Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Vén Gémerek Egyesülete (vge)


Tiboca

Recommended Posts

Tiboca

Valaki vásárolt mostanában hardver elemet? Mennyire érződik az infláció? A VGA-kat most hagyjuk, azokról eddig is tudtuk, hogy aranyáron adják őket. Most örülök csak igazán, hogy az SSD+új HDD vásárlás még múlt ősszel történt. :)

 

Link to comment
Share on other sites

payskin

Épp most jártam az Árukeresőn. Az infláció még nem érződik, sőt, jobbára mindennek lefelé mozdult el az ára (vagy stagnált) március óta, hogy öcsém fiának összeraktunk egy gépet. A grafkártya különösen figyelemreméltó, az 220 ezerről 195 ezerre jött le, ami több mint 10%. Az alaplap pár száz forinttal lett olcsóbb, a CPU 4500 forinttal (6%), a RAM kb. 3000 forinttal (8%), a táp kb- 2000 forinttal (5%). A ház és az SSD most épp drágább, az előbbi 200 forinttal, az utóbbi egy ezressel. 

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
5 hours ago, Tiboca said:

Valaki vásárolt mostanában hardver elemet? Mennyire érződik az infláció? A VGA-kat most hagyjuk, azokról eddig is tudtuk, hogy aranyáron adják őket. Most örülök csak igazán, hogy az SSD+új HDD vásárlás még múlt ősszel történt. :)

 

Na egy érdekes kérdés, különösen most! 

A VGAk árcsökkenése nagyon szépen megindult, 2022 márc 6-án vettem egy RX3050-est 189 ezer ft-ért (nem magamnak, ügyfélnek), épp a mai napon láttam ugyanolyan a kártyát 137 ezerért. 
A használt, különösen az RX4XX RX5XX sorozatú kártyáknak is nagyon szépen megindult lefelé az ára, az RX570 8GB 2 hónap alatt 160 ezerről, 90 ezrerre esett be, már RX580-at is kapni 110 ezer körül (korábban 200+ volt az ára). 

Ráadásul ez a csökkenés elvileg most két ok miatt is erősen esélyes, hogy folytatódk : Végre az emberek kezdenek rájönni, hogy ez az egész bitcoin meg criptózás egy hatalmas baromság, élen a bányászattal, végre kezdik megérteni, hogy az erőforrás pocsékolás és a villanyórapörgetés NEM HOZ LÉTRE ÉRTÉKET, sőt épp ellenkezőleg... 
Másrészt az Intel asztali VGAi is megérkeznek (bár azt olvastam, hogy késni fognak) ezáltal háromszereplőssé válik a piac, ami még jobb árversenyt eredményezhet. Ha csak valami hatalmas criptofelsz0pás nem lesz, akkorszerintem augusztus-szeptember körül igencsak rendben lesznek az árak :) 

RAMokhoz volt mostanság még szerencsém a DDR4 sosem látott olcsóságban van, annyira, hogy jelenlegi szorult anyagi helyzetem mellett is erősen gondolkodtam, hogy veszek még 16-32GBnyit. 

A CPU árakon látszik az infláció, most nézem, hogy tavaly márciushoz képest ugyanazok a CPU-k átlag 6-10 ezerrel drágábbak. (10th gen I3, I5-öket nézegettem ... ami azért bicskanyitogató, mert egyrészt már másfél évesek, másrészt két generációval ezelőttiek! Igaz, ami igaz, hogy a 10th és a 11th azonos modelljei között gyakorlailag csak mérhető a különbség a 12th gen meg lapcsere, RAM csere, és ígysem érdemi ugrás... ) 

Alaplapoknál szintén van emelkedés, a tavaly márciusban 40 ezerét vett lapom, most pár ft híjján pont majdnem 50 ezer (és idén márciusban is vettem egy olyan lapot, akkor 46ezer volt, szóval lassú de biztos emelkedés figyelhető meg, pedig már ez sem a legújabb foglalat). 

