Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Történelem


Stauffenberg

Recommended Posts

Stauffenberg

A topikot azoknak hoztam létre akik hozzám hasonlóan érdeklődnek a 20. század történelme iránt! Remélem tartalmas párbeszédeknek nézünk elébe! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Waterfox

Hát jelenleeg 0 hsz van :lol: Szal a "hatalmas páárbeszédek" omnnyuk lehet beindul a topic, hajrá

Link to comment
Share on other sites

n0n4m3

Hát jelenleeg 0 hsz van :lol: Szal a "hatalmas páárbeszédek" omnnyuk lehet beindul a topic, hajrá

de a helyesírása máris jobb :D (bocsi)

Engem érdekel a téma... akkor tán mint topic nyitó egy konkrét témát dobhatnál fel :smile:

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Engem egészen pontosan a tudománytörténet érdekel, ahogy több forradalmi találmány és technikai, elméleti fordulópont volt, amely átértelmezte az életünket.

A fizika megingott, amint Einstein előállt a relativitáselmélettel, a matematika és meteorológia közös felfedezettje, a káoszelmélet pedig elbizonytalanított minden tudóst, a tv és számítógép forradalma kiszorította az olvasást, a világháborúk és a hidegháború pedig hatalmas (és néha szörnyű) technikai fejlődést eredményezett.

A 21. század első 7 évében pl. a számítógépek irgalmatlan sebességgel fejlődnek, ami a 20. század fejlődésének többszöröse, kíváncsi vagyok, mi lesz itt.

Link to comment
Share on other sites

PCBalu

A 20. század merőben megváltoztatta a világképet. Az 1800-as végén még huszárok harcoltak ágyuk mellett, aztán két évtized múlva.

A 20. század sztem 1914-től kezdődik, a 19. század tartott egy picit tovább 100 évnél. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Lloth

Nos tény, hogy úgy tűnik, egyre gyorsul a fejlődés. Mintha egyre gyorsabban születnének újabb, és újabb találmányok. Szerintem ennek az lehet az oka, hogy 1. egy már meglévő alapból könnyebb tovább fejlődni 2. megvannak a meghatározott igények, célkitűzések, és ha tudod, mit akarsz elérni, akkor valahogy könnyebben rájössz a megoldásra, mintha csak úgy kutakodsz, hogy "csak találok valamit"

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Nah örülök hogy kezd beindulni a topik, de még csak tegnap késő éjjel hoztam létre, nem vártam még csodát :lol:

Ha már a 20. század technikai és technológiai ugrásairól esett szó, akkor feltétlenül meg kell említeni a Wright fivéreket, hiszen a repülőgép feltalálásával az egész világ összeszűkült, ráadásul a későbbi háborúkat is teljesen új alapra helyezte a repülés, egyszerűen végetért a klasszikus hadviselés (ami valljuk be az ókor óta nem változott akkora mértékben mint az első világháború második felében), persze ehhez a harckocsi feltalálása, illetve hadrendbe állítása is nagyban hozzájárult, aminek előfeltétele volt a gépkocsi feltalálása. Mind-mind csupa ok és okozat, ezért szeretem a 20. század történelmét, mert olyan jól meg lehet figyelni ezt az ok és okozat folyamatot (vagy jobban mondva folyamatokat). :smile:

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Mind-mind csupa ok és okozat, ezért szeretem a 20. század történelmét, mert olyan jól meg lehet figyelni ezt az ok és okozat folyamatot (vagy jobban mondva folyamatokat). :smile:

Az mindig is megfigyelhető volt :tongue: , ahogy most ebben az évben elég sokat foglalkoztam a könyvtárak fejlődésével ókortól napjainkig, és jó volt látni, hogy az egyház megjelenésével, a humanizmus megjelenésével, a könyvnyomtatás, a nyomda, a tv megjelenésével hogyan változott, és hogyan változtatta meg az emberi kultúrát... de akárcsak az egyház a középkorban, úgy az ideológiák és diktatúrák megint befagyasztották a 20. században a kultúrát. Az a század több sebből vérzik, sajnos.

A legfontosabbnak mégiscsak az űrutazást tartom (ami a hidegháború eredménye, gyakorlatilag), nemrég néztem pl. az Apollo 13-at, és megtetszett az az izgatottság, ami akkor volt. Ma már nem küldenek senkit a holdra, mert politikai (!) haszon nincs benne, mint annak idején. Ha valami lelőhely lesz, akkor. A Mars-utazást sem sürgetik.

