Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Lapozófájl


sarkan

Recommended Posts

kruszti

Sziasztok!

 

Következõ lenne a problémám: Két nappal ezelõtt meghalt a gépem, úgy hogy teljesen újra kellett rakni az egészet. Ezzel még nem is lett volna probléma, de az elsõ indításnál már rögtön reklamált, hogy a lapozó file mérete túl kicsi növeljem meg. Meg is próbáltam, de akár a határokat állítottam vagy hogy az XP kezelje automatán, vagy másik partícióra állítottam semmire nem reagált mindig 0 MB -ot mutatott. Ekkor azt hittem, hogy rossz volt a telepítés hát hoztam egy másik cd és megpróbáltam arról feltelepíteni, de sajna ugyanez az eredmény lett.

 

Van valakinek ötlete, hogy miért nem engedi változtatni? Mert így iszonyatosan lassú meg egy csomószor megfagy, kilép az explorer.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Anti

Szervusz!

Remélem már oka-fogyottá vált a válaszom, (tehát megoldódott a probléma), de a biztonság kedvéért, (no meg nehogy gyakori legyen a fórumban, hogy egy-egy üzenetre nincs válasz). Tehát: amikor a virtuális beállítások párbeszédablakban vagy, ott fel vannak tüntetve a particiók (C, D, ahány van). Mindegyikhez külön lehet konfigurálni a lapozófálj méretét. Az XP egyébként érdekes módon szereti, ha a C rendszertöltő partición van a virtuális memória és ő kezeli. A paraméterek megadása után azokat megerősíteni, illetve a beállítás gombra kattintva kell jóváhagyni. Ezután az operációs rendszer jelzi, hogy az új beállítások érvényesítéséhez újra kell indítani. Lehet, hogy ezeket a lépéseket kihagytad?

Adj visszajelzést, ha kérhetem. Szia: Anti 2007. 06.02.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Soma01

Én azt szeretném kérdezni, hogy mekkorára állítsam a virtuális memória méretét? Nem hiszem, hogy a win, normális, mivel 3Gb fizikai memóriám van és a win meg 4,6 gigára akarja állítani a virtuálist. Mikor 2 Gb ramom bolt, akkor meg 3-ra akarta a virtuálist. "Jelenleg lefoglalt: 3Gb" Nooormális? Úgysem tud annyit kezelni, max. 4 gigát, a video memcsivel együtt. 32 bites XP-m van, nem 64 bites.

Link to comment
Share on other sites

payskin

A virtuális memóriát, azaz a lapozófájlt (pagefile.sys), a merevelemezen tárolja, úgyhogy az akármekkora tud lenni, nincs kezelés szempontjából így korlátozva. A Windows mindig úgy szeretné beállítani, hogy minimumnak a fizikai memória másfél, maximumnak a háromszorosát állítja be. Okos emberek rámutattak, hogy ennek nincs túl sok értelme, hiszen a virtuális memóriát eredetileg arra a célra hozták létre, hogy megnöveljék a Windows számára a korlátozott mennyiségű fizikai memóriát. Azonban ma már nincs korlátozott mennyiségű fizikai memória. (Illetve a fene tudja, vannak programok, amiknek a jó ég memóriája sem elég... :P)

 

3 gigánál valószínűleg akár ki is kapcsolhatnád, a Windows remekül futna, azonban a slampos programozók ma már egy csomó programot úgy írnak meg, hogy az kitartóan ragaszkodik hozzá, és óbégat, ha nem talál, vagy nem megfelelő méretben talál ilyet. Én a helyedben -- hasamra csapok -- valószínűleg beállítanám a minimumot, mondjuk, 1 gigára, a maxot meg 3-ra.

Link to comment
Share on other sites

kori

Valahol olvastam a neten, hogy elég a minimumot és a maximumot is azonos értékre állítani. Talán a töredezettség miatt. Nálam 1Gb-1Gb-ra van téve, de, ha sok memória van a gépben ennél kevesebb is elég a vírtuális memóriának. ;)

Link to comment
Share on other sites

Soma01

Köszi!

Valahol ezt olvastam:

"256mb-->1536mb

384mb --> 1200mb

512mb-->1024mb

640mb --> 850mb

768mb-->768mb

1024mb-->384mb

1024mb feletti ram esetén az összes memória negyedét kezdeti méretnek, és maximálisnak pedig 2 GB-ot állíts be."

Ez elég régi írásnak tűnik.

