Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Vágás és utómunka


Hartigan

Recommended Posts

Hartigan

Nem tudom van e értelme ezen a fórumon ilyen topicot indítani, de próba képp adok neki egy sanszot, hátha van elég ember.

Tömören arról van szó hogy szeretnék egy topicot ahol tudnánk beszélgetni a digitális vágás, effectezés, utómunkáról. Mint amatõrök, illetve profibbak... ki milyen programot használ, esetleg szeretne e valamit meg mutatni, esetleg segítséget kérni...

Én eddig szinte csak Premiere-t használtam.(Utoljára Cs4et) Effecteket meg szinte semennyire sem, most akarok elkezdeni foglalkozni After Effectel. Pár hét és összerakom a vágásra alkalmas vasamat.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Használtam Avid, Sony Vegas és Premiere Pro programokat, és szerintem érdemes is egy kicsit ismerni a különféle programok kezelése között a különbséget (SzFE-n Avid és Premiere volt a gépekre telepítve, HdM-en szintén + Final Cut Pro iHipsztereknek).

Effektekrõl sokat nem tudok mondani, én nem igazán használok sokfélét, csak képarány miatt szoktam lenyesni a szélébõl v. tetejébõl, meg színszûrõkkel játszok.

De sima effektekbõl nem is érdemes sokat a filmekbe belerakni, mert amatõrnek fog tetszeni (ilyen programokban a füst, a tûz, a villám, meg ezek rémgagyik, még ha azt is hiszed, hogy jól csinálod... látni lehet, hogy gagyi).

Amit viszont érdemes megpróbálni, az a set extension + photoshop. Befektetett munkával lehet valószerû és mégis látványos dolgokat összehozni.

[GSF] Picture

Link to comment
Share on other sites

Iam_The_Ghost

Engem érdekel a dolog, bár nem tudom mennyire lennék aktív. Régen többet foglalkoztam a témával, egész jól megismertem a Premiere Pro-t (asszem CS2). Mostanában suli miatt újra elõ kellett szednem tudásomat, vágnom kellett 2 videót és Én még mindig Premiere-párti vagyok, számomra elég jól kézre áll. Bár igaz, egyáltalán nem vagyok gyors, elég sokat el tudok szöszmötölni egy-egy videón, ami ebben a szakmában egyáltalán nem elõny. :D

After Effects-be sose merültem el igazán. Egy videónál végeztem maszkolást (van egy kép egy rajzról, illetve egy másik jelenet, ahol egy kéz van, amint éppen fest, a kettõt vágtam, mintha azt a rajzot festené le), de igazából ez a sok amatõr videó, ami fellelhetõ a neten elégé eltántorítot. A legtöbb nagyon gagyi, gyenge játszadozás a programmal. Persze sok munkával, idõvel el lehet érni jóval profibb megvalósítást is, de még sose volt alkalmam jobban beleásnom magam.

Egyébként van egy hasonló topic a Mélyvíz/Szoftver részlegében, ha jól emlékszem Videószerkesztés vagy hasonló néven.

Link to comment
Share on other sites

Sophiaso

[...]Engem érdekel a dolog, bár nem tudom mennyire lennék aktív. Régen többet foglalkoztam a témával, egész jól megismertem a Premiere Pro-t (asszem CS2). Mostanában suli miatt újra elõ kellett szednem tudásomat, vágnom kellett 2 videót és Én még mindig Premiere-párti vagyok, számomra elég jól kézre áll. Bár igaz, egyáltalán nem vagyok gyors, elég sokat el tudok szöszmötölni egy-egy videón, ami ebben a szakmában egyáltalán nem elõny. :D [...]