A huszadik századot én átvezető századnak tartom, akárcsak a 15. századot, ami előkészítette a reneszánszt, azt remélem, hogy a huszadik is, minden háborúja-szennyezése-ballépése ellenére egy szebb világot készít elő, és a mi feladatunk helytállni. Nekünk, a 20. század utolsó szülöttjeinek :smile:

Link to comment
Share on other sites

RogUluK

Nos tény, hogy úgy tűnik, egyre gyorsul a fejlődés. Mintha egyre gyorsabban születnének újabb, és újabb találmányok. Szerintem ennek az lehet az oka, hogy 1. egy már meglévő alapból könnyebb tovább fejlődni 2. megvannak a meghatározott igények, célkitűzések, és ha tudod, mit akarsz elérni, akkor valahogy könnyebben rájössz a megoldásra, mintha csak úgy kutakodsz, hogy "csak találok valamit"

Már bocsánat kedves kisasszony, de Tőled, mint kulturális antropológus (ugye?) tanonctól kicsit fura az a kijelentés, hogy régebben csak úgy cél nélkül kutattak. Az szerintem lehetetlen.

Link to comment
Share on other sites

Lloth

Már bocsánat kedves kisasszony, de Tőled, mint kulturális antropológus (ugye?) tanonctól kicsit fura az a kijelentés, hogy régebben csak úgy cél nélkül kutattak. Az szerintem lehetetlen.

Bocsánat, rosszul fogalmaztam. Természetesen régen is volt cél, csak nem annyira konkrét, szerintem. Egy fizikus, aki a gázokat vizsgálta, például céllal tette ezt, remélve, hogy felfedez valamilyen törvényszerűséget. De manapság a kutatás sokszor "megrendelésre" megy, avagy xy cég megmondja a kutatónak, hogy "ez meg az a fejlesztés a cél, ebben az irányban kutass". Nem mondom, hogy ma minden kutatás ilyen, és hogy a véletlen szerencse ne játszana szerepet ma is, csak szerintem konkrétabbak a célok.

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

de akárcsak az egyház a középkorban, úgy az ideológiák és diktatúrák megint befagyasztották a 20. században a kultúrát. Az a század több sebből vérzik, sajnos.

Van egy általam nagyon nagyra becsült ember aki egyszer azt mondta hogy az a kúltúra, illetve kúltúrális fejlettség mind semmis amit az emberiség a 20. századra felhalmozott, egy olyan államban, illetve Európában ahol megengedhető az hogy egy mondvacsinált ügyön felbuzdulva, emberek megalkossanak valamit aminek a neve Auschwitz, Treblinka, Dachau, Birkenau, stb...

És ugye ne feledjük azt amit ugyanezen emberek tettek a tudománnyal, irodalommal, vagy bármely művészettel...

Egy bizonyos Kurt Rieder nevű író (aki sajnos nem mindig pártatlan, de ír néhol igencsak nagy igazságokat), írta egy könyvében hogy:

"Amit a Náci párt 1933 és 1945 között művelt, az a tudomány és a művészetek valóságos prostituálása."

A huszadik századot én átvezető századnak tartom, akárcsak a 15. századot, ami előkészítette a reneszánszt, azt remélem, hogy a huszadik is, minden háborúja-szennyezése-ballépése ellenére egy szebb világot készít elő, és a mi feladatunk helytállni. Nekünk, a 20. század utolsó szülöttjeinek :smile:

Minden bizonnyal egy szebb világot eredményez, csak lehet hogy ezt nem vesszük még észre, vagy nem érzékeljük, a második világháború olyan szintű sokkot jelentett az emberiségnek hogy kénytelenek voltunk olyan szövetségeket kötni mint a NATO, vagy Európán belül az Európai Únió (bár akkor még nem így hívták), ezek leginkább a háborúk elkerülésében segíthetnek, legalábbis az olyan hatalmas világégések elkerülését eredményezheti mint az első és második világháború, de a 20. század olyan újításokat is hozott mint az alapvető emberi jogok.

