Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Idõjárás - Meteorológia - Viharvadászat


Stauffenberg

A kérdés a viharvadászattal kapcsolatos:  

97 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Stauffenberg

Idõjárás - meteorológia - viharvadászat

Szupercellák, tornádók, jégviharok, zivatarok

Mivel a viharszezon már javában tombol, és ezen a nyáron már két nagy viharon is túl vagyunk, így gondoltam nyitok egy topikot, ahol persze nem csak a viharokról lehet beszélgetni, hanem bármilyen idõjárási jelenségrõl. Mivel manapság már szinte mindenki rendelkezik valamilyen képi anyag rögzítésére alkalmas eszközzel (fényképezõ, videokamera) így az idõjárás megfigyelése és dokumentálása is jóval szélesebb körben elterjedt mint nagyapáink idejében.

Már az amatõrök számára is elérhetõk olyan eszközök és források, mint a komoly meteorológusoknak, ezért a tudományos megfigyelések egy jelentõs részét az utóbbi idõkben az amatõrök végzik. Ugyan elég kevesen rendeznek be a kertjükben megfigyelõ állásokat, de a viharvadászat annál inkább népszerû elfoglaltság az amatõrök körében. Ez a hobbi a viharvadászat õshazájából, az USA-ból érkezett meg hozzánk is, bár nálunk jóval ritkábban figyelhetõk meg olyan szélsõséges idõjárási elemek, mint az USA-ban a viharszezon idején a "Tornádó folyosónak" nevezett térségben, de ez nem szegi kedvét az egyszerû amatõröknek.

A viharvadászathoz egy sor olyan eszköz áll rendelkezése az amatõrök számára amit 20-30 évvel korábban még hírbõl sem ismertek a civilek, nem csak nálunk, de az USA-ban sem. A számítástechnika és az internet fejlõdésével megjelentek a bárki számára elérhetõ olcsó laptopok és hozzájuk a mobilinternet, ami már hazánkban sem számít különlegességnek, így bárhova is kell menni az országban, az állandó radarkövetés és meteorológiai adatok segítségével jó eséllyel lehet megtippelni a viharok útvonalát és erejét, ráadásul ezek az adatok már egy internetezésre alkalmas mobiltelefonnal is könnyedén elérhetõk. Sõt! A szupercella.hu a tudomány nevében ennél is tovább ment, és egy olyan GPS szoftver tölthetõ le tõlük, amivel csak egy GPS készülék, laptop és mobilinternet kell és a "központból" folyamatosan nyomon tudják követni a viharvadász csapat útvonalát, ezen felül az úton lévõ csapatok élõben tudnak közvetíteni egy webes viharvadász felületen keresztül.

Ezekre a vadászatokra nem csak az amatõrök jó szórakozása érdekében van szükség, hanem az elkészült dokumentációt (beszámolók, fotók, videók) a hivatásos meteorológusok elemzik ki, hogy minél pontosabb képet kaphassunk a viharokról, ezért ezeket érdemes megosztani valamelyik viharvadász, vagy idõjárás megfigyelõ portállal is, mivel ezeknél általában valódi meteorológusok is dolgoznak.

Idõjárás kedvelõk számára fontosabb linkek:

  • www.szupercella.hu
  • www.metnet.hu
  • www.idokep.hu
  • www.met.hu
(Ez utóbbi az Országos Meteorológiai Szolgálat weboldala, ahol a nap 24 órájában friss felhõzeti radarképet és villámtérképet kaphatunk).
Link to comment
Share on other sites

Bice

Blogodat is linkeld már be akkor. :) Láttam pár csinos fotót.

Itt vagyok énis:

http://www.szupercella.hu/index.php?x=medi...amp;albumid=869

*Szerk:

Egyetemen ha összejön majd, akkor lehet ez irány felé (meterológia) fogok elmozdulni. Ha csak nem fog a csillagászat jobban vonzani. :P

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Blogodat is linkeld már be akkor. :) Láttam pár csinos fotót.

Itt vagyok énis:

http://www.szupercella.hu/index.php?x=medi...amp;albumid=869

*Szerk:

Egyetemen ha összejön majd, akkor lehet ez irány felé (meterológia) fogok elmozdulni. Ha csak nem fog a csillagászat jobban vonzani. :P

Láttam is, hogy tegnap postoltál a nagy viharhoz, nem tudtam te vagy-e az, de mint kiderült igen. Én egyébként Leica nick névvel szerepelek a szupercella.hu-n :) Nekem már csak ma sikerült hajnalban postolnom a beszámolót, mivel a MÁV miatt röpke 3,5 óra késéssel értem haza (közben csak 20 percet kéne vonatoznom menetrend szerint).