dehogynem elõny, "dolgozni csak pontosan, szépen.." :) az tény, hogy minél többet foglalkozik valaki a dologgal, minél több gyakorlata van, annál rutinosabb, gyorsabb lesz, de az, hogy sokat szöszmötölsz, mert igényes vagy, nem hátrány. a reklámszakmában és a "show bizniszben" hátrány: ezeken a helyeken gyakran szinte pillanatok alatt kell kiváló minõségû alkotásokat produkálni. viszont másban, fõleg az amatõr filmezés vagy mûvészfilmezés területén ne szégyelld, ha sokáig vágsz :D (nem mellesleg, ha valaki nagy mennyiségû nyersanyagot szeret felvenni még egy 2 perces rövidfilmhez is, annak több anyagból kell válogatnia, viszont az eredmény is igényesebb lesz, sõt, még az is lehet, hogy a vágás effektíve gyorsabban meglesz, mert nem keletkeznek szándék nélküli képbeli hiátusok)

engem két dolog érdekelne leginkább, ezekben teljesen tapasztalatlan/tudatlan vagyok: a már említett effektezés, illetve a különbözõ plug-inek használhatósága, fellelhetõségi helye. én Premier Pro-t használok, számtalanszor elõjött már a probléma, hogy nincs elég áttûnés, effekt alapból, és szeretnék még bele, hogy szélesítsem a lehetõségeket. tippek? :)

az effektezéshez: milyen programmal, milyen módon érdemes, hogy tudom a legegyszerûbben elérni, hogy pl. az egész filmre kiterjedjen egy képmódosítás, és ne kockánként kelljen?

és még egy: ti milyen codeckel tömörítetek? sokáig szoktam hezitálni a választásomon, mert jó minõségû, hiba és csíkok nélküli eredményt szeretnék, ami nem túl nagy méretû (és az sem hátrány, ha nem renderel egy napig egy 2 perces filmet)

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

és még egy: ti milyen codeckel tömörítetek? sokáig szoktam hezitálni a választásomon, mert jó minõségû, hiba és csíkok nélküli eredményt szeretnék, ami nem túl nagy méretû (és az sem hátrány, ha nem renderel egy napig egy 2 perces filmet)

A hosszú renderidõt sose fogod megúszni, ha minõséget akarsz - viszont a kérdés jó, én is már tizenötféle renderelési metódust próbáltam, és sehogy sem akar jó egyensúlyban kijönni. Persze, optimális esetben egybõl DVD-re / Blu-Rayre megy az anyag (pályázatokra és fesztiválokra úgy kérik többnyire), viszont ahhoz külön programot érdemes használni. (Ezzel nálam annyi a gáz, hogy NTSC kamerám van, és az plusz kacifánt.)

Link to comment
Share on other sites

Drakeamarth

Nagyon örülök a topicnak, ugyanis épp a belsõ szakmai gyakorlatra készítek egy filmet, és a vágásnál biztos szükségem lesz segítségre :)

Link to comment
Share on other sites

Real013

Mi is most vágjuk a filmünket, nem én, mert erre van alkalmasabb személy is, viszont... Hú de nehéz úgy összerakni, hogy legyen ritmusa is a filmnek, meg passzoljanak a dolgok. Brutálisan nehéz meló, forgatni könnyebb volt.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK

és még egy: ti milyen codeckel tömörítetek? sokáig szoktam hezitálni a választásomon, mert jó minõségû, hiba és csíkok nélküli eredményt szeretnék, ami nem túl nagy méretû (és az sem hátrány, ha nem renderel egy napig egy 2 perces filmet)

Álltlaában a movie-kat egy az egybe mentem el ahogy a program akarja (Recommanded for this project) és aztán FORMAT FACTORYvel játszok a beállításokkal, azzal lehet szép mégis kisméretû végeredményt létrehozni.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Mi is most vágjuk a filmünket, nem én, mert erre van alkalmasabb személy is, viszont... Hú de nehéz úgy összerakni, hogy legyen ritmusa is a filmnek, meg passzoljanak a dolgok. Brutálisan nehéz meló, forgatni könnyebb volt.

Brutálisan szereted ezt a szót -_-

Amúgy, ja. Sokkal tovább eltart a vágás, mint az ember hinné. Vághatsz pontosan, jól, ott van tényleg a ritmus problémája. Az ember megérzi, ha kizökken a flow-élménybõl a film során a vágás miatt. Egyszer zenére vágtam, és ott még durvább volt. Szerencsére egy-két jól elhelyezett jump cut is segíthet, manapság elfogadott (és mívészi :vao: )

Link to comment
Share on other sites

Joey

Brutálisan szereted ezt a szót -_-

Mindez a politikusok hibája.