Ami az erőszakot illeti a 21. századra a terrorizmus maradt meg nekünk, ami mindig is jelen volt a történelem során, de mostanra egy új hulláma indult el, ami már talán nem is írható le egyszerűen a terrorizmus szóval, sokkal inkább a tömegterrorizmussal, és ezt sokkal nehezebb megfékezni mint egy világháborút.

Huhh kicsit hosszúra nyúlt komment, de megint szájmenésem van :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Csapoati

A 20. század merőben megváltoztatta a világképet. Az 1800-as végén még huszárok harcoltak ágyuk mellett, aztán két évtized múlva.

A 20. század sztem 1914-től kezdődik, a 19. század tartott egy picit tovább 100 évnél. :smile:

Igen a történészek a 19. századot 1789-1914-nek tekintik, a rövid 20. századot pedig 1914-1989-nek. Egyébként a középiskolai 4.-es töri tankönyvnek nagyon jó a bevezetője, ott azt írják, hogy az emberek a századfordulón őgy gondolták, hogy a 20. század a fény százada lesz. Ehhez képest az esztelen pusztításé lett. :sad:

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Igen a történészek a 19. századot 1789-1914-nek tekintik, a rövid 20. századot pedig 1914-1989-nek. Egyébként a középiskolai 4.-es töri tankönyvnek nagyon jó a bevezetője, ott azt írják, hogy az emberek a századfordulón őgy gondolták, hogy a 20. század a fény százada lesz. Ehhez képest az esztelen pusztításé lett. :sad:

Esztelen pusztítás? Ez sokkal több volt annál! Nem a középkor volt sötét hanem a 20. század (legalábbis bizonyos tekintetben).

A fény százada pedig olyan szinten helytálló hogy az elektromosság ebben a században hálózta be a földet.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Esztelen pusztítás? Ez sokkal több volt annál! Nem a középkor volt sötét hanem a 20. század (legalábbis bizonyos tekintetben).

A fény százada pedig olyan szinten helytálló hogy az elektromosság ebben a században hálózta be a földet.

Hát igen perec egy század volt, az tény: csernobil, hirosima, windows :lol: De ha nem lenne rossz, nem lenne miről beszélni (a jó 2. Vh-s filmek, könyvek, játékokról nem is beszélve, több millió haláleset elszórakoztat több milliárdot, ez gyakorlatilag jó üzlet). :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Csapoati

Esztelen pusztítás? Ez sokkal több volt annál! Nem a középkor volt sötét hanem a 20. század (legalábbis bizonyos tekintetben).

A fény százada pedig olyan szinten helytálló hogy az elektromosság ebben a században hálózta be a földet.

Nyilván nem úgy értették a fény századát. Holnap pontos idézettel fogok szolgálni.

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Nyilván nem úgy értették a fény századát. Holnap pontos idézettel fogok szolgálni.

Nyílván én sem csak erre értettem, mondjuk úgy hogy ők mást reméltek de "csak" ez az apróság maradt, ami a reményeiket illeti...

De ha nem lenne rossz, nem lenne miről beszélni (a jó 2. Vh-s filmek, könyvek, játékokról nem is beszélve, több millió haláleset elszórakoztat több milliárdot, ez gyakorlatilag jó üzlet). :tongue:

Ez minden korszakban így volt, már az ókorban is az eposzokat mesélők is ugyan ezt csinálták, csak akkor még a háborúkban elesettek száma meg sem közelítette azt amit a két világháború produkált.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Nyílván én sem csak erre értettem, mondjuk úgy hogy ők mást reméltek de "csak" ez az apróság maradt, ami a reményeiket illeti...

Emlékszem, ott volt a (ha jól tudom, 1904-es) Világkiállítás. Ott tényleg érezni lehetett a reményt, hogy a világ minden tájáról tudósok, feltalálók, kutatók, érdeklődők gyűltek össze, és persze az Olimpia is ott volt. De a lényeg, hogy volt egy esélye annak, hogy végre közös út legyen (ahogy annak idején még a könyvtártudományban is egyetértettek), de pl. a németek állandóan izgágáskodtak, sajnos. Az első világháború természetesen mindenki hibája, fokozatos feszültség vezetett odáig, fegyverkezés, politikai kérdések... és kirobbant, mint egy sokáig feszegetett pattanás. De Hitler volt olyan kedves, és ráduplázott. Mondjuk nem csak Hitler. A legszörnyűbb, hogy a világháborúk egyenes következménye a diktatúra volt, ami rombolt, rombolt. Összejött ez rendesen.