A HDDken is, a 4TB-os HDDk ára átlag 5000ft-al magasabb mint tavaly márciusban, bár itt van egy olyan érdekesség, hogy tavaly májushoz képest hatalmas a csökkenés, a chia bukása miatt. 2021 márciusban 25 ezert vettem a 4TB-os HDD-met, most 30 ezer ugyanaz a modell, de 2021 májusában volt 50, sőt 55 ezer ft is.  (ebből is jl látszik, hogy mindennek igazán az árát az a semmire való szar cripto veri fel).

Link to comment
Share on other sites

Tiboca

Mindkettőtöknek köszönöm az infókat, én ezek szerint nagyon el vagyok tévedve e téren. Viszont örülök, hogy egyelőre inkább lefelé, mint felfelé tendálnak az árak. Nincs szándékomban vásárolni, mert komolyabb VGA-ra csak akkor lenne szükségem, ha még nyomulnék a legújabb FPS-ekkel, ami viszont 65 felett nem túl sanszos... :)

Amikkel meg játszom, azokhoz a mostani konfigom tökéletesen elég. Még a Cyberpunk 2077-el is kiválóan megbirkózik a gépem, pedig arról aztán tényleg azt hittem, hogy diavetítés lesz.

Az azért megnyugtat, hogy ha mégis megadná magát a kártyám, egész normális áron tudnám pótolni. Amúgy az RX3050-es mennyire jó vétel? Olvastam valahol tesztet róla és akkoriban nem ájultak el tőle. Igazuk volt?

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK

Szivesen. 

Nekem viszont már nagyon érik a GTX950 cseréje, főleg a 2GB VRAM miatt. Ha 4GB lenne, még nem lenne olyan égetően szükséges a csere.

RTX3050?? Egyrészt gondolom a bőven 220 ezer feletti kezdőár is belejátszott abba, hogy nem voltak elájulva tőle. A másik, hogy most mihez képest??? a GTX950-emhez képest (ugyanolyan gépben láttam mint az enyém) ég és föld. Nem emlékszem milyen VGA-d van, de ha 2-3 évnél régebbi akokr szinte biztos, hogy előrelépés lesz hozzá képest.  Ha leírod milyen VGAd van megmondom kb mekkora előrelépés. 
A 8GB VRAM miatt meg erősen jövőbiztos. 
Vennék is már, lassan azon az áron van amiért érdekel, de most meg az anyagi helyzetem nemigen engedi majd ősz előtt megvenni... :(

Link to comment
Share on other sites

Tiboca
19 hours ago, Lord_KROK said:

Nem emlékszem milyen VGA-d van, de ha 2-3 évnél régebbi akokr szinte biztos, hogy előrelépés lesz hozzá képest.  Ha leírod milyen VGAd van megmondom kb mekkora előrelépés. 
 

Gigabyte GTX960 2 GB

Gondolom, ahhoz, hogy kihozzam belőle a lendületet, új proci is kellene, netán új alaplap is? Jelenleg egy Intel i5 4460 3.2 GHz van a lapomban, 16 GB RAM-al. A lap egy Gigabyte B85-HD3. A gép 2015-ben lett összerakva, azóta csak a RAM és az oprendszer változott, ja meg múlt novemberben került bele az SSD és a 2 terás vinyó.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
4 hours ago, Tiboca said:

Gigabyte GTX960 2 GB

Gondolom, ahhoz, hogy kihozzam belőle a lendületet, új proci is kellene, netán új alaplap is? Jelenleg egy Intel i5 4460 3.2 GHz van a lapomban, 16 GB RAM-al. A lap egy Gigabyte B85-HD3. A gép 2015-ben lett összerakva, azóta csak a RAM és az oprendszer változott, ja meg múlt novemberben került bele az SSD és a 2 terás vinyó.