Oké, inkább befogom a pofámat, és máshol offolok. -_-

Link to comment
Share on other sites

Hartigan

En a vagas reszt jobban szeretem mint a forgatast, konnyebb ha csak a sajat gondolataimmal vagyok, es van idom elszorakozni az otleteimmel. Amikor tizen perces kis filmeket csinaltam, azokat is siman elvagdostam egy hetig. Nagyon bele lehet melyedni, de ha nem is asod bele magad annyira, akkor is nagyon pepecses, plane ha sok a nyers anyag. Dv kazit be digizni meg meg szemetebb es hosszabb.

Amugy van vmelyikotoknek kis filmje fent youtubeon?

Link to comment
Share on other sites

Drakeamarth

Amugy van vmelyikotoknek kis filmje fent youtubeon?

Van, de egyre kevésbé vagyok rá büszke :D

Link to comment
Share on other sites

Real013

Amugy van vmelyikotoknek kis filmje fent youtubeon?

Egyelõre még csak a nem végleges vágású, zene nélküli verzió. :)

Én amúgy büszke vagyok a filmre (pedig tele van hibával, de elsõ film, úgyhogy... igazán nem is baj ez tulajdonképpen :D) Drake-el ellentétben, majd linkelem, ha kész. -_-

Link to comment
Share on other sites

Iam_The_Ghost

Nekem csak elõregyártott anyagból van, magyarul sorozathoz, animehez, játékhoz és anno egy GS Fórumos "Oscar" szavazáshoz készítettem amolyan kedvcsináló videót, de még évekkel ezelõtt és bár nem mondom, hogy nem vagyok büszke rájuk, de nem szívesen mutogatom õket, mai szemmel nagyon amatõr (és sajnos nem hiszem, hogy fejlõdtem volna) munkák és zavar egy normális koncepció hiánya. :rolleyes:

Úgy egy hónapja a Gödör klubnak készítettünk 2 rendezvényhez videót, amiket Én vágtam, de ezek is több sebbõl véreznek, plusz még nem is publikusak.

Jövõ tavaszra kell majd egy vizsgafilmmel elõrukkolnom, persze azt is Én vágom majd, igyekszem jobb munkát végezni majd. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ante

Hejj, suhancok: nem tud valaki egy jó, ingyenes vágóprogramot, ami nem a Movie Maker? Sebtibe kéne... Meg sebtibe kéne megtanulnom videót szerkesztenem is, de ez már az én problémám -_-

Link to comment
Share on other sites

Drakeamarth

Most kezdtük el összevágni a körülbelül 30-35 perces filmünket, úgyhogy számíthattok pár totál amatõr kérdésre tõlem. Eddig sikeresen vettük az akadályokat.

Link to comment
Share on other sites

Sophiaso

Hejj, suhancok: nem tud valaki egy jó, ingyenes vágóprogramot, ami nem a Movie Maker? Sebtibe kéne... Meg sebtibe kéne megtanulnom videót szerkesztenem is, de ez már az én problémám -_-

A Movie Maker a Virtualdub nevû programmal együtt használva szerintem elég jó ingyenes kombó, de a Premiert ajánlom, azért annak az alapfunkcióit sem olyan nehéz elsajátítani :)

Link to comment
Share on other sites

Iam_The_Ghost

A Movie Maker a Virtualdub nevû programmal együtt használva szerintem elég jó ingyenes kombó, de a Premiert ajánlom, azért annak az alapfunkcióit sem olyan nehéz elsajátítani :)

Mikor Én utoljára használtam, vagyis inkább játszottam a Movie Maker-el (ennek már jó sok éve), akkor még olyan 1-2GB videófájl méretnél állandóan lefagyott a program és úgy tudom ez általános volt. Ezt a csodálatos értékét még mindig õrzi? :D

Link to comment
Share on other sites

Sophiaso

Mikor Én utoljára használtam, vagyis inkább játszottam a Movie Maker-el (ennek már jó sok éve), akkor még olyan 1-2GB videófájl méretnél állandóan lefagyott a program és úgy tudom ez általános volt. Ezt a csodálatos értékét még mindig õrzi? :D

nem tudom, én anno azzal kezdtem a "pályafutást", és nem voltak vele különösebb gondjaim. nyilván nem egy Premier, de szerintem teljesen korrekt ahhoz képest, hogy ingyenes :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Iam_The_Ghost

Ugyan még nem vagyok a forgatási stádiumban, de már tervezgetem a filmet és ehhez kéne egy kis segítség.