Link to comment
Share on other sites

nezolaca

Emlékszem, ott volt a (ha jól tudom, 1904-es) Világkiállítás. Ott tényleg érezni lehetett a reményt, hogy a világ minden tájáról tudósok, feltalálók, kutatók, érdeklődők gyűltek össze, és persze az Olimpia is ott volt. De a lényeg, hogy volt egy esélye annak, hogy végre közös út legyen (ahogy annak idején még a könyvtártudományban is egyetértettek), de pl. a németek állandóan izgágáskodtak, sajnos. Az első világháború természetesen mindenki hibája, fokozatos feszültség vezetett odáig, fegyverkezés, politikai kérdések... és kirobbant, mint egy sokáig feszegetett pattanás. De Hitler volt olyan kedves, és ráduplázott. Mondjuk nem csak Hitler. A legszörnyűbb, hogy a világháborúk egyenes következménye a diktatúra volt, ami rombolt, rombolt. Összejött ez rendesen.

Elég elvakult dolog az egészért a németeket és Hitlert hibáztatni... A holokauszt teljesen az ő felelőssége, de a háborúk kitörése (főleg az elsőé) legalább annyira a többi nagyhatalom sara, mint a németeké. A második meg következett az elsőt lezáró igazságtalan békékből, szerintem Hitler nélkül is kitört volna, legfeljebb nem lett volna ilyen szörnyű...

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Elég elvakult dolog az egészért a németeket és Hitlert hibáztatni... A holokauszt teljesen az ő felelőssége, de a háborúk kitörése (főleg az elsőé) legalább annyira a többi nagyhatalom sara, mint a németeké. A második meg következett az elsőt lezáró igazságtalan békékből, szerintem Hitler nélkül is kitört volna, legfeljebb nem lett volna ilyen szörnyű...

Na te aztán alaposan elolvastad az enyémet :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Elég elvakult dolog az egészért a németeket és Hitlert hibáztatni... A holokauszt teljesen az ő felelőssége, de a háborúk kitörése (főleg az elsőé) legalább annyira a többi nagyhatalom sara, mint a németeké. A második meg következett az elsőt lezáró igazságtalan békékből, szerintem Hitler nélkül is kitört volna, legfeljebb nem lett volna ilyen szörnyű...

Jobban el kellett volna olvasnod azt a pár sort :lol:

Emlékszem, ott volt a (ha jól tudom, 1904-es) Világkiállítás. Ott tényleg érezni lehetett a reményt, hogy a világ minden tájáról tudósok, feltalálók, kutatók, érdeklődők gyűltek össze, és persze az Olimpia is ott volt. De a lényeg, hogy volt egy esélye annak, hogy végre közös út legyen (ahogy annak idején még a könyvtártudományban is egyetértettek), de pl. a németek állandóan izgágáskodtak, sajnos. Az első világháború természetesen mindenki hibája, fokozatos feszültség vezetett odáig, fegyverkezés, politikai kérdések... és kirobbant, mint egy sokáig feszegetett pattanás. De Hitler volt olyan kedves, és ráduplázott. Mondjuk nem csak Hitler. A legszörnyűbb, hogy a világháborúk egyenes következménye a diktatúra volt, ami rombolt, rombolt. Összejött ez rendesen.

Erre mondták akkoriban hogy "fasizálódik Európa". Az első világháború valóban egy túlfeszített húr eredménye, a második viszont a sértődöttség és a büszkeség eredménye, megfűszerezve némi elvakult fanatizmussal.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Erre mondták akkoriban hogy "fasizálódik Európa". Az első világháború valóban egy túlfeszített húr eredménye, a második viszont a sértődöttség és a büszkeség eredménye, megfűszerezve némi elvakult fanatizmussal.

Különben Hitler egy géniusz volt. Megrendítő volt, ahogy összekovácsolta az embereket, az ember egyszerűen szívesen odaállt a tömegbe, és otthon érezte magát, egy volt a hatalmas tömegből. Fantasztikus élmény lehetett. Ahogy ma is megfigyelhető, ha csoportokba verődik az ember, jól érzi magát, ha a tömeggel szaladhat. Ebben hatalom rejlik.