Nekem a GTX950-ből úgy sikerült sosem látott lendületet kihozni, hogy az I3 4330 helyett egy I5 10400F-et raktam alá... Hiába a 600MHZ-el alacsonyabb órajel (magasabb az IPC!) érezhetően ment jobba minden.
Szóval ha gondolod egy lap + CPU + RAM fejlesztés is valid lehet. 

Link to comment
Share on other sites

Tiboca
8 hours ago, Lord_KROK said:


Szóval ha gondolod egy lap + CPU + RAM fejlesztés is valid lehet. 

Biztos igazad van, de mint írtam, amikkel most játszom, azokhoz tökéletesen elég a jelenlegi konfig. Másrészt nyuggerként oda kell figyelni, mire költ az ember... :D

 

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
2 hours ago, Tiboca said:

Másrészt nyuggerként oda kell figyelni, mire költ az ember... :D

Nem csak nyuggerként :(

Érezhetően sokkal rosszabbul élek, mint egy éve :(

Nem véletlen, hogy ismét (már sokadjára) külföld felé kacsingatok

 

Link to comment
Share on other sites

Tiboca

Ami azért kicsit megfogott az RTX3050-esben, az a DLSS funkció. Bevallom, sose hallottam róla, pedig nem mai dolog. Előbb 3050-es tesztvideókat néztem a YouTube-on, aztán az ott mutatott DLSS funkcióról találtam egy remek TheVR magyarázó videót. Hát nem semmi egy technológia!

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
On 5/14/2022 at 12:26 PM, Tiboca said:

Ami azért kicsit megfogott az RTX3050-esben, az a DLSS funkció. Bevallom, sose hallottam róla, pedig nem mai dolog. Előbb 3050-es tesztvideókat néztem a YouTube-on, aztán az ott mutatott DLSS funkcióról találtam egy remek TheVR magyarázó videót. Hát nem semmi egy technológia!

Én mindenképp NVidiát fogok most venni, (hacsak az AMD vagy az Intel elő nem áll valami csodával), és azonbelül a 1660Ti/Super vagy az RTX3050 lesz a nyerő 

6-8GB VRAM alá nem fogom adni, már bánom h anno beértem 2GBval a 4GB helyett. 

Link to comment
Share on other sites

Tiboca
On 5/16/2022 at 3:45 PM, Lord_KROK said:

azonbelül a 1660Ti/Super vagy az RTX3050 lesz a nyerő ...

 

Ha a 3050 lesz a nyerő, feltétlenül írj majd a tapasztalataidról! Én kizárólag a DLSS miatt szemeztem a kártyával(tekintve, hogy ezt a technológiát csak az RTX kártyák tudják, azok is csak a 20-as sorozattól). Ahogy korábban írtam, amivel játszom, ahhoz elég a mostani gépem. Ha kijön valami olyan cím, amihez végképp nem lenne elég és én nem tudok tovább élni, ha nem játszhatom vele(ez már kizárt), na akkor talán lépek az ügyben. De álmodozni azért szabad... :D

 

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
4 hours ago, Tiboca said:

Ha a 3050 lesz a nyerő, feltétlenül írj majd a tapasztalataidról! Én kizárólag a DLSS miatt szemeztem a kártyával(tekintve, hogy ezt a technológiát csak az RTX kártyák tudják, azok is csak a 20-as sorozattól). Ahogy korábban írtam, amivel játszom, ahhoz elég a mostani gépem. Ha kijön valami olyan cím, amihez végképp nem lenne elég és én nem tudok tovább élni, ha nem játszhatom vele(ez már kizárt), na akkor talán lépek az ügyben. De álmodozni azért szabad... :D

 

