Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Mi a különbség a www, www2, www3 között?


Recommended Posts

Posted

Több helyen is látom, hogy egy url nem a szokványos www-vel kezdõdik, hanem www2 vagy www3-val. Van különbség a sima www és ezek között? Mire szolgálnak?

 

Köszi!

Posted

Véleményem szerint semmi különbség.

Azt tudni kell, hogy egy domain címben a www az magát a server gépet jelöli. Megegyezik azzal, mintha nem www állna a pont előtt, hanem mondjuk server, vagy masina, webserver vagy akármi. Csupán egy bejegyzés a dns és/vagy apache/egyéb webserver konfigurációs fájljaiba.

Posted

Nagyjából igaza van Ajnásznak. Egy kis kiegészítést azért írnék hozzá. Hadd menjünk bele a sürüjébe :P

 

Szóval tegyük fel, hogy neked van egy webszervered aminek a címe www.athos.hu . Nagyon népszerü, lányok tízezrei látogatják naponta. A szervered viszont nem bírja ezt a forgalmat. Kéne bele gyorsabb CPU, több memória...stb. Esetleg lehetne finomítani szofveresen hátha segít...

Ezek mind kevésnek bizonyulhatnak egy idö után, ráadásul az alkatrészek állandó csereberéje is drága.

 

Vegyünk inkább még két gépet amiket webszervernek fogunk beállítani. Így már három szerverünk lesz. A másodikat és a harmadikat beállítjuk www2.athos.hu-nak, illetve www3.athos.hu-nak. Ezeknek az IP-jét a DNS-re bízzuk.

BIND-et (Berkeley Internet Name Daemon) használunk ami rendelkezik egy nagyon jó RR (Round-Robin) nevü fícsörrel. Ez az RR azt csinálja, hogy ha egy DNS kérés érkezik a www.athos.hu címre, akkor az IP pool-ban egy mutatót mindig arrébhelyez eggyel. Ez körbe fog menni, tehát ha 3 user egymás után lehívja az oldalt, akkor mindegyiknek egy másik szerverröl fog bejönni.

CNAME rekordot alkalmazva a DNS-ben a www.athos.hu alá bemappeljük a www2-es és a www3-as kezdetü címeket. Az "A" rekordnál pedig megadjuk az IP-jüket.

 

Ez elméletben gyönyörüen hangzik, így elosztjuk a forgalmat a három gép között mégpedig egyenlöen.

Az a baj csak ezzel, hogy a DNS szépen Cache-eli a feloldott adatokat, hogy csökkentse a forgalmat, és növelje a feloldási sebességet. A Caching-nek van egy TTL (Time to live) értéke ami az élettartamát szabályozza.

 

Most jön a bibi. Ha a TTL érték túl kicsi, akkor a látogatók lekérdezési ideje a DNS forgalom miatt megnö. Ha túl nagy a TTL, akkor csökken ugyan a DNS forgalom, de a többi DNS szerver is túl sokáig fogja cache-elni a miénket ami rossz forgalomelosztást eredményez. Ezért nem mindegy milyen TTL értéket állítunk be.

 

Ha meg FTP-t is akarunk, mondjuk ftp.athos.hu címen, akkor még bonyolultabb a helyzet, ugyanis a TTL miatt az egész Round-Robinos részt külön subdomainbe kell(ene) tegyük, a korrekt müködés érdekében.

Posted

És a vizsgán átmentél? :P

Posted

Persze, 80%-os lett, de ott még nem volt DNS :P:lol:

Posted

:blink: Vaó!!! Greene köszi! Ez igen! :taps:

Guest GoodSpeed
Posted

ehh Greene , ez. Thank You, very nice :) Ehh

Posted

Gratula Greene! :clap:

Posted

Most már értem! Köszi Greene!

Posted

Tyű!!! Erre csak az tudom neked Greene mondani, hogy nem tudom mivel foglalkozol, vagy minek tanulsz, de mindenképpen korrekt, egész magyarázatot adtál erre! Én amikor elkezdtem először olvasni, így nézhettem :nyíl: :nyíl: :nyíl: :pislog: !!!! Szó mi szó, nekem senki nem tudta még ezt így elmagyarázni! Nagyon Kösz!

  • 4 years later...
Posted

Nekem is van egy www-s kérdésem, bár ez nem teljesen ide tartozik. Vannak olyan oldalak, amiket behoz a böngészõ úgy, hogy nem írom elé a www-t, viszont vannak olyan oldalak amiket nem. Ez miért van? A sulinet szerverein szokott ilyen lenni.

Posted

Beállítás kérdése. Ha nem jön be www nélkül, akkor rosszul van beállítva.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...