Szóval lesz majd egy jelenet, ahol a lány az úttesten áll, majd jön egy autó és elüti. Mivel nem rendelkezem milliós büdzsével, ezért korlátozottak a lehetõségeim. A jelenet maga éjszaka játszódna, de ahhoz meg elég erõs lámpák kellenének, plusz maga a helyszín is kicsit elszigetelt ahhoz, hogy ipari árammal mûködhessem õket. :D Neten viszont láttam tutorialokat, elvileg elég könnyen át lehet alakítani a nappali felvételeket éjszakaira és jól is néznek ki. Az elütés pillanatát viszont egy olyan egyszerû módszerrel oldanám meg, hogy a lányt kistotálban, szembõl látjuk, rémülve felnéz, közben a kocsi fényszórói folyamatosan erõsõdnek és egyre nagyobb területben vetül rá a lányra. Mivel az egész jelenetet utólag kell majd éjszakai hatásúra fényelnem, így a fényszórókat is utólag kell majd rávarázsolnom.

Szóval ehhez tudtok egy részletesebb tutorialt?

A másik pedig, hogy tudtok olyan oldalt, ahol filmekhez készült hangeffekteket lehet letölteni? Már keresetem ilyeneket, de igazából az összesnek, amit találtam nagyon paródia jellege van. Meg nemcsak olyanokat keresek, mint egy ajtó kinyitásának nyikorgása, léptek zaja vagy ilyesmi, hanem különleges... zajok. Nem tudom megfogalmazni, de pl. olyanra gondolok, mint az Inception - Time c. zenének a legvégén ahogy lezárja a dalt, az az éles hang (

a videóban 4:32-tõl). Ehhez hasonló hangeffekteket keresnék.
Link to comment
Share on other sites

-moki-

Ugyan még nem vagyok a forgatási stádiumban, de már tervezgetem a filmet és ehhez kéne egy kis segítség.

Szóval lesz majd egy jelenet, ahol a lány az úttesten áll, majd jön egy autó és elüti. Mivel nem rendelkezem milliós büdzsével, ezért korlátozottak a lehetõségeim. A jelenet maga éjszaka játszódna, de ahhoz meg elég erõs lámpák kellenének, plusz maga a helyszín is kicsit elszigetelt ahhoz, hogy ipari árammal mûködhessem õket. :D Neten viszont láttam tutorialokat, elvileg elég könnyen át lehet alakítani a nappali felvételeket éjszakaira és jól is néznek ki. Az elütés pillanatát viszont egy olyan egyszerû módszerrel oldanám meg, hogy a lányt kistotálban, szembõl látjuk, rémülve felnéz, közben a kocsi fényszórói folyamatosan erõsõdnek és egyre nagyobb területben vetül rá a lányra. Mivel az egész jelenetet utólag kell majd éjszakai hatásúra fényelnem, így a fényszórókat is utólag kell majd rávarázsolnom.

Szóval ehhez tudtok egy részletesebb tutorialt?

A másik pedig, hogy tudtok olyan oldalt, ahol filmekhez készült hangeffekteket lehet letölteni? Már keresetem ilyeneket, de igazából az összesnek, amit találtam nagyon paródia jellege van. Meg nemcsak olyanokat keresek, mint egy ajtó kinyitásának nyikorgása, léptek zaja vagy ilyesmi, hanem különleges... zajok. Nem tudom megfogalmazni, de pl. olyanra gondolok, mint az Inception - Time c. zenének a legvégén ahogy lezárja a dalt, az az éles hang (

a videóban 4:32-tõl). Ehhez hasonló hangeffekteket keresnék.