Az árakat elnézve egyébként szerintem az RTX3050 lesz a nyerő (perpill konkrétan olcsóbban tudok szerezni 8GB-os RTX3050-et mint 6GB-os 1660Ti-t) mert több a textúra memóriája és kicsit gyorsabb is, meg újabb többet tud. Itt az 1660 akkor fog játszani, ha be tudok szerzeni egyet nagyon olcsón (most egy ismerős akar bányát bontani és abban vannak 1660-asok) akkor az lesz. De ha újonann kell venni egyértelműen RTX3050 lesz. 
(Az 1660Ti/Super picit gyorsabb mint az RTX3050, de az eddigi VGAimnak sem a sebességével volt a bajom, hanem az elmúlt kettő és ez a kevés textúramemória miatt lett csereérett).
De ez lehamarabb július/augusztus lesz, akkor is ha minden a terveim szerint megy (azért remélem addigra némiképpen csökkennek is majd az árak), ... és nulladik lépésként valószínűleg egy új tápot is veszek, mert nem biztos, hogy egy ilyen kártyát rámernék bízni egy 13 éves 400W-os tápra. 

Link to comment
Share on other sites

Tiboca
10 hours ago, Lord_KROK said:

 nem biztos, hogy egy ilyen kártyát rámernék bízni egy 13 éves 400W-os tápra. 

Úgy olvastam, 450-es tápot javasolnak a 3050-eshez. De néhány tesztben nagyobb is volt mellette.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
13 hours ago, Tiboca said:

Úgy olvastam, 450-es tápot javasolnak a 3050-eshez. De néhány tesztben nagyobb is volt mellette.

Egy vadi új 500-asban gondolkodok. Az a biztos, és lehetőleg bronze legyen minimum

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Tiboca

Korábban esett már szó arról, milyen jó dolog magyarított játékkal játszani. Bizonyos szintig megértem az angol szöveget, de egy AAA kategóriás szerepjáték irodalmi angoljához már nagyon kevés vagyok. Ugyanakkor egy többezer soros szöveg lefordítására általában éveket kell várni, példa volt erre a Pillars of Eternity c. játék.

Ennek azonban vége, mert rátaláltam a Gépi Magyarítások csoportra a FB-on, ahonnan szinte minden közelmúltbeli játékhoz találni magyarítást, sokszor néhány nappal a játék megjelenése után. Ez pedig annak köszömhető, hogy a fordítást nem lelkes önkéntesek, hanem a Google Fordító ill. a DeepL végzi.

Aki eddig nem hallott erről, talán most megörült ennek az infónak. A magyarítások használatához természetesen mellékelnek használati útmutatót is egy külön fájlban.

Én most épp a Wasteland 3-at játszom egy ilyen gépi fordítással és bátran kijelenthetem, hogy a játékélmény megsokszorozódott ahhoz képest, mint amikor szerény angolommal próbáltam megérteni a sztorit és eldönteni, ki kivel van? Jó, vannak vicces tükörfordítások is, de ezek száma elenyésző.

Ti használtatok már valaha magyarítást vagy olyan profik vagytok az angolban, hogy nincs szükségetek ilyesmire? :)

 

Link to comment
Share on other sites

Dávid Csaba

Pasziánszhoz nem kell. :D

Link to comment
Share on other sites

Godzillamessage

Csak olyan játékkal játszottam aktívan (100 évvel ezelőtt, amikor még játszottam) amihez van magyarítás.

Sok játék érdekel, ez miatt sok játék van a különböző könyvtárakban (impulzus vásárlás, ingyenes begyűjtés), de szerintem soha nem fogok velük játszani, mert nincs magyarírás.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
On 6/9/2022 at 4:00 PM, Tiboca said:

Korábban esett már szó arról, milyen jó dolog magyarított játékkal játszani. Bizonyos szintig megértem az angol szöveget, de egy AAA kategóriás szerepjáték irodalmi angoljához már nagyon kevés vagyok. Ugyanakkor egy többezer soros szöveg lefordítására általában éveket kell várni, példa volt erre a Pillars of Eternity c. játék.

Ennek azonban vége, mert rátaláltam a Gépi Magyarítások csoportra a FB-on, ahonnan szinte minden közelmúltbeli játékhoz találni magyarítást, sokszor néhány nappal a játék megjelenése után. Ez pedig annak köszömhető, hogy a fordítást nem lelkes önkéntesek, hanem a Google Fordító ill. a DeepL végzi.

