köszönöm előre is a segítséget :)

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Szerintem nem a virtuális memóriával van a baj, a vinyód haldoklik.

Link to comment
Share on other sites

Michael76

Lehet rosszul fejeztem ki magam, az a kattogó hang (ahogy neveztem) az olyan mint amikor az intézőben a könyvtáraknál eggyel feljebb vagy lejjebb lépkedek(belépek egy könyvtárba illetve kilépek), inkább klakk -nak hangzik, na az hallatszott csak úgy simán mikor nem voltam benne semmilyen alkalmazásban. És még egyszer megjelent valami Client Application ikonja a tálcán, vagy valami ilyesmi volt a neve, de utánna el is tűnt. De még újra telepítés előtt tapasztaltam a kékhalál tüneteit (erről mondjuk másik topikban kellene írnom) de azt azóta nem észleltem (de lehet, hogy a vinyóval van a probléma).

 

Köszi a gyors választ :)

Link to comment
Share on other sites

TomAttorney

Nekem több kérdésem is lenne, talán az egyik inkább a lemezkezeléshez illene, de most egyben itt teszem fel õket. 32 bites Windows XP-m van, és lesz egy 1TB-os merevlemezem. A kérdések pedig:

  1. 2 GB RAM esetén mekkorára állítsam a virtuális memóriát?
  2. És 4 GB RAM esetén (egy másik gép szintén XP-vel és 1 TB-os merevlemezzel)?
  3. Érdemes az XP-re bízni ezt a beállítást? :huh:
  4. Érdemes külön partíciót csinálni a lapozófájlnak? Mekkora legyen ez?
  5. Ha mondjuk maga az oprendszer a D partíción van, a lapozófájl az E-n, és minden más (programok, dokumentumok...) a C-n, akkor ez okozhat problémát különféle telepítõknek és programoknak? Egyáltalán van értelme így felosztani egy merevlemezt? :hááát:

Köszönöm elõre is a segítséget!

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Vista és 7 esetén nyugodtan a rendszerre bízhatod, de az XP totál hülye ilyen téren. Hogy mennyire van szükség, az a felhasználástól függ. Normál használat esetén csak egy minimálisra van szükség, az is csak azért, hogy meg ne adja magát, ha egyszer véletlenül megtelik a RAM. Ha olyan alkalmazásokat futtatsz, hogy rendszeresen kifutsz a RAM-ból, akkor ugyanakkorára állítsd be, mint a RAM mérete, akkor semmi gond nem lesz, 4 gigába meg nem fogsz belehalni.

 

A lapozófájlt én nem venném külön, ennek akkor van jelentősége, ha 128 MB RAM-mal folyamatosan a lapozófájlból dolgozik. Viszont a dokumentumokat külön tárold, jól fog jönni egy rendszerösszeomláskor.

Link to comment
Share on other sites

TomAttorney

Oké, kösz!

 

Ha ugyanakkorára állítom, akkor az alsó és a felsõ is legyen egyenlõ a RAM méretével?

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Fix méretet adj meg.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Dave891

Ha van legalább 4GB memória a gépben, akkor esetleg el lehet gondolkodni a megszüntetésén, de 2GB-tal... Én semmi komoly programot nem használok, mégis megesik, hogy kifutok belőle. Amúgy igen, lehetséges, hogy a lapozófájl puszta hiánya miatt is berezel egy program, mintha olvastam volna ilyenről egyszer. A teljesítmény növelésének érdekében inkább célszerű egy külön, 1-2 GB-os partíciót létrehozni, és azt kijelölni a virtuális memória számára.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Én még nem találkoztam olyan programmal, amely pánikolt volna a lapozófájl hiánya miatt. Ha nincs elég memória, akkor a Windows dolga a felhasználó figyelmeztetése. :hááát: A lapozófájl kikapcsolása némileg gyorsíthatja a rendszert, ha van elég memóriánk. 2 GB memória szerintem sem elég, azt elég könnyû megtölteni. De 4 GB memória felett semmi értelmét nem látom a lapozófájlnak. ;)

Link to comment
Share on other sites

Jay

Én mindig kikapcsolom a lapozófájlt, pedig csak 1 GB memóriám van. Eddig még egy program sem hiányolta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...