Mi most csináltunk egy kisebb projektet, ahol egy busz üti el a fõhõst és pont ezekkel a problémákkal álltunk szemben :D Szóval egyrészt magát az ütközést megcsinálni és a jelenetet nappalról éjszakára változtatni :D

Én csak annyit tudok, hogy after effect-el csináltuk és mi felvettük külön azt fix szemszögbõl, hogy a busz elhalad a kamera elõtt, majd felvettük azt, hogy a fõszereplõ átsétál az úton és a végén hirtelen elfordul az ütközés irányába :D

De megkérdezem neked a srácot, aki az effektet csinálta, hogy mi alapján dolgozott. Annyi biztos, hogy After Effects kell hozzá :)

A day night átmenet meg asszem egy szimpla szûrõ a progiban.

Link to comment
Share on other sites

Iam_The_Ghost

Mi most csináltunk egy kisebb projektet, ahol egy busz üti el a fõhõst és pont ezekkel a problémákkal álltunk szemben :D Szóval egyrészt magát az ütközést megcsinálni és a jelenetet nappalról éjszakára változtatni :D

Én csak annyit tudok, hogy after effect-el csináltuk és mi felvettük külön azt fix szemszögbõl, hogy a busz elhalad a kamera elõtt, majd felvettük azt, hogy a fõszereplõ átsétál az úton és a végén hirtelen elfordul az ütközés irányába :D

De megkérdezem neked a srácot, aki az effektet csinálta, hogy mi alapján dolgozott. Annyi biztos, hogy After Effects kell hozzá :)

A day night átmenet meg asszem egy szimpla szûrõ a progiban.

Igen, Én is After Effects-et alkalmaznék, bár nem ismerem jól a programot, de maradnék az Adobe-családnál. :rolleyes:

Magát az ütközést direkt nem akarom mutatni. Egyrészt elég komplikált lenne megvalósítani, néztem ilyenrõl videókat és elég pontosan kell idõzíteni mozdulatokat. Ebbe inkább csak akkor mennék bele, ha már legalább félprofin tudom alkalmazni az AE-t és már a tervezésnél látom elõre, hogy mit hogyan kell megvalósítani, hogy aztán az utómunkálatoknál ne legyen gond. Vagy bábut alkalmazok. :D

De másrészt meg fölöslegesnek is érzem ezt látatni a filmemben, elég csak érzékeltetni, így jobban is illeszkedik.

Link to comment
Share on other sites

-moki-

Igen, Én is After Effects-et alkalmaznék, bár nem ismerem jól a programot, de maradnék az Adobe-családnál. :rolleyes:

Magát az ütközést direkt nem akarom mutatni. Egyrészt elég komplikált lenne megvalósítani, néztem ilyenrõl videókat és elég pontosan kell idõzíteni mozdulatokat. Ebbe inkább csak akkor mennék bele, ha már legalább félprofin tudom alkalmazni az AE-t és már a tervezésnél látom elõre, hogy mit hogyan kell megvalósítani, hogy aztán az utómunkálatoknál ne legyen gond. Vagy bábut alkalmazok. :D

De másrészt meg fölöslegesnek is érzem ezt látatni a filmemben, elég csak érzékeltetni, így jobban is illeszkedik.

Minden esetre azért itt a tutorial, ha meggondolod magad. Nem egy nagy cucc amúgy, mi is megcsináltuk egy fél nap alatt, pedig mi síkhülyék voltunk ehhez :D

Link to comment
Share on other sites

Iam_The_Ghost

Minden esetre azért itt a tutorial, ha meggondolod magad. Nem egy nagy cucc amúgy, mi is megcsináltuk egy fél nap alatt, pedig mi síkhülyék voltunk ehhez :D

Ezt láttam Én is, Nekem a végeredmény nem annyira tetszik, ahogy elrepül az elég furcsa. :D De ha kész a videótok azt esetleg bemutathatnád hogyan sikerült, szerintem másokat is érdekelne. :)

Link to comment
Share on other sites

Real013

Hehe, mi készülgetõ filmünkben is van ilyen jelenet. De mi csak úgy oldjuk meg, hogy a karakter lelép a zebrára, fekete képernyõ, meg a hangeffektek alá. A nézõnek ennyibõl is lejön, AE-t sem kell használni. (Nem is tudnánk.:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...