Ja és igen, a beszámolóm amit egy blogra írtam, hogy ne kelljen minden portálra külön, külön megírnom. Jó olvasgatást azoknak akik elolvassák (de legalább a képeket nézzétek meg).

Link to comment
Share on other sites

arazu

OMG, eszembe volt a szivarozás topik, megtermett...idõjárás topik...szintúgy :)

Nem vagyok nagy "barátja" a viharoknak, de ez a viharvadászat érdekesnek hangzik, én nem is igazán hallottam még róla. Majd utánajárok.

Anyway,tegnap jó kis vihar volt...:(

ps: jók lettek a képek Stauff

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Perceken belül kezdõdik a Napló a TV2-n, lesz benne egy riport a viharvadászokról, a napló riportere csatlakozott az egyik csapathoz :) De persze hogy úgy adják elõ, hogy csak az a 4 ember üldözte a viharokat... szupercella.hu-n is legalább 3-4 csapat beszámolóját lehet olvasni, köztük az enyémet is... nyomorék bulvár <_<

Akit érdekel nézze!

Update: Már vége, sajna a srácok nem kaptak el semmit, de a riport talán hozzátesz kicsit ahhoz, hogy minél többen megismerjék a viharvadászokat. Sajna arra a riport nem tért ki, hogy ez nem csak a saját magunk szórakoztatására csináljuk, hanem a hivatásos meteorológusok számára fontos adatokat is szolgáltatunk.

ps: jók lettek a képek Stauff

Kössz! :)

Link to comment
Share on other sites

erdly

Engem egy vihar közeledtével a "vihar elõtti csend" ami nagyon meg tud fogni. Csak bámulom a felhõket, és érzem, hogy a szél kezd feltámadni. Tegnap is a legnagyobb viharban kimentem a falu egyik legmagasabb pontjára, ami szerencsére elég közel van hozzánk. Szél fújt, villámlott ezerrel. Azért néha féltem, hogy belém vág egyet, de szerencsére nem lett baj. Nagyon jó volt nézni, meg elmélkedni. Tök egyedül a vihart figyelni. Néha olyan misztikus érzés fog el...

Picit megihletett, és zeneileg kezdtem alkotni valamit. :lol:

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

Jó ez a topic, már én is gondoltam valami hasonlónak a megnyitására ^^

A tegnapi vihar amúgy nem volt gyenge, de voltak már keményebbek is szvsz - legalábbis mifelénk nem volt valami erõs :unsure: Egyedül azt sajnáltam, hogy pont nem voltam itthon, így nem volt kéznél a fényképezõm, a telómmal meg nem sokat értem volna... :\

Nah most egyelõre nem tudok semmi érdemelegeset hozzászólni ezen kívül, de még majd tuti jelentkezni fogok :)

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

"A tegnapi vihar amúgy nem volt gyenge, de voltak már keményebbek is szvsz"

Hát valóban nem, mondjuk azzal sem egészen értek egyet, hogy ez volt az év legnagyobb vihara, biztosan lesz még ennél nagyobb is, és ha lesz én nagyon remélem, hogy akkor is ott leszek a sûrûjében és jól levadászom a puskámmal (értsd: fényképezõgép). :) Egyébként az ország nagy részén csak a lehûlést és a kifutó szeleket lehetett érzékelni a vihar érkezésébõl, heves légköri események csak egy igen vékony sávban alakultak ki és három hullámban érkeztek. A legérdekesebb viszont az az ország két része közötti ~24°C-os hõmérséklet eltérés volt, míg a vihar mögött 11-14°C volt az átlag hõmérséklet, addig elõtte 34-36°C.

A megfogalmazás viszont úgy helyes, hogy az "Év eddigi legnagyobb vihara", ha meteorológiai szempontból nézzük, viszont ha a károkozás mértéke alapján szemléljük akkor a korábbi, hatalmas jég kicsapódást okozó szupercella átvonulása sokkal nagyobb horderejû volt. Nálunk is pusztított, bár itt inkább csak a terményt verte meg jó alaposan.