De szerintem ez jó lesz 3 gigánál. Ezek szerint a minimumot rakom 800 megára, a maxot meg 2 gigára.

Vagy fixre rakom 2 gigára. Az szerintem elég. De 3-nál több szerintem nem kell.

De azt azért nem értem, hogy miért rakja az XP minimum akkorára, mint a fizikai mem nagysága? 2 gigánál 2, 3-nál 3 a minimum... :mérges:

Link to comment
Share on other sites

kori

Neked szerintem elég az 512- 1024 beállítás is, mivel ahogy Balázs is mondta, vannak programok amik sikítoznak, ha nem látnak virtuális memóriát. ;)

Link to comment
Share on other sites

payskin

Mert amikor az XP-t írták, a szerverekben volt ennyi memória, az asztali gépekben pedig 128 meg 256 mega. (Hmm, mondjuk ez a magyarázat ott bukik teljesen, hogy akkor a Vista miért ugyanígy állítja be? :lol:)

Link to comment
Share on other sites

kori

Nekik (Microsoft) valószínû kényelmesebb volt átvenni a régi "bevált"dolgot, mivel a mai többszáz gigás HDD-k korában van helye a nagy virtuális memóriának is. 8)

Link to comment
Share on other sites

szg
De azt azért nem értem, hogy miért rakja az XP minimum akkorára, mint a fizikai mem nagysága? 2 gigánál 2, 3-nál 3 a minimum... :mérges:
Mert ilyen az alapértelmezett memóriakezelése. Még akkor is használja a virtuális memóriát, amikor bőven van RAM. Ez furcsának tűnhet, de a valóságban ez a "feature" a teljesítménynövelést szolgálja. A Windows mindig megpróbál felkészülni arra az eshetőségre, ha a felhasználó megnyit egy nagyon-nagyon memóriaigényes programot, ezért állandóan áthelyez bizonyos információkat a lapozófájlba. Ezért szerintem, ha van hely a merevlemezen, akkor nyugodtan állítsd be 1-3 GB-ra, ahogy Balázs is javasolta. Manapság ez már valóban nem probléma, hisz már lassan a terabájtos merevlemezek korában élünk, ezért nincs semmi értelme sajnálni azt a pár gigabájtnyi lemezterület a lapozófájl számára.
Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Szerintem sem. Arról nem is beszélve, hogy nálam egy-egy nagyobb program bizony lefoglal 1,5 gigabájtnyi területet a lapozófájlból, a RAM-memóriám mérete viszont csak 1 gigabájt. ;)

Link to comment
Share on other sites

Soma01

Nem a sajnálat miatt, hanem azért, hogy a miatt ne lassuljon a gép, mert az XP átpakolt "nagy" virtuális memóriába!

Beállítok fixre pl. 1 gigát, aztán meglátjuk mit szól hozzá.

Amúgy valahol azt olvastam, hogy az 32 bites XP csak 4 giga memóriát tud kezelni. De a virtuális memória is benne van ebben, vagy az még pluszban. És a max 4 giga csak a fix, fizikai memóriákra értendõ (VGA RAM+alplapi RAM)?

http://logout.hu/iras/a_windows_xp_32_bit_...iakezelese.html

Link to comment
Share on other sites

szg

Amíg van elegendõ RAM, addig nem fog belassulni amiatt, mert a rendszer valamit átrak a lapozófájlba. Egyébként ITT olvashatsz a lapozófájl-, illetve az egyéb XP "mítoszokról".

Link to comment
Share on other sites

Soma01

Köszi!

Amúgy van itt a fórumon ezzel foglalkozó téma? Mármint a 4 gigás memória korláttal, 32 bites oprendszerek alatt. Van amúgy rá megoldás? Vagy 64 bites rendszert kell telepíteni, más nincs?

Link to comment
Share on other sites

szg

A fenti link tartalmaz a 4GB-os korlátra vonatkozó információt is. 4GB-nál több memória esetében, már kell a 64-bites rendszer. Bár szvsz manapság még nagyon sok mindenhez elég a 2-3GB is.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

4 GB RAM-ot már nem ismer fel normálisan egy 32 bites rendszer. Szerintem XP-s gépbe maximum 2-3 gigabájt RAM-ot érdemes tenni, az ma még szinte mindenhez elegendõ. ;)

Link to comment
Share on other sites

SkyBird
Amúgy valahol azt olvastam, hogy az 32 bites XP csak 4 giga memóriát tud kezelni. De a virtuális memória is benne van ebben, vagy az még pluszban. És a max 4 giga csak a fix, fizikai memóriákra értendő (VGA RAM+alplapi RAM)?