Aki eddig nem hallott erről, talán most megörült ennek az infónak. A magyarítások használatához természetesen mellékelnek használati útmutatót is egy külön fájlban.

Én most épp a Wasteland 3-at játszom egy ilyen gépi fordítással és bátran kijelenthetem, hogy a játékélmény megsokszorozódott ahhoz képest, mint amikor szerény angolommal próbáltam megérteni a sztorit és eldönteni, ki kivel van? Jó, vannak vicces tükörfordítások is, de ezek száma elenyésző.

Ti használtatok már valaha magyarítást vagy olyan profik vagytok az angolban, hogy nincs szükségetek ilyesmire? :)

 

Épp erre gondoltam, hogy tele lehet vicces fordításokkal... amúgy én is jobban szeretek  magyarul játszani (pl Mafia), mindazzal együtt is, hogy megértem az angolt, sőt, még anno magyarítós csapatban is voltam benne. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Tiboca

Halihó!

 

Játszott valamelyikőtök a Mass Effect Andromédával? Én most - hasonlóan a nemrég befejezett Wasteland 3-hoz - ezt is gépi magyarítással kezdtem el és eddig nagyon tetszik! Tudom, mennyi gond volt a megjelenés után - animációk, semmibe néző tekintetek a karakterek arcán, stb. - de a játék jelen állapotában engem nem igazán zavar semmi. Talán csak annyi, hogy szerény véleményem szerint kicsit túltolták a mellékküldetések számát. Ha megközelítesz egy NPC-t 2 méteren belül, akkor feladatot kapsz tőle. Jó, el is lehet utasítani, de melyik vérbeli RPG rajongó tenne ilyet?!

A hangulat engem megfogott, a harcok az általam beállított szinten épp elég kihívást jelentenek, a grafika ahol kell, eléggé részletes, mondjuk vannak meglehetősen kopár bolygók is, de hát valahol spórolni kell, úgyhogy így 5 évvel a megjelenés után nálam nyerő ez az epizód is! És a gépi magyarítás nélkül már rég abbahagytam volna. Itt tényleg érteni kell a párbeszédeket.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
6 hours ago, Tiboca said:

Játszott valamelyikőtök a Mass Effect Andromédával?

Mostanában alig volt időm játszani, ha meg igen, maradtak a régi címek.

 

Viszont mennek le a VGA árak, szóval lassan lehet majd új játékokkal játszani :)

Link to comment
Share on other sites

Tiboca

Hallihó Mindenki!

 

Ezúttal nem játék, ráadásul lehet, hogy már kérdeztem. Sokadszor nézem újra az "A Gyűrűk Ura" trilógiát, számomra megunhatatlan. A történet, a látvány, a zene  mindannyiszor elvarázsol. Két jelenet azonban számomra érthetetlen, talán azért, mert nem olvastam a könyveket.

Első jelenet: Bilbó születésnapja, épp bújkál Tarisznyádi Zsákosék elől, majd beszélgetni kezd Frodóval. Egyszer csak Frodó közbekérdez:

 - Jártál már a családi serfőzdében?

Mi köze ennek a történethez és az éppen folyó beszélgetéshez, melyben Bilbó épp azt fejtegeti, hogy Frodó jól meglesz egyedül is?! Fogalmam sincs...

 

Második jelent: Vége a Helm szurdoki csatának, Gimli egy ork tetemén pipázgat, Legolas közeledik, aki büszkén kijelenti, hogy nála 42 a végeredmény, mármint ennyi orkot ölt meg. Mire Gimli rávágja, hogy ő épp a 43. áldozatán ücsörög.

Könyörgöm! Több ezer ork ostromolta a várat, ők lennének a sereg "szuperhősei" és egész éjjel 42 ill. 43 ellenséggel voltak képesek végezni?! Ez nagyon nem "életszerű"!