Ezt a két fotót például akkor készítettem (elõzmény, következmény az összefüggés a két fotó között):

IPB Image

IPB Image

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

"A megfogalmazás viszont úgy helyes, hogy az Év eddigi legnagyobb vihara"

Na ezzel pedig én értek egyet. Szerintem is lesznek még ennél erõsebb viharok is, amiket talán én is meg tudok majd örökíteni ^^ Am ha már képes téma, a felhõs fotód nagyon tetszik :)

Én ezeket tavaly fotóztam egyik éjjel:

IPB Image

IPB Image

Ez volt az a vihar, ami nagyon letarolta a Nyugat-Dunántúlt tavaly június végén. Itt van több kép is róla...

Amúgy pedig amit mondtál - a nagy hõmérsékletváltozást - az idõkép hõtérképén nagyon jól lehetett látni tegnap:

IPB Image

Link to comment
Share on other sites

Kromosome

A tegnapi híradás szerint Veszprém megyében és a környezõ észak-nyugati megyékben volt a leghevesebb a zivatar. Hatalmas, majdhogy másodpercenkénti mennydörgések voltak, szerencsére elkerültük a jeget, viszont 50mm esõ hullot kb. 1 óra alatt - sajnos ekkora esõzést a csatorna nem bírt el, és a pincénk félig-meddig beázott sajnos... :P

Képeket készítettem, holnap töltöm! :)

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

A tegnapi híradás szerint Veszprém megyében és a környezõ észak-nyugati megyékben volt a leghevesebb a zivatar. Hatalmas, majdhogy másodpercenkénti mennydörgések voltak, szerencsére elkerültük a jeget, viszont 50mm esõ hullot kb. 1 óra alatt - sajnos ekkora esõzést a csatorna nem bírt el, és a pincénk félig-meddig beázott sajnos... :P

Képeket készítettem, holnap töltöm! :)

Kíváncsian várom a fotókat! Küld el a szupercella.hu-nak is, hagy elemezzék a meteorológusok :)

Amúgy valóban, a Balaton északi partvidékén tombolt legnagyobb erõvel a vihar, ami Budapesten átvonult (és sikerült jól megtippelnem a találkozás pontját... azóta is büszke vagyok magamra B)) az már egy jóval enyhébb vihar volt, viszont az elképesztõ volt ahogy a szemem láttára alakult ki a szupercella, ezt a földrõl a kertünk udvarából egyszerûen nem lehet így megfigyelni, ehhez hegyre kell kapaszkodni és nem utolsósorban a vihar nyomába kell eredni. Megdöbbentõ látvány volt ahogy az egyszerû zivatar felhõk a Budai hegyek felett örvénylõ mozgásba kezdtek, majd szépen lassan (valójában percek alatt, de nekem inkább óráknak tûntek) kialakult a cella és elképesztõ erõvel szórta a kifutó szeleket, voltak széllökések amikbe elég erõsen bele kellett feküdnöm, a HDR fotózás pedig egyenesen rémálom volt, aki ismeri ezt a technikát az tudja, mirõl beszélek.

Sajnos tubát nem észleltem, pedig a konvektív elõrejelzés alapján minden esély megvolt rá. Múltkor a kertünkbõl, tõlünk 2-3 háztömbnyire láttam kialakulni egy tubát ami elég "mélyre" nyúlt, már azt hittem, hogy tornádó lesz belõle, de ahhoz gyengének bizonyult. Mire a kamerámért mentem már sajnos elhalt... hát ez egy ördögi kör, pont az a légköri instabilitás ami a kialakulásának kedvez épp annyira csökkenti az esélyeit a hosszú élettartamra.

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Külön postba írom, így bocsássátok meg, hogy duplázok:

A meteorológiai elõrejelzések szerint újra a hétvégére várnak zivatarokat, ugyan nem lesz olyan erõs mint ami szombaton érte el hazánkat, de az elõrejelzések szerint ismét kialakulhatnak heves idõjárási jelenségek, 60-80 km/h szélerõsség, akár 2 cm átmérõjû jég és nem sok, de van rá esély, hogy újabb szupercellák alakuljanak ki.