 

A "virtuális memória" vagy nevezzük Windowsnál lapozófájlnak, nincs ebben benne, ahogyan már Balázs is utalt rá. Ez a lapozófájl amúgy sem a memória "meghosszabbítása" abban az értelemben, hogy hozzáadódna a RAM-hoz. Nem adódik a RAM-hoz, az marad merevlemez terület, és csak azokat a memórialapokat pakolja ebbe a lapozófájlba, swap területre az op. rendszer, amik egy processz futása közben megváltoztak. Ennek az az értelme, hogy ha már nem fér az adat a RAM-ba, és helyette újat kell belapozni, a megváltozott adatokat ne kelljen újra kiszámolni később, ha netán majd esetleg mégis kellenének. Akkor már egyszerűbb és gyorsabb újra betölteni a lapozófájból, mint újra végigjátszani a kiszámolást. A nem változott adatok meg úgyis a vinyón csücsülnek egy fájlban. ;)

 

Más kérdés, amit szintén érintettek, hogy ma már egyes memóriazabáló alkalmazások használatán kívül szinte nincs olyan helyzet, hogy ne férnének el a fizikai RAM-ban az adatok. Mégis használja az op. rendszer a lapozófájlt, mert így vagyon az megírva. :hááát::P Szerintem hagyni kell neki. Esetleg be lehet állítani fix méretűre 1-1,5 Gb körüli értéknél. (min = max)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Csaba_#

Üdv mindenkinek !

 

Van egy pár Virtuális memóriával kapcsolatos kérdésem.

Windows újratelepítés előtt álok. Jelenleg 4 GB memória van a gépembe.

 

1. Ennyi memóriánál van-e értelme bekapcsolva hagyni?

2. Ha van, akkor áthelyezhető-e egy másik fizikai meghajtó partíciójára?

Ez a kérdés vonatkozik XP-re és Vistára is. (Bocsi az OFF-ért, a Vista miatt nem akartam új topic-ot nyitni :upsz: )

A válaszokat előre is köszönöm.

Link to comment
Share on other sites

KGigi

1) A lényeg, az, hogyha a memória megtelik és nincs virtuális memória, akkor könnyen lehet, hogy lefagy a gép. 4 GB-ot elég nehéz megtölteni. (Nekem sikerült. :P) XP alatt én kikapcsolnám, mert baromi sok helyet fog lefoglalni. Vista alatt hagynám (hagyom), mert egyrészt normálisan szabályozza a méretét, másrészt sokkal több memóriát zabál, mint az XP.

 

2) Másik partícióra egészen biztosan, szerintem másik lemezre is.

Link to comment
Share on other sites

Doc

Azért vegyük figyelembe, hogy akinek 4gb memória van a gépében, annak biztos akad 8gb feles helye a merevlemezen :D .

 

Másik partícióra, és meghajtóra is helyezhetõ, és tanácsos is (nem véletlenül használ a linux is swap partíciót).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
vodás

Van nálam egy laptop, állandóan azt írja ki, hogy Virtuális memória kicsi. Levettünk róla sok mindent, ami terhelhette, ennek ellenére lassú pl. a böngészõ betöltése és a lapozófájl 496 MB. (CPU rendben). Mi lehet a baja? Hol tudnám beállítani? Windows Vista az operációs rendszer.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Ha kicsi adj meg nagyobbat :): Vezérlőpult :nyíl: Rendszer :nyíl: Speciális rendszerbállítások :nyíl: Speciális (fül) :nyíl: Teljesítmény :nyíl: beállítások gomb :nyíl: Speciális (fül) :nyíl: Virtuális memória :nyíl: módosítás..

Ezt jól eldugták.. :huh:

Link to comment
Share on other sites

vodás

Szolgi gépen (XP SP3) ugyanez van, bõven van hely, ennek ellenére a lapozófájl felmegy 493-ra (most is) és többször jelezte, hogy kevés, sõt elfogyott a Virtuális memória. Amit Vistához leírtál, érvényes az XP-re is? Akkor beállítom. :)

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Érvényes. Csak azt nem tudom, mi a fenét keres az eredeti hozzászólás az XP-nél. :hááát:

Link to comment
Share on other sites

vodás

Bocs, a Vistához kellett volna feltennem, de a barátom laptopján Vista, a szolgi gépen XP van, mindkettõ ugyanazt produkálta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...