Méghozzá veszélyes hatalom :sad:

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Különben Hitler egy géniusz volt. Megrendítő volt, ahogy összekovácsolta az embereket, az ember egyszerűen szívesen odaállt a tömegbe, és otthon érezte magát, egy volt a hatalmas tömegből. Fantasztikus élmény lehetett. Ahogy ma is megfigyelhető, ha csoportokba verődik az ember, jól érzi magát, ha a tömeggel szaladhat. Ebben hatalom rejlik.

Méghozzá veszélyes hatalom :sad:

Hitler a tömeghipnózis egyik legnagyobb mestere volt, ebben a tekintetben valóban géniusz volt (sok szexológus szerint ebben élte ki az elfolytott szexualitását is), megfigyelhető volt ahogy a beszédei végére teljesen kimerülve és lihegve támaszkodott a mikrofon állványra, mint aki éppen kielégült, és ez igencsak beteg dolog volt :huh:

Amúgy Hitler semmire sem vitte volna Göbbels nélkül, aki megintcsak egy zseni volt abban a tekintetben hogy abban a korban maximálisan ki tudta használni a technika adta lehetőségeket, propaganda miniszterként.

De hozzá kell tenni ezt az arany igazságot is: "Az őrültet a zsenitől csak egy vékony hajszál választja el!"

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

De hozzá kell tenni ezt az arany igazságot is: "Az őrültet a zsenitől csak egy vékony hajszál választja el!"

Vagy éppen semmi B)

Uhh, reméltem, hogy nem megy el a topik nagyon politikai irányba. Inkább beszéljünk másról, mondjuk Vietnámról :lol:

Vagyis... másról, értitek :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Uhh, reméltem, hogy nem megy el a topik nagyon politikai irányba.Inkább beszéljünk másról, mondjuk Vietnámról :lol:

Szerintem addig nincs gond amíg pártatlan hozzászólások születnek. Igazából számomra ez a kedvenc téma, a 30-as évek Németországa, főleg ami az NSDAP hatalomra jutását, a propagandát, a tömeghipnózis működését illeti :smile:

De természetesen beszélhetünk bármi másról, hiszen azért csináltam a topikot hogy a 20. századról beszéljünk, és a topik leírásban sem csak a világháborúk szerepelnek :smile:

Vietnámról szívesen olvasnék, mert sajnos nem sok minden tudok róla, inkább csak a haditechnikáját ismerem úgy ahogy :smile:

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Szerintem addig nincs gond amíg pártatlan hozzászólások születnek. Igazából számomra ez a kedvenc téma, a 30-as évek Németországa, főleg ami az NSDAP hatalomra jutását, a propagandát, a tömeghipnózis működését illeti :smile:

De természetesen beszélhetünk bármi másról, hiszen azért csináltam a topikot hogy a 20. századról beszéljünk, és a topik leírásban sem csak a világháborúk szerepelnek :smile:

Vietnámról szívesen olvasnék, mert sajnos nem sok minden tudok róla, inkább csak a haditechnikáját ismerem úgy ahogy :smile:

A probléma, hogy nekem a 2. VH túlerőltetett téma, ahogy '56 is, meg a rendszerváltás és mindennek kapcsán a jobb-baloldal. Egyszerűen már a könyökömön jön ki.

Amellett természetesen inkább otthon vagyok a 15.-16. században, mert hát mi mást lehet kezdeni a 20. századdal, mint szidni, mint a bokrot, és mi legnagyobb szívfájdalmam, hogy az én agyam ilyenkor született: 1987-ben. Ami holtpont a cenzúra és az érdektelenség között. Ha korábban írok, nem engedik kiadni, most meg már késő: senki nem olvas. Pedig én titáni irodalmi forradalmat tervezek, ha már arra ítéltettem, hogy ilyen olvasóközönséget kapok, akkor ha más nem segít: magam rázom fel a világot.

De elkalandoztam. A 20. század irodalmában teljesen otthon vagyok, történelméből mint már emlétettem, csakis a tudományos része érdekel. A politikai-gazdasági vonaltól valahogy a hányinger kerülget. Nem csak azért, mert rossz, hanem azért is, mert divatos vele foglalkozni, és divatos idealizálni is, egy torzított képét imádni is. De ahhoz képest, egész szépen hozzá tudok szólni mindenhez.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...