Ha valakinek van kedve akkor alakíthatunk egy alkalmi viharvadász csapatot, hogy üldözõbe vegyük a zivatar gócot. Ami jó lenne, ha lenne a csapatban, legalább egy:

- Autó, ez nagyon fontos az üldözéshez, a tömegközlekedés erre alkalmatlan

- GPS, ennek hiányában autós térkép, de elõbbi lenne a legjobb

- Laptop (ezt tudom biztosítani, csak az áram forrást kéne megoldani, mivel nincs autós töltõm, csak sima)

- Mobil internet a friss radarképekhez, nélkülük nehéz követni a vihart, ennek hiányában egy internetes mobiltelefon is megteszi

- Fényképezõgép (ezzel nem lesz gond, ezt biztosítom)

Ami nem létfontosságú, de jó ha van:

- Videokamera (ugyan a fényképezõgép is elég lehet, persze nem rossz ha van, ha kell akkor tudok egy ósdi kamerát hozni, de nem túl jó a felvétel minõsége)

- meteorológiai mérõmûszerek, leginkább szélerõsség mérõre gondolok

- váltó ruha (sosem lehet tudni)

- esõkabát, esernyõ

Péntekre várják a zivatargócok megérkezését, addig viszont még sok víz lefolyik a Dunán, változhat még a helyzet, így a viharvadászatra is csak ennek függvényében kerülne sor, meg persze a technikai feltételeknek is meg kell lenniük. Én bízom benne, hogy jó szelünk lesz és összejön egy kis vadászat.

Link to comment
Share on other sites

Warfoki

Nálunk az év folyamán mindössze egyetlen olyan vihar volt, ami tényleg megmaradt bennem. Pécs belvárosa fölött volt már pár durvább, de Árpádtetõ kijjebb van és ide ritkán jut komolyabb vihar. Egy azért volt, nagyjából két hónapja. Üvöltött a szél és másodpercenként csapdosott a villám. Képek csinálására gondoltam, de sötét este volt már, a gépem meg egy alapszintû digitális cucc, ami este használhatatlan. Másrészt meg el voltunk foglalva, hogy az ablakok alsó részéhez törülközõket tömködjünk, ugyanis az õskövület nyílászárók és az ablakkeret közti résen ömlött be a víz. Áram persze nem volt. Nagyjából 30-40 percig tombolt a vihar, aztán lassan csendes esõ lett belõle. Ilyet én még nem pipáltam soha, pedig a javát még nem is kaptuk meg: a dörgések ereje alapján viszonylag kevés villám csapott be a közvetlen közelbe, vagyis nem pont felettünk volt a vihar.

Ez a viharvadászat pedig jól hangzik, csak gyakorlatilag semmilyen technikai eszközöm nincs a belevágáshoz. :(

Link to comment
Share on other sites

Bice

Külön postba írom, így bocsássátok meg, hogy duplázok:

A meteorológiai elõrejelzések szerint újra a hétvégére várnak zivatarokat, ugyan nem lesz olyan erõs mint ami szombaton érte el hazánkat, de az elõrejelzések szerint ismét kialakulhatnak heves idõjárási jelenségek, 60-80 km/h szélerõsség, akár 2 cm átmérõjû jég és nem sok, de van rá esély, hogy újabb szupercellák alakuljanak ki.

Ha valakinek van kedve akkor alakíthatunk egy alkalmi viharvadász csapatot, hogy üldözõbe vegyük a zivatar gócot. Ami jó lenne, ha lenne a csapatban, legalább egy:

- Autó, ez nagyon fontos az üldözéshez, a tömegközlekedés erre alkalmatlan

- GPS, ennek hiányában autós térkép, de elõbbi lenne a legjobb

- Laptop (ezt tudom biztosítani, csak az áram forrást kéne megoldani, mivel nincs autós töltõm, csak sima)

- Mobil internet a friss radarképekhez, nélkülük nehéz követni a vihart, ennek hiányában egy internetes mobiltelefon is megteszi

- Fényképezõgép (ezzel nem lesz gond, ezt biztosítom)

Ami nem létfontosságú, de jó ha van:

- Videokamera (ugyan a fényképezõgép is elég lehet, persze nem rossz ha van, ha kell akkor tudok egy ósdi kamerát hozni, de nem túl jó a felvétel minõsége)

- meteorológiai mérõmûszerek, leginkább szélerõsség mérõre gondolok

- váltó ruha (sosem lehet tudni)

- esõkabát, esernyõ

Péntekre várják a zivatargócok megérkezését, addig viszont még sok víz lefolyik a Dunán, változhat még a helyzet, így a viharvadászatra is csak ennek függvényében kerülne sor, meg persze a technikai feltételeknek is meg kell lenniük. Én bízom benne, hogy jó szelünk lesz és összejön egy kis vadászat.