Ti értitek ezt?!

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
On 7/29/2022 at 1:46 PM, Tiboca said:

Hallihó Mindenki!

 

Ezúttal nem játék, ráadásul lehet, hogy már kérdeztem. Sokadszor nézem újra az "A Gyűrűk Ura" trilógiát, számomra megunhatatlan. A történet, a látvány, a zene  mindannyiszor elvarázsol. Két jelenet azonban számomra érthetetlen, talán azért, mert nem olvastam a könyveket.

Első jelenet: Bilbó születésnapja, épp bújkál Tarisznyádi Zsákosék elől, majd beszélgetni kezd Frodóval. Egyszer csak Frodó közbekérdez:

 - Jártál már a családi serfőzdében?

Mi köze ennek a történethez és az éppen folyó beszélgetéshez, melyben Bilbó épp azt fejtegeti, hogy Frodó jól meglesz egyedül is?! Fogalmam sincs...

 

Második jelent: Vége a Helm szurdoki csatának, Gimli egy ork tetemén pipázgat, Legolas közeledik, aki büszkén kijelenti, hogy nála 42 a végeredmény, mármint ennyi orkot ölt meg. Mire Gimli rávágja, hogy ő épp a 43. áldozatán ücsörög.

Könyörgöm! Több ezer ork ostromolta a várat, ők lennének a sereg "szuperhősei" és egész éjjel 42 ill. 43 ellenséggel voltak képesek végezni?! Ez nagyon nem "életszerű"!

Ti értitek ezt?!


Bevallom őszintén nem vagyok nagy rajongója (konkrétan semekkora sem) a gyűrűk urának, valahogy úgy jártam vele mint a Star Warsal, hogy megnézve egyszerűen nem értettem mitől van ezeknek a filmeknek ekkora rajongó táboruk? A gyűrűk urát pl konkrétan több ponton kifejezetten untam és utáltam (mondjuk lehet h nem a rendezői változatot kellett volna nézni) és volt olyan pontja amikor egyszerűen felálltam mellőle és kimentem pl cigizni, meg se állítottuk, addig is hagy menjen. 

Ettől függetlenül amiket kiemeltél van logikája, lehet h az első easter egg lenne, a másokik meg csak annyi, hogy 42.43 még hihető is, a többieknek is kellett valamit csinálni a csatában. 

Link to comment
Share on other sites

Tiboca
19 hours ago, Lord_KROK said:


Ettől függetlenül amiket kiemeltél van logikája, lehet h az első easter egg lenne, a másokik meg csak annyi, hogy 42.43 még hihető is, a többieknek is kellett valamit csinálni a csatában. 

Végképp nem akarok ezen lovagolni, hisz tök mindegy, de azért zavar ez a 42-43 áldozat, mert mire ehhez a jelenethez eljutunk, a csatában számos olyan jelenetet láthatunk Gimlivel, ahol tucatszám aprítja az orkokat.(pl. amikor Aragorn átdobja őt a hídra...) Nade leszállok erről a témáról, pedig piszkosul zavar, hogy egy ilyen epikus történetben benne hagynak egy ilyen piti hibát.

 

Teljesen más:  egy retro oldalról sikerült végre letöltenem a Pizza Syndicate AKA Fast food Tycoon c. játékot! A CD-mről már nem tudtam telepíteni, annyira rongyosra játszottam kb. 25 éve. Ismeritek? :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

MailMan
2 hours ago, Tiboca said:

Teljesen más:  egy retro oldalról sikerült végre letöltenem a Pizza Syndicate AKA Fast food Tycoon c. játékot! A CD-mről már nem tudtam telepíteni, annyira rongyosra játszottam kb. 25 éve. Ismeritek? :)

 

 

Úristen, ez volt valamikor GS teljes játék, ugye? Egy darabig én is sokat nyomtam, de emlékeim szerint kicsit nehéz volt ráérezni, hogy mitől működik egy pizza :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...