Kamerának használható fényképezõgéppel beszállnék, meg laptopot is tudok vinni. Más cuccom jelenleg nincs. :( Meg nekem gázos lenne mostanság üldözgetni a viharokat, mert anyagilag sem állok jól. De majd este kiderül, hogy hova vesznek fel és lehet, hogy szeptembertõl együtt is vadászhatunk, ha pesti leszek. :D

Majd itthon szerintem tevékenykedek, ha ide is belátogat a vihar. Ja, meg a szupercella.hu-ra készülök egy kis fordítással. :)

Link to comment
Share on other sites

JoeJoeJoe

Nálunk az év folyamán mindössze egyetlen olyan vihar volt, ami tényleg megmaradt bennem. Pécs belvárosa fölött volt már pár durvább, de Árpádtetõ kijjebb van és ide ritkán jut komolyabb vihar. Egy azért volt, nagyjából két hónapja. Üvöltött a szél és másodpercenként csapdosott a villám. Képek csinálására gondoltam, de sötét este volt már, a gépem meg egy alapszintû digitális cucc, ami este használhatatlan. Másrészt meg el voltunk foglalva, hogy az ablakok alsó részéhez törülközõket tömködjünk, ugyanis az õskövület nyílászárók és az ablakkeret közti résen ömlött be a víz. Áram persze nem volt. Nagyjából 30-40 percig tombolt a vihar, aztán lassan csendes esõ lett belõle. Ilyet én még nem pipáltam soha, pedig a javát még nem is kaptuk meg: a dörgések ereje alapján viszonylag kevés villám csapott be a közvetlen közelbe, vagyis nem pont felettünk volt a vihar.

Nekem az a vihar maradt meg bennem, amikor a házunktól nem messze vágott be a villám a siló tetejébe és egy időre elment az áram.

Link to comment
Share on other sites

Flame_of_Aiur

1 perce támadt fel a szél nálunk (BP, 8.kerület). Öt perce meg Törökbálinton. Valami jön, juhú :)

Link to comment
Share on other sites

Bice

1 perce támadt fel a szél nálunk (BP, 8.kerület). Öt perce meg Törökbálinton. Valami jön, juhú :)

Egyes értesülések szerint Pozsony és környékén valószínûleg egy szupercella is volt. Lassan itt a hétvége és elég nagy esély van egy kisebb viharra. :)

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

A tegnap esti vihar nagyon durva volt :ph34r: Magasan lakunk a város déli részén, a konyhaablakunk pedig Észak/É-Nyugatra néz, és messze át lehet látni Ausztriába is. Nagyon kemény volt, már legalább negyed 11tõl lehetett látni a villámokat ahogy közelednek, miközben a szél is egyre durvább lett... Végül olyan háromnegyed 11 körül ért el minket, de elég hamar (olyan fél óra) tovább is állt. Ami vihart múltkor a tv az "év viharának" mondott ehhez képest kispályás volt - legalábbis nálunk. Most 10-15másodpercenként érték egymást a villámok, a szél meg ágakat tört le - állítólag vhol a cserepeket is megbontotta a tetõn. Akartam csinálni képeket is, csak le volt merülve a fényképezõm... :\

Btw ma estére is hasonló vihart jósolnak, nem?

Link to comment
Share on other sites

Bice

A tegnap esti vihar nagyon durva volt :ph34r: Magasan lakunk a város déli részén, a konyhaablakunk pedig Észak/É-Nyugatra néz, és messze át lehet látni Ausztriába is. Nagyon kemény volt, már legalább negyed 11tõl lehetett látni a villámokat ahogy közelednek, miközben a szél is egyre durvább lett... Végül olyan háromnegyed 11 körül ért el minket, de elég hamar (olyan fél óra) tovább is állt. Ami vihart múltkor a tv az "év viharának" mondott ehhez képest kispályás volt - legalábbis nálunk. Most 10-15másodpercenként érték egymást a villámok, a szél meg ágakat tört le - állítólag vhol a cserepeket is megbontotta a tetõn. Akartam csinálni képeket is, csak le volt merülve a fényképezõm... :\

Btw ma estére is hasonló vihart jósolnak, nem?

Feléd eléggé. :D Bár Komárom-Esztergom megyére is ígérik a vihart, de úgy tûnik hogy arra Sopron fele durvább lesz. De így estefele lehet biztosabbat mondani.

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

Feléd eléggé. :D Bár Komárom-Esztergom megyére is ígérik a vihart, de úgy tûnik hogy arra Sopron fele durvább lesz. De így estefele lehet biztosabbat mondani.

Remek... Akkor rá is tolom a fényképezõ elemeit töltõre, havert meg megpróbálni beszervezni egy esti kocsikázásra/fotózásra :D

Link to comment
Share on other sites

Ejnoyin-Qwebeh-Yenmon

Az évek során sokszor kiültem, és próbáltam fényképezgetni a távolabbi villámokat. ( Nagy esõben értelemszerûen nem szívesen ülök kint. :D )

Sikerült is 3-4 villámot lefényképeznem, egész pofásak lettek, csak nem tudom hol vannak. :/

Link to comment
Share on other sites

Bice

Remek... Akkor rá is tolom a fényképezõ elemeit töltõre, havert meg megpróbálni beszervezni egy esti kocsikázásra/fotózásra :D

Ezeket érdemes úgy követni:

Riasztások

Radartérkép

Szerk:

Nekem itt egy villámom. :)

IPB Image

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

Ezeket érdemes úgy követni:

Riasztások

Radartérkép

Szerk:

Nekem itt egy villámom. :)

Köszi szépen a tipeket, hasznosak lesznek még a jövõben tutira ^^ Sajnos ma haver nem ér rá, szóval lehet itthon maradok, de azért majd megpróbálok készíteni néhány képet - hogyha tényleg lesz valami komolyabb vihar :)

Am nagyon durva a villámos képed, grat hozzá!

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Az éjszakai vihar nagyon brutális volt, pedig mi csak a kifutó szeleit kaptuk meg... bele sem merek gondolni mi lehetett a Cseheknél! Elképesztõen széles (400km !!!!) zivatarlánc söpört végig tõlünk északra. Én nem itthon voltam, hanem pár barátommal sétáltam éjszaka Albertfalván, lent voltunk a parkban és épp sztoriztam a szombati viharról, mikor az egyikük kimondta, hogy "de jó lenne egy újabb vihar", és szinte egybõl megélénkült a légmozgás, ami addig elég enyhe volt, szinte egyenlõ volt a nullával, majd 1-2 perc alatt a nyugati szél olyannyira megerõsödött, hogy egybõl hívtam öcsémet, hogy nézzen egy felhõzeti radarképet, de itt Érden akadozott az internet szolgáltatás. Ekkor gyorsan felmentünk az egyik barátomhoz, a 8. emeletrõl tökéletesen be lehet látni Budát, de meglepve tapasztaltuk, hogy egyetlen felhõs sem volt az égen, pedig Budát meglehetõsen vastagon takarta valami, amit elõször csapadéknak hittünk, azonban hamar megbizonyosodtunk róla, hogy csapadéknak nyoma sincs, az "csak" egy "kis" porvihar. Ekkor újra a radarképet akartam megnézni, de az OMSZ radarja semmi érdemleges információval nem szolgált, annyi derült csak ki, hogy Szlovákia déli részén egy nagy kiterjedésû zivatar vonult át, de nem tartalmazott túl sok csapadékot, ennél messzebbre viszont nem lát el az OMSZ radarja.

Az egészben a legbrutálisabb, hogy szinte folyamatos 100km/h feletti szélerõsség pusztított Budán, ami határozottan erõsnek számít, pedig a vihar tõlünk több száz km-re tombolt. Eltelt kb. 1 óra is mire enyhülni kezdett a szélerõsség, és bõ 2,5 óra volt mire teljesen lenyugodtak a kedélyek, de a reggeli órákban ismét feltámadt egy kicsit a szél, de az már csak erõtlen puffogás volt az éjszakához képest. A villámokkal kapcsolatban mi is felfigyeltünk arra a furcsa jelenségre, hogy a kisüléseknek nem volt hangjuk, pedig pár lecsapót is észleltünk tõlünk 6-8 km-re a belváros környékén.

A múlt szombati vihar valóban gyengébb volt ennél, hiszen abban nagyobb szélerõsséget is mértek, de az csak lokálisan tombolt és hamar levonult, itt viszont majdnem 1,5 órás "buli" volt. Azt viszont sajnáltam, hogy nem nappal érkezett, akkor talán tudtam volna fotózni.

Viharvadászok viszont készüljetek, ma estére is hasonlót mondanak, bár egyenlõre semmi jelét nem mutatja.

Link to comment
Share on other sites

-Dan-

Viharvadászok viszont készüljetek, ma estére is hasonlót mondanak, bár egyenlõre semmi jelét nem mutatja.

Hát nálunk egyelõre ilyen a helyzet:

IPB Image

Szélcsend van, és a levegõ is eléggé lehûlt, szóval nem tudom, hogy lesz-e égzengés ma éjjel - bár 1-2 villám látszik a távolban :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...